Rozporządzenie wykonawcze 2023/1159 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1159
z dnia 13 czerwca 2023 r.
nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 11 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Poprzednie dochodzenia i obowiązujące środki

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1942/2004 2  Rada nałożyła cła antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL", "Chiny" lub "państwo, którego dotyczy postępowanie") ("pierwotne środki"). Dochodzenie, które doprowadziło do wprowadzenia pierwotnych środków, zwane jest dalej "pierwotnym dochodzeniem".

(2) W następstwie przeglądu wygaśnięcia ("pierwszy przegląd wygaśnięcia") Rada przedłużyła okres obowiązywania środków pierwotnych o pięć lat rozporządzeniem (UE) nr 82/2011 3 . W następstwie drugiego przeglądu wygaśnięcia ("drugi przegląd wygaśnięcia") Komisja Europejska ("Komisja") przedłużyła okres obowiązywania środków pierwotnych o kolejne pięć lat rozporządzeniem (UE) 2017/648 4 .

(3) Obecnie obowiązujące stawki cła antydumpingowego wynoszą od 6,5 % do 23,5 % w przypadku przywozu od czterech producentów eksportujących oraz 66,7 % w przypadku przywozu od wszystkich pozostałych przedsiębiorstw.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu wygaśnięcia

(4) W następstwie opublikowania zawiadomienia o zbliżającym się wygaśnięciu środków 5  Komisja otrzymała wniosek o dokonanie przeglądu zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(5) Wniosek o dokonanie przeglądu został złożony 16 grudnia 2021 r. przez Europejską Federację Producentów Paneli ("wnioskodawca") w imieniu producentów unijnych sklejki z drewna okoumé w rozumieniu art. 5 ust. 4 rozporządzenia podstawowego. Wniosek o przeprowadzenie przeglądu oparto na uzasadnieniu, że w związku z wygaśnięciem środków istnieje prawdopodobieństwo kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu i ponownego wystąpienia szkody dla przemysłu Unii.

1.3. Wszczęcie przeglądu wygaśnięcia

(6) Po konsultacji z komitetem ustanowionym w art. 15 ust. 1 rozporządzenia podstawowego i ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody do wszczęcia przeglądu wygaśnięcia, 5 kwietnia 2022 r. Komisja wszczęła przegląd wygaśnięcia środków antydumpingowych dotyczących przywozu do Unii sklejki z drewna okoumé pochodzącej z ChRL na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego. Komisja opublikowała zawiadomienie o wszczęciu przeglądu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 6  ("zawiadomienie o wszczęciu").

1.4. Okres objęty dochodzeniem przeglądowym i okres badany

(7) Dochodzenie dotyczące kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu obejmowało okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. ("okres objęty dochodzeniem przeglądowym"). Badanie tendencji mających znaczenie dla oceny prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia szkody objęło okres od dnia 1 stycznia 2018 r. do końca okresu objętego dochodzeniem przeglądowym ("okres badany").

1.5. Zainteresowane strony

(8) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja wezwała zainteresowane strony do skontaktowania się z nią w celu wzięcia udziału w dochodzeniu. Ponadto Komisja wyraźnie poinformowała wnioskodawcę, innych znanych producentów unijnych, znanych producentów (eksportujących) w ChRL, władze ChRL, znanych importerów, użytkowników, przedsiębiorstwa handlowe, a także stowarzyszenia, o których wiadomo, że są zainteresowane, o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia i zaprosiła te podmioty do wzięcia w nim udziału.

(9) Zainteresowane strony miały możliwość przedstawienia uwag na temat wszczęcia przeglądu wygaśnięcia oraz złożenia wniosku o posiedzenie wyjaśniające przed Komisją lub rzecznikiem praw stron w postępowaniach w sprawie handlu. Żadna z zainteresowanych stron nie wystąpiła z wnioskiem o posiedzenie wyjaśniające.

1.6. Kontrola wyrywkowa

(10) W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania Komisja oznajmiła, że może dokonać kontroli wyrywkowej zainteresowanych stron zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego.

Kontrola wyrywkowa producentów unijnych

(11) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja ogłosiła, że wstępnie wybrała próbę producentów unijnych. Przy doborze próby Komisja opierała się na kryterium największej reprezentatywnej wielkości produkcji i sprzedaży, uwzględniając również zasięg geograficzny. Próba ta składała się z trzech producentów unijnych. Produkcja objętych próbą producentów unijnych odpowiadała 40 % całkowitej szacunkowej produkcji unijnej i 41 % całkowitej wielkości sprzedaży przemysłu Unii. Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia podstawowego Komisja zwróciła się do zainteresowanych stron o przedstawienie uwag na temat wstępnego doboru próby. Nie otrzymano żadnych uwag. Próbę uznano za reprezentatywną dla przemysłu Unii.

Kontrola wyrywkowa importerów

(12) Aby podjąć decyzję co do konieczności przeprowadzenia kontroli wyrywkowej i, jeżeli konieczność taka zostanie stwierdzona, aby dokonać doboru próby, Komisja zwróciła się do importerów niepowiązanych o udzielenie informacji określonych w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania. Żaden z importerów niepowiązanych nie przedstawił wymaganych informacji. W związku z tym Komisja zdecydowała, że kontrola wyrywkowa nie jest konieczna.

Kontrola wyrywkowa producentów w ChRL

(13) Aby podjąć decyzję co do konieczności przeprowadzenia kontroli wyrywkowej i, jeżeli konieczność taka zostanie stwierdzona, aby dokonać doboru próby, Komisja wezwała wszystkich znanych producentów/producentów eksportujących w ChRL do udzielenia informacji określonych w zawiadomieniu o wszczęciu przeglądu. Ponadto Komisja zwróciła się do Misji Chińskiej Republiki Ludowej o wskazanie innych producentów/producentów eksportujących, którzy ewentualnie byliby zainteresowani udziałem w dochodzeniu, lub skontaktowanie się z nimi.

(14) Żaden producent/producent eksportujący z ChRL nie przedstawił wymaganych informacji w terminie ani nie wyraził zgody na włączenie go do próby. Ze względu na brak współpracy ze strony chińskich producentów ustaleń dotyczących przywozu z ChRL dokonano zatem na podstawie dostępnych faktów zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego. Wykorzystane źródła przedstawiono szczegółowo w motywie 28.

1.7. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu

(15) Komisja przesłała rządowi Chińskiej Republiki Ludowej ("rząd ChRL") kwestionariusz dotyczący istnienia znaczących zakłóceń w ChRL w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego.

(16) Komisja przesłała kwestionariusze do objętych próbą producentów unijnych. Te same kwestionariusze, jak również kwestionariusze dla niepowiązanych importerów, użytkowników i chińskich eksporterów udostępniono przez internet 7  w dniu wszczęcia postępowania. W trakcie dochodzenia Komisja wysłała kwestionariusz wnioskodawcy i zwróciła się o przekazanie danych makroekonomicznych dotyczących przemysłu Unii.

(17) Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu otrzymano od trzech producentów unijnych objętych próbą oraz od wnioskodawcy.

1.8. Weryfikacja

(18) Komisja prowadziła dalsze badanie i weryfikację wszystkich informacji uważanych za niezbędne do ustalenia prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu i szkody oraz interesu Unii.

(19) Wizyty weryfikacyjne na podstawie art. 16 rozporządzenia podstawowego odbyły się na terenie następujących przedsiębiorstw:

Producenci unijni

- Allin SA, Le Vanneau, Francja

- F.A. Mourikis SA, Kalamaki, Grecja

- Joubert Saint Jean d'Angely SAS, Saint-Jean d'Angely, Francja

- Europejska Federacja Producentów Paneli ("wnioskodawca"), Bruksela, Belgia.

1.9. Dalsze postępowanie

(20) 5 kwietnia 2023 r. Komisja ujawniła istotne fakty i ustalenia, na podstawie których zamierza utrzymać obowiązujące cła antydumpingowe. Wszystkim stronom wyznaczono okres, w którym mogły zgłaszać uwagi dotyczące ujawnionych faktów i ustaleń. Żadna ze stron nie przedstawiła uwag.

2. PRODUKT OBJĘTY PRZEGLĄDEM, PRODUKT OBJĘTY POSTĘPOWANIEM I PRODUKT PODOBNY

2.1. Produkt objęty przeglądem

(21) Produkt objęty przeglądem jest taki sam jak w pierwotnym dochodzeniu oraz w poprzednich przeglądach wygaśnięcia, tj. sklejka z drewna okoumé, zdefiniowana jako sklejka składająca się wyłącznie z arkuszy z drewna, przy czym grubość żadnej warstwy nie przekracza 6 mm, przynajmniej z jednym płatem wierzchnim z drewna okoumé niepo- wleczonego na stałe innymi materiałami, obecnie objęta kodem CN ex 4412 31 10 (kod TARIC 4412 31 10 10) ("produkt objęty przeglądem").

(22) Istnieją dwa rodzaje sklejki z drewna okoumé: sklejka wykonana wyłącznie z okoumé (okoumé jednolite) i sklejka, której przynajmniej jedna z zewnętrznych powierzchni wykonana jest z okoumé, podczas gdy reszta wykonana jest z innego drewna (okoumé licowane; mówi się o niej również "sklejka combi" lub "sklejka twin"). Oba rodzaje sklejki z drewna okoumé mają taki sam wygląd zewnętrzny. Pomimo różnic we właściwościach mechanicznych, wykazują one te same podstawowe cechy fizyczne i techniczne oraz mają podobne podstawowe zastosowania.

(23) Sklejka z drewna okoumé wykorzystywana jest w szerokim zakresie zastosowań, na przykład w przemyśle budowlanym w stolarce zewnętrznej, w przemyśle meblowym do produkcji desek, okiennic, oszalowania zewnętrznego i balustrad oraz umocnień brzegów rzek. Wykorzystywana jest ponadto do celów dekoracyjnych oraz m.in. w transporcie drogowym (np. samochody, autokary, samochody i przyczepy kempingowe), w transporcie morskim (jachty), w przemyśle meblowym i produkcji drzwi.

2.2. Produkt objęty postępowaniem

(24) Produkt objęty niniejszym dochodzeniem jest produktem objętym przeglądem pochodzącym z Chińskiej Republiki Ludowej.

2.3. Produkt podobny

(25) W toku pierwotnego dochodzenia oraz poprzednich przeglądów wygaśnięcia wykazano, że takie same podstawowe właściwości fizyczne, chemiczne i techniczne oraz te same podstawowe zastosowania mają następujące produkty:

- produkt objęty postępowaniem w przypadku wywozu do Unii;

- produkt objęty przeglądem wytwarzany i sprzedawany na rynku krajowym państwa, którego dotyczy postępowanie;

- produkt objęty przeglądem wytwarzany i sprzedawany w Unii przez przemysł Unii.

(26) Produkty te uznano zatem za produkty podobne w rozumieniu art. 1 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.

3. DUMPING

3.1. Uwagi wstępne

(27) W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z ChRL praktycznie zniknął z rynku unijnego. Według danych Eurostatu udział w rynku unijnym przywozu sklejki z drewna okoumé z ChRL wyniósł około 0,04 %. W poprzednim przeglądzie wygaśnięcia sytuacja była podobna. W ujęciu bezwzględnym przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z ChRL wyniósł 74 m3 w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, w porównaniu z 83 606 m3 w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem, 12 620 m3 w pierwszym przeglądzie wygaśnięcia oraz brakiem przywozu w drugim przeglądzie wygaśnięcia.

(28) Jak wspomniano w motywie 14, żaden z producentów/producentów eksportujących z ChRL nie współpracował w toku dochodzenia. W związku z tym Komisja poinformowała władze ChRL, że z uwagi na brak współpracy może zastosować art. 18 rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do ustaleń dotyczących ChRL. W tym zakresie Komisja nie otrzymała żadnych uwag ani wniosków o interwencję rzecznika praw stron.

(29) W związku z tym zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego ustalenia dotyczące prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu oparto na dostępnych faktach, a w szczególności na informacjach zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu, publicznie dostępnych danych dotyczących tureckich producentów sklejki z drewna okoumé, informacjach przedstawionych przez wnioskodawcę oraz objętych próbą producentów unijnych, informacjach od krajowego urzędu statystycznego Turcji, z bazy danych COMEXT Eurostatu, z bazy danych Global Trade Atlas ("GTA"), na mapie dostępu do rynku Międzynarodowego Centrum Handlu oraz na danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ("FAO").

3.2. Procedura określenia wartości normalnej na podstawie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do przywozu sklejki z drewna okoumé pochodzącej z ChRL

(30) Z uwagi na dostępność w momencie wszczęcia dochodzenia wystarczających dowodów, które zdają się wykazywać w odniesieniu do ChRL na istnienie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego, Komisja wszczęła dochodzenie na podstawie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego.

(31) W celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne do dochodzenia w odniesieniu do domniemanych znaczących zakłóceń Komisja przesłała kwestionariusz rządowi ChRL. Ponadto w pkt 5.3.2 zawiadomienia o wszczęciu Komisja wezwała wszystkie zainteresowane strony do przedstawienia swoich opinii i informacji oraz do dostarczenia dowodów potwierdzających w odniesieniu do zastosowania art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w terminie 37 dni od daty opublikowania zawiadomienia o wszczęciu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nie otrzymano odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu od rządu ChRL i nie wpłynęły w wyznaczonym terminie stanowiska dotyczące zastosowania art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego. Następnie Komisja poinformowała rząd ChRL, że do ustalenia istnienia znaczących zakłóceń w ChRL wykorzysta dostępne fakty w rozumieniu art. 18 rozporządzenia podstawowego.

(32) W pkt 5.3.2 zawiadomienia o wszczęciu Komisja wskazała również, że w świetle dostępnych dowodów może zaistnieć potrzeba wyboru odpowiedniego reprezentatywnego kraju na podstawie art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego w celu ustalenia wartości normalnej na podstawie niezniekształconych cen lub wartości odniesienia. Komisja stwierdziła ponadto, że rozważy możliwość wykorzystania odpowiednich krajów zgodnie z kryteriami określonymi w art. 2 ust. 6a tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego.

(33) 24 sierpnia 2022 r. Komisja wydała notę do akt dotyczącą źródeł do celów ustalenia wartości normalnej ("nota dotycząca źródeł"). Za pomocą noty dotyczącej źródeł Komisja poinformowała zainteresowane strony o tym, że ma zamiar wykorzystać Turcję jako reprezentatywny kraj oraz o odpowiednich źródłach, które zamierza wykorzystać do ustalenia wartości normalnej, z wykorzystaniem Turcji jako reprezentatywnego kraju. Komisja poinformowała również zainteresowane strony, że określi koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne ("koszty SG&A") oraz zyski na podstawie informacji dostępnych dla przedsiębiorstwa Eksioglu Orman Urunleri, producenta w Turcji.

(34) W drodze noty dotyczącej źródeł Komisja zaprosiła również zainteresowane strony do przedstawienia uwag na temat źródeł i stosowności wyboru Turcji jako reprezentatywnego kraju, a także do zaproponowania innych krajów, pod warunkiem przedłożenia wystarczających informacji na temat odpowiednich kryteriów. Nie otrzymano żadnych uwag.

3.3. Wartość normalna

(35) Zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia podstawowego "podstawą obliczenia wartości normalnej są zwykle ceny uiszczone lub należne w zwykłym obrocie handlowym przez niezależnych nabywców w kraju wywozu".

