Rozporządzenie delegowane 2023/118 w sprawie zmiany rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii ptaków żyjących w niewoli na wystawy

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/118
z dnia 23 września 2022 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii ptaków żyjących w niewoli na wystawy
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 140 lit. b) i art. 149 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/688 2  określono przepisy uzupełniające rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii.

(2) W art. 67 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 ustanowiono wymogi dotyczące przemieszczania ptaków żyjących w niewoli przeznaczonych na wystawy, a w art. 71 tego rozporządzenia delegowanego wskazano, że podmioty przemieszczają ptaki żyjące w niewoli do innego państwa członkowskiego wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy im świadectwo zdrowia zwierząt wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia. W art. 81 ust. 2 tego rozporządzenia delegowanego określono szczegółowe informacje dotyczące treści świadectwa zdrowia zwierząt dla tych ptaków żyjących w niewoli.

(3) Jeżeli wystawa ptaków żyjących w niewoli odbywa się w państwie członkowskim, każdy uczestnik znajdujący się w innym państwie członkowskim musi uzyskać świadectwo zdrowia zwierząt, aby uczestniczyć w tej wystawie, zgodnie z art. 71 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688. W przypadku gdy w tym samym państwie członkowskim znajduje się kilku uczestników, właściwy organ tego państwa członkowskiego może uznać za niewłaściwe przydzielanie środków na wydanie świadectwa zdrowia zwierząt w każdym zakładzie pochodzenia.

(4) Aby rozwiązać ten problem i jednocześnie zapewnić odpowiednie gwarancje zdrowia zwierząt, należy zezwolić właściwym organom na wydawanie świadectw w zakładach, w których ptaki żyjące w niewoli są czasowo gromadzone i trzymane przed wysyłką na wystawę w innym państwie członkowskim. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 67 rozporządzenia (UE) 2020/688.

(5) W Unii regularnie odbywają się wydarzenia związane z gołębiami akrobatycznymi. Polegają one na gromadzeniu gołębi, które mogą pochodzić z kilku państw członkowskich i są transportowane w klatkach przez swoich posiadaczy z zakładów pochodzenia, w których są zwykle trzymane, do miejsca zdarzenia. Ptaki są tam uwalniane w celu demonstracji lotu przed powrotem do klatek, w których są zawożone do swojego zakładu pochodzenia. Wydarzenia te można zatem uznać za wystawy równoważne z wystawami organizowanymi dla ptaków drapieżnych. Należy zatem zmienić art. 67 w celu rozszerzenia wymogów dotyczących pokazów sokolniczych ptaków drapieżnych na wszystkie równoważne rodzaje wystaw oraz w celu określenia warunków dotyczących przemieszczania na takie wydarzenia i z nich.

(6) Ponadto art. 71 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 zawiera wymóg, zgodnie z którym podmioty przemieszczają ptaki żyjące w niewoli do innego państwa członkowskiego wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy im świadectwo zdrowia zwierząt wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia. Artykuł ten przewiduje również pewne odstępstwa od takiego obowiązku. W świetle zmian wprowadzanych do art. 67 konieczne jest odzwierciedlenie tych zmian w odstępstwach przewidzianych w art. 71 ust. 2 i 3. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 71.

(7) W art. 81 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 ustanowiono szczegółowe informacje dotyczące treści świadectwa zdrowia zwierząt dla ptaków żyjących w niewoli. Z uwagi na wprowadzoną niniejszym rozporządzeniem do art. 67 możliwość przemieszczania ptaków żyjących w niewoli zebranych w jednym zarejestrowanym zakładzie znajdującym się w państwie członkowskim pochodzenia należy określić wymogi, które należy spełnić w tym konkretnym przypadku. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 81 ust. 2.

