a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) 2016/429 stanowi, że do Unii można wprowadzać wyłącznie przesyłki zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzące z państwa trzeciego lub terytorium, lub ich strefy bądź kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.
(2) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/692 2 określono wymagania w zakresie zdrowia zwierząt, które muszą spełniać przesyłki niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub terytoriów bądź ich stref lub kompartmentów w przypadku zwierząt akwakultury, aby mogły zostać wprowadzone do Unii.
(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3 ustanowiono wykazy państw trzecich lub terytoriów bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.
(4) W szczególności w załącznikach V, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 określono wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii odpowiednio przesyłek drobiu, materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa i produktów mięsnych z drobiu i ptaków łownych.
(5) Argentyna jest wymieniona w załączniku XIV jako państwo trzecie, z którego dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych i produktów mięsnych z drobiu i ptaków łownych z datą zamknięcia w dniu 28 lutego 2023 r. ze względu na wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Argentyna jest również wymieniona w załączniku XV jako państwo trzecie, z którego dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek produktów mięsnych z drobiu i ptaków łownych podlegających obróbce D zmniejszającej ryzyko zgodnie z załącznikiem XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.
(6) W dniu 10 sierpnia 2023 r. Argentyna przedłożyła Komisji zaktualizowane informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium w związku z potwierdzeniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładach drobiarskich w okresie od 28 lutego 2023 r. do 14 czerwca 2023 r. i na temat środków wprowadzonych przez nią w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. W szczególności w następstwie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków Argentyna wdrożyła środki określone w art. 38 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692, a mianowicie: politykę likwidacji stad w celu zwalczania i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby, odpowiednie oczyszczanie i dezynfekcję w związku z wdrożeniem polityki likwidacji stad w zakładach, w których wystąpiła choroba, oraz odpowiedni program nadzoru mający na celu wykazanie braku zakażenia w zagrożonych populacjach.
(7) Komisja oceniła informacje przedłożone przez Argentynę i stwierdziła, że te ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zostały zlikwidowane i że nie istnieje już ryzyko związane z wprowadzaniem do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i produktów mięsnych z drobiu z Argentyny, z której zakazane było wprowadzanie do Unii tych towarów.
(8) Zjednoczone Królestwo powiadomiło Komisję o wystąpieniu trzech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w Szkocji, w jednostkach administracyjnych Aberdeenshire(2) i Dumfries and Galloway(1) potwierdzonych 14 sierpnia 2023 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).
(9) W związku z wystąpieniem ostatnich ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków organy weterynaryjne Zjednoczonego Królestwa wyznaczyły strefy objęte kontrolą o promieniu co najmniej 10 km wokół zakładów, w których wystąpiła choroba, oraz wprowadziły politykę likwidacji stad w celu kontroli występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.
(10) Zjednoczone Królestwo przedstawiło Komisji informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium oraz środkach, jakie przedsięwzięło celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się HPAI.
(11) Komisja przeanalizowała te informacje. Komisja uważa, że ze względu na sytuację w zakresie zdrowia zwierząt na obszarach objętych ograniczeniami ustanowionymi przez organy weterynaryjne Zjednoczonego Królestwa należy zawiesić wprowadzanie do Unii przesyłek drobiu, materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych z tych obszarów w celu ochrony statusu zdrowia zwierząt w Unii.
(12) Stany Zjednoczone przedłożyły zaktualizowane informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków, która to sytuacja doprowadziła do zawieszenia wprowadzania niektórych produktów do Unii, jak określono w załącznikach V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.
(13) W szczególności Stany Zjednoczone przedłożyły zaktualizowane informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium w odniesieniu do trzech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w zakładach drobiarskich w stanach Nevada, Nowy Jork i Dakota Południowa, potwierdzonych w okresie od 17 października 2022 r. do 22 marca 2023 r.
(14) Stany Zjednoczone przedstawiły również informacje na temat środków wprowadzonych w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. W szczególności w związku z wystąpieniem wspomnianych ognisk tej choroby Stany Zjednoczone wprowadziły politykę likwidacji stad w celu kontroli i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby, a także zakończyły wymagane działania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji w następstwie wdrożenia na swoim terytorium polityki likwidacji stad w zakażonych zakładach drobiarskich.
(15) Komisja oceniła informacje przedłożone przez Stany Zjednoczone. Komisja uważa, że Stany Zjednoczone przedstawiły odpowiednie gwarancje, że sytuacja w zakresie zdrowia zwierząt, która doprowadziła do zawieszeń, nie zagraża już zdrowiu zwierząt ani zdrowiu publicznemu w Unii, oraz że w związku z tym należy ponownie zezwolić na wprowadzanie do Unii towarów drobiowych z przedmiotowych stref w Stanach Zjednoczonych, z których wprowadzanie do Unii zostało zawieszone.
(16) Należy zatem zmienić załączniki V, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, aby uwzględnić obecną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Argentynie, Zjednoczonym Królestwie i Stanach Zjednoczonych.
(17) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1603 4 zmieniono załączniki V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, ustalając datę otwarcia uprzednio zamkniętej strefy US-2.363 w pozycjach dotyczących Stanów Zjednoczonych. Wykryto błąd w wierszu dotyczącym tej strefy w części 1 sekcja B załącznika XIV do tego rozporządzenia wykonawczego. Należy zatem odpowiednio skorygować ten załącznik.
(18) Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz w celu uniknięcia niepotrzebnych zakłóceń w handlu z Argentyną i Stanami Zjednoczonymi, zmiany, które mają zostać wprowadzone niniejszym rozporządzeniem w załącznikach V, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.
(19) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 25 sierpnia 2023 r.