KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 1 , w szczególności jej art. 8 formułę wprowadzającą, art. 8 pkt 1 akapit pierwszy, art. 8 pkt 4 oraz art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 2009/158/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych 2 , w szczególności jej art. 23 ust. 1, art. 24 ust. 2 i art. 25 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 798/2008 3 ustanowiono wymogi w zakresie wystawiania świadectw weterynaryjnych dotyczących przywozu do Unii oraz tranzytu przez Unię, w tym składowania podczas tranzytu, drobiu i produktów drobiowych ("towary"). Rozporządzenie to stanowi, że towary mogą być przywożone do Unii i przewożone tranzytem przez jej terytorium jedynie z państw trzecich, terytoriów, stref lub grup wyszczególnionych w kolumnach 1 i 3 tabeli w części 1 załącznika I do tego rozporządzenia.
(2) W rozporządzeniu (WE) nr 798/2008 ustanowiono także warunki uznania państwa trzeciego, terytorium, strefy lub grupy za wolne od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(3) Ukraina jest wymieniona w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 jako państwo trzecie, w przypadku którego z niektórych części jego terytorium, w zależności od obecności wysoce zjadliwej grypy ptaków, dozwolony jest przywóz niektórych towarów drobiowych do Unii i ich tranzyt przez terytorium Unii. Taką regionalizację ustanowiono w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008 zmienionego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2020/352 4 w związku z potwierdzeniem wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w dniu 19 stycznia 2020 r.
(4) Po wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków Ukraina wdrożyła politykę likwidacji stad w celu kontroli i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby. Ponadto Ukraina zakończyła niezbędne działania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji w następstwie wdrożenia polityki likwidacji stad w gospodarstwie drobiarskim, w którym potwierdzono wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w styczniu 2020 r. Ukraina przedłożyła aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium oraz o środkach wprowadzonych celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków. Komisja przeanalizowała te informacje.
(5) Na podstawie tej analizy stwierdzono, że ognisko to zostało zlikwidowane i że nie istnieje ryzyko związane z wprowadzaniem do Unii towarów drobiowych z obszarów Ukrainy wymienionych w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, z których przywóz został zawieszony na mocy tego rozporządzenia zmienionego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2020/352.
(6) Jednak w dniu 4 grudnia 2020 r. Ukraina potwierdziła obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5 w gospodarstwie drobiarskim na swoim terytorium. Z uwagi na to potwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków całe terytorium Ukrainy nie może być dłużej uznawane za wolne od tej choroby, a w związku z tym organy weterynaryjne Ukrainy nie mogą już wystawiać świadectw do celów przywozu do Unii lub tranzytu przez jej terytorium przesyłek towarów drobiowych z obszarów, których dotyczy to ognisko choroby. Po wystąpieniu tego ogniska Ukraina potwierdziła wystąpienie kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5 w gospodarstwach drobiarskich na swoim terytorium.
(7) Organy weterynaryjne Ukrainy potwierdziły, że po wystąpieniu ogniska choroby w grudniu 2020 r. zawiesiły wystawianie świadectw do celów przywozu do Unii lub tranzytu przez jej terytorium przesyłek towarów oraz wprowadziły politykę likwidacji stad w celu zwalczenia wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.
(8) Ponadto Ukraina przekazała Komisji informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium i wskazała obszary objęte ograniczeniami, jak również środki, jakie wprowadziła w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków poza obszarami objętymi ograniczeniami. Informacje te zostały przeanalizowane przez Komisję i na podstawie tej analizy oraz gwarancji przedstawionych przez Ukrainę należy stwierdzić, że do wyeliminowania ryzyka związanego z wprowadzaniem do Unii przesyłek towarów drobiowych wystarczy, by ograniczenia w zakresie wprowadzania do Unii przesyłek takich towarów dotyczyły obszarów dotkniętych wysoce zjadliwą grypą ptaków, objętych ograniczeniami wprowadzonymi przez organy weterynaryjne Ukrainy ze względu na obecnie występujące ogniska.
(9) Należy zatem zmienić wpis dotyczący Ukrainy w tabeli w części 1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008, tak aby uwzględnić obecną sytuację epidemiologiczną w tym państwie trzecim.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (WE) nr 798/2008.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: