Rozporządzenie delegowane 2022/2236 zmieniające załączniki I, II, IV i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do wymogów technicznych dla pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach, pojazdów produkowanych w małych seriach, pojazdów w pełni zautomatyzowanych produkowanych w małych seriach i pojazdów specjalnego przeznaczenia oraz w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2236
z dnia 20 czerwca 2022 r.
zmieniające załączniki I, II, IV i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do wymogów technicznych dla pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach, pojazdów produkowanych w małych seriach, pojazdów w pełni zautomatyzowanych produkowanych w małych seriach i pojazdów specjalnego przeznaczenia oraz w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 2, art. 5 ust. 3, art. 31 ust. 8 i art. 41 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Do celów certyfikacji emisji CO2, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1362 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do osiągów przyczep do pojazdów ciężarowych w zakresie ich wpływu na emisję CO2 oraz zużycie paliwa i energii przez pojazdy silnikowe oraz bezemisyjny zasięg pojazdów silnikowych 2 , konieczne jest rozróżnienie przyczep i naczep od przyczep łączących stosowanych w zestawach europejskiego systemu modułowego. Aby uwzględnić postęp techniczny i zmiany regulacyjne, do wykazu pojazdów kategorii O, określonego w pkt 5 części C załącznika I do rozporządzenia (UE) 2018/858, należy dodać nowe rodzaje nadwozi.

(2) Tabela zamieszczona w części I załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858 zawiera wykaz wymogów dotyczących homologacji typu UE pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach, wraz z wykazem odpowiednich aktów prawnych. Konieczne jest uwzględnienie zmian technologicznych i regulacyjnych poprzez aktualizację niektórych odniesień w tej tabeli określającej wymogi dotyczące pojazdów, układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych. W szczególności należy wprowadzić odniesienie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 3 . Ponadto, ze względu na jasność prawa i uproszczenie, należy dostosować układ tej tabeli do układu w załączniku II do tego rozporządzenia.

(3) Tabela zamieszczona w dodatku 1 części I załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858 zawiera wykaz aktów prawnych dotyczących homologacji typu UE pojazdów produkowanych w małych seriach na podstawie art. 41 tego rozporządzenia. Konieczne jest określenie wymogów technicznych dotyczących homologacji typu UE takich pojazdów w odniesieniu do układów przewidzianych w rozporządzeniu (UE) 2019/2144 oraz w aktach delegowanych i aktach wykonawczych przyjętych na podstawie tego rozporządzenia. Konieczne jest również określenie wymogów, które powinny mieć zastosowanie do unijnej homologacji typu całego pojazdu w odniesieniu do w pełni zautomatyzowanych pojazdów produkowanych w małych seriach, aby umożliwić stopniowe, ale szybkie wprowadzenie technologii zgodnie z datami rozpoczęcia stosowania określonymi w rozporządzeniu (UE) 2019/2144. W kolejnym etapie Komisja będzie kontynuować prace dotyczące dalszego opracowania i przyjęcia do lipca 2024 r. niezbędnych wymogów na potrzeby unijnej homologacji typu całego pojazdu w odniesieniu do w pełni zautomatyzowanych pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach.

(4) Tabele zamieszczone w dodatkach 1-6 w części III załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858 zawierają szczegółowe wymogi dotyczące homologacji typu UE pojazdów specjalnego przeznaczenia. Wymogi te należy zmienić, aby uwzględnić rozporządzenie (UE) 2019/2144 oraz akty delegowane i akty wykonawcze przyjęte na podstawie tego rozporządzenia.

(5) Określając wymogi dotyczące pojazdów produkowanych w małych seriach lub pojazdów specjalnego przeznaczenia, należy uwzględnić przypadki, gdy wymogi przewidziane dla pojazdów produkowanych w dużych seriach nie odpowiadają zastosowaniu lub konstrukcji takich pojazdów lub gdy obciążenie administracyjne nałożone przez te wymogi jest nieproporcjonalne. Z tego powodu producentom pojazdów produkowanych w małych seriach i pojazdów specjalnego przeznaczenia należy zapewnić wystarczająco dużo czasu na wdrożenie wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu. Ponadto wymogi te powinny mieć zastosowanie najpierw od dnia 7 lipca 2024 r. do nowych typów pojazdów, a od dnia 7 lipca 2026 r. do wszystkich nowych pojazdów.

(6) Zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia (UE) 2019/2144 niektóre regulaminy ONZ wymienione w tabeli zawartej w części II załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/858 powinny mieć zastosowanie do celów homologacji typu UE. W związku z tym nie jest już konieczne uznawanie takich regulaminów ONZ jako alternatywy dla aktów prawnych wymienionych w części I tego załącznika, a co za tym idzie, należy je usunąć z tej tabeli.

(7) Na podstawie decyzji Rady (UE) 2020/848 4  stanowisko zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odpowiednich komitetach Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych było przychylne regulaminowi ONZ nr 156 - Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w zakresie aktualizacji oprogramowania i systemu zarządzania aktualizacjami oprogramowania [2021/388] 5  - z zamiarem stosowania go do celów homologacji typu UE. Konieczne jest dodanie regulaminu ONZ nr 156 do wykazu aktów prawnych określających wymogi dotyczące homologacji typu UE całego pojazdu. Ponieważ załącznik IV do rozporządzenia (UE) 2018/858 zawiera wymogi dotyczące ustaleń zapewniających zgodność produkcji, należy wprowadzić w tym załączniku odniesienie do regulaminu ONZ nr 156 jako część procedur i ustaleń, które producenci mają wprowadzić, aby zapewnić zgodność i bezpieczeństwo aktualizacji oprogramowania.

(8) Wraz z rozwojem technologii pojazdy silnikowe stają się coraz bardziej złożone i posiadają coraz więcej systemów elektronicznych, które wymagają regularnej aktualizacji oprogramowania. W związku z tym, że taka aktualizacja oprogramowania może mieć wpływ na funkcjonowanie innych homologowanych układów i funkcji w danych pojazdach, producenci powinni ustanowić system zarządzania aktualizacją oprogramowania w ramach procesu zgodności produkcji. Producentom należy zapewnić wystarczającą ilość czasu na włączenie takich systemów do homologacji typu całego pojazdu, w szczególności w odniesieniu do nowych pojazdów kompletnych i nowych pojazdów skompletowanych.

(9) Do celów homologacji typu UE całego pojazdu w odniesieniu do pojazdów w pełni zautomatyzowanych kategorii M2, M3, N2 i N3 należy określić w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2018/858 roczne limity ilościowe, które powinny mieć zastosowanie do tych pojazdów.

(10) W załącznikach I, II, IV i V do rozporządzenia (UE) 2018/858 należy zatem wprowadzić zmiany zgodnie z załącznikami do niniejszego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany rozporządzenia (UE) 2018/858

W rozporządzeniu (UE) 2018/858 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;
2)
w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;
3)
w załączniku IV wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia;
4)
w załączniku V wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Przepisy przejściowe

1. 
Ze skutkiem od dnia 6 lipca 2022 r. organy krajowe odmawiają udzielenia homologacji typu UE całego pojazdu lub krajowej homologacji typu wszelkim nowym typom pojazdów, w przypadku gdy producent przeprowadza aktualizacje oprogramowania, które mają wpływ na homologowane właściwości tych pojazdów po ich rejestracji, jeżeli takie pojazdy nie są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
2. 
Ze skutkiem od dnia 6 lipca 2022 r. organy krajowe nie odmawiają rozszerzenia homologacji typu UE całego pojazdu ani krajowej homologacji typu pojazdom, w przypadku gdy producent przeprowadza aktualizacje oprogramowania, które mają wpływ na homologowane właściwości tych pojazdów po ich rejestracji, jeżeli takie pojazdy są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
3. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2024 r. organy krajowe uznają, z przyczyn dotyczących aktualizacji oprogramowania, świadectwa zgodności w odniesieniu do nowych pojazdów za nieważne do celów art. 48 rozporządzenia (UE) 2018/858 i zabraniają rejestracji, wprowadzania do obrotu lub dopuszczenia do ruchu pojazdów, w przypadku których producent przeprowadza aktualizacje oprogramowania, które mają wpływ na homologowane właściwości tych pojazdów po ich rejestracji, jeżeli takie pojazdy nie są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
4. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2024 r. organy krajowe odmawiają, z przyczyn związanych z aktualizacją oprogramowania, udzielenia homologacji typu UE całego pojazdu lub krajowej homologacji typu wszelkim nowym typom pojazdów, jeżeli takie pojazdy nie są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
5. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2024 r. organy krajowe odmawiają udzielenia homologacji typu UE całego pojazdu dla pojazdów produkowanych w małych seriach lub pojazdów specjalnego przeznaczenia, jeżeli takie pojazdy nie są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym pkt 2, tabelą 1 i pkt 4 załącznika II do niniejszego rozporządzenia.
6. 
Ze skutkiem od 7 lipca 2026 r. organy krajowe uznają świadectwa zgodności w odniesieniu do nowych pojazdów produkowanych w małych seriach lub pojazdów specjalnego przeznaczenia za nieważne do celów art. 48 rozporządzenia (UE) 2018/858 i zabraniają rejestracji, wprowadzania do obrotu lub dopuszczenia do ruchu pojazdów, jeżeli takie pojazdy nie są zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym pkt 2, tabelą 1 i pkt 4 załącznika II do niniejszego rozporządzenia.
7. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2026 r. organy krajowe uznają, z przyczyn dotyczących aktualizacji oprogramowania, świadectwa zgodności w odniesieniu do nowych pojazdów kompletnych za nieważne do celów art. 48 rozporządzenia (UE) 2018/858 i zabraniają wprowadzania do obrotu, rejestracji i dopuszczenia do ruchu takich pojazdów, jeżeli nie są one zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
8. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2029 r. organy krajowe uznają, z przyczyn dotyczących aktualizacji oprogramowania, świadectwa zgodności w odniesieniu do nowych pojazdów skompletowanych za nieważne do celów art. 48 rozporządzenia (UE) 2018/858 i zabraniają rejestracji, wprowadzania do obrotu i dopuszczenia do ruchu takich pojazdów, jeżeli nie są one zgodne z rozporządzeniem (UE) 2018/858, zmienionym załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania.
Artykuł  3

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 czerwca 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  6  

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2018/858 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części C pkt 5 w tabeli dodaje się pozycje w brzmieniu:
"5.5. DF Naczepa łącząca Naczepa z siodłem zamontowanym z tyłu w taki sposób, że naczepa łącząca może ciągnąć inną naczepę.
5.6. DG Przyczepa łącząca z obrotnicą Przyczepa z obrotnicą z siodłem zamontowanym z tyłu w taki sposób, że przyczepa łącząca może ciągnąć inną naczepę."
2)
w dodatku 2 dodaje się wiersz 32 w brzmieniu:

"32. skrzynia z plandeką;".

ZAŁĄCZNIK  II  7  

W załączniku II do rozporządzenia (UE) 2018/858 wprowadza się następujące zmiany:
1)
część I otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ I

Akty prawne dotyczące homologacji typu UE pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach

NOTY WYJAŚNIAJĄCE

do tabeli dla pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach

X: Dotyczy kategorii pojazdu, oddzielnego zespołu technicznego lub komponentu zgodnie ze wskazanym aktem prawnym.

IF: Stosuje się tylko wtedy, gdy układ, oddzielny zespół techniczny lub komponent są zamontowane w pojeździe

w odpowiedniej kategorii pojazdu

Pozycja

Przedmiot Akt prawny M1 M2 M, N1 N2 N3 Oi O2 O, O4 Oddzielny zespół techniczny Komponent
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X
A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X IF X IF X IF X IF X IF X
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X X X
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X X
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 X X X X
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X X
B11 Odszranianie/odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
B12 Wycieraczki/spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X X X
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X X X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X IF X IF X X IF X IF X X X
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X
F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F10 Osłony przeciwrozbryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X IF X IF X IF X IF X IF X X X X X X X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X X X X
G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X X X X
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X X X X
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X X X
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X X X
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X X
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE X X
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE X X X
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X. X X X X X X X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858, załącznik IV

Regulamin ONZ nr 156

X X X X X X X X X X

Pozycje i przedmioty wymienione w powyższej tabeli stosuje się do celów informacji przekazywanych zgodnie z częścią III załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/683 od dnia 6 grudnia 2022 r. w przypadku nowych homologacji typu całego pojazdu oraz od dnia 6 grudnia 2024 r. w odniesieniu do istniejących homologacji.

Zgodność z rozporządzeniem (UE) 2019/2144 jest obowiązkowa, jednak nie przewiduje się oddzielnej homologacji typu na podstawie tego rozporządzenia, ponieważ stanowi ona zbiór pojedynczych pozycji.

Zgodność z pozycjami G2-G12 jest obowiązkowa, przewiduje się tylko jedną homologację typu - albo na podstawie rozporządzenia (WE) nr 715/2007, albo na podstawie rozporządzenia (WE) nr 595/2009 - w zależności od zakresu.";

2)
dodatek 1 do części I otrzymuje brzmienie:

"Dodatek 1

NOTY WYJAŚNIAJĄCE

do tabel dla pojazdów produkowanych w małych seriach

Stosuje się wymogi określone w tabeli 1 dla "Systemu małych serii I", pod warunkiem że:

- typ pojazdu nie jest oparty na pojeździe produkowanym w dużych seriach, włącznie z tymi, które są przeznaczone na rynki UE lub rynki państw trzecich, ani nie pochodzi od niego; oraz

- łączna liczba jednostek wszystkich zarejestrowanych typów pojazdów kategorii M i N danego producenta udostępnionych na rynku lub dopuszczonych w ciągu roku w Unii nie przekracza 1 500.

We wszystkich pozostałych przypadkach stosuje się wymogi określone w tabeli 1 dla "Systemu małych serii II" i w tabeli 2.

X: Pełne stosowanie aktu prawnego w następujący sposób:

a) świadectwo homologacji typu jest wymagane;

b) badania i sprawdzenia są przeprowadzane przez służbę techniczną lub producenta zgodnie z warunkami określonymi w art. 67-81;

c) sprawozdanie z badań sporządzane jest zgodnie z załącznikiem III;

d) zapewnia się zgodność produkcji.

A: Stosowanie aktu prawnego w następujący sposób:

a) należy spełnić wszystkie wymogi aktu prawnego, o ile nie określono inaczej;

b) świadectwo homologacji typu nie jest wymagane;

c) badania i sprawdzenia są przeprowadzane przez służbę techniczną lub producenta zgodnie z warunkami określonymi w art. 67-81;

d) sprawozdanie z badań sporządzane jest zgodnie z załącznikiem III;

e) zapewnia się zgodność produkcji.

B: Stosowanie aktu prawnego w następujący sposób:

Jak w przypadku noty wyjaśniającej "A", z tym że za zgodą organu udzielającego homologacji producent może sam przeprowadzać badania i sprawdzenia.

C: Stosowanie aktu prawnego w następujący sposób:

a) należy spełnić wymogi techniczne zawarte w akcie prawnym, ale z innymi przepisami przejściowymi;

b) świadectwo homologacji typu nie jest wymagane;

c) badania i sprawdzenia są przeprowadzane przez służbę techniczną lub producenta zgodnie z warunkami określonymi w art. 67-81;

d) sprawozdanie z badań sporządzane jest zgodnie z załącznikiem III;

e) zapewnia się zgodność produkcji.

IF: Układy, oddzielne zespoły techniczne lub komponenty muszą spełniać wymogi, jeżeli są zamontowane w pojeździe.

Nie dotyczy: Nie dotyczy

Przepisów szczegółowych określonych w tabelach 1 i 2 nie można mieszać ani łączyć.

Tabela 1

Akty prawne dotyczące homologacji typu UE pojazdów kierowanych ręcznie produkowanych w małych seriach na podstawie art. 41

System małych serii I System małych serii II
Pozycja Przedmiot Akt prawny M1 N1 M1 N1
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
Al Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

a) Układ wnętrza

(i) Wymogi dotyczące promieni i występu przełączników, przełączników gałkowych itp., urządzeń sterowniczych i kontrolnych oraz ogólnego wyposażenia wnętrza Na wniosek producenta można odstąpić od wymogów pkt 5.1-5.6 regulaminu ONZ nr 21.

Stosuje się wymogi pkt 5.2 regulaminu ONZ nr 21 z wyjątkiem jego pkt 5.2.3.1, 5.2.3.2 i 5.2.4.

(ii) Badania pochłaniania energii przez górną deskę rozdzielczą Badania pochłaniania energii przez górną deskę rozdzielczą przeprowadza się jedynie, jeżeli pojazd nie jest wyposażony w co najmniej dwie przednie poduszki powietrzne lub dwa czteropunktowe pasy bezpieczeństwa.

(iii) Badanie pochłaniania energii przez tylną część siedzenia: Nie dotyczy

b) Elektryczne sterowanie okien, ruchomych części dachu oraz układów przegradzających Stosuje się wszystkie wymogi pkt 5.8 regulaminu ONZ nr 21.

nie wchodzi w zakres B nie wchodzi w zakres
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

a) Wymogi ogólne

(i) Specyfikacje Stosuje się wymogi pkt 5.2 regulaminu ONZ nr 17 z wyjątkiem pkt 5.2.3 tego regulaminu.

(ii) Badania wytrzymałościowe oparć siedzeń i zagłówków Stosuje się wymogi pkt 6.2 regulaminu ONZ nr 17.

(iii) Badania odblokowania i regulacji Badanie wykonuje się zgodnie z wymogami załącznika 7 do regulaminu ONZ nr 17.

b) Zagłówki

(i) Specyfikacje Stosuje się wymogi pkt 5.4, 5.5, 5.6, 5.10, 5.11 i 5.12 regulaminu ONZ nr 17 z wyjątkiem pkt 5.5.2 tego regulaminu.

(ii) Badania wytrzymałościowe zagłówków Przeprowadza się badanie określone w pkt 6.4 regulaminu ONZ nr 17.

c) Wymogi specjalne dotyczące ochrony znajdujących się w pojeździe osób przed przemieszczającym się bagażem. Na wniosek producenta można odstąpić od wymogów załącznika 9 do regulaminu ONZ nr 17.

B B B
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Wymogi dotyczące montażu B

a) Komponenty X

b) Wymogi dotyczące montażu B

a) Komponenty X

b) Wymogi dotyczące montażu B

a) Komponenty X

b) Wymogi dotyczące montażu B

A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B IF B B IF B
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

a) Zbiorniki paliwa ciekłego

b) Montaż w pojeździe

B

a) Zbiorniki paliwa ciekłego

b) Montaż w pojeździe

B

a) Zbiorniki paliwa ciekłego

b) Montaż w pojeździe

B

a) Zbiorniki paliwa ciekłego

b) Montaż w pojeździe

A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X b) Montaż B a) Komponenty X b) Montaż B a) Komponenty X b) Montaż B a) Komponenty X b) Montaż B
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Stosuje się do pojazdów wyposażonych w przednie poduszki powietrzne. Zapewniona może być zamiast tego zgodność z A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu, wedle uznania producenta. Pojazdy niewyposażone w poduszki powietrzne muszą być zgodne z wymogami A22 Bezpieczne układy kierownicze (w całości)

B

Stosuje się do pojazdów wyposażonych w przednie poduszki powietrzne. Zapewniona może być zamiast tego zgodność z A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu, wedle uznania producenta. Pojazdy niewyposażone w poduszki powietrzne muszą być zgodne z wymogami A22 Bezpieczne układy kierownicze (w całości)

B B

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego częściowego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego częściowego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną. masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.
A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Na zasadzie dobrowolności.

B

Na zasadzie dobrowolności. Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego całą szerokością pojazdu, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

B B

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego całą szerokością pojazdu, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Stosuje się do pojazdów, które nie spełniają wymogów A20 Uderzenie czołowe częściowe lub A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu

B

Stosuje się do pojazdów, które nie spełniają wymogów A20 Uderzenie czołowe częściowe lub A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu

B B
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres B

Badanie A jest wymagane w przypadku pojazdów o maksymalnej dopuszczalnej masie 1 500 kg lub większej, jeżeli nie wykazano zgodności z wymogami A20 Uderzenie czołowe częściowe, A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu lub A22 Bezpieczne układy kierownicze. Badanie C jest wymagane tylko w przypadku pojazdów z kabiną oddzielną.

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia kabiny, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

nie wchodzi w zakres B

Wymogi badania A uznaje się za spełnione w drodze zgodności z wymogami A20 Uderzenie czołowe częściowe, A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu lub A22 Bezpieczne układy kierownicze.

Badanie C jest wymagane tylko w przypadku pojazdów z kabiną oddzielną.

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia kabiny, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Badanie z użyciem modelu głowy Producent dostarcza służbie technicznej odpowiednie informacje dotyczące możliwego uderzenia głowy manekina w konstrukcję pojazdu lub szybę boczną, jeżeli jest zrobiona ze szkła wielowarstwowego.

Jeżeli dowiedziono, że może nastąpić takie uderzenie, przeprowadza się badanie częściowe z użyciem modelu głowy opisane w pkt 3.1 załącznika 8 do regulaminu ONZ nr 95 oraz należy spełnić kryterium określone w pkt 5.2.1.1 regulaminu ONZ nr 95.

Za zgodą służby technicznej zamiast badania określonego w regulaminie ONZ nr 95 można zastosować procedurę badania opisaną w załączniku 4 do regulaminu ONZ nr 21. Ewentualnie można przeprowadzić pełne badanie zgodnie z regulaminem ONZ nr 95.

B

Badanie z użyciem modelu głowy Producent dostarcza służbie technicznej odpowiednie informacje dotyczące możliwego uderzenia głowy manekina w konstrukcję pojazdu lub szybę boczną, jeżeli jest zrobiona ze szkła wielowarstwowego. Jeżeli dowiedziono, że może nastąpić takie uderzenie, przeprowadza się badanie częściowe z użyciem modelu głowy opisane w pkt 3.1 załącznika 8 do regulaminu ONZ nr 95 oraz należy spełnić kryterium określone w pkt 5.2.1.1 regulaminu ONZ nr 95.

Za zgodą służby technicznej zamiast badania określonego w regulaminie ONZ nr 95 można zastosować procedurę badania opisaną w załączniku 4 do regulaminu ONZ nr 21. Ewentualnie można przeprowadzić pełne badanie zgodnie z regulaminem ONZ nr 95.

B B

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego w słup, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące zderzenia tylnego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE:

7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

C

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE:

7 stycznia 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2034

B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE:

7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

IF B

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE:

7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża. Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE:

7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

B B

Data, od której następuje odmowa udzielenia homologacji typu UE: 7 lipca 2026

Data, od której zakazuje się rejestracji pojazdów: 7 lipca 2028

B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

a) Komponenty X

b) Montaż B

B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 A A A A
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B B B
C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B B B
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

a) Komponenty X

b) Montaż w pojeździe B

D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Można stosować przepisy pkt 8.3.1.1.1 regulaminu ONZ nr 116 zamiast przepisów pkt 8.3.1.1.2 tego regulaminu, niezależnie od rodzaju mechanizmu napędowego

System alarmowy pojazdu:

a) Komponenty X

b) Montaż B

A

Można stosować przepisy pkt 8.3.1.1.1 regulaminu ONZ nr 116 zamiast przepisów pkt 8.3.1.1.2 tego regulaminu, niezależnie od rodzaju mechanizmu napędowego

System alarmowy pojazdu:

a) Komponenty X

b) Montaż B

A

Można stosować przepisy pkt 8.3.1.1.1 regulaminu ONZ nr 116 zamiast przepisów pkt 8.3.1.1.2 tego regulaminu, niezależnie od rodzaju mechanizmu napędowego

System alarmowy pojazdu:

a) Komponenty X

b) Montaż B

A

Można stosować przepisy pkt 8.3.1.1.1 regulaminu ONZ nr 116 zamiast przepisów pkt 8.3.1.1.2 tego regulaminu, niezależnie od rodzaju mechanizmu napędowego System alarmowy pojazdu:

a) Komponenty X

b) Montaż B

D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Tylko w przypadku pojazdów wyposażonych w system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, tempomat adaptacyjny lub inne podobne systemy

B

Tylko w przypadku pojazdów wyposażonych w system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, tempomat adaptacyjny lub inne podobne systemy

B B
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

B

Nie jest wymagane w przypadku pojazdów bez szyby przedniej, ze składaną szybą przednią lub z szybą przednią, w przypadku której maksymalna odległość pionowa między górną krawędzią a najniższą krawędzią powierzchni przezroczystej nie przekracza 300 mm (oceniana z wyłączeniem obszarów o mniej niż 70 % przezroczystości pasm zacienionych, obszarów zadrukowanych ażurowo, tekstu, grafiki oraz przezroczystych szczelin na potrzeby przepisowego pola widzenia), oraz gdy punkt R siedzenia kierowcy znajduje się w odległości nie większej niż 450 mm od poziomu podłoża.

D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Światła do jazdy dziennej montuje się w nowym typie pojazdu

B

Światła do jazdy dziennej montuje się w nowym typie pojazdu

B

Światła do jazdy dziennej montuje się w nowym typie pojazdu

B

Światła do jazdy dziennej montuje się w nowym typie pojazdu

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

B

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

B B
D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B IF B IF B
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B IF B IF B IF B
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy B B
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B Nie wskazano jeszcze wymogów IF B Nie wskazano jeszcze wymogów
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B Nie wskazano jeszcze wymogów IF B Nie wskazano jeszcze wymogów
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Poświadczenie zgodności

B

Poświadczenie zgodności

B

Poświadczenie zgodności

B

Poświadczenie zgodności

F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

a) Wymogi ogólne (pkt 5 regulaminu ONZ nr 11) Stosuje się wszystkie wymogi.

b) Wymogi dotyczące osiągów (pkt 6 regulaminu ONZ nr 11) Stosuje się tylko wymogi pkt 6.1.5.4 i 6.3 regulaminu ONZ nr 11.

B

a) Wymogi ogólne (pkt 5 regulaminu ONZ nr 11) Stosuje się wszystkie wymogi.

b) Wymogi dotyczące osiągów (pkt 6 regulaminu ONZ nr 11) Stosuje się tylko wymogi pkt 6.1.5.4 i 6.3 regulaminu ONZ nr 11.

B B
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

a) Specyfikacje ogólne Stosuje się wymogi pkt 5 regulaminu ONZ nr 26.

b) Specyfikacje szczegółowe Stosuje się wymogi pkt 6 regulaminu ONZ nr 26.

nie wchodzi w zakres B

a) Specyfikacje ogólne Stosuje się wymogi pkt 5 regulaminu ONZ nr 26.

b) Specyfikacje szczegółowe Stosuje się wymogi pkt 6 regulaminu ONZ nr 26.

nie wchodzi w zakres
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres B

a) Specyfikacje ogólne Stosuje się wymogi pkt 5 regulaminu ONZ nr 61.

b) Specyfikacje szczegółowe Stosuje się wymogi pkt 6 regulaminu ONZ nr 61.

nie wchodzi w zakres B

a) Specyfikacje ogólne Stosuje się wymogi pkt 5 regulaminu ONZ nr 61.

b) Specyfikacje szczegółowe Stosuje się wymogi pkt 6 regulaminu ONZ nr 61.

F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B B B B
F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B nie wchodzi w zakres B nie wchodzi w zakres
F10 Osłony przeciwrozbryz- gowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres B nie wchodzi w zakres B
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 B

Na wniosek producenta można odstąpić od badania zdolności ruszania pod wzniesienie opisanego w pkt 5 część 2 sekcja B załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2021/535.

B

Na wniosek producenta można odstąpić od badania zdolności ruszania pod wzniesienie opisanego w pkt 5 część 2 sekcja B załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2021/535.

B B
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF

a) Komponenty X

b) Montaż B

IF

a) Komponenty X

b) Montaż B

IF

a) Komponenty X

b) Montaż B

IF

a) Komponenty X

b) Montaż B

F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres A
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 A A A A
G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A

W przypadku gdy producent pojazdów stosuje silnik od innego producenta, akceptuje się dane producenta silnika dotyczące badań na hamowni, pod warunkiem że układ sterowania silnika jest identyczny (tj. co najmniej posiada taki sam sterownik elektroniczny (ECU)).

A

W przypadku gdy producent pojazdów stosuje silnik od innego producenta, akceptuje się dane producenta silnika dotyczące badań na hamowni, pod warunkiem że układ sterowania silnika jest identyczny (tj. co najmniej posiada taki sam sterownik elektroniczny (ECU)).