(36) Zgodnie jednak z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego "w przypadku stwierdzenia [...], że ze względu na istnienie w kraju wywozu znaczących zakłóceń w rozumieniu lit. b) nie jest właściwe stosowanie cen i kosztów krajowych w tym kraju, wartość normalną konstruuje się wyłącznie na podstawie kosztów produkcji i sprzedaży odzwierciedlających niezniekształcone ceny lub wartości odniesienia" oraz "[wartość normalna] obejmuje niezniek- ształconą i odpowiednią kwotę kosztów administracyjnych, kosztów sprzedaży i kosztów ogólnych oraz zyski" ("koszty administracyjne, koszty sprzedaży i koszty ogólne" zwane dalej "SG&A").

(37) Jak wyjaśniono poniżej, w obecnym dochodzeniu Komisja stwierdziła, że w oparciu o dostępne dowody oraz ze względu na brak współpracy ze strony rządu ChRL i producentów eksportujących lub producentów zastosowanie art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego było właściwe.

3.3.1. Istnienie znaczących zakłóceń

3.3.1.1. Wprowadzenie

(38) Art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego stanowi, że "znaczące zakłócenia to te zakłócenia, które występują wówczas, gdy podane ceny lub koszty, w tym koszty surowców i energii, nie wynikają z działania sił rynkowych, ponieważ wywiera na nie wpływ istotna interwencja rządowa. Przy ocenie istnienia znaczących zakłóceń uwzględnia się m.in. potencjalny wpływ jednego z następujących elementów lub kilku z nich:

- rynek jest w znacznej mierze obsługiwany przez przedsiębiorstwa będące własnością władz kraju wywozu lub będące pod kontrolą lub politycznym nadzorem tych władz lub też działające zgodnie ze wskazówkami tych władz;

- obecność przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach umożliwia ingerowanie w ceny lub koszty;

- polityka publiczna lub działania publiczne, które faworyzują dostawców krajowych lub w inny sposób wpływają na działanie sił rynkowych;

- brak, dyskryminujące stosowanie bądź niedostateczne egzekwowanie przepisów dotyczących upadłości, prawa spółek czy prawa rzeczowego;

- zniekształcone koszty wynagrodzeń;

- dostęp do finansowania uzyskuje się dzięki instytucjom, które wdrażają cele polityki publicznej lub w inny sposób nie działają niezależnie od państwa".

(39) W związku z tym, że wykaz w art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego nie ma charakteru kumulatywnego, nie wszystkie wymienione w nim elementy muszą zostać wzięte pod uwagę, aby ustalić istnienie znaczących zakłóceń. Ponadto te same okoliczności faktyczne mogą posłużyć do wykazania istnienia jednego elementu z wykazu lub większej ich liczby. Wszelkie wnioski dotyczące znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. a) muszą jednak zostać wyciągnięte na podstawie wszystkich dostępnych dowodów. Ogólna ocena istnienia zakłóceń może również obejmować ogólny kontekst i sytuację w kraju wywozu, w szczególności w sytuacji, w której system gospodarczy i administracyjny kraju wywozu jest fundamentalnie skonstruowany w sposób, który daje rządowi znaczące uprawnienia do ingerencji w gospodarkę, w konsekwencji czego ceny i koszty nie są wynikiem swobodnego rozwoju mechanizmów rynkowych.

(40) Art. 2 ust. 6a lit. c) rozporządzenia podstawowego stanowi, że "jeśli Komisja ma uzasadnione przesłanki świadczące o możliwości istnienia znaczących zakłóceń, o których mowa w lit. b), w jakimś kraju lub w jakimś sektorze w tym kraju, oraz jeśli jest to stosowne dla skutecznego stosowania niniejszego rozporządzenia, Komisja przygotowuje, udostępnia publicznie i regularnie aktualizuje sprawozdanie opisujące okoliczności rynkowe, o których mowa w lit. b), panujące w tym kraju lub sektorze".

(41) Zgodnie z tym przepisem Komisja wydała sprawozdanie krajowe dotyczące ChRL ("sprawozdanie") 8 , w którym wykazano istnienie istotnej interwencji rządowej na wielu poziomach gospodarki, w tym konkretne zakłócenia w zakresie wielu kluczowych czynników produkcji (takich jak grunty, energia, kapitał, surowce i siła robocza), a także w określonych sektorach (takich jak przemysł stalowy i chemiczny). W momencie wszczęcia przeglądu zainteresowane strony zostały wezwane do odrzucenia dowodów zawartych w aktach dochodzenia, przedstawienia uwag w ich sprawie lub ich uzupełnienia. Sprawozdanie to umieszczono w aktach dochodzenia na etapie wszczęcia postępowania. Wniosek zawierał również pewne istotne dowody uzupełniające sprawozdanie.

(42) W szczególności we wniosku wskazano, w odniesieniu do sprawozdania, że zakłócenia strukturalne w wielu chińskich sektorach przemysłowych przyczyniły się do nadwyżki mocy produkcyjnych w chińskim sektorze sklejki, w tym sklejki z drewna okoumé. Ponadto we wniosku wskazano, że polityka rządu ChRL taka jak polityka wyszczególniona w 13. planie pięcioletnim dotyczącym leśnictwa sprzyjała wykorzystywaniu drewna jako surowca przez ingerencję państwa. W kolejnym 14. planie pięcioletnim obejmującym lata 2021-2026 rząd ChRL wyraził zamiar "ulepszenia infrastruktury państwowych gospodarstw leśnych i stref leśnych". Ponadto - ponownie w odniesieniu do sprawozdania - we wniosku zwrócono uwagę na istnienie zakłóceń w dostępie do kapitału, zakłóceń w sektorze chemicznym i sektorze pracy, a także zakłóceń na rynkach energii. Jak stwierdzono we wniosku, zakłócenia te mogą mieć istotny wpływ na przemysł produkcji sklejki z drewna okoumé. Ponadto we wniosku przypomniano, że w 2017 r. władze USA nałożyły cła antydumpingowe i wyrównawcze na przywóz niektórych rodzajów sklejki z drewna twardego z Chin do USA w następstwie wniosku, że interwencje rządu ChRL za pośrednictwem różnych programów państwowych, subsydiów, pożyczek politycznych na warunkach preferencyjnych itp. faworyzowały bezpośrednio chińskich producentów i eksporterów niektórych produktów ze sklejki z drewna twardego.

(43) Rząd ChRL nie przedstawił uwag ani dowodów potwierdzających lub obalających dowody załączone do akt sprawy, włączając w to sprawozdanie i dodatkowe dowody przedstawione przez wnioskodawcę, co do istnienia znaczących zakłóceń lub zasadności zastosowania art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego w przedmiotowej sprawie. Komisja nie otrzymała również uwag od chińskich producentów eksportujących.

(44) Komisja zbadała, czy ze względu na istnienie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego właściwe było stosowanie cen i kosztów krajowych w ChRL. Komisja uczyniła to na podstawie dowodów dostępnych w aktach sprawy, w tym dowodów zawartych w sprawozdaniu, które opierają się na publicznie dostępnych źródłach. Analiza ta obejmowała analizę istotnych interwencji rządowych w gospodarce ChRL ogółem, a także konkretnej sytuacji na rynku w sektorze, do którego należy produkt objęty przeglądem. Komisja uzupełniła te elementy dowodowe własnymi badaniami dotyczącymi poszczególnych kryteriów istotnych dla potwierdzenia występowania znaczących zakłóceń w ChRL.

3.3.1.2. Znaczące zakłócenia wpływające na ceny i koszty krajowe w ChRL

(45) Chiński system gospodarczy bazuje na koncepcji "socjalistycznej gospodarki rynkowej". Koncepcja ta jest zapisana w chińskiej konstytucji i determinuje sposób zarządzania gospodarką ChRL. Podstawową zasadą jest "socjalistyczna własność publiczna środków produkcji, a mianowicie własność środków produkcji w rękach całego ludu i zbiorowa własność środków produkcji w rękach osób pracujących". Gospodarka państwowa jest "wiodącą siłą gospodarki narodowej", a państwo posiada mandat "do zapewnienia konsolidacji i wzrostu" 9 . W związku z tym ogólna struktura chińskiej gospodarki nie tylko umożliwia znaczące interwencje rządowe w gospodarkę, ale wyraźnie sankcjonuje takie interwencje. Idea nadrzędności własności publicznej nad własnością prywatną przenika cały system prawny i stanowi ogólną zasadę podkreślaną we wszystkich głównych aktach prawnych. Doskonałym przykładem jest chińskie prawo rzeczowe: odnosi się ono do podstawowego etapu socjalizmu i powierza państwu utrzymanie podstawowego systemu gospodarczego, w ramach którego własność publiczna odgrywa dominującą rolę. Inne formy własności są tolerowane, a prawo zezwala na ich rozwój obok własności państwowej 10 .

(46) Ponadto zgodnie z prawem chińskim socjalistyczna gospodarka rynkowa jest rozwijana pod przywództwem Komunistycznej Partii Chin ("KPCh"). Struktury państwa chińskiego i KPCh są ze sobą powiązane na każdym poziomie (prawnym, instytucjonalnym, osobowym), tworząc podstawową strukturę, w której nie można odróżnić ról KPCh i państwa. W wyniku zmiany chińskiej konstytucji w marcu 2018 r. jeszcze bardziej podkreślono wiodącą rolę KPCh, potwierdzając ją w tekście art. 1 konstytucji. Po już istniejącym pierwszym zdaniu przepisu: "[s]ystem socjalistyczny jest systemem podstawowym Chińskiej Republiki Ludowej" wprowadzono nowe zdanie w brzmieniu: "[p] odstawową cechą socjalizmu o chińskiej specyfice jest przywództwo Komunistycznej Partii Chin" 11 . Świadczy to o niekwestionowanej i coraz większej kontroli KPCh nad systemem gospodarczym ChRL. To przywództwo rządowe i kontrola rządowa nierozerwalnie wiążą się z ustrojem chińskim, a ich zakres jest znacznie większy niż w innych

państwach, w których ogólna kontrola makroekonomiczna sprawowana przez rządy jest ograniczona działaniem mechanizmów rynkowych.

(47) Państwo chińskie stosuje interwencjonizm gospodarczy, dążąc do osiągnięcia celów, które nie odzwierciedlają przeważających warunków ekonomicznych na wolnym rynku, tylko pokrywają się z programem politycznym określonym przez KPCh 12 . Stosowane przez władze chińskie narzędzia interwencjonizmu gospodarczego obejmują różne obszary, w tym system planowania przemysłowego, system finansowy oraz poziom otoczenia regulacyjnego.

(48) Po pierwsze, na poziomie ogólnej kontroli administracyjnej kierunek chińskiej gospodarki wyznacza się w ramach złożonego systemu planowania przemysłowego, który ma wpływ na wszystkie rodzaje działalności gospodarczej w państwie. Wszystkie te plany obejmują kompleksowy i złożony model sektorów i przekrojowych strategii obejmujący wszystkie szczeble administracji. Plany na szczeblu prowincji są szczegółowe, natomiast w planach krajowych wyznacza się szersze cele. W planach określa się również środki służące wspieraniu odpowiednich branż/sekto- rów, a także ramy czasowe, w jakich cele muszą zostać osiągnięte. Niektóre plany nadal zawierają wyraźne cele w zakresie produkcji. Zgodnie z planami poszczególne sektory lub projekty przemysłowe są traktowane jako (pozytywne lub negatywne) priorytety zgodnie z priorytetami rządu i przypisuje się im konkretne cele w zakresie rozwoju (modernizacja przemysłu, ekspansja międzynarodowa itp.). Podmioty gospodarcze, zarówno prywatne, jak i państwowe, muszą skutecznie dostosowywać swoją działalność do realiów narzuconych w ramach systemu planowania. Jest to spowodowane nie tylko wiążącym charakterem planów, ale również faktem, że odpowiednie chińskie organy na wszystkich szczeblach władzy stosują się do systemu planów i wykorzystują odpowiednio przyznane im uprawnienia, skłaniając tym samym podmioty gospodarcze do przestrzegania priorytetów określonych w planach (zob. również sekcja 3.3.1.5 poniżej) 13 .

(49) Po drugie, na poziomie przydziału środków finansowych system finansowy ChRL jest zdominowany przez będące własnością państwa banki komercyjne i banki realizujące politykę rządu. Ustanawiając i wdrażając swoją politykę kredytową, banki te muszą dostosować się do celów polityki przemysłowej rządu, zamiast oceniać przede wszystkim korzyści gospodarcze danego projektu (zob. również sekcja 3.3.1.8 poniżej) 14 . To samo dotyczy pozostałych elementów chińskiego systemu finansowego, takich jak rynki akcji, rynki obligacji, rynki niepublicznych instrumentów kapitałowych itp. Ponadto instytucjonalna i operacyjna struktura tych obszarów sektora finansowego nie jest nastawiona na maksymalizację skutecznego funkcjonowania rynków finansowych, lecz na zapewnienie kontroli i umożliwienie interwencji państwa i KPCh 15 .

(50) Po trzecie, na poziomie otoczenia regulacyjnego interwencje państwa w zakresie gospodarki przyjmują różne formy. Na przykład przepisy dotyczące zamówień publicznych są regularnie wykorzystywane do osiągania celów politycznych innych niż efektywność gospodarcza, co podważa zasady rynkowe w tym obszarze. Mające zastosowanie ustawodawstwo przewiduje w szczególności, że zamówienia publiczne są udzielane w celu ułatwienia osiągnięcia celów wyznaczonych w ramach polityki państwa. Charakter tych celów pozostaje jednak niezdefiniowany, co pozostawia organom decyzyjnym szeroki margines swobody 16 . Podobnie w obszarze inwestycji rząd ChRL utrzymuje znaczącą kontrolę i wpływ, jeżeli chodzi o miejsce przeznaczenia oraz wielkość inwestycji zarówno państwowych, jak i prywatnych. Kontrola inwestycji oraz różne zachęty, ograniczenia i zakazy dotyczące inwestycji są wykorzystywane przez władze jako ważne narzędzie wspierania celów polityki przemysłowej, takich jak utrzymanie kontroli państwa nad kluczowymi sektorami lub wzmocnienie przemysłu krajowego 17 .

(51) Podsumowując, model ekonomiczny Chin opiera się na szeregu podstawowych aksjomatów, które przewidują wiele różnych form interwencji rządowej i zachęcają do ich stosowania. Tak duża skala interwencji rządowych jest sprzeczna z zasadą swobodnego działania mechanizmów rynkowych, co zakłóca proces skutecznej alokacji zasobów zgodnie z zasadami rynkowymi 18 .

3.3.1.3. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego: rynek jest w znacznej mierze obsługiwany przez przedsiębiorstwa będące własnością władz kraju wywozu lub będące pod kontrolą lub politycznym nadzorem tych władz lub też działające zgodnie ze wskazówkami tych władz

(52) Przedsiębiorstwa będące własnością państwa, przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo lub przedsiębiorstwa działające pod nadzorem politycznym państwa lub zgodnie z jego wytycznymi stanowią istotną część gospodarki ChRL.

(53) Chociaż w sektorze sklejki z drewna okoumé stopień własności państwowej nie wydaje się znaczący, rząd ChRL utrzymuje udziały w kapitale szeregu producentów, np. udział w wysokości ponad 40 % w Jiangsu High Hope Arser Co., Ltd 19 . Poza formalną własnością władze państwowe mogą kontrolować i nadzorować przedsiębiorstwa za pośrednictwem nieformalnych kanałów, czego przykładem jest Grupa Luli będąca własnością prywatną, która według źródeł publicznych była "prowadzona" przez rząd prowincji Szantung 20 . Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że interwencje KPCh w proces podejmowania decyzji operacyjnych stały się normą także w przedsiębiorstwach prywatnych 21  (zob. również sekcja 3.3.1.4 poniżej), przy czym KPCh rości sobie prawo do zarządzania praktycznie każdym aspektem gospodarki kraju, wpływ wywierany przez państwo za pomocą struktur KPCh w przedsiębiorstwach skutkuje tym, że podmioty gospodarcze znajdują się pod kontrolą i nadzorem politycznym rządu, zważywszy jak bardzo struktury państwa i partii w ChRL zostały ze sobą powiązane.

(54) Jest to widoczne również na poziomie Chińskiego Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Produktów Leśnych ("CNFPIA"), sektorowego stowarzyszenia przemysłowego. Zgodnie z art. 4 statutu CNFPIA stowarzyszenie "przyjmuje profesjonalne doradztwo, nadzór i zarządzanie [...] ze strony Krajowej Administracji ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych oraz Ministerstwa Spraw Cywilnych" 22 .

(55) W konsekwencji nawet prywatni producenci w sektorze produktu objętego przeglądem nie mogą prowadzić działalności na warunkach rynkowych. Zarówno przedsiębiorstwa publiczne, jak i przedsiębiorstwa prywatne działające w tym sektorze są objęte nadzorem politycznym i otrzymują wytyczne polityczne - zob. również sekcja 3.3.1.5 poniżej.

3.3.1.4. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret drugie rozporządzenia podstawowego: obecność przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach umożliwia ingerowanie w ceny lub koszty

(56) Poza sprawowaniem kontroli nad gospodarką z racji bycia właścicielem przedsiębiorstw państwowych i korzystania z innych narzędzi rząd ChRL dysponuje również możliwością ingerowania w ceny i koszty dzięki obecności przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach. Choć przewidziane w ustawodawstwie chińskim prawo do powoływania i odwoływania kluczowych członków kierownictwa przedsiębiorstw państwowych przez właściwe organy państwowe można uznać za przejaw korzystania przez te organy z przysługujących im praw własności 23 , komórki KPCh tworzone zarówno w przedsiębiorstwach państwowych, jak i w przedsiębiorstwach prywatnych stanowią kolejny istotny kanał umożliwiający państwu ingerowanie w proces podejmowania decyzji biznesowych. Zgodnie z prawem spółek ChRL w każdej spółce należy ustanowić organizację partyjną KPCh (składającą się z co najmniej trzech członków KPCh, jak określono w statucie KPCh 24 ), a spółka zapewnia warunki konieczne do prowadzenia działalności przez organizację partyjną. W przeszłości wymóg ten nie zawsze był spełniany lub nie był egzekwowany w rygorystyczny sposób. Począwszy od co najmniej 2016 r. KPCh zaczęła w coraz większym stopniu rościć sobie prawo do kontrolowania procesu podejmowania decyzji biznesowych w przedsiębiorstwach, traktując to prawo jako jedną z wiodących zasad jej polityki 25 , w tym wywierając presję na przedsiębiorstwa prywatne, nakłaniając je do kierowania się "patriotyzmem" i postępowania zgodnie z polityką partii 26 . Informacje z 2017 r. wskazują, że komórki partyjne istniały w 70 % spośród około 1,86 mln przedsiębiorstw prywatnych, a organizacje KPCh wywierały coraz większą presję, aby zapewniono im możliwość podejmowania ostatecznych decyzji biznesowych w przedsiębiorstwach, w których je utworzono 27 . Wspomniane przepisy mają ogólne zastosowanie w całej chińskiej gospodarce, we wszystkich sektorach, w tym do producentów produktu objętego przeglądem i ich dostawców materiałów.

(57) Ponadto w dniu 15 września 2020 r. opublikowano dokument zatytułowany "Wytyczne Biura Generalnego Komitetu Centralnego KPCh w sprawie intensyfikacji prac Zjednoczonego Frontu w sektorze prywatnym w nowej erze" 28 ("wytyczne"), który jeszcze bardziej zwiększył rolę komitetów partyjnych w przedsiębiorstwach prywatnych. Sekcja II.4 wytycznych stanowi: "[m]usimy zwiększyć ogólną zdolność Partii do przewodzenia pracom Zjednoczonego Frontu w sektorze prywatnym i skutecznie zintensyfikować prace w tym obszarze", a sekcja III.6 stanowi: "[m]usimy jeszcze bardziej zintensyfikować budowanie Partii w przedsiębiorstwach prywatnych i umożliwić komórkom Partii skuteczne odgrywanie roli twierdzy, a członkom Partii odegranie roli awangardowych liderów i pionierów". W wytycznych podkreśla się zatem rolę KPCh w przedsiębiorstwach i innych podmiotach sektora prywatnego oraz dąży się do zwiększenia tej roli 29 .

(58) Dochodzenie potwierdziło, że pokrywanie się stanowisk kierowniczych z członkostwem w KPCh lub z funkcjami partyjnymi jest rozpowszechnionym zjawiskiem w sektorze sklejki. Na przykład dyrektor generalny przedsiębiorstwa Jiangsu High Hope Arser Co., Ltd. pełni równolegle funkcję sekretarza oddziału partii, natomiast prezes jednostki dominującej Grupy Jiangsu High Hope pełni jednocześnie w Grupie funkcję sekretarza Komitetu Partii 30 .

(59) Obecność państwa i interwencja państwa na rynkach finansowych (zob. również sekcja 3.3.1.8 poniżej) oraz w zakresie zaopatrzenia w surowce i czynniki produkcji na dalszym etapie powoduje dodatkowe zakłócenia na rynku 31 . W związku z powyższym obecność przedstawicieli państwa w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w sektorze sklejki z drewna okoumé i innych sektorach (takich jak sektor finansowy i sektor materiałów do produkcji) zapewnia rządowi ChRL możliwość ingerowania w ceny i koszty.

3.3.1.5. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret trzecie rozporządzenia podstawowego: polityka publiczna lub działania publiczne, które faworyzują dostawców krajowych lub w inny sposób wpływają na działanie sił rynkowych

(60) Złożony system planowania, w ramach którego wytycza się priorytety i określa się cele dla organów rządowych na szczeblu centralnym i lokalnym, w dużej mierze wyznacza kierunek chińskiej gospodarki. Odpowiednie plany istnieją na wszystkich szczeblach administracji rządowej i obejmują praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Cele wyznaczone w instrumentach planowania mają wiążący charakter, a organy na wszystkich szczeblach administracji monitorują wdrażanie planów przez odpowiednie organy administracji rządowej niższego szczebla. Ogólnie rzecz biorąc, system planowania w ChRL powoduje, że zasoby są przesuwane do sektorów uznanych przez rząd za strategiczne lub z innego powodu ważne politycznie, a nie przydzielane zgodnie z mechanizmami rynkowymi 32 .

(61) Władze chińskie wprowadziły szereg strategii politycznych dotyczących funkcjonowania sektora produktu objętego przeglądem. Przede wszystkim technologie związane z płytami drewnianymi wymieniono wśród promowanych gałęzi przemysłu w katalogu wytycznych dotyczących dostosowania struktury przemysłowej z 2019 r. 33 , co sygnalizuje, że władze dążą do utworzenia otoczenia regulacyjnego sprzyjającego rozwojowi sektora i potencjalnie torującego drogę do dostępu przemysłu do finansowania. Ponadto w 14. planie pięcioletnim dotyczącym rozwoju przemysłu związanego z leśnictwem i użytkami zielonymi 34  nie tylko wzywa się władze do "wspierania kompleksowej zielonej transformacji przemysłu przetwórstwa drewna" lub do "konsolidowania i modernizacji tradycyjnych korzystnych gałęzi przemysłu, takich jak drewniane podłogi, meble, drzwi, [...] oraz do przyspieszenia rozwoju sektora mebli dostosowanych do indywidualnych potrzeb, konstrukcji drewnianych i drewnianych materiałów budowlanych", ale też określono w nim konkretne cele w zakresie produkcji: "do 2025 r. produkcja paneli wykonanych przez człowieka ustabilizuje się na poziomie około 300 mln metrów sześciennych, produkcja podłogi ustabilizuje się na poziomie około 800 mln metrów kwadratowych, a wartość produkcji mebli drewnianych przekroczy 800 mld RMB" 35 . Ponadto w Wytycznych w sprawie wspierania wysokiej jakości rozwoju przemysłu związanego z leśnictwem i użytkami zielonymi, opublikowanych przez Krajową Administrację ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych w lutym 2019 r. 36 , określono dalsze parametry planowanego rozwoju sektora: "Do 2025 r. zasadniczo ukształtowany zostanie mechanizm instytucjonalny służący racjonalnemu wykorzystaniu zasobów leśnych i użytków zielonych, znacznie zwiększona zostanie zdolność wsparcia zasobów leśnych i użytków zielonych, znacznie zwiększona zostanie wielkość produkcji wysokiej jakości produktów leśnych i produktów uzyskiwanych z trawy, handel produktami leśnymi będzie dalej rozszerzany, całkowita wartość produkcji w przemyśle leśnictwa na poziomie krajowym wzrośnie ostatecznie o ponad 50 % w stosunku do obecnej sytuacji, produkcja gospodarczych produktów leśnych, które są ważne dla gospodarki, osiągnie 250 mln ton, a wielkość przywozu i wywozu produktów leśnych osiągnie 240 mld USD" 37 . Za pomocą tych i innych instrumentów rząd ChRL steruje zatem praktycznie wszystkimi aspektami rozwoju i funkcjonowania tego sektora oraz je kontroluje.

(62) Podsumowując, rząd ChRL dysponuje środkami umożliwiającymi skłanianie podmiotów gospodarczych do przestrzegania celów polityki publicznej dotyczących sektora sklejki z drewna okoumé. Środki te zaburzają swobodne funkcjonowanie mechanizmów rynkowych.

3.3.1.6. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret czwarte rozporządzenia podstawowego: brak, dyskryminujące stosowanie bądź niedostateczne egzekwowanie przepisów dotyczących upadłości, prawa spółek czy prawa rzeczowego

(63) Z informacji zawartych w aktach wynika, że chiński system prawa upadłościowego nie zapewnia możliwości odpowiedniego osiągnięcia najistotniejszych postawionych przed nim celów, tj. sprawiedliwego rozliczania wierzytelności i długów oraz ochrony uzasadnionych praw i interesów wierzycieli i dłużników. Wydaje się, że jest to spowodowane faktem, iż - mimo że chińskie prawo upadłościowe opiera się formalnie na zasadach podobnych do tych, które stosuje się w analogicznym prawie obowiązującym w państwach innych niż ChRL - system funkcjonujący w Chinach charakteryzuje się systematycznym niedostatecznie rygorystycznym egzekwowaniem przepisów. Liczba upadłości nadal jest uderzająco niska w stosunku do wielkości gospodarki tego kraju, zwłaszcza dlatego, że postępowania upadłościowe borykają się z szeregiem niedociągnięć, które skutecznie zniechęcają do składania wniosków o ogłoszenie upadłości. Ponadto organy państwowe nadal pełnią istotną i aktywną rolę w postępowaniach upadłościowych, niejednokrotnie wywierając bezpośredni wpływ na ich rezultat 38 .

(64) Dodatkowo w systemie praw własności ChRL można zaobserwować rażące braki, zwłaszcza jeżeli chodzi o prawo własności gruntów oraz prawo do użytkowania gruntów 39 . Wszystkie grunty są własnością państwa (grunty rolne stanowiące własność wspólną i grunty miejskie będące własnością państwa), a ich przydział stanowi wyłączną prerogatywę państwa. W Chinach przyjęto przepisy prawne służące zagwarantowaniu, aby proces przydziału gruntów przebiegał w przejrzysty sposób i był przeprowadzany po cenach rynkowych - w tym celu wprowadzono np. postępowania przetargowe. Przepisy te są jednak nagminnie naruszane i w rezultacie niektórzy nabywcy otrzymują grunty nieodpłatnie lub po cenach znacznie niższych od stawek rynkowych 40 . Decydując o przydziale gruntów, organy państwa niejednokrotnie dążą do osiągnięcia konkretnych celów politycznych, w tym realizacji określonych planów gospodarczych 41 .

(65) Producenci produktu objętego przeglądem - podobnie jak inne sektory chińskiej gospodarki - podlegają powszechnym przepisom chińskiego prawa upadłościowego, prawa spółek i prawa rzeczowego. Z tego powodu przedsiębiorstwa te podlegają także odgórnym zakłóceniom wynikającym z dyskryminującego stosowania bądź niedostatecznego egzekwowania przepisów prawa upadłościowego i prawa rzeczowego. Na podstawie dostępnych dowodów można stwierdzić, że powyższe ustalenia odnoszą się również w pełni do sektora leśnictwa i produkcji drewna. W obecnym dochodzeniu nie ujawniono żadnych informacji, które mogłyby podważyć te ustalenia.

(66) W związku z powyższym Komisja stwierdziła, że w sektorze produktu objętego przeglądem dochodziło do przypadków dyskryminującego stosowania bądź niedostatecznego egzekwowania przepisów dotyczących upadłości i prawa rzeczowego.

3.3.1.7. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret piąte rozporządzenia podstawowego: zniekształcone koszty wynagrodzeń;

(67) W ChRL nie ma warunków dla pełnego rozwoju systemu wynagrodzeń bazującego na zasadach rynkowych, ponieważ pracownicy i pracodawcy nie mogą swobodnie korzystać z praw do tworzenia związków zawodowych. ChRL nie ratyfikowała szeregu podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ("MOP"), w szczególności konwencji dotyczących wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych 42 . Zgodnie z chińskim prawem krajowym w Chinach funkcjonuje tylko jeden związek zawodowy. Organizacja ta nie jest jednak niezależna od organów państwowych, a jej zaangażowanie w prowadzenie rokowań zbiorowych i ochronę praw pracowników jest minimalne 43 . Ponadto system rejestracji gospodarstw domowych, który ogranicza możliwość korzystania z pełnego spektrum usług w zakresie zabezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń do mieszkańców danego obszaru administracyjnego, zmniejsza mobilność chińskiej siły roboczej. W rezultacie pracownicy niezarejestrowani jako mieszkańcy danego obszaru znajdują się zazwyczaj w mniej korzystnej sytuacji pod względem pewności zatrudnienia i otrzymują niższe wynagrodzenie niż osoby zameldowane jako mieszkańcy tego obszaru 44 . Z ustaleń tych wynika, że koszty wynagrodzeń w ChRL są zniekształcone.

(68) Nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że sektor sklejki z drewna okoumé nie podlegałby opisanemu chińskiemu systemowi prawa pracy. W sektorze występują zatem zniekształcenia kosztów wynagrodzeń zarówno bezpośrednio (przy wytwarzaniu produktu objętego postępowaniem lub głównych surowców do jego produkcji), jak i pośrednio (przy dostępie do kapitału lub materiałów do produkcji od przedsiębiorstw podlegających temu samemu systemowi pracy w ChRL).

3.3.1.8. Znaczące zakłócenia zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. b) tiret szóste rozporządzenia podstawowego: dostęp do finansowania uzyskuje się dzięki instytucjom, które wdrażają cele polityki publicznej lub w inny sposób nie działają niezależnie od państwa

(69) Dostęp do kapitału dla przedsiębiorców w ChRL podlega różnym zakłóceniom.

(70) Po pierwsze, chiński system finansowy charakteryzuje się silną pozycją banków będących własnością państwa 45 , które przy przyznawaniu dostępu do finansowania biorą pod uwagę inne kryteria niż rentowność projektu. Podobnie jak w przypadku niefinansowych przedsiębiorstw państwowych banki pozostają powiązane z państwem nie tylko poprzez własność, ale również poprzez osobiste relacje (kadrę zarządzającą najwyższego szczebla dużych instytucji finansowych będących własnością państwa ostatecznie wyznacza KPCh) 46 , a także, podobnie jak niefi- nansowe przedsiębiorstwa państwowe, banki regularnie wdrażają politykę publiczną opracowaną przez rząd ChRL. W ten sposób banki wypełniają wyraźny obowiązek prawny prowadzenia swojej działalności stosownie do potrzeb krajowego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz zgodnie z programem polityki przemysłowej państwa 47 . Sytuację tę pogarszają dodatkowe istniejące przepisy, które kierują środki finansowe do sektorów wskazanych przez rząd jako promowane lub z innych względów ważne 48 .

(71) Chociaż uznaje się, że różne przepisy prawne odnoszą się do potrzeby przestrzegania normalnych zachowań bankowych i zasad ostrożnościowych, takich jak konieczność zbadania zdolności kredytowej kredytobiorcy, przytłaczające dowody, w tym ustalenia poczynione w dochodzeniach w sprawie ochrony handlu, sugerują, że przepisy te odgrywają jedynie drugorzędną rolę w stosowaniu różnych instrumentów prawnych.

(72) Na przykład rząd ChRL wyjaśnił, że nawet decyzje dotyczące prywatnej bankowości komercyjnej muszą być nadzorowane przez KPCh i pozostawać w zgodzie z polityką krajową. Jednym z trzech nadrzędnych celów państwa w odniesieniu do zarządzania bankowością jest obecnie wzmocnienie przywództwa Partii w sektorze bankowym i sektorze ubezpieczeń, w tym w odniesieniu do kwestii operacyjnych i dotyczących zarządzania 49 . Ponadto w kryteriach oceny wyników banków komercyjnych należy obecnie uwzględnić, w jaki sposób podmioty "służą krajowym celom rozwoju i gospodarki realnej", a w szczególności, w jaki sposób "obsługują strategiczne i nowo powstające gałęzie przemysłu" 50 .

(73) Ponadto ratingi obligacji i kredytowe są często zniekształcone z różnych powodów, w tym w związku z faktem, że na ocenę ryzyka wpływ ma strategiczne znaczenie przedsiębiorstwa dla rządu ChRL oraz moc każdej domniemanej gwarancji rządowej. Z szacunków zdecydowanie wynika, że chińskie ratingi kredytowe systematycznie odpowiadają niższym ratingom międzynarodowym 51 .

(74) Sytuację tę pogarszają dodatkowe istniejące przepisy, które kierują środki finansowe do sektorów wskazanych przez rząd jako promowane lub z innych względów ważne 52 . Prowadzi to do preferencyjnego udzielania kredytów przedsiębiorstwom państwowym, dużym dobrze powiązanym przedsiębiorstwom prywatnym oraz przedsiębiorstwom w kluczowych sektorach przemysłu, co oznacza, że dostępność i koszt kapitału nie są równe dla wszystkich podmiotów na rynku.

(75) Po drugie, koszty finansowania zewnętrznego były sztucznie utrzymywane na niskim poziomie w celu stymulowania wzrostu inwestycji. Doprowadziło to do nadmiernego wykorzystania inwestycji kapitałowych o coraz niższych zwrotach z inwestycji. Świadczy o tym wzrost stosunku zadłużenia do aktywów przedsiębiorstw w sektorze państwowym pomimo gwałtownego spadku rentowności, co sugeruje, że mechanizmy funkcjonujące w systemie bankowym nie odpowiadają normalnym działaniom handlowym.

(76) Po trzecie, chociaż w październiku 2015 r. osiągnięto liberalizację nominalnych stóp procentowych, sygnały cenowe nadal nie są wynikiem działania sił rynkowych, ale wpływają na nie zakłócenia powodowane przez działanie rządu. Odsetek kredytów udzielanych na poziomie stopy referencyjnej lub poniżej tego poziomu nadal stanowił co najmniej jedną trzecią wszystkich kredytów na koniec 2018 r. 53 Media państwowe w ChRL podały ostatnio, że KPCh wezwała do "obniżenia rynkowej stopy procentowej kredytów" 54 . Sztucznie niskie stopy procentowe prowadzą do zaniżania cen, a co za tym idzie do nadmiernego wykorzystywania kapitału.

(77) Ogólny wzrost akcji kredytowej w ChRL wskazuje na pogarszającą się skuteczność alokacji kapitału bez żadnych oznak ograniczenia akcji kredytowej, jakiego można by oczekiwać w niezniekształconym otoczeniu rynkowym. W rezultacie gwałtownie wzrosła liczba kredytów zagrożonych, przy czym rząd ChRL kilkakrotnie decydował się podjąć działania albo w celu uniknięcia niewykonania zobowiązań, tworząc tym samym tzw. przedsiębiorstwa zombie, albo w celu przeniesienia prawa własności do długu (np. w drodze połączeń lub zamiany długu na udziały w kapitale własnym), co niekoniecznie prowadziło do rozwiązania ogólnego problemu zadłużenia lub usunięcia jego pierwotnych przyczyn.

(78) Zasadniczo, pomimo kroków podjętych w celu liberalizacji rynku, w systemie kredytów dla przedsiębiorstw w ChRL występują znaczące zakłócenia wynikające z utrzymującej się dominującej roli państwa na rynkach kapitałowych. Dlatego istotna interwencja rządowa w system finansowy prowadzi do wywierania poważnego wpływu na warunki rynkowe na wszystkich poziomach.

(79) W toku obecnego dochodzenia nie przedstawiono żadnych dowodów wskazujących, że sektor produktu objętego przeglądem nie pozostaje pod wpływem interwencji rządowej w system finansowy w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) tiret szóste rozporządzenia podstawowego. Dlatego istotna interwencja rządowa w system finansowy prowadzi do wywierania poważnego wpływu na warunki rynkowe na wszystkich poziomach.

3.3.1.9. Systemowy charakter opisanych zakłóceń

(80) Komisja zauważyła, że zakłócenia opisane w sprawozdaniu są charakterystyczne dla chińskiej gospodarki. Z dostępnych dowodów wynika, że fakty i cechy chińskiego systemu opisane powyżej w sekcjach 3.3.1.2-3.3.1.5 oraz w części I sprawozdania dotyczą całego państwa i wszystkich sektorów gospodarki. To samo odnosi się do opisu czynników produkcji określonych w sekcjach 3.3.1.6-3.3.1.8 i w części II sprawozdania.

(81) Komisja przypomina, że wytwarzanie produktu objętego przeglądem wymaga określonych materiałów do produkcji. W przypadku gdy producenci sklejki z drewna okoumé kupują lub zamawiają te materiały do produkcji, ceny, jakie płacą (i które są rejestrowane jako ich koszty), są wyraźnie narażone na te same wspomniane wcześniej zakłócenia systemowe. Na przykład dostawcy materiałów do produkcji zatrudniają siłę roboczą, która podlega zakłóceniom. Mogą oni zaciągać pożyczki, które podlegają zakłóceniom w sektorze finansowym lub w zakresie alokacji kapitału. Podlegają również systemowi planowania, który ma zastosowanie na wszystkich szczeblach administracji i sektorów.

(82) W rezultacie nie tylko ceny sprzedaży krajowej produktu objętego przeglądem nie są odpowiednie do wykorzystania w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego, ale także wszystkie koszty materiałów do produkcji (w tym surowców, energii, gruntów, finansowania, pracy itp.) są zniekształcone, ponieważ na ich ceny wywiera wpływ istotna interwencja rządowa, jak opisano w częściach I i II sprawozdania. Interwencje rządowe opisane w odniesieniu do alokacji kapitału, gruntów, pracy, energii i surowców występują istotnie w całej ChRL. Oznacza to na przykład, że materiały do produkcji, które produkowano w ChRL, na skutek połączenia szeregu czynników produkcji są narażone na znaczące zakłócenia. To samo dotyczy materiałów do produkcji materiałów do produkcji i tak dalej. W obecnym dochodzeniu rząd ChRL ani producenci eksportujący nie przedstawili żadnych przeciwnych dowodów ani argumentów.

3.3.1.10. Podsumowanie

(83) Analiza przedstawiona w sekcjach 3.3.1.2-3.3.1.9, która obejmuje badanie wszystkich dostępnych dowodów odnoszących się do interwencji ChRL w jej gospodarce, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w sektorze produktu objętego przeglądem, wykazała, że ceny lub koszty produktu objętego przeglądem, w tym koszty surowców, energii i pracy, nie wynikają z działania sił rynkowych, ponieważ wywiera na nie wpływ istotna interwencja rządowa w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego, na co wskazuje rzeczywisty lub potencjalny wpływ co najmniej jednego istotnego elementu spośród elementów w nim wymienionych. Na tej podstawie i wobec braku jakiejkolwiek współpracy ze strony rządu ChRL Komisja stwierdziła, że w celu ustalenia wartości normalnej w tym przypadku nie jest właściwe wykorzystanie cen i kosztów krajowych.

(84) W związku z tym Komisja przystąpiła do konstruowania wartości normalnej wyłącznie na podstawie kosztów produkcji i sprzedaży odzwierciedlających niezniekształcone ceny lub wartości odniesienia, czyli, w tym przypadku, na podstawie odpowiednich kosztów produkcji i sprzedaży w odpowiednim reprezentatywnym kraju, zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego, jak omówiono w następnej sekcji.

3.3.2. Kraj reprezentatywny

(85) Wyboru reprezentatywnego kraju dokonano na podstawie następujących kryteriów określonych w art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego:

- poziom rozwoju gospodarczego podobny do poziomu ChRL. W tym celu Komisja wykorzystała kraje o dochodzie narodowym brutto na mieszkańca podobnym do ChRL na podstawie bazy danych Banku Światowego 55 ,

- produkcja produktu objętego przeglądem w przedmiotowym kraju 56 ,

- dostępność odpowiednich danych publicznych w reprezentatywnym kraju,

- w przypadku gdy istnieje kilka potencjalnych reprezentatywnych krajów, pierwszeństwo należy przyznać, w stosownych przypadkach, państwu z odpowiednim poziomem ochrony socjalnej i ochrony środowiska.

(86) Jak wyjaśniono w motywie 32, Komisja opublikowała notę dotyczącą źródeł, w której opisano fakty i dowody leżące u podstaw odpowiednich kryteriów, poinformowano zainteresowane strony o tym, że Komisja zamierza rozważyć wykorzystanie Turcji jako odpowiedniego reprezentatywnego kraju w przedmiotowej sprawie, jeżeli zostanie potwierdzone istnienie znaczących zakłóceń zgodnie z art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego.

(87) W nocie dotyczącej źródeł Komisja wyjaśniła, że z uwagi na brak współpracy będzie musiała oprzeć się na faktach dostępnych zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego. Wyboru reprezentatywnego kraju dokonano na podstawie informacji zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia w połączeniu z innymi źródłami informacji uznanymi za właściwe według odpowiednich kryteriów ustanowionych w art. 2 ust. 6a rozporządzenia podstawowego zgodnie z art. 18 ust. 5 rozporządzenia podstawowego.

(88) W odniesieniu do poziomu rozwoju gospodarczego we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia wnioskodawca rozpatrzył pięć państw jako potencjalne reprezentatywne kraje o poziomie rozwoju gospodarczego podobnym do ChRL. Rozpatrywanymi państwami były Tajlandia, Indonezja, Brazylia, Malezja i Turcja 57 .

(89) W odniesieniu do produkcji produktu objętego przeglądem jako państwa produkujące sklejkę z drewna okoumé we wniosku zidentyfikowano jedynie Turcję i Indonezję 58 .

(90) W kwestii dostępności odpowiednich danych publicznych w reprezentatywnym kraju wnioskodawca wskazał we wniosku o dokonanie przeglądu trzy przedsiębiorstwa produkujące produkty drewniane z płatów okleinowych, w tym produkt objęty przeglądem, z siedzibą w Turcji oraz nie wskazał żadnych przedsiębiorstw z siedzibą w Indonezji 59 . Jak wyjaśniono w nocie dotyczącej źródeł, w analizie Komisji stwierdzono, że dwa z tureckich przedsiębiorstw nie dysponowały wystarczająco aktualnymi dostępnymi danymi finansowymi. Trzecie przedsiębiorstwo dysponowało danymi za 2020 r., ale nie było jasne, czy wytwarzało ono produkt objęty przeglądem. Komisja zidentyfikowała jednak przedsiębiorstwo w Turcji, Eksioglu Orman Urunleri, które wytwarzało produkt objęty przeglądem i dysponowało dostępnymi danymi finansowymi za 2020 r. W związku z tym kryteria dostępności odpowiednich danych publicznych w przypadku Turcji były spełnione.

(91) Po ustaleniu na podstawie wszystkich powyższych elementów, że Turcja jest jedynym dostępnym odpowiednim reprezentatywnym krajem, nie było potrzeby przeprowadzenia oceny poziomu ochrony socjalnej i ochrony środowiska zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) tiret pierwsze zdanie ostatnie rozporządzenia podstawowego.

(92) W nocie dotyczącej źródeł zaproszono również zainteresowane strony do przedstawienia uwag na temat stosow- ności wyboru Turcji jako reprezentatywnego kraju, a także do zaproponowania innych krajów, pod warunkiem przedłożenia wystarczających informacji na temat odpowiednich kryteriów. Nie otrzymano żadnych uwag.

(93) Biorąc pod uwagę wyniki powyższej analizy, należy uznać, że Turcja spełniała kryteria przewidziane w art. 2 ust. 6a lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia podstawowego pozwalające uznać ją za odpowiedni reprezentatywny kraj.

3.3.3. Źródła, na podstawie których ustalono poziom niezniekształconych kosztów

(94) W nocie dotyczącej źródeł Komisja przedstawiła wykaz wszystkich czynników produkcji, takich jak materiały, energia i siła robocza, wykorzystywanych przez producentów eksportujących w produkcji produktu objętego przeglądem. Komisja stwierdziła również w nocie dotyczącej źródeł, że na potrzeby obliczenia wartości normalnej zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego skorzysta z GTA w celu ustalenia poziomu niezniekształconych kosztów większości czynników produkcji, w szczególności głównych surowców.

(95) Komisja poinformowała zainteresowane strony, że pogrupuje pozycje, których udział w kosztach produkcji był znikomy, takie jak inne surowce, koszty pakowania, media i materiały zużywalne, i wyrazi je jako odsetek głównych surowców. Ponadto Komisja zapowiedziała, że przy stosowaniu niezniekształconych wartości odniesienia w odpowiednim reprezentatywnym kraju zastosuje ten procentowy udział do ponownie obliczonego kosztu surowców.

(96) Ponadto Komisja oznajmiła, że w celu ustalenia niezniekształconych kosztów energii elektrycznej i pracy wykorzysta dane pochodzące z Tureckiego Instytutu Statystycznego ("TURKSTAT").

(97) Komisja wzięła pod uwagę wartość pośrednich kosztów produkcji, aby uwzględnić koszty, które nie zostały uwzględnione we wspomnianych powyżej czynnikach produkcji. Komisja ustaliła stosunek pośrednich kosztów produkcji do kosztów produkcji na podstawie informacji przekazanych we wniosku o dokonanie przeglądu oraz zweryfikowanych danych producenta unijnego, Joubert Plywood, który dostarczył szczegółowych informacji do tego celu. Metoda została należycie wyjaśniona w sekcji 3.3.5 poniżej.

(98) Komisja stwierdziła wreszcie, że aby ustalić koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk, wykorzysta dane finansowe tureckiego producenta produktu objętego przeglądem, jak określono w motywie 32 powyżej.

(99) Komisja nie otrzymała od zainteresowanych stron żadnych uwag dotyczących wykazu czynników produkcji w nocie dotyczącej źródeł.

3.3.4. Niezniekształcone koszty i wartości odniesienia

(100) Biorąc pod uwagę wszystkie informacje pozyskane na podstawie wniosku o dokonanie przeglądu oraz dalsze informacje przedstawione przez wnioskodawcę i zweryfikowane na miejscu, a także wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących lub braku jakichkolwiek uwag do noty dotyczącej źródeł, w celu określenia wartości normalnej zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego zidentyfikowano następujące czynniki produkcji i ich źródła:

Tabela 1

Czynniki produkcji sklejki z drewna okoumé

Czynniki produkcji Kody HS Źródło danych Jednostka miary Wartość niezniekształcona (w RMB)
Surowce
Płaty okleinowe 4408 39 Baza danych Global Trade Atlas (GTA) 60 m3 6 507,69
Kłody topoli 4403 97 GTA m3 2 615,34
Klej fenolowy 3909 40 GTA kg 16,45
Wszystkie pozostałe surowce, opakowania, media, materiały zużywalne. Nie dotyczy Kwota zryczałtowana [1-5] % surowców
Energia/media
Energia elektryczna Nie dotyczy Turecki Instytut Statystyczny. (TURKSTAT) 61 kwh 0,59
Praca
Praca Nie dotyczy TURKSTAT 62 godz. 16,28

3.3.4.1. Surowce

(101) Aby ustalić niezniekształconą cenę głównych surowców dostarczanych do zakładu producenta reprezentatywnego kraju, Komisja jako podstawę wykorzystała średnią ważoną ceny importowej stosowanej przy przywozie do reprezentatywnego kraju podanej w GTA, do której dodano należności celne przywozowe i koszty transportu. Cenę importową w reprezentatywnym kraju obliczono jako średnią ważoną cen jednostkowych produktów przywożonych ze wszystkich państw trzecich z wyjątkiem ChRL i państw, które nie są członkami WTO, wymienionych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 63 .

(102) Komisja postanowiła wykluczyć przywóz z ChRL do reprezentatywnego kraju, ponieważ uznała w sekcji 3.3.1, że oparcie się na cenach i kosztach krajowych w ChRL nie jest odpowiednim rozwiązaniem z uwagi na występowanie znaczących zakłóceń w rozumieniu art. 2 ust. 6a lit. b) rozporządzenia podstawowego. Biorąc pod uwagę, że nie ma dowodów wskazujących na to, że te same zakłócenia nie mają w równym stopniu wpływu na produkty przeznaczone na wywóz, Komisja uznała, że te same zakłócenia miały wpływ na ceny eksportowe. Po wykluczeniu przywozu z ChRL do reprezentatywnego kraju wielkość przywozu z innych państw trzecich pozostała reprezentatywna.

(103) W odniesieniu do szeregu czynników produkcji rzeczywiste koszty stanowiły znikomy udział w całkowitych kosztach surowców w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. Ponieważ wartość zastosowana w odniesieniu do tych surowców nie miała żadnego znaczącego wpływu na obliczanie marginesu dumpingu niezależnie od wykorzystanego źródła, Komisja postanowiła uwzględnić te koszty w materiałach zużywalnych i pogrupować je wraz z innymi surowcami, kosztami pakowania i mediami oraz wyrazić je jako odsetek głównych surowców, jak wyjaśniono w motywie 94. Zważywszy na brak współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących, Komisja ustaliła tę wartość procentową na podstawie danych przedstawionych we wniosku o dokonanie przeglądu, które następnie zweryfikowała w oparciu o dane jednego z producentów unijnych - przedsiębiorstwa Joubert Plywood - który współpracował w ramach dochodzenia i dostarczył w tym celu szczegółowe informacje 64 .

(104) Aby ustalić niezniekształconą cenę surowców dostarczanych do zakładu producenta, Komisja zastosowała należności celne przywozowe obowiązujące w reprezentatywnym kraju, dostosowując je odpowiednio w zależności od wielkości przywozu kraju pochodzenia 65 . Komisja dodała krajowy koszt transportu przeliczony na m3 na podstawie informacji zawartych w korespondencji elektronicznej między Europejską Federacją Producentów Paneli a czołowym producentem płyt drewnopochodnych w Turcji 66 .

3.3.4.2. Praca

(105) TURKSTAT publikuje szczegółowe informacje na temat średnich miesięcznych kosztów pracy 67  i komponentów w podziale na rodzaje działalności gospodarczej w Turcji. Do obliczenia stawki godzinowej Komisja wykorzystała najnowsze dostępne dane statystyczne (2020 r.).

3.3.4.3. Energia elektryczna

(106) Ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw (użytkowników przemysłowych) w Turcji publikuje TURKSTAT. Do obliczenia średniego kosztu energii elektrycznej Komisja wykorzystała dane dotyczące przemysłowych cen energii elektrycznej w odpowiednim zakresie zużycia w kWh, które opublikowano 31 marca 2022 r. (odnosiły się one do okresu objętego dochodzeniem przeglądowym) 68 .

3.3.4.4. Pośrednie koszty produkcji, koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk

(107) Zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego "skonstruowana wartość normalna obejmuje niezniek- ształconą i odpowiednią kwotę kosztów administracyjnych, kosztów sprzedaży i kosztów ogólnych oraz zyski". Ponadto należy ustalić wartość pośrednich kosztów produkcji w celu pokrycia kosztów niewliczonych do czynników produkcji, o których mowa powyżej.

(108) Wobec braku współpracy ze strony producentów eksportujących Komisja obliczyła pośrednie koszty produkcji na podstawie stosunku pośrednich kosztów produkcji podzielonych przez koszty produkcji zgłoszone przez Joubert Plywood. Następnie odsetek ten zastosowano w stosunku do niezniekształconej wartości kosztów produkcji, aby uzyskać niezniekształconą wartość pośrednich kosztów produkcji.

(109) W odniesieniu do kosztów sprzedaży, kosztów ogólnych i administracyjnych oraz zysku Komisja wykorzystała dane finansowe tureckiego producenta wspomnianego w motywie 32.

3.3.5. Obliczanie wartości normalnej

(110) Na podstawie powyższego Komisja skonstruowała wartość normalną dla każdego rodzaju produktu (mianowicie okoumé jednolitego i okoumé licowanego, jak wyjaśniono w motywie 21) na podstawie ceny ex-works zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego.

(111) Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia, zweryfikowanym następnie na podstawie danych jednego z producentów unijnych, który współpracował w dochodzeniu i dostarczył w tym celu szczegółowe informacje, okoumé jednolite produkuje się wyłącznie przy użyciu płatów okleinowych, natomiast okoumé licowane produkuje się przy użyciu zarówno płatów okleinowych, jak i kłód topoli. W związku z tym nie- zniekształconą wartość kłód topoli, wraz ze wszystkimi innymi surowcami, wykorzystano do skonstruowania wartości normalnej dla okoumé licowanego, natomiast nie wykorzystano jej do skonstruowania wartości normalnej dla okoumé jednolitego. Metodykę tę wyjaśniono w poniższych motywach i jest ona taka sama obu przypadkach.

(112) Po pierwsze, Komisja ustaliła wartość niezniekształconych kosztów bezpośrednich. Wobec braku współpracy ze strony producentów eksportujących Komisja oparła się na dostarczonych przez Joubert Plywood 69  i zweryfikowanych na miejscu informacjach dotyczących zużycia poszczególnych czynników produkcji (surowców, pracy i energii elektrycznej) wykorzystywanych w produkcji sklejki z drewna okoumé. Komisja pomnożyła wielkość konsumpcji przez niezniekształcone koszty jednostkowe odnotowane w Turcji, jak opisano w sekcji 3.3.4.1. Szereg czynników produkcji, które stanowiły znikomy udział w całkowitych kosztach surowców w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, wyrażono jako odsetek głównych surowców, jak wyjaśniono w motywie 94. Komisja zastosowała ten odsetek do niezniekształconych kosztów głównych surowców, aby uzyskać niezniekształconą wartość.

(113) Po ustaleniu niezniekształconych kosztów produkcji Komisja dodała do nich pośrednie koszty produkcji, koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne oraz zysk, jak ustalono w motywach 107 i 108. W strategii przewidziano:

- pośrednie koszty produkcji, które stanowiły ogółem [5-12] % kosztów produkcji,

- koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne, które stanowiły 4,06 % kosztów sprzedanych towarów oraz

- zyski, które odpowiadały 13,77 % kosztów sprzedanych towarów, zastosowano do całkowitych niezniekształco- nych kosztów produkcji.

(114) Na tej podstawie Komisja skonstruowała wartość normalną dla każdego rodzaju produktu, jak wyjaśniono w motywie 110, na podstawie ceny ex-works zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego.

3.4. Cena eksportowa

(115) Wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących cenę eksportową ustalono w oparciu o dane Eurostatu dotyczące przywozu na poziomie CIF (koszt, ubezpieczenie, fracht). Tę cenę CIF wynoszącą 619 EUR za m3 obniżono o koszty frachtu morskiego i koszty ubezpieczenia oraz krajowe koszty transportu w Chinach, aby otrzymać cenę eksportową na poziomie cen ex-works. Odjęte kwoty oparto na informacjach zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia 70 .

3.5. Porównanie i margines dumpingu

(116) Wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących Komisja nie dysponowała informacjami na temat wywożonego rodzaju produktu. W związku z tym Komisja porównała wartości normalne ustalone zgodnie z art. 2 ust. 6a lit. a) rozporządzenia podstawowego, tj. dla okoumé jednolitego i okoumé licowanego, z ceną eksportową na podstawie ceny ex-works ustaloną powyżej.

(117) Na tej podstawie wyliczono, że margines dumpingu dla przywozu z Chin, wyrażony jako wartość procentowa ceny CIF na granicy Unii przed ocleniem, wynosił ponad 100 %, niezależnie od zastosowanej wartości normalnej.

(118) Przedmiotowa wielkość przywozu była jednak nieznaczna i odpowiadała 0,2 % łącznego przywozu do Unii i 0,04 % udziału w rynku unijnym. Wobec braku współpracy Komisja nie dysponowała informacjami na temat rodzaju produktu. Ponadto przywóz ten obejmował tylko jedną transakcję, co wzbudzało wątpliwości co do jego reprezentatywności. W związku z tym Komisja stwierdziła, że te niewielkie ilości nie stanowiły wystarczającej podstawy do kontynuacji analizy dumpingu. Komisja zbadała zatem prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu.

4. PRAWDOPODOBIEŃSTWO PONOWNEGO WYSTĄPIENIA DUMPINGU

(119) Komisja zbadała, zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku wygaśnięcia środków. Przeanalizowano następujące czynniki dodatkowe: możliwy poziom dumpingu na rynku unijnym w przypadku wygaśnięcia środków; porównanie wartości normalnej ustalonej w przeglądzie wygaśnięcia, jak wyjaśniono w sekcji 3.3.5, z cenami wywozu z Chin na podstawie ofert handlowych dotyczących wywozu do Unii i państw trzecich przedstawionych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia; moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL oraz atrakcyjność rynku unijnego.

4.1. Możliwy poziom dumpingu na rynku unijnym w przypadku wygaśnięcia środków

(120) Aby określić możliwy poziom cen eksportowych wywozu do Unii w przypadku wygaśnięcia środków, a także mając na uwadze brak współpracy ze strony chińskich producentów, Komisja ustaliła cenę eksportową zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego na podstawie dostępnych faktów, tj. na podstawie informacji zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia. W szczególności cena eksportowa w odniesieniu do obu głównych rodzajów produktu opisanych w motywie 21 została ustalona na podstawie 64 ofert handlowych skierowanych na rynek unijny i 26 ofert handlowych skierowanych do innych państw trzecich (na Bliski Wschód, do Turcji i do Zjednoczonego Królestwa), które przekazano pocztą elektroniczną w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, jak stwierdzono we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia.

(121) Średnie ceny zawarte w ofertach handlowych w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym wynosiły na poziomie CIF 686 EUR/m3 za okoumé jednolite i 458 EUR/m3 za okoumé licowane na rynku unijnym oraz 371 EUR/m3 za okoumé licowane w przypadku państw trzecich. Te poziomy cen znajdują się w tym samym zakresie co cena sklejki z drewna okoumé przywożonej z Chin w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, jak opisano w motywie 114. Chociaż przedmiotowe ilości były niewielkie, wspomniany poziom cen potwierdza reprezentatywność ofert handlowych jako wskaźnika możliwych cen eksportowych sklejki z drewna okoumé z Chin. Średnia cena chińskiego wywozu do państw trzecich innych niż Unia w ramach podpozycji HS 4412 31 pobrana z GTA również mieści się w tym zakresie. Podpozycja HS 4412 31 obejmuje jednak produkty inne niż produkt objęty przeglądem, w związku z czym dane te nie zostały uznane za wystarczająco dokładne, aby dostarczyć użytecznych informacji.

(122) Komisja dostosowała ceny do poziomu cen ex-works zgodnie z podejściem opisanym w motywie 114 i porównała je z wartością normalną ustaloną w sekcji 3.3.

(123) Margines dumpingu dla potencjalnego przywozu z Chin w odniesieniu do obu rodzajów produktu, wyrażony jako wartość procentowa ceny CIF na granicy Unii przed ocleniem, wynosiłby ponad 100 %, gdyby wszystkie te oferty zakończyły się przywozem do Unii.

4.2. Moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne w ChRL.

4.2.1. Produkcja w ChRL

(124) W związku z brakiem współpracy ze strony chińskich producentów/producentów eksportujących lub brakiem innych dostępnych informacji na temat chińskiego przemysłu produkcji sklejki z drewna okoumé wielkość produkcji w ChRL ustalono na podstawie oszacowań przedstawionych przez wnioskodawcę we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia, których dokonał on na podstawie swojej najlepszej wiedzy na temat rynku.

(125) Wnioskodawca oszacował potencjalną produkcję sklejki z drewna okoumé w Chinach na podstawie przywozu kłód okoumé. W latach 2017-2020 do Chin przywieziono od około 475 000 m3 do 1 mln m3 kłód okoumé, z czego szacuje się, że 75 % mogło być wykorzystane do produkcji sklejki z drewna okoumé 71 . Wobec tego chińscy producenci mogli z łatwością wyprodukować od ponad 400 000 m3 do 4 mln m3 sklejki z drewna okoumé, w zależności od rodzaju. Wielkość ta jest od co najmniej 2 razy do maksymalnie 20 razy większa od konsumpcji w Unii.

4.2.2. Moce produkcyjne w ChRL

(126) W związku z brakiem współpracy ze strony chińskich producentów sklejki z drewna okoumé lub brakiem innych dostępnych informacji na temat chińskiego przemysłu produkcji sklejki z drewna okoumé zbadano całościowo sytuację chińskiego sektora produkcji sklejki (bez względu na rodzaj stosowanego gatunku drewna), podobnie jak to uczyniono w przypadku poprzedniego przeglądu.

(127) Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku o dokonanie przeglądu wygaśnięcia, a także jak potwierdzono w poprzednich dochodzeniach, sklejka jest produkowana przez te same przedsiębiorstwa i przy użyciu tych samych urządzeń bez względu na zastosowany gatunek drewna. W poprzednich przeglądach ustalono również, że sklejka z drewna okoumé jest bardziej dochodowa niż pozostałe rodzaje sklejki.

(128) Na tej podstawie można stwierdzić, że na znaczną zdolność produkcyjną potencjalnie dostępną w Chinach wskazuje wielkość produkcji wszystkich rodzajów sklejki, która zgodnie z ostatnimi dostępnymi danym statystycznymi FAO wynosiła 76,4 mln m3 w 2021 r. 72 Na podstawie dowodów zawartych we wniosku 73  o dokonanie przeglądu moce produkcyjne sklejki oszacowano na 270 mln m3 rocznie na koniec okresu objętego dochodzeniem przeglądowym.

(129) Biorąc pod uwagę duże moce produkcyjne w ChRL, fakt, że popyt w UE wynosił 192 000 m3 w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, niezależnie od przyjętych danych liczbowych, oraz fakt, że do produkcji sklejki z drewna okoumé potrzebna jest jedynie zamiana innych rodzajów drewna na drewno okoumé, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku wygaśnięcia środków chińscy producenci wykorzystaliby swoje duże moce produkcyjne w celu przestawienia produkcji z innych rodzajów sklejki na bardziej dochodową sklejkę z drewna okoumé przeznaczoną na wywóz do Unii.

4.3. Atrakcyjność rynku unijnego

(130) Głównym elementem, jaki wykorzystano w celu określenia atrakcyjności rynku unijnego w przypadku wygaśnięcia środków, był poziom cen wywozu z Chin do innych państw trzecich w porównaniu z poziomem cen wywozu z Chin do Unii. Z ofert handlowych, o których mowa w motywie 119, skierowanych na rynek unijny i do innych państw trzecich, wynika, że w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym rynek unijny był rzeczywiście atrakcyjny, ponieważ chińskie ceny eksportowe sklejki z drewna okoumé na rynek unijny były wyższe niż chińskie ceny eksportowe na wszystkie pozostałe rynki państw trzecich, na które skierowano oferty handlowe. Mianowicie cena eksportowa oferowana na poziomie CIF na rynku unijnym była średnio o 23 % wyższa niż ceny eksportowe dla państw trzecich na poziomie CIF. Zatem w przypadku braku środków potencjalne wyższe ceny eksportowe do Unii sprawiłyby, że rynek unijny byłby atrakcyjniejszy, ponieważ wywóz do Unii przyniósłby większe zyski niż wywóz do innych państw trzecich.

(131) Ponadto w odniesieniu do przywozu chińskiej sklejki w kilku krajach obowiązują środki ochrony handlu: w Republice Korei (środki antydumpingowe dotyczące sklejki przynajmniej z jednym płatem wierzchnim z drewna tropikalnego, o grubości mniejszej niż 3,2 mm), w Maroku (środki antydumpingowe dotyczące wszystkich rodzajów sklejki), w USA (środki antydumpingowe i wyrównawcze dotyczące sklejki z drewna twardego) i w Turcji (środki antydumpingowe dotyczące niektórych rodzajów sklejki) 74 . Środki te przyczyniają się do ograniczeń wywozowych dla chińskich producentów sklejki oraz do utrzymywania się znacznych wolnych mocy produkcyjnych w zakresie sklejki w Chinach, a także sprawiają, że rynek unijny staje się bardziej atrakcyjny dla chińskiego przywozu sklejki.

(132) W związku z tym, w przypadku wygaśnięcia środków w UE, podczas gdy inne państwa utrzymałyby środki antydumpingowe, chińscy producenci prawdopodobnie wznowiliby produkcję sklejki z drewna okoumé w znacznych ilościach w celu wywozu na rynek unijny.

4.4. Wniosek dotyczący prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia dumpingu

(133) W związku z powyższym Komisja uznała, że istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku dopuszczenia do wygaśnięcia obecnie obowiązujących środków. W szczególności z poziomu wartości normalnej ustalonego dla ChRL, poziomu chińskich cen eksportowych stosowanego na rynkach państw trzecich i w Unii, atrakcyjności rynku unijnego oraz istnienia w ChRL znacznych mocy produkcyjnych wynika, że prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku uchylenia obecnie obowiązujących środków jest wysokie.

5. SZKODA

5.1. Definicja przemysłu Unii i produkcji unijnej

(134) Produkt podobny był wytwarzany w okresie badanym przez 16 producentów w Unii: Producenci ci reprezentują przemysł Unii w rozumieniu art. 4 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

(135) Zgodnie z ustaleniami całkowita produkcja unijna w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym wyniosła około 174 000 m3. Komisja określiła tę wielkość na podstawie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszach udzielonych przez trzech producentów unijnych objętych próbą oraz na podstawie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczącego wskaźników makroekonomicznych przedłożonej przez wnioskodawcę.

(136) Jak wskazano w motywie 11, do zbadania ewentualnej kontynuacji lub ewentualnego ponownego wystąpienia szkody dla przemysłu Unii zastosowano kontrolę wyrywkową. Trzech producentów unijnych objętych próbą reprezentowało 40 % całkowitej produkcji produktu podobnego w Unii.

5.2. Konsumpcja w Unii

(137) Komisja ustaliła wielkość konsumpcji w Unii na podstawie:

a) danych wnioskodawcy dotyczących sprzedaży produktu podobnego przez przemysł Unii, częściowo sprawdzonych przez porównanie z wielkością sprzedaży zgłoszoną przez objętych próbą producentów unijnych; oraz

b) przywozu produktu objętego przeglądem z wszystkich państw trzecich, według danych Eurostatu.

(138) Konsumpcja w Unii kształtowała się następująco:

Tabela 2

Konsumpcja w Unii (m3)

2018 2019 2020 ODP
Całkowita konsumpcja w Unii 171309 187104 171737 192264
Indeks 100 109 100 112
Źródło:

Eurostat, wnioskodawca, objęci próbą producenci unijni.

(139) Przegląd wykazał, że konsumpcja w Unii wzrosła w okresie badanym o 12 %. Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na konsumpcję w Unii w 2020 r., która jednak w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym znacznie wzrosła.

5.3. Przywóz z państwa, którego dotyczy postępowanie

5.3.1. Wielkość i udział w rynku przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie

(140) Jak dokładnie wyjaśniono w motywie 136 powyżej, Komisja określiła wielkość przywozu z Chin na podstawie danych statystycznych Eurostatu. Ich udział w rynku ustalono, porównując przywóz do konsumpcji w Unii, jak określono w tabeli 2.

(141) Przywóz do Unii z państwa, którego dotyczy postępowanie, kształtował się następująco:

Tabela 3

Wielkość przywozu i udział w rynku

2018 2019 2020 ODP
Wielkość przywozu z ChRL (m3) 100 0 43 74
Wskaźnik (2018 = 100) 100 0 43 74
Udział przywozu z ChRL w rynku (%) 0,06 0,00 0,03 0,04
Źródło:

Dane Eurostatu.

(142) W całym okresie badanym wielkość przywozu z Chin była nieznaczna.

5.3.2. Ceny importowe z państwa, którego dotyczy postępowanie, oraz podcięcie cenowe

(143) Komisja określiła średnie ceny przywozu z Chin na podstawie danych statystycznych Eurostatu.

(144) Średnia ważona cena importowa przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie, kształtowała się następująco:

Tabela 4

Cena importowa (EUR/m3)

2018 2019 2020 ODP
Chiny 370 0 481 619
Wskaźnik (2018 = 100) 100 0 130 167
Źródło:

Dane Eurostatu.

(145) Ceny przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie, zwiększyły się w okresie badanym o 67 %, jednak przywóz był wciąż minimalny. Te minimalne wielkości przywozu z ChRL nie pozwalają na żadne znaczące obliczenia podcięcia cenowego.

5.4. Przywóz z państw trzecich innych niż ChRL

(146) Komisja ustaliła wielkość i ceny przywozu z państw trzecich, stosując tę samą metodykę, co w przypadku ChRL (zob. sekcja 5.3.1).

(147) Wielkość przywozu z państw trzecich w okresie badanym kształtowała się następująco:

Tabela 5

Przywóz z państw trzecich

Państwo 2018 2019 2020 ODP
Gabon Wielkość przywozu (m3) 18 603 19 919 18 238 24 322
Wskaźnik (2018 = 100) 100 107 98 131
Udział w rynku (%) 10,9 10,6 10,6 12,6
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 98 116
Średnia cena (EUR/m3) 761 745 755 769
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 99 101
Maroko Wielkość przywozu (m3) 6 231 8 493 8 332 9 917
Wskaźnik (2018 = 100) 100 136 134 159
Udział w rynku (%) 3,6 4,5 4,8 5,2
Wskaźnik (2018 = 100) 100 125 134 141
Średnia cena (EUR/m3) 852 833 846 870
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 99 102
pozostałe Wielkość przywozu (m3) 466 1 922 1 837 2 490
państwa trzecie Wskaźnik (2018 = 100) 100 412 394 534
Udział w rynku (%) 0,3 1,0 1,1 1,3
Wskaźnik (2018 = 100) 100 377 394 474
Średnia cena (EUR/m3) 526 867 710 938
Wskaźnik (2018 = 100) 100 165 135 178
Łączny Wielkość przywozu (m3) 25 300 30 334 28 407 36 729
przywóz z wyłączeniem Wskaźnik (2018 = 100) 100 120 112 145
ChRL Udział w rynku (%) 14,8 16,2 16,6 19,1
Wskaźnik (2018 = 100) 100 110 112 129
Średnia cena (EUR/m3) 779 777 779 808
Wskaźnik (2018 = 100) 100 100 100 104
Źródło:

Dane Eurostatu.

(148) Jeśli chodzi o przywóz z państw trzecich, najważniejszy był przywóz z Gabonu i Maroka. Oba te państwa zwiększyły w okresie badanym wielkość sprzedaży, odpowiednio o 31 % i 59 %, a ich udziały w rynku wzrosły w tym czasie odpowiednio o 1,7 i 1,6 punktu procentowego. Przywóz z innych państw trzecich znacznie wzrósł w okresie badanym (ponad pięciokrotnie), ale w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym odpowiadał jedynie 1,3 % udziału w rynku.

5.5. Sytuacja gospodarcza przemysłu Unii

5.5.1. Uwagi ogólne

(149) Ocena sytuacji gospodarczej przemysłu Unii obejmowała ocenę wszystkich wskaźników ekonomicznych oddziałujących na stan przemysłu Unii w okresie badanym.

(150) W celu określenia szkody Komisja wprowadziła rozróżnienie między makroekonomicznymi i mikroekonomicznymi wskaźnikami szkody. Komisja oceniła wskaźniki makroekonomiczne na podstawie danych i informacji zawartych w odpowiedziach wnioskodawcy na pytania zawarte w kwestionariuszu, należycie zweryfikowanych w zestawieniu z informacjami zawartymi we wniosku i odpowiedziami na pytania zawarte w kwestionariuszu przekazanymi przez producentów objętych próbą, oraz statystykami Eurostatu. Komisja oceniła wskaźniki mikroekonomiczny na podstawie danych zawartych w zweryfikowanych odpowiedziach na pytania zawarte w kwestionariuszu udzielonych przez producentów unijnych objętych próbą. Oba zestawy danych uznano za reprezentatywne dla sytuacji gospodarczej przemysłu Unii.

(151) Do wskaźników makroekonomicznych zalicza się: produkcję, moce produkcyjne, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wielkość sprzedaży, udział w rynku, wzrost, zatrudnienie, wydajność, wielkość marginesu dumpingu oraz poprawę sytuacji po wcześniejszym dumpingu.

(152) Do wskaźników mikroekonomicznych zalicza się: średnie ceny jednostkowe, koszt jednostkowy, koszty pracy, zapasy, rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji i zdolność do pozyskania kapitału.

5.5.2. Wskaźniki makroekonomiczne

5.5.2.1. Produkcja, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych

(153) Całkowita produkcja unijna, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 6

Produkcja, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych

2018 2019 2020 ODP
Wielkość produkcji (m3) 164635 179457 164383 174 048
Wskaźnik (2018 = 100) 100 109 100 106
Wielkość produkcji (m3) 286965 299163 288272 306816
Wskaźnik (2018 = 100) 100 104 100 107
Wykorzystanie mocy produkcyjnych (%) 57,4 60,0 57,0 56,7
Wskaźnik (2018 = 100) 100 105 99 99
Źródło:

Wnioskodawca, objęci próbą producenci unijni.

(154) Produkcja przemysłu Unii wzrosła w okresie badanym o 6 %. Wzrost ten był zgodny z tendencją w zakresie konsumpcji w Unii, w związku z czym w 2020 r. widoczny był negatywny wpływ pandemii COVID-19, a w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym odnotowano zauważalną poprawę.

(155) Moce produkcyjne również wzrosły, o 7 % w rozpatrywanym okresie.

(156) Ponieważ dostosowanie zdolności produkcyjnej w celu dopasowania jej do wyższego poziomu konsumpcji przeprowadzono głównie przed okresem badanym, wskaźnik wykorzystania zdolności produkcyjnej utrzymywał się na tym samym poziomie, ale był niższy niż wskaźnik ustalony w ODP w ramach poprzedniego przeglądu (80 %) 75 .

5.5.2.2. Wielkość sprzedaży i udział w rynku

(157) Wielkość sprzedaży i udział przemysłu Unii w rynku kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 7

Wielkość sprzedaży i udział w rynku

2018 2019 2020 ODP
Łączna wielkość sprzedaży na rynku unijnym - klienci niepowiązani (m3) 145 909 156770 143287 155460
Wskaźnik (2018 = 100) 100 107 98 107
Udział w rynku (%) 85,2 83,8 83,4 80,9
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 98 95
Źródło:

Eurostat, wnioskodawca, objęci próbą producenci unijni.

(158) W okresie badanym wielkość sprzedaży przemysłu Unii wzrosła o 7 %, czyli mniej niż konsumpcja, która wzrosła o 13 %, jak przedstawiono w tabeli 2. Zatem mimo wzrostu wielkości sprzedaży, uwzględniając także towarzyszący mu wzrost przywozu z innych państw trzecich opisany w motywie 147, przemysł Unii stracił 4,3 punku procentowego udziałów w rynku. Udział przemysłu Unii w rynku jest jednak nadal na wysokim poziomie.

5.5.2.3. Wzrost

(159) W okresie badanym konsumpcja w Unii wzrosła o 13 %, podczas gdy wielkość sprzedaży przemysłu Unii do niepowiązanych klientów w Unii wzrosła o 7 %. W związku z tym przemysł Unii odnotował wzrost w ujęciu bezwzględnym, ale nie pod względem udziału w rynku. Wzrostowi sprzedaży towarzyszył jednak również wzrost produkcji, zdolności produkcyjnych i inwestycji.

