ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/891
z dnia 1 kwietnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 664/2014 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w odniesieniu do ustanowienia symboli unijnych dotyczących chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz w odniesieniu do niektórych zasad dotyczących pochodzenia paszy i surowców, niektórych przepisów proceduralnych i niektórych dodatkowych przepisów przejściowych
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 3 akapit pierwszy,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2117 2 zmieniono art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 w odniesieniu do systemu zmian w specyfikacji produktu. Z dniem 8 czerwca 2022 r. zmiany "inne niż nieznaczne" i zmiany "nieznaczne" zastępuje się odpowiednio zmianami "na poziomie Unii" i zmianami "standardowymi", które mają różne zakresy i podlegają różnym procedurom.
(2) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 664/2014 3 zawarto przepisy uzupełniające zasady dotyczące zmian innych niż nieznaczne i nieznacznych. Aby zapewnić funkcjonowanie nowego systemu zmian, przepisy dotyczące zmian innych niż nieznaczne i nieznacznych określone w tym rozporządzeniu należy zastąpić nowymi przepisami.
(3) W celu zapewnienia skuteczności procedury należy ustanowić przepisy dotyczące dopuszczalności wniosków o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii. Z tego samego powodu, jeżeli wniosek o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii zawiera również zmiany standardowe, te zmiany standardowe należy uznać za nieistniejące i nie należy ich uznawać za zatwierdzone w kontekście zmiany na poziomie Unii.
(4) Należy ustanowić procedurę zatwierdzania zmiany standardowej i zmiany tymczasowej, aby umożliwić państwom członkowskim przeprowadzenie odpowiedniej oceny wniosków oraz aby zagwarantować spójne podejście we wszystkich państwach członkowskich. Dokładność i kompletność oceny dokonywanej przez państwa członkowskie powinna odpowiadać dokładności i kompletności wymaganej w procesie oceny w ramach procedury dotyczącej wniosków o rejestrację oznaczenia geograficznego.
(5) Konieczne jest ustanowienie przepisów w celu zapewnienia koordynacji między procedurami dotyczącymi zmian w specyfikacji produktu w przypadkach, gdy wnioski dotyczące zmiany na poziomie Unii i zmiany standardowej są rozpatrywane w tym samym czasie, odpowiednio, przez Komisję i właściwy organ państwa członkowskiego. Ponieważ oba wnioski dotyczą zmiany w tej samej specyfikacji produktu, lecz są objęte dwiema różnymi równoległymi procedurami mającymi inny harmonogram, należy ustanowić przepisy, które pozwolą uniknąć niespójności.
(6) Należy przyjąć przepisy przejściowe w celu zapewnienia płynnego przejścia od obecnych przepisów rozporządzenia delegowanego (UE) nr 664/2014 do przepisów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
(7) Ponieważ zmiany w specyfikacji produktu wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2021/2117 stosuje się od dnia 8 czerwca 2022 r., niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tej samej daty,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: