Decyzja EBC/2021/55 (2021/2321) w sprawie przekazywania uprawnień do podejmowania decyzji w sprawie wydawania unijnych dokumentów laissez-passer wnioskodawcom podlegającym kompetencjom Europejskiego Banku Centralnego

DECYZJA
EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2021/2321
z dnia 10 grudnia 2021 r.
w sprawie przekazywania uprawnień do podejmowania decyzji w sprawie wydawania unijnych dokumentów laissez-passer wnioskodawcom podlegającym kompetencjom Europejskiego Banku Centralnego (EBC/2021/55)

PREZES EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Protokół (nr 7) w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejski Bank Centralny (EBC) posiada uprawnienie do zezwalania na wydawanie unijnych dokumentów laissez- passer pracownikom EBC, pracownikom EBC zatrudnionym na podstawie umów krótkoterminowych oraz członkom ich rodzin. Unijne dokumenty laissez-passer powinny być uznawane przez państwa członkowskie za ważny dokument podróży.

(2) Uprawnienia do wydawania unijnych dokumentów laissez-passer powierza się prezesom i przewodniczącym instytucji unijnych, co oznacza, że w przypadku EBC uprawnienie to posiada prezes EBC.

(3) Rozporządzenie Rady (UE) nr 1417/2013 1  ustanawia jednolitą formę wydawania unijnych dokumentów laissez- passer. Od 2015 r. unijne dokumenty laissez-passer wydawane są jako elektroniczne dokumenty podróży w ramach scentralizowanej procedury, przy czym Komisja pełni funkcję centralnego punktu dla innych instytucji unijnych zgodnie z umowami o gwarantowanym poziomie usług wdrażającymi unijny system laissez-passer.

(4) Biorąc pod uwagę liczbę wniosków o wydanie unijnego dokumentu laissez-passer dla pracowników EBC, pracowników EBC zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych oraz członków ich rodzin, uprawnienia do wydawania takich dokumentów należy przekazać Szefowi Służb, z możliwością dalszego przekazania tych uprawnień na szczebel operacyjny EBC,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

(1)
"unijny dokument laissez-passer' - bezpieczny dokument podróży przewidziany w art. 6 Protokołu (nr 7) sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej;
(2)
"wnioskodawca z EBC" - a) pracownika EBC w rozumieniu art. 1 Warunków zatrudnienia; b) pracownika EBC zatrudnionego na podstawie umowy krótkoterminowej w rozumieniu art. 1 Warunków zatrudnienia; oraz c) odpowiednich członków rodzin takich pracowników EBC i pracowników EBC zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych.
Artykuł  2

Przekazanie uprawnień i dalsze przekazanie uprawnień

1. 
Prezes EBC przekazuje niniejszym Szefowi Służb uprawnienie do wydawania unijnych dokumentów laissez-passer wnioskodawcom z EBC.
2. 
Prezes EBC upoważnia niniejszym Szefa Służb do dalszego przekazywania uprawnienia do wydawania unijnych dokumentów laissez-passer wnioskodawcom z EBC Dyrektorowi Generalnemu ds. Administracji i Finansów, a w razie jego nieobecności - Dyrektorowi ds. Administracji.
3. 
Decyzję o wydaniu unijnego dokumentu laissez-passer wnioskodawcy z EBC przyjmuje się na podstawie przekazania lub dalszego przekazania uprawnień tylko wtedy, gdy spełnione są kryteria określone w art. 3.
4. 
Dyrekcja Generalna ds. Administracji i Finansów informuje Prezesa EBC raz do roku o decyzjach przyjętych na podstawie przekazania uprawnień określonego w niniejszym artykule.
Artykuł  3

Kryteria przyjmowania decyzji w sprawie unijnych dokumentów laissez-passer na podstawie przekazania lub dalszego przekazania uprawnień

1. 
Decyzję o wydaniu unijnego dokumentu laissez-passer wnioskodawcy z EBC podejmuje się na podstawie przekazania lub dalszego przekazania uprawnień wyłącznie w przypadku, gdy wydanie unijnego dokumentu laissez-passer jest uzasadnione interesem służby związanym z ważnym celem służbowym, w szczególności z uwagi na częste podróże służbowe, stałe miejsce pracy poza Frankfurtem nad Menem lub w przypadku mobilności zewnętrznej.
2. 
Wydanie unijnego dokumentu laissez-passer członkowi rodziny pracownika EBC lub pracownika EBC zatrudnionego na podstawie umowy krótkoterminowej jest możliwe wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach i wyłącznie wtedy, gdy leży to w interesie Unii. W przypadku długotrwałego pobytu poza Unią, w tym oddelegowania długoterminowego, unijny dokument laissez-passer wydaje się wyłącznie w celu bezpiecznego i prawidłowego wykonywania służby, jeżeli uzasadniają to wyjątkowe okoliczności i niemożność korzystania z krajowych paszportów lub dokumentów podróży, w szczególności jeżeli jest to wymagane do celów podróży oraz właściwej notyfikacji i pobytu w państwie trzecim. Okres ważności unijnego dokumentu laissez-passer posiadanego przez członka rodziny nie może przekraczać okresu ważności unijnego dokumentu laissez-passer posiadanego przez pracownika EBC lub pracownika EBC zatrudnionego na podstawie umowy krótkoterminowej.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 10 grudnia 2021 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 Rozporządzenie Rady (UE) nr 1417/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające formę dokumentu laissez-passer wydawanego przez Unię Europejską (Dz.U. L 353 z 28.12.2013, s. 26).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.467.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2021/55 (2021/2321) w sprawie przekazywania uprawnień do podejmowania decyzji w sprawie wydawania unijnych dokumentów laissez-passer wnioskodawcom podlegającym kompetencjom Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 10/12/2021
Data ogłoszenia: 29/12/2021
Data wejścia w życie: 18/01/2022