5.5.2.4. Zatrudnienie i wydajność

(160) Zatrudnienie i wydajność kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 8

Zatrudnienie i wydajność

2018 2019 2020 ODP
Liczba pracowników 678 664 661 663
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 97 98
Wydajność pracy (m3/ pracownika) 243 270 249 263
Wskaźnik (2018 = 100) 100 111 102 108
Źródło:

Wnioskodawca, objęci próbą producenci unijni.

(161) Po nieznacznym spadku w latach 2018-2019 liczba pracowników pozostawała raczej stabilna w pozostałej części okresu badanego - przemysł Unii zatrudniał około 660 pracowników. Wydajność na pracownika wzrosła w okresie badanym o 8 %.

5.5.2.5. Wielkość marginesu dumpingu i poprawa sytuacji po wcześniejszym dumpingu

(162) Jak wyjaśniono w motywie 117, w związku z nieznaczną wielkością przywozu z Chin nie można było w sposób reprezentatywny stwierdzić istnienia dumpingu w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. W dochodzeniu skupiono się zatem na prawdopodobieństwie ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku wygaśnięcia środków antydumpingowych.

(163) W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym szereg wskaźników szkody dla przemysłu Unii wykazywało korzystne tendencje. Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że sytuacja przemysłu Unii poprawiła się po wcześniejszym dumpingu.

5.5.3. Wskaźniki mikroekonomiczne

5.5.3.1. Ceny i czynniki wpływające na ceny

(164) Średnie ważone jednostkowe ceny sprzedaży stosowane przez producentów unijnych objętych próbą wobec klientów niepowiązanych w Unii kształtowały się w okresie badanym w następujący sposób:

Tabela 9

Ceny sprzedaży i koszt produkcji w Unii

2018 2019 2020 ODP
Średnia ważona jednostkowa cena sprzedaży w Unii (EUR/m3) 956 959 987 1 033
Wskaźnik (2018 = 100) 100 100 103 108
Jednostkowy koszt produkcji (EUR/m3) 939 922 978 1 011
Wskaźnik (2018 = 100) 100 98 104 108
Źródło:

Objęci próbą producenci unijni.

(165) Jednostkowe ceny sprzedaży pozostawały na stabilnym poziomie w pierwszej części okresu badanego, a następnie między 2019 r. a okresem objętym dochodzeniem przeglądowym wzrosły o 8 %. Ten wzrost cen w pełni odzwierciedlał wzrost kosztów produkcji w okresie badanym.

5.5.3.2. Koszty pracy

(166) Średnie koszty pracy objętych próbą producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 10

Średnie koszty pracy na pracownika

2018 2019 2020 ODP
Średnie koszty pracy na pracownika (w EUR) 31 134 31 846 30 408 31 521
Indeks 100 102 98 101
Źródło:

Objęci próbą producenci unijni.

(167) Od 2018 r. do okresu objętego dochodzeniem przeglądowym średnie koszty pracy na pracownika ponoszone przez objętych próbą producentów unijnych utrzymywały się na raczej stabilnym poziomie i łącznie wzrosły o 1 %.

5.5.3.3. Zapasy (168) Stan zapasów objętych próbą producentów unijnych kształtował się w okresie badanym następująco:

Tabela 11

Zapasy

2018 2019 2020 ODP
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego (m3) 5 805 3 762 4 793 4 245
Indeks 100 65 83 73
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego jako odsetek produkcji 9,6 5,8 7,6 6,1
Indeks 100 61 79 64
Źródło:

Objęci próbą producenci unijni.

(169) Sklejka z drewna okoumé jest zazwyczaj produkowana na zamówienie, w związku z czym poziom zapasów jest zwykle niski. W 2018 r. utrzymywały się one na stosunkowo wysokim poziomie, ale w okresie badanym zmniejszyły się o 36 % - z 9,6 % względem wielkości produkcji w 2018 r. do 6,1 % wielkości produkcji w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.

5.5.3.4. Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji i zdolność do pozyskania kapitału

(170) Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje i zwrot z inwestycji objętych próbą producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 12

Rentowność, przepływy pieniężne, inwestycje i zwrot z inwestycji

2018 2019 2020 ODP
Rentowność sprzedaży klientom niepowiązanym w Unii (w % obrotu ze sprzedaży) 2,5 3,9 3,3 6,9
Indeks 100 159 133 277
Przepływy pieniężne (w EUR) 913 814 209034 1 037 362 - 1 179 393
Indeks 100 23 114 - 129
Inwestycje (w EUR) 1 572 178 5 030 991 1 551 446 2021 386
Indeks 100 320 99 129
Zwrot z inwestycji (%) 3,6 6,9 6,9 18,2
Indeks 100 190 190 502
Źródło:

Objęci próbą producenci unijni.

(171) Komisja określiła rentowność producentów unijnych objętych próbą, wyrażając zysk netto przed opodatkowaniem ze sprzedaży produktu podobnego klientom niepowiązanym w Unii jako odsetek obrotów z tej sprzedaży. W całym okresie badanym przemysł Unii pozostawał rentowny i wykazywał tendencję wzrostową. W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym rentowność wynosiła niemal 7 %.

(172) Przepływy środków pieniężnych netto to zdolność producentów unijnych do samofinansowania swojej działalności. Ogólnie przepływy środków pieniężnych w ujęciu bezwzględnym były na niskim poziomie przez cały okres badany, niższym niż w okresie badanym w ramach poprzedniego przeglądu. Jednak z wyjątkiem okresu objętego dochodzeniem przeglądowym nadal były one dodatnie.

(173) Producenci unijni kontynuowali inwestycje w całym okresie badanym. Inwestycje osiągnęły szczytowy poziom w 2019 r. W kolejnym roku nastąpił spadek, który w oczywisty sposób wynikał z pandemii COVID-19, a w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym inwestycje ponownie wzrosły, do poziomu o 29 % wyższego niż na początku okresu badanego.

(174) Zwrot z inwestycji to procentowy stosunek zysku do wartości księgowej netto inwestycji. Zwrot z inwestycji zmienił się korzystnie w okresie badanym. W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym stopa zwrotu z aktywów producentów unijnych była pięciokrotnie wyższa niż w 2018 r.

(175) Żaden z objętych próbą producentów unijnych nie zgłosił żadnych trudności w zakresie zdolności do pozyskania kapitału.

5.6. Wnioski dotyczące szkody

(176) Wielkość przywozu z państwa, którego dotyczy postępowanie, była nieznaczna w okresie badanym.

(177) W okresie badanym nastąpił wzrost produkcji, mocy produkcyjnych i wielkości sprzedaży przemysłu Unii. Odnotowano utratę udziału w rynku, ale miało to miejsce w sytuacji ogólnego wzrostu konsumpcji. Poziom zatrudnienia nieznacznie się zmniejszył, natomiast wydajność wzrosła.

(178) Jeżeli chodzi o wskaźniki finansowe, należy podkreślić, że mimo stałego wzrostu kosztów produkcji przemysł Unii był rentowny we wszystkich latach okresu badanego. W okresie objętym dochodzeniem przeglądowym rentowność wynosiła niemal 7 %. Ponadto przemysł Unii zwiększył poziom inwestycji i osiągnął bardzo dobry zwrot.

(179) W związku z powyższym Komisja stwierdziła, że w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym przemysł Unii nie poniósł istotnej szkody w rozumieniu art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego.

6. PRAWDOPODOBIEŃSTWO PONOWNEGO WYSTĄPIENIA SZKODY

(180) W motywie 178 Komisja stwierdziła, że przemysł Unii nie poniósł istotnej szkody w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. W związku z tym Komisja oceniła, zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, czy istnieje prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia szkody wyrządzonej pierwotnie przywozem towarów po cenach dumpingowych z Chin w przypadku wygaśnięcia środków.

(181) W tym względzie Komisja zbadała moce produkcyjne w Chinach, atrakcyjność rynku unijnego oraz wpływ potencjalnych wielkości przywozu i cen importowych na sytuację przemysłu Unii w przypadku wygaśnięcia środków.

(182) Po pierwsze, jak opisano w motywach 125-128 powyżej, w świetle znacznych mocy produkcyjnych w Chinach jest prawdopodobne, że w razie braku środków przywóz z Chin będzie prowadzony ponownie w znacznych ilościach. Aby wskazać potencjał chińskich producentów eksportujących w zakresie szybkiego zwiększenia ich produkcji i wywozu sklejki z drewna okoumé, przypomina się, że podczas pierwotnego dochodzenia chińscy producenci eksportujący byli w stanie zwiększyć swój wywóz na rynek unijny z około 9 500 m3 do ponad 83 500 m3 w mniej niż trzy lata (od 2001 r. do połowy 2003 r.). Liczbę tę należy rozpatrywać w kontekście konsumpcji w Unii na poziomie 192 000 m3 i produkcji przemysłu Unii na poziomie 174 000 m3 w bieżącym okresie objętym dochodzeniem przeglądowym.

(183) Nie stwierdzono żadnych elementów, które wskazywałyby na to, że stosowanie okoumé w produkcji sklejki w Chinach zostało w stabilny sposób zastąpione stosowaniem innych gatunków drewna. Jak wyjaśniono w motywie 126, chińscy producenci w dalszym ciągu stosują okoumé do produkcji sklejki. W związku z obowiązującymi cłami antydumpingowymi przywóz z Chin w okresie badanym niemal ustał, jednak - jak potwierdzono w drodze dochodzenia - na rynku unijnym w tym samym okresie istniał znaczący popyt na sklejkę z drewna okoumé.

(184) Po drugie, ceny na rynku unijnym są stosunkowo wysokie w porównaniu z cenami, po których chińscy producenci eksportujący mogą wywozić swoją produkcję, co sprawia, że rynek unijny jest bardzo atrakcyjny dla producentów eksportujących w Chinach.

(185) W tym względzie Komisja przeprowadziła analizę prawdopodobnego poziomu cen, po których chińscy producenci eksportujący mogliby dokonywać wywozu na rynek unijny.

(186) Ponieważ żaden producent eksportujący z ChRL nie współpracował, a w Eurostacie zarejestrowano tylko bardzo ograniczony przywóz z Chin, do obliczenia podcięcia cenowego Komisja wykorzystała chińskie ceny zaczerpnięte z ofert handlowych przedstawionych przez wnioskodawcę we wniosku (zastosowane również do obliczenia marginesu dumpingu, jak opisano w motywie 119) jako wskaźnik możliwego poziomu cen, po których chińscy producenci mogliby dokonywać wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii. Ceny te dostosowano, dodając konwencjonalną stawkę celną i koszty ponoszone po przywozie.

(187) Po porównaniu ustalonych w ten sposób chińskich cen CIF z cenami sprzedaży ex-works objętych próbą producentów unijnych stwierdzono podcięcie cenowe wynoszące 40,8 % w przypadku jednolitej sklejki z drewna okoumé i 58,1 % w przypadku licowanej sklejki z drewna okoumé.

(188) Ponadto z chińskich ofert handlowych uwzględnionych w tych obliczeniach wyraźnie wynika, że ceny stosowane w wywozie do państw trzecich są znacznie niższe (zob. motyw 129 powyżej) niż ceny stosowane w wywozie do Unii, co dodatkowo podkreśla atrakcyjność rynku unijnego pod względem poziomu cen.

(189) W prawdopodobnym scenariuszu, w którym ponownie prowadzono by przywóz produktu objętego postępowaniem z Chin na rynek unijny po cenach znacząco niższych niż ceny przemysłu Unii, oraz w znacznych ilościach, przemysł unijny nie byłby w stanie utrzymać swoich obecnych poziomów cen. Ten prawdopodobny spadek cen stanowiłby zagrożenie dla obecnej poprawy sytuacji przemysłu Unii, a przemysł Unii szybko odnotowałby straty.

(190) Co więcej, przemysł Unii szybko utraciłby wielkość sprzedaży i udział w rynku unijnym, przez co spadłaby wielkość produkcji. W rezultacie ponownie spadłby wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych.

(191) Na tej podstawie stwierdza się, że brak środków najprawdopodobniej doprowadziłby do znacznego wzrostu przywozu towarów po cenach dumpingowych z Chin po wyrządzających szkodę cenach, a istotna szkoda najpewniej wystąpiłaby ponownie.

7. INTERES UNII

(192) Zgodnie z art. 21 rozporządzenia podstawowego Komisja zbadała, czy utrzymanie istniejących środków antydumpingowych nie zaszkodzi interesom Unii jako całości. Interes Unii określono na podstawie oceny wszystkich różnorodnych interesów, których dotyczy sprawa, w tym interesu przemysłu Unii, importerów i użytkowników.

(193) Wszystkim zainteresowanym stronom umożliwiono zgłoszenie uwag zgodnie z art. 21 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(194) Na tej podstawie Komisja zbadała, czy mimo wniosków dotyczących prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia dumpingu i szkody istnieją istotne powody pozwalające na stwierdzenie, że utrzymanie obowiązujących środków nie leży w interesie Unii.

7.1. Interes przemysłu Unii

(195) Jak stwierdzono w motywie 178, przemysł Unii nie ponosi już istotnej szkody. Jak jednak stwierdzono w motywie 190, przemysł Unii nie mógłby poradzić sobie w przypadku usunięcia środków, co prawdopodobnie skutkowałoby znaczną ilością przywozu na rynek unijny towarów po cenach dumpingowych, podcinających ceny przemysłu Unii. Uchylenie środków zagroziłoby zatem długoterminowej rentowności finansowej przemysłu. Kontynuacja obowiązujących środków leży zatem w interesie przemysłu Unii.

7.2. Interes importerów niepowiązanych i użytkowników

(196) Wszystkich znanych importerów niepowiązanych i użytkowników poinformowano o wszczęciu przeglądu. Komisja nie uzyskała jednak żadnej współpracy ze strony importerów niepowiązanych ani użytkowników.

(197) Nie było zatem przesłanek wskazujących, że utrzymanie środków będzie miało negatywne skutki dla użytkowników lub importerów, które przewyższą pozytywne skutki środków.

7.3. Wnioski dotyczące interesu Unii

(198) W związku z powyższym Komisja ustaliła, że nie ma przekonujących powodów, aby stwierdzić, że utrzymanie istniejących środków w odniesieniu do przywozu sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chin nie leży w interesie Unii.

8. ŚRODKI ANTYDUMPINGOWE

(199) Na podstawie wniosków Komisji dotyczących prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia dumpingu, prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia szkody oraz interesu Unii, należy utrzymać środki antydumpingowe mające zastosowanie do przywozu sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chin.

(200) Poszczególne stawki cła antydumpingowego określone w art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie wyłącznie do przywozu produktu objętego przeglądem pochodzącego z Chin i wytworzonego przez wymienione osoby prawne. Przywożony produkt objęty przeglądem, wytworzony przez dowolne inne przedsiębiorstwo, które nie zostało konkretnie wymienione w części normatywnej niniejszego rozporządzenia, w tym podmioty powiązane z przedsiębiorstwami konkretnie wymienionymi, podlega stawce cła stosowanej względem "wszystkich pozostałych przedsiębiorstw". Nie powinny one być objęte żadną z indywidualnych stawek cła antydumpingowego.