A A
Badanie mocy wyjściowej można przeprowadzić na hamowni podwoziowej, biorąc pod uwagę straty mocy w układzie przeniesienia napędu. Badanie mocy wyjściowej można przeprowadzić na hamowni podwoziowej, biorąc pod uwagę straty mocy w układzie przeniesienia napędu.
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A A A
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A

W przypadku gdy producent pojazdów stosuje silnik od innego producenta, akceptuje się dane producenta silnika dotyczące badań na hamowni, pod warunkiem że układ sterowania silnika jest identyczny (tj. co najmniej posiada taki sam sterownik elektroniczny (ECU)). Badanie mocy wyjściowej można przeprowadzić na hamowni podwoziowej, biorąc pod uwagę straty mocy w układzie przeniesienia napędu.

A

W przypadku gdy producent pojazdów stosuje silnik od innego producenta, akceptuje się dane producenta silnika dotyczące badań na hamowni, pod warunkiem że układ sterowania silnika jest identyczny (tj. co najmniej posiada taki sam sterownik elektroniczny (ECU)). Badanie mocy wyjściowej można przeprowadzić na hamowni podwoziowej, biorąc pod uwagę straty mocy w układzie przeniesienia napędu.

A A
G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A A A
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A A A
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Pojazd musi być wyposażony w układ OBD, który musi być tak zaprojektowany, wykonany i zainstalowany, aby wykrywał różne rodzaje pogorszenia się pracy lub nieprawidłowego działania przez cały okres użytkowania pojazdu oraz rejestrował przynajmniej nieprawidłowe działanie układu sterowania silnika.

Musi być możliwa komunikacja interfejsu OBD z powszechnie dostępnymi narzędziami diagnostycznymi.

Pojazd musi być wyposażony w układ OBD, który musi być tak zaprojektowany, wykonany i zainstalowany, aby wykrywał różne rodzaje pogorszenia się pracy lub nieprawidłowego działania przez cały okres użytkowania pojazdu oraz rejestrował przynajmniej nieprawidłowe działanie układu sterowania silnika.

Musi być możliwa komunikacja interfejsu OBD z powszechnie dostępnymi narzędziami diagnostycznymi.

A A
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A A A
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE A A A A
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858 Regulamin ONZ nr 156 X X X X

Tabela 2

Akty prawne dotyczące homologacji typu UE pojazdów w pełni zautomatyzowanych (zdefiniowanych w art. 3 pkt 22 rozporządzenia (UE) 2019/2144) produkowanych w małych seriach na podstawie art. 41

Pozycja Przedmiot Akt prawny (zakres stosowania aktu regulacyjnego pozostaje bez zmian) Pojazdy w pełni zautomatyzowane kategorii N1, N2 i N3 bez siedzenia kierowcy i bez osób znajdujących się w pojeździe Pojazdy w pełni zautomatyzowane kategorii N1, N2, N3, Mb M2, M3 bez siedzenia kierowcy, z osobami znajdującymi się w pojeździe Pojazdy dwutrybowe: pojazdy z siedzeniem kierowcy zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby mogły być prowadzone przez kierowcę w "trybie kierowania ręcznego" oraz prowadzone przez system zautomatyzowanej jazdy bez żadnego nadzoru ze strony kierowcy w "trybie jazdy w pełni zautomatyzowanej" Przepisy szczegółowe, które należy stosować w przypadku stosowania lit. A (tj. nie jest możliwa homologacja na podstawie aktu prawnego, ponieważ nie zawiera on jeszcze szczegółowych wymogów dotyczących pojazdów w pełni zautomatyzowanych)

Przepisy nie mają zastosowania, jeżeli kategoria pojazdów nie wchodzi w zakres stosowania podstawowego aktu prawnego.

A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A X dla trybu kierowania ręcznego

A dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej

Wszystkie okna, ruchome części dachu i przegrody przeznaczone do użytku przez osoby znajdujące się w pojeździe muszą być wyposażone w urządzenie automatycznego odwracania kierunku przesuwania, tak aby wyłącznik obsługiwany przez kierowcę był nadmiarowy.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych (tj. pojazdów, w których nie można wyróżnić tyłu/przodu i które mogą być prowadzone w obu kierunkach) wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X W przypadku pojazdów bez siedzenia kierowcy każde siedzenie w pierwszym rzędzie siedzeń uznaje się za przednie siedzenie pasażera. Pkt 5.1.6.2.1 i 5.1.6.2.2 regulaminu ONZ nr 14 nie mają zastosowania.
A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X W przypadku pojazdów bez siedzenia kierowcy każde siedzenie w pierwszym rzędzie siedzeń uznaje się za przednie siedzenie pasażera.
A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X W przypadku pojazdów bez siedzenia kierowcy każde siedzenie w pierwszym rzędzie siedzeń uznaje się za przednie siedzenie pasażera.

Sygnał urządzenia przypominającego o zapięciu pasów jest przekazywany do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach) zdefiniowanegow rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2022/1426 8 .

A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X X
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X X
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X X
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Wymagane wskazanie nieprawidłowego działania lub stanu awarii zastępuje się sygnałem przekazywanym do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Wymogi dotyczące przedziału pasażerskiego nie mają zastosowania do pojazdów kategorii N bez pasażerów.

Wskazania przekazywane normalnie kierowcy są przekazywane do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).

A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A

Nie dotyczy pojazdów o prędkości poniżej 30 km/h

X Za punkt R kierowcy uznaje się punkt R pasażera wysuniętego najdalej do przodu.

Jeżeli pojazd nie ma koła kierownicy ani zespołu pedałów, nie bierze się pod uwagę położenia koła kierownicy i zespołu pedałów.

Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w siedzenie kierowcy lub współkierowcy, miejsca te nie powinny być badane.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A

Nie dotyczy pojazdów o prędkości poniżej 30 km/h

X Za punkt R kierowcy uznaje się punkt R pasażera wysuniętego najdalej do przodu.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy wyposażenie wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A

Nie dotyczy pojazdów o prędkości poniżej 30 km/h

X Badanie zderzenia przeprowadza się w odniesieniu do strony lub stron uzgodnionych między producentem a organem udzielającym homologacji typu.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A

Nie dotyczy pojazdów o prędkości poniżej 30 km/h

X Za punkt R siedzenia kierowcy uznaje się punkt R siedzenia pasażera wysuniętego najdalej do przodu.

Badanie dynamiczne z uderzeniem bocznym w słup przeprowadza się w odniesieniu do strony lub stron uzgodnionych między producentem a organem udzielającym homologacji typu.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 Nie dotyczy A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

W przypadku trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej funkcję tę zapewnia system zautomatyzowanej jazdy.
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X

A (w przypadku pojazdów dwukierunkowych)

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy)

B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy)

B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja, którą ma obejmować system zautomatyzowanej jazdy)

B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X Załącznik 24 pkt 4.1.3 nie ma zastosowania (brak dostępnego punktu R w odniesieniu do montażu szyby przedniej).

Jakikolwiek rodzaj zewnętrznego oszklenia z przodu uznaje się za szybę przednią.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Podstawowe wymogi (mechaniczne) dotyczące układu kierowniczego mają jednak zastosowanie:

- wymogi mające zastosowanie do kierownicy (np. maksymalne siły kierujące) nie mają zastosowania;

- przepisy dotyczące awarii i osiągi określone w pkt 5.3 nie są istotne, jeżeli nie ma kierowcy, ale powiadomienie o awarii powinno być udostępnione (cyfrowo) systemowi zautomatyzowanej jazdy i operatorowi mogącemu podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach)

- przepisy określone w załączniku 6 (złożone układy elektroniczne) muszą być spełnione i mogą być objęte koncepcją bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy.

System zautomatyzowanej jazdy wykonuje zadania przypisane kierowcy i układowi kierowniczemu ze wspomaganiem kierowcy.

C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu w pełni zautomatyzowanego)

Uruchomienie hamulców przez system zautomatyzowanej jazdy w zastępstwie kierowcy i układów kierowniczych ze wspomaganiem kierowcy.

W stosownych przypadkach każdy pojazd musi być wyposażony w:

- roboczy układ hamulcowy

- awaryjny układ hamulcowy

- postojowy układ hamulcowy

- układ hamulcowy o długotrwałym działaniu (dla kategorii pojazdów objętych regulaminem ONZ nr 13).

Wszystkie załączniki do regulaminu ONZ nr 13, z wyjątkiem załącznika 5 (Przepisy dodatkowe obowiązujące w odniesieniu do określonych pojazdów ujętych w umowie ADR), nadal mają zastosowanie.

We wszystkich osiągach uzyskiwanych siłą mięśni (np. hamulec awaryjny) siłę tę zastępuje się alternatywnym źródłem (zapewnianym przez system zautomatyzowanej jazdy - potrzeba specjalnego trybu badania). Konieczne uwzględnienie kwestii awarii (brak kierowcy mogącego zapewnić rozwiązanie awaryjne).

Wszystkie sygnały wskaźników kontrolnych, wskaźniki, ostrzeżenia i informacje zgodnie z regulaminem ONZ nr 13 lub regulaminem ONZ nr 13-H (w zależności od kategorii pojazdu) muszą być przekazywane do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).

Jeżeli zgodnie z regulaminem ONZ nr 13 (np. pkt 5.2.1.2.1) wymagany jest więcej niż jeden mechanizm sterowania, zastępuje się go dwoma niezależnymi źródłami zasilania, np. hamulec roboczy i hamulec postojowy uruchamiane są za pomocą siłowników z odrębnymi zasobami energii, nastawnikami i logiką.

Koncepcja bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy obejmuje układy elektroniczne układu hamulcowego (w tym interfejsy i interakcje z wszelkimi innymi układami elektronicznymi pojazdu).

System zautomatyzowanej jazdy wykonuje zadania przypisane kierowcy i układom wspomagania hamowania w sytuacjach awaryjnych.

C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) Nie dotyczy (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy) X dla trybu kierowania ręcznego

Nie dotyczy trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu w pełni zautomatyzowanego)

W przypadku pojazdów wyposażonych w system ostrzegawczy "run-flat" sygnał ostrzegawczy i sygnał nieprawidłowego działania systemu ostrzegawczego "run-flat" zastępuje się sygnałami przekazywanymi do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Sygnał ostrzegawczy przekazywany jest do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Sygnał ostrzegawczy przekazywany jest do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X Ostrzeżenie dotyczące maksymalnej prędkości (umieszczane w pojeździe) nie jest wymagane. System zautomatyzowanej jazdy nie może przekraczać maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla opon zalecanej przez producenta pojazdu.
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Potrzebny tryb badania.

Oprócz wymogów dotyczących badań kompatybilności elektromagnetycznej opisanych w załącznikach 4-22 do regulaminu ONZ nr 10 przed początkowymi badaniami kompatybilności elektromagnetycznej i w ich trakcie stosuje się następującą procedurę:

1. W przypadku badania kompatybilności elektromagnetycznej pojazdu w pełni zautomatyzowanego z systemem zautomatyzowanej jazdy funkcje systemu zautomatyzowanej jazdy powinny być włączone, jak również działać w trybie aktywnym. Można jednak zaobserwować pewne ograniczenia w przypadku użycia. W związku z tym przed przeprowadzeniem badania kompatybilności elektromagnetycznej należy skonsultować się z organem udzielającym homologacji typu w sprawie planu badań, aby uzgodnić kryteria zatwierdzenia/odrzucenia zaproponowane przez laboratorium badające kompatybilność elektromagnetyczną zgodnie z pkt 6.1.2 regulaminu ONZ nr 10.

Przed przystąpieniem do badania upoważniona placówka techniczna musi, w porozumieniu z producentem, przygotować plan badań, obejmujący co najmniej tryb pracy, funkcje wymuszane, funkcje monitorowane, kryteria zatwierdzenia/ odrzucenia oraz emisje zamierzone.

2. Producent pojazdu lub podzespołu elektrycznego/elektro- nicznego musi podać informacje zgodnie z załącznikiem 2 A lub 2B do regulaminu ONZ nr 10. Laboratorium badające kompatybilność elektromagnetyczną udostępnia je jako załącznik do sprawozdania z badań.

3. Jeżeli stosowana jest zdalna interwencja, która mogłaby wpłynąć na zachowanie pojazdu, powinna być częścią planu badania kompatybilności elektromagnetycznej.

4. Jeżeli podczas początkowego badania konieczne jest założenie bloków ferrytowych lub folii aluminiowej na kilku elementach, aby przejść badania kompatybilności elektromagnetycznej, dowodzi to, że koncepcja kompatybilności elektromagnetycznej poddawana homologacji była słaba i potencjalnie podatna na zmienność.

W związku z tym początkowych badań nigdy nie można wykorzystać do dalszej rewizji lub rozszerzenia w odniesieniu do kolejnych pojazdów lub dodania/zmiany podzespołów elektronicznych do pojazdu/badanych urządzeń.

D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Wymogi nie mają zastosowania, z wyjątkiem tego, że sygnał prędkości musi być przesyłany do systemu zautomatyzowanej jazdy
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Sygnał hodometru musi być przesyłany do systemu zautomatyzowanej jazdy
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej

Potrzebny tryb badania. System zautomatyzowanej jazdy musi zapewniać zarządzanie prędkością i jej ograniczanie.
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) (funkcja objęta systemem zautomatyzowanej jazdy)

D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

W przypadku elementu lub części układu ogrzewania w przedziale pasażerskim oraz w przypadku przegrzania temperatura tych części nie może przekraczać 110 °C (70 °C dla M2 i 80 °C dla Ms).

Uruchomieniem i regulacją układu ogrzewania może kierować system zautomatyzowanej jazdy, pasażerowie lub operator mogący podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).

D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Wymogi pozostają takie same, ale w przypadku nieprawidłowego działania informacje przekazywane są do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).

Uruchomieniem świateł kieruje system zautomatyzowanej jazdy.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach, chyba że jest to niezgodne z użytkowaniem uzgodnionym z organem udzielającym homologacji typu.

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Sterowaniem urządzeniem czyszczącym szybę reflektora kieruje system zautomatyzowanej jazdy.
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu w pełni zautomatyzowanego)

nie wchodzi w zakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X (dla trybu kierowania ręcznego)

Nie dotyczy (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy X
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej X dla trybu kierowania ręcznego Konkretne elementy danych systemu zautomatyzowanej jazdy są objęte rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2022/1426
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X Objęte rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2022/1426
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X Objęte rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2022/1426
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów Nie wskazano jeszcze wymogów
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X Objęte rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2022/1426
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach, chyba że jest to niezgodne z użytkowaniem uzgodnionym z organem udzielającym homologacji typu.
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

System zautomatyzowanej jazdy bada się również pod kątem manewrowości (bieg wsteczny). System zautomatyzowanej jazdy wykonuje zadania przypisane kierowcy (np. uruchomienie biegu wstecznego).
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Sygnał wizualny systemu ostrzegawczego zamknięcia drzwi zastępuje się sygnałem przekazywanym do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).

Wyposażenie drzwi bocznych w mechanizmy blokujące zależy od uznania producenta.

Podstawowe urządzenia sterujące drzwiami, które normalnie byłyby dostępne kierowcy, muszą być dostępne z głównego miejsca siedzącego (w stosownych przypadkach) lub w pobliżu każdych drzwi.

System zautomatyzowanej jazdy musi zapewniać, aby pojazd mógł poruszać się tylko wtedy, gdy drzwi są zamknięte.

F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A X X Wymogi dotyczące dostępu do pojazdu nie mają zastosowania w przypadku braku kabiny pojazdu.
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej) Czujniki zamontowane w pojeździe z systemem zautomatyzowanej jazdy, które są niezbędne do wykonywania zadań wynikających z dynamiki jazdy, można wykluczyć w podobny sposób jak urządzenia systemu typu kameramonitor, jeżeli spełniają wymagania ogólne dotyczące urządzeń typu kamera-monitor określone w pkt 6.2.2.1 regulaminu ONZ nr 46.

W przypadku braku siedzenia kierowcy za punkt R kierowcy uznaje się punkt R pasażera wysuniętego najdalej do przodu.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A Czujniki zamontowane w pojeździe z systemem zautomatyzowanej jazdy, które są niezbędne do wykonywania zadań wynikających z dynamiki jazdy, można wykluczyć w podobny sposób jak urządzenia systemu typu kameramonitor, jeżeli spełniają wymagania ogólne dotyczące urządzeń typu kamera-monitor określone w pkt 6.2.2.1 regulaminu ONZ nr 46.

W przypadku braku siedzenia kierowcy za punkt R kierowcy uznaje się punkt R pasażera wysuniętego najdalej do przodu.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

A w przypadku pojazdów dwukierunkowych

X

A w przypadku pojazdów dwukierunkowych

X W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wchodzi w zakres A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu w pełni zautomatyzowanego)

Ma w pełni zastosowanie.

W przypadku pojazdów dwukierunkowych wymogi muszą być spełnione w obu kierunkach. Dopuszcza się wymogi alternatywne prowadzące do równoważnego poziomu bezpieczeństwa zadowalającego organ udzielający homologacji typu, jeżeli spełnienie wszystkich wymogów w obu kierunkach nie odpowiada użytkowaniu dwukierunkowemu.

F10 Osłony przeciwrozbryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A. A (dla trybu w pełni zautomatyzowanego) X (dla trybu kierowania ręcznego) Masa pojazdu gotowego do jazdy nie obejmuje masy kierowcy, jeżeli na pokładzie nie znajduje się operator.

Czujniki systemu zautomatyzowanej jazdy wysunięte na odległość powyżej 2 m nie są uwzględnione w maksymalnych wymiarach zgodnie z przepisami załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2021/535.

F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Wskazanie dla kierowcy, że sprzęg mechaniczny jest zablokowany/odblokowany, przekazywane jest do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach).
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Pojazdy w pełni zautomatyzowane przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych nie mogą być homologowane.
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wchodzi w zakres A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu w pełni zautomatyzowanego)

Autobusy bez dachu i trolejbusy nie wchodzą w zakres stosowania.

Zasadniczo zadania normalnie oczekiwane od kierowcy zgodnie z regulaminem ONZ nr 107 są objęte koncepcją bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy.

Wymogi określone w pkt 7.2.2.1.1, 7.2.2.1.2 i 7.2.2.1.3 załącznika 3 do regulaminu ONZ nr 107 nie mają zastosowania.

Wszystkie wymagane informacje normalnie wyświetlane lub podawane kierowcy lub informacje dla pasażerów w sytuacji wyjątkowej są przekazywane do systemu zautomatyzowanej jazdy, operatora w pojeździe i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (np. system tłumienia ognia).

System zautomatyzowanej jazdy kieruje drzwiami uruchamianymi. mechanicznie.

System zautomatyzowanej jazdy kieruje reakcją na ogień w ramach koncepcji bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy (np. wykonuje manewr awaryjny i przenosi pojazd do stanu bezpiecznego), przy czym drzwi są automatycznie odblokowane, gdy jest to bezpieczne.

W sytuacji wyjątkowej system zautomatyzowanej jazdy kieruje układem oświetlenia awaryjnego w ramach koncepcji bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy. Po uruchomieniu układ oświetlenia awaryjnego musi działać przez co najmniej 30 minut. Ta aktywna funkcja jest wyświetlana również operatorowi mogącemu podjąć zdalną interwencję, który może wyłączyć układ oświetlenia awaryjnego.

Układ przyklęku w systemie zautomatyzowanej jazdy uruchamia się automatycznie, aby osiągnąć wymaganą wysokość stopnia. Częścią koncepcji bezpieczeństwa systemu zautomatyzowanej jazdy jest również system zapobiegający utknięciu pod pojazdem stóp/nóg pasażerów wsiadających do pojazdu podczas procesu opuszczania.

F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wchodzi w zakres X X
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wchodzi w zakres X X
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Konieczny tryb badania. Producent określa sposób przeprowadzenia badania zgodnie z uzasadnieniem technicznym w porozumieniu ze służbą techniczną. Do celów homologacji typu bierze się pod uwagę najwyższą wartość zmierzoną w trybie kierowania ręcznego lub w trybie jazdy zautomatyzowanej.
Pojazdy o ogólnym poziomie hałasu zgodnym z wymogami pkt 6.2.8 regulaminu EKG ONZ nr 138(1) z marginesem +3 dB(A) nie muszą być wyposażone w dźwiękowy system informujący o pojeździe. Wymogi określone w pkt 6.2.8 tego regulaminu w odniesieniu do pasm tercjowych oraz wymogi określone w pkt 6.2.3 tego regulaminu w odniesieniu do przesunięcia częstotliwości określonego w pkt 2.4 tego regulaminu ("przesunięcie częstotliwości") nie mają zastosowania do tych pojazdów do celów określenia potrzeby wyposażenia ich w dźwiękowy system informujący o pojeździe niezależnie od tego, czy podczas badania pojazd jest prowadzony w trybie kierowania ręcznego, czy w trybie jazdy zautomatyzowanej.

Za punkt R siedzenia kierowcy uznaje się najniższy punkt R siedzeń pasażerów w pierwszym rzędzie siedzeń.

Zastosowaną procedurę badania/zastosowane specjalne dostosowanie odnotowuje się w sprawozdaniu z badania.

G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Producent określa tryb badania w celu umożliwienia badania na hamowni podwoziowej i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.

Wymagany system ostrzegania kierowcy i system wymuszający zastępuje się sygnałami przekazywanymi do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach). Operator mogący podjąć zdalną interwencję musi otrzymywać jasne wskazanie, kiedy system wymuszający zostanie aktywowany.

G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu jazdy w pełni zautomatyzowanej)

Producent określa tryb badania w celu umożliwienia badania na hamowni podwoziowej i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu zautomatyzowanej jazdy)

Wymagany system ostrzegania kierowcy i system wymuszający zastępuje się sygnałami przekazywanymi do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach). Operator mogący podjąć zdalną interwencję musi otrzymywać jasne wskazanie, kiedy system wymuszający zostanie aktywowany.
G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu zautomatyzowanej jazdy)

Producent określa tryb badania w celu wykonania procedury badania weryfikującego i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu zautomatyzowanej jazdy)

Producent określa tryb badania w celu umożliwienia badania na drodze i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.

Wymagany system ostrzegania kierowcy i system wymuszający zastępuje się sygnałami przekazywanymi do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach). Operator mogący podjąć zdalną interwencję musi otrzymywać jasne wskazanie, kiedy system wymuszający zostanie aktywowany.

G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A X (dla trybu kierowania ręcznego) Producent określa tryb badania w celu umożliwienia badania na drodze i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X X
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu zautomatyzowanej jazdy)

Producent określa tryb badania w celu umożliwienia badania na hamowni podwoziowej i informuje o tej metodzie odpowiednie organy udzielające homologacji.

Wymagany system ostrzegania kierowcy i system wymuszający zastępuje się sygnałami przekazywanymi do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach). Operator mogący podjąć zdalną interwencję musi otrzymywać jasne wskazanie, kiedy system wymuszający zostanie aktywowany.

G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 A A X (dla trybu kierowania ręcznego)

A (dla trybu zautomatyzowanej jazdy)

Wymagany wskaźnik nieprawidłowego działania zastępuje się sygnałem przekazywanym do systemu zautomatyzowanej jazdy i operatora mogącego podjąć zdalną interwencję (w stosownych przypadkach)."
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE X X X
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE Nie dotyczy X X
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858 Regulamin ONZ nr 156 X X X"
3)
w części II wprowadza się następujące zmiany:
a)
po akapicie drugim pod tytułem dodaje się ustęp w brzmieniu:

"Wymogi dotyczące instalacji określone w dyrektywie lub rozporządzeniu w tabeli w części I mają zastosowanie również do komponentów i oddzielnych zespołów technicznych homologowanych zgodnie z regulaminami ONZ wymienionymi w poniższej tabeli.".

b)
tabela otrzymuje brzmienie:
"Pozycja Przedmiot Regulamin ONZ Seria poprawek
B14 Dźwiękowy system informujący o pojeździe 138 01
G1 Poziom hałasu 51 03
59 01
G13 Możliwość recyklingu (*) 133 00
(*) Stosuje się wymogi określone w załączniku I do dyrektywy 2005/64/WE.";
4)
część III i dodatki 1-6 otrzymują brzmienie:

"CZĘŚĆ III

Wykaz aktów prawnych ustanawiających wymogi do celów homologacji typu UE pojazdów specjalnego przeznaczenia

NOTY WYJAŚNIAJĄCE do tabel w dodatkach 1-6

X: Zgodność z aktem prawnym jest wymagana w zależności od kategorii pojazdu, której dotyczy wniosek o homo

logację typu. Poza niniejszą notą wyjaśniającą bierze się pod uwagę wszelkie przepisy szczegółowe.

G: W przypadku homologacji wielostopniowej uznaje się zgodność z aktem prawnym, zgodnie z którym pojazd

podstawowy (np. którego podwozie wykorzystano do budowy pojazdu specjalnego przeznaczenia) uzyskał homologację typu. W takim przypadku wszelkie układy pojazdu, ich cechy, części, wyposażenie, komponenty i oddzielne zespoły techniczne, które zostały zmodyfikowane lub dodane przez producenta, mogą być oceniane pod kątem wymogów dotyczących pojazdu podstawowego. Poza niniejszą notą wyjaśniającą bierze się pod uwagę wszelkie przepisy szczegółowe.

A: Organ udzielający homologacji może zgodzić się na całkowite lub częściowe wyłączenie, pod warunkiem że pro

ducent wykaże w sposób zadowalający służbę techniczną, że pojazd nie jest w stanie spełnić pełnego zestawu wymogów z powodu swojego specjalnego przeznaczenia. Producent musi jednak dążyć do spełnienia wymogów w możliwie największym stopniu, z uwzględnieniem proporcjonalności. Wyłączenia te opisuje się w części 2 świadectwa homologacji typu UE pojazdu oraz w pozycji "Uwagi" w świadectwie zgodności. Poza niniejszą notą wyjaśniającą bierze się pod uwagę wszelkie przepisy szczegółowe.

Dodatek 1

Samochody kempingowe, sanitarne i karawany

Pozycja Przedmiot Akt prawny M1 ≤ 2 500 kg M1 > 2 500 kg M2 M3
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Zastosowanie jest ograniczone do przedziału pasażerskiego przed płaszczyzną poprzeczną przechodzącą przez linię odniesienia tułowia trójwymiarowej maszyny punktu "H" na siedzeniu umieszczonym najbardziej z tyłu i przeznaczonym do normalnego użytkowania, jeżeli pojazd porusza się po drodze publicznej, a także do odpowiednich stref odniesienia dla poszczególnych miejsc siedzących przeznaczonych do normalnego użytkowania i określonych w akcie prawnym, jeżeli dany typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1. Nie dotyczy przedziału dla pacjentów w samochodach sanitarnych

Dodatkowe wymogi dotyczące nowych typów samochodów sanitarnych Przedział dla pacjentów w pojazdach sanitarnych musi spełniać wymogi określone w normie EN 1789:2020 »Pojazdy medyczne i ich wyposażenie - Sanitarne pojazdy drogowe« z wyjątkiem pkt 6.5 »Wykaz wyposażenia«. Należy przedstawić dowód zgodności z tymi wymogami

G

Zastosowanie jest ograniczone do przedziału pasażerskiego przed płaszczyzną poprzeczną przechodzącą przez linię odniesienia tułowia trójwymiarowej maszyny punktu "H" na siedzeniu umieszczonym najbardziej z tyłu i przeznaczonym do normalnego użytkowania, jeżeli pojazd porusza się po drodze publicznej, a także do odpowiednich stref odniesienia dla poszczególnych miejsc siedzących przeznaczonych do normalnego użytkowania i określonych w akcie prawnym, jeżeli dany typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1. Nie dotyczy przedziału dla pacjentów w samochodach sanitarnych

Dodatkowe wymogi dotyczące nowych typów samochodów sanitarnych Przedział dla pacjentów w pojazdach sanitarnych musi spełniać wymogi określone w normie EN 1789:2020 »Pojazdy medyczne i ich wyposażenie - Sanitarne pojazdy drogowe« z wyjątkiem pkt 6.5 »Wykaz wyposażenia«. Należy przedstawić dowód zgodności z tymi wymogami

Nie dotyczy przedziału dla pasażerów lub pacjentów

Dodatkowe wymogi dotyczące nowych typów samochodów sanitarnych Przedział dla pacjentów w pojazdach sanitarnych musi spełniać wymogi określone w normie EN 1789:2020 »Pojazdy medyczne i ich wyposażenie - Sanitarne pojazdy drogowe« z wyjątkiem pkt 6.5 »Wykaz wyposażenia«. Należy przedstawić dowód zgodności z tymi wymogami wraz ze sprawozdaniem z badań przeprowadzonych przez służbę techniczną; może się on opierać na ocenie przeprowadzonej przez podwykonawców lub podmioty zależne służby technicznej zgodnie z przepisami art. 71. W przypadku gdy przewidziane jest miejsce na wózek inwalidzki, zastosowanie mają również wymogi dotyczące pojazdów dostępnych dla wózków inwalidzkich (kod SH) dotyczące systemu mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku.

Nie dotyczy przedziału dla pasażerów lub pacjentów

Dodatkowe wymogi dotyczące nowych typów samochodów sanitarnych Przedział dla pacjentów w pojazdach sanitarnych musi spełniać wymogi określone w normie EN 1789:2020 »Pojazdy medyczne i ich wyposażenie - Sanitarne pojazdy drogowe« z wyjątkiem pkt 6.5 »Wykaz wyposażenia«. Należy przedstawić dowód zgodności z tymi wymogami wraz ze sprawozdaniem z badań przeprowadzonych przez służbę techniczną; może się on opierać na ocenie przeprowadzonej przez podwykonawców lub podmioty zależne służby technicznej zgodnie z przepisami art. 71. W przypadku gdy przewidziane jest miejsce na wózek inwalidzki, zastosowanie mają również wymogi dotyczące pojazdów dostępnych dla wózków inwalidzkich (kod SH) dotyczące systemu mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku.

wraz ze sprawozdaniem z badań przeprowadzonych przez służbę techniczną; może się on opierać na ocenie przeprowadzonej przez podwykonawców lub podmioty zależne służby technicznej zgodnie z przepisami art. 71. W przypadku gdy przewidziane jest miejsce na wózek inwalidzki, zastosowanie mają również wymogi dotyczące pojazdów dostępnych dla wózków inwalidzkich (kod SH) dotyczące systemu mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku. wraz ze sprawozdaniem z badań przeprowadzonych przez służbę techniczną; może się on opierać na ocenie przeprowadzonej przez podwykonawców lub podmioty zależne służby technicznej zgodnie z przepisami art. 71. W przypadku gdy przewidziane jest miejsce na wózek inwalidzki, zastosowanie mają również wymogi dotyczące pojazdów dostępnych dla wózków inwalidzkich (kod SH) dotyczące systemu mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku.
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Zastosowanie ograniczone jest do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

Wymogi dotyczące rozpraszania energii i promieni są sprawdzane zgodnie z pkt 5.2.3/5.2.4.2 i 5.2.4 regulaminu ONZ nr 17, jeżeli typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1.

G

Zastosowanie ograniczone jest do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

Wymogi dotyczące rozpraszania energii i promieni są sprawdzane zgodnie z pkt 5.2.3/5.2.4.2 i 5.2.4 regulaminu ONZ nr 17, jeżeli typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

Wymogi dotyczące przytrzymywania bagażu określone w regulaminie ONZ nr 17 (pkt 1 lit. c) i załącznik 9) nie mają zastosowania. Wymogi dotyczące przytrzymywania bagażu określone w regulaminie ONZ nr 17 (pkt 1 lit. c) i załącznik 9) nie mają zastosowania.
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

G

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej punkty mocowania pasów biodrowych.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej punkty mocowania pasów biodrowych.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej punkty mocowania pasów biodrowych.

A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

G

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej pasy biodrowe.

G

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej pasy biodrowe.

G

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Na tylnych miejscach siedzących wymagane są przynajmniej pasy biodrowe.

A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Niewymagane dla siedzeń tylnych

X

Niewymagane dla siedzeń tylnych

X

Niewymagane dla siedzeń tylnych

X

Niewymagane dla siedzeń tylnych

A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie Wyposażenie wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

System mocowania ISOFIX nie jest wymagany w samochodach sanitarnych i karawanach.

G

System mocowania ISOFIX nie jest wymagany w samochodach sanitarnych i karawanach.

IF IF
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie Wyposażenie wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie Wyposażenie wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji.

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji.

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji.

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji.

A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G X
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G X
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G X
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G X X
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego częściowego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

Pojazdy skompletowane na podstawie homologowanej konfiguracji niekompletnego podwozia do adaptacji są wyłączone z pełnego badania zderzeniowego. Wykazuje się jednak w sposób zadowalający służbę techniczną, że nie istnieje niedopuszczalne ryzyko

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
naruszenia integralności układu paliwowego lub niedopuszczalne ryzyko bezpośredniego kontaktu z częściami czynnymi układów napędowych wysokiego napięcia po uderzeniu czołowym.

Można stosować wirtualne metody badania zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia (UE) 2018/858.

A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego całą szerokością pojazdu, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, a odpowiednie urządzenia przytrzymujące nie zostały zmodyfikowane w stopniu powodującym obniżenie poziomu bezpieczeństwa uzgodnionego przez służbę techniczną.

Pojazdy skompletowane na podstawie homologowanej konfiguracji niekompletnego podwozia do adaptacji są wyłączone z pełnego badania zderzeniowego. Wykazuje się jednak w sposób zadowalający służbę techniczną, że nie istnieje niedopuszczalne ryzyko naruszenia integralności układu paliwowego lub niedopuszczalne ryzyko bezpośredniego kontaktu z częściami czynnymi układów napędowych wysokiego napięcia po uderzeniu czołowym.

Można stosować wirtualne metody

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
badania zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia (UE) 2018/858.
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie.

Pojazdy skompletowane na podstawie homologowanej konfiguracji niekompletnego podwozia do adaptacji są wyłączone z pełnego badania zderzeniowego. Wykazuje się jednak w sposób zadowalający służbę techniczną, że nie istnieje niedopuszczalne ryzyko naruszenia integralności układu paliwowego lub niedopuszczalne ryzyko bezpośredniego kontaktu z częściami czynnymi układów napędowych wysokiego napięcia po uderzeniu bocznym.

Można stosować wirtualne metody badania zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia (UE) 2018/858.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące zderzenia tylnego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 G G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

Modyfikacje wyposażenia wnętrza bezpośrednio za szybą przednią nie muszą być brane pod uwagę.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G G
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G G
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

Może to być C2 System ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, jeżeli miało to zastosowanie do pojazdu podstawowego.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G G G
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G

W przypadku modyfikacji systemu kontroli stateczności, w tym w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, które to modyfikacje mogą mieć wpływ na działanie systemu kontroli stateczności pojazdu podstawowego, wykazuje się, że pojazd nie stał się ani niebezpieczny, ani niestabilny. Wykazuje się to za pomocą badań, np. poprzez wykonanie manewrów gwałtownej podwójnej zmiany pasa w każdym kierunku z prędkością 80 km/h i na tyle dynamicznie, by zadziałał system kontroli stateczności. Działanie to musi być ściśle kontrolowane i musi zwiększać

Nie dotyczy Nie dotyczy
stateczność pojazdu w tych warunkach jazdy w porównaniu ze statecznością pojazdu

z wyłączonym systemem kontroli stateczności. Wszystkie badania podlegają uzgodnieniu między producentem a służbą techniczną.

C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G G
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G G G
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G IF G IF G
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A + G dla kabiny

A dla pozostałej części

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A + G dla kabiny

A dla pozostałej części

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A + G dla kabiny

A dla pozostałej części

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF IF IF
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X G nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone jest do drzwi zapewniających dostęp do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, gdy pojazd porusza się po drodze publicznej oraz jeśli odległość między punktem R siedzenia i środkową płaszczyzną powierzchni drzwi, mierzona prostopadle do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, nie przekracza 500 mm.

G

Zastosowanie ograniczone jest do drzwi zapewniających dostęp do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, gdy pojazd porusza się po drodze publicznej oraz jeśli odległość między punktem R siedzenia i środkową płaszczyzną powierzchni drzwi, mierzona prostopadle do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, nie przekracza 500 mm.

Pojazdy skompletowane na podstawie homologowanej konfiguracji niekompletnego podwozia do adaptacji są wyłączone z wymogów ogólnych i wymogów dotyczących osiągów.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G dla kabiny

A dla pozostałej części Wymogów dotyczących wystawania otwartych okien nie stosuje się do przedziału mieszkalnego

G dla kabiny

A dla pozostałej części Wymogów dotyczących wystawania otwartych okien nie stosuje się do przedziału mieszkalnego

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Wymagane tylko z przodu, należy poddać badaniu w przypadku montażu z tylu

X

Wymagane tylko z przodu, należy poddać badaniu w przypadku montażu z tylu

X

Wymagane tylko z przodu, należy poddać badaniu w przypadku montażu z tylu

X

Wymagane tylko z przodu, należy poddać badaniu w przypadku montażu z tylu

F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F10 Osłony przeciwrozbryz- gowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X IF G IF G IF G
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A A
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A A
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G dla kabiny

X dla pozostałej części

G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań. W przypadku samochodów sanitarnych homologacja typu UE, wydawana dla najbardziej reprezentatywnego pojazdu podstawowego, pozostaje ważna niezależnie od zmiany wagi odniesienia.

Samochody kempingowe i karawany:

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). Dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań. W przypadku samochodów sanitarnych homologacja typu UE, wydawana dla najbardziej reprezentatywnego pojazdu podstawowego, pozostaje ważna niezależnie od zmiany wagi odniesienia.

Samochody kempingowe i karawany:

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). Dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań. W przypadku samochodów sanitarnych homologacja typu UE, wydawana dla najbardziej reprezentatywnego pojazdu podstawowego, pozostaje ważna niezależnie od zmiany wagi odniesienia.

Samochody kempingowe i karawany:

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). Dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

nie wchodzi w zakres
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G

W przypadku wielostopniowej

G

W przypadku wielostopniowej

G

W przypadku wielostopniowej

Nie wchodzi w zakres
CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd homologacji typu nową wartość CO2 oblicza się zgodnie z metodą interpolacji CO2 z wykorzystaniem odpowiednich danych dotyczących pojazdu skompletowanego. Ewentualnie nową wartość CO2 oblicza się na podstawie parametrów pojazdu skompletowanego określonych w pkt 3.2.4 załącznika B7 do regulaminu ONZ nr 154 i przy użyciu narzędzia macierzy obciążenia drogowego dostarczonego przez producenta pojazdu podstawowego. Jeżeli narzędzie to nie jest dostępne lub interpolacja CO2 jest niepraktyczna, na wniosek producenta odpowiedzialnego za przeróbkę i za zgodą organu udzielającego homologacji stosuje się wartość CO2 dla pojazdu o wysokiej emisji określoną dla pojazdu podstawowego. homologacji typu nową wartość CO2 oblicza się zgodnie z metodą interpolacji CO2 z wykorzystaniem odpowiednich danych dotyczących pojazdu skompletowanego.

Ewentualnie nową wartość CO2 oblicza się na podstawie parametrów pojazdu skompletowanego określonych w pkt 3.2.4 załącznika B7 do regulaminu ONZ nr 154 i przy użyciu narzędzia macierzy obciążenia drogowego dostarczonego przez producenta pojazdu podstawowego. Jeżeli narzędzie to nie jest dostępne lub interpolacja CO2 jest niepraktyczna, na wniosek producenta odpowiedzialnego za przeróbkę i za zgodą organu udzielającego homologacji stosuje się wartość CO2 dla pojazdu o wysokiej emisji określoną dla pojazdu podstawowego.

homologacji typu nową wartość CO2 oblicza się zgodnie z metodą interpolacji CO2 z wykorzystaniem odpowiednich danych dotyczących pojazdu skompletowanego. Ewentualnie nową wartość CO2 oblicza się na podstawie parametrów pojazdu skompletowanego określonych w pkt 3.2.4 załącznika B7 do regulaminu ONZ nr 154 i przy użyciu narzędzia macierzy obciążenia drogowego dostarczonego przez producenta pojazdu podstawowego. Jeżeli narzędzie to nie jest dostępne lub interpolacja CO2 jest niepraktyczna, na wniosek producenta odpowiedzialnego za przeróbkę i za zgodą organu udzielającego homologacji stosuje się wartość CO2 dla pojazdu o wysokiej emisji określoną dla pojazdu podstawowego.
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

W przypadku samochodów sanitarnych homologacja typu UE, wydawana dla najbardziej reprezentatywnego pojazdu podstawowego, pozostaje ważna niezależnie od zmiany wagi odniesienia.

Samochody kempingowe i karawany:

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). Dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

W przypadku samochodów sanitarnych homologacja typu UE, wydawana dla najbardziej reprezentatywnego pojazdu podstawowego, pozostaje ważna niezależnie od zmiany wagi odniesienia.

Samochody kempingowe i karawany:

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). Dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G G
G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G G G nie wchodzi w zakres
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G G G nie wchodzi w zakres
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G G G G
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE G G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858 Regulamin ONZ nr 156 X X X X

Dodatek 2

Pojazdy opancerzone

Pozycja Przedmiot Akt prawny M1 M2 M3 N1 N2 N3 O1 O2 O3 O4
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wcho

dzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem. Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A IF IF IF IF IF nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakres
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X A A X X X X
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi

w zakres

A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie

nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niezbędne urządzenia nie mogą być umieszczone w optymalnym położeniu zapobiegającym ich uszkodzeniu, co uniemożliwia pełne spełnienie wymogów, oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakr

es

nie wcho

dzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Współczynnik przepuszczania światła wynosi co najmniej 60 %, a kąt zasłonięcia słupka A wynosi nie więcej niż 10 stopni.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G

Współczynnik przepuszczania światła wynosi co najmniej 60 %, a kąt zasłonięcia słupka A wynosi nie więcej niż 10 stopni.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy
B11 Odszranianie/ odmgławia- nie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

nie wchodzi w zakr

es

nie wcho

dzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C PODWOZIE PO JAZDU, HAMOW ANIE, OPONY I UKŁ AD KIEROWNICZY -
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G G G G G X X X X
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

wzakres

C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X Nie dotyczy Nie dotyczy X Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

X X
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A A A A A
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run-flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

Nie dotyczy Nie dotyczy
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A A A A A
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

A

Dopuszczalne są dodatkowe odstraszające urządzenia alarmowe

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X IF G IF G X IF G IF G nie wchodzi w zakr

es

nie wcho

dzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

wzakres

D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakr

es

nie wcho

dzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi wzakres
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe iniejest utrudniona widoczność geome- tryczn- a A Pod war- unkie- m że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna A Pod war- unkie- m że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna A Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna
D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF IF IF IF IF nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres IF nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów A nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi

wzakres

E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi

wzakres

E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A A A nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi

w zakres

F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A A nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi

wzakres

F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F10 Osłony przeciwroz- bryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X X X X X
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X X
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X IF X IF X IF X IF X IF X X X X X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X X X X X
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres A A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi

wzakres

F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

nie wchodzi w zakres X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności.
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

nie wchodzi w zakres X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

X

Na wniosek producenta rozporządzenie (WE) nr 715/2007 może mieć zastosowanie do pojazdów o masie odniesienia przekraczającej 2 840 kg.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi

w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności. Organ udzielający homologacji może przyznać wyłączenie tylko wtedy, gdy producent wykaże, że pojazd nie jest w stanie spełnić wymagań z powodu swego specjalnego przeznaczenia. Przyznane wyłączenia należy opisać w świadectwie homologacji typu pojazdu oraz w świadectwie zgodności.
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007

Rozporządzenie (WE) nr 595/2009

X X X X X X nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakr

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakr-

es

nie wchodzi wzakres
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X X X X X X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858

Regulamin ONZ nr 156

X X X X X X X X

Dodatek 3

Pojazdy przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich

Pozycja Przedmiot Akt prawny M1
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Nota G może być stosowana w odniesieniu do tych elementów wyposażenia wnętrza pojazdu, które nie są w znacznym stopniu dotknięte modyfikacją, jednakże wszelkie dodane lub zmodyfikowane elementy wyposażenia wnętrza muszą spełniać wymogi mające zastosowanie do pojazdów kategorii M1.

Zastosowanie jest ograniczone do przedziału pasażerskiego przed płaszczyzną poprzeczną przechodzącą przez linię odniesienia tułowia trójwymiarowej maszyny punktu "H" na siedzeniu umieszczonym najbardziej z tyłu i przeznaczonym do normalnego użytkowania, jeżeli pojazd porusza się po drodze publicznej, a także do odpowiednich stref odniesienia dla poszczególnych miejsc siedzących przeznaczonych do normalnego użytkowania i określonych w akcie prawnym, jeżeli dany typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1.

A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Nota G może być stosowana w odniesieniu do siedzeń i zagłówków pojazdu, które nie są w znacznym stopniu dotknięte modyfikacją, jednakże wszelkie dodane lub zmodyfikowane elementy wyposażenia dotyczące siedzeń i zagłówków muszą spełniać wymogi mające zastosowanie do pojazdów kategorii M1.

Wymogi dotyczące rozpraszania energii i promieni dla siedzeń i zagłówków są sprawdzane zgodnie z pkt 5.2.3/5.2.4.2 i 5.2.4 regulaminu ONZ nr 17, jeżeli typ pojazdu podlega wymogom mającym zastosowanie do kategorii pojazdów M1.

Płaszczyzna wzdłużna przewidywanej pozycji wózka inwalidzkiego w położeniu podróżnym musi być równoległa do wzdłużnej płaszczyzny pojazdu.

Właściciela pojazdu informuje się o fakcie, że w celu zapewnienia wytrzymałości na obciążenia wynikające z sił przekazywanych przez mechanizm mocujący w różnych warunkach jazdy zaleca się stosowanie wózka inwalidzkiego o konstrukcji spełniającej odpowiednie wymogi normy ISO 7176-19:2008/Amd 1:2015 (lub późniejszych wersji).

Siedzenia pojazdu można dostosować bez dalszych badań pod warunkiem wykazania służbie technicznej w zadowalający sposób, że ich kotwiczenia, mechanizmy i zagłówki zapewniają identyczny poziom skuteczności.

Wymogi dotyczące przytrzymywania bagażu określone w regulaminie ONZ nr 17 (pkt 1 lit. c) i załącznik 9) nie mają zastosowania.

A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Każde miejsce przeznaczone dla wózka inwalidzkiego wyposaża się w kotwiczenia do których przytwierdzany jest system mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku (ang. wheelchair tie-down and occupant restraint system, WTORS), i które spełniają dodatkowe wymagania dotyczące badania systemu mocowania wózka oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku określone poniżej.

1. Definicje

1.1. Zastępczy wózek inwalidzki (ang. surrogate wheelchair,

SWC) oznacza testowy wózek inwalidzki wielokrotnego użytku z ramą sztywną, określony w sekcji 3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012.

1.2. Punkt P oznacza pozycję biodra osoby siedzącej w zastępczym wózku inwalidzkim, określoną w sekcji 3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012. Na wniosek producenta można użyć cięższego zastępczego wózka inwalidzkiego, pod warunkiem że posiada on takie same charakterystyki wymiarów i położenie środka ciężkości jak w wersji zalecanej. Opony pneumatyczne można zastąpić wersjami pełnymi lub wypełnionymi pianką tej samej wielkości.

1.3. WTORS oznacza system mocowania wózka inwalidzkiego

oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku.

2. Wymogi ogólne

2.1. Każde miejsce w pojeździe przeznaczone dla wózka inwalidzkiego wyposaża się w kotwiczenia, do których można przytwierdzić WTORS.

2.2. Dolne kotwiczenia pasów przytrzymujących osobę na wózku inwalidzkim są rozmieszczone zgodnie z pkt 5.4.2.2 regulaminu ONZ nr 14, w odniesieniu do punktu P zastępczego wózka inwalidzkiego, gdy znajduje się on w położeniu podróżnym ustalonym przez producenta. Skuteczne kotwiczenie górne umieszcza się co najmniej 1 100 mm powyżej płaszczyzny poziomej przechodzącej przez punkty styku tylnych opon zastępczego wózka inwalidzkiego i podłogi pojazdu. Ten warunek musi pozostać spełniony również po przeprowadzeniu badania zgodnie z pkt 3 lub 4 poniżej.

Stosuje się przepisy pkt 3 lub 4.

3. Badanie statyczne w pojeździe

3.1. Punkty mocowania urządzeń przytrzymujących osobę na wózku inwalidzkim

3.1.1. Kotwiczenia urządzeń przytrzymujących osobę na wózku inwalidzkim muszą wytrzymać napór sił statycznych przewidzianych w odniesieniu do takich kotwiczeń w regulaminie ONZ nr 14 jednocześnie z naporem sił statycznych przyłożonych do kotwiczeń mechanizmu mocowania wózka inwalidzkiego, określonych w pkt 3.2.

3.2. Kotwiczenia mechanizmu mocowania wózka inwalidzkiego

Mocowania mechanizmu mocowania wózka inwalidzkiego muszą przez co najmniej 0,2 sekundy wytrzymać napór następujących sił, przykładanych za pomocą SWC (lub odpowiedniego wózka zastępczego o rozstawie osi, wysokości siedzenia i punktach przyczepu mechanizmu mocowania spełniających wymagania dotyczące SWC) na wysokości 300 ± 100 mm od płaszczyzny, na której stoi SWC:

3.2.1. W przypadku gdy wózek inwalidzki zwrócony jest w kierunku przodu pojazdu - siły 24,5 kN, przyłożonej jednocześnie z siłą przyłożoną do kotwiczeń urządzeń przytrzymujących osobę na wózku, oraz
3.2.2. drugiego badania z zastosowaniem siły statycznej 8,2 kN przyłożonej w kierunku tyłu pojazdu.

3.2.3. W przypadku gdy wózek inwalidzki zwrócony jest w kierunku tyłu pojazdu - siły 8,2 kN, przyłożonej jednocześnie z siłą przyłożoną do kotwiczeń urządzeń przytrzymujących osobę na wózku, oraz

3.2.4 drugiego badania z zastosowaniem siły statycznej 24,5 kN przyłożonej w kierunku przodu pojazdu

4. Badanie dynamiczne w pojeździe

4.1. Cały WTORS poddaje się badaniu dynamicznemu w pojeź

dzie zgodnie z pkt 5.2.2 i 5.2.3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012 oraz załącznikiem A do tej normy, przy czym bada się wszystkie komponenty/kotwiczenia jednocześnie przy użyciu nieosłoniętego nadwozia pojazdu lub odpowiadającej mu konstrukcji.

A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Każde miejsce przeznaczone dla wózka inwalidzkiego wyposaża się w pas przytrzymujący osobę na wózku, spełniający dodatkowe wymagania dotyczące badania systemu mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku określone poniżej.

Jeżeli ze względu na przeróbkę punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa muszą zostać przesunięte poza granice tolerancji określone w pkt 7.7.1 regulaminu ONZ nr 16, służba techniczna sprawdza, czy przeróbka stanowi najmniej korzystny przypadek, czy też nie. Jeżeli tak jest, przeprowadza się badanie przewidziane w pkt 7.7.1 regulaminu ONZ nr 16. Badanie może być przeprowadzone przy użyciu komponentów, które nie przeszły testu kondycjonowania przewidzianego w regulaminie ONZ nr 16.

1. Definicje

1.1. Zastępczy wózek inwalidzki (ang. surrogate wheelchair,

SWC) oznacza testowy wózek inwalidzki wielokrotnego użytku z ramą sztywną, określony w sekcji 3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012.

1.2. Punkt P oznacza pozycję biodra osoby siedzącej w zastępczym wózku inwalidzkim, określoną w sekcji 3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012. Na wniosek producenta można użyć cięższego zastępczego wózka inwalidzkiego, pod warunkiem że posiada on takie same charakterystyki wymiarów i położenie środka ciężkości jak w wersji zalecanej. Opony pneumatyczne można zastąpić wersjami pełnymi lub wypełnionymi pianką tej samej wielkości.

1.3. WTORS oznacza system mocowania wózka inwalidzkiego oraz urządzeń przytrzymujących osobę na wózku.

2. Wymogi ogólne

2.1. Przeprowadza się ocenę pasa przytrzymującego osobę zajmującą wózek w celu zapewnienia zgodności z pkt 8.2.2-8.2.2.4 i pkt 8.3.1-8.3.4 regulaminu ONZ nr 16.

Stosuje się przepisy pkt 3 lub 4.

3. Badanie statyczne w pojeździe

3.1. Komponenty układu

3.1.1. W przypadku gdy kotwiczenia WTORS przeszły badania statyczne w pojeździe, wszystkie komponenty WTORS muszą spełniać odpowiednie wymogi normy międzynarodowejISO 10542-1:2012. Jednak badanie dynamiczne określone w pkt 5.2.2 i 5.2.3 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012 oraz w załączniku A do tej normy przeprowadza się jednocześnie na wszystkich częściach WTORS przy użyciu geometrii kotwiczenia w pojeździe zamiast geometrii badania wyszczególnionej w załączniku A do normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012. Badanie dynamiczne można przeprowadzać wewnątrz konstrukcji pojazdu lub przy pomocy konstrukcji zastępczej odwzorowującej geometrię punktów mocowania WTORS pojazdu. Lokalizacja każdego kotwiczenia wykorzystanego do badania musi mieścić się w granicach tolerancji określonych w pkt 7.7.1 regulaminu ONZ nr 16 w jego rzeczywistym położeniu względem punktu P.

3.1.2. W przypadku gdy część przytrzymująca WTORS uzyskała homologację zgodnie z regulaminem ONZ nr 16, poddaje się ją badaniu dynamicznemu w ramach badania całego WTORS, o którym mowa w pkt 3.1.1., jednak wymogi określone w pkt 5.1, 5.3 i 5.4 normy międzynarodowej ISO 10542-1:2012 uznaje się za spełnione.

4. Badanie dynamiczne w pojeździe

4.1. W przypadku gdy kotwiczenia WTORS przeszły badania statyczne w pojeździe, wszystkie komponenty WTORS muszą spełniać odpowiednie wymogi określone w pkt 5.1, 5.3 i 5.4 normy międzynarodowejISO 10542-1:2012. Wymogi te uznaje się za spełnione w przypadku urządzeń przytrzymujących osobę na wózku, jeżeli uzyskały one homologację zgodnie z regulaminem ONZ nr 16.

A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF

Podanie minimalnej liczby punktów mocowania ISOFIX siedzeń dla dzieci nie jest konieczne. W przypadku wielostopniowej homologacji typu, jeżeli przystosowanie pojazdu miało wpływ na system kotwiczenia ISOFIX, system ten poddaje się ponownemu badaniu lub uniemożliwia się użycie kotwiczeń. W tym ostatnim przypadku usuwa się etykiety ISOFIX, a odpowiednie informacje podaje się w instrukcji obsługi pojazdu skompletowanego.

A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Bez dalszych badań dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej, przewodów paliwowych i przewodów odprowadzających opary paliwa, a także zmiana położenia oryginalnego zbiornika i urządzeń kontroli emisji oparów, dostarczonych przez producenta pojazdu podstawowego, pod warunkiem że spełnione są wymogi dotyczące montażu określone w pkt 5.4., 5.5., 5.6., 5.7, 5.8 i 5.11 regulaminu ONZ nr 34 oraz pod warunkiem że służba techniczna w drodze kontroli wzrokowej zatwierdzi, że spełnione zostały zasadnicze wymogi pkt 5.10 tego regulaminu. W przypadku zmiany położenia oryginalnego zbiornika z tworzywa sztucznego przeprowadzanie dalszych badań zgodnie z załącznikiem 5 do regulaminu ONZ nr 34 nie jest wymagane.

A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Ewentualnie odpowiednie badanie sztywności skrętnej, w którym do pojazdu przykłada się moment obrotowy możliwie najbliżej punktów mocowania sprężyny, przy otwartych wszystkich drzwiach, włazach i masce, musi wykazać, że sztywność skrętna mieści się w granicach ± 75 % sztywności niezmodyfikowanego nadwozia pojazdu z poprzedniego etapu. Ponadto badanie sztywności zginania pojazdu należy przeprowadzić na powierzchni poziomej, w którym wszystkie boczne i tylne drzwi i włazy otwierają się normalnie, gdy pojazd jest obciążony do swojej maksymalnej technicznie dopuszczalnej masy całkowitej.

A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Ewentualnie odpowiednie badanie sztywności skrętnej, w którym do pojazdu przykłada się moment obrotowy możliwie najbliżej punktów mocowania sprężyny, przy otwartych wszystkich drzwiach, włazach i masce, musi wykazać, że sztywność skrętna mieści się w granicach ± 75 % sztywności niezmodyfikowanego nadwozia pojazdu z poprzedniego etapu. Ponadto badanie sztywności zginania pojazdu należy przeprowadzić na powierzchni poziomej, w którym wszystkie boczne i tylne drzwi i włazy otwierają się normalnie, gdy pojazd jest obciążony do swojej maksymalnej technicznie dopuszczalnej masy całkowitej.

A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

nie dotyczy w przypadku zmodyfikowanych układów kierowniczych dla kierowców o specjalnych potrzebach

A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Ewentualnie odpowiednie badanie sztywności skrętnej, w którym do pojazdu przykłada się moment obrotowy możliwie najbliżej punktów mocowania sprężyny, przy otwartych wszystkich drzwiach, włazach i masce, musi wykazać, że sztywność skrętna mieści się w granicach ± 75 % sztywności niezmodyfikowanego nadwozia pojazdu z poprzedniego etapu. Ponadto badanie sztywności zginania pojazdu należy przeprowadzić na powierzchni poziomej, w którym wszystkie boczne i tylne drzwi i włazy otwierają się normalnie, gdy pojazd jest obciążony do swojej maksymalnej technicznie dopuszczalnej masy całkowitej.

A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 G
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Modyfikacje wyposażenia wnętrza bezpośrednio za szybą przednią nie muszą być brane pod uwagę.

B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

nie dotyczy w przypadku zmodyfikowanych systemów hamowania dla kierowców o specjalnych potrzebach

B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Może podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli wyposażenie dla pasażerów o specjalnych potrzebach uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz może podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

nie dotyczy w przypadku zmodyfikowanych układów kierowniczych dla kierowców o specjalnych potrzebach lub w przypadku zmodyfikowanych systemów hamowania, jeżeli system awaryjnego utrzymywania pojazdu na pasie ruchu pojazdu podstawowego kieruje zamiast tego systemem hamowania.

C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

nie dotyczy w przypadku zmodyfikowanych systemów hamowania dla kierowców o specjalnych potrzebach

C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

W przypadku modyfikacji systemu kontroli stateczności, w tym w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, które to modyfikacje mogą mieć wpływ na działanie systemu kontroli stateczności pojazdu podstawowego, wykazuje się, że pojazd nie stał się ani niebezpieczny, ani niestabilny. Wykazuje się to za pomocą badań, np. poprzez wykonanie manewrów gwałtownej podwójnej zmiany pasa w każdym kierunku z prędkością 80 km/h i na tyle dynamicznie, by zadziałał system kontroli stateczności. Działanie to musi być ściśle kontrolowane i musi zwiększać stateczność pojazdu w tych warunkach jazdy w porównaniu ze statecznością pojazdu z wyłączonym, jeżeli to wykonalne, systemem kontroli stateczności. Wszystkie badania podlegają uzgodnieniu między producentem a służbą techniczną.

C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

nie dotyczy w przypadku zmodyfikowanych systemów hamowania dla kierowców o specjalnych potrzebach

C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Może podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli wyposażenie dla pasażerów o specjalnych potrzebach uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz może podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Może podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli wyposażenie dla pasażerów o specjalnych potrzebach uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz może podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Może podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli wyposażenie dla pasażerów o specjalnych potrzebach uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz może podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Wszelkie urządzenia wspomagające wsiadanie są brane pod uwagę wyłącznie w pozycji złożonej

F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Wymagane tylko z przodu, należy poddać badaniu w przypadku montażu z tyłu

F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G
F10 Osłony przeciwrozbryz- gowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Do obliczeń przyjmuje się, że masa wózka inwalidzkiego wraz z użytkownikiem wynosi 160 kg. Masę koncentruje się w punkcie P zastępczego wózka inwalidzkiego znajdującego się w położeniu podróżnym określonym przez producenta.

Dozwolone jest tymczasowe ograniczenie całkowitej liczby pasażerów oraz ograniczenie korzystania ze zwykłych miejsc siedzących w wyniku faktycznego przewozu wózków inwalidzkich z ich użytkownikami. W takich przypadkach normalne miejsca siedzące, których to dotyczy, muszą być wyraźnie i trwale oznakowane dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem. Podaje się to również w części 2 świadectwa homologacji typu UE, jak również w polu "Uwagi" w świadectwie zgodności, aby umożliwić zawarcie tych informacji w pokładowych dokumentach rejestracyjnych pojazdu. Dodatkowo w instrukcji obsługi pojazdu skompletowanego objaśnia się: znaczenie wszelkich piktogramów użytych do oznaczenia odpowiednich miejsc siedzących, jak również, w razie potrzeby, bardziej szczegółowy opis konkretnych ograniczeń.

F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 G

Dopuszczalna jest modyfikacja długości układu wydechowego bez konieczności ponownego przeprowadzania badań, pod warunkiem że parametry ciśnienia wstecznego tego układu pozostaną podobne.

G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G

Dopuszcza się modyfikację układu wydechowego bez konieczności przeprowadzenia dalszych badań w odniesieniu do emisji z rury wydechowej, pod warunkiem że urządzenia kontroli emisji, w tym ewentualne filtry cząstek stałych, pozostają w niezmienionym stanie.

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). W takim przypadku dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G

Dopuszcza się modyfikację układu wydechowego bez konieczności przeprowadzenia dalszych badań w odniesieniu do emisji CO2 i zużycia paliwa, pod warunkiem że urządzenia kontroli emisji, w tym ewentualne filtry cząstek stałych, pozostają w niezmienionym stanie.

W przypadku wielostopniowej homologacji typu nową wartość CO2 oblicza się zgodnie z metodą interpolacji CO2 z wykorzystaniem odpowiednich danych dotyczących pojazdu skompletowanego. Ewentualnie nową wartość CO2 oblicza się na podstawie parametrów pojazdu skompletowanego określonych w pkt 3.2.4 załącznika B7 do regulaminu ONZ nr 154 i przy użyciu narzędzia macierzy obciążenia drogowego dostarczonego przez producenta pojazdu podstawowego. Jeżeli narzędzie to nie jest dostępne lub interpolacja CO2 jest niepraktyczna, na wniosek producenta odpowiedzialnego za przeróbkę i za zgodą organu udzielającego homologacji stosuje się wartość CO2 dla pojazdu o wysokiej emisji określoną dla pojazdu podstawowego.

G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Dopuszcza się modyfikację układu wydechowego bez konieczności przeprowadzenia dalszych badań w odniesieniu do emisji CO2 z rury wydechowej i zużycia paliwa, pod warunkiem że urządzenia kontroli emisji, w tym ewentualne filtry cząstek stałych, pozostają w niezmienionym stanie. Nie wymaga się nowego badania na wyparowywanie dla zmodyfikowanego pojazdu, pod warunkiem że urządzenia kontroli emisji są pozostawione tak, jak zostały zamontowane przez producenta w oryginalnym pojeździe (kompletnym lub niekompletnym).

G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G

W przypadku przeróbki pojazdu (np. w procesie wielostopniowej homologacji typu) producent odpowiedzialny za przeróbkę musi skonsultować się z producentem oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego) w celu uzyskania potwierdzenia, że przerobiony pojazd jest objęty homologacją w zakresie emisji oryginalnego pojazdu (kompletnego lub niekompletnego). W takim przypadku dopuszcza się, aby masa odniesienia przerobionego pojazdu przekraczała 2 840 kg.

G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G

Nie wymaga się nowego badania na wyparowywanie dla zmodyfikowanego pojazdu, pod warunkiem że urządzenia kontroli emisji są pozostawione tak, jak zostały zamontowane przez producenta w oryginalnym pojeździe (kompletnym lub niekompletnym).

G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 G
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 G
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE G
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858, załącznik IV Regulamin ONZ nr 156 X

Dodatek 4

Inne pojazdy specjalnego przeznaczenia (w tym grupa pojazdów specjalnych, wielofunkcyjne pojazdy-nośniki osprzętu i przyczepy kempingowe)

Pozycja Przedmiot Akt prawny M2 M3 N1 N2 N3 O1 O2 O3 O4
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem. Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF IF IF IF nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X A A A X X X X
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

X X
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku

X

Dopuszczalna jest modyfikacja przebiegu oraz długości rury wlewowej oraz przesunięcie położenia oryginalnego zbiornika ku

X X X X
środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji. środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji. środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji. środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji. środkowi, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań dotyczących instalacji.
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G X G G X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G X G G X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G X G G X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G X G G X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego częściowego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia czołowego całą szerokością pojazdu, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A + G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia kabiny, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

A A nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A + G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące uderzenia bocznego w słup, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A + G

Uznaje się, że pojazdy skompletowane spełniają wymogi dotyczące zderzenia tylnego, pod warunkiem że wykazano ich zgodność przynajmniej w przypadku konfiguracji samochód dostawczy lub podwozie z kabiną, z odpowiednim mechanizmem napędowym, w ramach homologacji typu na poprzednim etapie, niezależnie od zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdy.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres G nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z tyłu pojazdu uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z tyłu pojazdu uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z tyłu pojazdu uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

Materiałem oszklenia może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

Materiałem oszklenia może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

Materiałem oszklenia może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

X

Materiałem oszklenia może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

B11 Odszrania- nie/ odmgławia- nie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G G G G

Elektroniczny system wspomagania hamulców nie jest obowiązkowy w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym.

G

Elektroniczny system wspomagania hamulców nie jest obowiązkowy w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym.

X X X X
C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

X X
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi w zakres Nie dotyczy Nie dotyczy nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C10 Bezpieczeństwo

opon

i efektywność środowiskowa

Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C12 Opony bieżniko

wane

Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposaże

nie

wyposaże

nie

wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres A nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

X X
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF G IF G X IF G IF G nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

A

Mogą podlegać częściowemu wyłączeniu, jeżeli niewymienne wyposażenie z przodu kabiny uniemożliwia pełne spełnienie wymogów oraz mogą podlegać całkowitemu wyłączeniu, jeżeli spełnienie tych wymogów jest niemożliwe

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych ikontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod war- unkie- m że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod war- unkie- m że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF IF IF IF IF nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres IF nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów A nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X

Zastosowanie ograniczone jest do drzwi zapewniających dostęp do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, gdy pojazd porusza się po drodze publicznej oraz jeśli odległość między punktem R siedzenia i środkową płaszczyzną powierzchni drzwi, mierzona prostopadle do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, nie przekracza 500 mm.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X B B B nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A A A A nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F10 Osłony przeciwroz- bryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X X X X X
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X X X X X X X X
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X IF X IF X IF X IF X X X X X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X X X X X X X
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

G

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

nie wchodzi w zakres X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi wzakre- s Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi wzakre- s Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi wzakre- s Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres Nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

X

Modyfikacja długości układu wydechowego po ostatnim tłumiku, nieprzekraczająca 2,0 m, jest dopuszczalna bez dalszych badań.

nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G7 Emisje par Rozporządzenie (wE) nr 715/2007 X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (wE) nr 715/2007 X nie wchodzi w zakres X X nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (wE) nr 715/2007 Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (wE) nr 715/2007 Rozporządzenie (wE) nr 595/2009 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (wE) nr 715/2007 Rozporządzenie (wE) nr 595/2009 X X X X X nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres Nie dotyczy

Zastosowanie ma jednak załącznik V dotyczący zakazu ponownego użycia określonych części.

nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres X nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres nie wchodzi wzakre-

s

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi w zak

res

nie wchodzi

w zakr

es

H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X X X X X X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858, załącznik IV Regulamin ONZ nr 156 X X X X X X X

Dodatek 5

Żurawie samochodowe

Pozycja Przedmiot Akt prawny N3
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Nie jest wymagana dla pojazdów spełniających przepisy załącznika I, część A, pkt 4.3 lit. b) ppkt (ii) i (iii) oraz pkt 4.3 lit. c).

A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 nie wchodzi w zakres
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

W przypadku wszystkich szyb innych niż szyba przednia i szyby boczne znajdujące się przed punktami oczu kierowcy, materiałem może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dozwolone jest kierowanie pojazdem, w którym wszystkie koła skręcają w tę samą stronę o ten sam kąt (ang. crab steering)

C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Badanie przeprowadza się jedynie w przypadku pojazdów kompletnych/skompletowanych. Pojazdy posiadające do czterech osi muszą spełniać wszystkie wymagania określone w odpowiednich aktach prawnych. Dopuszczalne są odstępstwa w przypadku pojazdów posiadających więcej niż cztery osie, pod warunkiem że:

a) są one uzasadnione szczególną konstrukcją pojazdu; oraz

b) spełnione są wszystkie parametry hamowania związane z postojowymi, roboczymi i pomocniczymi układami hamulcowymi określone w odpowiednich aktach prawnych.

Elektroniczny system wspomagania hamulców nie jest obowiązkowy w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym.

C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C11 Koła zapasowe i systemy typu "run-flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF G
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

nie dotyczy pojazdu kompletnego

D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Należy stosować tylko w przypadku pojazdu podstawowego z podwoziem z kabiną, a w pozostałych przypadkach nie dotyczy.

D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Należy stosować tylko w przypadku pojazdu podstawowego z podwoziem z kabiną, a w pozostałych przypadkach nie dotyczy.

E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
F7 Tabliczka znamionowa

oraz numer identyfikacyjny pojazdu

Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F10 Osłony przeciwrozbryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A

Nie jest wymagana dla pojazdów spełniających przepisy załącznika I, część A, pkt 4.3 lit. b) ppkt (ii) i (iii) oraz pkt 4.3 lit. c).

F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 G

Badanie przeprowadza się jedynie w przypadku pojazdów kompletnych/skompletowanych. Pojazd może być poddawany badaniom zgodnie z dyrektywą 70/157/EWG, regulaminem ONZ nr 51.02 lub rozporządzeniem (WE) nr 540/2014. Poniższe wartości graniczne mają zastosowanie niezależnie od warunków dotyczących pojazdu, takich jak typ silnika, typ skrzyni biegów i wszelkie podklasy:

a) 81 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika mniejszejniż 75 kW;

b) 83 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika nie mniejszej niż 75 kW, ale mniejszej niż 150 kW;

c) 84 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika nie mniejszej niż 150 kW.

G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 Nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie może mieć zastosowanie rozporządzenie (UE) 2016/1628.

