uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych 1 , w szczególności jej art. 30 ust. 8,
(1) W dyrektywie (UE) 2018/2001 rozszerzono rolę systemów dobrowolnych o zadania związane z certyfikacją zgodności paliw z biomasy z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz zgodności odnawialnych ciekłych i gazowych paliw transportowych pochodzenia niebiologicznego oraz pochodzących z recyklingu paliw węglowych z odpowiednimi kryteriami ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Ponadto systemy dobrowolne można wykorzystywać do certyfikowania biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów.
(2) W celu ustalenia, czy biopaliwa, biopłyny, paliwa z biomasy, odnawialne ciekłe i gazowe paliwa transportowe pochodzenia niebiologicznego oraz pochodzące z recyklingu paliwa węglowe spełniają wymogi dyrektywy (UE) 2018/2001, konieczne jest prawidłowe i zharmonizowane funkcjonowanie systemów dobrowolnych. W związku z tym należy ustanowić zharmonizowane zasady, które będą obowiązywać w całym systemie certyfikacji, zapewniając niezbędną pewność prawa w odniesieniu do przepisów mających zastosowanie do podmiotów gospodarczych i systemów dobrowolnych.
(3) Aby zmniejszyć obciążenia administracyjne, przepisy wykonawcze powinny być proporcjonalne i ograniczać się do tego, co niezbędne, aby zapewnić właściwy i zharmonizowany przebieg weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz innymi wymogami, umożliwiający w najwyższym możliwym stopniu ograniczenie wystąpienia nadużyć. Nie należy zatem uznawać przepisów wykonawczych za kompleksową normę, lecz za minimalne wymogi. Systemy dobrowolne mogą zatem w razie potrzeby uzupełniać te przepisy.
(4) Podmioty gospodarcze mogą w każdej chwili podjąć decyzję o uczestnictwie w innym systemie dobrowolnym. Aby jednak uniemożliwić podmiotowi gospodarczemu, który nie przeszedł pomyślnie audytu w ramach jednego systemu, natychmiastowe ubieganie się o certyfikację w ramach innego systemu, wszystkie systemy, które przyjmują wniosek od podmiotu gospodarczego, powinny wymagać od niego, by dostarczył informację o tym, czy w ciągu ostatnich 5 lat nie przeszedł pomyślnie audytu. Powinno to również dotyczyć sytuacji, w których podmiot gospodarczy posiada nową osobowość prawną, ale zasadniczo pozostaje ten sam, tak aby drobne lub czysto formalne zmiany, np. w strukturze zarządu lub zakresie działalności, nie zwalniały nowego podmiotu gospodarczego ze stosowania się do takich zasad.
(5) System bilansu masy ma na celu zmniejszenie obciążenia administracyjnego związanego z wykazaniem zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych dzięki umożliwieniu mieszania surowców i paliw o różnych właściwościach dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz umożliwianie ponownego przypisania właściwości dotyczących zrównoważonego rozwoju w elastyczny sposób do partii wycofanych z takiej mieszanki. W celu zapewnienia przejrzystości mieszanie w ramach systemu bilansu masy jest dopuszczalne, np. jeżeli surowce należą do tej samej grupy produktów. Grupa produktów może obejmować np. różne rodzaje niesposżywczych materiałów celulozowych wykazujących podobne właściwości fizyczne i chemiczne, wartości opałowe lub współczynniki konwersji bądź inne materiały lignocelulozowe objęte przepisami części A lit. q) załącznika IX do dyrektywy (UE) 2018/2001. Oleje roślinne z pierwszego tłoczenia wykorzystywane do produkcji biopaliw i bio- płynów mogą należeć do tej samej grupy produktów. Surowce, które można wykorzystać do produkcji biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy, podlegające różnym przepisom dotyczącym ich wkładu w realizację celów w zakresie energii odnawialnej, zasadniczo nie powinny być jednak uznawane za należące do tej samej grupy produktów, ponieważ groziłoby to podważeniem celów dyrektywy (UE) 2018/2001, w której przewiduje się zróżnicowane traktowanie biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy w zależności od surowca, z którego są produkowane. W odniesieniu do paliw gazowych wzajemnie połączony system UE uznaje się za jeden zintegrowany system bilansu masy. Paliwa gazowe produkowane i zużywane poza siecią lub za pośrednictwem wydzielonych lokalnych sieci dystrybucji należy traktować jako odrębne systemy bilansu masy. Niezbędne są dalsze środki ostrożności w celu zapewnienia spójności zgłoszeń dotyczących zrównoważoności w przypadku wywozu paliw do państw trzecich, w których nie stosuje się systemu bilansu masy. W tym celu system bilansu masy powinien obejmować także informacje dotyczące ilości paliw, w odniesieniu do których nie określono właściwości dotyczących zrównoważonego rozwoju, przy czym należy również uwzględnić w systemie bilansu masy dostawy paliwa do podmiotów nieposiadających certyfikatów, z uwzględnieniem cech fizycznych dostarczanych paliw.
(6) Przygotowując audyt początkowy w obiekcie, a także w trakcie kolejnych audytów w ramach nadzoru lub audytów recertyfikacyjnych, audytor powinien dokonać stosownej analizy ogólnego profilu ryzyka podmiotów gospodarczych. W oparciu o specjalistyczną wiedzę i na podstawie informacji przekazanych przez podmiot gospodarczy, audytor powinien uwzględnić w tej analizie nie tylko poziom ryzyka w odniesieniu do danego podmiotu gospodarczego, ale także w odniesieniu do łańcucha dostaw (np. dla podmiotów gospodarczych prowadzących obrót materiałami wymienionymi w załączniku IX do dyrektywy (UE) 2018/2001). Należy dostosować intensywność audytu, jego zakres, lub oba te elementy, do poziomu zidentyfikowanego ogólnego ryzyka, aby zapewnić odpowiedni poziom zaufania do prawdziwości informacji dostarczanych przez podmioty gospodarcze, ograniczając tym samym ryzyko istotnych zniekształceń.
(7) W przypadku audytu grupowego, jeżeli audyty w obiekcie zostają zastąpione zdalnymi analizami dokumentów, systemy dobrowolne i jednostki certyfikujące powinny zapewniać, aby w ramach tych analiz możliwe było uzyskanie takiego samego poziomu pewności jak w przypadku audytu w obiekcie (np. dostępność wysokiej jakości zdjęć satelitarnych, danych o obszarach chronionych i torfowiskach, które stanowią źródło informacji dotyczących odpowiedniej perspektywy czasowej).
(8) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2019/807 2 uznano, że w pewnych okolicznościach można uniknąć wpływu na pośrednią zmianę sposobu użytkowania gruntów (ILUC) wywieranego przez biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy uznawane za obarczone wysokim ryzykiem ILUC. Aby zapewnić równe szanse wdrożenia procesu certyfikacji paliw o niskim ryzyku ILUC w systemach dobrowolnych, należy ustanowić szczegółowe wymogi umożliwiające certyfikację biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku ILUC. Certyfikowane biopaliwa, biopłyny lub paliwa z biomasy o niskim ryzyku ILUC należy zwolnić z limitu i obowiązku stopniowego zmniejszania ustanowionych w odniesieniu do produkowanych z roślin spożywczych i pastewnych biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o wysokim ryzyku ILUC, pod warunkiem że spełniają one odpowiednie kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych określone w art. 29 dyrektywy (UE) 2018/2001.
(9) Podmioty gospodarcze ubiegające się o certyfikację niskiego ryzyka ILUC mogły już wcześniej uzyskać certyfikację w odniesieniu do innych aspektów w ramach systemu dobrowolnego lub mogą ubiegać się o certyfikację niskiego ryzyka ILUC jednocześnie z ubieganiem się o certyfikację w odniesieniu do innych aspektów, które mogą być objęte systemem dobrowolnym. Wnioskodawcą może być gospodarstwo rolne, grupa rolników, pierwszy punkt gromadzenia lub zarządca grupy działający w imieniu grupy rolników. W przypadku zastosowania środków do upraw wieloletnich można odroczyć początek dziesięcioletniego okresu ważności certyfikacji niskiego ryzyka pośredniej zmiany użytkowania gruntów ze względu na opóźnienie między wdrożeniem środka a zaobserwowaniem wzrostu plonów.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Zrównoważonego Charakteru Biopaliw, Biopłynów i Paliw z Biomasy ustanowionego na mocy art. 34 ust. 2 dyrektywy (UE) 2018/2001,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
WPROWADZENIE
Przedmiot
W niniejszym rozporządzeniu określono przepisy wykonawcze zapewniające skuteczny i zharmonizowany sposób weryfikowania, czy podmioty gospodarcze:
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
ZASADY OGÓLNE DOTYCZĄCE ZARZĄDZANIA, MONITORINGU WEWNĘTRZNEGO, PROCEDUR SKARGOWYCH I PRZEJRZYSTOŚCI SYSTEMÓW DOBROWOLNYCH
Struktura zarządzania systemu dobrowolnego
Niezgodności z wymogami systemu ze strony podmiotów gospodarczych
Monitoring wewnętrzny, procedura skargowa i system zarządzania dokumentacją
Dokumentację przechowuje się przez co najmniej 5 lat lub dłużej, jeśli wymagają tego odpowiednie organy krajowe.
Publikacja informacji przez systemy dobrowolne
Systemy dobrowolne powszechnie i bezpłatnie udostępniają na stronie internetowej następujące informacje:
Zmiana systemu przez podmiot gospodarczy
Uznawanie innych systemów dobrowolnych
Jeżeli część łańcucha dostaw zależy od innych systemów dobrowolnych, przyjmuje się dowody przedstawione przez systemy dobrowolne uznane zgodnie z art. 30 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001 wyłącznie w zakresie, w jakim są one uznawane.
Uznawanie systemów krajowych
Systemy dobrowolne nie odmawiają uznania uznanych systemów krajowych w odniesieniu do weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych określonymi w art. 29 ust. 2-7 i 10 dyrektywy (UE) 2018/2001, z progami ograniczenia emisji gazów cieplarnianych określonymi w art. 25 ust. 2 tej dyrektywy oraz z kryteriami certyfikacji biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy o niskim ryzyku ILUC określonymi w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/807.
PROCES I ZAKRES AUDYTU, KWALIFIKACJE AUDYTORÓW I NADZÓR NAD AUDYTEM
Proces audytu i poziomy pewności
Systemy dobrowolne ustanawiają szczegółową procedurę określającą sposób planowania i przeprowadzania audytów oraz przygotowywania sprawozdań z audytu. Systemy dobrowolne zapewniają, aby jednostki certyfikujące przeprowadzały audyty zgodnie z normą ISO 19011 lub normą równoważną. Systemy dobrowolne zapewniają także wzajemną, efektywną i terminową wymianę informacji związanych z audytem, aby wspierać skuteczne przygotowanie i przeprowadzenie audytu. Audyt obejmuje przynajmniej następujące elementy:
Za rażącą niezgodność uznaje się umyślne naruszenie norm systemu dobrowolnego, takie jak oszustwo, nieodwracalna niezgodność lub naruszenie, które zagraża integralności systemu dobrowolnego. Rażące niezgodności obejmują, lecz nie ograniczają się do następujących niezgodności:
Za poważną niezgodność uznaje się niespełnienie obowiązkowego wymogu dyrektywy (UE) 2018/2001, jeżeli niezgodność jest potencjalnie odwracalna, powtarza się i ujawnia problemy systemowe lub aspekty, które same lub w połączeniu z innymi niezgodnościami mogą spowodować zasadniczą awarię systemu. Poważne niezgodności obejmują, lecz nie ograniczają się do następujących niezgodności:
Za drobną niezgodność uznaje się niezgodność, która ma ograniczony wpływ, stanowi odosobnione lub tymczasowe uchybienie, nie powtarza się i nie prowadzi do zasadniczej nieprawidłowości, jeśli nie zostanie skorygowana.
Kompetencje audytorów
Jednostki certyfikujące muszą ponadto być akredytowane przez krajową jednostkę akredytującą zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 765/2008 lub uznane przez właściwy organ w zakresie objętym dyrektywą (UE) 2018/2001 lub w określonym zakresie systemu dobrowolnego. Jeżeli nie korzysta się z takiej akredytacji lub uznania, państwa członkowskie mogą zezwolić systemom dobrowolnym na korzystanie z systemu niezależnego nadzoru, który wchodzi w zakres dyrektywy (UE) 2018/2001 lub w szczególny zakres systemu dobrowolnego na terytorium danego państwa członkowskiego. Komisja dokonuje przeglądu skuteczności systemów opisanych w niniejszym ustępie pod kątem ich przydatności do zapewnienia odpowiedniego nadzoru i w stosownych przypadkach wydaje wytyczne.
Jednostka certyfikująca wybiera i wyznacza zespół audytowy zgodnie z normą ISO 19011, biorąc pod uwagę kompetencje potrzebne do osiągnięcia celów audytu.
Audyt grupowy
Podmioty gospodarcze objęte audytem grupowym wyznaczają kierownika grupy. Pierwszy punkt gromadzenia, organizacje producentów lub spółdzielnie mogą również pełnić funkcję kierowników grupy, reprezentując podmioty gospodarcze objęte audytem grupowym.
Audyt odpadów i pozostałości
Audyt obliczeń rzeczywistych emisji gazów cieplarnianych
Do celów lit. b) podmioty gospodarcze wykorzystujące wychwycony CO2 mogą podać, w jaki sposób CO2, który jest zastępowany, został wcześniej wytworzony, oraz zadeklarować na piśmie, że w wyniku zastąpienia uniknięto emisji równoważnej tej ilości. Dowody te uznaje się za wystarczające do zweryfikowania zgodności z wymogami dyrektywy (UE) 2018/2001 i uniknięcia emisji.
