uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 17 akapit pierwszy,
(1) Substancje czynne: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, flonikamid (IKI-220), kwas giberelinowy, gibereliny, halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik są wymienione w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 2 .
(2) Zgodnie z art. 78 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG 3 uznaje się za zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 i są one wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011. Substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 są wymienione w części B tego załącznika.
(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/708 4 przedłużono do dnia 31 sierpnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo- amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, kwas giberelinowy, gibereliny, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik.
(4) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/2069 5 przedłużono do dnia 31 sierpnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej flonikamid (IKI-220).
(5) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 356/2013 6 zatwierdzenie substancji czynnej halosulfuron metylu wygasa z dniem 30 września 2023 r.
(6) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 355/2013 7 zatwierdzenie substancji czynnej maltodekstryna wygasa z dniem 30 września 2023 r.
(7) Wnioski i dodatkową dokumentację na potrzeby odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych złożono zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 8 , które nadal ma zastosowanie do tych substancji czynnych na mocy art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1740 9 . Odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy oznajmiły, że te wnioski i dokumentacja spełniają kryteria formalne.
(8) W odniesieniu do substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, fosforek glinu, węglik wapnia, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, flonikamid (IKI-220), siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, sulkotrion, tebukonazol i mocznik ocena ryzyka na podstawie art. 11 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 nie została jeszcze zakończona przez odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy.
(9) W odniesieniu do substancji czynnych: halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane i piretryny Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") będzie potrzebował dodatkowego czasu na przyjęcie wniosków i, w stosownych przypadkach, na zorganizowanie konsultacji z ekspertami. Ponadto potrzeba więcej czasu na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.
(10) W odniesieniu do substancji czynnej cymoksanil Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w terminie do dnia 17 czerwca 2024 r.
(11) W odniesieniu do substancji czynnych: kwas giberelinowy i gibereliny Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a wnioskodawcy przedłożyli te informacje w wyznaczonym terminie. Potrzeba jednak dodatkowego czasu na ich ocenę i na przyjęcie powiązanych wniosków, jak również wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.
(12) W odniesieniu do substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, krzemian glinu i pozostałości destylacji tłuszczu Urząd przedstawił swoje wnioski. Komisja rozpoczęła dyskusje na temat tych substancji czynnych na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
(13) W odniesieniu do zatwierdzenia substancji czynnych: kwasy tłuszczowe C7-C20 (w szczególności kwas pelargonowy) oraz oleje roślinne/olej rzepakowy Komisja przedstawiła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie dotyczące odnowienia zatwierdzenia oraz projekt rozporządzenia w sprawie odnowienia ich zatwierdzenia. Komitet ten nie wydał jeszcze opinii w sprawie projektów rozporządzeń, a na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem potrzebny jest dodatkowy czas.
(14) Biorąc pod uwagę to, że prawdopodobnie nie będzie można podjąć decyzji w sprawie odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych przed upływem ich odpowiednich okresów zatwierdzenia w dniach 31 sierpnia 2023 r. i 30 września 2023 r. oraz że przyczyny opóźnień w procedurach odnowienia są poza kontrolą odpowiednich wnioskodawców, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia tych substancji czynnych, aby umożliwić zakończenie wymaganych ocen i sfinalizowanie regulacyjnych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do odpowiednich wniosków o odnowienie zatwierdzenia.
(15) Ponieważ ocena ryzyka nie została jeszcze zakończona przez odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy, oraz z uwagi na pozostały czas niezbędny do zakończenia każdej odpowiedniej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, fosforek glinu, węglik wapnia, dodemorf, etylen, flonikamid (IKI-220), siarczan żelaza, fosforek magnezu, metamitron, sulkotrion i mocznik należy ustalić na trzydzieści dziewięć miesięcy, dla substancji czynnych: wyciąg z krzewu herbacianego, maltodekstryna, oleje roślinne/olejek goździkowy i oleje roślinne/olej z mięty zielonej należy ustalić na dwadzieścia dziewięć miesięcy, a dla substancji czynnej tebukonazol należy ustalić na trzydzieści pięć i pół miesiąca.
(16) Jako że Urząd potrzebuje dodatkowego czasu na przyjęcie wniosków i, w stosownych przypadkach, na zorganizowanie konsultacji z ekspertami, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: proteiny hydrolizowane i piretryny należy ustalić, odpowiednio, na dziewiętnaście i pół miesiąca oraz na trzydzieści trzy i pół miesiąca. W szczególności, w przypadku gdy Urząd zwrócił się o dodatkowe informacje do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnej cymoksanil ustala się na trzydzieści pięć i pół miesiąca, a biorąc pod uwagę to, że na ocenę tych informacji potrzebny jest dodatkowy czas, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych kwas giberelinowy i gibereliny należy ustalić na dwadzieścia dwa i pół miesiąca.
(17) Na mocy pkt 3.6.4 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancję czynną zatwierdza się wyłącznie wtedy, gdy nie została sklasyfikowana ani nie musi być sklasyfikowana zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 10 jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, chyba że narażenie ludzi na tę substancję czynną w środku ochrony roślin w realistycznych proponowanych warunkach stosowania jest nieistotne. Zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w ocenie substancji czynnej ustala się najpierw, czy zostały spełnione kryteria zatwierdzenia określone w pkt 3.6.2-3.6.4 i 3.7 załącznika II. W świetle rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/217 11 , zmieniającego załącznik VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i klasyfikującego halosulfuron metylu jako substancję działającą szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tej substancji czynnej należy ustalić na osiemnaście miesięcy.
(18) Ponieważ Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz nie wydał jeszcze opinii, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, krzemian glinu, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20 oraz oleje roślinne/olej rzepakowy należy ustalić na piętnaście i pół miesiąca.
(19) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.
(20) W przypadku gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, ponieważ kryteria zatwierdzenia nie zostały spełnione, Komisja wyznaczy taką samą datę wygaśnięcia jak data obowiązująca przed niniejszym rozporządzeniem lub ustali ją na dzień wejścia w życie rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadkach gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja postara się, stosownie do okoliczności, wyznaczyć najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.
(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 12 lipca 2023 r.
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2023.178.1 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2023/1446 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, flonikamid (IKI-220), kwas giberelinowy, gibereliny, halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik |
Data aktu: | 12/07/2023 |
Data ogłoszenia: | 13/07/2023 |
Data wejścia w życie: | 02/08/2023 |