Decyzja 2022/2574 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przedłużenia okresu przejściowego, o którym mowa w art. 552 ust. 11 tej umowy, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo może odstąpić od obowiązku usuwania danych dotyczących przelotu pasażerów po ich wyjeździe ze Zjednoczonego Królestwa

DECYZJA RADY (UE) 2022/2574
z dnia 19 grudnia 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przedłużenia okresu przejściowego, o którym mowa w art. 552 ust. 11 tej umowy, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo może odstąpić od obowiązku usuwania danych dotyczących przelotu pasażerów po ich wyjeździe ze Zjednoczonego Królestwa

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 16 ust. 2 i art. 87 ust. 2 lit. a), w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając decyzję Rady (UE) 2021/689 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, oraz Umowy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych 1 ,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 542 Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, (zwanej dalej "Umową o handlu i współpracy") 2 , w tytule III części trzeciej (WSPÓŁPRACA ORGANÓW ŚCIGANIA I WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI W SPRAWACH KARNYCH) Umowy o handlu i współpracy określono zasady, zgodnie z którymi dane dotyczące przelotu pasażera (zwane dalej "danymi PNR") mogą być przekazywane właściwemu organowi Zjednoczonego Królestwa oraz przetwarzane i wykorzystywane przez ten organ w przypadku lotów między Unią a Zjednoczonym Królestwem, a także przewidziano szczególne zabezpieczenia w tym zakresie.

(2) Art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy stanowi, że Zjednoczone Królestwo ma usuwać dane PNR pasażerów po ich wyjeździe z kraju, chyba że ocena ryzyka wskazuje na potrzebę zatrzymywania takich danych PNR.

(3) Art. 552 ust. 11 Umowy o handlu i współpracy stanowi, że Zjednoczone Królestwo może tymczasowo odstąpić od ust. 4 tego artykułu na okres przejściowy, do czasu możliwie najszybszego wdrożenia przez Zjednoczone Królestwo dostosowań o charakterze technicznym. W tym okresie przejściowym właściwy organ Zjednoczonego Królestwa ma zapobiegać wykorzystywaniu danych PNR podlegających usunięciu zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy, stosując w odniesieniu do tych danych PNR dodatkowe zabezpieczenia wymienione w art. 552 ust. 1l lit. a)-d) Umowy o handlu i współpracy.

(4) Zgodnie z art. 552 ust. 12 lit. a) Umowy o handlu i współpracy niezależny organ administracyjny, o którym mowa w art. 552 ust. 7 Umowy o handlu i współpracy, ma przekazywać sprawozdania na temat tego, czy skutecznie stosowano dodatkowe zabezpieczenia, a organ nadzorczy Zjednoczonego Królestwa ds. ochrony danych, o którym mowa w art. 525 ust. 3 Umowy o handlu i współpracy, ma przedstawiać opinie na ten temat.

(5) Art. 552 ust. 10 Umowy o handlu i współpracy stanowi, że art. 552 ust. 11 Umowy o handlu i współpracy ma zastosowanie w związku ze szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi Zjednoczonemu Królestwu wprowadzenie dostosowań o charakterze technicznym niezbędnych do przekształcenia systemów przetwarzania danych PNR, z których korzystało Zjednoczone Królestwo, gdy prawo Unii miało do niego zastosowanie, w systemy umożliwiające usuwanie danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy.

(6) Zgodnie z art. 552 ust. 13 Umowy o handlu i współpracy w przypadku gdy utrzymują się szczególne okoliczności, o których mowa w art. 552 ust. 10 Umowy o handlu i współpracy, Rada Partnerstwa ma przedłużyć o rok okres przejściowy, o którym mowa w art. 552 ust. 11 Umowy o handlu i współpracy. W dniu 21 grudnia 2021 r. Rada Partnerstwa podjęła decyzję w tej sprawie, przedłużając tym samym okres przejściowy do dnia 31 grudnia 2022 r. 3 .

(7) Na tych samych warunkach i dodatkowo, jeśli Zjednoczone Królestwo wykaże, że poczyniło znaczne postępy w przekształcaniu swoich systemów przetwarzania danych PNR w systemy umożliwiające usuwanie danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy, ale ich pełne przekształcenie w tym celu nie było do tej pory możliwe, Rada Partnerstwa ma przedłużyć okres przejściowy o dodatkowy i ostatni rok, tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.

(8) Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/681 4  z w sprawie wykorzystywania danych PNR w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ścigania stosuje się w Unii zgodnie z Traktatami.

(9) W dniu 29 września 2022 r. Zjednoczone Królestwo przekazało Specjalnemu Komitetowi ds. Współpracy Organów Ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości ustanowionemu na mocy Umowy o handlu i współpracy (zwanemu dalej "Specjalnym Komitetem") ocenę na podstawie art. 552 ust. 12 lit. b) Umowy o handlu i współpracy.