Audyty systemów bilansu masy
Systemy dobrowolne zapewniają dostarczenie audytorom przez podmioty gospodarcze wszystkich danych dotyczących bilansu masy przed rozpoczęciem audytu.
Podczas audytu początkowego, przeprowadzanego przed dopuszczeniem podmiotu gospodarczego do udziału w systemie, audytor sprawdza istnienie i funkcjonowanie systemu bilansu masy.
W trakcie kolejnych audytów rocznych audytor sprawdza co najmniej następujące elementy:
Audyt naturalnych i nienaturalnych obszarów trawiastych o wysokiej bioróżnorodności
Podmioty gospodarcze przedstawiają dowody potwierdzające, że zbiory surowca są konieczne do zachowania wysokiej bioróżnorodności obszarów trawiastych oraz że praktyki zarządzania nie stanowią ryzyka powodującego zanikanie bioróżnorodności obszarów trawiastych.
Jeżeli podmioty gospodarcze nie mają możliwości przedstawienia dowodów, o których mowa w akapicie drugim, przedstawiają dowody potwierdzające, że otrzymały od odpowiedniego właściwego organu lub wyznaczonej agencji pozwolenie na zbiory surowca w celu zachowania statusu obszarów trawiastych o wysokiej bioróżnorodności.
Ocenę techniczną gruntów przeprowadza wykwalifikowany specjalista zewnętrzny, który jest niezależny od audytowanej działalności oraz wolny od konfliktu interesów i który może wchodzić w skład zespołu audytowego. Ocena i jej wyniki są poddawane przeglądowi w ramach audytu.
Nadzór ze strony państw członkowskich i Komisji
PRZEPISY SZCZEGÓLNE DOTYCZĄCE WDROŻENIA SYSTEMU BILANSU MASY, UNIJNEJ BAZY DANYCH ORAZ USTALANIA WIELKOŚCI EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH I FRAKCJI BIOLOGICZNEJ PALIW
Identyfikowalność i unijna baza danych
Wdrożenie systemu bilansu masy
Ustalanie emisji gazów cieplarnianych z biopaliw, paliw z biomasy i biopłynów
Przepisy szczególne w odniesieniu do odpadów i pozostałości
Przepisy szczególne dotyczące pochodzących z recyklingu paliw węglowych oraz paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego
Systemy dobrowolne wymagają od podmiotów gospodarczych uczestniczących w systemie stosowania metodyki określonej w art. 28 ust. 5 dyrektywy (UE) 2018/2001 przy określaniu emisji gazów cieplarnianych dla pochodzących z recyklingu paliw węglowych i paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego.
Przepisy szczególne dotyczące wspólnego przetwarzania
PRZEPISY SZCZEGÓLNE DOTYCZĄCE ZGODNOŚCI Z WYMOGAMI W ZAKRESIE CERTYFIKACJI NISKIEGO RYZYKA ILUC
Szczegółowe wymagania dotyczące certyfikacji niskiego ryzyka ILUC
ustanowienia i udokumentowania dynamicznego poziomu bazowego plonów.
Szczegółowe wymagania dotyczące wykazania dodatkowości
Produkcja na nieużytkach, gruntach leżących odłogiem lub terenach poważnie zdegradowanych
Zmiany biofizyczne mające niekorzystny wpływ na uprawy roślin spożywczych i pastewnych mogą obejmować w szczególności:
Określenie dodatkowej biomasy na potrzeby środków zwiększających wydajność plonów
PRZEPISY KOŃCOWE
Wejście w życie i stosowanie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia przypadającego 18 miesięcy po jego wejściu w życie.
Art. 11. ust. 1 niniejszego rozporządzenia stosuje się jednak od dnia 1 stycznia 2025 r.
W imieniu Komisji | |
Przewodnicząca | |
Ursula VON DER LEYEN |
DANE, KTÓRE MAJĄ BYĆ PRZEKAZYWANE W CAŁYM ŁAŃCUCHU DOSTAW, ORAZ DANE DOTYCZĄCE TRANSAKCJI
MINIMALNA ZAWARTOŚĆ SPRAWOZDAŃ Z AUDYTU, SPRAWOZDAŃ PODSUMOWUJĄCYCH Z AUDYTU LUB CERTYFIKATÓW
WYKAZ INFORMACJI, KTÓRE MAJĄ BYĆ PRZEKAZYWANE KOMISJI PRZEZ SYSTEMY DOBROWOLNE W ICH ROCZNYCH SPRAWOZDANIACH Z DZIAŁALNOŚCI
NIEWYCZERPUJĄCY WYKAZ ODPADÓW I POZOSTAŁOŚCI OBJĘTYCH OBECNIE ZAŁĄCZNIKIEM IX DO DYREKTYWY (UE) 2018/2001
Kategoria w załączniku IX do dyrektywy (UE) 2018/2001 | Podkategorie/przykłady surowców |
Załącznik IX część A lit. d) | Odpady po napojach |
Załącznik IX część A lit. d) | Pozostałości i odpady z owoców/warzyw (tylko ogonki, liście, łodygi i łuski) |
Załącznik IX część A lit. d) | Łupiny ziaren, łuska srebrzysta i proszek: kakao, kawa |
Załącznik IX część A lit. p) | Łupiny/łuski i pochodne: łuski soi |
Załącznik IX część A lit. d) | Pozostałości i odpady z produkcji napojów gorących: fusy z kawy, fusy z herbaty |
Załącznik IX część A lit. d) | Piana odpadowa z mleczarstwa |
Załącznik IX część A lit. d) | Olej z odpadów żywnościowych: olej uzyskiwany z odpadów żywnościowych z przemysłu |
Załącznik IX część A lit. d) | Niejadalne pozostałości zbóż i odpady zbożowe z przemiału i przetwórstwa zbóż: pszenica, kukurydza, jęczmień, ryż |
Załącznik IX część A lit. d) | Pozostałości i odpady z ekstrakcji oliwy z oliwek: pestki oliwek |
Załącznik IX część A lit. p) | Pozostałości pożniwne |
Załącznik IX część A lit. q) | Liście palmowe, pień palmy |
Załącznik IX część A lit. q) | Uszkodzone drzewa |
Załącznik IX część A lit. p) | Niewykorzystana pasza/zielonka z długoterminowej uprawy polowej |
Załącznik IX część B lit. b) | Odpadowy olej rybny sklasyfikowany w kategoriach 1 i 2 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009 |
Załącznik IX część A lit. d) | Inne odpady rzeźnicze (pozostałości zwierzęce (niebędące tłuszczem) kat. 1) |
Załącznik IX część A lit. d) | Ścieki przemysłowe i pochodne |
Załącznik IX część A lit. g) | Szlam z oleju palmowego |
Załącznik IX część A lit. d) | Osady z przemysłowych instalacji składowania |
Załącznik IX część A lit. d) | Frakcja biogenna z opon wycofanych z eksploatacji |
Załącznik IX część A lit. q) | Drewno z recyklingu/odpady drzewne |
Załącznik IX część A lit. d) | Huminy |
Załącznik IX część A lit. d) | Zużyta ziemia bieląca |
METODYKA USTALANIA OGRANICZEŃ EMISJI WYNIKAJĄCYCH Z AKUMULACJI WĘGLA W GLEBIE DZIĘKI LEPSZEJ GOSPODARCE ROLNEJ
gdzie:
CSR to masa zasobów węgla w glebie na jednostkę powierzchni związana z referencyjnymi praktykami zarządzania uprawami w mg C na ha;
CSA to masa szacunkowych zasobów węgla w glebie na jednostkę powierzchni związana z rzeczywistymi praktykami zarządzania uprawami po co najmniej 10 latach stosowania, w mg C na ha;
3.664 to iloraz uzyskany przez podzielenie masy cząsteczkowej CO2 (44,010 g/mol) przez masę cząsteczkową węgla (12,011 g/mol) w g CO2eq/g C;
n to okres (w latach) uprawy danej rośliny;
P to wydajność upraw (mierzona w MJ energii biopaliwa lub biopłynu na ha w jednym roku);
ef emisje spowodowane zwiększonym stosowaniem nawozów lub herbicydów.
Ulepszone praktyki gospodarki rolnej, przyjęte w celu ograniczenia emisji wynikających z akumulacji węgla w glebie, obejmują przejście na uprawę uproszczoną lub uprawę zerową, udoskonalony system płodozmianu, stosowanie uprawy okrywowej, w tym gospodarowanie resztkami pożniwnymi oraz stosowanie organicznych polepszaczy gleby (np. kompostu, fermentacji obornika, produktów pofermentacyjnych, biowęgla itp.).
Obliczanie wartości rzeczywistych CSR i CSA opiera się na pomiarach zasobów węgla w glebie. Pomiar CSR przeprowadza się na poziomie gospodarstwa przed zmianą praktyki gospodarowania w celu ustalenia poziomu bazowego, a następnie w regularnych odstępach czasu, nie później niż co 5 lat, dokonuje się pomiaru CSA.
Cały obszar, w odniesieniu do którego oblicza się zasoby węgla w glebie, musi charakteryzować się podobnym klimatem i typem gleby, a także podobną historią zarządzania pod względem uprawy i ilości węgla wprowadzanego do gleby. Jeśli ulepszone praktyki zarządcze stosuje się tylko w części gospodarstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych można zgłaszać tylko w odniesieniu do obszaru objętego tymi praktykami. Jeśli w jednym gospodarstwie stosuje się różne ulepszone praktyki zarządcze, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych należy obliczyć i zgłosić indywidualnie dla każdej praktyki esca.
Aby zapewnić mniejsze wahania mierzonych zasobów węgla w glebie roku do roku oraz ograniczyć związane z tym błędy, można grupować pola, które mają takie same cechy glebowo-klimatyczne, o podobną historię zarządzania pod względem uprawy i ilości węgla wprowadzanego do gleby i które będą podlegać tym samym ulepszonym praktykom zarządczym, w tym pola należące do różnych rolników.
Zanim wykonany zostanie drugi pomiar przyrostu zasobów węgla możliwe jest oszacowanie przyrostu zasobów węgla w glebie po pierwszym pomiarze poziomu bazowego na podstawie reprezentatywnych eksperymentów lub modeli gleby. Począwszy od drugiego pomiaru, pomiary stanowią ostateczną podstawę do określenia wartości rzeczywistych przyrostu zasobów węgla w glebie.
Po drugim pomiarze modelowanie umożliwiające podmiotom gospodarczym oszacowanie rocznego przyrostu zasobów węgla w glebie może być jednak dozwolone dopiero po następnym pomiarze, o ile zastosowane modele skalibrowano w oparciu o rzeczywiste zmierzone wartości. Podmioty gospodarcze są zobowiązane do stosowania wyłącznie modeli zatwierdzonych przez systemy dobrowolne. Systemy dobrowolne mają obowiązek poinformować podmioty gospodarcze i jednostki certyfikujące, przeprowadzające audyty w ich imieniu, o modelach, które zatwierdziły do takiego użytku.
W celu przeprowadzenia symulacji dynamiki węgla w glebie stosowane modele muszą uwzględniać różne warunki glebowe, klimatyczne i historię zarządzania polem. System dobrowolny ma obowiązek sporządzić szczegółowe sprawozdanie przedstawiające zatwierdzoną metodę modelowania oraz założenia leżące u jej podstaw. Związane z tym ostateczne wartości rzeczywiste, ustalone na podstawie wyników pomiarów gleby, są wykorzystywane do skorygowania rocznych zgłoszeń dotyczących ograniczenia emisji wynikających z akumulacji węgla w glebie dzięki gospodarce rolnej (esca), złożonych na podstawie modelowania.
Aby zgłosić ograniczenia emisji wynikające z akumulacji węgla w glebie dzięki gospodarce rolnej (esca), pomiary zasobów węgla w glebie muszą być wykonywane przez certyfikowane laboratoria, a próbki przechowywane przez okres co najmniej 5 lat na potrzeby audytu.
Aby uwzględnić ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, systemy dobrowolne wymagają długoterminowego zobowiązania rolnika lub podmiotu gospodarczego do dalszego stosowania ulepszonej praktyki zarządczej przez co najmniej 10 lat. Takie zobowiązanie może być realizowane jako zobowiązanie odnawialne przez 5 lat.
Niespełnienie tego kryterium spowoduje dodanie wszystkich wartości esca rolnika lub podmiotu gospodarczego z bieżącego roku jako emisji do całkowitego poziomu emisji gazów cieplarnianych z dostarczonych roślin energetycznych, zamiast odliczenia ich jako ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, oraz zakaz uwzględniania wartości esca w obliczeniach gazów cieplarnianych przez 5 lat, niezależnie od stosowanego systemu certyfikacji. W przypadku podpisania zobowiązania przez podmiot gospodarczy w imieniu kilku rolników i wcześniejszego wycofania się jednego z tych rolników, wyżej wymienione kary mają zastosowanie tylko do danego rolnika, a nie do wszystkich zobowiązań podmiotu gospodarczego. System dobrowolny, który wydał certyfikat, jest zobowiązany do egzekwowania kar i wyczerpującego poinformowania o tym wszystkich innych systemów dobrowolnych, a także do opublikowania tej informacji na swojej stronie internetowej i uwzględnienia jej w rocznych sprawozdaniach z działalności, które należy przesyłać Komisji.
Ponadto przed dokonaniem zgłoszenia należy zachować nieprzerwany, co najmniej trzyletni okres stosowania ulepszonej praktyki zarządczej.
Maksymalna możliwa całkowita wartość rocznego zgłoszenia ograniczenia emisji spowodowanego akumulacją węgla w glebie w wyniku ulepszonej gospodarki rolnej (esca) jest ograniczona do 45 g ekwiwalentu dwutlenku węgla/MJ biopaliwa lub biopłynu w całym okresie stosowania praktyk Esca, jeżeli biowęgiel jest stosowany jako organiczny polepszacz gleby - sam lub w połączeniu z innymi kwalifikującymi się praktykami esca. We wszystkich innych przypadkach pułap, o którym mowa powyżej, wynosi 25 g ekwiwalentu dwutlenku węgla/MJ biopaliwa lub biopłynu przez cały okres stosowania praktyk esca.
