Rozporządzenie wykonawcze 2023/1537 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących stosowania środków ochrony roślin, które to statystyki mają być przekazane za rok referencyjny 2026 w systemie przejściowym 2025-2027, oraz w odniesieniu do statystyk dotyczących środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1537
z dnia 25 lipca 2023 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących stosowania środków ochrony roślin, które to statystyki mają być przekazane za rok referencyjny 2026 w systemie przejściowym 2025-2027, oraz w odniesieniu do statystyk dotyczących środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie, zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 617/2008 oraz uchylenia rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1165/2008, (WE) nr 543/2009 i (WE) nr 1185/2009 oraz dyrektywy Rady 96/16/WE 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 6, art. 5 ust. 10, art. 9 ust. 4 i art. 14 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2022/2379 ustanowiono zintegrowane ramy opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania europejskich statystyk dotyczących nakładów i produkcji w działalności rolniczej.

(2) Zasady przejściowe dotyczące szczegółowego tematu stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie stosuje się w odniesieniu do lat 2025, 2026 i 2027, jak określono w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2379. Zgodnie z tymi zasadami dane dotyczące stosowania tych środków należy przekazać tylko raz, za rok odniesienia 2026.

(3) Statystyki dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin powinny być gromadzone corocznie począwszy od roku odniesienia 2025.

(4) Konieczne jest określenie wymogów dotyczących danych w odniesieniu do tworzenia statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie w odniesieniu do środków ochrony roślin w celu uzyskania danych porównywalnych między państwami członkowskimi i osiągnięcia harmonizacji.

(5) Rozporządzenie (UE) 2022/2379 stanowi, że dane statystyczne obejmujące wymiar produkcji ekologicznej mają podstawowe znaczenie dla monitorowania postępów w realizacji planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej w Unii. Ważnym elementem tych danych jest stosowanie środków ochrony roślin w produkcji ekologicznej.

(6) Zgodnie z art. 5 ust. 10 rozporządzenia (UE) 2022/2379 w niniejszym rozporządzeniu określono elementy techniczne danych, które mają być przekazywane. Elementy te obejmują wykaz zmiennych, opisy zmiennych, jednostki obserwowane, wymogi dotyczące dokładności, które należy stosować, zasady metodologiczne, które należy stosować, oraz terminy przekazywania danych.

(7) Oprócz wymogów określonych w art. 4 ust. 1 i 5 rozporządzenia (UE) 2022/2379 należy w stosownych przypadkach określić zakres zbiorów danych, aby uniknąć niespójności między państwami członkowskimi. W szczególności zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2379 należy określić - na zasadzie odstępstwa od art. 4 ust. 5 lit. b) - wspólny wykaz upraw dla wszystkich państw członkowskich w celu dostarczenia informacji na temat stosowania środków ochrony roślin. Uprawy wymienione w tym wykazie powinny, wraz z trwałymi użytkami zielonymi, obejmować 75 % powierzchni użytkowanych użytków rolnych na poziomie Unii. Wykaz może zostać uzupełniony przez państwa członkowskie o uprawy istotne na szczeblu krajowym.

(8) Należy szczegółowo określić okresy odniesienia, o których mowa w art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379.

(9) Zakres zbiorów danych może zostać ponownie rozpatrzony w celu uwzględnienia statystyk dotyczących stosowania środków ochrony roślin do zaprawiania i przechowywania nasion, gdy tylko zostanie to uznane za wykonalne z technicznego punktu widzenia.

(10) Aby statystyki dotyczące środków ochrony roślin były spójne z regularnymi aktualizacjami wykazu zatwierdzonych substancji czynnych, należy je dostosować do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 2 .

(11) Statystyki dotyczące środków ochrony roślin są niezbędne do monitorowania wspólnej polityki rolnej i odpowiednich polityk wspierających zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin, takich jak cele zrównoważonego rozwoju i Zielony Ład, oraz powiązanych z nimi celów.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego ustanowionego na mocy art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi w zakresie danych

1. 
Państwa członkowskie przekazują dane w dziedzinie statystyk dotyczących środków ochrony roślin, o których to statystykach mowa w art. 5 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) 2022/2379, w formie zagregowanych zbiorów danych.
2. 
Statystyki obejmują:
a)
wszystkie substancje czynne określone w pkt (i) oraz (ii) niniejszego artykułu i zawarte w środkach ochrony roślin wprowadzonych do obrotu w rozumieniu art. 3 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 4 , w tym wprowadzonych do obrotu na podstawie pozwolenia na handel równoległy, o którym mowa w art. 52 tego rozporządzenia:
(i)
substancje czynne wymienione w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 540/2011;
(ii)
substancje czynne zawarte w środkach ochrony roślin wprowadzanych do obrotu w sytuacjach nadzwyczajnych, o których mowa w art. 53 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, inne niż te, o których mowa w pkt (i), i niezależnie od ich statusu zatwierdzenia;
b)
wykorzystanie substancji czynnych, o których mowa w lit. a), przez użytkowników profesjonalnych w rolnictwie.
3)
Dane są przekazywane Komisji (Eurostatowi) na poziomie krajowym.
Artykuł  2  5  

Zbiory danych

1. 
Dane zawarte w zbiorach danych określono w załączniku I w odniesieniu do tematów szczegółowych:
a)
środki ochrony roślin wprowadzane do obrotu;
b)
wykorzystanie środków ochrony roślin w rolnictwie.
2. 
W odniesieniu do każdego zbioru danych w załączniku I sekcja I określono:
a)
opis zawartych danych;
b)
zmienne, które należy podać w odniesieniu do produkcji ekologicznej;
c)
terminy przekazania danych Komisji (Eurostatowi);
d)
okresy odniesienia;
e)
jednostki miary.
3. 
W odniesieniu do każdego zbioru danych załącznik I sekcja II określa, w stosownych przypadkach:
a)
opis jednostek miary;
b)
ewentualne wymogi techniczne dotyczące zmiennych.
Artykuł  3

Wymogi dotyczące jakości

W przypadku gdy gromadzenie danych odbywa się na podstawie prób statystycznych, państwa członkowskie zapewniają, by wyniki ważone były reprezentatywne dla populacji statystycznej w ramach odpowiedniej jednostki geograficznej. W przypadku gdy wymogi dotyczące dokładności nie mają zastosowania, na przykład ze względu na źródła inne niż badania statystyczne, jakość statystyk zapewnia się za pomocą innych środków, tak aby były one reprezentatywne dla zakresu, który opisują, oraz aby spełniały kryteria jakości określone w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009.

Artykuł  4

Klasyfikacja

Substancje czynne, o których mowa w art. 1 ust. 2, zgłasza się z zastosowaniem klasyfikacji określonej w załączniku II.

Artykuł  5

Opisy

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się opisy terminów określone w załączniku III.

Artykuł  6

System przejściowy

Przepisy niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie w odniesieniu do okresów odniesienia 2025-2027. Zasady systemu przejściowego ustanowione w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2379 na okres 2025-2027 mają zastosowanie wyłącznie do danych dotyczących szczegółowego tematu stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2025 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ZESTAW DANYCH 1

Środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu

Dziedzina: e. Statystyki dotyczące środków ochrony roślin
Temat: i. Środki ochrony roślin
Temat szczegółowy: i.1 Środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują wszystkie substancje czynne we wszystkich środkach ochrony roślin wprowadzonych do obrotu w państwie członkowskim w okresie odniesienia, w tym wprowadzonych do obrotu na podstawie pozwolenia na handel równoległy 6  lub pozwoleń udzielanych w sytuacji nadzwyczajnej 7 .
Kategorie środków ochrony roślin Termin
31 grudnia roku N+1
Substancje czynne w środkach ochrony roślin wprowadzone do obrotu, ogółem Q
N: Rok, którego dotyczą dane
Q: Ilość substancji czynnych wprowadzonych do obrotu (w kg)
Okres odniesienia: Rok kalendarzowy
Częstotliwość: Co roku
Poziom geograficzny: Krajowy

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Ilość substancji czynnych odnosi się do ilości substancji czynnych w środkach ochrony roślin wprowadzonych do obrotu, zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 2 lit. a).

Wymogi techniczne dotyczące zmiennych

Dane przedstawione w powyższej tabeli przekazuje się: z podziałem na poszczególne substancje czynne, klasy chemiczne, kategorie produktów i główne grupy, zgodnie z załącznikiem II.

ZESTAW DANYCH 2

Stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie

Dziedzina: e. Statystyki dotyczące środków ochrony roślin
Temat: i. Środki ochrony roślin
Temat szczegółowy: i.2 Stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują powierzchnie upraw w odniesieniu do wspólnego wykazu upraw, w gospodarstwach rolnych w państwie członkowskim, na których to uprawach stosowano środki ochrony roślin, oraz ilości wszystkich substancji czynnych stosowanych w okresie odniesienia, w tym substancji stosowanych na podstawie pozwoleń udzielanych w sytuacji nadzwyczajnej 8 .
Rodzaj uprawy Termin
31 grudnia roku N+1
Powierzchnia, na której zastosowano substancje Ilość substancji czynnej
Pszenica i pszenica orkisz - zwyczajna NAT, OAT NQS, OQS
Pszenica durum NAT, OAT NQS, OQS
Jęczmień NAT, OAT NQS, OQS
Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa NAT, OAT NQS, OQS
Kukurydza na zielonkę NAT, OAT NQS, OQS
Rzepak i rzepik na ziarno NAT, OAT NQS, OQS
Nasiona słonecznika NAT, OAT NQS, OQS
Ziemniaki (włącznie z uprawami ziemniaków na sadzeniaki) NAT, OAT NQS, OQS
Buraki cukrowe (z wyjątkiem upraw nasiennych) NAT, OAT NQS, OQS
Jabłka NAT, OAT NQS, OQS
Winogrona na wino NAT, OAT NQS, OQS
Winogrona stołowe NAT, OAT NQS, OQS
Pomarańcze NAT, OAT NQS, OQS
Oliwki NAT, OAT NQS, OQS
Kapusta NAT, OAT NQS, OQS
Marchew NAT, OAT NQS, OQS
Cebula NAT, OAT NQS, OQS
Pomidory na wolnym powietrzu NAT, OAT NQS, OQS
Pomidory uprawiane pod szkłem lub wysokimi (dostępnymi) osłonami NAT, OAT NQS, OQS
Truskawki i poziomki na wolnym powietrzu NAT, OAT NQS, OQS
Truskawki i poziomki uprawiane pod szkłem lub wysokimi (dostępnymi) osłonami NAT, OAT NQS, OQS
N: Rok, którego dotyczą dane
NAT: Powierzchnia, na której zastosowano substancje, nieobjęta rolnictwem ekologicznym (w ha)
OAT: Powierzchnia upraw ekologicznych (powierzchnia w okresie konwersji i powierzchnia certyfikowana), na której zastosowano substancje (w ha)
NQS: Ilość wszystkich substancji czynnych wykorzystanych na powierzchni nieobjętej rolnictwem ekologicznym (w kg)
OQS: Ilość wszystkich substancji czynnych wykorzystanych na powierzchni upraw ekologicznych (powierzchnia w okresie konwersji i powierzchnia certyfikowana) (w kg)
Okres odniesienia: Rok zbiorów
Częstotliwość: 2026 r.
Poziom geograficzny: Krajowy

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Powierzchnia, na której zastosowano substancje (w ha) odnosi się do fizycznej powierzchni uprawy, która ma zostać zebrana w roku zbiorów, poddanej co najmniej raz w okresie odniesienia działaniu danej substancji czynnej sklasyfikowanej zgodnie z załącznikiem II, niezależnie od tego, ile razy zastosowano substancję.

Powierzchnia, na której zastosowano substancje, nieobjęta rolnictwem ekologicznym (w ha) odnosi się do powierzchni, na której zastosowano substancje, z wyłączeniem powierzchni certyfikowanych jako powierzchnie ekologiczne lub będących w okresie konwersji.

Powierzchnia upraw ekologicznych, na której zastosowano substancje (w ha) odnosi się do powierzchni, na której zastosowano substancje, która jest certyfikowana jako powierzchnia ekologiczna lub jest w okresie konwersji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 9 .

Ilość substancji czynnej (w kg) odnosi się do ilości każdej substancji czynnej w rozumieniu art. 1 ust. 2 lit. a) sklasyfikowanej zgodnie z załącznikiem II, stosowanej w uprawie w okresie odniesienia.

Ilość wykorzystana na powierzchni nieobjętej rolnictwem ekologicznym (w kg) odnosi się do ilości substancji czynnych stosowanych w uprawach zbieranych z powierzchni nieobjętych rolnictwem ekologicznym.

Ilość wykorzystana na powierzchni upraw ekologicznych (w kg) odnosi się do ilości substancji czynnych stosowanych w uprawach z powierzchni upraw ekologicznych (certyfikowanych jako powierzchnie ekologiczne lub w okresie konwersji).

Wymogi techniczne dotyczące zmiennych

Dane przedstawione w powyższej tabeli przekazuje się: z podziałem na poszczególne substancje czynne, klasy chemiczne, kategorie produktów i główne grupy, zgodnie z załącznikiem II.

Dane obejmują wszystkie substancje czynne zawarte we wszystkich środkach ochrony roślin stosowanych w państwach członkowskich w okresie odniesienia, w tym substancje stosowane na podstawie pozwoleń udzielanych w sytuacji nadzwyczajnej. Dane obejmują wszystkie zabiegi od siewu/sadzenia do końca zbiorów.

Dane dotyczące powierzchni, na której zastosowano substancje, gromadzi się w sposób umożliwiający dostęp do danych dotyczących powierzchni i ilości z podziałem na uprawy (bez podwójnego liczenia) również na poziomie agregacji w klasach chemicznych, kategoriach produktów i głównych grupach.

Dane obejmują wszystkie substancje czynne we wszystkich środkach ochrony roślin stosowanych w gospodarstwach rolnych (z wyłączeniem stosowania w magazynach i do materiału siewnego).

ZAŁĄCZNIK  II

KLASYFIKACJA SUBSTANCJI CZYNNYCH ZAWARTYCH W ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN

Główne grupy Kategorie produktów Klasy chemiczne (1)
Substancje czynne w środkach ochrony roślin ogółem
Fungicydy i bakteriocydy
Fungicydy nieorganiczne
Związki miedzi
Siarka nieorganiczna
Pozostałe fungicydy nieorganiczne
Fungicydy na bazie karbaminianów i ditiokarbaminianów
Fungicydy z grupy karbanilanów
Fungicydy karbaminianowe
Fungicydy ditiokarbaminianowe
Pozostałe fungicydy na bazie karbaminianów i ditiokarbaminianów
Fungicydy na bazie benzimidazoli
Fungicydy benzimidazolowe
Pozostałe fungicydy na bazie benzimidazoli
Fungicydy na bazie imidazoli i triazoli
Fungicydy konazolowe
Fungicydy imidazolowe
Pozostałe fungicydy na bazie imidazoli i triazoli
Fungicydy na bazie morfolin
Fungicydy morfolinowe
Pozostałe fungicydy na bazie morfolin
Fungicydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego
Fungicydy mikrobiologiczne
Fungicydy biologiczne
Pozostałe fungicydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego
Bakteriocydy
Bakteriocydy nieorganiczne
Pozostałe bakteriocydy
Pozostałe fungicydy i bakteriocydy
Fungicydy na bazie alifatycznych związków azotu
Fungicydy amidowe
Fungicydy anilidowe
Fungicydy aromatyczne
Fungicydy dikarboksyimidowe
Fungicydy dinitroanilinowe
Fungicydy dinitrofenolowe
Fungicydy fosforoorganiczne
Fungicydy oksazolowe
Fungicydy na bazie fenylopirolu
Fungicydy na bazie ftalmidów
Fungicydy pirymidynowe
Fungicydy chinolinowe
Fungicydy chinonowe
Fungicydy strobilurynowe
Fungicydy mocznikowe
Fungicydy niesklasyfikowane
Herbicydy, środki hamujące wzrost pędów i środki mchobójcze
Herbicydy na bazie fenoksyfitohormonów
Herbicydy - pochodne kwasów fenoksyalkanokarboksylowych
Pozostałe herbicydy na bazie fenoksyfitohormonów
Herbicydy na bazie triazyn i triazynonów
Herbicydy na bazie triazyn
Herbicydy na bazie triazynonów
Pozostałe herbicydy na bazie triazyn i triazynonów
Herbicydy na bazie amidów i anilidów
Herbicydy na bazie amidów
Herbicydy na bazie anilidów
Herbicydy na bazie chloroacetanilidów
Pozostałe herbicydy na bazie amidów i anilidów
Herbicydy na bazie karbaminianów i bis-karbaminianów
Herbicydy na bazie bis-karbaminianów
Herbicydy na bazie karbaminianów
Pozostałe herbicydy na bazie karbaminianów i bis-karbaminianów
Herbicydy na bazie pochodnych dinitroaniliny
Herbicydy na bazie dinitroaniliny
Pozostałe herbicydy na bazie pochodnych dinitroaniliny
Herbicydy na bazie pochodnych mocznika, uracylu lub sulfonylomocznika
Herbicydy sulfonylomocznikowe
Herbicydy na bazie uracylu
Herbicydy mocznikowe
Pozostałe herbicydy na bazie pochodnych mocznika, uracylu lub sulfonylomocznika
Pozostałe herbicydy
Herbicydy aryloksyfenoksypropionowe
Herbicydy na bazie benzofuranu
Herbicydy na bazie kwasu benzoesowego
Herbicydy bipirydylowe
Herbicydy cykloheksanodionowe
Herbicydy na bazie diazyny
Herbicydy dikarboksyimidowe
Herbicydy na bazie eteru difenylowego
Herbicydy imidazolinowe
Herbicydy nieorganiczne
Herbicydy izoksazolowe
Herbicydy nitrylowe
Herbicydy fosforoorganiczne
Herbicydy fenylopirazolowe
Herbicydy pirydazynonowe
Herbicydy pirydynokarboksyamidowe
Herbicydy pochodne kwasu pirydynokarboksylowego
Herbicydy pochodne kwasu pirydylooksyoctowego
Herbicydy chinolinowe
Herbicydy tiadiazynowe
Herbicydy tiokarbaminianowe
Herbicydy triazolowe
Herbicydy triazolinonowe
Herbicydy triazolonowe
Herbicydy triketonowe
Herbicydy niesklasyfikowane
Insektycydy i akarycydy
Insektycydy na bazie pyretroidów
Insektycydy pyretroidowe
Pozostałe insektycydy na bazie pyretroidów
Insektycydy na bazie węglowodorów chlorowanych
Insektycydy z grupy diamidów antranilowych
Pozostałe insektycydy na bazie węglowodorów chlorowanych
Insektycydy na bazie karbaminianów i oksymokarbaminianu
Insektycydy oksymokarbaminianowe
Insektycydy karbaminianowe
Pozostałe insektycydy na bazie karbaminianów i oksymokarbaminianu
Insektycydy na bazie fosforanów organicznych
Insektycydy fosforoorganiczne
Pozostałe insektycydy na bazie fosforanów organicznych
Insektycydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego
Insektycydy mikrobiologiczne
Insektycydy botaniczne
Pozostałe insektycydy pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego
Akarycydy
Akarycydy pirazolowe
Akarycydy tetrazynowe
Pozostałe akarycydy
Pozostałe insektycydy
Insektycydy otrzymane w wyniku fermentacji
Insektycydy benzoilomocznikowe
Insektycydy karbazanowe
Insektycydy diazylohydrazynowe
Regulatory wzrostu owadów
Insektycydy nitroguanidynowe
Insektycydy cynoorganiczne
Insektycydy oksadiazynowe
Insektycydy na bazie eteru fenylowego
Insektycydy (fenylo)pirazolowe
Insektycydy pirydynowe
Insektycydy pirydylometyloaminowe
Insektycydy na bazie estrów siarczynowych
Insektycydy z grupy kwasów tetronowych
Środki wabiące owady (atraktanty) - feromony łuskoskrzydłych (lepidoptera) o prostym łańcuchu (SCLPS)
Pozostałe środki wabiące owady (atraktanty)
Niesklasyfikowane insektycydy- akarycydy
Moluskocydy
Moluskocydy
Moluskocydy
Regulatory wzrostu roślin
Fizjologiczne regulatory wzrostu roślin
Fizjologiczne regulatory wzrostu roślin
Pozostałe fizjologiczne regulatory wzrostu roślin
Preparaty opóźniające kiełkowanie
Preparaty opóźniające kiełkowanie
Pozostałe środki opóźniające kiełkowanie
Pozostałe regulatory wzrostu roślin
Pozostałe regulatory wzrostu roślin
Pozostałe środki ochrony roślin
Oleje roślinne
Oleje roślinne
Preparaty do sterylizacji gleby (w tym nematocydy)
Bromek metylu
Nematocydy biologiczne
Nematocydy fosforoorganiczne
Pozostałe preparaty do sterylizacji gleby
Środki gryzoniobójcze
Środki gryzoniobójcze
Wszystkie pozostałe środki ochrony roślin
Środki odkażające
Środki odstraszające (repelenty)
Pozostałe środki ochrony roślin
(1) Dotyczy również środków ochrony roślin pochodzenia mikrobiologicznego lub botanicznego, do celów harmonizacji.

ZAŁĄCZNIK  III

OPISY TERMINÓW

Środek ochrony roślin: oznacza produkt w postaci, w jakiej jest dostarczany użytkownikowi, składający się z substancji czynnych, sejfnerów lub synergetyków lub zawierający takie substancje, i przeznaczony do jednego z zastosowań opisanych w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

Substancje czynne: oznacza substancje czynne, o których mowa w art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

Wprowadzanie do obrotu: oznacza wprowadzenie do obrotu w rozumieniu art. 3 pkt 9 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

Uprawy: oznacza uprawy rolne, jak opisano w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 10 .

Klasyfikacja substancji czynnych zawartych w środkach ochrony roślin: oznacza agregację substancji czynnych według głównych grup, kategorii produktów i klas chemicznych.

Rok zbiorów: oznacza rok kalendarzowy, w którym rozpoczyna się zbiory, w tym okres, w którym podejmowane są wszystkie działania przygotowawcze (takie jak orka, sadzenie i stosowanie nawozów i środków ochrony roślin) służące zabezpieczeniu tych zbiorów, również podejmowane w poprzednim roku kalendarzowym.

1 Dz.U. L 315 z 7.12.2022, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1).
5 Art. 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 14 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.226.204) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2023 r.
6 W rozumieniu art. 52 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
7 W rozumieniu art. 53 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
8 W rozumieniu art. 53 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).
10 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej (zob. s. 40 niniejszego Dziennika Urzędowego).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.187.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1537 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących stosowania środków ochrony roślin, które to statystyki mają być przekazane za rok referencyjny 2026 w systemie przejściowym 2025-2027, oraz w odniesieniu do statystyk dotyczących środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu
Data aktu: 25/07/2023
Data ogłoszenia: 26/07/2023
Data wejścia w życie: 01/01/2025, 15/08/2023