Decyzja 2022/338 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w odniesieniu do dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym sprzętu wojskowego i platform wojskowych o śmiercionośnej sile

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/338
z dnia 28 lutego 2022 r.
w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w odniesieniu do dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym sprzętu wojskowego i platform wojskowych o śmiercionośnej sile

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 41 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 1  ustanowiono Europejski Instrument na rzecz Pokoju (zwany dalej "EPF") w celu finansowania przez państwa członkowskie działań Unii w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) służących utrzymaniu pokoju, zapobieganiu konfliktom i umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z art. 21 ust. 2 lit. c) Traktatu. W szczególności, zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. b) ppkt (i) decyzji (WPZiB) 2021/509, EPF może finansować działania mające na celu wzmocnienie zdolności państw trzecich oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych dotyczących kwestii wojskowych i obronnych.

(2) Pogłębienie dialogu i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jest jednym z głównych celów układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony 2 . Wzmocniona współpraca w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) oraz dostosowanie się do wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) między Unią a Ukrainą były jednym z wyników szczytu UE-Ukraina w 2020 r., co zostało jeszcze wzmocnione na szczycie UE-Ukraina w 2021 r.

(3) Od siedmiu lat ukraińskie siły zbrojne uczestniczą w konflikcie, którego skutkiem są stałe ofiary, w tym śmiertelne, po stronie wojska i ludności cywilnej. W lutym 2022 r. doszło do dramatycznej eskalacji konfliktu w wyniku niczym niesprowokowanej inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

(4) Z uwagi na pogarszanie się sytuacji od początku 2022 r., państwa członkowskie udzielają pomocy ukraińskim siłom zbrojnym. Taka pomoc powinna kwalifikować się do finansowania z EPF.

(5) W dniu 25 lutego 2022 r. rząd Ukrainy zwrócił się do Unii z pilną prośbą o pomoc w zapewnieniu sprzętu wojskowego.

(6) Środki pomocy mają być realizowane z uwzględnieniem zasad i wymogów określonych w decyzji (WPZiB) 2021/509, a w szczególności w zgodności ze wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB 3 , oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach EPF.

(7) Rada potwierdza, że jest zdecydowana chronić, propagować i urzeczywistniać prawa człowieka, podstawowe wolności i zasady demokratyczne, umacniać praworządność i dobre sprawowanie władzy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Powszechną deklaracją praw człowieka i prawem międzynarodowym, w szczególności prawem międzynarodowym w zakresie praw człowieka oraz międzynarodowym prawem humanitarnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanowienie, cele, zakres i czas trwania

1. 
Niniejszym ustanawia się środek pomocy na rzecz Ukrainy (zwanej dalej "beneficjentem"), który to środek (zwany dalej "środkiem pomocy") ma zostać sfinansowany z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).
2. 
Celem środka pomocy jest przyczynić się do wzmocnienia zdolności i odporności ukraińskich sił zbrojnych, by broniły integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy i chroniły ludność cywilną przed trwającą agresją wojskową.
3.  4
 Aby osiągnąć cel określony w ust. 2, w ramach środka pomocy finansuje się dostarczanie ukraińskim siłom zbrojnym sprzętu wojskowego i platform wojskowych o śmiercionośnej sile, a także konserwację, naprawę i modernizację sprzętu wojskowego finansowanego z EPF i platform wojskowych o śmiercionośnej sile i identycznego sprzętu przez personel wojskowy w obiektach wojskowych lub w mieszanych formach współpracy cywilnowojskowej lub w fabrykach, zgodnie z wnioskiem Ukrainy.
4.  5
 Okres obowiązywania środka pomocy wynosi 70 miesięcy od przyjęcia niniejszej decyzji.
Artykuł  2 

