united kingdom
ukraine

Decyzja 2023/1573 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych w zakresie energii odnawialnej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej oraz inżynierii wodnej, zawartego w załączniku IV do tego porozumienia

DECYZJA RADY (UE) 2023/1573
z dnia 14 lipca 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych w zakresie energii odnawialnej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej oraz inżynierii wodnej, zawartego w załączniku IV do tego porozumienia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanym dalej "porozumieniem"), opracowanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym w uzgodnieniu sektorowym w sprawie kredytów eksportowych w zakresie energii odnawialnej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej oraz inżynierii wodnej (zwanym dalej "uzgodnieniem sektorowym dotyczącym zmiany klimatu"), zawartym w załączniku IV do porozumienia, zostały przetransponowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 1  i w ten sposób stały się prawnie wiążące w Unii.

(2) Uczestnicy porozumienia (zwani dalej "uczestnikami") mają uzgodnić zmiany uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu w celu poszerzenia jego zakresu i dokonania przeglądu dodatku III do tego uzgodnienia. Wszelkie zmiany powinny być zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Unii wynikającymi z porozumienia paryskiego oraz unijnej polityki klimatycznej.

(3) Obecnie uzgodnienie sektorowe dotyczące zmiany klimatu, które zostało ostatnio zaktualizowane w 2014 r., koncentruje się wyłącznie na niektórych sektorach wytwarzania i przesyłu energii. Zakres uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu ogranicza oddziaływanie uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu i nie wspiera skutecznie wynikających z porozumienia paryskiego zobowiązań uczestników ani ambicji Unii wyrażonych w Europejskim Zielonym Ładzie.

(4) Proponowane zmiany do uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu rozszerzyłyby jego zakres w celu włączenia do niego wywozu z sektorów przemysłu, które nie są obecnie tym zakresem objęte. Zmiany umożliwiłyby w związku z tym czerpanie korzyści z warunków ustanowionych w uzgodnieniu sektorowym dotyczącym zmiany klimatu przez spełniający mające zastosowanie kryteria wywóz z większej liczby sektorów przemysłu. To z kolei pozwoliłoby agencjom kredytów eksportowych z Unii oraz innym uczestnikom odgrywać większą rolę we wspieraniu transformacji ekologicznej i przyczyniać się do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego.

(5) Zgodnie z art. 9 porozumienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu uczestnicy mieli przeprowadzić do końca 2020 r. przegląd dodatku III, aby ocenić międzynarodowe inicjatywy dotyczące przystosowania się do zmiany klimatu i warunków rynkowych oraz doświadczenia nabyte w ramach procesu powiadamiania w celu określenia czy należy utrzymać, czy też zmienić definicje, kryteria projektu oraz warunki. W ramach przeglądu okazało się, że kryteria określania projektów przystosowawczych, które obecnie wymagają dostosowania, aby stanowić główny cel

projektu, nie nadają się do celów transakcji dotyczących kredytów eksportowych, które zazwyczaj obejmują również działalność handlową mającą na celu wygenerowanie przepływów pieniężnych. W związku z tym należy zmienić kryteria dotyczące projektów przystosowawczych określonych w dodatku III do uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu, dostosowując je w większym stopniu do standardów stosowanych przez banki rozwoju.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do decyzji uczestników dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu, ponieważ zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1233/2011 decyzja będzie wiążąca dla Unii oraz może wywrzeć decydujący wpływ na treść prawa Unii.

(7) Stanowisko Unii powinno zatem polegać na poparciu zmian w oparciu o dołączony projekt skonsolidowanej wersji uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych w zakresie energii odnawialnej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej oraz inżynierii wodnej, zawartego w załączniku IV do porozumienia, polega na poparciu zmian w oparciu o projekt skonsolidowanej wersji uzgodnienia sektorowego dotyczącego zmiany klimatu dołączony do niniejszej decyzji 2 .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2023 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).
2 Zob. dokument ST 10121/23 ADD1 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.192.19

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1573 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych w zakresie energii odnawialnej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej oraz inżynierii wodnej, zawartego w załączniku IV do tego porozumienia
Data aktu: 14/07/2023
Data ogłoszenia: 31/07/2023