Decyzja wykonawcza 2021/260 zatwierdzająca środki krajowe mające na celu ograniczenie wpływu niektórych chorób zwierząt wodnych zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 oraz uchylająca decyzję Komisji 2010/221/UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/260
z dnia 11 lutego 2021 r.
zatwierdzająca środki krajowe mające na celu ograniczenie wpływu niektórych chorób zwierząt wodnych zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 oraz uchylająca decyzję Komisji 2010/221/UE

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 773)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 19 lutego 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 226 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 2006/88/WE 2  ustanawia między innymi wymogi w zakresie zdrowia zwierząt, które należy stosować w przypadku wprowadzania do obrotu, przywozu i tranzytu zwierząt akwakultury i produktów akwakultury, minimalne środki zapobiegawcze mające na celu zwiększenie poziomu świadomości na temat chorób zwierząt akwakultury oraz minimalne środki zwalczania chorób, które należy stosować w przypadku podejrzenia lub wystąpienia ogniska niektórych chorób zwierząt wodnych. Powyższą dyrektywę uchylono rozporządzeniem (UE) 2016/429 ze skutkiem od dnia 21 kwietnia 2021 r.

(2) Art. 9 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2016/429 odnosi się do przepisów w sprawie zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, w przypadku których konieczne są środki zapobiegające ich rozprzestrzenianiu się, zarówno przy wprowadzaniu do Unii, jak i w wyniku przemieszczania między państwami członkowskimi.

(3) Akwakultura w Unii jest bardzo zróżnicowana pod względem utrzymywanych gatunków i systemów produkcji stosowanych w poszczególnych państwach członkowskich, a ta różnorodność prawdopodobnie z czasem wzrośnie. W związku z tym niektóre choroby niewymienione w art. 9 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2016/429 mogą jednak mieć znaczenie dla pewnych państw członkowskich ze względu na to, że w tych państwach członkowskich występuje dany gatunek albo ze względu na rodzaj metod produkcji akwakultury stosowanych w tych państwach członkowskich. Jeżeli choroba inna niż choroba umieszczona w wykazie, o której mowa w art. 9 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2016/429, stanowi istotne ryzyko dla zdrowia zwierząt wodnych w tych państwach członkowskich, państwa członkowskie mogą, w celu zwalczania rozprzestrzeniania się choroby, przyjąć środki krajowe na podstawie art. 226 ust. 1 tego rozporządzenia, pod warunkiem że środki te są odpowiednie i konieczne do osiągnięcia określonych celów.

(4) Aby zapewnić, by środki krajowe zaproponowane przez państwo członkowskie były odpowiednie i konieczne, należy z wyprzedzeniem powiadomić Komisję o wszelkich środkach, które mogą mieć wpływ na przemieszczanie zwierząt wodnych między państwami członkowskimi, tak aby środki te mogły zostać zatwierdzone lub, w razie konieczności, zmienione.

(5) Niektóre państwa członkowskie otrzymały zgodę na przyjęcie środków krajowych w celu ograniczenia oddziaływania określonych chorób na zwierzęta akwakultury zgodnie z art. 43 dyrektywy 2006/88/WE. W decyzji Komisji 2010/221/UE 3  określono informacje dotyczące tych państw członkowskich oraz choroby, w odniesieniu do których wprowadzono środki krajowe.

(6) Niektóre państwa członkowskie uzyskały status obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do zakażenia herpeswirusem koi lub realizują w jego przypadku zatwierdzony program likwidacji choroby lub program nadzoru zgodnie z dyrektywą 2006/88/WE. Zakażenie herpeswirusem koi figuruje jednak obecnie w wykazie jako choroba kategorii E na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 4 , co oznacza, że jest to choroba umieszczona w wykazie, w odniesieniu do której konieczny jest nadzór w Unii. W przypadku tej choroby można zatem rozważyć wprowadzenie środków krajowych na podstawie art. 226 rozporządzenia (UE) 2016/429.

(7) Aby zapewnić sprawne przejście do nowego systemu na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429, zainteresowane państwa członkowskie muszą wystąpić o zatwierdzenie środków krajowych od dnia 21 kwietnia 2021 r. na podstawie art. 226 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/429.

(8) Komisja oceniła środki zaproponowane przez zainteresowane państwa członkowskie, biorąc pod uwagę normy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) 5  oraz ogólny wpływ danych chorób i zaproponowanych środków na Unię. Komisja uważa, że zainteresowane państwa członkowskie wykazały, że zatwierdzenie tych środków jest odpowiednie i konieczne, aby zapobiegać wprowadzeniu przedmiotowych chorób na terytoria tych państw lub aby zwalczać rozprzestrzenianie się tych chorób między państwami członkowskimi. W stosownych przypadkach zainteresowane państwa członkowskie należy uwzględnić w załącznikach do niniejszej decyzji.

(9) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (umowa o wystąpieniu), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. Z tego powodu w stosownych przypadkach Zjednoczone Królestwo (Irlandię Północną) należy uwzględnić w załącznikach do niniejszej decyzji.

(10) Aby chronić status zdrowotny państw członkowskich, w których obowiązują zatwierdzone środki krajowe dotyczące danej choroby na podstawie art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429, przesyłki gatunków zwierząt wodnych podatnych na przedmiotowe choroby muszą pochodzić z państwa członkowskiego lub jego części, które są wolne od tych chorób. Przesyłkom tym musi towarzyszyć świadectwo urzędowe potwierdzające status obszaru wolnego od choroby.

(11) Świadectwa zdrowia zwierząt potwierdzające miejsce pochodzenia przesyłki wysyłanej do państwa członkowskiego lub jego części, gdzie obowiązują środki krajowe zatwierdzone na podstawie art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429, uwzględniono w odpowiednich wzorach świadectw urzędowych dotyczących przemieszczania zwierząt wodnych między państwami członkowskimi, określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/2236 6 . Te świadectwa zdrowia zwierząt należy stosować w przypadku, gdy zwierzęta wodne należące do gatunków umieszczonych w wykazie są wysyłane do państwa członkowskiego lub jego części, w odniesieniu do których Komisja zatwierdziła środki krajowe zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429.

(12) Środki krajowe zatwierdzone niniejszą decyzją powinny mieć zastosowanie jedynie tak długo, jak długo pozostają odpowiednie i konieczne do zapobiegania wprowadzeniu chorób do zainteresowanych państw członkowskich lub do zwalczania rozprzestrzeniania się chorób między państwami członkowskimi. Aby umożliwić Komisji regularną ocenę odpowiedniości i konieczności takich środków oraz umożliwić w razie potrzeby zmianę środków, państwa członkowskie powinny przesyłać Komisji sprawozdanie roczne zawierające szczegółowe informacje o funkcjonowaniu tych środków w poprzednim roku. Takie sprawozdania roczne i inne stosowne sprawozdania powinny zawierać pewne informacje określone w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/2002 7 .

(13) Programy likwidacji choroby zatwierdzone zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429 powinny w rozsądnym okresie doprowadzić do poprawy sytuacji związanej z chorobą. W celu zapewnienia spójności okres ten nie powinien być dłuższy niż okres, w którym ma zostać zakończony program likwidacji choroby kategorii C. Okres stosowania programu likwidacji choroby zatwierdzonego zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429 nie powinien zatem przekraczać 6 lat od daty jego pierwszego zatwierdzenia przez Komisję. W należycie uzasadnionych przypadkach oraz na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego Komisja powinna mieć możliwość przedłużenia okresu stosowania programu likwidacji choroby o kolejne 6 lat. Ten maksymalny okres stosowania ma zapewnić wystarczający czas na zakończenie realizacji programu likwidacji choroby, a jednocześnie zapobiec nieproporcjonalnym i długotrwałym zakłóceniom przemieszczania zwierząt wodnych w obrębie Unii.

(14) Aby zachować przejrzystość prawodawstwa Unii, należy uchylić decyzję 2010/221/UE.

(15) Ponieważ rozporządzenie (UE) 2016/429 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., niniejsza decyzja również powinna być stosowana od tego dnia.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

Niniejsza decyzja zatwierdza środki krajowe przyjęte przez te państwa członkowskie lub części tych państw członkowskich, które wymieniono w załącznikach I i II, aby ograniczyć oddziaływanie niektórych chorób zwierząt wodnych zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429, oraz określa:

a)
warunki pierwszego i dalszego zatwierdzenia tych środków;
b)
ograniczenia przemieszczania zwierząt wodnych między państwami członkowskimi;
c)
obowiązki sprawozdawcze państw członkowskich.
Artykuł  2

Zatwierdzenie środków krajowych na obszarach wolnych od choroby

Państwa członkowskie lub ich części, które wymieniono w drugiej i czwartej kolumnie tabeli w załączniku I, uznaje się za wolne od chorób wymienionych w pierwszej kolumnie tej tabeli i zatwierdza się środki krajowe w celu ich przyjęcia zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429.

Artykuł  3

Zatwierdzenie programów likwidacji w przypadku chorób podlegających środkom krajowym

1. 
Zatwierdza się programy likwidacji choroby przyjęte przez państwa członkowskie wymienione w drugiej kolumnie tabeli w załączniku II w zakresie chorób podlegających środkom krajowym i wymienionych w pierwszej kolumnie tej tabeli, w odniesieniu do obszarów wymienionych w czwartej kolumnie wspomnianej tabeli.
2. 
Okres stosowania programu likwidacji choroby nie przekracza 6 lat od daty jego pierwszego zatwierdzenia przez Komisję. W należycie uzasadnionych przypadkach Komisja może na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego przedłużyć okres stosowania programu likwidacji choroby o kolejne 6 lat.
Artykuł  4  8  

Przemieszczanie między państwami członkowskimi - lub ich częściami - zwierząt wodnych należących do gatunków podatnych, które podlegają środkom krajowym, w tym programom likwidacji choroby

1. 
Zwierzęta wodne należące do gatunków podatnych na daną chorobę wymienionych w drugiej kolumnie załącznika III przemieszcza się do państw członkowskich lub ich części, które są wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabel w załącznikach I lub II, tylko wtedy, gdy:
a)
pochodzą z państwa członkowskiego lub jego części, które są wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabeli w załączniku I jako wolne od przedmiotowej choroby;
b)
towarzyszy im świadectwo urzędowe wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia, sporządzone zgodnie z odpowiednim wzorem świadectwa zdrowia zwierząt określonym w rozdziałach 1, 2, 3 lub 5 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2236(9 ), określające gwarancje, które odnoszą się do przedmiotowych szczegółowych środków krajowych.
2. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 lit. a) zwierzęta wodne należące do gatunków podatnych na daną chorobę wymienionych w drugiej kolumnie załącznika III można przemieszczać do państw członkowskich lub ich części, które są wymienione w drugiej i czwartej kolumnie tabel w załącznikach I lub II, tylko wtedy, gdy:
a)
w przypadku dziko żyjących zwierząt wodnych - zostały poddane kwarantannie w zakładzie akwakultury zatwierdzonym zgodnie z art. 15 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/691 10 ;
b)
w przypadku państw członkowskich lub ich części podlegających środkom krajowym w zakresie zakażenia wywoływanego przez Gyrodactylus salaris:
(i)
bezpośrednio przed przemieszczeniem zwierzęta wodne były trzymane na warunkach określonych w rozdziale 10.3 art. 10.3.8 pkt 2 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) 11 ;
(ii)
ikra została zdezynfekowana, a następnie była przechowywana zgodnie z warunkami określonymi w rozdziale 10.3 art. 10.3.8 pkt 3 Kodeksu zdrowia zwierząt wodnych OIE.
Artykuł  5

Sprawozdawczość roczna państw członkowskich

1. 
Najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku państwa członkowskie wymienione w drugiej kolumnie tabel w załącznikach I i II przedkładają Komisji sprawozdanie w sprawie zatwierdzonych środków krajowych dotyczących statusu obszaru wolnego od choroby przysługującego tym państwom członkowskich i ich częściom, o których mowa w art. 2, lub, w stosownych przypadkach, dotyczących programów likwidacji choroby, o których mowa w art. 3.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
a)
informacje o środkach, które wprowadzono w poprzednim roku kalendarzowym w celu zachowania statusu obszaru wolnego od choroby, w tym co najmniej informacje określone w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002; lub
b)
informacje o rozwoju programu likwidacji choroby, w tym szczegółowe informacje dotyczące badań przeprowadzonych w poprzednim roku kalendarzowym oraz co najmniej informacje określone w sekcji 4 załącznika V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/2002.
3. 
W sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, podaje się powody, dla których status obszaru wolnego od choroby lub, w stosownych przypadkach, program likwidacji choroby powinny nadal obowiązywać przez kolejny rok kalendarzowy. Należy w szczególności odnieść się do dostępności terapii, szczepionek, stad odpornych na choroby lub innych istotnych zmian, jeżeli od przedłożenia poprzedniego sprawozdania co najmniej jedna z takich zmian stanowi realną możliwość zapobiegania danej chorobie i jej zwalczania.
Artykuł  6

Zmiana zatwierdzonych środków krajowych

Komisja może zmienić środki krajowe określone w załącznikach I i II, jeżeli informacje, o których mowa w art. 5 ust. 3, lub inne takie informacje odnoszące się do zmian zdrowia zwierząt wskazują, że ustanowienie ograniczeń przemieszczania między państwami członkowskimi nie jest już konieczne lub uzasadnione w celu zapobieżenia wprowadzeniu lub w celu zwalczania rozprzestrzeniania się danej choroby.

Artykuł  7

Uchylenie

Decyzja Komisji 2010/221/UE traci moc ze skutkiem od dnia 21 kwietnia 2021 r.

Artykuł  8

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r.

Artykuł  9

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 lutego 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  12  

Państwa członkowskie( 13 ) lub ich części uznawane za wolne od niektórych chorób zwierząt wodnych i w odniesieniu do których zatwierdzono środki krajowe zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429

Choroba Państwo członkowskie Kod Zasięg geograficzny obszaru, w odniesieniu do którego zatwierdzono środki krajowe
Zakażenie herpeswirusem koi (KHV) Francja FR Strefa Durançole, od źródła rzeki Durançole do ujścia z FR 13092001 CE Ferme Marine de la Durançole

Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

FR 17116001 CE Pisiculture de l'EARL Carpio

FR 34023506 CE SCEA les poissons du Soleil

FR 34195501 CE Olivier Germaine - Pisciculture

FR 39366002 CE Pisciculture du Moulin de Pierre

FR 63263022 CE Pisciculture de Fontanas

FR 66190003 CE SCEA les poissons du Soleil

FR 72261001 CE Ecloserie de l'AAPPMA de Conlie - Bernay - Ruillé

FR 72294001 CE Ecloserie de l'AAPPMA 72 - Sougé Le Ganelon

Włochy IT Strefa jezior Monticolo obejmująca wylęgarnię ryb IT004BZ106, »Grande lago di Monticolo/GroEer Montiggler See« oraz »Piccolo lago di Monticolo/Kleiner Montiggler See«
Irlandia IE całe terytorium
Portugalia PT Następujący kompartment obejmujący jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

PT 06 001 CP Herdade de Entre Aguas/PT

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) UK (NI) Irlandia Północna
Wiosenna wiremia karpi (SVC) Dania DK całe terytorium
Finlandia FI całe terytorium
Węgry HU całe terytorium
Irlandia IE całe terytorium
Szwecja SE całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) UK (NI) Irlandia Północna
Bakteryjna choroba nerek (BKD) Dania DK Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

