a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 14 marca 2018 r. Komisja otrzymała od przedsiębiorstwa Bio Natural Protect wniosek o zatwierdzenie wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej do stosowania w charakterze środka odstraszającego ssaki i ptaki żywiące się nasionami. W dniu 23 maja 2019 r. Komisja otrzymała zmieniony wniosek, do którego dołączono informacje wymagane przepisami art. 23 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(2) Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") o pomoc naukową. W dniu 31 marca 2020 r. Urząd przedstawił Komisji sprawozdanie techniczne dotyczące wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum 2 . Uznał on, że specyfikacje dotyczące proponowanego wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, w tym głównego składnika aktywnego kapsaicyny, nie zostały dobrze sformułowane. Ponadto zdaniem Urzędu dane dotyczące losów i zachowania się w środowisku niektórych z możliwych składników ekstraktu, w tym kapsaicyny, były niepewne i wymagały dodatkowych badań toksyczności w odniesieniu do wszystkich gatunków niedocelowych. Urząd zauważył również, że przedsiębiorstwa przedstawiły Europejskiej Agencji Chemikaliów dowody na to, że składniki wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, mogą zostać zaklasyfikowane jako powodujące poważne uszkodzenie oczu, działające szkodliwie po połknięciu, a także jako powodujące podrażnienia skóry.
(3) Ponadto Komitet Naukowy ds. Żywności stwierdził, że kapsaicyna ma potencjał genotoksyczny 3 .
(4) Nie była dostępna stosowna ocena przeprowadzona zgodnie z innymi przepisami unijnymi, o której mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(5) W dniu 17 lipca 2020 r. Komisja przedłożyła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie z przeglądu 4 oraz niniejszy projekt rozporządzenia w sprawie niezatwierdzenia wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum.
(6) Komisja wezwała wnioskodawcę do przedstawienia uwag do sprawozdania technicznego Urzędu i do projektu sprawozdania z przeglądu sporządzonego przez Komisję. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane.
(7) Mimo argumentów przedstawionych przez wnioskodawcę nie udało się jednak wyeliminować obaw związanych z przedmiotową substancją.
(8) W związku z tym, jak określono w opracowanym przez Komisję sprawozdaniu z przeglądu, nie stwierdzono, że wymogi określone w art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 zostały spełnione. Nie należy zatem zatwierdzać wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej.
(9) Niniejsze rozporządzenie nie wyklucza możliwości złożenia nowego wniosku o zatwierdzenie wyciągu z papryki Capsicum annuum L. var. annuum, grupa Longum, jako substancji podstawowej zgodnie z art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: