a także mając na uwadze, co następuje:(1) Globalna strategia Unii Europejskiej na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii z 2016 r., a także strategia Unii Europejskiej przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (BMR) z 2003 r. opierają się na przekonaniu, że wielostronne podejście do bezpieczeństwa, w tym rozbrojenia i nieproliferacji, stanowi najlepszy sposób utrzymania międzynarodowego ładu.
(2) Unijna polityka polega zatem na utrzymywaniu, realizacji i wzmacnianiu wdrażania i upowszechniania istniejących traktatów, umów i norm w dziedzinie rozbrojenia i nieproliferacji oraz na współpracy z państwami trzecimi w wypełnianiu ich zobowiązań wynikających z wielostronnych konwencji i systemów oraz na udzielaniu im pomocy w tym zakresie.
(3) We wspólnej deklaracji przyjętej w dniu 13 lipca 2008 r. na paryskim szczycie na rzecz Śródziemnomorza ustanawiającej Unię dla Śródziemnomorza potwierdzono wspólne dążenie do osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa regionalnego, zgodnie z deklaracją barcelońską przyjętą na konferencji eurośródziemnomorskiej w dniach 27-28 listopada 1995 r., co ma być realizowane między innymi poprzez przestrzeganie międzynarodowych traktatów i konwencji o BMR, a także porozumień regionalnych, takich jak strefy wolne od broni jądrowej.
(4) Podczas zorganizowanej w 2010 r. konferencji przeglądowej Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) podkreślono znaczenie, jakie mają działania prowadzące do pełnego wdrożenia rezolucji z 1995 roku w sprawie Bliskiego Wschodu (zwanej dalej "rezolucją z 1995 roku"). W związku z tym podczas wspomnianej konferencji zatwierdzono praktyczne działania, m.in. przeanalizowanie wszystkich propozycji służących wsparciu wdrożenia rezolucji z 1995 roku, w tym propozycji Unii, która podjęła się organizacji seminarium następczego po seminarium z czerwca 2008 r.
(5) Ponadto podczas wspomnianej konferencji przeglądowej uznano rolę, jaką we wdrażaniu rezolucji z 1995 roku odgrywa społeczeństwo obywatelskie, i zachęcono do podejmowania wszelkich wysiłków w tym zakresie.
(6) W planie działań na rzecz rozbrojenia pt. "Zabezpieczenie naszej wspólnej przyszłości" przedstawionym w dniu 24 maja 2018 r., sekretarz generalny ONZ zobowiązał się współpracować z państwami członkowskimi ONZ w celu wzmocnienia i konsolidacji stref wolnych od broni jądrowej, m.in. poprzez wspieranie dalszego tworzenia takich stref, w tym także na Bliskim Wschodzie.
(7) Unia stale wyrażała gotowość do pomocy w procesie prowadzącym do ustanowienia na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni masowego rażenia poprzez wspieranie procesów budowy zaufania, w szczególności w ramach unijnych seminariów i warsztatów zorganizowanych w latach 2008, 2011 i 2012 oraz poprzez wspierany przez Unię w latach 2019-2023 projekt Instytutu Narodów Zjednoczonych ds. Badań nad Rozbrojeniem (UNIDIR) dotyczący środków budowy zaufania prowadzących do utworzenia takiej strefy, zgodnie z decyzją Rady (WPZiB) 2019/938 1 .
(8) Unia pragnie nadal wspierać proces prowadzący do utworzenia strefy wolnej od BMR na Bliskim Wschodzie poprzez dalsze wspieranie prac UNIDIR w tym zakresie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: