Rozporządzenie 2023/2108 zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do dodatków do żywności: azotyny (E 249-250) i azotany

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2023/2108
z dnia 6 października 2023 r.
zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do dodatków do żywności: azotyny (E 249-250) i azotany (E 251-252)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 3 i art. 14,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1331/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. ustanawiające jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na stosowanie dodatków do żywności, enzymów spożywczych i środków aromatyzujących 2 , w szczególności jego art. 7 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 ustanowiono unijny wykaz dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności oraz warunki ich stosowania.

(2) W rozporządzeniu Komisji (UE) nr 231/2012 3  ustanowiono specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008.

(3) Zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 unijny wykaz dodatków do żywności może być aktualizowany z inicjatywy Komisji albo na podstawie wniosku.

(4) Azotyn potasu (E 249), azotyn sodu (E 250), azotan sodu (E 251) i azotan potasu (E 252) to substancje dopuszczone zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008. Od wielu dziesięcioleci są one stosowane jako konserwanty w celu zapewnienia - w połączeniu z innymi czynnikami - konserwacji i bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności, w szczególności mięsa, ryb i serów, oraz w celu wzmocnienia ich charakterystycznych właściwości organoleptycznych. Jednocześnie uznaje się jednak, że obecność azotynów i azotanów w żywności może prowadzić do powstawania nitrozoamin, z których część jest rakotwórcza. W związku z tym z jednej strony należy zminimalizować ryzyko powstawania nitrozoamin na skutek obecności azotynów i azotanów w żywności, a z drugiej strony - utrzymać ich działanie chroniące przed namnażaniem się bakterii, w szczególności bakterii C. botulinum odpowiedzialnych za zatrucie jadem kiełbasianym.

(5) Najwyższe dopuszczalne poziomy azotynów (E 249 i E 250) i azotanów (E 251 i E 252) w żywności ustanowione obecnie w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 opierają się na opiniach Komitetu Naukowego ds. Żywności z 1990 r. 4  i 1995 r. 5  oraz na opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") z dnia 26 listopada 2003 r. 6  W miarę możliwości są one wyrażone jako "ilość dodatku", ponieważ według Urzędu dodana ilość azotynów, a nie ilość pozostałości, przyczynia się do działania hamującego namnażanie się C. botulinum.

(6) W drodze wyjątku dla niektórych tradycyjnie peklowanych produktów mięsnych ustanowiono maksymalne poziomy pozostałości azotynów i azotanów. W odniesieniu do takich produktów - peklowanych przez zanurzenie w roztworze peklującym, nałożenie na sucho mieszanki peklującej na powierzchnię mięsa lub połączenie obu tych metod, lub w przypadku gdy azotyny lub azotany są zawarte w produkcie złożonym bądź też roztwór peklujący jest wstrzykiwany do produktu przed gotowaniem - określenie dodanej ilości soli peklujących wchłoniętych przez mięso jest niewykonalne ze względu na charakter procesu produkcyjnego związanego z tymi tradycyjnymi produktami.

(7) W 2014 r. Komisja zakończyła analizę dokumentacji mającą na celu monitorowanie wdrażania przez państwa członkowskie przepisów unijnych w sprawie azotynów. Analiza ta wykazała, że - z pewnymi wyjątkami - typowa ilość azotynów dodawanych do niesterylizowanych produktów mięsnych jest niższa niż maksymalny poziom ustalony w Unii. W sprawozdaniu Komisja stwierdziła, że biorąc pod uwagę fakt, iż w większości państw członkowskich azotyny są zazwyczaj dodawane do produktów mięsnych w ilościach niższych niż maksymalne dozwolone poziomy, należy zbadać możliwość przeglądu obecnych maksymalnych poziomów azotynów w celu dalszego ograniczenia narażenia na te dodatki do żywności. W związku z tym Komisja rozpoczęła badanie ad hoc dotyczące stosowania przez przemysł azotynów w różnych kategoriach produktów mięsnych. W analizie, którą zakończono w 2016 r., stwierdzono również, że istnieje możliwość obniżenia obecnych maksymalnych poziomów azotynów dozwolonych w przepisach unijnych.

(8) Art. 32 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 stanowi, że wszystkie dodatki do żywności, które zostały dopuszczone w Unii przed dniem 20 stycznia 2009 r., podlegają nowej ocenie ryzyka przeprowadzanej przez Urząd. W dniu 15 czerwca 2017 r. 7  Urząd wydał opinie naukowe, w których ponownie ocenił bezpieczeństwo azotynów i azotanów jako dodatków do żywności.

