Rozporządzenie wykonawcze 2022/424 w sprawie zmiany i sprostowania załączników I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii koniowatych, produktów mięsnych, mleka, siary, produktów na bazie siary i produktów mlecznych, osłonek i zwierząt wodnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/424
z dnia 14 marca 2022 r.
w sprawie zmiany i sprostowania załączników I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii koniowatych, produktów mięsnych, mleka, siary, produktów na bazie siary i produktów mlecznych, osłonek i zwierząt wodnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429, które stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego, terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego, terytorium, bądź ich strefy lub kompart- mentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt określonymi w tym rozporządzeniu delegowanym.

(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3  ustanawia się wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii tych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.

(4) W załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych. Należy sprostować błędne odesłanie w nagłówku drugiej kolumny tego wykazu. Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(5) W sekcji A części 1 załącznika XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek produktów mięsnych ze zwierząt kopytnych, drobiu i ptaków łownych. W piątej kolumnie tego wykazu w pozycji dotyczącej Serbii w odniesieniu do świń należy uwzględnić zmniejszające ryzyko procesy obróbki B lub C, o których mowa w art. 1 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1351 4 , który miał zastosowanie do dnia 31 grudnia 2021 r.; procesy te są obecnie określone w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Należy sprostować tę pozycję dotyczącą Serbii i odpowiednio sprostować załącznik XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(6) W załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek osłonek. Mongolia przedłożyła Komisji odpowiedź na kwestionariusz dotyczący wprowadzania do Unii przesyłek osłonek z tego państwa trzeciego pod względem zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego. Mongolia przedstawiła również Komisji dowody i gwarancje wystarczające, aby umieścić ją w tym wykazie, który w związku z tym powinien zostać zmieniony w celu włączenia tego państwa trzeciego. Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(7) W załączniku XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii mleka, siary, produktów na bazie siary, produktów mlecznych uzyskanych z mleka surowego i produktów mlecznych, które nie muszą zostać poddane konkretnemu procesowi obróbki zmniejszającemu ryzyko związane z pryszczycą. Wykaz ten powinien uwzględniać wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz do Unii Europejskiej przesyłek mleka surowego, produktów mlecznych, siary i produktów na bazie siary, wskazujący rodzaj obróbki cieplnej wymaganej dla takich towarów, który to wykaz znajduje się w załączniku I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 605/2010 5 , ponieważ rozporządzenie (UE) nr 605/2010 zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2021/404. Należy zatem sprostować załącznik XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w celu umieszczenia w nim pozycji dotyczącej wyspy Man, która została wymieniona w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 605/2010.

(8) W załączniku XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref bądź kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek żywych zwierząt wodnych należących do gatunków umieszczonych w wykazie. Załącznik ten należy sprostować, ponownie wprowadzając części 2, 3 i 4 mające zastosowanie przed zmianami w załączniku XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadzonymi rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1937 6  i w sposób niezamierzony usunięte na mocy tego rozporządzenia wykonawczego. Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404.

(10) Ponieważ rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r. - ze względu na pewność prawa - zmiany i sprostowania, które należy wprowadzić w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/404 niniejszym rozporządzeniem, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się zmiany i sprostowania zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 marca 2022 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
1)
w załączniku I pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) W przypadku odniesień do Serbii nie uwzględnia się terytorium Kosowa * .";

2)
w części 1 załącznika IV nagłówki tabeli otrzymują brzmienie:
"Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytorium Strefa

określona w części 2

Grupa sanitarna Kategorie,

na których wprowadzanie do Unii zezwolono

Świadectwa zdrowia zwierząt Warunki szczególne określone w części 3 Gwarancje zdrowia zwierząt określone w części 4 Data zamknięcia Data otwarcia"
3)
w załączniku XV część 1 sekcja A pozycja dotycząca Serbii otrzymuje brzmienie:
"RS

Serbia

RS-0 A A B lub C A D D D D D Niedozwolone MPNT(*1)

MPST"

4)
w załączniku XVI część 1 pomiędzy pozycją dotyczącą Maroka a pozycją dotyczącą Nowej Zelandii dodaje się pozycję dotyczącą Mongolii w brzmieniu:
"MN

Mongolia

MN-0 Zwierzęta kopytne i drób CAS"
5)
w załączniku XVII część 1 pomiędzy pozycją dotyczącą Grenlandii a pozycją dotyczącą Jersey dodaje się pozycję dotyczącą Wyspy Man w brzmieniu:
"IM

Wyspa Man

IM-0 Zwierzęta kopytne MILK-RM, MILK-RMP/NT, COLOSTRUM, COLOSTRUM-BP, DAIRY-PRODUCTS-PT"
6)
w załączniku XXI po części 1 dodaje się części 2, 3 i 4 w brzmieniu:

"CZĘŚĆ 2

Opisy stref lub kompartmentów państw trzecich lub terytoriów, o których mowa w kolumnie 2 tabeli zawartej w części 1

Nazwa

państwa trzeciego lub terytorium

Kod strefy/kompartmentu Opis strefy
Kanada CA-1 Kolumbia Brytyjska
CA-2 Alberta
CA-3 Saskatchewan
CA-4 Manitoba
CA-5 Nowy Brunszwik
CA-6 Nowa Szkocja
CA-7 Wyspa Księcia Edwarda
CA-8 Nowa Fundlandia i Labrador
CA-9 Jukon
CA-10 Terytoria Północno-Zachodnie
CA-11 Nunavut
CA-12 Québec
Malezja MY-1 Część położona na Półwyspie Malajskim, Malezja Zachodnia
Stany Zjednoczone US-1 Całe państwo z wyjątkiem następujących stanów: Nowy Jork, Ohio, Illinois, Michigan, Indiana, Wisconsin, Minnesota i Pensylwania
US-2 Zatoka Humboldta (Kalifornia)
US-3 Netarts Bay (Oregon)
US-4 Wilapa Bay, Totten Inlet, Oakland Bay, Quilcence Bay i Dabob Bay (Waszyngton)
US-5 NELHA (Hawaje)

CZĘŚĆ 3

Warunki szczególne, o których mowa w kolumnie 7 tabeli zawartej w części 1

A Zwierzęta wodne i produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze zwierząt wodnych inne niż żywe zwierzęta wodne, do których ma zastosowanie część II.2.4 wzoru świadectwa urzędowego FISH-CRUST-HC, muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, lub jego strefy lub kompartmentu wymienionych w części 1 kolumna 2 niniejszego załącznika. We wszystkich przypadkach ma to zastosowanie bez uszczerbku dla rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405 (*).
B Zwierzęta wodne i produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze zwierząt wodnych inne niż żywe zwierzęta wodne, do których ma zastosowanie część II.2.4 wzoru świadectwa urzędowego MOL-HC, muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, lub jego strefy lub kompartmentu wymienionych w części 1 kolumna 2 niniejszego załącznika. We wszystkich przypadkach ma to zastosowanie bez uszczerbku dla rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405.

To świadectwo urzędowe może być stosowane w przypadku wprowadzania do Unii przesyłek żywych zwierząt wodnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi wyłącznie wówczas, gdy przesyłki te są zgodne z normami zdrowotnymi dotyczącymi żywych małży określonymi w sekcji VII rozdział V załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (**) oraz z kryteriami bezpieczeństwa żywności ustanowionymi w rozdziale 1 pkt 1.17 i 1.25 załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2073/2005 (***).

(*) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 118).

(**) Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55).

(***) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).

CZĘŚĆ 4

Gwarancje zdrowia zwierząt, o których mowa w kolumnie 8 tabeli zawartej w części 1

Brak".

1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/1351 z dnia 19 sierpnia 2019 r. ustanawiająca specjalne warunki w odniesieniu do przywozu do Unii i tranzytu przez jej terytorium produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit uzyskanych ze świń pochodzących z Republiki Serbii w następstwie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w tym państwie oraz zmieniająca decyzję wykonawczą 2013/426/UE (Dz.U. L 216 z 20.8.2019, s. 1).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 605/2010 z dnia 2 lipca 2010 r. ustanawiające warunki dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wydawania świadectw weterynaryjnych przy wprowadzaniu do Unii Europejskiej mleka surowego, przetworów mlecznych, siary i produktów na bazie siary przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 175 z 10.7.2010, s. 1).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1937 z dnia 9 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404 w odniesieniu do wprowadzania do Unii przesyłek mięczaków i skorupiaków przeznaczonych do utrzymywania do celów ozdobnych w obiektach zamkniętych oraz ustanawiające wykaz państw trzecich lub terytoriów bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie takich przesyłek do Unii (Dz.U. L 396 z 10.11.2021, s. 36).
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.87.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/424 w sprawie zmiany i sprostowania załączników I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii koniowatych, produktów mięsnych, mleka, siary, produktów na bazie siary i produktów mlecznych, osłonek i zwierząt wodnych
Data aktu: 14/03/2022
Data ogłoszenia: 15/03/2022
Data wejścia w życie: 16/03/2022