Decyzja 2022/2354 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w Mozambiku

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/2354
z dnia 1 grudnia 2022 r.
w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w Mozambiku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 41 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją Rady (WPZiB) 2021/509 1  ustanowiono Europejski Instrument na rzecz Pokoju w celu finansowania przez państwa członkowskie działań Unii w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa służących utrzymaniu pokoju, zapobieganiu konfliktom i umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z art. 21 ust. 2 lit. c) Traktatu. W szczególności, zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. b) ppkt (i) decyzji (WPZiB) 2021/509, Europejski Instrument na rzecz Pokoju ma być stosowany do finansowania środków pomocy takich jak działania służące wzmocnieniu zdolności państw trzecich oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych dotyczących kwestii wojskowych i obronnych.

(2) Obecny kryzys w położonej na północy Mozambiku prowincji Cabo Delgado ma charakter wielowymiarowy i istnieje poważne ryzyko, że rozprzestrzeni się na inne prowincje w Mozambiku i na kraje sąsiednie. Rząd Mozambiku oraz Rada Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej z zadowoleniem przyjęli rozmieszczenie rwandyjskich sił obronnych, ponieważ przyczynia się ono do przywrócenia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w prowincji Cabo Delgado.

(3) W dniu 6 grudnia 2021 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") otrzymał wniosek beneficjenta, w którym beneficjent ten zwraca się do Unii o wsparcie rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w prowincji Cabo Delgado w Mozambiku.

(4) W dniu 27 czerwca 2022 r. Rada zatwierdziła dokument koncepcyjny dotyczący środka wsparcia w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w Mozambiku

(5) Środki pomocy mają być realizowane z uwzględnieniem zasad i wymogów określonych w decyzji (WPZiB) 2021/509, w szczególności zgodnie ze wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB 2 , oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

(6) Rada potwierdza, że jest zdecydowana chronić, propagować i urzeczywistniać prawa człowieka, podstawowe wolności i zasady demokratyczne oraz umacniać praworządność i dobre sprawowanie władzy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Powszechną deklaracją praw człowieka i prawem międzynarodowym, w szczególności prawem międzynarodowym praw człowieka i międzynarodowym prawem humanitarnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanowienie, cele, zakres i czas trwania

1. 
Niniejszym ustanawia się środek pomocy na rzecz Republiki Rwandy (zwanej dalej "beneficjentem"), który ma być sfinansowany z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (zwany dalej "środkiem pomocy").
2. 
Celem środka pomocy jest wspieranie dalszego rozmieszczania jednostek rwandyjskich sił obronnych w północnej prowincji Mozambiku Cabo Delgado w celu rozszerzenia, ochrony i utrzymania ich dotychczasowych zdobyczy terytorialnych i taktycznych. Dzięki temu działaniu powinno być możliwe zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony ludności cywilnej w północnych prowincjach Mozambiku oraz ułatwienie powrotu organów ścigania i innych rozliczalnych struktur państwowych, które świadczą usługi na rzecz ludności.
3. 
Aby zrealizować cel określony w ust. 2 środek pomocy będzie przyczyniał się do wspierania rozmieszczania jednostek rwandyjskich sił obronnych, o których mowa w tym samym ustępie. Środek pomocy nie jest stosowany do dostarczania sprzętu wojskowego lub platform wojskowych o śmiercionośnej sile.
4.  3
 Czas trwania środka pomocy wynosi 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy pomiędzy administratorem do spraw środków pomocy działającym w charakterze urzędnika zatwierdzającego a podmiotem, o którym mowa w art. 4 ust. 2 niniejszej decyzji, zgodnie z art. 32 ust. 2 lit. a) decyzji (WPZiB) 2021/509.
5. 
Umowę w sprawie wdrażania środka pomocy zawiera się nie wcześniej niż po przyjęciu zmian do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju przez Komitet Instrumentu.
Artykuł  2

Ustalenia finansowe

1.  4
 Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych ze środkiem pomocy wynosi 40 000 000 EUR.
2. 
Wszystkimi wydatkami zarządza się zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 oraz przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Artykuł  3

Ustalenia z beneficjentem

1. 
Wysoki Przedstawiciel dokonuje z beneficjentem niezbędnych ustaleń, by zapewnić przestrzeganie przez niego wymogów i warunków ustanowionych niniejszą decyzją, jako warunku udzielenia wsparcia w ramach środka pomocy.
2. 
Ustalenia, o których mowa w ust. 1, obejmują postanowienia zobowiązujące beneficjenta do zapewnienia, by:
a)
finansowanie zapewniane w ramach środka pomocy było wykorzystywane wyłącznie do wspierania rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w Mozambiku;
b)
finansowanie zapewniane w ramach środka pomocy nie było wykorzystywane do nabywania sprzętu wojskowego lub platform wojskowych o śmiercionośnej sile, ani do wypłacania wynagrodzeń lub dodatków żołnierzom rwandyjskich sił obronnych;
c)
żołnierze rwandyjskich sił obronnych korzystający ze wsparcia w ramach niniejszego środka pomocy szanują odnośne prawo międzynarodowe, w szczególności międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne, a także przestrzegają tego prawa;
d)
beneficjent czynnie monitoruje, śledzi i ściga wszelkie naruszenia odnośnego prawa międzynarodowego, w szczególności międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, popełnione przez żołnierzy rwandyjskich sił obronnych korzystających ze wsparcia w ramach środka pomocy;
e)
w czasie trwania wsparcia beneficjent składa regularne sprawozdania z rozmieszczania rwandyjskich sił obronnych w prowincji Cabo Delgado;
f)
beneficjent zgadza się na prowadzenie dwustronnych dialogów strategicznych z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (ESDZ) na podstawie tych regularnych sprawozdań;
g) 5
 (uchylona).
3. 
Ustalenia, o których mowa w ust. 1, obejmują postanowienia dotyczące zawieszenia i zakończenia wsparcia w ramach środka pomocy w przypadku stwierdzenia, że beneficjent naruszył obowiązki określone w ust. 2.
4.  6
 (uchylony).
Artykuł  4

Wykonanie

1. 
Wysoki Przedstawiciel jest odpowiedzialny za zapewnienie wykonania niniejszej decyzji zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, oraz zgodnie ze zintegrowanymi ramami metodologicznymi dla oceny i określenia środków i kontroli wymaganych w związku ze środkami pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
2. 
Działania, o których mowa w art. 1 ust. 3, są realizowane przez ministerstwo finansów i planowania gospodarczego Republiki Rwandy.
Artykuł  5

Monitorowanie, kontrola i ocena

1. 
Wysoki Przedstawiciel monitoruje przestrzeganie przez beneficjenta obowiązków określonych w art. 3. Monitorowanie takie stosuje się celem zapewnienia świadomości kontekstu i ryzyka naruszenia obowiązków ustanowionych zgodnie z art. 3 oraz przyczynienia się do zapobiegania takim naruszeniom, w tym naruszaniu prawa międzynarodowego dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez jednostki rwandyjskich sił obronnych wspierane w ramach środka pomocy.
2. 
Wysoki Przedstawiciel przeprowadza ocenę końcową po zakończeniu okresu wdrażania, by stwierdzić, czy środek pomocy przyczynił się do realizacji wyznaczonych celów. Może to obejmować wizyty na miejscu lub wszelkie inne formy niezależnie przekazanych informacji.
Artykuł  6

Sprawozdawczość

W okresie wdrażania Wysoki Przedstawiciel przedstawia Komitetowi Politycznemu i Bezpieczeństwa (KPiB) półroczne sprawozdania z realizacji środka pomocy, zgodnie z art. 63 decyzji (WPZiB) 2021/509. W odpowiednim czasie, Wysoki Przedstawiciel informuje KPiB o ustaleniach dokonanych zgodnie z art. 3 ust 2. lit g). Administrator do spraw środków pomocy regularnie informuje Komitet Instrumentu powołany decyzją (WPZiB) 2021/509 na temat realizacji dochodów i wydatków zgodnie z art. 38 tej decyzji, w tym poprzez dostarczanie informacji na temat zaangażowanych dostawców i podwykonawców.

Artykuł  7

Zawieszenie i zakończenie

1. 
KPiB może postanowić o całkowitym lub częściowym zawieszeniu wdrażania środka pomocy zgodnie z art. 64 decyzji (WPZiB) 2021/509.
2. 
KPiB może również zalecić Radzie zakończenie środka pomocy.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2022 r.
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).
2 Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
3 Art. 1 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2024/2880 z dnia 18 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2880) zmieniającej nin. decyzję z dniem 18 listopada 2024 r.
4 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2024/2880 z dnia 18 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2880) zmieniającej nin. decyzję z dniem 18 listopada 2024 r.
5 Art. 3 ust. 2 lit. g) uchylona przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2024/2880 z dnia 18 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2880) zmieniającej nin. decyzję z dniem 18 listopada 2024 r.
6 Art. 3 ust. 4 uchylony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2024/2880 z dnia 18 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2880) zmieniającej nin. decyzję z dniem 18 listopada 2024 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.311.153

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/2354 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia rozmieszczenia rwandyjskich sił obronnych w Mozambiku
Data aktu: 01/12/2022
Data ogłoszenia: 02/12/2022
Data wejścia w życie: 01/12/2022