(9) W odniesieniu do azotynów Urząd ustalił dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) wynoszące 0,07 mg jonu azotyno- wego/kg masy ciała dziennie. W odniesieniu do ogółu populacji szacowane narażenie wynikające ze stosowania azotynów jako dodatku do żywności nie przekroczyło wspomnianego ADI - z wyjątkiem nieznacznego przekroczenia u dzieci w najwyższym percentylu - i stanowiło około 17 % ogólnego narażenia z dietą. W przypadku rozpatrywania wszystkich źródeł narażenia z dietą łącznie (dodatki do żywności, występowanie naturalne i zanieczyszczenie) ADI zostałoby przekroczone u niemowląt, małych dzieci i starszych dzieci przy średnim narażeniu oraz u wszystkich grup wiekowych przy najwyższym narażeniu. Jeśli chodzi o narażenie na nitrozoaminy egzogenne, Urząd stwierdził, że nie jest możliwe wyraźne odróżnienie nitrozoamin powstałych z azotynów zastosowanych jako dodatek do żywności od nitrozoamin utworzonych z azotynów występujących w żywności naturalnie lub w wyniku zanieczyszczenia. Urząd uznał, że istnieją pewne obawy związane z ogólnym narażeniem na nitrozoaminy egzogenne na wysokim poziomie we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem osób starszych. Ponadto Urząd potwierdził dowody na związek preformowanej N-dimetylonitrozoaminy z nowotworami jelita grubego oraz niektóre dowody na związek azotynów w diecie z nowotworami żołądka, a także na związek połączenia azotynów i azotanów z przetworzonego mięsa z nowotworami jelita grubego. Jest to zgodne z wnioskami Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem z 2015 r. 8

(10) W przypadku azotanów Urząd utrzymał ADI na poziomie 3,7 mg jonów azotanowych/kg masy ciała dziennie i oszacował, że narażenie wynikające z ich stosowania jako dodatku do żywności nie przekracza tego ADI. Gdyby wszystkie źródła narażenia na azotany z dietą były rozpatrywane łącznie, ADI zostałoby przekroczone we wszystkich grupach wiekowych przy średnim i najwyższym narażeniu. Udział azotanów stosowanych jako dodatki do żywności stanowił około 2 % ogólnego narażenia.

(11) W obu opiniach Urząd wydał pewne zalecenia sugerujące dalsze badania nad związkami nitrozowymi, azotynami i azotanami oraz obniżenie obecnych poziomów dla pierwiastków toksycznych (ołowiu, rtęci i arsenu) w specyfikacjach unijnych dotyczących azotynów (E 249 i E 250) i azotanów (E 251 i E 252).

(12) Dnia 7 grudnia 2022 r. Komisja ogłosiła publiczne zaproszenie do przedstawienia danych technicznych dotyczących toksycznych pierwiastków w celu zastosowania się do tego ostatniego zalecenia Urzędu. Dane przekazano w styczniu 2023 r.

(13) W opinii naukowej na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością nitrozoamin w żywności, opublikowanej w dniu 28 marca 2023 r. 9  Urząd stwierdził, że margines narażenia na rakotwórcze nitrozoaminy występujące w żywności jest najprawdopodobniej niższy niż 10 000 przy wysokim narażeniu we wszystkich grupach wiekowych, co może wskazywać na zagrożenie dla zdrowia, oraz że "mięso i produkty mięsne" jest główną kategorią żywności przyczyniającą się do narażenia.

(14) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1165 10  zezwala na stosowanie azotynu sodu (E 250) i azotanu potasu (E 252) w ekologicznych produktach mięsnych przy najwyższych dopuszczalnych poziomach niższych niż maksymalne poziomy określone w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 i wyłącznie pod warunkiem że wykazano w sposób wymagany przez właściwy organ, że nie istnieje alternatywa technologiczna.

(15) Decyzją (UE) 2021/741 11  Komisja zatwierdziła na ograniczony okres trzech lat wniosek Królestwa Danii o utrzymanie bardziej rygorystycznych przepisów krajowych dotyczących dodawania azotynów do produktów mięsnych. Duńskie przepisy krajowe utrzymują niższe maksymalne poziomy azotynów w odniesieniu do niektórych produktów mięsnych w porównaniu z maksymalnymi poziomami określonymi w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 i nie zezwalają na wprowadzanie do obrotu produktów, dla których można ustalić jedynie maksymalne poziomy pozostałości.

(16) Biorąc pod uwagę ponowną ocenę azotynów i azotanów jako dodatków do żywności oraz ocenę rakotwórczych nitrozoamin w żywności dokonaną przez Urząd, a także uwzględniając analizę dokumentacji od państw członkowskich, badanie ad hoc dotyczące stosowania azotynów przez przemysł, doświadczenia zdobyte w związku ze stosowaniem maksymalnych poziomów azotynów i azotanów dozwolonych w ekologicznych produktach mięsnych, doświadczenia Danii związane z bardziej rygorystycznymi przepisami krajowymi dotyczącymi stosowania azotynów w produktach mięsnych oraz szeroko zakrojone konsultacje z organizacjami reprezentującymi odpowiednie podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze, konsumentów i ekspertów z właściwych organów państw członkowskich, należy zmienić obecne warunki stosowania azotynów i azotanów jako dodatków do żywności.

(17) W świetle ponownej oceny azotynów i azotanów jako dodatków do żywności dokonanej przez Urząd należy również obniżyć obowiązujące maksymalne poziomy ołowiu, rtęci i arsenu w azotynach (E 249 i E 250) oraz azotanach (E 251 i E 252) określone w specyfikacjach unijnych.

(18) W szczególności należy zmniejszyć maksymalne ilości azotynów i azotanów, które mogą być stosowane jako dodatki do żywności, aby utrzymać jak najniższy poziom nitrozoamin, które mogą powstać w wyniku takiego stosowania, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Ponadto w odniesieniu do każdego przepisu dotyczącego stosowania azotynów i azotanów należy ustanowić maksymalne ilości pozostałości ze wszystkich źródeł w odniesieniu do produktów gotowych do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia, aby lepiej monitorować narażenie w kontekście ADI. Stosowanie zarówno maksymalnych poziomów dla ilości dodanych, jak i ilości pozostałości jest zgodne z podejściem uzgodnionym przez Komitet KKŻ ds. Substancji Dodatkowych do Żywności 12 . Niemniej jednak, z uwagi na mniejsze obawy związane z udziałem azotanów stosowanych jako dodatki do żywności w ogólnym narażeniu oraz toczącą się dyskusję na temat potrzeby ustanowienia jednolitego poziomu pozostałości zarówno azotynów, jak i azotanów w każdej kategorii żywności, produkty te powinny nadal być dopuszczone do obrotu w przypadku przekroczenia nowych maksymalnych ilości pozostałości azotanów, ale odpowiedni podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze powinien zbadać przyczynę tego przekroczenia.

(19) Kategorie żywności 08.3.1 "Produkty mięsne niepoddane obróbce cieplnej" i 08.3.2 "Produkty mięsne poddane obróbce cieplnej" w części D załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 obejmują szeroką gamę przetworzonych produktów mięsnych, w tym niektóre tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne, w odniesieniu do których nie ma przepisów szczególnych w kategorii żywności 08.3.4 "Tradycyjnie peklowane produkty mięsne, objęte przepisami szczególnymi dotyczącymi azotynów i azotanów". Nowe maksymalne poziomy azotynów określone dla kategorii 08.3.1 i 08.3.2 mogą jednak okazać się niewystarczające do konserwowania niektórych z tych tradycyjnych i tradycyjnie peklowanych produktów mięsnych. Należy zatem ustanowić przepisy w kategorii żywności 08.3.4 w odniesieniu do przedmiotowych produktów.

(20) Ponadto, chociaż obecne maksymalne poziomy są wyrażone jako azotyn sodu lub azotan sodu, zmienione maksymalne poziomy należy wyrazić odpowiednio w postaci jonu azotynowego i jonu azotanowego, zgodnie z wartościami ADI ustanowionymi przez Urząd. Współczynniki konwersji wynoszą: 0,67 dla azotynu sodu i jonu azotyno- wego oraz 0,73 dla azotanu sodu i jonu azotanowego.

(21) Należy odroczyć stosowanie nowych maksymalnych poziomów oraz przewidzieć okresy przejściowe dla produktów wprowadzonych do obrotu przed datą rozpoczęcia stosowania odpowiednich maksymalnych poziomów, aby umożliwić podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom, dostosowanie się do nowych, bardziej rygorystycznych warunków stosowania ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu. W przypadku serów datę rozpoczęcia stosowania należy ustalić z uwzględnieniem czasu potrzebnego na dojrzewanie przed ich wprowadzeniem do obrotu, który w przypadku niektórych produktów może wynosić do 24 miesięcy lub dłużej.

(22) Ponieważ Urząd nie stwierdził bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia związanego z obecnością pierwiastków toksycznych w dodatkach do żywności: azotyn potasu (E 249), azotyn sodu (E 250), azotan sodu (E 251) i azotan potasu (E 252), należy dopuścić możliwość stosowania w okresie przejściowym tych dodatków do żywności wprowadzonych do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Z tych samych powodów żywność zawierająca dodatki do żywności: azotyn potasu (E 249), azotyn sodu (E 250), azotan sodu (E 251) i azotan potasu (E 252), która została wprowadzona do obrotu zgodnie z prawem przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, powinna móc być nadal wprowadzana do obrotu w okresie przejściowym i pozostawać w obrocie do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.

(23) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 i (UE) nr 231/2012.

