(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 5460)(Dz.U.UE L z dnia 17 sierpnia 2023 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1059 z dnia 24 czerwca 2021 w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących celu "Europejska współpraca terytorialna" (Interreg) wspieranego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz instrumentów finansowania zewnętrznego 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 1,
po konsultacji z komitetem ustanowionym art. 115 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzją wykonawczą (UE) 2022/75 3 Komisja określiła wykaz obszarów objętych programem Interreg, które mają otrzymać wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i unijnych instrumentów finansowania zewnętrznego, w podziale według komponentów i programów Interreg w ramach celu "Europejska współpraca terytorialna", na lata 2021-2027.
(2) Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona agresja wojskowa Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i toczący się konflikt zbrojny zasadniczo zmieniły sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie. W swoich konkluzjach z 24 lutego 2022 r. Rada Europejska potępiła agresję wojskową wobec Ukrainy, a także zaangażowanie Białorusi w tę agresję.
(3) W związku z tym Komisja zawiesiła przygotowywanie programów Interreg z udziałem Unii, Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, a Unia nałożyła szereg sankcji na te dwa państwa. Biorąc pod uwagę kontynuację wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, zainteresowane państwa członkowskie i Komisja uzgodniły, że nie będą kontynuować przygotowywania programów Interreg z udziałem Federacji Rosyjskiej i Białorusi w okresie programowania 2021-2027. Początkowo przewidziane obszary objęte programem należy zatem usunąć z wykazu obszarów objętych programem Interreg, które mają otrzymać wsparcie. Z tych samych powodów należy anulować pierwotnie planowany udział Federacji Rosyjskiej i Białorusi w dwóch programach transnarodowych.
(4) Aby pomóc przygranicznym regionom NUTS 3, które zmagają się z poważnymi skutkami agresji Rosji i nie uczestniczą w innych programach współpracy, w stawianiu czoła dodatkowym wyzwaniom spowodowanym wojną napastniczą, powinno być możliwe objęcie ich istniejącymi programami Interreg. Należy zatem rozszerzyć zasięg geograficzny określonej liczby programów, aby objąć nimi wspomniane wyżej regiony przygraniczne.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2022/75,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 14 sierpnia 2023 r.