G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE nie wchodzi w zakres
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE nie wchodzi w zakres
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858, załącznik IV Regulamin ONZ nr 156 X

Dodatek 6

Pojazdy do przewożenia ładunków nienormatywnych

Pozycja Przedmiot Akty regulacyjne N3 O4
A URZĄDZENIA PRZYTRZYMUJĄCE, BADANIA ZDERZENIA, INTEGRALNOŚĆ UKŁADU PALIWOWEGO ORAZ BEZPIECZEŃSTWO ELEKTRYCZNE WYSOKIEGO NAPIĘCIA
A1 Wyposażenie wnętrza Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A2 Siedzenia i zagłówki Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

Siedzenia nieprzeznaczone do użytkowania muszą być wyraźnie i trwale zaznaczone dla użytkowników albo za pomocą piktogramu, albo za pomocą znaku z odpowiednim tekstem.

nie wchodzi w zakres
A3 Siedzenia autobusowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A4 Kotwiczenia pasów bezpieczeństwa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi w zakres
A5 Pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Zastosowanie ograniczone do siedzeń przeznaczonych do normalnego użytkowania, jeśli pojazd porusza się po drodze publicznej.

nie wchodzi w zakres
A6 Urządzenia przypominające o zapięciu pasów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A7 Przegrody wewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
A8 Kotwiczenia urządzenia przytrzymującego dla dzieci Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF B nie wchodzi w zakres
A9 Urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
A10 Ulepszone urządzenia przytrzymujące dla dzieci (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
A11 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod przód pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres
A12 Zabezpieczenie przed wjechaniem pod tył pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A
A13 Zabezpieczenia boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X A
A14 Bezpieczeństwo zbiornika paliwa (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A
A15 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych gazem płynnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A16 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A17 Bezpieczeństwo pojazdów napędzanych wodorem (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A18 Kwalifikacja materiałowa instalacji wodorowej (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A19 Bezpieczeństwo elektryczne podczas użytkowania (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
A20 Uderzenie czołowe częściowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A21 Uderzenie czołowe całą szerokością pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A22 Bezpieczne układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A23 Zamienna poduszka powietrzna Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
A24 Uderzenie kabiny Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres
A25 Uderzenie boczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A26 Uderzenie boczne w słup Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A27 Zderzenie tylne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
A28 Systemy pokładowe eCall oparte na numerze 112 Rozporządzenie (UE) 2015/758 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO, WIDZIALNOŚĆ I WIDOCZNOŚĆ
B1 Ochrona nóg i głów w przypadku pieszych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B2 Powiększona strefa zabezpieczenia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B3 Przedni układ zabezpieczający Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
B4 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w przypadku pojawienia się pieszych lub rowerzystów przed pojazdem Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B5 Ostrzeganie przed możliwością zderzenia z pieszymi lub rowerzystami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
B6 System informujący o martwym polu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
B7 Wykrywanie obiektów przy cofaniu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
B8 Pole widzenia z przodu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
B9 Pole bezpośredniej widoczności w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
B10 Oszklenie bezpieczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X

Materiałem oszklenia może być szkło bezpieczne lub sztywne tworzywo sztuczne do szyb.

B11 Odszranianie/ odmgławianie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje odszraniające i odmgławiające szyby przedniej

nie wchodzi w zakres
B12 Wycieraczki/ spryskiwacze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Pojazdy muszą być wyposażone w odpowiednie spryskiwacze i wycieraczki szyby przedniej

nie wchodzi w zakres
B13 Urządzenia widzenia pośredniego Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
B14 Dźwiękowe systemy ostrzegawcze pojazdu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 X nie wchodzi w zakres
C PODWOZIE POJAZDU, HAMOWANIE, OPONY I UKŁAD KIEROWNICZY
C1 Układy kierownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dozwolone jest kierowanie pojazdem, w którym wszystkie koła skręcają w tę samą stronę o ten sam kąt (ang. crab steering)

X
C2 Ostrzeganie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres
C3 Utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu w nagłych sytuacjach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C4 Hamowanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 G

Badanie przeprowadza się jedynie w przypadku pojazdów kompletnych/ skompletowanych. Pojazdy posiadające do czterech osi muszą spełniać wszystkie wymagania określone w odpowiednich aktach prawnych. Dopuszczalne są odstępstwa w przypadku pojazdów posiadających więcej niż cztery osie, pod warunkiem że:

X
a) są one uzasadnione szczególną konstrukcją pojazdu; oraz

b) spełnione są wszystkie parametry hamowania związane z postojowymi, roboczymi i pomocniczymi układami hamulcowymi określone w odpowiednich aktach prawnych.

Elektroniczny system wspomagania hamulców nie jest obowiązkowy w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym.

C5 Części zamienne do układów hamulcowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
C6 Układ wspomagania hamowania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C7 Kontrola stateczności Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy X
C8 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie dotyczy nie wchodzi w zakres
C9 Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C10 Bezpieczeństwo opon i efektywność środowiskowa Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X

Opony muszą mieć homologację typu zgodnie z wymogami określonymi w regulaminie ONZ nr 117, nawet jeżeli maksymalna prędkość konstrukcyjna pojazdu jest mniejsza niż 80 km/h.

C11 Koła zapasowe i systemy typu "run- flat" (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C12 Opony bieżnikowane Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
C13 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach lekkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
C14 Monitorowanie ciśnienia w oponach w pojazdach ciężkich Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A
C15 Montaż opon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X

Opony muszą mieć homologację typu zgodnie z wymogami określonymi w regulaminie ONZ nr 54, nawet jeżeli maksymalna prędkość konstrukcyjna pojazdu jest mniejsza niż 80 km/h.

Nośność może być dostosowana w stosunku do maksymalnej prędkości konstrukcyjnej w porozumieniu z producentem opon.

C16 Koła zapasowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 wyposażenie wyposażenie
D PRZYRZĄDY POKŁADOWE, UKŁADY ELEKTRYCZNE, OŚWIETLENIE POJAZDU I ZABEZPIECZENIE PRZED NIEUPRAWNIONYM UŻYCIEM, W TYM PRZED CYBERATAKAMI
D1 Dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D2 Zakłócenia radiowe (kompatybilność elektromagnetyczna) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D3 Zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem, immobilizery i systemy alarmowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF G nie wchodzi w zakres
D4 Ochrona pojazdu przed cyberatakami Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D5 Prędkościomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D6 Drogomierz Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D7 Urządzenia ograniczenia prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D8 inteligentne dostosowanie prędkości Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D9 Identyfikacja urządzeń sterowniczych i kontrolnych, ostrzegawczych i wskaźników Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
D10 Układy ogrzewania Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D11 Urządzenia sygnalizacji świetlnej Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D12 Urządzenia oświetlenia dróg Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D13 Urządzenia odblaskowe Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D14 Źródła światła Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
D15 Instalacja sygnalizacji świetlnej, oświetlenia drogi i urządzeń odblaskowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X A

Pod warunkiem że zainstalowane są wszystkie obowiązkowe urządzenia oświetleniowe i nie jest utrudniona widoczność geometryczna

D16 Awaryjny sygnał stopu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X

Dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w elektronicznie sterowany układ przeciwblokujący

nie wchodzi w zakres
D17 Urządzenia czyszczące szybę reflektora (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF nie wchodzi w zakres
D18 Sygnalizator zmiany biegów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
E ZACHOWANIE KIEROWCY I UKŁADY
E1 Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
E2 Ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres
E3 Zaawansowany system ostrzegania o rozproszeniu uwagi kierowcy; Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
E4 System monitorowania dostępności kierowcy (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
E5 Rejestrator danych na temat zdarzeń. Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
E6 Systemy prowadzenia zastępujące kierowcę (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
E7 Systemy dostarczające pojazdowi w czasie rzeczywistym informacji o stanie pojazdu i jego otoczeniu (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
E8 Jazda w konwoju (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
E9 Systemy przekazujące innym użytkownikom dróg informacje dotyczące bezpieczeństwa (w przypadku pojazdów zautomatyzowanych) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 Nie wskazano jeszcze wymogów nie wchodzi w zakres
F OGÓLNA BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA POJAZDU
F1 Miejsce na tablicę rejestracyjną Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F2 Cofanie Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
F3 Zamki i elementy mocowania drzwi Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F4 Stopnie służące do wsiadania, uchwyty i stopnie nadwozia Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X nie wchodzi w zakres
F5 Wystające elementy zewnętrzne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F6 Wystające elementy zewnętrzne kabin pojazdów użytkowych Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres
F7 Tabliczka znamionowa oraz numer identyfikacyjny pojazdu Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F8 Urządzenia holownicze Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A nie wchodzi w zakres
F9 Osłony kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F10 Osłony przeciwrozbryzgowe kół Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X A
F11 Masy i wymiary Rozporządzenie (UE) 2019/2144 A A
F12 Sprzęgi mechaniczne Rozporządzenie (UE) 2019/2144 IF X X
F13 Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych (IF) Rozporządzenie (UE) 2019/2144 X X
F14 Ogólna charakterystyka konstrukcji autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F15 Wytrzymałość konstrukcji nośnej autobusów Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
F16 Palność w autobusach Rozporządzenie (UE) 2019/2144 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G EFEKTYWNOŚĆ ŚRODOWISKOWA I EMISJE
G1 Poziom hałasu Rozporządzenie (UE) nr 540/2014 G

Badanie przeprowadza się jedynie w przypadku pojazdów kompletnych/ skompletowanych. Pojazd może być poddawany badaniom zgodnie z dyrektywą 70/157/EWG, regulaminem ONZ nr 51.02 lub rozporządzeniem (WE) nr 540/2014.

Poniższe wartości graniczne mają zastosowanie niezależnie od warunków dotyczących pojazdu, takich jak typ silnika, typ skrzyni biegów i wszelkie podklasy:

a) 81 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika mniejszej niż 75 kW;

b) 83 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika nie mniejszej niż 75 kW, ale mniejszej niż 150 kW;

c) 84 dB(A) dla pojazdów o mocy silnika nie mniejszej niż 150 kW.

nie wchodzi w zakres
G2 Emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G2a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu oraz pokładowy przyrząd do pomiaru zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G3 Emisje z układu wylotowego silnika w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G3a Określenie indywidualnych poziomów emisji CO2 i zużycia paliwa pojazdu Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G3b Określenie parametrów efektywności energetycznej przyczepy Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G4 Emisje z rury wydechowej na drodze Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G5 Trwałość emisji z rury wydechowej Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X nie wchodzi w zakres
G6 Emisje ze skrzyni korbowej Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X nie wchodzi w zakres
G7 Emisje par Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G8 Niskotemperaturowe emisje z rury wydechowej w laboratorium Rozporządzenie (WE) nr 715/2007 nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G9 Pokładowy układ diagnostyczny Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G10 Brak urządzenia ograniczającego skuteczność działania Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G11 Pomocnicze strategie emisji Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G12 Zabezpieczenia przed ingerencją Rozporządzenie (WE) nr 595/2009 X

Ewentualnie w przypadku pojazdów z napędem hydrostatycznym można również stosować przepisy rozporządzenia (UE) 2016/1628

nie wchodzi w zakres
G13 Zdolność do recyklingu Dyrektywa 2005/64/WE nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
G14 Systemy klimatyzacji Dyrektywa 2006/40/WE nie wchodzi w zakres nie wchodzi w zakres
H DOSTĘP DO INFORMACJI I AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA
H1 Dostęp do informacji z OBD pojazdu oraz informacji dotyczących naprawy i konserwacji pojazdu Rozporządzenie (UE) 2018/858, art. 61-66 i załącznik X X X
H2 Aktualizacja oprogramowania Rozporządzenie (UE) 2018/858, załącznik

IV

Regulamin ONZ nr 156

X X"

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) 2018/858 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5. Uzgodnienia dotyczące aktualizacji oprogramowania

System zarządzania aktualizacją oprogramowania producenta, jak również cały typ pojazdu, musi spełniać wymogi określone w regulaminie ONZ nr 156.".

ZAŁĄCZNIK  IV

W pkt 1 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2018/858, tabela otrzymuje brzmienie:
"Kategoria Jednostki
M1 1 500
M2, M3 0 do daty rozpoczęcia stosowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 41 ust. 5. W przypadku pojazdów w pełni zautomatyzowanych produkowanych w małych seriach: 1 500 od dnia 6 grudnia 2022 r.
N1 1 500
N2, N3 0 do daty rozpoczęcia stosowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 41 ust. 5. W przypadku pojazdów w pełni zautomatyzowanych produkowanych w małych seriach: 1 500 od dnia 6 grudnia 2022 r.
O1, O2 0
O3, O4 0"
1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1362 z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do osiągów przyczep do pojazdów ciężarowych w zakresie ich wpływu na emisję CO2 oraz zużycie paliwa i energii przez pojazdy silnikowe oraz bezemisyjny zasięg pojazdów silnikowych oraz w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/683 (Dz.U. L 205 z 5.8.2022, s. 145).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów dotyczących homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, w odniesieniu do ich ogólnego bezpieczeństwa oraz ochrony osób znajdujących się w pojeździe i niechro- nionych uczestników ruchu drogowego, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 78/2009, (WE) nr 79/2009 i (WE) nr 661/2009 oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 631/2009, (UE) nr 406/2010, (UE) nr 672/2010, (UE) nr 1003/2010, (UE) nr 1005/2010, (UE) nr 1008/2010, (UE) nr 1009/2010, (UE) nr 19/2011, (UE) nr 109/2011, (UE) nr 458/2011, (UE) nr 65/2012, (UE) nr 130/2012, (UE) nr 347/2012, (UE) nr 351/2012, (UE) nr 1230/2012 i (UE) 2015/166 (Dz.U. L 325 z 16.12.2019, s. 1).
4 Decyzja Rady (UE) 2020/848 z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na Światowym Forum Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Harmonizacji Przepisów dotyczących Pojazdów w odniesieniu do wniosków dotyczących modyfikacji regulaminów ONZ nr 13, 14, 16, 22, 30, 41, 78, 79, 83, 94, 95, 101, 108, 109, 117, 129, 137, 138, 140 i 152, w odniesieniu do wniosków dotyczących modyfikacji ogólnych przepisów technicznych nr 3, 6, 7, 16 i 19, w odniesieniu do wniosku dotyczącego poprawek do ujednoliconej rezolucji R.E.3 oraz w odniesieniu do wniosków dotyczących pięciu nowych regulaminów ONZ w sprawie bezpieczeństwa, emisji i automatyzacji w dziedzinie pojazdów silnikowych (Dz.U. L 196 z 19.6.2020, s. 5).
5 Dz.U. L 82 z 9.3.2021, s. 60.
6 Załącznik I zmieniony przez sprostowanie z dnia 30 marca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.92.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2022 r.
7 Załącznik II:

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 24 listopada 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.304.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2022 r.

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 30 marca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.92.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 grudnia 2022 r.

8 RozporzRozporząądzeniedzeniewykonawcze Komisji (UE) 2022/1426 z dnia 5 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 w odniesieniu do jednolitych procedur i specyfikacji technicznych w zakresie homologacji typu systemu zautomatyzowanej jazdy (ADS) pojazdów w pełni zautomatyzowanych (Dz.U. L 221 z 26.8.2022, s. 1).".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.296.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2236 zmieniające załączniki I, II, IV i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do wymogów technicznych dla pojazdów produkowanych w nieograniczonych seriach, pojazdów produkowanych w małych seriach, pojazdów w pełni zautomatyzowanych produkowanych w małych seriach i pojazdów specjalnego przeznaczenia oraz w odniesieniu do aktualizacji oprogramowania
Data aktu: 20/06/2022
Data ogłoszenia: 16/11/2022
Data wejścia w życie: 06/12/2022