(10) W ocenie tej Zjednoczone Królestwo stwierdziło, że utrzymują się szczególne okoliczności, o których mowa w art. 552 ust. 10 Umowy o handlu i współpracy, oraz że poczyniło znaczne postępy w przekształceniu swoich systemów przetwarzania danych PNR w systemy umożliwiające usuwanie danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy, ale ich pełne przekształcenie w tym celu nie było do tej pory możliwe. Zjednoczone Królestwo stwierdziło, że zaprojektowało i zbudowało zdolność do usuwania danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy oraz że zdolność ta znajduje się obecnie w fazie testów beta. Zjednoczone Królestwo stwierdziło ponadto, że opracowuje zautomatyzowany proces oceny ryzyka oparty na obiektywnych dowodach w celu określenia danych PNR, które mają być zatrzymywane po wyjeździe pasażerów ze Zjednoczonego Królestwa. Zgodnie z art. 552 ust. 13 Umowy o handlu i współpracy Specjalny Komitet rozpatrzył ocenę Zjednoczonego Królestwa w dniu 13 października 2022 r.

(11) W dniu 29 września 2022 r. Zjednoczone Królestwo przedłożyło również Specjalnemu Komitetowi sprawozdanie sporządzone na podstawie art. 552 ust. 12 lit. a) Umowy o handlu i współpracy przez niezależny organ administracyjny, o którym mowa w art. 552 ust. 7 Umowy o handlu i współpracy, obejmujące opinię organu nadzorczego Zjednoczonego Królestwa ds. ochrony danych, o którym mowa w art. 525 ust. 3 Umowy o handlu i współpracy, dotyczącą kwestii skuteczności zastosowania zabezpieczeń przewidzianych w art. 552 ust. 11 Umowy o handlu i współpracy.

(12) Zgodnie z art. 552 ust. 13 Umowy o handlu i współpracy Specjalny Komitet rozpatrzył sprawozdanie Zjednoczonego Królestwa w dniu 13 października 2022 r. Przy tej okazji Zjednoczone Królestwo odpowiedziało na szereg pytań Unii i przedstawiło dodatkowe informacje na temat stosowania zabezpieczeń ochrony danych, a następnie zgodziło się udostępnić te informacje na piśmie.

(13) W dniu 21 listopada 2022 r. Zjednoczone Królestwo przedstawiło na piśmie te dodatkowe informacje. Uznaje się zatem, że szczególne okoliczności, o których mowa w art. 552 ust. 10 Umowy o handlu i współpracy, utrzymują się oraz że Zjednoczone Królestwo wykazało, iż poczyniło znaczne postępy w przekształcaniu swoich systemów

przetwarzania danych PNR w systemy umożliwiające usunięcie danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy, ale ich pełne przekształcenie w tym celu nie było do tej pory możliwe. W związku z tym, zgodnie z art. 552 ust. 13 Umowy o handlu i współpracy, Rada Partnerstwa powinna przedłużyć okres przejściowy, o którym mowa w art. 552 ust. 11 Umowy o handlu i współpracy, o jeden ostatni rok, do dnia 31 grudnia 2023 r.

(14) Specjalny Komitet jest właściwym organem odpowiadającym za monitorowanie i przegląd wdrożenia części trzeciej Umowy o handlu i współpracy, w tym rocznej oceny niezależnego organu administracyjnego Zjednoczonego Królestwa na podstawie art. 552 ust. 7 Umowy o handlu i współpracy, dotyczącej podejścia zastosowanego przez właściwy organ Zjednoczonego Królestwa pod względem potrzeby zatrzymywania danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4. Oczekuje się, że do dnia 31 grudnia 2023 r. Zjednoczone Królestwo zakończy wszystkie dostosowania techniczne niezbędne do tego, aby umożliwić usuwanie danych PNR przez jego systemy przetwarzania danych PNR zgodnie z art. 552 ust. 4 Umowy o handlu i współpracy oraz poinformuje o tym Specjalny Komitet.

(15) Umowa o handlu i współpracy jest wiążąca dla wszystkich państw członkowskich na podstawie decyzji (UE) 2021/689, której materialną podstawą prawną jest art. 217 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(16) Dania i Irlandia są związane częścią trzecią Umowy o handlu i współpracy na podstawie decyzji (UE) 2021/689 i w związku z tym uczestniczą w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji wdrażającej Umowę o handlu i współpracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy art. 7 ust. 1 Umowy o handlu i współpracy, polega na wyrażeniu zgody na drugie i ostatnie przedłużenie, do dnia 31 grudnia 2023 r., okresu przejściowego, w którym Zjednoczone Królestwo może odstąpić od obowiązku usuwania danych dotyczących przelotu pasażera po wyjeździe pasażerów ze Zjednoczonego Królestwa zgodnie z art. 552 ust. 13 Umowy o handlu i współpracy.

Artykuł  2

Decyzja Rady Partnerstwa jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2022 r.
1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 2.
2 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.
3 Decyzja nr 2/2021 Rady Partnerstwa ustanowionej Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, z dnia 21 grudnia 2021 r. w odniesieniu do przedłużenia okresu przejściowego, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo może odstąpić od obowiązku usuwania danych dotyczących przelotu pasażerów po ich wyjeździe ze Zjednoczonego Królestwa (Dz.U. L 467 z 29.12.2021, s. 6).
4 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/681 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera (danych PNR) w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ścigania (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 132).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.334.96

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/2574 w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej Umową o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przedłużenia okresu przejściowego, o którym mowa w art. 552 ust. 11 tej umowy, w trakcie którego Zjednoczone Królestwo może odstąpić od obowiązku usuwania danych dotyczących przelotu pasażerów po ich wyjeździe ze Zjednoczonego Królestwa
Data aktu: 19/12/2022
Data ogłoszenia: 28/12/2022