(201) Przedsiębiorstwo może zwrócić się o zastosowanie indywidualnych stawek cła antydumpingowego w przypadku zmiany jego nazwy. Wniosek w tej sprawie należy kierować do Komisji 76 . Wniosek musi zawierać wszystkie istotne informacje, które wykazują, że zmiana nie wpływa na prawo przedsiębiorstwa do korzystania ze stawki celnej, która ma wobec niego zastosowanie. Jeśli zmiana nazwy przedsiębiorstwa nie wpływa na prawo do korzystania ze stawki należności celnej, która ma do niego zastosowanie, rozporządzenie dotyczące zmiany nazwy zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(202) W celu zminimalizowania ryzyka obchodzenia cła w związku z różnicą w stawkach celnych potrzebne są szczególne środki gwarantujące stosowanie indywidualnych ceł antydumpingowych. Przedsiębiorstwa, na które nałożono indywidualne cła antydumpingowe, muszą przedstawić ważną fakturę handlową organom celnym państwa członkowskiego. Faktura musi spełniać wymogi określone w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia. Przywóz, któremu nie towarzyszy taka faktura, powinien zostać objęty cłem antydumpingowym obowiązującym wobec "wszystkich pozostałych przedsiębiorstw".

(203) Mimo że przedstawienie tej faktury jest konieczne, aby organy celne państw członkowskich zastosowały indywidualne stawki cła antydumpingowego wobec przywozu, nie jest ona jedynym elementem branym pod uwagę przez organy celne. Organy celne państw członkowskich muszą bowiem przeprowadzić zwykłą kontrolę, nawet jeśli otrzymają fakturę spełniająca wszystkie wymogi określone w art. 1 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, i podobnie jak we wszystkich innych przypadkach mogą one żądać dodatkowych dokumentów (dokumentów przewozowych itp.) do celów weryfikacji dokładności danych zawartych w oświadczeniu oraz zapewnienia zasadności późniejszego zastosowania stawki należności celnej zgodnie z prawem celnym.

(204) Jeżeli wywóz dokonywany przez jedno z przedsiębiorstw korzystających z niższej indywidualnej stawki celnej wzrośnie w znacznym stopniu w przypadku kontynuacji środków, tego rodzaju wzrost wielkości wywozu może zostać uznany za stanowiący sam w sobie zmianę struktury handlu ze względu na kontynuację środków w rozumieniu art. 13 ust. 1 rozporządzenia podstawowego. W takich okolicznościach oraz pod warunkiem spełnienia określonych wymagań może zostać wszczęte dochodzenie w sprawie obejścia środków. Podczas tego dochodzenia można między innymi zbadać potrzebę zniesienia indywidualnych stawek celnych, a następnie nałożyć cło ogólnokrajowe na przedsiębiorstwo korzystające z niższej indywidualnej stawki cła antydumpingowego.

(205) Wszystkie zainteresowane strony zostały poinformowane o istotnych faktach i ustaleniach, na podstawie których zamierzano zalecić utrzymanie obowiązujących środków. Wszystkim stronom wyznaczono również termin składania uwag dotyczących ujawnionych informacji oraz złożenia wniosku o posiedzenie wyjaśniające przed Komisją lub przed rzecznikiem praw stron w postępowaniach w sprawie handlu. Nie otrzymano żadnych uwag od zainteresowanych stron.

(206) Zgodnie z art. 109 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 77 , gdy kwotę należy zwrócić w następstwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do wypłaty należnych odsetek stosuje się stopę oprocentowania stosowaną przez Europejski Bank Centralny w odniesieniu do jego podstawowych operacji refinansujących, opublikowaną w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, obowiązującą pierwszego kalendarzowego dnia każdego miesiąca.

(207) Komitet ustanowiony na mocy art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1036 nie wydał opinii w sprawie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym nakłada się ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé, zdefiniowanej jako sklejka składająca się wyłącznie z arkuszy z drewna, przy czym grubość żadnej warstwy nie przekracza 6 mm, przynajmniej z jednym płatem wierzchnim z drewna okoumé niepowleczonego na stałe innymi materiałami, obecnie objętej kodem CN ex 4412 31 10 (kod TARIC 4412 31 10 10) i pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej.
2. 
Stawka cła antydumpingowego mająca zastosowanie do ceny netto na granicy Unii, przed ocleniem, dla produktów opisanych w ust. 1 i wytwarzanych przez wymienione przedsiębiorstwa, jest następująca:

Przedsiębiorstwo Stawka celna Dodatkowy kod TARIC

Nantong Zongyi plywood Co. Ltd, miejscowość Xingdong, miasto 9,6% A526

Tongzou, prowincja Jiangsu, Chińska Republika Ludowa

Zhejiang Deren Bamboo-Wood Technologies Co. Ltd, strefa rozwoju gospodarczego Linhai, Zhejiang, Chińska Republika Ludowa 23,5 % A527
Zhonglin Enterprise (Dangshan) Co. Ltd, Xue Lou Miao Pu, okręg Dangshan, prowincja Anhui 235323, Chińska Republika Ludowa 6,5% A528
Jiaxing Jinlin Lumber Co. Ltd, północna część miejscowości Ganyao, Jiashan, prowincja Zhejiang, Chińska Republika Ludowa 17% A529
Wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa 66,7 % A999
3. 
Stosowanie indywidualnych stawek celnych ustalonych dla przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2 uwarunkowane jest przedstawieniem organom celnym państw członkowskich ważnej faktury handlowej, która musi zawierać opatrzone datą oświadczenie podpisane przez pracownika podmiotu wystawiającego taką fakturę, z podaniem jego imienia, nazwiska i stanowiska, przy czym takie oświadczenie sporządza się w sposób następujący: "Ja, niżej podpisany, poświadczam, że (ilość) sklejki z drewna okoumé sprzedana na wywóz do Unii Europejskiej objęta niniejszą fakturą została wytworzona przez (nazwa i adres przedsiębiorstwa) (dodatkowy kod TARIC) w (państwo, którego dotyczy postępowanie). Oświadczam, że informacje zawarte w niniejszej fakturze są pełne i zgodne z prawdą." W przypadku nieprzedstawienia takiej faktury obowiązuje cło mające zastosowanie do "Wszystkich pozostałych przedsiębiorstw".
4. 
O ile nie określono inaczej, zastosowanie mają obowiązujące przepisy dotyczące należności celnych.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 czerwca 2023 r.

1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1942/2004 z dnia 2 listopada 2004 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym poborze tymczasowego cła nałożonego na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. L 336 z 12.11.2004, s. 4).
3 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 82/2011 z dnia 31 stycznia 2011 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009 oraz kończące częściowy przegląd okresowy zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009 (Dz.U. L 28 z 2.2.2011, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/648 z dnia 5 kwietnia 2017 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 (Dz.U. L 92 z 6.4.2017, s. 48).
5 Zawiadomienie o zbliżającym się wygaśnięciu niektórych środków antydumpingowych (Dz.U. C 277 z 12.7.2021, s. 2).
6 Zawiadomienie o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. C 150 z 5.4.2022, s. 16).
8 Dokument roboczy służb Komisji na temat znaczących zakłóceń w gospodarce Chińskiej Republiki Ludowej do celów dochodzeń w sprawie ochrony handlu z dnia 20 grudnia 2017 r., SWD(2017) 483 final/2.
9 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 6-7.
10 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 10.
11 Dostępne pod adresem: Konstytucja Chińskiej Republiki Ludowej (npc.gov.cn), dostęp w dniu 15 listopada 2022 r.
12 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 20-21.
13 Sprawozdanie - rozdział 3, s. 41, 73-74.
14 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 120-121.
15 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 122-135.
16 Sprawozdanie - rozdział 7, s. 167-168.
17 Sprawozdanie - rozdział 8, s. 169-170, 200-201.
18 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 15-16, sprawozdanie - rozdział 4, s. 50, s. 84, sprawozdanie - rozdział 5, s. 108-109.
19 Zob.: www.arserwood.com/?back = main (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
20 Zob.: lyj.hunan.gov.cn/tslm_71206/lysc/scxx/201512/t20151227_2693076.html (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
21 Zob. np. art. 33 statutu KPCh, art. 19 prawa spółek Chin lub Wytyczne Biura Generalnego Komitetu Centralnego KPCh w sprawie intensyfikacji prac Zjednoczonego Frontu w sektorze prywatnym w nowej erze z 2020 r.
22 Zob.: www.cnfpia.org/about-law.html (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
23 Sprawozdanie - rozdział 5, s. 100-101.
24 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 26.
25 Zob. na przykład: Blanchette, J. - Xi's Gamble: The Race to Consolidate Power and Stave off Disaster ["W dążeniu do skonsolidowania władzy i zapobieżenia katastrofie"]; Foreign Affairs, t. 100, nr 4, lipiec/sierpień 2021 r., s. 10-19.
26 Sprawozdanie - rozdział 2, s. 31-32.
27 Dostępne pod adresem: https://www.reuters.com/article/us-china-congress-companies-idUSKCN1B40JU (dostęp w dniu 15 listopada 2022 r.).
28 Dostępne pod adresem: www.gov.cn/zhengce/2020-09/15/content_5543685.htm (dostęp w dniu 15 listopada 2022 r.)
29 Financial Times (2020), "Chinese Communist Party asserts greater control over private enterprise" ["Komunistyczna Partia Chin zapewnia sobie większą kontrolę nad prywatnymi przedsiębiorstwami"], artykuł dostępny pod adresem: https://on.ft.com/3mYxP4j (dostęp w dniu 15 listopada 2022 r.).
30 Zob.: www.arserwood.com/?CateID=10000098&ContentID=10000939 (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
31 Sprawozdanie - rozdziały 14.1-14.3.
32 Sprawozdanie - rozdział 4, s. 41-42, 83.
33 Zob. sekcja I.1.39 oraz sekcja I.1.56 załącznika do katalogu wytycznych, dostępnego pod adresem: www.gov.cn/xinwen/2019-11/06/ 5449193/files/26c9d25f713f4ed5b8dc51ae40ef37af.pdf (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
34 Dostępne pod adresem: http://www.gov.cn/zhengce/zhengceku/2022-02/13/content_5673332.htm (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
35 Zob. sekcja III.2 planu.
36 Zob.: www.gov.cn/xinwen/2019-02/19/content_5366730.htm (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
37 Zob. sekcja 3 wytycznych.
38 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 138-149.
39 Sprawozdanie - rozdział 9, s. 216.
40 Sprawozdanie - rozdział 9, s. 213-215.
41 Sprawozdanie - rozdział 9, s. 209-211.
42 Sprawozdanie - rozdział 13, s. 332-337.
43 Sprawozdanie - rozdział 13, s. 336.
44 Sprawozdanie - rozdział 13, s. 337-341.
45 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 114-117.
46 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 119.
47 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 120.
48 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 121-122, 126-128, 133-135.
49 Zob. oficjalny dokument programowy Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Banków i Ubezpieczeń (CBIRC) z dnia 28 sierpnia 2020 r.: trzyletni plan działania na rzecz doskonalenia ładu korporacyjnego sektora bankowego i ubezpieczeń (2020-2022), dostępny pod adresem: http://www.cbirc.gov.cn/cn/view/pages/ItemDetail.html?docId=925393&itemId=928 (dostęp w dniu 15 listopada 2022 r.). W planie zaleca się, aby "dalej postępować zgodnie z przesłaniem ujętym w przemówieniu programowym Sekretarza Generalnego Xi Jinpinga na temat przyspieszenia reformy ładu korporacyjnego sektora finansowego". Ponadto sekcja II planu jest ukierunkowana na promowanie organicznej integracji przywództwa Partii w ramach ładu korporacyjnego: "Sprawimy, że włączenie przywództwa Partii do ładu korporacyjnego stanie się bardziej systematyczne, znormalizowane i oparte na procedurach [...] Komitet Partii musi omówić główne kwestie operacyjne i kwestie dotyczące zarządzania zanim Zarząd lub kadra kierownicza wyższego szczebla podejmie decyzję".
50 Zob. zawiadomienie CBIRC w sprawie metody oceny efektywności działania banków komercyjnych, wydane w dniu 15 grudnia 2020 r. http://jrs.mof.gov.cn/gongzuotongzhi/202101/t20210104_3638904.htm (ostatnie wyświetlenie w dniu 12 kwietnia 2021 r.).
51 Zob. dokument roboczy MFW "Resolving China's Corporate Debt Problem" sporządzony przez Wojciecha Maliszewskiego, Serkana Arslanalpa, Johna Caparusso, José Garrido, Si Guo, Joonga Shika Kanga, W. Raphaela Lama, T. Daniela Law, Wei Liao, Nadię Rendak, Philippe'a Wingendera, Jiangyan, październik 2016 r., WP/16/203.
52 Sprawozdanie - rozdział 6, s. 121-122, 126-128, 133-135.
53 Zob. OECD (2019 r.), OECD Economic Surveys: Chiny 2019 r., OECD Publishing, Paryż, s. 29, dostępne pod adresem: https://doi.org/10.1787/eco_surveys-chn-2019-en (dostęp w dniu 8 lutego 2023 r.).
54 Zob.: http://www.gov.cn/xinwen/2020-04/20/content_5504241.htm (dostęp w dniu 22 listopada 2022 r.).
55 World Bank Open Data - Upper Middle Income, https://data.worldbank.org/income-level/upper-middle-income.
56 Jeżeli w żadnym państwie o podobnym poziomie rozwoju nie istnieje produkcja produktu objętego przeglądem, można uwzględnić produkcję produktu należącego do tej samej ogólnej kategorii lub sektora produktu objętego przeglądem.
57 Wniosek o dokonanie przeglądu wygaśnięcia, sekcja 4.1.1.
58 Ibidem.
59 Ibidem. W celu ustalenia wartości normalnej w przypadku Indonezji wniosek opiera się na sprawozdaniach finansowych producentów sklejki z drewna drzew tropikalnych, natomiast w przypadku Turcji - na danych ze sprawozdań finansowych producentów sklejki z drewna okoumé.
63 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/755 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu z niektórych państw trzecich (Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 33). Art. 2 ust. 7 rozporządzenia podstawowego stanowi, że ceny krajowe w tych krajach nie mogą być wykorzystywane do określania wartości normalnej.
64 Przedstawione dane zweryfikowano na miejscu i uzgodniono je z księgami rachunkowymi przedsiębiorstwa.
65 Informacje dostępne na mapie dostępu do rynku na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Handlu, www.macmap.org (MacMap) (ostatnie wyświetlenie 31 stycznia 2023 r.).
70 Wniosek o dokonanie przeglądu wygaśnięcia, sekcja 5.4 oraz jawna wersja załącznika XXIII.
71 Wniosek o dokonanie przeglądu, sekcja 3.2, s. 27 oraz jawna wersja załącznika XIV.
72 FAOSTAT (https://www.fao.org/faostat/en/#data/FO), 5 stycznia 2023 r.
73 Wniosek o dokonanie przeglądu, załącznik IX.
74 Mapa dostępu do rynku (https://www.macmap.org/en/query/trade-remedies) oraz dane Global Trade Alert (https://www.globaltradea lert.org/data_extraction), 19 września 2022 r.
75 Zob. motyw 76 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/648.
76 European Commission, Directorate-General for Trade, Directorate G, Rue de la Loi 170, 1040 Brussels, Belgia.
77 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.153.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1159 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz sklejki z drewna okoumé pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036
Data aktu: 13/06/2023
Data ogłoszenia: 14/06/2023
Data wejścia w życie: 15/06/2023