(8) W art. 91 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 określono obowiązki właściwego organu w zakresie certyfikacji zdrowia zwierząt, a przepisy szczegółowe dotyczące ptaków żyjących w niewoli określono w ust. 1 lit. e) tego artykułu. Należy uzupełnić te przepisy w celu zapewnienia kontroli identyfikacyjnych i bezpośrednich oraz kontroli dokumentacji, które mają być przeprowadzane, gdy ptaki żyjące w niewoli przeznaczone na wystawę w innym państwie członkowskim są czasowo zbierane i trzymane w zakładzie do celów certyfikacji. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 91.

(9) Należy zatem zmienić rozporządzenie (UE) 2020/688,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/688 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 67 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 67

Wymagania dotyczące przemieszczania ptaków żyjących w niewoli przeznaczonych na wystawy

1. Podmioty przemieszczają ptaki żyjące w niewoli na wystawę w innym państwie członkowskim wyłącznie wtedy, gdy zwierzęta te spełniają warunki określone w art. 59.

2. Przed przemieszczeniem na wystawę w innym państwie członkowskim podmioty w danym państwie członkowskim mogą zebrać ptaki żyjące w niewoli w jednym zarejestrowanym zakładzie znajdującym się w tym samym państwie członkowskim pod następującymi warunkami:

a) ptaki żyjące w niewoli pozostają w tym zakładzie przez okres nieprzekraczający 12 godzin;

b) podczas zbiórki w zakładzie trzymane są wyłącznie ptaki żyjące w niewoli przeznaczone na odpowiednią wystawę;

c) wszystkie ptaki żyjące w niewoli zebrane w zakładzie pochodzą bezpośrednio z zarejestrowanych lub zatwierdzonych zakładów, w których są nieprzerwanie trzymane i w których spełniają warunki określone w art. 59.

3. Podmiot prowadzący daną wystawę, z wyjątkiem wszelkich pokazów lotów ptaków, zapewnia, aby:

a) wprowadzenie zwierząt na wystawę ograniczało się do ptaków żyjących w niewoli, których uczestnictwo w danej wystawie zostało uprzednio zgłoszone;

b) wprowadzenie na wystawę ptaków pochodzących z zakładów znajdujących się w państwie członkowskim, w którym odbywa się wystawa, nie zagrażało statusowi zdrowotnemu ptaków uczestniczących w wystawie poprzez

albo

(i) wymaganie, by wszystkie uczestniczące w wystawie ptaki żyjące w niewoli miały taki sam status zdrowotny;

albo

(ii) utrzymywanie ptaków żyjących w niewoli pochodzących z państwa członkowskiego, w którym odbywa się wystawa, w oddzielnych pomieszczeniach lub wybiegach niż te, w których utrzymywane są ptaki żyjące w niewoli pochodzące z pozostałych państw członkowskich;

c) lekarz weterynarii

(i) przeprowadza kontrole identyfikacyjne ptaków żyjących w niewoli uczestniczących w wystawie, przed ich wprowadzeniem na wystawę;

(ii) monitoruje stan kliniczny ptaków po wprowadzeniu na wystawę i w jej trakcie.

4. Podmioty zapewniają, aby ptaki żyjące w niewoli, które są przemieszczane na wystawę zgodnie z ust. 1, 2 i 3, były przemieszczane z takiej wystawy do innego państwa członkowskiego wyłącznie wtedy, gdy spełniają następujące wymagania:

a) zwierzętom towarzyszy świadectwo zdrowia zwierząt zgodne z art. 81;

lub

b) w przypadku ptaków żyjących w niewoli innych niż ptaki biorące udział w pokazach lotów ptaków zwierzętom towarzyszą wszystkie następujące dokumenty:

(i) oświadczenie wydane przez lekarza weterynarii, o którym mowa w ust. 3 lit. c), stwierdzające, że status zdrowotny ptaków poświadczony w oryginale świadectwa zdrowia zwierząt zgodnie z art. 81 nie został naruszony podczas wystawy,

(ii) ważny oryginał świadectwa zdrowia zwierząt zgodnego z art. 81, wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia na potrzeby przemieszczania ptaków żyjących w niewoli na wystawę;

c) w przypadku ptaków, które brały udział w pokazie lotów ptaków, zwierzętom towarzyszy ważny oryginał świadectwa zdrowia zwierząt zgodnego z art. 81, wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia do celów przemieszczenia przedmiotowych ptaków na pokaz lotów ptaków bez poświadczenia opisanego w lit. b) pkt (i), pod warunkiem że:

(i) zostaną przemieszczone z powrotem do państwa członkowskiego pochodzenia; oraz

(ii) planowane przemieszczenie ptaków żyjących w niewoli do państwa członkowskiego pochodzenia zostało dokonane w okresie ważności oryginału świadectwa zdrowia zwierząt zgodnego z art. 81, wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia do celów przemieszczenia przedmiotowych ptaków żyjących w niewoli na pokaz lotów ptaków.

5. Lekarz weterynarii, o którym mowa w ust. 3 lit. c), wydaje deklarację, o której mowa w ust. 4 lit. b) pkt (i), wyłącznie pod warunkiem że:

a) zwierzęta zostaną przemieszczone z powrotem do państwa członkowskiego pochodzenia;

b) wprowadzono rozwiązania zmierzające do zapewnienia, by planowane przemieszczenie ptaków żyjących w niewoli do państwa członkowskiego pochodzenia zostało dokonane w okresie ważności oryginału świadectwa zdrowia zwierząt zgodnego z art. 81, wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia do celów przemieszczenia przedmiotowych ptaków żyjących w niewoli na wystawę;

c) zostały spełnione warunki wymienione w ust. 3 lit. b).";

2)
art. 71 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 podmioty mogą przemieszczać ptaki żyjące w niewoli z wystaw innych niż pokazy lotów ptaków z powrotem do państwa członkowskiego pochodzenia ptaków zgodnie z art. 67 ust. 4 lit. b).";

3)
art. 71 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 podmioty mogą przemieszczać ptaki żyjące w niewoli z pokazów lotów ptaków z powrotem do państwa członkowskiego pochodzenia ptaków zgodnie z art. 67 ust. 4 lit. c).";

4)
art. 81 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Świadectwo zdrowia zwierząt dla ptaków żyjących w niewoli przeznaczonych na wystawy, wydawane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia zgodnie z art. 71 ust. 1, zawiera informacje ogólne przewidziane w załączniku VIII część 1 pkt 1 oraz poświadczenie zgodności z wymaganiami przewidzianymi w art. 67 ust. 1, oraz jeśli ptaki są zbierane w jednym zakładzie zarejestrowanym, z wymaganiami przewidzianymi w art. 67 ust. 2.";

5)
w art. 91 ust. 1 lit. e) po pkt (ii) dodaje się pkt (iii) w brzmieniu:

"(iii) w odniesieniu do ptaków żyjących w niewoli przemieszczanych na wystawę w innym państwie członkowskim z jednego zarejestrowanego zakładu zgodnie z art. 67 ust. 2 - kontrole identyfikacyjne i bezpośrednie ptaków żyjących w niewoli oraz kontrolę dokumentacji dotyczącej zdrowia i produkcji zarejestrowanego lub zatwierdzonego zakładu pochodzenia oraz oświadczenia podmiotu prowadzącego ten zakład potwierdzające, że:

– ptaki żyjące w niewoli przedstawione do certyfikacji przebywały nieprzerwanie w zakładzie pochodzenia od wylęgu lub co najmniej przez ostatnie 21 dni przed ich wyjazdem,

– w stadzie pochodzenia nie występuje nietypowa upadkowość o nieustalonej przyczynie, oraz

– w ciągu ostatnich 48 godzin ptaki ze stada pochodzenia nie wykazywały objawów klinicznych ani podejrzenia wystąpienia chorób umieszczonych w wykazie w odniesieniu do danego gatunku.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 września 2022 r.

1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 140).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.16.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/118 w sprawie zmiany rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/688 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii ptaków żyjących w niewoli na wystawy
Data aktu: 23/09/2022
Data ogłoszenia: 18/01/2023
Data wejścia w życie: 07/02/2023