Producenci pierwotni lub podmioty gospodarcze, którzy już stosują kwalifikujące się praktyki esca i dokonali odpowiednich zgłoszeń Esca przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia wykonawczego, mogą stosować pułap 45 g ekwiwalentu dwutlenku węgla/MJ biopaliwa lub biopłynu w okresie przejściowym do czasu dokonania pierwszego pomiaru wzrostu zasobów węgla w piątym roku. W takim przypadku zmierzony wzrost zasobów węgla w piątym roku stanowić będzie górny pułap rocznych zgłoszeń dokonywanych w okresie kolejnych 5 lat. Jeżeli pierwszy pomiar wzrostu zasobów węgla w piątym roku wykaże wyższy całkowity roczny wzrost zasobów węgla w porównaniu ze złożonymi rocznymi zgłoszeniami, producenci pierwotni lub podmioty gospodarcze mogą zgłosić tę różnicę w kolejnych latach, aby skompensować niższy wzrost zasobów węgla. Jeżeli pierwszy pomiar wzrostu zasobów węgla w piątym roku wykaże niższy całkowity roczny wzrost zasobów węgla w glebie w porównaniu ze złożonymi rocznymi zgłoszeniami, producenci pierwotni lub podmioty gospodarcze mogą odpowiednio odliczyć tę różnicę w swoich zgłoszeniach w kolejnych pięciu latach.
Jeżeli stosowanie kwalifikowalnych ulepszonych praktyk gospodarki rolnej (esca) rozpoczęło się w przeszłości, ale nie składano wcześniej zgłoszeń Esca, można złożyć roczne zgłoszenia wsteczne Esca, ale za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające uzyskanie certyfikacji esca. Podmiot gospodarczy jest zobowiązany do przedstawienia odpowiednich dowodów potwierdzających rozpoczęcie stosowania ulepszonych praktyk rolniczych. W takim przypadku szacunek wartości CSR można oprzeć na pomiarze porównawczym na sąsiednim lub innym polu o podobnych warunkach klimatycznych i glebowych, a także podobnej historii zarządzania polem. W przypadku braku dostępnych danych z takiego pola szacunkowa wartość CSR może być oparta na modelowaniu. W takim przypadku przeprowadza się niezwłocznie pierwszy pomiar w chwili podjęcia zobowiązania. Kolejnego pomiaru wzrostu zasobności w pierwiastek węgla należy dokonać po upływie pięciu lat.
Uwzględnia się zwiększone wielkości emisji wynikające ze wzrostu stosowania nawozów lub herbicydów w związku z zastosowaniem ulepszonych praktyk rolniczych. W tym celu dostarcza się adekwatnych dowodów dotyczących historii stosowania nawozów lub herbicydów obliczanych jako średnia z trzech lat przed zastosowaniem nowych praktyk rolniczych. W obliczeniach można uwzględnić wkład upraw wiążących azot wykorzystanych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na dodatkowe nawozy.
Do pobierania próbek stosuje się poniższe zasady.
Jednostki certyfikujące należycie weryfikują stosowanie powyższej metodyki w odniesieniu do esca oraz obliczanie rzeczywistych wartości emisji gazów cieplarnianych i dokumentują te działania w sprawozdaniach z audytu. Systemy dobrowolne zobowiązane są do przekazywania podmiotom gospodarczym i jednostkom certyfikującym szczegółowych wytycznych dotyczących stosowania tej metodyki, w tym informacji o zatwierdzonych modelach gleby, a także do wspierania audytorów w wykonywaniu zadań weryfikacyjnych. Systemy dobrowolne zobowiązane są również do umieszczenia w rocznych sprawozdaniach z działalności przedkładanych Komisji szczegółowych informacji statystycznych oraz jakościowych informacji zwrotnych dotyczących wdrażania metodyki esca.
Komisja w należyty sposób monitoruje wdrażanie metodyki esca w ramach monitoringu działalności systemów dobrowolnych obejmującego m.in.:
Komisja może zmienić podejście metodyczne opisane w niniejszym załączniku, a także pułapy stosowane w odniesieniu do rocznych zgłoszeń dotyczących akumulacji zasobów węgla na podstawie wyników tego monitoringu lub w celu jego dostosowania do zmieniającej się wiedzy lub do przyszłego nowego prawodawstwa w tym obszarze (tj. inicjatywy UE dotyczącej rolnictwa regeneratywnego).
NIEWYCZERPUJĄCE WYKAZY PRZYKŁADÓW PODSTAWOWYCH PRAKTYK W ZAKRESIE GOSPODAROWANIA I MONITORINGU SŁUŻĄCYCH PROPAGOWANIU I MONITOROWANIU SEKWESTRACJI DWUTLENKU WĘGLA W GLEBIE I JAKOŚCI GLEB
Przykłady podstawowych praktyk gospodarowania glebami w celu propagowania sekwestracji dwutlenku węgla w glebie (przy braku resztek) i jakości gleb
Wymóg | Parametr jakości gleby |
Zmianowanie co najmniej trzech upraw, z włączeniem roślin strączkowych lub nawozu zielonego do systemu uprawy, uwzględniające wymogi agronomiczne upraw następczych właściwe dla każdej z upraw oraz warunki klimatyczne. Wielogatunkowa uprawa okrywowa między uprawami komercyjnymi liczy się jako jedna zmiana. |
Propagowanie żyzności gleby, obecności węgla w glebie, ograniczania erozji gleby, różnorodności biologicznej gleby i kontroli patogenów |
Siew upraw okrywowych/międzyplonów/upraw pośrednich z zastosowaniem odpowiedniej dla danego miejsca mieszaniny gatunków zawierającej co najmniej jeden gatunek roślin strączkowych. Praktyki zarządzania uprawami powinny zapewniać minimalne pokrycie gleby w celu uniknięcia gleby niepokrytej roślinnością w najbardziej wrażliwych okresach. | Propagowanie żyzności gleby, zatrzymywania węgla w glebie, unikanie erozji gleby, propagowanie różnorodności biologicznej gleby. |
Zapobieganie zagęszczaniu gleby (należy zaplanować częstotliwość i ramy czasowe prac polowych, aby uniknąć ruchu maszyn po mokrej glebie; należy unikać orki na mokrych glebach lub znacznie ograniczyć tego rodzaju prace; można stosować planowanie ruchu kontrolowanego). | Zachowanie struktury gleby, unikanie erozji gleby, zachowanie bioróżnorodności gleby |
Niepalenie ściernisk, z wyjątkiem przypadków, gdy władze przyznały odstępstwo ze względu na zdrowie roślin. | Zatrzymanie węgla w glebie, zasobooszczędność |
Na glebach kwaśnych, na których stosuje się wapnowanie, jeżeli gleby są zdegradowane i zakwaszenie wpływa na wydajność uprawy. |
Poprawa struktury gleby, różnorodności biologicznej gleby, zawartości węgla w glebie |
Ograniczenie orki/brak orki - kontrola erozji - dodawanie organicznych polepszaczy gleby (biowęgla, kompostu, obornika, resztek pożniwnych) - stosowanie upraw okrywowych, ponowne nawadnianie Odnowa roślinności: sadzenie (zmiana gatunku, ochrona za pomocą ściółki ze słomy) - cechy krajobrazu - agroleśnictwo |
Zwiększenie zawartości węgla organicznego w glebie |
Tabela 1
Przykłady praktyk z zakresu monitoringu oddziaływania na jakość gleby i na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
Podejście w zakresie monitoringu | Metoda weryfikacji/wykazania |
Ocena ryzyka | Określenie obszarów o wysokim ryzyku pogorszenia się jakości gleby pomaga zapobiegać takiemu ryzyku i skoncentrować się na obszarach, na których oddziaływanie jest najsilniejsze. |
Analiza materii organicznej gleby | Konsekwentne pobieranie próbek materii organicznej gleby usprawnia proces monitoringu, przez co można utrzymać lub ulepszyć tę materię. |
Analiza zawartości węgla organicznego w glebie |
Węgiel organiczny w glebie postrzegany jest jako dobry wskaźnik jakości gleby w szerszym rozumieniu. |
Pobieranie próbek w celu określenia wskaźnika użyźnienia gleby | Wartość dodatnia wskazuje, że system oczekuje wzrostu zawartości materii organicznej gleby. |
Ocena erozji gleby | Zapewnia utrzymanie erozji poniżej tolerowanego poziomu, np. poziomów "t" określanych przez Dział Badań Naukowych w Dziedzinie Rolnictwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). |
Planowanie zarządzania składnikami odżywczymi | Plan nakreślający strategię w odniesieniu do składników odżywczych (skoncentrowaną głównie na N, P i K) oraz systemy stosowania nawozów mogą zapobiec zakłóceniu bilansu składników odżywczych. |
Regularna analiza pH gleby | Monitoring pH pomaga zidentyfikować zakłócenie równowagi pH. |
METODYKA USTALANIA EMISJI SPOWODOWANYCH WYDOBYCIEM LUB UPRAWĄ SUROWCÓW
Wyklucza się wychwytywania CO2 w trakcie uprawy surowców. Szacunkową emisję z upraw biomasy rolniczej można otrzymać na podstawie stosowanych średnich regionalnych dotyczących emisji z uprawy, zawartych w sprawozdaniach, o których mowa w art. 31 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001, lub na podstawie informacji dotyczących zdezagregowanych wartości standardowych w odniesieniu do emisji z upraw określonych w niniejszym załączniku jako alternatywy dla stosowania wartości rzeczywistych. W razie braku odpowiednich informacji w tych sprawozdaniach można obliczać średnie wartości na podstawie lokalnych praktyk rolniczych, np. danych z grupy gospodarstw jako alternatywę dla stosowania wartości rzeczywistych.
EMISJE SPOWODOWANE SAMYM PROCESEM WYDOBYCIA LUB UPRAWY
Emisje spowodowane samym procesem wydobycia lub uprawy obejmują wszystkie emisje spowodowane (i) dostarczaniem paliw do wykorzystywanych maszyn rolniczych; (ii) produkcją materiału siewnego do upraw; (iii) produkcją nawozów i pestycydów; (iv) zakwaszaniem przez nawozy i stosowaniem wapnowania; oraz (v) emisje do gleby spowodowane uprawami.
Emisje gazów cieplarnianych pochodzących z upraw (przygotowanie pola, siew, stosowanie nawozów i pestycydów, zbiory, gromadzenie) obejmują wszystkie emisje pochodzące z wykorzystywania paliw (takich jak olej napędowy, benzyna, paliwo ciężkie, biopaliwa lub inne paliwa) w maszynach rolniczych. Ilość paliwa wykorzystanego w maszynach rolniczych musi być należycie dokumentowana. Muszą być stosowane właściwe współczynniki emisji paliw zgodnie z załącznikiem IX. W przypadku stosowania biopaliw muszą być stosowane standardowe wartości emisji gazów cieplarnianych określone w dyrektywie (UE) 2018/2001.
Emisje spowodowane stosowaniem nawozów chemicznych i pestycydów 7 na potrzeby uprawy surowców obejmują wszystkie powiązane emisje spowodowane produkcją nawozów chemicznych i pestycydów. Ilość nawozów chemicznych i pestycydów, w zależności od uprawy, warunków lokalnych i praktyk rolniczych, musi być należycie dokumentowana. Muszą być stosowane odpowiednie współczynniki emisji, w tym w odniesieniu do emisji wyższego szczebla, w celu uwzględnienia emisji spowodowanych produkcją nawozów chemicznych i pestycydów zgodnie z załącznikiem IX. Jeżeli podmiot gospodarczy zna zakład produkujący nawóz i zakład ten podlega unijnemu systemowi handlu uprawnieniami do emisji (ETS), wówczas podmiot gospodarczy może wykorzystać emisje spowodowane produkcją zgłoszone w ramach ETS, dodając emisje wyższego szczebla w odniesieniu do gazu ziemnego itp. Uwzględniane są również emisje związane z transportem nawozów powodowane przez poszczególne rodzaje transportu wymienione w załączniku IX. Jeżeli podmiot gospodarczy nie zna zakładu dostarczającego nawóz, powinien zastosować wartości standardowe określone w załączniku IX.
Obliczanie emisji spowodowanych produkcją materiału siewnego na potrzeby upraw opiera się na rzeczywistych danych użytego materiału siewnego. W celu uwzględniania emisji związanych z produkcją nasion można stosować współczynniki emisji dotyczące produkcji i dostaw materiału siewnego. Należy stosować wartości standardowe współczynników emisji określone w załączniku IX. W przypadku pozostałych nasion należy stosować wartości podane w literaturze według następującej hierarchii.
Emisje wynikające z neutralizacji zakwaszenia spowodowanego nawozami oraz stosowaniem wapna rolniczego odpowiadają emisjom CO2 związanym z neutralizacją kwasowości spowodowanej przez nawozy azotowe lub reakcjami wapna rolniczego w glebie.
Emisje wynikające z zakwaszenia spowodowanego stosowaniem na polu nawozów azotowych uwzględniane są w obliczaniu wartości emisji na podstawie ilości zużytych nawozów azotowych. W przypadku nawozów azotanowych emisje spowodowane neutralizacją nawozów azotowych w glebie wynoszą 0,783 kg CO2/kg N; w przypadku nawozów mocznikowych emisje spowodowane neutralizacją wynoszą 0,806 kg CO2/kg N.