Ustalenia finansowe

1.  6
 Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych ze środkiem pomocy wynosi 4 120 000 000 EUR.
2. 
Wszystkimi wydatkami zarządza się zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach EPF.
3.  7
 Zgodnie z art. 29 ust. 5 decyzji (WPZiB) 2021/509 administrator do spraw środków pomocy może, po przyjęciu niniejszej decyzji, wezwać do wniesienia wkładów maksymalnie do kwoty 4 120 000 000 EUR. Środki finansowe, do których wniesienia wezwał administrator do spraw środków pomocy, mogą być wykorzystane jedynie do pokrycia wydatków w granicach zatwierdzonych przez Komitet ustanowiony decyzją (WPZiB) 2021/509 w odpowiednim budżecie korygującym i budżecie rocznym odpowiadających danemu środkowi pomocy.
4.  8
 Wydatki związane z wykonaniem środka pomocy kwalifikują się od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia określonego przez Radę:
a)
maksymalna kwalifikowalna wysokość wydatków poniesionych przed dniem 11 marca 2022 r. wynosi 450 000 000 EUR;
b)
maksymalna kwalifikowalna kwota w okresie od dnia 11 marca 2022 r. do dnia 20 lipca 2022 r. wynosi 1 390 000 000 EUR;
c)
maksymalna kwalifikowalna kwota w okresie od dnia 21 lipca 2022 r. do dnia 30 listopada 2022 r. wynosi 677 420 154,06 EUR;
d)
kwota 1 602 579 845,94 EUR jest kwalifikowalna od dnia 1 grudnia 2022 r. 1 000 000 000 EUR z tej kwoty jest kwalifikowalny od dnia 9 lutego 2023 r. do dnia 31 maja 2023 r. na finansowanie zwrotu kosztów przekazanego nieodpłatnie sprzętu pochodzącego z istniejących zapasów lub ze zmiany priorytetów co do istniejących zamówień dostarczonych w tym okresie, w odniesieniu do amunicji ziemia-ziemia i amunicji artyleryjskiej oraz, jeśli o to wystąpiono, pocisków. Wszelkie niewykorzystane środki z tej ostatniej kwoty zostają wykorzystane do zwrotu kosztów całego sprzętu śmiercionośnego kwalifikującego się w ramach środka pomocy od dnia 1 grudnia 2022 r., zgodnie z priorytetami określonymi w ukraińskim wykazie potrzeb;
e)
wydatki związane z konserwacją i naprawą są kwalifikowalne od dnia 17 października 2022 r., a wydatki związane z modernizacją są kwalifikowalne od dnia 2 lutego 2023 r.
Artykuł  3

Uzgodnienia z beneficjentem

1. 
Wysoki Przedstawiciel dokonuje z beneficjentem niezbędnych uzgodnień, by zapewnić przestrzeganie przez niego prawa międzynarodowego, w szczególności międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, i art. 62 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509 jako warunku udzielenia wsparcia w ramach środka pomocy.
2. 
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1, obejmują postanowienia dotyczące zawieszenia i zakończenia wsparcia w ramach środka pomocy w przypadku stwierdzenia, że beneficjent naruszył obowiązki, o których mowa w ust. 1.
Artykuł  4

Wykonanie

1. 
Wysoki Przedstawiciel jest odpowiedzialny za zapewnienie wykonania niniejszej decyzji zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach EPF, zgodnie ze zintegrowanymi ramami metodologicznymi dla oceny i określenia środków i kontroli wymaganych w związku ze środkami pomocy w ramach EPF.
2. 
Komitet ustanowiony decyzją (WPZiB) 2021/509 określa rodzaj i ilość wsparcia finansowanego w ramach środka pomocy z uwzględnieniem priorytetów zalecanych przez Sztab Wojskowy Unii Europejskiej w celu zaspokojenia potrzeb ukraińskich sił zbrojnych.
3. 
Administrator do spraw środka pomocy na podstawie informacji otrzymanych od podmiotu(-ów) realizującego(-ych) przedstawia sprawozdanie Komitetowi ustanowionemu decyzją (WPZiB) 2021/509 na temat dostaw sprzętu, w tym ilości, rodzajów i wszelkich innych istotnych informacji do dalszego śledzenia i monitorowania.
4. 
Wykonanie działań, o których mowa w art. 1 ust. 3, może być prowadzone przez:
a)
Ministerstwo Obrony Belgii;
b)
Ministerstwo Obrony Bułgarii;
c)
Ministerstwo Obrony Chorwacji;
d)
Ministerstwo Obrony Cypru;
e) 9
 Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej;
f)
Ministerstwo Obrony Danii;
g)
Estoński Ośrodek Inwestycji Obronnych (ECDI) w imieniu Ministerstwa Obrony Estonii;
h)
Ministerstwo Obrony Finlandii;
i)
Ministerstwo Obrony Francji;
j) 10
 Ministerstwo Obrony Niemiec, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemic oraz Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Społeczności Niemiec;
k)
Ministerstwo Obrony Grecji;
l)
Ministerstwo Obrony Węgier;
m)
Ministerstwo Obrony Włoch;
n) 11
 Ministerstwo Obrony Łotwy oraz Łotewski Państwowy Ośrodek Logistyki i Zamówień w dziedzinie Obrony;
o) 12
 Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy;
p)
Dyrekcja Obrony Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga;
q)
Ministerstwo Obrony Niderlandów;
r)
Ministerstwo Obrony Polski;
s)
Ministerstwo Obrony Portugalii;
t)
Ministerstwo Obrony Rumunii;
u)
Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej;
v)
Ministerstwo Obrony Słowenii;
w)
Ministerstwo Obrony Hiszpanii;
x)
Ministerstwo Obrony Szwecji / Szwedzkie Siły Zbrojne.
Artykuł  5  13  

Wsparcie ze strony państw członkowskich

Państwa członkowskie zezwalają na tranzyt sprzętu wojskowego, w tym personelu towarzyszącego, przez swoje terytoria, w tym swoją przestrzeń powietrzną, zgodnie z art. 56 ust. 3 decyzji (WPZiB) 2021/509.

Artykuł  6

Monitorowanie, kontrola i ocena

1. 
Wysoki Przedstawiciel zapewnia monitorowanie przestrzegania przez beneficjenta obowiązków określonych zgodnie z art. 3. Takie monitorowanie zapewnia świadomość kontekstu i ryzyka naruszenia obowiązków określonych zgodnie z art. 3, w tym naruszenia międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez jednostki ukraińskich sił zbrojnych wspierane w ramach środka pomocy.
2. 
Kontrola sprzętu po wysyłce jest zorganizowana w sposób zgodny ze zintegrowanymi ramami metodologicznymi dla oceny i określenia środków i kontroli wymaganych w związku ze środkami pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Artykuł  7  14  

Sprawozdawczość

W okresie wdrażania Wysoki Przedstawiciel przedstawia KPiB półroczne sprawozdania z realizacji środka pomocy, zgodnie z art. 63 decyzji (WPZiB) 2021/509.

Wysoki Przedstawiciel regularnie składa Radzie comiesięczne sprawozdania z wykonania art. 2 ust. 4 lit. d) w odniesieniu do liczby dostaw amunicji artyleryjskiej oraz, jeśli o to wystąpiono, pocisków, w oparciu o informacje dostarczone przez państwa członkowskie.

Artykuł  8

Zawieszenie i zakończenie

KPiB może podjąć decyzję o całkowitym lub częściowym zawieszeniu realizacji środka pomocy zgodnie z art. 64 decyzji (WPZiB) 2021/509.

KPiB może również zalecić Radzie zakończenie środka pomocy.

Artykuł  9

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 lutego 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).
2 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.
3 Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
4 Art. 1 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1971 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.95) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2023/230 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.62) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

5 Art. 1 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/471 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/636 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1285 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.93) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

6 Art. 2 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/471 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/636 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/809 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1285 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.93) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1971 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.95) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2023/230 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.62) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.

7 Art. 2 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/471 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/636 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/809 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/1285 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.93) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/1971 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.95) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2023/230 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.62) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.

8 Art. 2 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/471 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/636 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/809 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/1285 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.93) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/1971 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.95) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2023/230 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.62) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.

9 Art. 4 ust. 4 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.
10 Art. 4 ust. 4 lit. j):

- zmieniona przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/809 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 5 decyzji nr 2023/230 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.62) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

11 Art. 4 ust. 4 lit. n) zmieniona przez sprostowanie z dnia 8 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.109.74) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2022 r.
12 Art. 4 ust. 4 lit. o) zmieniona przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.
13 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 5 decyzji nr 2022/471 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.
14 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2023/810 z dnia 13 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.101.64) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.60.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/338 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w odniesieniu do dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym sprzętu wojskowego i platform wojskowych o śmiercionośnej sile
Data aktu: 28/02/2022
Data ogłoszenia: 28/02/2022
Data wejścia w życie: 28/02/2022, 01/01/2022