RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 36/2012 z dnia 18 stycznia 2012 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 442/2011 1 , w szczególności jego art. 32 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 18 stycznia 2012 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 36/2012.
(2) Rada jest nadal głęboko zaniepokojona sytuacją w Syrii. Po ponad dziesięciu latach nadal daleko jest do końca konfliktu, który pozostaje źródłem cierpienia i niestabilności.
(3) Rada odnotowuje fakt, że syryjski reżim nadal prowadzi politykę represji. W związku z utrzymującą się poważną sytuacją Rada uważa za niezbędne utrzymanie obecnych środków ograniczających i zapewnienie ich skuteczności poprzez ich dalsze wzmocnienie, przy jednoczesnym zachowaniu ich ukierunkowanego i zróżnicowanego podejścia oraz z uwzględnieniem sytuacji humanitarnej syryjskiej ludności. Rada uważa, że niektóre kategorie osób i podmiotów mają szczególne znaczenie dla skuteczności tych środków ograniczających, ze względu na szczególną sytuację panującą w Syrii.
(4) Rada ocenia, że powiązane z reżimem syryjskim bojówki wspierają reżim syryjski w realizacji jego polityki represji, naruszają prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne w imieniu syryjskiego reżimu, a równocześnie istnieje wysokie ryzyko, że ich członkowie będą popełniać dalsze takie naruszenia. W ostatnich latach wzrosła liczba prywatnych agencji ochrony działających w Syrii, które funkcjonują jako firmy wydmuszki dla bojówek powiązanych z reżimem i wspierają je poprzez działania takie jak rekrutacja członków. Rada uważa zatem, że konieczne są dalsze środki ograniczające, aby zamrozić wszelkie środki pieniężne i zasoby gospodarcze należące do, będące w posiadaniu, dyspozycji lub pod kontrolą bojówek powiązanych z syryjskim reżimem, a także osób i podmiotów powiązanych z niektórymi prywatnymi agencjami ochrony, które wspierają takie bojówki powiązane z reżimem, oraz aby nałożyć ograniczenia wjazdu na takie osoby wskazane przez Radę i wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 36/2012.
(5) Rada jest głęboko zaniepokojona wzrostem handlu narkotykami, dla którego punktem wyjścia jest Syria. Rada w szczególności doszła do wniosku, że handel amfetaminą stał się reżimowym modelem biznesowym wzbogacającym wąskie grono prominentów reżimu i zapewniającym mu dochody, które zwiększają jego zdolność do utrzymania polityki represji. Rada uważa, że powinna wprowadzić środki ograniczające, tak aby zamrozić wszelkie środki pieniężne i zasoby gospodarcze należące do, będące własnością, będące w posiadaniu lub znajdujące się pod kontrolą niektórych osób i podmiotów zaangażowanych w produkcję narkotyków pochodzących z Syrii lub nielegalny obrót tymi narkotykami, wskazanych przez Radę i wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 36/2012, oraz nałożyć ograniczenia na wjazd takich osób, aby uniemożliwić im udzielanie wsparcia reżimowi i aby zwiększyć presję na ten reżim, wymuszając zmianę jego polityki represji. Środki te mają również na celu zmniejszenie ryzyka osłabienia skuteczności środków ograniczających poprzez ukierunkowanie ich na zdolność reżimu do korzystania z wpływów z handlu narkotykami w celu kontynuowania polityki represji.
(6) Z uwagi na powagę sytuacji Rada uważa, że do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 36/2012 należy dodać 25 osób i 8 podmiotów.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 36/2012,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Luksemburgu dnia 24 kwietnia 2023 r.