(24) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3
1. 
Żywność niezgodna z przepisami ustanowionymi w załączniku I mającymi zastosowanie od odpowiedniej daty wskazanej w tym załączniku, która została zgodnie z prawem wprowadzona do obrotu przed odpowiednią datą rozpoczęcia stosowania, może pozostawać w obrocie do upływu jej daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.
2. 
Dodatki do żywności azotyn potasu (E 249), azotyn sodu (E 250), azotan sodu (E 251) lub azotan potasu (E 252), które zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 29 października 2023 r. i które nie spełniają wymogów dotyczących maksymalnych poziomów określonych dla ołowiu, rtęci i arsenu w załączniku II i obowiązujących od dnia 29 października 2023 r., mogą być dodawane do żywności zgodnie z załącznikami II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 do dnia 29 kwietnia 2024 r.
3. 
Żywność zawierająca dodatki do żywności azotyn potasu (E 249), azotyn sodu (E 250), azotan sodu (E 251) lub azotan potasu (E 252), które zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z prawem przed dniem 29 października 2023 r. i które nie spełniają wymogów dotyczących maksymalnych poziomów wyznaczonych dla ołowiu, rtęci i arsenu określonych w załączniku II i obowiązujących od dnia 29 października 2023 r., może być nadal wprowadzana do obrotu do dnia 29 kwietnia 2024 r. i może pozostawać w obrocie do upływu daty jej minimalnej trwałości lub terminu jej przydatności do spożycia.
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 października 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w części D wprowadza się następujące zmiany:
a)
wpis dotyczący kategorii żywności 08.3.4 otrzymuje brzmienie:
"08.3.4 Tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne objęte przepisami szczególnymi dotyczącymi azotynów i azotanów*"
b)
wpis dotyczący kategorii żywności 08.3.4.3 otrzymuje brzmienie:
"08.3.4.3 Inne tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne (w tym peklowanie w zalewie i na sucho stosowane łącznie lub gdy azotyn lub azotan jest zawarty w produkcie złożonym, lub gdy produkt jest nastrzykiwany roztworem peklującym przed gotowaniem)"
2)
w części E wprowadza się następujące zmiany:
a)
wpis dotyczący kategorii żywności 08.3.4 otrzymuje brzmienie:
"08.3.4 Tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne objęte przepisami szczególnymi dotyczącymi azotynów i azotanów"
b)
wpis dotyczący kategorii żywności 08.3.4.3 otrzymuje brzmienie:
"08.3.4.3 Inne tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne (w tym peklowanie w zalewie i na sucho stosowane łącznie lub gdy azotyn lub azotan jest zawarty w produkcie złożonym, lub gdy produkt jest nastrzykiwany roztworem peklującym przed gotowaniem)"
c)
w kategorii 01.7.2 (Sery dojrzewające) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 251-252 (Azotany) otrzymuje brzmienie:
"E 251-252 Azotany 150 (30) Tylko sery twarde, półtwarde i półmiękkie Okres stosowania: do dnia 9 października 2026 r.
E251-252 Azotany 75 (30) (XA) (XB) Tylko sery twarde, półtwarde i półmiękkie Okres stosowania: od dnia 9 października 2026 r.
E251-252 Azotany 110 (30) (XA) (XB) Tylko tradycyjny szwedzki ser z Gäsene o drobnym owalnym oczkowaniu dojrzewający przez co najmniej 11 miesięcy

Okres stosowania: do dnia 9 października 2027 r.

E251-252 Azotany 110 (30) (XA) (XB) Tylko tradycyjny szwedzki ser typu cheddar z Kvibille dojrzewający przez co najmniej 4 miesiące

Okres stosowania: do dnia 9 października 2027 r.

E251-252 Azotany 110 (30) (XA) (XB) Tylko tradycyjny szwedzki ser z Falköping o drobnym owalnym oczkowaniu dojrzewający przez co najmniej 12 miesięcy

Okres stosowania: do dnia 9 października 2027 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XB): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 35 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

d)
w kategorii 01.7.4 (Ser serwatkowy) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 251-252 (Azotany) otrzymuje brzmienie:
"E 251-252 Azotany 150 (30) Tylko mleko do produkcji serów twardych, półtwardych i półmiękkich Okres stosowania: do dnia 9 października 2026 r.
E251-252 Azotany 75 (30) (XA) (XB) Tylko mleko do produkcji serów twardych, półtwardych i półmiękkich Okres stosowania: od dnia 9 października 2026 r."
(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XB): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 35 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

e)
w kategorii 01.7.6 (Produkty serowe, z wyłączeniem produktów należących do kategorii 16) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 251-252 (Azotany) otrzymuje brzmienie:
"E 251-252 Azotany 150 (30) Tylko produkty serowe dojrzewające twarde, półtwarde i półmiękkie Okres stosowania: do dnia 9 października 2026 r.
E251-252 Azotany 75 (30) (XA) (XB) Tylko produkty serowe dojrzewające twarde, półtwarde i półmiękkie Okres stosowania: od dnia 9 października 2026 r."
(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XB): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 35 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

f)
w kategorii 01.8 (Analogi produktów mleczarskich, włączając zabielacze do napojów) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 251-252 (Azotany) otrzymuje brzmienie:
"E 251-252 Azotany 150 (30) Tylko analogi serów na bazie produktów mleczarskich Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 75 (30) (XA) (XB) Tylko analogi serów na bazie produktów mleczarskich Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."
(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XB): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 35 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

g)
w kategorii 08.2 (Surowe wyroby mięsne w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 853/2004) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 249-250 (Azotyny) otrzymuje brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 150 (7) Tylko lomo de cerdo adobado, pincho moruno, careta de cerdo adobada, costilla de cerdo adobada, Kasseler, Brate, Surfleisch, toorvorst, sasldkk, ahjupraad, kiełbasa surowa biała, kiełbasa surowa metka, tatar wołowy (danie tatarskie) i golonka peklowana

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 80 (XC) (XD) Tylko lomo de cerdo adobado, pincho moruno, careta de cerdo adobada, costilla de cerdo adobada, Kasseler, Brate, Surfleisch, toorvorst, sasldkk, ahjupraad, kiełbasa surowa biała, kiełbasa surowa metka, tatar wołowy (danie tatarskie) i golonka peklowana

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XC): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO2.

(XD): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 45 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.";

h)
w kategorii 08.3.1 (Produkty mięsne niepoddane obróbce cieplnej) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpisy dotyczące E 249-250 (Azotyny) i E 251-252 (Azotany) otrzymują brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 150 (7) Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E 249-250 Azotyny 80 (XC) (XD) Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 150 (7) Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 90 (XA) (XE) Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 110 (XA) (XE) Tylko duże elementy rozbiorowe przeznaczone na bekon i kiełbasy suche bez dodatku azotynów

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XC): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO2.

(XD): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 45 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.

(XE): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 90 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.

(XF): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 110 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

i)
w kategorii 08.3.2 (Produkty mięsne poddane obróbce cieplnej) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpisy dotyczące E 249-250 (Azotyny) otrzymują brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 100 (7) (58) (59) Tylko sterylizowane produkty mięsne (Fo > 3,00) Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E 249-250 Azotyny 55 (58) (59) (XC) (XG) Tylko sterylizowane produkty mięsne (Fo > 3,00) Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.
E 249-250 Azotyny 150 (7) (59) Z wyjątkiem sterylizowanych produktów mięsnych (Fo > 3,00) Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E 249-250 Azotyny 80 (59) (XC) (XD) Z wyjątkiem sterylizowanych produktów mięsnych (Fo > 3,00) Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."
(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XC): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO2.

(XD): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 45 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.

(XG): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 25 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.";

j)
w kategorii 08.3.4.1 (Tradycyjne produkty mięsne peklowane w zalewie (produkty mięsne zanurzane w roztworze peklującym zawierającym azotyny lub azotany, sól i inne składniki)) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpisy dotyczące E 249-250 (Azotyny) i E 251-252 (Azotany) otrzymują brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 30 (XH) Tylko tradycyjnie peklowane produkty.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 175 (39) Tylko Wiltshire bacon i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 105 (XH) Tylko Wiltshire bacon i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko Wiltshire bacon i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko Wiltshire bacon i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (39) Tylko Wiltshire ham i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 65 (XH) Tylko Wiltshire ham i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko Wiltshire ham i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko Wiltshire ham i produkty podobne: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej na 3-10 dni. Solanka peklująca zawiera także mikrobiologiczne kultury startowe.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 175 (39) Tylko entremeada, entrecosto, chispe, orelheira e cabeça (salgados), toucinho fumado i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 3-5 dni. Produkt nie jest poddawany obróbce cieplnej i cechuje się wysoką aktywnością wody.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 105 (XH) Tylko entremeada, entrecosto, chispe, orelheira e cabeça (salgados), toucinho fumado i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 3-5 dni. Produkt nie jest poddawany obróbce cieplnej i cechuje się wysoką aktywnością wody.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko entremeada, entrecosto, chispe, orelheira e cabeça (salgados), toucinho fumado i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 3-5 dni. Produkt nie jest poddawany obróbce cieplnej i cechuje się wysoką aktywnością wody.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko entremeada, entrecosto, chispe, orelheira e cabeça (salgados), toucinho fumado i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 3-5 dni. Produkt nie jest poddawany obróbce cieplnej i cechuje się wysoką aktywnością wody.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 50 (39) Tylko cured tongue: Peklowane w zalewie przez przynajmniej 4 dni i wstępnie obgotowane. Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E 251-252 Azotany 10 (39) (59) Tylko cured tongue: Peklowane w zalewie przez przynajmniej 4 dni i wstępnie obgotowane. Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E 251-252 Azotany 7 (59) (XI) Tylko cured tongue: Peklowane w zalewie przez przynajmniej 4 dni i wstępnie obgotowane. Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.
E 249-250 Azotyny 150 (7) Tylko kylmâsavustettu poronliha/kallrökt renkött: Mięso

nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej. Czas peklowania wynosi 14-21 dni, po czym następuje dojrzewanie poprzez wędzenie na zimno przez 4-5 tygodni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (XC) (XJ) Tylko kylmâsavustettu poronliha/kallrökt renkött: Mięso

nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej. Czas peklowania wynosi 14-21 dni, po czym następuje dojrzewanie poprzez wędzenie na zimno przez 4-5 tygodni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 300 (7) Tylko kylmâsavustettu poronliha/kallrökt renkött: Mięso nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej.

Czas peklowania wynosi 14-21 dni, po czym następuje dojrzewanie

poprzez wędzenie na zimno przez 4-5 tygodni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 180 (XA) (XK) Tylko kylmâsavustettu poronliha/kallrökt renkött: Mięso

nastrzykiwane jest roztworem peklującym, a następnie zanurzane w zalewie peklującej. Czas peklowania wynosi 14-21 dni, po czym następuje dojrzewanie poprzez wędzenie na zimno przez 4-5 tygodni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 150 (7) Tylko bacon, filet de bacon i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 4-5 dni w 5-7 °C, dojrzewa zwykle 24-40 godzin w 22 °C, może być wędzone przez 24 godziny w 20-25 °C i przechowywane przez 3-6 tygodni w 12-14 °C.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (XC) (XJ) Tylko bacon, filet de bacon i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 4-5 dni w 5-7 °C, dojrzewa zwykle 24-40 godzin w 22 °C, może być wędzone przez 24 godziny w 20-25 °C i przechowywane przez 3-6 tygodni w 12-14 °C.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (7) (40) (59) Tylko bacon, filet de bacon i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 4-5 dni w 5-7 °C, dojrzewa zwykle 24-40 godzin w 22 °C, może być wędzone przez 24 godziny w 20-25 °C i przechowywane przez 3-6 tygodni w 12-14 °C.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 180 (40) (59) (XA) (XK) Tylko bacon, filet de bacon i produkty podobne: Peklowane w zalewie przez 4-5 dni w 5-7 °C, dojrzewa zwykle 24-40 godzin w 22 °C, może być wędzone przez 24 godziny w 20-25 °C i przechowywane przez 3-6 tygodni w 12-14 °C.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 50 (39) Tylko Rohschinken, nassgepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 2 dni/kg, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie. Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 250 (39) Tylko Rohschinken, nassgepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 2 dni/kg, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie. Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.
E251-252 Azotany 150 (XI) Tylko Rohschinken, nassgepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 2 dni/kg, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie. Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."
(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XC): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO2.

(XH): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO2.

(XI): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO3.

(XJ): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 50 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.

(XK): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 95 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

k)
w kategorii 08.3.4.2 (Tradycyjne produkty mięsne peklowane na sucho (peklowanie na sucho polega na nałożeniu na sucho mieszanki peklującej, zawierającej azotyny lub azotany, sól i inne składniki, na powierzchnię mięsa, po czym mięso poddaje się stabilizacji/dojrzewaniu)) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpisy dotyczące E 249-250 (Azotyny) i E 251-252 (Azotany) otrzymują brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 30 (XH) Tylko tradycyjnie peklowane produkty.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 175 (39) Tylko dry cured bacon i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 105 (XH) Tylko dry cured bacon i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko dry cured bacon i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko dry cured bacon i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (39) Tylko dry cured ham i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 65 (XH) Tylko dry cured ham i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko dry cured ham i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko dry cured ham i produkty podobne: Peklowanie na sucho, a następnie dojrzewanie przez co najmniej 4 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (39) Tylko jamón curado, paleta curada, lomo embuchado y cecina i produkty podobne: Peklowanie na sucho z okresem stabilizacji wynoszącym co najmniej10 dni i okresem dojrzewania przekraczającym 45 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 65 (XH) Tylko jamón curado, paleta curada, lomo embuchado y cecina i produkty podobne: Peklowanie na sucho z okresem stabilizacji wynoszącym co najmniej10 dni i okresem dojrzewania przekraczającym 45 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko jamón curado, paleta curada, lomo embuchado y cecina i produkty podobne: Peklowanie na sucho z okresem stabilizacji wynoszącym co najmniej10 dni i okresem dojrzewania przekraczającym 45 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko jamón curado, paleta curada, lomo embuchado y cecina i produkty podobne: Peklowanie na sucho z okresem stabilizacji wynoszącym co najmniej10 dni i okresem dojrzewania przekraczającym 45 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (39) Tylko presunto, presunto da pá e paio do lombo i produkty podobne: Peklowane na sucho przez 10-15 dni, następnie poddawane procesowi stabilizacji przez 30-45 dni i procesowi dojrzewania przez co najmniej 2 miesiące.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 65 (XH) Tylko presunto, presunto da pá e paio do lombo i produkty podobne: Peklowane na sucho przez 10-15 dni, następnie poddawane procesowi stabilizacji przez 30-45 dni i procesowi dojrzewania przez co najmniej 2 miesiące.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko presunto, presunto da pá e paio do lombo i produkty podobne: Peklowane na sucho przez 10-15 dni, następnie poddawane procesowi stabilizacji przez 30-45 dni i procesowi dojrzewania przez co najmniej 2 miesiące.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko presunto, presunto da pá e paio do lombo i produkty podobne: Peklowane na sucho przez 10-15 dni, następnie poddawane procesowi stabilizacji przez 30-45 dni i procesowi dojrzewania przez co najmniej 2 miesiące.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 50 (39) Tylko Rohschinken, trockengepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 10-14 dni, po czym następuje stabilizacja/ dojrzewanie.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko Rohschinken, trockengepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 10-14 dni, po czym następuje stabilizacja/ dojrzewanie.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko Rohschinken, trockengepokelt i produkty podobne: Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 10-14 dni, po czym następuje stabilizacja/ dojrzewanie.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (39) (40) (59) Tylko jambon sec, jambon sel inne podobne produkty peklowane na sucho: Peklowane na sucho przez 3 dni + 1 dzień/kg, a następnie okres po soleniu 1 tydzień i okres dojrzewania od 45 dni do 18 miesięcy.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 150 (40) (59) (XI) Tylko jambon sec, jambon sel inne podobne produkty peklowane na sucho: Peklowane na sucho przez 3 dni + 1 dzień/kg, a następnie okres po soleniu 1 tydzień i okres dojrzewania od 45 dni do 18 miesięcy.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XH): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO2.

(XI): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO3.";

l)
w kategorii 08.3.4.3 (Inne tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty mięsne (w tym peklowanie w zalewie i na sucho stosowane łącznie lub gdy azotyn lub azotan jest zawarty w produkcie złożonym, lub gdy produkt jest nastrzykiwany roztworem peklującym przed gotowaniem)) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpisy dotyczące E 249-250 (Azotyny) i E 251-252 (Azotany) otrzymują brzmienie:
"E 249-250 Azotyny 30 (XH) Tylko tradycyjnie peklowane produkty.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 50 (39) Tylko Rohschinken, trocken-/nassgepokelt i produkty podobne: Peklowanie na sucho i w zalewie stosowane łącznie (bez nastrzykiwania roztworem peklującym). Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 14-35 dni, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (39) (59) Tylko Rohschinken, trocken-/nassgepokelt i produkty podobne: Peklowanie na sucho i w zalewie stosowane łącznie (bez nastrzykiwania roztworem peklującym). Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 14-35 dni, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 150 (59) (XI) Tylko Rohschinken, trocken-/nassgepökelt i produkty podobne: Peklowanie na sucho i w zalewie stosowane łącznie (bez nastrzykiwania roztworem peklującym). Czas peklowania zależy od kształtu i masy kawałków mięsa i wynosi około 14-35 dni, po czym następuje stabilizacja/dojrzewanie.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 50 (39) Tylko jellied veal and brisket: Nastrzykiwanie roztworem peklującym, a następnie, po co najmniej 2 dniach, gotowanie we wrzątku do 3 godzin.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 10 (39) (59) Tylko jellied veal and brisket: Nastrzykiwanie roztworem peklującym, a następnie, po co najmniej 2 dniach, gotowanie we wrzątku do 3 godzin.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 7 (59) (XI) Tylko jellied veal and brisket: Nastrzykiwanie roztworem peklującym, a następnie, po co najmniej 2 dniach, gotowanie we wrzątku do 3 godzin.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 300 (40) (7) Tylko Rohwürste (Salami i Kantwurst): Produkt poddawany procesowi dojrzewania przez minimum 4 tygodnie; stosunek wody do białka poniżej 1,7.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 180 (40) (XA) (XK) Tylko Rohwürste (Salami i Kantwurst): Produkt poddawany procesowi dojrzewania przez minimum 4 tygodnie; stosunek wody do białka poniżej 1,7.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 250 (40) (7) (59) Tylko salchichón y chorizo tradicionales de larga curación i produkty podobne: Okres dojrzewania co najmniej 30 dni.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 180 (40) (59) (XA) (XK) Tylko salchichón y chorizo tradicionales de larga curación i produkty podobne: Okres dojrzewania co najmniej 30 dni.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 180 (7) Tylko vysočina, selský salám, turistický trvanlivý salám, poličan, herkules, lovecký salám, dunajská klobása, paprikáš i produkty podobne: Suszony produkt gotowany w 70 °C, a następnie poddawany przez 8-12 dni procesowi suszenia i wędzenia. Fermentowany produkt jest poddawany 14-30-dniowemu, trzystopniowemu procesowi fermentacji, a następnie procesowi wędzenia.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 105 (XC) (XJ) Tylko vysočina, selský salám, turistický trvanlivý salám, poličan, herkules, lovecký salám, dunajská klobása, paprikáš i produkty podobne: Suszony produkt gotowany w 70 °C, a następnie poddawany przez 8-12 dni procesowi suszenia i wędzenia. Fermentowany produkt jest poddawany 14-30-dniowemu, trzystopniowemu procesowi fermentacji, a następnie procesowi wędzenia.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (XC) (XJ) Tylko Svensk julskinka i Svensk leverpastej oraz produkty podobne: Peklowane/ niegotowane lub gotowane w opakowaniu konsumenckim.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 249-250 Azotyny 100 (XC) (XJ) Tylko Mettwurst, Teewurst i produkty podobne: Kiełbasy surowe do smarowania, miękkie, krótko dojrzewające.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 250 (40) (7) (59) Tylko saucisson sec i produkty podobne: Surowe, fermentowane, suszone kiełbasy bez dodatku azotynów. Produkt jest poddawany fermentacji w temperaturze w zakresie 18-22 °C lub niższej(10-12 °C), a następnie co najmniej trzytygodniowemu okresowi dojrzewania. Stosunek wody do białka poniżej 1,7.

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E 251-252 Azotany 180 (40) (59) (XA) (XK) Tylko saucisson sec i produkty podobne: Surowe, fermentowane, suszone kiełbasy bez dodatku azotynów. Produkt jest poddawany fermentacji w temperaturze w zakresie 18-22 °C lub niższej(10-12 °C), a następnie co najmniej trzytygodniowemu okresowi dojrzewania. Stosunek wody do białka poniżej 1,7.

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XC): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO2.

(XH): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO2.

(XI): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu wyrażona jako jon NO3.

(XJ): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 50 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.

(XK): W przypadku gdy ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu przekracza 95 mg/kg wyrażonych jako jon NO3, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze badają przyczynę tej nadwyżki.";

m)
w kategorii 09.2 (Przetworzone ryby i produkty rybołówstwa, w tym mięczaki i skorupiaki) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
wpis dotyczący E 251-252 (Azotany) otrzymuje brzmienie:
"E 251-252 Azotany 500 Tylko marynowany śledź i szprot

Okres stosowania: do dnia 9 października 2025 r.

E251-252 Azotany 270 (XA) (XD) Tylko marynowany śledź i szprot

Okres stosowania: od dnia 9 października 2025 r."

(ii)
dodaje się następujące przypisy:

"(XA): Maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako jon NO3.

(XD): Maksymalna ilość pozostałości ze wszystkich źródeł dla produktu gotowego do wprowadzenia do obrotu przez cały okres przydatności do spożycia produktu nie przekracza 45 mg/kg wyrażonych jako jon NO2.".

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku do rozporządzenia (UE) nr 231/2012 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w pozycji "E 249 azotyn potasu" specyfikacja "Czystość" otrzymuje brzmienie:
"Czystość
Strata przy suszeniu Nie więcej niż 3 % (4 godz., nad żelem krzemionkowym)
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
2)
w pozycji "E 250 azotyn sodu" specyfikacja "Czystość" otrzymuje brzmienie:
"Czystość
Strata przy suszeniu Nie więcej niż 0,25 % (4 godz., nad żelem krzemionkowym)
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
3)
w pozycji "E 251 azotan sodu" część I "azotan sodu w postaci stałej" specyfikacja "Czystość" otrzymuje brzmienie:
"Czystość
Strata przy suszeniu Nie więcej niż 2 % (105 °C, 4 godz.)
Azotyny Nie więcej niż 30 mg/kg w przeliczeniu na NaNO2
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
4)
w pozycji "E 251 azotan sodu" część II "azotan sodu w postaci płynnej" specyfikacja "Czystość" otrzymuje brzmienie:
"Czystość
Wolny kwas azotowy Nie więcej niż 0,01 %
Azotyny Nie więcej niż 10 mg/kg w przeliczeniu na NaNO2
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
5)
w pozycji "E 252 azotan potasu" specyfikacja "Czystość" otrzymuje brzmienie:
"Czystość
Strata przy suszeniu Nie więcej niż 1 % (105 °C, 4 godz.)
Azotyny Nie więcej niż 20 mg/kg w przeliczeniu na KNO2
Arsen Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Ołów Nie więcej niż 0,1 mg/kg
Rtęć Nie więcej niż 0,1 mg/kg"
1 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 16.
2 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 1.
3 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 83 z 22.3.2012, s. 1).
4 Opinia w sprawie azotanów i azotynów wydana dnia 19 października 1990 r., Komisja Europejska - Sprawozdania Komitetu Naukowego ds. Żywności (seria dwudziesta szósta), s. 21.
5 Opinia w sprawie azotanów i azotynów wydana dnia 22 września 1995 r., Komisja Europejska - Sprawozdania Komitetu Naukowego ds. Żywności (seria trzydziesta ósma), s. 1.
6 Opinia Panelu ds. zagrożeń biologicznych w sprawie wniosku Komisji dotyczącego wpływu azotynów i azotanów na bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktów mięsnych, https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/14.
7 Dziennik EFSA 2017; 15(6):4786 oraz Dziennik EFSA 2017; 15(6):4786.
8 Monografie IARC tom 114: Ocena spożycia mięsa czerwonego i mięsa przetworzonego.
9 Dziennik EFSA 2023; 21(3):7884.
10 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1165 z dnia 15 lipca 2021 r. zezwalające na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiające ich wykazy (Dz.U. L 253 z 16.7.2021, s. 13).
11 Decyzja Komisji (UE) 2021/741 z dnia 5 maja 2021 r. dotycząca przepisów krajowych zgłoszonych przez Danię w sprawie dodawania azotynów do niektórych produktów mięsnych (Dz.U. L 159 z 6.5.2021, s. 13).
12 Sprawozdanie z 51. sesji Komitetu KKŻ ds. Substancji Dodatkowych do Żywności, pkt 107.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2108

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2023/2108 zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 oraz załącznik do rozporządzenia Komisji (UE) nr 231/2012 w odniesieniu do dodatków do żywności: azotyny (E 249-250) i azotany
Data aktu: 06/10/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023
Data wejścia w życie: 29/10/2023