Dokumentuje się należycie rzeczywistą ilość zużytego wapna rolniczego. Wielkość emisji oblicza się w następujący sposób:
Emisje spowodowane zakwaszeniem przez nawóz mogą przekraczać emisje przypisane wapnowaniu. W takim przypadku odjęcie dałoby wynik wskazujący na pozornie ujemne emisje netto spowodowane wapnowaniem, ponieważ wapno rolnicze nie neutralizuje całej kwasowości spowodowanej nawozem, która jest również częściowo neutralizowana przez naturalnie występujące węglany. W takim przypadku emisje netto spowodowane wapnowaniem przyjmuje się jako zerowe, lecz zachowuje się emisje związane z zakwaszeniem przez nawóz, które i tak występują, zgodnie z sekcją 1.4.1.
Jeżeli nie są dostępne dane dotyczące faktycznego zużycia wapna rolniczego, przyjmuje się zużycie wapna rolniczego zalecane przez Stowarzyszenie Wapna Rolniczego (Agricultural Lime Association). Jest to uzależnione od rodzaju uprawy, zmierzonego pH gleby, typu gleby i rodzaju środka wapnującego. Towarzyszące emisje CO2 oblicza się na podstawie pkt 1 i 2 powyższej procedury. W tym przypadku nie stosuje się jednak odejmowania, o którym mowa w pkt 3, ponieważ zalecane zużycie wapna rolniczego nie obejmuje wapna rolniczego wykorzystanego do neutralizacji nawozu zastosowanego w tym samym roku, więc nie ma możliwości podwójnego liczenia emisji związanych z neutralizacją nawozu.
Obliczanie emisji N2O z gospodarowanych gleb odbywa się zgodnie z metodyką IPCC. W celu obliczenia emisji N2O spowodowanych uprawami stosuje się zdezagregowane współczynniki emisji dla poszczególnych upraw w różnych warunkach środowiskowych (zgodnie z poziomem 2 metodyki IPCC). Uwzględnia się specyficzne współczynniki emisji dla różnych warunków środowiskowych, warunków glebowych oraz dla różnych upraw. Podmioty gospodarcze mogłyby wykorzystywać zatwierdzone modele do obliczania tych współczynników emisji, pod warunkiem że modele uwzględniałyby te aspekty. Zgodnie z wytycznymi IPCC 8 uwzględnia się zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie emisje N2O. Używa się narzędzia GNOC, które opiera się na poniższych formułach, zgodnie z konwencjami w zakresie nazewnictwa zawartymi w wytycznych IPCC (2006):
gdzie:
Należy go obliczyć w przypadku:
gdzie:
N2Ototal - N = bezpośrednie i pośrednie emisje roczne N2O-N pochodzące z gospodarowanych gleb; kg N2O-N ha-1 a-1
N2Odirect - N = roczne bezpośrednie emisje N2O-N pochodzące z gospodarowanych gleb; kg N2O-N ha-1 a-1
N2Oindirect - N = roczne emisje pośrednie N2O-N (czyli roczna ilość N2O-N wytworzona w wyniku depozycji atmosferycznej azotu, który ulotnił się z gospodarowanych gleb, oraz roczna ilość N2O-N wytworzonego w wyniku wymywania i spływu dodatków azotu wprowadzonych do gospodarowanych gleb w regionach, w których występują wymywanie i spływ); kg N2O-N ha-1 a-1
FSN = roczny wsad nieorganicznych nawozów azotowych; kg N ha-1 a-1
FON = roczna ilość azotu z obornika zastosowanego jako nawóz; kg N ha-1 a-1
FCR = roczna ilość azotu w resztkach pożniwnych (nad ziemią i pod ziemią); kg N ha-1 a-1
FOS,CG,Temp = roczna powierzchnia gospodarowanych/zdrenowanych gleb organicznych stanowiących grunty uprawne w klimacie umiarkowanym; ha-1 a-1
FOS,CG,Temp = roczna powierzchnia gospodarowanych/zdrenowanych gleb organicznych stanowiących grunty uprawne w klimacie tropikalnym; ha-1
FracGASF = 0,10 (kg N NH3-N + NOx-N) (liczba zastosowanych kg N)-1. Ulatnianie z nawozu nieorganicznego
FracGASM = 0,20 (kg N NH3-N + NOx-N) (liczba zastosowanych kg N)-1. Ulatnianie ze wszystkich zastosowanych
organicznych nawozów azotowych
FracLeach-(H) = 0,30 kg N (kg dodatków N) -1. Straty azotu spowodowane wymywaniem/spływem w regionach,
w których te zjawiska występują
EF1ij = współczynniki emisji specyficzne dla uprawy i obiektu dotyczące emisji N2O spowodowanych stosowaniem nawozów nieorganicznych i azotu organicznego w glebach mineralnych (kg N2O-N (kg wprowadzonego azotu)-1);
EF1 = 0,01 [kg N2O-N (kg wprowadzonego azotu) -1]
EF2CG,Temp = 8 kg N ha-1 a-1 w przypadku upraw ekologicznych w klimacie umiarkowanym i gleb na obszarach trawiastych
EF2CG,Trop = 16 kg N ha-1 a-1 w przypadku upraw ekologicznych w klimacie tropikalnym i gleb na obszarach tra
wiastych
EF4 = 0,01 [kg N2O-N (kg NH3-N + NOx-N ulotnionego) -1]
EF5 = 0,0075 [kg N2O-N (kg azotu, który uległ wymyciu/spływowi) -1]
Yield = roczny świeży plon z uprawy (kg ha-1)
DRY = ułamek suchej masy w zebranym produkcie [kg SM (kg mokrej masy)-1] (zob. Tabela 1)
FracBurnt = ułamek corocznie wypalanej powierzchni uprawy [ha (ha)-1]
Cf = współczynnik spalania [wielkość bezwymiarowa] (zob. Tabela 1)
RAG = stosunek pozostałości nad ziemią, suchej masy do plonu zebranej suchej masy uprawy [kg SM (kg SM)-1] (zob. Tabela 3)
NAG = zawartość azotu w pozostałościach nad ziemią [kg N (kg SM)-1] (zob. Tabela 1)
FracRemove = ułamek masowy pozostałości nad ziemią usuniętych z pola [kg SM (kg suchej masy pozostałości nad
ziemią)-1]
FVF = roczna ilość azotu w wywarze melasowym trzciny cukrowej i osadzie filtracyjnym wprowadzonych
z powrotem na pole [kg N ha-1], obliczona jako Plon * 0,000508.
AG = sucha masa pozostałości nad ziemią [kg SM ha-1]
Emisje N2O z gleb użytkowanych rolniczo na różnych gruntach rolnych w różnych warunkach środowiskowych oraz klasy rolniczego użytkowania gruntów można ustalić na podstawie modelu statystycznego Stehfesta i Bouwmana (2006) (zwanego dalej "modelem S&B"):
gdzie:
E = emisje N2O (w kg N2O-N ha-1 a-1)
ev = wartości wpływu poszczególnych czynników (zob. tabela 2)
Współczynnik EF1ij uprawy i stosowanej do produkcji biopaliwa na terenie j oblicza się (według modelu S&B) jako:
Współczynnik (EF1) określony przez IPCC (2006) w odniesieniu do bezpośrednich emisji N2O z wsadu nawozów w oparciu o globalną średnią zastępuje się specyficznym dla uprawy i obiektu współczynnikiem EF1ij w odniesieniu do bezpośrednich emisji spowodowanych wsadem azotu z nawozów mineralnych i obornika na podstawie specyficznego dla uprawy i obiektu współczynnika EF1ij w oparciu o model S&B.
gdzie:
Efert,ij = emisja N2O (w kg N2O-N ha-1 a-1) w oparciu o model S&B, gdzie wsad nawozu odpowiada rzeczywistemu
dawkowaniu azotu (w nawozie mineralnym i oborniku) w odniesieniu do uprawy i w lokalizacji j;
Eunfert,ij = emisja N2O z uprawy i w lokalizacji j (w kg N2O-N ha-1 a-1) w oparciu o model S&B. Dawkowanie azotu
ustala się na poziomie 0, a wszystkie pozostałe parametry utrzymuje się na tym samym poziomie;
Eappl,ij = wsad azotu z nawozów mineralnych i obornika (w kg N ha-1 a-1) w odniesieniu do uprawy i w lokalizacji j.
Tabela 1
Parametry specyficzne dla upraw do celów obliczania wsadu azotu z resztek pożniwnych 9
Tabela 2
Wartości stałe i wartości wpływu na potrzeby obliczania emisji N2O z gruntów rolnych na podstawie modelu S&B
Constant value | -1.516 | |
Parameter | Parameter class or unit | Effect value [ev) |
Fertilizer input | 0.0033 * 14 application late in kg N ha 1 a1 | |
Soil organic C content | <1 % | 0 |
1-3 % | 0.0526 | |
>3 % | 0.6334 | |
pH | <5.5 | 0 |
5.5-7.3 | -0.0693 | |
>7.3 | -0.4836 | |
Soil texture | Ccaise | 0 |
Medium | -0.1523 | |
Fine | 0.4312 | |
Climate | Subtropical climate | 0.6117 |
Temperate continental climate | 0 | |
Temperate oceanic di mate | 0.0226 | |
Tropical climate | -0.3022 | |
Vegetation | Cereals | 0 |
Grass | -0.3502 | |
Legume | 0.3783 | |
None | 0.5870 | |
Other | 0.4420 | |
Wetland nice | -0.88-50 | |
Length of experiment | l yr | 1.9910 |
EMISJE SPOWODOWANE GROMADZENIEM, SUSZENIEM I SKŁADOWANIEM SUROWCÓW
Emisje spowodowane gromadzeniem, suszeniem i składowaniem surowców obejmują wszystkie emisje związane z wykorzystaniem paliwa w ramach gromadzenia, suszenia i składowania surowców.
Emisje spowodowane gromadzeniem
Emisje spowodowane gromadzeniem surowców obejmują wszystkie emisje wynikające z gromadzenia surowców i ich transportu do miejsca składowania. Emisje oblicza się stosując odpowiednie współczynniki emisji dla rodzaju użytego paliwa (oleju napędowego, benzyny, paliwa ciężkiego, biopaliwa lub innych paliw).
Suszenie biomasy
Emisje z upraw obejmują emisje spowodowane suszeniem przed składowaniem, a także przechowywaniem i przetwarzaniem biomasy jako surowca. Dane dotyczące zużycia energii elektrycznej na potrzeby suszenia przed składowaniem obejmują rzeczywiste dane dotyczące procesu suszenia zastosowanego w celu zachowania zgodności z wymogami składowania, w zależności od typu biomasy, wielkości cząstek, zawartości wilgoci, warunków pogodowych itp. Stosuje się odpowiednie współczynniki emisji, w tym emisji wyższego szczebla, aby uwzględnić emisje spowodowane zużyciem paliw w celu wytworzenia ciepła lub energii elektrycznej wykorzystywanych do suszenia. Emisje z suszenia obejmują tylko emisje związane z procesem suszenia niezbędnym do zapewnienia adekwatnego składowania surowców i nie obejmują suszenia materiałów w trakcie przetwarzania.
WYLICZANIE EMISJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ ZUŻYWANEJ W DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ
Przy wyliczaniu zużycia energii elektrycznej niewyprodukowanej w zakładzie produkującym paliwo uznaje się, że intensywność emisji gazów cieplarnianych spowodowanej wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej jest równa średniej intensywności emisji spowodowanej wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej w określonym regionie, co może mieć miejsce na poziomie regionu NUTS2 10 lub na poziomie krajowym. W przypadku stosowania krajowych współczynników emisji dotyczących energii elektrycznej wykorzystuje się wartości wskazane w załączniku IX. W drodze odstępstwa od tej zasady, producenci mogą w przypadku indywidualnych elektrowni stosować średnią wartość energii elektrycznej wyprodukowanej przez daną elektrownię, jeśli nie jest ona podłączona do sieci elektroenergetycznej i dostępne są wystarczające informacje pozwalające na określenie współczynnika emisji.
MINIMALNE WYMOGI DOTYCZĄCE PROCESU I METODY CERTYFIKOWANIA BIOMASY O NISKIM RYZYKU SPOWODOWANIA POŚREDNIEJ ZMIANY UŻYTKOWANIA GRUNTÓW (ILUC)
W celu rozpoczęcia procesu certyfikacji podmiot gospodarczy musi przedłożyć wniosek o certyfikację biomasy o niskim ryzyku ILUC jednostce certyfikującej uznanej przez system dobrowolny. Wnioskodawcą może być gospodarstwo, pierwszy punkt gromadzenia lub kierownik grupy działający w imieniu grupy rolników.
Wniosek o udzielenie certyfikacji niskiego ryzyka ILUC zawiera co najmniej następujące informacje:
Po akceptacji wniosku w sprawie niskiego ryzyka ILUC podmiot gospodarczy opracowuje plan zarządzania i przekazuje go jednostce certyfikującej. Plan zarządzania opiera się na informacjach zawartych we wniosku o udzielenie certyfikacji i obejmuje:
Plan zarządzania musi umożliwiać porównanie użytkowania wyznaczonej działki przed i po wdrożeniu środka wynikającego z zasady dodatkowości.
Tabela 1
Niewyczerpujący wykaz środków wynikających z zasady dodatkowości wpływających na wzrost plonów
Kategoria dodatkowości | Środek wynikający z zasady dodatkowości | Przykład |
Mechanizacja | Maszyny | Zastosowanie maszyn, które umożliwiają ograniczenie/ uzupełnienie istniejących nakładów siły roboczej w celu zwiększenia produkcji lub ograniczenia strat. Może to obejmować przykładowo maszyny do siewu, rolnictwa precyzyjnego, zbiorów lub maszyny służące do ograniczenia strat po zbiorach. |
Uprawa wielogatunkowa | Zmianowanie bezugorowe | Wprowadzenie w jednym roku drugiej uprawy na tym samym polu. |
Zarządzanie | Gospodarowanie glebą | Ściółkowanie zamiast orki, uprawa zachowawcza. |
Nawożenie | Optymalizacja systemu nawożenia, stosowanie rolnictwa precyzyjnego. | |
Ochrona roślin | Zmiany w zakresie zwalczania chwastów, agrofagów i chorób. | |
Zapylanie | Udoskonalone praktyki w zakresie zapylania. | |
Inne | Pozostawione pole do innowacji, kombinacji środków i nieprzewidzianych zmian. | |
Ponowne sadzenie (w przypadku upraw wieloletnich) (1) | Wybór odmian upraw | Większa różnorodność plonów, lepsze przystosowanie do warunków ekofizjologicznych lub klimatycznych. |
(1) Ponowne sadzenie na koniec okresu eksploatacji uprawy jest zawsze konieczne w przypadku uprawy wieloletniej. Aby ponowne sadzenie było zaliczane jako środek wynikający z zasady dodatkowości, podmiot gospodarczy musi wykazać, że ponowne sadzenie wykracza poza dotychczasowy scenariusz postępowania. |
Środki wynikające z zasady dodatkowości to środki wykraczające poza zwykłe praktyki rolnicze. Tabela 1 zawiera niewyczerpujący wykaz środków wynikających z zasady dodatkowości wpływających na wzrost plonów, które mogą stosować podmioty gospodarcze Środki lub kombinacje środków zwiększają produktywność bez szkody dla zrównoważoności. Środek wynikający z zasady dodatkowości nie może podważać przyszłego potencjału w zakresie uprawy przez tworzenie kompromisu między krótkoterminowymi wzrostami produktywności a deterioracją gleby, wody, jakości powietrza i populacji zapylaczy w perspektywie średnio lub długoterminowej. Środki wynikające z zasady dodatkowości nie mogą powodować homogenizacji krajobrazu rolniczego w wyniku usuwania elementów krajobrazu i siedlisk, takich jak samotne drzewa, żywopłoty, krzewy, krawędzi pól lub pasy kwietne.
Tylko dodatkowe plony powyżej dynamicznego poziomu bazowego plonów można zgłaszać jako obarczone niskim ryzykiem ILUC. Ponadto środek wynikający z zasady dodatkowości może być certyfikowany tylko w przypadku, gdy ma on prowadzić do osiągnięcia dodatkowych plonów w wyniku udoskonalenia praktyki rolniczej. Jeżeli stosuje się środek, który ma na celu tylko zwiększenie zrównoważonego charakteru działki bez poprawy plonów, nie jest on uznawany za środek wynikający z zasady dodatkowości. Nie ma to miejsca w przypadku uprawy na nieużytkach, gruntach leżących odłogiem lub terenach poważnie zdegradowanych, gdy sama uprawa stanowi środek wynikający z zasady dodatkowości.
Podmiot gospodarczy będzie musiał wykazać, że w planie zarządzania określono rozsądne oczekiwania pod względem wzrostu plonów, odnosząc się na przykład do literatury naukowej, doświadczenia zebranego z badań polowych, informacji podanych przez przedsiębiorstwa agronomiczne lub podmioty przygotowujące nasiona/nawozy lub zwykłych obliczeń. Aby projekt uzyskał certyfikację, niezbędne są satysfakcjonujące dowody wykazujące oczekiwany wzrost plonów związany ze środkiem wynikającym z zasady dodatkowości.
W przypadku udoskonaleń rolniczych dokumentuje się szczegółowo w ramach planu zarządzania praktyki rolnicze, maszyny i środki stosowane przed wprowadzeniem środka wynikającego z zasady dodatkowości i po jego wprowadzeniu. Pozwoli to przeprowadzić porównanie w celu (i) ustalenia, czy wdrożono środek wynikający z zasady dodatkowości; (ii) dokonania oceny, czy środek wynikający z zasady dodatkowości można uznać za dodatkowy w porównaniu z dotychczasowym scenariuszem postępowania.
Badanie atrakcyjności finansowej musi wykazać, że inwestycja wymagana na potrzeby środka wynikającego z zasady dodatkowości staje się atrakcyjna finansowo tylko wtedy, gdy związane z nią dodatkowe plony uzyskują certyfikację niskiego ryzyka ILUC. Analiza składa się z prostej analizy finansowej planowej inwestycji w środek wynikający z zasady dodatkowości o niskim ryzyku ILUC.
Badanie obejmuje tylko te koszty i plony, które są bezpośrednio związane z inwestycją w środek wynikający z zasady dodatkowości. Normalne koszty bieżące całego gospodarstwa nie są zatem włączane w zakres analizy. Koszty i przychody uwzględnione w ramach badania muszą być związane z przygotowaniem, wdrażaniem, utrzymywaniem i likwidacją środka wynikającego z zasady dodatkowości i są to koszty i przychody, które nie wystąpiłyby w przypadku braku takiego środka.
Atrakcyjność finansowa wynika z uzasadnienia biznesowego, w którym wartość bieżąca netto ("NPV") 12 inwestycji jest dodatnia, co oznacza, że podmiot gospodarczy może sam przeprowadzić inwestycję. W związku z tym tylko środki, w odniesieniu do których analiza uzasadnienia biznesowego daje wynik ujemny (nie wliczając premii), przechodzą pomyślnie badanie dodatkowości pod kątem finansowym i stają się kwalifikowalne do certyfikacji niskiego ryzyka ILUC. Wyniki powyżej zera (dodatnia wartość bieżąca netto) mogą nadal być kwalifikowalne, jeśli przejdą pomyślnie badanie barier niefinansowych.
Formuła obliczania wartości bieżącej netto inwestycji:
gdzie:
P = oczekiwany dochód z dodatkowej biomasy (szacunkowa dodatkowa biomasa x cena sprzedaży surowca bez premii z tytułu niskiego poziomu ILUC)
L = koszt środka wynikającego z zasady dodatkowości (wydatki kapitałowe i koszty bieżące)
i = stopa dyskontowa
t = okres
Parametry użyte do obliczenia wartości bieżącej netto muszą być zgodne z danymi umieszczonymi w planie zarządzania.
Obliczenie wartości bieżącej netto obejmuje następujące parametry:
Analiza barier niefinansowych obejmuje tylko bariery niefinansowe dotyczące projektu, które uniemożliwiają wdrożenie środków wynikających z zasady dodatkowości w przypadku braku certyfikacji niskiego ryzyka ILUC. Wszelkie bariery, których koszt można oszacować, ujmuje się w analizie atrakcyjności finansowej, a nie w analizie barier niefinansowych.
Podmiot gospodarczy planujący wprowadzenie środka wynikającego z zasady dodatkowości jest odpowiedzialny za uzasadnienie istnienia barier niefinansowych. Uzasadnienie składa się z jasnego, możliwego do weryfikacji opisu sytuacji uniemożliwiającej wykorzystanie środka wynikającego z zasady dodatkowości. Podmiot gospodarczy dostarcza wszelkich niezbędnych weryfikowalnych dowodów potwierdzających zgłoszenie i wykazujących sposób, w jaki certyfikacja niskiego ryzyka ILUC zapewniłaby przezwyciężenie bariery niefinansowej.
Ważność zgłoszenia dokonanego przez podmiot ocenia się i weryfikuje w ramach audytu bazowego przed wydaniem certyfikatu niskiego ryzyka ILUC.
Dynamiczny poziom bazowy plonów określa się indywidualnie dla każdej wyznaczonej działki na podstawie uprawy oraz rodzaju zastosowanych środków wynikających z zasady dodatkowości lub ich kombinacji. Do obliczenia punktu początkowego dynamicznego poziomu bazowego plonów wykorzystuje się dane dotyczące historycznych plonów upraw specyficznych dla danej działki z okresu co najmniej trzech lat poprzedzających zastosowanie środka wynikającego z zasady dodatkowości. Dane te łączy się z globalną linią tendencji specyficzną dla danej uprawy w odniesieniu do oczekiwanych plonów w oparciu o dane historyczne dotyczące rzeczywistych plonów w ciągu ostatniego dziesięciolecia lub dłuższego okresu, o ile dostępne są dane. W przypadku upraw wieloletnich dynamiczny poziom bazowy plonów uwzględnia również krzywą plonów w okresie eksploatacji uprawy.
W przypadku gdy gospodarstwo prowadzi zmianowanie upraw między polami, a uprawę, której plon będzie zwiększony ("uprawa docelowa"), zakładano w poprzednich latach na różnych polach należących do tego samego gospodarstwa, przewiduje się dwa warianty gromadzenia danych dotyczących plonów historycznych na potrzeby obliczenia dynamicznego poziomu bazowego plonów:
Wariant 1: Podmiot gospodarczy oblicza średni plon z okresu trzech ostatnich lat w których uprawa docelowa była prowadzona na określonej wyznaczonej działce przed wdrożeniem środka wynikającego z zasady dodatkowości. W związku z tym, że rośliny uprawiane są zmianowo, może to oznaczać wykorzystywanie danych pochodzących sprzed ponad pięciu lat.
Wariant 2: Podmiot gospodarczy oblicza średnią ważoną plonów z okresu trzech ostatnich lat prowadzenia uprawy docelowej w gospodarstwie przed wdrożeniem środka wynikającego z zasady dodatkowości, nawet jeśli plony te uzyskano z różnych działek o różnej wielkości należących do tego samego gospodarstwa.
Jeżeli dane historyczne dotyczące plonów z trzech ostatnich lat są niedostępne ze względu na ich nieosiągalność lub niereprezentatywność według oceny audytora, lub jeżeli jakość danych dotyczących plonów jest niewystarczająca, można uzyskać dodatkowe dane z lat wcześniejszych lub dane z sąsiedniego pola, na którym prowadzi się tę samą uprawę w ramach tego samego planu zarządzania. Jeżeli jeden rok z trzech lat stanowiących dane historyczne odpowiada szczególnie dobrym lub złym zbiorom (np. wykazującym różnicę wynoszącą co najmniej 30 % w porównaniu z innymi latami odniesienia), nie uwzględnia się w obliczeniu wartości odstającej plonu w celu uniknięcia zniekształcenia średniej z trzech lat 15 .
Audytor odpowiada za ustalenie wartości odstającej plonu na podstawie własnej oceny eksperckiej, doświadczenia zgromadzonego w terenie oraz wiedzy o praktykach podmiotu gospodarczego w perspektywie długoterminowej. Audytor zobowiązany jest również do oceny, czy jakość danych dotyczących plonów jest niewystarczająca do celów włączenia ich do audytów bazowych i audytów rocznych, a następnie do podjęcia decyzji, czy plon należy wykluczyć.
Nachylenie dynamicznego poziomu bazowego plonów przyjmuje się jako nachylenie prostej linii tendencji dopasowanej do zmian plonu z uprawy docelowej na przestrzeni poprzednich 10 lat lub dłuższego okresu, o ile dostępne są dane. Jest ono oparte na danych globalnych i określane na podstawie danych FAOSTAT World+ dla odpowiedniej uprawy. Działanie to wykonuje się na początku okresu certyfikacji, a nachylenie jest ważne w odniesieniu do dziesięcioletniego okresu ważności poziomu bazowego certyfikacji niskiego ryzyka ILUC.
W tabeli 2 przedstawiono nachylenie dynamicznego poziomu bazowego plonów dla najczęstszych upraw surowców do produkcji paliw. Wartości te otrzymuje się, dopasowując linię tendencji do 20 lat globalnych danych dotyczących plonów uzyskanych z FAOSTAT.
Tabela 2
Nachylenie linii tendencji uzyskanej na podstawie danych dotyczących plonów upraw FAOSTAT World+. Średnie zwiększenie rocznego plonu (w tonach/ha/rok).
Uprawa | Jęczmień | Kukurydza | Owoc palmy olejowej | Rzepak | Nasiona soi | Burak cukrowy | Trzcina cukrowa | Nasiona słonecznika | Pszenica |
Nachylenie-20 | 0,035 | 0,074 | 0,200 | 0,036 | 0,028 | 1,276 | 0,379 | 0,035 | 0,04 |
Nachylenie-20 oparte jest na latach 2008-2017. |
W przypadku każdej uprawy w tabeli ustala się dynamiczny poziom bazowy plonów, dodając w tym celu do punktu początkowego (średnia z trzech lat plonów historycznych przed zastosowaniem środka wynikającego z zasady dodatkowości) globalną linię tendencji (nachylenie) z tabeli 2. Stosuje się następujący wzór, zaczynając od roku wdrożenia środka wynikającego z zasady dodatkowości:
DYBx = (starting point DYB) + (slope20)x
gdzie:
DYBx = dynamiczny poziom bazowy plonów w roku x po wdrożeniu środka wynikającego z zasady dodatkowości
x = liczba lat po wdrożeniu środka wynikającego z zasady dodatkowości
Jeżeli środek wynikający z zasady dodatkowości ma polegać na zastąpieniu istniejącej uprawy inną uprawą (dającą wyższe plony) na wyznaczonej działce, alternatywną sytuacją jest uprawa istniejącej uprawy. Dynamiczny poziom bazowy plonów określa się na podstawie plonów historycznych i danych z linii tendencji dotyczących istniejącej uprawy.
Punktem początkowym poziomu bazowego jest trzyletnia średnia z plonów uzyskanych z istniejącej uprawy o niższej wydajności. Linia tendencji opiera się na globalnych danych FAOSTAT dotyczących linii tendencji w odniesieniu do istniejącej uprawy (zob. tabela 2). Podejście to stosuje tylko wtedy, jeżeli można wykazać, że możliwe byłoby wprowadzenie bardziej wydajnej uprawy ze względu na zmiany na rynku biopaliw, jak wykazano w ocenie dodatkowości.
Możliwe są różne podejścia metodyczne w zależności od zmienności plonów odnotowanej w okresie eksploatacji różnych rodzajów upraw wieloletnich.
W celu ustalenia dynamicznego poziomu bazowego plonów w przypadku drzew palmowych podmioty gospodarcze prowadzące plantacje palm olejowych mogą wykorzystywać następujące dane:
Dane te łączy się z krzywą wzrostu w celu określenia dynamicznego poziomu bazowego plonów. Podstawową cechą charakterystyczną uzyskiwaną z krzywej wzrostu jest kształt, a nie wielkość plonu.
Krzywa wzrostu nadaje kształt i należy go połączyć z danymi dotyczącymi plonów historycznych i wieku drzew, jak określono w pkt a) i b), w celu dopasowania wielkości krzywej dynamicznego poziomu bazowego plonów do danej działki.
Dostępne są następujące trzy warianty na potrzeby określania dynamicznego poziomu bazowego plonów w przypadku drzew palmowych.
W odniesieniu do każdego wariantu dane wymagane w celu określenia dynamicznych poziomów bazowych plonów muszą obejmować:
Warianty 1a i 1b mają zastosowanie, gdy środek wynikający z zasady dodatkowości wprowadza się w odniesieniu do zwartej uprawy drzew będących w tym samym wieku lub gdy przekrój wiekowy drzew na wyznaczonych działkach jest znany i nie utrzymuje się na stałym poziomie w kolejnych latach.
Wariant 2 może być stosowany, gdy przekrój wiekowy drzew na wyznaczonych działkach jest mieszany i utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie w kolejnych latach, tj. w ramach podejścia opartego na certyfikacji grupowej lub jeśli co roku stały odsetek obszaru plantacji jest ponownie obsadzany, co prowadzi do stałego przekroju wiekowego drzew.
Wariantu 2 nie stosuje się, jeśli ponad 20 % wielkości plonu w grupie pochodzi z jednej plantacji lub jeżeli w jednym roku ponownie obsadza się ponad 5 % całkowitego obszaru należącego do grupy. W takim przypadku w celu określenia poziomu bazowego stosuje się wariant 1a albo 1b.
Wariant 1a: standardowa krzywa wzrostu
W pierwszym wariancie wykorzystuje się kształt ustalonej wcześniej (w oparciu o istniejące dowody naukowe) "standardowej" krzywej wzrostu w celu określenia dynamicznego poziomu bazowego plonów dla wyznaczonej działki. Krzywą standardową znormalizowano i przedstawiono na rys. 1 i w tabeli 3 poniżej.
Ustala się dynamiczny poziom bazowy plonów, wykorzystując w tym celu dane dotyczące historycznych plonów z trzech ostatnich lat w odniesieniu do danej działki i wieku drzew palmowych w chwili odnotowania tych plonów oraz używając rocznej procentowej zmiany plonu w stosunku do krzywej standardowej w celu wykreślenia krzywej plonów dla dotychczasowego scenariusza postępowania dotyczącej danej działki.
Rys. 1
Znormalizowana standardowa krzywa wzrostu plonu palm
Tabela 3
Dane uzyskane ze znormalizowanej standardowej krzywej wzrostu plonów palm
Liczba lat po posadzeniu | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Znormalizowany plon | 0 | 0 | 0,147 | 0,336 | 0,641 | 0,833 | 0,916 | 0,968 | 0,996 | 1 | 0,999 | 0,980 | 0,965 |
Liczba lat po posadzeniu | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | ≥ 26 (*) |
Znormalizowany plon | 0,945 | 0,926 | 0,910 | 0,906 | 0,888 | 0,870 | 0,858 | 0,842 | 0,836 | 0,815 | 0,806 | 0,793 | 0,793 |
(*) Po 25 latach oczekiwany byłby dalszy spadek plonów. Ponieważ jednak typowy okres eksploatacji drzewa palmy olejowej wynosi około 25 lat, brak jest danych dokumentujących wielkość spadku plonów po upływie 25 lat. Przyjęto zatem podejście zachowawcze zakładające, że krzywa plonów pozostałaby na poziomie odpowiadającym okresowi 25 lat. |
Wariant 1a obejmuje następujące etapy metodyczne:
Tabela 4
Roczna zmiana procentowa plonów określona na podstawie standardowej krzywej wzrostu
Liczba lat po posadzeniu | 1 do 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Roczna zmiana procentowa | - | 128,0% | 90,6% | 30,0 % | 10,0% | 5,6% | 2,9% | 0,4% | - 0,1 % | - 1,9 % | - 1,6% | - 2,0 % |
Liczba lat po posadzeniu | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | ≥ 26 (*) |
Roczna zmiana procentowa | - 2,1 % | - 1,7 % | - 0,5 % | - 1,9 % | - 2,0 % | - 1,4% | - 1,8 % | - 0,8 % | - 2,5% | - 1,1 % | - 1,6% | 0% |
(*) Po 25 latach oczekiwany byłby dalszy spadek plonów. Ponieważ jednak typowy okres eksploatacji drzewa palmy olejowej wynosi około 25 lat, brak jest danych dokumentujących wielkość spadku plonów po upływie 25 lat. Przyjęto zatem podejście zachowawcze zakładające, że krzywa plonów pozostałaby na poziomie odpowiadającym okresowi 25 lat. |
Tabela 5
Złożona roczna stopa wzrostu w przypadku palm (okres 20 lat)
Roczny wzrost wydajności palm - dotychczasowy scenariusz postępowania | 1,37% |
Na podstawie FAOSTAT World+ 2008-2017 |
Wariant 1b: podmiot gospodarczy dostarcza krzywą wzrostu
Ten wariant można zastosować w wyjątkowych przypadkach, jeżeli podmiot gospodarczy jest w stanie wykazać, że wariant 1a nie jest odpowiedni w jego konkretnym przypadku. W takim przypadku jeżeli podmiot gospodarczy ma oczekiwaną krzywą wzrostu ustaloną na podstawie danych dostępnych dla siewek palm (która odnosi się do dotychczasowego scenariusza postępowania), tę krzywą można stosować jako podstawę dla dynamicznego poziomu bazowego plonów zamiast korzystania ze standardowej krzywej wzrostu. Muszą zostać zrealizowane wszystkie etapy opisane w wariancie 1a z zastąpieniem standardowej krzywej wzrostu własną krzywą ustaloną przez podmiot gospodarczy. Podmiot gospodarczy oblicza zatem roczną zmianę procentową.
Krzywą wzrostu specyficzną dla danej działki nadal koryguje się o zmianę plonów globalnych z zastosowaniem obliczonej złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) z danych FAOSTAT World+ dotyczących plonów (tabela 5).
Wariant 2: podejście oparte na certyfikacji grupowej
W przypadku certyfikacji grupowej albo w przypadku, gdy pierwszy punkt gromadzenia lub zakład działają jako jednostka certyfikująca, można ustalić dynamiczny poziom bazowy plonów, stosując podejście do dynamicznego poziomu bazowego plonów oparte na metodzie liniowej, podobne do podejścia stosowanego w stosunku do upraw rocznych. Podejście to można zastosować wtedy, gdy kierownik grupy, pierwszy punkt gromadzenia lub zakład zamierzają uzyskać certyfikację dla grupy stosującej ten sam środek wynikający z zasady dodatkowości oraz gdy plantacja lub obszar zapewniające dostawy do zakładu obejmują drzewa w różnym wieku, co oznacza, że roczny plon dostaw do zakładu utrzymuje się na względnie stałym poziomie.
W celu określenia dynamicznego poziomu bazowego plonów kierownik grupy musi zarejestrować całkowitą powierzchnię plantacji (w ha) zapewniającą dostawy do zakładu oraz całkowity plon (gron świeżych owoców) odpowiadający temu obszarowi w każdym z ostatnich trzech lat. Informacje te wykorzystuje się do ustalenia rocznego plonu na hektar w każdym z ostatnich trzech lat (w tonach/ha). Te punkty danych są następnie uśredniane i wykorzystywane jako punkt wyjściowy dynamicznego poziomu bazowego plonów. W celu ustalenia dynamicznego poziomu bazowego plonów łączy się punkt wyjściowy z nachyleniem linii globalnej tendencji w odniesieniu do palmy olejowej uzyskanej z danych FAOSTAT World+ (tabela 2).
Przy określaniu dynamicznego poziomu bazowego plonów trzcinę cukrową traktuje się jako uprawę roczną.
W przypadku stosowania praktyk polegających na wielu uprawach, takich jak zmianowanie bezugorowe, podmioty gospodarcze mają do wyboru trzy warianty w celu obliczenia dodatkowej biomasy:
Wariant 1. Wykazanie, że druga uprawa nie obniża plonów uprawy głównej
Jeśli podmiot gospodarczy może wykazać, że wprowadzenie drugiej uprawy nie obniża plonów uprawy głównej, cały plon drugiej uprawy może zostać zgłoszony jako dodatkowa biomasa.
Można to wykazać na przykład przez porównanie odnotowanego plonu uprawy głównej przed wprowadzeniem drugiej uprawy (na podstawie trzyletniej średniej historycznej) i po jej wprowadzeniu.
Wariant 2a. Określenie dynamicznego poziomu bazowego plonów dla systemu, w którym uprawa główna jest co roku taka sama
Dynamiczny poziom bazowy plonów opiera się na sytuacji dotychczasowego scenariusza postępowania w odniesieniu do wyznaczonej działki. Jeśli uprawa główna jest co roku taka sama, poziom bazowy określa się na podstawie co najmniej trzyletniej średniej historycznej plonów uprawy głównej na tej działce w połączeniu z globalną linią tendencji dla uprawy głównej, podobnie jak w przypadku upraw rocznych.
Podejście to można również zastosować w przypadku, gdy zmianowanie upraw odbywa się zgodnie z jasno określonym wzorcem zmianowania, który można odnotować na podstawie danych historycznych, co umożliwia wyraźne określenie sytuacji dotychczasowego scenariusza postępowania. W takim przypadku może być konieczne wykorzystanie danych starszych niż trzyletnie w celu określenia średniego plonu historycznego uprawy głównej.
Po wprowadzeniu zmianowania bezugorowego dodatkową biomasę netto oblicza się jako różnicę między całkowitym rocznym plonem z wyznaczonej działki (tzn. plonem uprawy głównej powiększonym o plon drugiej uprawy) a dynamicznym poziomem bazowym plonów uprawy głównej.
Jeśli uprawa główna i druga uprawa są różnymi surowcami, z których uzyskuje się różne połączenia składników upraw (np. olej, makuch, skrobię, włókno), w przypadku sumowania plonów z uprawy głównej i drugiej uprawy obliczenie opiera się na odpowiednich jednostkach miary, aby umożliwić obliczenie jednej reprezentatywnej wielkości wyprodukowanej dodatkowej biomasy netto. Metodyka umożliwia, odpowiednio, skuteczną kompensację strat biomasy uprawy głównej. Na przykład obliczenia można przeprowadzić po prostu na podstawie masy (w tonach) lub wartości opałowej (np. jeśli cały drugi plon jest wykorzystywany do produkcji energii, np. do produkcji biogazu). Wybór metodyki uzasadnia podmiot gospodarczy i zatwierdza audytor.
Wariant 2b. Ustalenie współczynnika kompensacji dla systemu, w którym uprawa główna jest co roku inna
Jeżeli uprawa główna w ramach zmianowania jest co roku inna, a zmianowanie upraw nie przebiega według regularnego schematu, podmiot gospodarczy musi ocenić wszelkie straty w plonach uprawy głównej spowodowane drugą uprawą i uwzględnić je w ilości zgłoszonej dodatkowej biomasy.
Podmiot gospodarczy musi porównać odnotowany plon uprawy głównej przed wprowadzeniem drugiej uprawy z plonem historycznym tej uprawy głównej. Porównania można dokonać na podstawie plonów odnotowanych na sąsiednich polach (np. jeśli w tym samym gospodarstwie uprawia się te same rośliny w ramach zmianowania upraw, ale na różnych polach) lub na podstawie odpowiedniej literatury naukowej, w której opisuje się wpływ zmianowania bezugorowego na te uprawy w danym regionie.
Wpływ na plon uprawy głównej przekłada się na współczynnik kompensacji, który odejmuje się od wielkości drugiej uprawy w celu obliczenia dodatkowej biomasy. W przypadku wariantu 2a współczynnik ten może być oparty na masie lub wartości opałowej i umożliwia skuteczną kompensację strat biomasy uprawy głównej. Wybór metodyki uzasadnia podmiot gospodarczy i zatwierdza audytor.
Po wdrożeniu środka wynikającego z zasady dodatkowości podmiot gospodarczy określa objętość biomasy o niskim ryzyku ILUC, którą można zgłosić, przez porównanie rzeczywistego plonu uzyskanego na wyznaczonej działce z dynamicznym poziomem bazowym plonów. W ramach audytu rocznego audytor musi sprawdzić, czy objętość uzyskanej dodatkowej biomasy jest zgodna z przewidywaniami zawartymi w planie zarządzania, a w przypadku występowania rozbieżności powyżej 20 % w stosunku do szacunków zawartych w planie zarządzania musi zwrócić się o ich uzasadnienie.
W przypadku wnioskowania o certyfikację w odniesieniu do zastosowanego w przeszłości środka wynikającego z zasady dodatkowości, dodatkowy plon biomasy może zostać obliczony i zapisany w planie zarządzania. Pozwala to na precyzyjne obliczenie rzeczywistej objętości biomasy o niskim ryzyku ILUC, jednak biomasa o niskim ryzyku ILUC może być zgłaszana dopiero po przyznaniu certyfikacji niskiego ryzyka ILUC. Nie można dokonywać zgłoszeń retrospektywnych dotyczących biomasy dostarczonej w przeszłości.
Aby obliczyć dodatkową objętość biomasy, podmiot gospodarczy musi rejestrować pełny plon z wyznaczonej działki w odniesieniu do każdego roku, od początku wdrażania środka wynikającego z zasady dodatkowości. Podmiot gospodarczy musi udowodnić związek między konkretną wyznaczoną działką a uzyskanym plonem (w tonach/ha).
Jeśli zebrana ilość jest mierzona (ważona) tylko w pierwszym punkcie gromadzenia, do którego docierają produkty z wielu gospodarstw lub działek, wówczas można wykorzystać dokumentację z pierwszego punktu gromadzenia jako dowód zebranej ilości (plonu) z odnośnych gospodarstw i działek.
Jako dowód może posłużyć zapis transakcji biznesowej między podmiotem gospodarczym a pierwszym punktem gromadzenia, o ile można wykazać wstecz związek z określoną wyznaczoną działką. W tym przypadku pierwszy punkt gromadzenia odpowiada za zbieranie i rejestrowanie danych dotyczących plonów. W pierwszym punkcie gromadzenia rejestruje się plony biomasy zebranej w poszczególnych gospodarstwach (oraz w stosownych przypadkach na określonej wyznaczonej działce na terenie gospodarstwa) w oparciu o szablon wydany przez system dobrowolny.
W przypadku audytu grupowego oraz jeżeli pierwszy punkt gromadzenia pełni rolę lidera grupy, punkt ten odpowiada za rejestrowanie danych dotyczących plonów dla wszystkich wyznaczonych działek.
Aby obliczyć dodatkową objętość biomasy, należy porównać dane dotyczące plonów upraw uzyskane w danym roku z dynamicznym poziomem bazowym plonów. Dodatkowy plon biomasy jest równy różnicy między odnotowanym plonem a plonem prognozowanym dla danego roku na podstawie dynamicznego poziomu bazowego plonów, pomnożonej przez powierzchnię A (w ha) danej wyznaczonej działki. Dodatkową objętość można wtedy zgłosić jako biomasę o niskim ryzyku ILUC.
Dodatkowa biomasa = (Yx - DYBx) x A
gdzie:
Yx = plon odnotowany w roku x (w tonach/ha/rok)
DYBx = dynamiczny poziom bazowy plonów w roku x (w tonach/ha/rok)
A = powierzchnia wyznaczonej działki (ha)
Certyfikaty niskiego ryzyka ILUC muszą zawierać wszystkie następujące informacje:
WARTOŚCI STANDARDOWE WSPÓŁCZYNNIKÓW EMISJI
parametr: | Współczynnik emisji gazów cieplarnianych | Wsad energii z paliw kopalnych | |||||||
jednostka: | g CO2,eq/g | g CO2/kg | g CH4/kg | g N2O/kg | g CO2-eq/kg | MJfossil/kg | |||
Współczynnik globalnego ocieplenia | |||||||||
CO2 | 1 | ||||||||
CH4 | 28 | ||||||||
N2O | 265 | ||||||||
Środki produkcji rolnej: | |||||||||
Nawóz azotowy (kg N) | |||||||||
Azotan amonu (AN) | 2 671 | 6,9 | 2,1 | 3 469 | |||||
Siarczan amonu (AS) | 2 560 | 6,5 | 0,0 | 2 724 | |||||
Azotan amonu i siarczan amonu (ANS) | 2 561 | 8,9 | 1,3 | 3 162 | |||||
Amoniak bezwodny | 2 662 | 6,8 | 0,0 | 2 832 | |||||
Azotan amonowo-wapniowy | 2 863 | 7,3 | 2,1 | 3 670 | |||||
Azotan wapnia (CN) | 2 653 | 7,0 | 5,1 | 4 348 | |||||
Mocznik | 1 703 | 9,3 | 0,0 | 1 935 | |||||
Mocznik i azotan amonu (UAN) | 2 182 | 7,5 | 1,1 | 2 693 | |||||
Nawóz w formie pięciotlenku fosforu (kg P2O5) | |||||||||
Superfosfat potrójny (TSP) | 517 | 0,9 | 0,0 | 544 | |||||
Fosforyt 21 % P2O5 23 % SO3 | 95 | 0,0 | 0,0 | 95 | |||||
Fosforan monoamonowy (MAP) 11 % N 52 % P2O5 | 967 | 2,5 | 0,0 | 1 029 | |||||
Fosforan diamonu (DAP) 18 % N 46 % P2O5 | 1 459 | 3,7 | 0,0 | 1 552 | |||||
Nawóz w formie K2O (kg K2O) | |||||||||
Chlorek potasu (MOP) 60 % K2O | 409 | 0,17 | 0,0 | 413 | |||||
Inne nawozy | |||||||||
NPK 15-15-15 | 4 261 | 10,0 | 1,7 | 5 013 | |||||
MgO (kg MgO) | 769 | 0,0 | 0,0 | 769 | |||||
Nawóz sodowy (Na) (kg Na) | 1 620 | 0,0 | 0,0 | 1 620 | |||||
Nasiona - jęczmień | 189,5 | 0,08 | 0,4001 | 310,6 | 3,23 | ||||
Nasiona - sadzonki eukaliptusa | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | |||||
Nasiona - kukurydza | 189,5 | 0,08 | 0,4001 | 310,6 | 3,23 | ||||
Nasiona - sadzonki topoli | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | |||||
Nasiona - rzepak | 451,0 | 0,27 | 1,0024 | 756,5 | 8,33 | ||||
Nasiona - żyto | 191,0 | 0,08 | 0,4001 | 312,1 | 3,23 | ||||
Nasiona - soja | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | |||||
Nasiona - burak cukrowy | 2 363,0 | 1,37 | 4,2096 | 3 651,7 | 38,44 | ||||
Nasiona - trzcina cukrowa | 4,97 | 0,00 | 0,0000 | 5,0 | 0,06 | ||||
Nasiona - słonecznik | 451,0 | 0,27 | 1,0024 | 756,5 | 8,33 | ||||
Nasiona - pszenżyto | 180,0 | 0,04 | 0,4000 | 300,2 | 3,00 | ||||
Nasiona - pszenica | 163,7 | 0,04 | 0,4000 | 283,9 | 2,76 | ||||
Pozostałości (surowiec lub wsad): | - | ||||||||
Produkt pofermentacyjny z biogazu | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | 0,00 | ||||
Kompost z gron pustych owoców (olej palmowy) | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | 0,00 | ||||
Osady filtracyjne | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | 0,00 |
parametr: | Współczynnik emisji gazów cieplarnianych | Wsad energii z paliw kopalnych | Gęstość | LHV (wartość opałowa) MJ/kg | |||||||||||
jednostka: | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | MJfossil/kg | MJfossil/MJ | kg/m3 | (w stanie suchym) | |||||||
Paliwa - gazy | |||||||||||||||
Gaz ziemny (mieszanka UE) | 66,00 | 0,0000 | - | 66,00 | 1,2000 | 49,2 | |||||||||
LPG | 66,30 | 0,0000 | 0,0000 | 66,31 | 1,2000 | 46,0 | |||||||||
Metan | 50,0 | ||||||||||||||
Paliwa ciekłe (również udział konwersji) | |||||||||||||||
Olej napędowy | 95,1 | - | - | 95,10 | 1,2300 | 832 | 43,1 | ||||||||
Benzyna | 93,3 | - | - | 93,30 | 1,2000 | 745 | 43,2 | ||||||||
Paliwo ciężkie | 94,2 | - | - | 94,20 | 1,1600 | 970 | 40,5 | ||||||||
Etanol | 794 | 26,81 | |||||||||||||
Metanol | 97,08 | 0,0001 | 0,0000 | 97,09 | 1,7639 | 793 | 19,95 | ||||||||
DME | 670 | 28,4 | |||||||||||||
FAME | 890 | 37,2 | |||||||||||||
Hydrorafinowany olej roślinny | 44,0 | ||||||||||||||
Czysty olej roślinny | 920 | 37,0 | |||||||||||||
jednostka: | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | MJfossil/kg | MJfossil/MJ | kg/m3 | (w stanie suchym) | |||||||
Syntetyczny olej napędowy (biomasa przekształcana w paliwa ciekłe) | 780 | 44,0 | |||||||||||||
Olej palmowy | 920 | 37,0 | |||||||||||||
Olej rzepakowy | 920 | 37,0 | |||||||||||||
Olej sojowy | 920 | 37,0 | |||||||||||||
Olej słonecznikowy | 920 | 37,0 | |||||||||||||
parametr: | Współczynnik emisji gazów cieplarnianych | Wsad energii z paliw kopalnych | Gęstość | Wartość opałowa MJ/kg | |||||||||||
jednostka: | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | MJfossil/MJ | kg/m3 | (w stanie suchym) | ||||||||
Paliwa stałe (również udział konwersji) | |||||||||||||||
Węgiel kamienny | 102,62 | 0,3854 | 0,0003 | 112,32 | 1,0909 | 26,5 | |||||||||
Węgiel brunatny | 116,68 | 0,0014 | 0,0001 | 116,73 | 1,0149 | 9,2 | |||||||||
Zrębki | 155 | 19,0 | |||||||||||||
Pelet drzewny | 0,0080 | 650 | 19,0 |
parametr: | Gęstość | Wartość opałowa MJ/kg | ||||||||||||||||||
jednostka: | kg/m3 | (w stanie suchym) | ||||||||||||||||||
Paliwa/surowce/produkty uboczne/pozostałości/odpady | ||||||||||||||||||||
Bele pozostałości rolniczych | 18,0 | |||||||||||||||||||
Tłuszcz zwierzęcy (łój) | 38,8 | |||||||||||||||||||
Wytłoczyny z trzciny cukrowej | 17,0 | |||||||||||||||||||
Wytłoczyny z trzciny cukrowej na wyjściu z zakładu (stan suchy) | 120 | 17,0 | ||||||||||||||||||
Paliwa/surowce/produkty uboczne/pozostałości/odpady | ||||||||||||||||||||
Bele wytłoczyn z trzciny cukrowej (stan suchy) | 165 | 17,0 | ||||||||||||||||||
Pelet z wytłoczyn z trzciny cukrowej (stan suchy) | 650 | 17,0 | ||||||||||||||||||
Jęczmień | 17,0 | |||||||||||||||||||
Biobenzyna | 44,0 | |||||||||||||||||||
Bioodpady | 20,7 | |||||||||||||||||||
Suszony wywar gorzelniany zbożowy (jęczmień) | 17,8 | |||||||||||||||||||
Suszony wywar gorzelniany zbożowy (kukurydza) | 19,2 | |||||||||||||||||||
Suszony wywar gorzelniany zbożowy (żyto) | 17,8 | |||||||||||||||||||
Suszony wywar gorzelniany zbożowy (pszenżyto) | 18,0 | |||||||||||||||||||
Suszony wywar gorzelniany zbożowy (pszenica) | 18,1 | |||||||||||||||||||
Eukaliptus (zagajniki o krótkiej rotacji) | 19,0 | |||||||||||||||||||
Kwasy tłuszczowe | 37,0 | |||||||||||||||||||
FFB | 24,0 | |||||||||||||||||||
Pozostałości z leśnictwa | 19,0 | |||||||||||||||||||
Glicerol | 16,0 | |||||||||||||||||||
Pozostałości przemysłowe (drewno) | 19,0 | |||||||||||||||||||
Obornik | 12,0 | |||||||||||||||||||
Kukurydza (tylko ziarno) | 17,3 | |||||||||||||||||||
Kukurydza (cała uprawa) | 16,9 | |||||||||||||||||||
Śruta poekstrakcyjna palmowa [PKM] | 570 | 18,5 | ||||||||||||||||||
Olej z ziaren palmowych | 37,0 | |||||||||||||||||||
Paliwa/surowce/produkty uboczne/pozostałości/odpady | ||||||||||||||||||||
Topola (zagajniki o krótkiej rotacji) | 19,0 | |||||||||||||||||||
Rzepak | 27,0 | |||||||||||||||||||
Makuch rzepakowy | 18,4 | |||||||||||||||||||
Żyto Trociny |
17,1 19,0 |
|||||||||||||||||||
Nasiona soi | 23,0 | |||||||||||||||||||
Makuch sojowy | 19,1 | |||||||||||||||||||
Drewno z pni (sosna) | 19,0 | |||||||||||||||||||
Słoma | 17,2 | |||||||||||||||||||
Bele słomy | 125 | 17,2 | ||||||||||||||||||
Sieczka | 50 | 17,2 | ||||||||||||||||||
Pelet słomiany | 600 | 17,2 | ||||||||||||||||||
Burak cukrowy | 16,3 | |||||||||||||||||||
Wysłodki buraczane | 16,1 | |||||||||||||||||||
Trzcina cukrowa | 19,6 | |||||||||||||||||||
Nasiona słonecznika | 27,2 | |||||||||||||||||||
Makuch słonecznikowy | 18,2 | |||||||||||||||||||
Pszenżyto | 16,9 | |||||||||||||||||||
Wywar melasowy | 14,0 | |||||||||||||||||||
Zużyty olej kuchenny | 37,0 | |||||||||||||||||||
Pszenica | 17,0 | |||||||||||||||||||
Słoma pszenicy | 17,2 | |||||||||||||||||||
jednostka: | g CO2/kg | g CH4/kg | (przy zawartości wody 0 %) | g CO2-eq/kg | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | MJfossil/kg | MJfossil/MJ | (w stanie suchym) | |||||||||
Udział konwersji | ||||||||||||||||||||
Amoniak | 2 350,6 | 0,00 | 0,0022 | 2 351,3 | 42,50 | |||||||||||||||
Siarczan amonu (NH4)2SO4) | 420,9 | 1,29 | 0,0002 | 453,2 | 7,56 | |||||||||||||||
Substancja przeciwpieniąca (założono, że jest to glikol propylenowy) | 3 119,5 | 4,96 | 0,105 | 3 274,8 | 34,97 | |||||||||||||||
Alfa-amylaza | 1 000,0 | 0,00 | 0,0000 | 1 000,0 | 15,00 | |||||||||||||||
Glukoamylaza | 7 500,0 | 0,00 | 0,0000 | 7 500,0 | 97,00 | |||||||||||||||
Chlorek wapnia (CaCl2) | 38,6 | 0,002 | 0,001 | 38,8 | 0,50 | |||||||||||||||
Cykloheksan | 723,0 | 0,00 | 0,0000 | 723,0 | 9,90 | |||||||||||||||
Fosforan diamonu (DAP) | 653,2 | 0,81 | 0,004 | 674,4 | 10,23 | |||||||||||||||
Ziemia fulerska | 197,0 | 0,04 | 0,0063 | 199,8 | 2,54 | |||||||||||||||
n-heksan | 80,08 | 0,0146 | 0,0003 | 80,53 | 0,3204 | 45,1 | ||||||||||||||
Kwas chlorowodorowy (HCl) | 977,1 | 2,91 | 0,0376 | 1 061,1 | 14,84 | |||||||||||||||
Smary | 947,0 | 0,00 | 0,0000 | 947,0 | 53,28 | |||||||||||||||
Siarczan magnezu (MgSO4) | 191,4 | 0,04 | - 0,002 | 191,8 | - 3,24 | |||||||||||||||
Fosforan monopotasowy (KH2PO4) | 238,7 | 0,91 | 0,012 | 264,9 | 4,43 | |||||||||||||||
Azot | 52,6 | 0,12 | 0,0024 | 56,4 | 1,08 | |||||||||||||||
Kwas fosforowy (H3PO4) | 2 808,9 | 11,36 | 0,1067 | 3 124,7 | 28,61 | |||||||||||||||
Wodorotlenek potasu (KOH) | 403,0 | 0,40 | 0,0208 | 419,1 | 11,47 | |||||||||||||||
Czysty CaO do procesów | 1 188,5 | 0,10 | 0,0080 | 1 193,2 | 7,87 | |||||||||||||||
Węglan sodu (Na2CO3) | 1 133,5 | 4,39 | 0,0060 | 1 245,1 | 14,92 | |||||||||||||||
Chlorek sodu (NaCl) | 12,7 | 0,02 | 0,001 | 13,3 | 0,23 | |||||||||||||||
jednostka: | g CO2/kg | g CH4/kg | (przy zawartości wody 0 %) | g CO2-eq/kg | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | MJfossil/kg | MJfossil/MJ | (w stanie suchym) | |||||||||
Udział konwersji | ||||||||||||||||||||
Wodorotlenek sodu (NaOH) | 485,5 | 1,45 | 0,0271 | 529,7 | 10,16 | |||||||||||||||
Metanolan sodu (Na(CH3O)) | 2 207,7 | 7,56 | 0,0965 | 2 425,5 | 45,64 | |||||||||||||||
SO2 | 52,0 | 0,03 | 0,001 | 53,3 | 0,78 | |||||||||||||||
Kwas siarkowy (H2SO4) | 210,2 | 0,24 | 0,0046 | 217,5 | 4,02 | |||||||||||||||
Mocznik | 1 790,9 | 1,92 | 0,027 | 1 846,6 | 31,71 | |||||||||||||||
parametr: | Efektywność paliwowa | Emisje gazów wydechowych z transportu | ||||||||||||||||||
jednostka: | MJ/t.km | g CH4/t.km | g N2O/t.km | |||||||||||||||||
Efektywność transportu - samochody ciężarowe | ||||||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu produktów suchych (olej napędowy) | 0,81 | 0,003 | 0,0015 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu zrębków (i produktów suchych o podobnej wielkości) (olej napędowy) | 0,84 | 0,004 | 0,0016 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu cieczy i peletów (olej napędowy) | 0,87 | 0,004 | 0,0016 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu obornika (olej napędowy) | 0,88 | 0,004 | 0,0016 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu bioodpadów (olej napędowy) | 0,84 | 0,004 | 0,0016 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (40 ton) do transportu trzciny cukrowej | 1,37 | 0,001 | 0,0039 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy (12 ton) do transportu FFB (olej napędowy) | 2,24 | 0,002 | 0,0015 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy wywrotka MB2213 do transportu osadu filtracyjnego | 3,60 | 0,000 | 0,0000 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy cysterna MB2318 do transportu wywaru melasowego | 2,16 | 0,000 | 0,0000 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy cysterna MB2318 do transportu nasion trzciny cukrowej | 2,61 | 0,000 | 0,0000 | |||||||||||||||||
Samochód ciężarowy cysterna z armatkami wodnymi do transportu wywaru melasowego | 0,94 | |||||||||||||||||||
Efektywność transportu - statki | ||||||||||||||||||||
Masowiec typu "handymax" (paliwo olejowe) - ziarna | 0,10 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "handysize" (paliwo olejowe) - zrębki o gęstości objętościowej 221 kg/m3 | 0,26 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "supramax" (paliwo olejowe) - zrębki o gęstości objętościowej 221 kg/m3 | 0,16 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "handysize" (paliwo olejowe) - pelet o gęstości objętościowej 650 kg/m3 | 0,10 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "supramax" (paliwo olejowe) - pelet o gęstości objętościowej 650 kg/m3 | 0,07 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "handysize" (paliwo olejowe) - pozostałości rolnicze o niskiej gęstości objętościowej (125 kg/m3) | 0,43 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "supramax" (paliwo olejowe) - pozostałości rolnicze o niskiej gęstości objętościowej (125 kg/m3) | 0,27 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "handysize" (paliwo olejowe) - pozostałości rolnicze o wysokiej gęstości objętościowej (300 kg/m3) | 0,20 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "supramax" (paliwo olejowe) - pozostałości rolnicze o wysokiej gęstości objętościowej (300 kg/m3) | 0,13 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "handysize" (paliwo olejowe) - PKM | 0,13 | |||||||||||||||||||
Masowiec typu "supramax" (paliwo olejowe) - PKM | 0,07 | |||||||||||||||||||
Chemikaliowiec/produktowiec, 12,617 kt (paliwo olejowe) | 0,12 | |||||||||||||||||||
Chemikaliowiec/produktowiec, 15 kt (paliwo olejowe) do transportu etanolu | 0,17 | |||||||||||||||||||
Chemikaliowiec/produktowiec, 15 kt (paliwo olejowe) do transportu FAME i hydrorafinowanych olejów roślinnych | 0,16 | |||||||||||||||||||
Chemikaliowiec/produktowiec, 22,56 kt (paliwo olejowe) | 0,10 | |||||||||||||||||||
Masowiec śródlądowy, 8,8 kt (olej napędowy) | 0,32 | 0,093 | 0,0004 | |||||||||||||||||
Statek śródlądowy do transportu oleju, 1,2 kt (olej napędowy) | 0,50 | 0,030 | ||||||||||||||||||
Efektywność transportu - rurociągi i kolej | ||||||||||||||||||||
Rurociąg lokalny (10 km) | 0,00 | 0,000 | 0,0000 | |||||||||||||||||
Pociąg towarowy USA (olej napędowy) | 0,25 | 0,005 | 0,0010 | |||||||||||||||||
Kolej (energia elektryczna, średnie napięcie) | 0,21 |
Z uwzględnieniem emisji wyższego szczebla, bez emisji z budowy
Intensywność emisji z wytwarzania energii elektrycznej netto | Intensywność emisji ze zużytej energii elektrycznej wysokiego napięcia | Intensywność emisji ze zużytej energii elektrycznej średniego napięcia | Intensywność emisji ze zużytej energii elektrycznej niskiego napięcia | |
Austria | 153 | 238 | 240 | 245 |
Belgia | 204 | 214 | 215 | 219 |
Bułgaria | 493 | 504 | 510 | 532 |
Cypr | 757 | 768 | 772 | 787 |
Czechy | 518 | 526 | 531 | 549 |
Niemcy | 389 | 386 | 388 | 398 |
Dania | 100 | 135 | 136 | 139 |
Estonia | 654 | 468 | 471 | 485 |
Grecja | 577 | 585 | 590 | 610 |
Hiszpania | 245 | 248 | 251 | 263 |
Finlandia | 105 | 127 | 128 | 130 |
Francja | 74 | 81 | 82 | 86 |
Chorwacja | 208 | 329 | 333 | 349 |
Węgry | 277 | 307 | 310 | 322 |
Irlandia | 349 | 357 | 360 | 374 |
Włochy | 352 | 331 | 333 | 343 |
Łotwa | 203 | 312 | 315 | 325 |
Litwa | 79 | 291 | 294 | 305 |
Luksemburg | 93 | 311 | 312 | 316 |
Malta | 455 | 437 | 441 | 454 |
Niderlandy | 430 | 415 | 417 | 426 |
Polska | 742 | 715 | 720 | 741 |
Portugalia | 268 | 282 | 285 | 299 |
Rumunia | 388 | 421 | 427 | 454 |
Słowacja | 168 | 316 | 319 | 329 |
Słowenia | 269 | 281 | 283 | 291 |
Szwecja | 20 | 25 | 25 | 26 |
UE-27 | 288 | 295 | 298 | 308 |
Islandia | 7 | 7 | 7 | 7 |
Norwegia | 12 | 20 | 20 | 21 |
Szwajcaria | 32 | 107 | 108 | 112 |
Zjednoczone Królestwo | 271 | 277 | 280 | 292 |
Albania | 0 | 302 | 308 | 332 |
Bośnia i Hercegowina | 799 | 766 | 776 | 818 |
Kosowo | 1 099 | 1 067 | 1 097 | 1 224 |
Mołdawia | 246 | 446 | 453 | 476 |
Czarnogóra | 472 | 588 | 599 | 646 |
Macedonia Północna | 794 | 760 | 774 | 831 |
Serbia | 807 | 819 | 833 | 892 |
Turcja | 487 | 508 | 516 | 546 |
Białoruś | 449 | 458 | 462 | 479 |
Rosja | 459 | 474 | 479 | 496 |
Ukraina | 407 | 419 | 423 | 439 |
parametr: | Współczynnik emisji gazów cieplarnianych | |||
jednostka: | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | |
Emisje z eksploatacji maszyn, w tym z łupania (na MJ oleju napędowego) | ||||
Emisje CH4 i N2O spowodowane stosowaniem oleju napędowego (transport) | 0,0008 | 0,0032 | 0,97 | |
Emisje CH4 i N2O spowodowane stosowaniem oleju napędowego (leśnictwo) | 0,0008 | 0,0032 | 0,97 | |
Emisje CH4 i N2O spowodowane stosowaniem oleju napędowego (rolnictwo) | 0,0013 | 0,0032 | 0,97 | |
Emisje z kotła lub kogeneracji (na MJ surowca) | ||||
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego pozostałości rolniczymi | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem pozostałości rolniczych | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego wytłoczynami z trzciny cukrowej | 0,0025 | 0,0012 | 0,43 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem wytłoczyn z trzciny cukrowej | 0,0025 | 0,0012 | 0,43 | |
Emisje CH4 i N2O z silnika gazowego na biogaz w kogeneracji | 0,3400 | 0,0014 | 8,92 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego biogazem | 0,0025 | 0,0010 | 0,36 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem węgla kamiennego | 0,0018 | 0,0050 | 1,53 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem węgla brunatnego | 0,0007 | 0,0028 | 0,86 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego gazem ziemnym | 0,0025 | 0,0010 | 0,36 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem gazu ziemnego | 0,0042 | 0,0008 | 0,36 | |
Emisje CH4 i N2O z silnika na gaz ziemny | 0,0030 | 0,0001 | 0,10 | |
Emisje CH4 i N2O z kotłów opalanych łupinami palmowymi i włóknem palmowym | 0,0030 | 0,0040 | 1,27 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem łupin palmowych i włókna palmowego | 0,0030 | 0,0040 | 1,27 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego PKM | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem PKM | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego trocinami | 0,0049 | 0,0010 | 0,41 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego peletem słomianym | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem peletu słomianego | 0,0017 | 0,0007 | 0,24 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego zrębkami | 0,0049 | 0,0010 | 0,41 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem zrębków | 0,0049 | 0,0010 | 0,41 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego peletem drzewnym | 0,0030 | 0,0006 | 0,25 | |
Emisje CH4 i N2O z kogeneracji z wykorzystaniem peletu drzewnego | 0,0030 | 0,0006 | 0,25 | |
Emisje CH4 i N2O z kotła opalanego paliwem ciekłym | 0,0009 | 0,0004 | 0,14 | |
Emisje CH4 i N2O ze współspalania peletu drzewnego (elektrownia węglowa ze złożem fluidalnym) | 0,0010 | 0,0610 | 18,20 | |
Emisje CH4 i N2O ze współspalania peletu drzewnego (elektrownia opalana pyłem węglowym) | 0,0009 | 0,0014 | 0,44 | |
Emisje ze składowania produktu pofermentacyjnego (na MJ biogazu) | ||||
Emisje CH4 i N2O ze składowania bioodpadów z produktu pofermentacyjnego w otwartych zbiornikach | 0,4930 | 0,0319 | 21,82 | |
Emisje CH4 i N2O ze składowania produktu pofermentacyjnego z kukurydzy w otwartych zbiornikach | 0,4422 | 0,0082 | 13,51 | |
Emisje CH4 i N2O ze składowania produktu pofermentacyjnego z obornika w otwartych zbiornikach | 1,9917 | 0,0663 | 69,56 |
Współczynnik emisji gazów cieplarnianych | |||||||||
g CO2/kg | g CH4/kg | g N2O/kg | g CO2-eq/kg | g CO2/MJ | g CH4/MJ | g N2O/MJ | g CO2-eq/MJ | ||
Jednostki emisji metanu z obornika (na MJ biogazu) | |||||||||
Jednostki emisji CH4 i N2O z obornika | 1,4700 | 0,0279 | 45,05 | ||||||
Brak emisji | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0 | 0,00 | 0,0000 | 0,0000 | 0,00 |
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2022.168.1 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2022/996 w sprawie zasad weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz kryteriów niskiego ryzyka spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów |
Data aktu: | 14/06/2022 |
Data ogłoszenia: | 27/06/2022 |
Data wejścia w życie: | 30/06/2022, 31/12/2023, 01/01/2025 |