84470 Br^nderigardens Dambrug

92158 H0rup M0lle Dambrug

103471 Abildvad Dambrug

103559 Farup M0lle Dambrug

103587 Trend Ä Dambrug

103623 Harkj^r Dambrug

103647 Egeb^k Dambrug

103682 Sangild Dambrug

103733 Skade Dambrug

117789 Funderholme Fiskeopdr^t

118656 AquaSearch Ova, Billund

118844 Ravning ^gpakkeri

128165 Ollerupgard Dambrug

Finlandia FI Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące zakłady akwakultury z określonymi numerami zatwierdzenia:

177-1 Hanka-Taimen Oy, Venekoski Fish Farm

177-2 Hanka-Taimen Oy, Vanaja Fish Farm

386-1 Pohjois-Karjalan kalanviljely Oy, Keskijärvi Fish Farm

386-2 Pohjois-Karjalan kalanviljely Oy, Kontiolahti Fish Farm

065-3 Kainuun Lohi Oy, Likolampi Fish Farm

185-2 Terhontammi Oy, Sorsakoski hatchery

383 Kuusamon Jalokala Oy, Käylä hatchery

253-3 Natural Resources Institute Finland - Luke, Taival- koski Fish Farm

Irlandia IE całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) UK (NI) Irlandia Północna
Zakaźna martwica trzustki (IPN) Dania DK Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

83138 Halles0huse Dambrug

84470 Br^nderigårdens Dambrug

92158 H0rup M0lle Dambrug

103554 Fruerlund Dambrug

103559 Fårup M0lle Dambrug

103571 Halles0 Dambrug

103606 Lundby Dambrug

103623 Harkjsr Dambrug

103647 Egeb^k Dambrug

103668 Ravning Dambrug

103670 Refsgårds Dambrug

103682 Sangild Dambrug

103802 Ådal Dambrug

103910 Piledal Dambrug

104106 Hallundb^k Dambrug

106314 Ravningksr Dambrug

108516 Hulsig Dambrug

117789 Funderholme kiskeopdrst

118656 AquaSearch Ova, Billund

118844 Ravning ^gpakkeri

125770 Aquasearch Ova

128165 Ollerupgård Dambrug

Finlandia FI części kontynentalne terytorium
Słowenia SI Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

SIRIB050108 Pšata

SIRIB120102 Ilirska Bistrica

Szwecja SE części kontynentalne terytorium
Zakażenie wywoływane przez Gyrodactylus salaris (GS) Finlandia FI Zlewnie rzek Tenojoki i Näätämöjoki; obszary zlewni rzek Paatsjoki, Tuulomajoki i Uutuanjoki uznawane są za strefy buforowe
Irlandia IE całe terytorium
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) UK (NI) Irlandia Północna
Zakażenie alfawirusem ryb łososiowatych (SAV) Finlandia FI części kontynentalne terytorium

ZAŁĄCZNIK  II  14  

Państwa członkowskie( 15 ) lub ich części, w których obowiązują programy likwidacji dotyczące niektórych chorób zwierząt wodnych i w odniesieniu do których zatwierdzono środki krajowe zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429

Choroba Państwo członkowskie Kod Zasięg geograficzny obszaru, w odniesieniu do którego zatwierdzono środki krajowe
Bakteryjna choroba nerek (BkD) Dania DK Następujące pojedyncze kompartmenty obejmujące jeden zakład akwakultury z określonym numerem zatwierdzenia:

106314 Ravningksr Dambrug

122491 Tarp Dambrug

Szwecja SE części kontynentalne terytorium
Zakaźna martwica trzustki (TFN) Szwecja SE części przybrzeżne terytorium

ZAŁĄCZNIK  III

Gatunki zwierząt wodnych podatnych na choroby, w odniesieniu do których niektóre państwa członkowskie 16 przyjęły środki krajowe zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/429

Choroba Gatunki podatne
Zakażenie herpeswirusem koi (KHV) Jak określono w kolumnie 3 tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/1882
Wiosenna wiremia karpi (SVC) Tołpyga pstra (Aristichthys nobilis), karaś złocisty a. chiński (Carassius auratus), karaś pospolity (Carassius carassius), amur biały (Ctenopharyngodon idellus), karp i karp koi (Cyprinus carpio), tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix), sum pospolity (Silurus glanis), lin (Tinca tinca), jaź (Leuciscus idus)
Bakteryjna choroba nerek (BKD) Wszystkie gatunki łososiowatych
Zakaźna martwica trzustki (IPN) Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis), troć wędrowna (Salmo trutta), łosoś atlantycki (Salmo salar), łososie pacyficzne (Oncorhynchus spp.), sieja wędrowna (Coregonus lavaretus)
Zakażenie wywoływane przez Gyrodactylus salaris (GS) Łosoś atlantycki (Salmo salar), pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss), golec zwyczajny (Salvelinus alpinus), pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis), lipień europejski (Thymallus thymallus), palia jeziorowa (Salvelinus namaycush), troć wędrowna (Salmo trutta) oraz każdy gatunek, który miał kontakt z tymi gatunkami
Herpeswirus 1 μνar (OsHV-1 μvar) u ostryg Ostryga pacyficzna (Crassostrea gigas)
Zakażenie alfawirusem ryb łososiowatych (SAV) Łosoś atlantycki (Salmo salar), pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss), troć wędrowna (Salmo trutta)
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14).
3 Decyzja Komisji 2010/221/UE z dnia 15 kwietnia 2010 r. zatwierdzająca krajowe środki w zakresie ograniczania wpływu niektórych chorób zwierząt akwakultury i dzikich zwierząt wodnych zgodnie z art. 43 dyrektywy Rady 2006/88/WE (Dz.U. L 98 z 20.4.2010, s. 7).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
5 Kodeks zdrowia zwierząt wodnych OIE oraz podręcznik badań diagnostycznych dla zwierząt wodnych OIE.
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2236 z dnia 16 grudnia 2020 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii i przemieszczania w obrębie terytorium Unii przesyłek zwierząt wodnych i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub ze zwierząt wodnych, urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1251/2008 (Dz.U. L 442 z 30.12.2020, s. 410).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2002 z dnia 7 grudnia 2020 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do powiadamiania unijnego i sprawozdawczości unijnej w zakresie chorób umieszczonych w wykazie, formatów i procedur dotyczących przedkładania unijnych programów nadzoru i programów likwidacji choroby i sprawozdawczości w ich zakresie oraz wnioskowania o uznanie statusu obszaru wolnego od choroby, a także komputerowego systemu informacyjnego (Dz.U. L 412 z 8.12.2020, s. 1).
8 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/181 z dnia 9 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.29.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 lutego 2022 r.
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2236 z dnia 16 grudnia 2020 r. ustanawiające przepisy dotyczące stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 i (UE) 2017/625 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii i przemieszczania w obrębie terytorium Unii przesyłek zwierząt wodnych i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub ze zwierząt wodnych, urzędowej certyfikacji dotyczącej takich świadectw oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1251/2008 (Dz.U. L 442 z 30.12.2020, s. 410).
10 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/691 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów akwakultury i przewoźników zwierząt wodnych (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 345).
11 Kodeks zdrowia zwierząt wodnych OIE, 2021, wydanie 23.
12 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/181 z dnia 9 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.29.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2022/1188 z dnia 8 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.184.59) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2023/749 z dnia 14 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.99.28) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 kwietnia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2023/2626 z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2626) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 grudnia 2023 r.

13 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2do tego protokołu, do celów niniejszego załącznikaodniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
14 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2022/1188 z dnia 8 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.184.59) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2023/749 z dnia 14 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.99.28) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 kwietnia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2023/2626 z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2626) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 grudnia 2023 r.

15 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2do tego protokołu, do celów niniejszego załącznikaodniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
16 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2do tego protokołu, do celów niniejszego załącznikaodniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.59.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/260 zatwierdzająca środki krajowe mające na celu ograniczenie wpływu niektórych chorób zwierząt wodnych zgodnie z art. 226 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 oraz uchylająca decyzję Komisji 2010/221/UE
Data aktu: 11/02/2021
Data ogłoszenia: 19/02/2021
Data wejścia w życie: 21/04/2021