Rozporządzenie delegowane 2022/1225 w sprawie tymczasowych nadzwyczajnych środków stanowiących odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w celu przeciwdziałania zakłóceniom na rynku w sektorze owoców i warzyw spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/1225
z dnia 14 lipca 2022 r.
w sprawie tymczasowych nadzwyczajnych środków stanowiących odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w celu przeciwdziałania zakłóceniom na rynku w sektorze owoców i warzyw spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 219 ust. 1 w związku z art. 228,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ze względu na obecny kryzys spowodowany przez inwazję Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r., która rozpoczęła się wkrótce po kryzysie związanym z COVID-19, rolnicy we wszystkich państwach członkowskich borykają się z wyjątkowymi trudnościami. Problemy logistyczne sprawiły, że rolnicy w UE są narażeni na zakłócenia gospodarcze łańcuchów dostaw spowodowane tym kryzysem, a obecnie borykają się z trudnościami finansowymi i problemami z przepływem środków pieniężnych. W związku z trwającymi zakłóceniami na rynku i bezprecedensową kombinacją okoliczności rolnicy we wszystkich państwach członkowskich napotkali wyjątkowe trudności w planowaniu, wdrażaniu i realizacji programów pomocy określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013. Należy zatem złagodzić te trudności, wprowadzając odstępstwa od niektórych przepisów rozporządzenia (UE) 1308/2013.

(2) Uznane organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów mogą wdrażać, w ramach swoich zatwierdzonych programów operacyjnych, środki zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego, o których mowa w art. 33 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia, mające na celu zwiększenie ich odporności na zakłócenia na rynku. Zgodnie z art. 33 ust. 3 akapit czwarty tego rozporządzenia środki zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego nie mogą jednak przekraczać jednej trzeciej wydatków w ramach programu operacyjnego. Aby zapewnić większą elastyczność tym organizacjom producentów i zrzeszeniom organizacji producentów i umożliwić im przeznaczanie zasobów dostępnych w ramach ich programów operacyjnych na przeciwdziałanie zakłóceniom na rynku, przepis ten nie powinien mieć zastosowania w 2022 r.

(3) Konieczne są szczególne środki umożliwiające uznanym organizacjom producentów i zrzeszeniom organizacji producentów zarządzanie ich funduszami operacyjnymi poprzez zezwolenie im na przekierowanie funduszy, w tym unijnej pomocy finansowej w ramach funduszu operacyjnego, na działania i środki niezbędne do zaradzenia konsekwencjom inwazji Rosji na Ukrainę. W celu zapewnienia uznanym organizacjom producentów i zrzeszeniom organizacji producentów takiej możliwości, należy w 2022 r. zwiększyć limit unijnej pomocy finansowej określony w art. 34 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 z 50 % do 70 % faktycznie poniesionych wydatków.

(4) Ze względu na szczególnie pilną potrzebę, w szczególności biorąc pod uwagę trwające zakłócenia na rynku, ich poważne skutki dla sektora owoców i warzyw, a także prawdopodobieństwo ich kontynuacji i zaostrzenia, należy natychmiast podjąć działania i pilnie wprowadzić środki służące złagodzeniu negatywnych skutków tych zakłóceń. Opóźnienie natychmiastowych działań mających na celu zaradzenie tym zakłóceniom na rynku groziłoby ich pogorszeniem, co byłoby szkodliwe dla warunków produkcji i warunków rynkowych w sektorze owoców i warzyw.

(5) Wobec konieczności natychmiastowego działania niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Czasowe odstępstwa od przepisów art. 33 ust. 3 i art. 34 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013

Na zasadzie odstępstwa od art. 33 ust. 3 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 limit jednej trzeciej wydatków w ramach programu operacyjnego dotyczący środków zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego w sektorze owoców i warzyw, o którym mowa w tym przepisie, nie ma zastosowania w 2022 r.

Na zasadzie odstępstwa od art. 34 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 pomoc finansowa Unii dla funduszu operacyjnego w 2022 r. nie przekracza kwoty wkładu finansowego Unii na rzecz funduszy operacyjnych zatwierdzonych przez państwa członkowskie na 2022 r. oraz jest ograniczona do 70 % faktycznie poniesionych wydatków.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.189.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/1225 w sprawie tymczasowych nadzwyczajnych środków stanowiących odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w celu przeciwdziałania zakłóceniom na rynku w sektorze owoców i warzyw spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę
Data aktu: 14/07/2022
Data ogłoszenia: 18/07/2022
Data wejścia w życie: 19/07/2022