Poprawki do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (konwencja TIR z 1975 r.)

Poprawki do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (konwencja TIR z 1975 r.)

Zgodnie z powiadomieniem deponowanym ONZ CN.370.2021.TREATIES-XI.A.16 w dniu 4 lutego 2022 r. w odniesieniu do wszystkich Umawiających się Stron wchodzą w życie następujące poprawki do konwencji TIR

(Dz.U.UE L z dnia 22 grudnia 2021 r.)

Art. 6. ust. 1:

Słowa "Każda Umawiająca się Strona może" należy zastąpić słowami "Organy celne lub inne właściwe organy Umawiającej się Strony mogą".

Art. 20, wiersz pierwszy:

Istniejący tekst należy zastąpić słowami "W odniesieniu do przewozu dokonywanego na terytorium Umawiającej się Strony lub kilku Umawiających się Stron tworzących unię celną lub gospodarczą właściwe organy celne".

Załącznik 6, nota wyjaśniająca do art. 6 ust. 2:

Słowa "jednego państwa mogą uznać" należy zastąpić słowami "Umawiającej się Strony mogą upoważnić".

Załącznik 6, nota wyjaśniająca do art. 8 ust. 3, koniec akapitu:

Słowa "200 000 USD" należy zastąpić słowami "400 000 EUR".

Załącznik 6, nota wyjaśniająca do art. 45:

Należy dodać nową notę wyjaśniającą 0.45-1 do art. 45 w brzmieniu:

"0.45-1 Wymogi prawne dotyczące publikacji wykazu urzędów celnych wyjścia, przejściowych urzędów celnych i urzędów celnych przeznaczenia zatwierdzonych do wykonywania operacji TIR uważa się za spełnione również poprzez należyte wykorzystanie aplikacji elektronicznych opracowanych w tym celu przez sekretariat TIR pod nadzorem Rady Wykonawczej TIR.".

Należy zmienić numer istniejącej noty wyjaśniającej 0.45-1 na 0.45-2.

Załącznik 9, część I ust. 1:

Słowa "Umawiających się Stron" należy zastąpić słowami "organów celnych lub innych właściwych organów Umawiającej się Strony".

Art. 38. ust. 2, wiersz pierwszy:

Słowa "w terminie jednego tygodnia" należy zastąpić słowem "niezwłocznie".

Załącznik 6, nota wyjaśniająca do art. 38 ust. 2, wiersz trzeci:

Słowa "uznaje się za" należy zastąpić słowem "jest".

Załącznik 6, nota wyjaśniająca do załącznika 9, część II, ust. 4:

Słowa "Wymogi prawne dotyczące przekazywania danych, jak określono w ust. 4, uznaje się za spełnione, jeśli do tego celu należycie wykorzystano aplikacje elektroniczne opracowane" należy zastąpić słowami "Dane, jak określono w ust. 4, przekazuje się poprzez należyte wykorzystanie aplikacji elektronicznych opracowanych".

Załącznik 9, część II, ust. 4, wiersz pierwszy:

Słowa "w terminie 1 tygodnia od daty udzielenia pozwolenia lub cofnięcia pozwolenia" należy zastąpić słowami "niezwłocznie po udzieleniu pozwolenia lub cofnięciu pozwolenia".

Załącznik 9, część II, ust. 4, koniec ustępu:

Słowa "zgodnie z załączonym wzorem" należy zastąpić słowami:

obejmujące:

a)
indywidualny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny (ID) przypisany danej osobie przez stowarzyszenie poręczające, we współpracy z organizacją międzynarodową, z którą stowarzyszenie to jest powiązane, zgodnie ze zharmonizowanym formatem określonym przez Komitet Administracyjny;
b)
imię i nazwisko osoby (osób) lub nazwę przedsiębiorstwa oraz adres(-y), a w przypadku związków przedsiębiorstw również imiona i nazwiska osób kierujących ich działalnością;
c)
osobę wyznaczoną do kontaktów wraz z jej pełnymi danymi kontaktowymi; oraz
d)
numer w rejestrze działalności gospodarczej lub numer zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego lub inny (jeżeli istnieje).".

Załącznik 9, część II, ust. 5:

Istniejący tekst należy zastąpić słowami

Stowarzyszenia powiadamiają właściwe organy i Radę Wykonawczą TIR o wszelkich zmianach danych osób, które uzyskały pozwolenie, niezwłocznie po uzyskaniu informacji o takiej zmianie.".

Załącznik 9, część II, wzór wykazu pozwoleń:

Należy skreślić wzór wykazu pozwoleń dołączony do załącznika 9, część II, oraz towarzyszący mu tekst.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024