a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (WE) nr 338/97 reguluje handel gatunkami zwierząt i roślin wymienionymi w załączniku do tego rozporządzenia. Gatunki wymienione w tym załączniku obejmują gatunki wymienione w załącznikach do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)("kon- wencja"), jak również gatunki, których stan ochrony wymaga, by handel nimi z Unii, do Unii i wewnątrz Unii był regulowany lub monitorowany.
(2) Podczas 19. posiedzenia Konferencji Stron konwencji, które odbyło się w Panamie (Panama) w dniach od 14 do 25 listopada 2022 r. (COP 19), wprowadzono pewne zmiany w załącznikach do konwencji. Zmiany te należy uwzględnić w rozporządzeniu (WE) nr 338/97.
(3) Następujące taksony zostały włączone do załącznika I do konwencji i powinny zostać ujęte w załączniku A do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Tiliqua adelaidensis, Kinosternon cora i Kinosternon vogti.
(4) Następujące gatunki zostały przeniesione z załącznika II do załącznika I do konwencji i powinny zostać skreślone z załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 i włączone do załącznika A do tego rozporządzenia: Pycnonotus zeylanicus (z opóźnionym wejściem w życie), Batagur kachuga, Cuora galbinifrons, Nilssonia leithii.
(5) Następujące taksony zostały przeniesione z załącznika I do załącznika II do konwencji i powinny zostać skreślone z załącznika A do rozporządzenia (WE) nr 338/97 i włączone do załącznika B do tego rozporządzenia: Ceratotherium simum simum (populacja Namibii, z adnotacją), Cynomys mexicanus, Branta canadensis leucopareia, Phoebastria albatrus, Caiman latirostris (populacja Brazylii, z adnotacją), Crocodylus porosus (populacja Palawanu, Filipiny, z adnotacją). Chi- labothrus inornatus, przeniesiony z załącznika I do załącznika II do konwencji i który powinien zostać skreślony z załącznika A do rozporządzenia (WE) nr 338/97, jest obecnie włączony do załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 w ramach wpisu dotyczącego Boidae spp.
(6) Następujące rodziny, rodzaje i gatunki zostały włączone do załącznika II do konwencji i powinny zostać włączone do załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Copsychus malabaricus, Physignathus cocincinus, Cyrtodactylus jeypo- rensis, Tarentola chazaliae, Phrynosoma spp., Chelus fimbriatus (obejmuje Chelus orinocensis), Macrochelys temminckii, Che- lydra serpentina, Graptemys barbouri, Graptemys ernsti, Graptemys gibbonsi, Graptemys pearlensis, Graptemys pulchra, Rhinoc- lemmys spp., Claudius angustatus, Kinosternon spp. (z wyjątkiem gatunków w załączniku A), Staurotypus salvinii, Staurotypus triporcatus, Sternotherus spp., Apalone spp. (z wyjątkiem podgatunków w załączniku A), Centrolenidae spp., Agalychnis lemur (z adnotacją), Laotriton laoensis (z adnotacją), Carcharhinidae spp. (z opóźnionym wejściem w życie), Sphyrnidae spp., Potamotrygon albimaculata, Potamotrygon henlei, Potamotrygon jabuti, Potamotrygon leopoldi, Potamotrygon marquesi, Potamotrygon signata, Potamotrygon wallacei, Rhinobatidae spp., Hypancistrus zebra (z adnotacją), Thelenota spp. (z opóźnionym wejściem w życie), Handroanthus spp. (z adnotacją i opóźnionym wejściem w życie), Roseodendron spp. (z adnotacją i opóźnionym wejściem w życie), Tabebuia spp. (z adnotacją i opóźnionym wejściem w życie), Rhodiola spp. (z adnotacją), Afzelia spp. (populacje Afryki, z adnotacją), Dipteryx spp. (z adnotacją i opóźnionym wejściem w życie), Pterocarpus spp. (populacje Afryki, z adnotacją), Khaya spp. (populacje Afryki, z adnotacją).
(7) Następujące rodzaje i gatunki, które były dotychczas wymienione w załączniku D do rozporządzenia (WE) nr 338/97, powinny zostać skreślone z tego załącznika w związku z ich włączeniem do załącznika II do konwencji podczas COP 19: Physignathus cocincinus, Laotriton laoensis, Handroanthus spp. (z opóźnionym wejściem w życie), Tabebuia spp. (z opóźnionym wejściem w życie), Roseodendron spp. (z opóźnionym wejściem w życie), Rhodiola spp. i Khaya spp.
(8) Podczas COP 19 zmieniono sekcję załączników dotyczącą interpretacji oraz przyjęto lub zmieniono szereg adnotacji dotyczących niektórych taksonów znajdujących się w tych załącznikach, co należy uwzględnić w załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(9) W szczególności w załącznikach do konwencji zawarto następujące adnotacje:
- adnotację dotyczącą Ceratotherium simum simum (populacja Namibii);
- adnotację dotyczącą Caiman latirostris (populacja Brazylii);
- adnotację dotyczącą Crocodylus porosus (populacja Palawanu, Filipiny);
- adnotację dotyczącą Agalychnis lemur;
- adnotację dotyczącą Laotriton laoensis;
- adnotację dotyczącą Hypancistrus zebra;
- adnotację #17 dotyczącą Handroanthus spp., Roseodendron spp. i Tabebuia spp.;
- adnotację #2 dotyczącą Rhodiola spp.;
- adnotację #17 dotyczącąAfzelia spp. (populacje Afryki);
- adnotację #17 dotyczącą Dipteryx spp.;
- adnotację #17 dotyczącąPterocarpus spp. (populacje Afryki);
- adnotację #17 dotyczącąKhaya spp. (populacje Afryki).
(10) W szczególności w załącznikach do konwencji zmieniono następujące adnotacje:
- adnotacje #1, #4, #10 i #14;
- adnotację w nawiasie dotyczącą gatunków Orchidaceae wymienionych w załączniku I;
- adnotację dotyczącą Pterocarpus tinctorius oraz włączenie tego taksonu i Pterocarpus erinaceus do wpisu dotyczącego Pterocarpus spp. (populacje Afryki) z adnotacją #17.
(11) Należy również zmienić uwagi 12, 13 i 14 w uwagach w sprawie wykładni załączników A, B, C i D do rozporządzenia (WE) nr 338/97, w tym w odniesieniu do definicji "10 kg na przesyłkę" i "drewna przetworzonego", aby odzwierciedlić zmiany przyjęte na COP 19.
(12) Następujące gatunki wpisano do załącznika III do konwencji: Daboia palaestinae na wniosek Izraela; Caribena versicolor i Papilio phorbanta na wniosek Unii; Melopyrrha nigra i Tiaris canorus na wniosek Kuby; Conophytum spp., Mestoklema tuberosum, Raphionacme zeyheri, Crassothonna clavifolia, Othonna armiana, Othonna cacalioides, Othonna euphorbioides, Othonna retrorsa, Tylecodon bodleyae, Tylecodon nolteei, Tylecodon reticulatus, Monsonia herrei, Monsonia multifida, Monsonia patersonii, Pelargonium crassicaule, Pelargonium triste, Adenia spinosa, Portulacaria pygmaea, wszystkie na wniosek Republiki Południowej Afryki; Ctenophorus spp., Intellagama spp., Tympanocryptis spp., Carphodactylus spp., Nephrurus spp., Orraya spp., Phyllurus spp., Saltuarius spp., Strophurus spp., Underwoodisaurus spp., Uvidicolus spp., Egernia spp., Tiliqua multifasciata, Tiliqua nigrolutea, Tiliqua occipitalis, Tiliqua rugosa, Tiliqua scincoides intermedia i Tiliqua scincoides scincoides, na wniosek Australii; oraz Holacanthus limbaughi na wniosek Francji. Należy zatem włączyć te gatunki do załącznika C do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(13) Othonna retrorsa, który był dotychczas wymieniony w załączniku D do rozporządzenia (WE) nr 338/97, powinien zostać usunięty z tego załącznika w związku z jego włączeniem do załącznika III do konwencji na wniosek Republiki Południowej Afryki. Echinotriton andersoni, który został włączony do załącznika C do rozporządzenia (WE) nr 338/97 dnia 16 grudnia 2021 r. w następstwie włączenia go przez Japonię do załącznika III do konwencji w dniu 13 lutego 2021 r., powinien zostać usunięty z załącznika D do rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(14) Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła, że Dipteryx spp. (z wyjątkiem D. panamensis) należy włączyć do załącznika D do rozporządzenia (WE) nr 338/97 z adnotacją określającą rodzaje okazów objęte wykazem (adnotacja §5) do momentu wejścia w życie wykazu w załączniku B do tego rozporządzenia.
