Rozporządzenie delegowane 2022/1456 ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/1456
z dnia 10 czerwca 2022 r.
ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2015/179 2  upoważniono państwa członkowskie do ustanowienia czasowego odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE 3  w odniesieniu do warunków szczególnych dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych z drzew iglastych (Pinopsida) w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ponieważ wspomniana decyzja przestała obowiązywać w dniu 31 grudnia 2020 r., należy przyjąć nowe przepisy, aby również w przyszłości umożliwić wprowadzanie skrzyń na amunicję pod pewnymi warunkami.

(2) W art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 określono szczególne wymogi dotyczące wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych, które powinny być zgodne z Międzynarodowym Standardem dla Środków Fitosanitarnych nr 15 - przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w handlu międzynarodowym (ISPM 15) 4 , gwarantujące, że drewniany materiał opakowaniowy został poddany zatwierdzonemu zabiegowi fitosanitarnemu.

(3) Niektóre drewniane materiały opakowaniowe z drzew iglastych (Pinopsida) w postaci skrzyń używanych do transportu amunicji i wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki przed dniem 1 września 2007 r. zostały poddane zabiegom niezgodnym z mającymi zastosowanie wymogami określonymi w załączniku I do ISPM 15 i w związku z tym nie spełniają warunków określonych w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

(4) W dniu 7 września 2018 r. Stany Zjednoczone Ameryki zwróciły się o przedłużenie odstępstwa na mocy decyzji wykonawczej (UE) 2015/179 w odniesieniu do drewnianych materiałów opakowaniowych wykonanych z drewna drzew iglastych oraz o rozszerzenie zakresu odstępstwa na drewniane materiały opakowaniowe wykonane z drewna drzew liściastych. Do wyżej wymienionego wniosku Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły dokumentację, która stanowi kontynuację wcześniejszej analizy dróg przenikania agrofagów przeprowadzonej przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do skrzyń na amunicję z drewna drzew iglastych, uzupełniając ją analizą dróg przenikania agrofagów dla skrzyń na amunicję z drewna drzew liściastych.

(5) Na podstawie informacji dostarczonych przez Stany Zjednoczone Ameryki i w następstwie dyskusji z odpowiednią grupą ekspertów na temat odstępstwa dotyczącego wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Komisja stwierdziła, że skrzynie, o których mowa w motywie 3, używane do transportu amunicji, zarówno z drewna drzew iglastych, jak i drzew liściastych, nie stwarzają żadnego ryzyka rozprzestrzeniania się agrofagów roślin, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków. Warunki te dotyczą daty produkcji tych skrzyń na amunicję, braku lub ograniczonej obecności kory, obróbki i naprawy takich skrzyń, a także ich przechowywania i transportu.

(6) Odstępstwo to powinno mieć zastosowanie wyłącznie do drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, które zostały wyprodukowane przed dniem 1 września 2007 r., ponieważ skrzynie wyprodukowane po tej dacie są poddawane obróbce zgodnie z ISPM 15.

(7) Należy zatem zezwolić na wprowadzanie na terytorium Unii takich drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, zarówno z drewna drzew iglastych, jak i drzew liściastych, jak również na ich przechowywanie i przemieszczanie na terytorium Unii, o ile spełniają one warunki określone w niniejszym rozporządzeniu.

(8) W celu zapewnienia skutecznych kontroli i przeglądu potencjalnych zagrożeń fitosanitarnych każdy podmiot, który przemieszcza lub przechowuje drewniane materiały opakowaniowe w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, po odpowiednich kontrolach, powinien powiadomić odpowiedni właściwy organ o przemieszczaniu lub przechowywaniu przedmiotowych skrzyń.

(9) Aby zapewnić szybką reakcję na wszelkie potencjalne zagrożenie fitosanitarne związane z drewnianymi materiałami opakowaniowymi w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, państwa członkowskie powinny niezwłocznie informować siebie nawzajem i Komisję, kiedy dowiedzą się, że przesyłka nie spełnia wymogów dotyczących warunków wprowadzania do Unii określonych w niniejszym rozporządzeniu. Ponadto, aby ocenić stosowanie niniejszego rozporządzenia, państwa członkowskie powinny corocznie przekazywać Komisji oraz pozostałym państwom członkowskim informacje dotyczące dokonanego przywozu.

(10) Warunki odstępstwa wprowadzone niniejszym rozporządzeniem powinny mieć zastosowanie do dnia 31 lipca 2025 r., aby umożliwić przegląd wdrażania jego środków oraz zbadanie, czy skutecznie przeciwdziałają one zagrożeniu fitosanitarnemu związanemu z przywozem przedmiotowego drewnianego materiału opakowaniowego.

(11) Ponieważ decyzja wykonawcza (UE) 2015/179 wygasła już w dniu 31 grudnia 2020 r., niniejsze rozporządzenie wykonawcze powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, aby zapewnić jak najszybsze wprowadzanie tego drewnianego materiału opakowaniowego do Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Upoważnienie do ustanowienia odstępstwa i warunki dotyczące skrzyń na amunicję

Drewniane materiały opakowaniowe w postaci skrzyń na amunicję faktycznie używanych do transportu amunicji wyprodukowane przed dniem 1 września 2007 r. i pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych ("skrzynie"), są zwolnione z wymogów określonych w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031, jeżeli:

a)
skrzynie te spełniają warunki określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia; oraz
b)
spełnione są wymogi określone w art. 2, 3 i 4.
Artykuł  2

Obowiązek powiadomienia

1. 
Co najmniej pięć dni roboczych przed planowanym wprowadzeniem przesyłki, o której mowa w art. 1, importer powiadamia właściwe organy państwa członkowskiego o miejscu wprowadzenia i o zamiarze wprowadzenia przesyłki. W tym samym terminie importer przekazuje również takie samo powiadomienie właściwym organom państwa członkowskiego pierwszego miejsca składowania, jeżeli miejsce to różni się od miejsca wprowadzenia.
2. 
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje następujące elementy:
a)
datę planowanego wprowadzenia;
b)
spis danej przesyłki ze wskazaniem skrzyń wchodzących w jej skład;
c)
imię i nazwisko/nazwę i adres importera;
d)
adres planowanego miejsca wprowadzenia;
e)
adres pierwszego miejsca składowania, jeżeli jest on inny niż miejsce wprowadzenia.
Artykuł  3

Kontrole przeprowadzane przez właściwe organy

1. 
Właściwe organy państwa członkowskiego miejsca wprowadzenia sprawdzają obecność i kompletność dokumentu opisanego w pkt 7 załącznika. Ponadto sprawdzają zgodność reprezentatywnej próbki każdej przesyłki z następującymi punktami załącznika:
a)
pkt 1 i 2 w zakresie umieszczania odpowiedniego oznakowania;
b)
pkt 3 dotyczącego naprawionych skrzyń;
c)
pkt 4 dotyczącego nieobecności kory;
d)
pkt 5 dotyczącego poziomu zawartości wilgoci;
2. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1, w przypadku gdy pierwsze miejsce składowania różni się od miejsca wprowadzenia, kontrolę opisaną we wspomnianym ustępie przeprowadzają właściwe organy państwa członkowskiego pierwszego miejsca składowania.
Artykuł  4

Przechowywanie i przemieszczanie skrzyń

1. 
Przed przeprowadzeniem kontroli, o których mowa w art. 3, oraz po ich przeprowadzeniu skrzynie są składowane w zamkniętych budynkach.
2. 
Każde przemieszczanie skrzyń odbywa się wyłącznie w zamkniętych kontenerach lub pod pełną osłoną ochronną.
Artykuł  5

Powiadamianie o niezgodności

Państwa członkowskie powiadamiają Komisję i pozostałe państwa członkowskie o każdej przesyłce niespełniającej warunków określonych w załączniku.

Powiadomienia dokonuje się nie później niż trzy dni robocze po dacie, kiedy właściwy organ dowiedział się o takiej przesyłce.

Artykuł  6

Sprawozdania dotyczące przywozu

Do dnia 31 stycznia każdego roku państwo członkowskiego pierwszego miejsca składowania przekazuje Komisji i pozostałym państwom członkowskim informacje na temat liczby przesyłek wprowadzonych na jego terytorium oraz sprawozdanie z kontroli, o których mowa w art. 3, przeprowadzonych w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia poprzedniego roku.

Artykuł  7

Data wygaśnięcia

Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 31 lipca 2025 r.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 czerwca 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Warunki dotyczące skrzyń na amunicję, o których mowa w art. 1

Skrzynie, o których mowa w art. 1, muszą spełniać następujące warunki:
1)
posiadają oznakowanie potwierdzające, że zostały wyprodukowane przed dniem 31 sierpnia 2007 r.;
2)
posiadają oznakowanie wskazujące, że zostały poddane działaniu środka do konserwacji drewna zatwierdzonego przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych Ameryki.
3)
jeżeli od czasu wyprodukowania skrzynie zostały poddane naprawie, użyte w tym celu drewno musi spełniać warunki określone w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031;
4)
skrzynie są wykonane z drewna. Drewno to musi być całkowicie okorowane albo może zawierać jedynie wizualnie oddzielne i wyraźnie odrębne małe części kory. Takie części kory muszą spełniać jeden z następujących wymogów:
a)
mają mniej niż 3 cm szerokości (niezależnie od długości);
b)
jeżeli mają więcej niż 3 cm szerokości, całkowita powierzchnia każdej z poszczególnych części kory ma mniej niż 50 cm2;
5)
ich poziom zawartości wilgoci nie przekracza 20 %;
6)
skrzynie te były składowane w zamkniętych budynkach i transportowane w zamkniętych kontenerach lub pod pełną osłoną ochronną;
7)
do skrzyń dołączony jest dokument wydany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdzający zgodność z warunkami określonymi w pkt 4, 5 i 6.
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/179 z dnia 4 lutego 2015 r. upoważniająca państwa członkowskie do ustanowienia odstępstwa od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do drewnianych materiałów opakowaniowych z drzew iglastych (Coniferales) w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (Dz.U. L 30 z 6.2.2015, s. 38).
3 Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1).
4 Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych nr 15 (ISPM 15): przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w handlu międzynarodowym. https://www.ippc.int/en/core-activities/standards-setting/ispms/#614.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.229.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/1456 ustanawiające odstępstwo od art. 43 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do warunków przywozu dotyczących wprowadzania do Unii drewnianych materiałów opakowaniowych w postaci skrzyń na amunicję pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod kontrolą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, wyprodukowanych przed dniem 1 września 2007 r.
Data aktu: 10/06/2022
Data ogłoszenia: 05/09/2022
Data wejścia w życie: 08/09/2022