Decyzja 2022/2441 zmieniająca wspólne działanie 2008/851/WPZiB w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/2441
z dnia 12 grudnia 2022 r.
zmieniająca wspólne działanie 2008/851/WPZiB w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 10 listopada 2008 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2008/851/WPZiB 1  ustanawiające operację wojskową UE Atalanta.

(2) W dniu 22 grudnia 2020 r. decyzją Rady (WPZiB) 2020/2188 2  zmieniającą wspólne działanie 2008/851/WPZiB operacja Atalanta została przedłużona do dnia 31 grudnia 2022 r.

(3) Decyzją (WPZiB) 2020/2188 rozszerzono zadanie operacji Atalanta polegające na udziale w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii oraz ochronie statków Światowego Programu Żywnościowego dostarczających pomoc żywnościową dla wysiedlonej ludności z Somalii, a także narażonych na ataki statków pływających u wybrzeży Somalii. W decyzji tej przewidziano również, że operacja Atalanta, w ramach drugorzędnych zadań wykonawczych, weźmie udział we wdrażaniu embarga ONZ na broń nałożonego na Somalię zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) nr 2182 (2014) oraz w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi środkami odurzającymi u wybrzeży Somalii w kontekście Konwencji ONZ o prawie morza i Konwencji ONZ o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z dnia 20 grudnia 1988 r. Ponadto w decyzji tej przewidziano, że operacja Atalanta, w ramach drugorzędnych zadań niewykonawczych, będzie monitorować nielegalny obrót środkami odurzającymi, nielegalny handel bronią, nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy oraz nielegalny handel węglem drzewnym u wybrzeży Somalii, zgodnie z rezolucjami RB ONZ nr 2498 (2019) i nr 2500 (2019) oraz Konwencją ONZ o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi z dnia 20 grudnia 1988 r.

(4) W swoich konkluzjach z dnia 22 czerwca 2021 r. Rada przypomniała, że "bezpieczeństwo morskie ma na celu zapewnienie swobodnego i pokojowego wykorzystania mórz oraz jest warunkiem wstępnym bezpieczeństwa, czystości i ochrony oceanów i mórz we wszystkich rodzajach działalności, a także wyraźnym priorytetem Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w zakresie ochrony ich strategicznych interesów". Rada podkreśliła "znaczący i długotrwały wkład w bezpieczeństwo morskie operacji morskich prowadzonych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej, w tym operacji EUNAVFOR Atalanta, w celu zwalczania i ostatecznego wyeliminowania piractwa na Oceanie Indyjskim".

(5) W dniu 15 listopada 2021 r. w swojej rezolucji nr 2607 (2021) RB ONZ w szczególności przedłużyła obowiązywanie przepisów określonych w pkt 15 rezolucji nr 2182 (2014), upoważnienia dotyczącego inspekcji w celu wdrożenia embarga na broń nałożonego na Somalię i zakazu wywozu węgla drzewnego z Somalii, a także rozszerzyła ich zakres.

(6) W dniu 3 grudnia 2021 r. w swojej rezolucji nr 2608 (2021) RB ONZ ponowiła swój apel, aby państwa i organizacje regionalne, w miarę swoich możliwości, uczestniczyły w zwalczaniu piractwa i zbrojnych napaści na statki u wybrzeży Somalii, w szczególności zgodnie z tą rezolucja i prawem międzynarodowym, poprzez wykorzystanie okrętów wojennych, broni i samolotów wojskowych, poprzez zapewnianie baz i wsparcia logistycznego dla sił zwalczających piractwo oraz poprzez zajmowanie i unieszkodliwianie łodzi, statków, broni i innego powiązanego

sprzętu wykorzystywanego do aktów piractwa i zbrojnych napaści na statki u wybrzeży Somalii, lub gdy istnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że są one wykorzystywane w tym celu; doceniła skuteczne ściganie przypadków piractwa przez Seszele i wezwała wszystkie państwa do wymiany z Interpolem - za pośrednictwem odpowiednich kanałów - informacji do wykorzystania w ramach globalnej bazy danych dotyczących piractwa.

(7) W swoich konkluzjach z dnia 21 lutego 2022 r. Rada rozpoczęła wdrażanie koncepcji skoordynowanej obecności na morzu w północnozachodniej części Oceanu Indyjskiego poprzez ustanowienie morskiego obszaru zainteresowania ciągnącego się od cieśniny Ormuz po zwrotnik południowy i od północnej części Morza Czerwonego w kierunku środkowej części Oceanu Indyjskiego.

(8) W tym kontekście w wyniku przeglądu strategicznego operacji Atalanta w 2022 r. stwierdzono, że mandat operacji powinien zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2024 r. i rozszerzony o zapewnianie bezpieczeństwa morskiego u wybrzeży Somalii i na Morzu Czerwonym, przy czym obecne zadania powinny być kontynuowane. Dodatkowo, w celu rozwijania dalszych powiązań i synergii należy dalej prowadzić dialog z europejską misją na rzecz morskiej orientacji sytuacyjnej w cieśninie Ormuz (EMASOH) i z jej wojskowym komponentem - operacją Agenor. Należy również dążyć do budowania synergii z koncepcją skoordynowanej obecności na morzu w północnozachodniej części Oceanu Indyjskiego. Operacja powinna też utworzyć mechanizm wymiany informacji na temat podejrzewanych nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów z federalnym rządem Somalii za pośrednictwem krajowego biura Interpolu w Mogadiszu.

(9) Należy odpowiednio zmienić wspólne działanie 2008/851/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

We wspólnym działaniu 2008/851/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1)
W tytule wyrażenie "w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii" zastępuje się wyrażeniem:

"w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu wnoszenie wkładu w bezpieczeństwo morskie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego i na Morzu Czerwonym (EUNAVFOR Atalanta)".

2)
W całym tekście nazwę "Atalanta" we wszystkich formach gramatycznych zastępuje się nazwą "EUNAVFOR Atalanta".
3)
art. 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Unia Europejska (UE) prowadzi operację wojskową mającą na celu wnoszenie wkładu w bezpieczeństwo morskie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego i na Morzu Czerwonym (EUNAVFOR Atalanta).

1a. Operacja EUNAVFOR Atalanta wspiera rezolucje nr 1814 (2008), 1816 (2008), 1838 (2008), 1846 (2008) i 1851 (2008) i kolejne stosowne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) w sposób zgodny z działaniem zatwierdzonym w przypadku aktów piractwa na mocy art. 100 i nast. Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza podpisanej w Montego Bay w dniu 10 grudnia 1982 r. (zwanej dalej "konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza"), oraz, w szczególności poprzez zobowiązania podjęte wspólnie z państwami trzecimi, ma na celu wnosić wkład w:

– ochronę statków Światowego Programu Żywnościowego dostarczających pomoc żywnościową dla wysiedlonej ludności z Somalii zgodnie z mandatem określonym w rezolucji RB ONZ nr 1814 (2008), oraz

– ochronę narażonych na ataki statków pływających u wybrzeży Somalii, a także w powstrzymywanie, zapobieganie i zwalczanie aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii zgodnie z mandatem określonym w rezolucjach RB ONZ nr 1846 (2008) i 1851 (2008).";

4)
art. 8 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 8

Spójność reakcji UE

1. WP, dowódca operacji UE i dowódca sił UE zapewniają ścisłą koordynację prowadzonych przez siebie działań w celu wdrożenia niniejszego wspólnego działania.

2. Operacja EUNAVFOR Atalanta ściśle koordynuje działania z misją wojskową Unii Europejskiej mającą na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia), z misją Unii Europejskiej dotyczącą budowania zdolności w Somalii (EUCAP Somalia) oraz z działaniami prowadzonymi w ramach koncepcji skoordynowanej obecności na morzu w północnozachodniej części Oceanu Indyjskiego. Współpracuje z operacją AGENOR i wymienia informacje z europejską misją na rzecz morskiej orientacji sytuacyjnej w cieśninie Ormuz (EMASOH).

3. Operacja EUNAVFOR Atalanta wspiera - w ramach swoich środków i zdolności - odpowiednie programy Unii.";

5)
w art. 14 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"8. Finansowa kwota odniesienia na pokrycie wspólnych kosztów operacji wojskowej UE na okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. wynosi 10 400 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 51 ust. 2 decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 * , wynosi 0 % w środkach na zobowiązania i 0 % w środkach na płatności.

6) art. 15 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Niniejszym upoważnia się operację EUNAVFOR Atalanta do udostępniania Interpolowi zgodnie z art. 2 lit. h) oraz Europolowi zgodnie z art. 2 lit. i) informacji zbieranych w trakcie jej działań, które dotyczą nielegalnych działań innych niż piractwo. Dodatkowo niniejszym upoważnia się operację EUNAVFOR Atalanta do przekazywania zbieranych w trakcie jej działań informacji, które dotyczą podejrzewanych nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów, do krajowego biura Interpolu w Mogadiszu.";

7)
art. 16 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Operacja EUNAVFOR Atalanta zakończy się w dniu 31 grudnia 2024 r.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 grudnia 2022 r.
1 Wspólne działanie Rady 2008/851/WPZiB z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii (Dz.U. L 301 z 12.11.2008, s. 33).
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2020/2188 z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniająca wspólne działanie 2008/851/WPZiB w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii (Dz.U. L 435 z 23.12.2020, s. 74).
* Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).";

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.319.80

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/2441 zmieniająca wspólne działanie 2008/851/WPZiB w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii
Data aktu: 12/12/2022
Data ogłoszenia: 13/12/2022
Data wejścia w życie: 12/12/2022