(15) Unia nie zgłosiła zastrzeżeń w odniesieniu do którejkolwiek z tych zmian.
(16) Na COP 19 przyjęto nowe odesłania do nomenklatury zwierząt i roślin.
(17) W związku z tym konieczna jest zmiana nazw następujących gatunków i podgatunków: Allochrocebus solatus, Antigone canadensis, Antigone canadensis nesiotes, Antigone canadensis pulla, Antigone vipio, Aonyx cinereus, Chilabothrus inor- natus, Chilabothrus monensis, Chilabothrus subflavus, Chondrohierax wilsonii, Hypotaenidia sylvestris, Leucogeranus leucogera- nus, Montivipera wagneri, Protobothrops mangshanensis, Psephotellus chrysopterygius, Psephotellus dissimilis, Psephotellus pulcherrimus, Python molurus, Sclerophrys channingi i Sclerophrys superciliaris.
(18) Następujące gatunki i podgatunki zostały włączone do załącznika I do konwencji ze względu na zmiany nomenklaturowe i powinny zatem zostać ujęte w załączniku A do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Equus hemionus luteus, Pachypodium windsorii, Pezoporus flaviventris i Pongo tapanuliensis. Następujące gatunki i rodzaj zostały włączone do załącznika II do konwencji ze względu na zmiany nomenklaturowe i powinny zatem zostać ujęte w załączniku B do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Agalychnis terranova, Malayemys khoratensis, Paruwrobates andinus, Paruwrobates eryth- romos, Philantomba maxwellii, Sericopelma angustum, Sericopelma embrithes i Tliltocatl spp. Chociaż następujące gatunki zostały włączone do załącznika II do konwencji ze względu na zmiany nomenklaturowe, powinny one zostać ujęte w załączniku A do rozporządzenia (WE) nr 338/97 jako że gatunki, z których zostały wydzielone, są wymienione w załączniku A do tego rozporządzenia. Circus hudsonius, Phoenicopterus roseus, Piliocolobus bouvieri i Piliocolobus epieni.
(19) Następujące gatunki zostały skreślone z załącznika I do konwencji ze względu na zmiany nomenklaturowe i powinny zatem zostać skreślone z załącznika A do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Alouatta coibensis (ze względu na synonimizację Alouatta coibensis z Alouatta palliata) i Falco pelegrinoides (ze względu na synonimizację Falco pelegri- noides zFalco peregrinus). Następujące gatunki zostały skreślone z załącznika II ze względu na zmiany nomenklaturowe i powinny zatem zostać skreślone z załącznika B do rozporządzenia (WE) nr 338/97: Aphonopelma albiceps (ze względu na przeniesienie rodzaju do Brachypelma) i Manta spp. (ze względu na synonimizację rodzaju Manta z rodzajem Mobula).
(20) Ze względu na zakres niezbędnych zmian w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 338/97, w celu zapewnienia jasności należy zastąpić ten załącznik w całości.
(21) W związku z tym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 338/97.
(22) Zgodnie z art. XV pkt 1 lit. c) konwencji poprawki przyjęte na sesji Konferencji Stron wchodzą w życie 90 dni po tej sesji w stosunku do wszystkich Stron. Aby zapewnić terminowe wejście w życie zmian do załącznika do niniejszego rozporządzenia, wejście w życie niniejszego rozporządzenia powinno nastąpić trzeciego dnia po jego opublikowaniu.
(23) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą ustanowionego zgodnie z art. 18 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: