Rozporządzenie delegowane 2021/2245 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/2245 z dnia 12 października 2021 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 37 lit. c) ppkt (i) i (iv),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od pewnego czasu klęski żywiołowe lub niekorzystne zjawiska klimatyczne powodują coraz większe szkody w produkcji owoców i warzyw w Unii. W 2017 r. skorzystano z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, ustanowionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 2012/2002 2 , i przyznano Łotwie specjalną pomoc na naprawę szkód spowodowanych rozległymi powodziami latem i jesienią 2017 r. W 2018 r. ze względu na intensywne opady deszczu i powodzie, które miały miejsce w niektórych częściach Unii (Estonia, Łotwa, Litwa i Finlandia), rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/108 3  przyznano środek nadzwyczajny w formie pomocy dla rolników. Wiosną 2021 r. w niektórych regionach kilku państw członkowskich (zwłaszcza w Hiszpanii, Francji, Włoszech) wystąpiły silne mrozy, które miały skutki dla niektórych produktów (brzoskwiń, nektaryn, jabłek i innych). W związku z tym straty w produkcji wyniosły ponad 50 %.

(2) Z uwagi na zwiększoną częstotliwość występowania klęsk żywiołowych lub niekorzystnych zjawisk klimatycznych potrzebne jest długoterminowe rozwiązanie dotyczące obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów, które zwiększyłoby odporność tych organizacji w przyszłości. Konieczna jest zmiana rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/891 4  poprzez zapewnienie elastyczności obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w Unii w przypadku, gdy dotkną ich klęski żywiołowe i zjawiska klimatyczne uniemożliwiające wykorzystanie produkcji do konsumpcji i przetwórstwa.

(3) Znaczne straty wartości produkcji sprzedanej spowodowane klęskami żywiołowymi lub niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi mają istotny wpływ na kwotę pomocy unijnej otrzymywanej przez organizacje producentów w kolejnym roku, ponieważ kwota pomocy unijnej jest obliczana jako odsetek wartości produkcji sprzedanej przez każdą organizację producentów. W przypadku utraty dużej części lub całości zbiorów organizacje producentów ryzykują utratę swojego uznania, ponieważ jednym z kryteriów uznania jest osiągnięcie pewnej minimalnej wartości produkcji sprzedanej, którą ustala się na poziomie krajowym. Oznacza to poniesienie podwójnej straty ekonomicznej, co może zagrozić długoterminowej stabilności organizacji producentów.

(4) Ze względu na zwiększoną częstotliwość występowania klęsk żywiołowych lub niekorzystnych zjawisk klimatycznych i wynikające z tego znacznie większe straty w produkcji, zabezpieczenie ustanowione w art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891, zgodnie z którym uznaje się, że wartość produkcji sprzedanej danego produktu stanowi 65 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia, jest niewystarczające.

(5) W związku z tym, a także ze względu na potrzebę zapewnienia stabilności gospodarczej i finansowej organizacji producentów, których dotyczą znaczne straty wartości produkcji sprzedanej spowodowane klęskami żywiołowymi lub niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, próg obliczania wartości produkcji sprzedanej w danym okresie odniesienia należy podwyższyć. Biorąc pod uwagę istotne szkody spowodowane przez niedawne niekorzystne zjawiska klimatyczne, wartość produkcji sprzedanej w przypadku klęsk żywiołowych i niekorzystnych zjawisk klimatycznych określona w art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891 powinna zostać podwyższona do 85 %.

(6) Ponadto należy zapewnić rozwiązanie pozwalające uniknąć sytuacji, w których organizacje producentów, które inwestują w środki zapobiegawcze i mimo to ponoszą znaczne szkody w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych, chorób roślin lub inwazji szkodników, nie tylko ponoszą straty w wartości produkcji sprzedanej, ale również otrzymują mniejszą unijną pomoc finansową. W związku z tym wartość produkcji sprzedanej określoną w art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891 należy zwiększyć do 100 % w przypadku organizacji producentów, które udowodnią, że wprowadziły niezbędne środki zapobiegawcze przeciwko chorobom roślin, inwazjom szkodników, klęskom żywiołowym i niekorzystnym zjawiskom klimatycznym, takie jak systemy ogrzewania lub sieci zainstalowane na polach, systemy ubezpieczania lub fundusze wspólnego inwestowania.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891.

(8) Z uwagi na fakt, że programy operacyjne są realizowane w latach kalendarzowych, a obliczanie wartości produkcji sprzedanej, która determinuje maksymalną kwotę unijnej pomocy finansowej, opiera się na poprzednim roku kalendarzowym, konieczne jest, aby niniejsze rozporządzenie weszło w życie jak najszybciej, w dniu następującym po dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli obniżenie wartości produktu o co najmniej 35 % było skutkiem klęsk żywiołowych, zjawisk klimatycznych, chorób roślin lub inwazji szkodników, pozostających poza zakresem odpowiedzialności organizacji producentów i od niej niezależnych, wartość produkcji sprzedanej dla tego produktu stanowi 85 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia. Organizacja producentów udowadnia właściwemu organowi danego państwa członkowskiego, że przyczyny te pozostają poza zakresem jej odpowiedzialności i są od niej niezależne. W przypadku gdy organizacja producentów udowodni właściwemu organowi danego państwa członkowskiego, że wprowadziła niezbędne środki zapobiegawcze przeciwko klęsce żywiołowej, zjawisku klimatycznemu, chorobie roślin lub inwazji szkodników, wartość produkcji sprzedanej dla tego produktu stanowi 100 % jego wartości w poprzednim okresie odniesienia.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 12 października 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2012/2002 z dnia 11 listopada 2002 r. ustanawiające Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (Dz.U.L 311 z 14.11.2002, s. 3).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/108 z dnia 23 stycznia 2018 r. w sprawie środka nadzwyczajnego w formie pomocy dla rolników w związku z powodziami i intensywnymi opadami deszczu w niektórych regionach Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii (Dz.U. L 19 z 24.1.2018, s. 6).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/891 z dnia 13 marca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw, uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do kar, które mają być stosowane w tych sektorach, a także zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 (Dz.U. L 138 z 25.5.2017, s. 4).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.453.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/2245 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/891 w odniesieniu do obliczania wartości produkcji sprzedanej przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw
Data aktu: 12/10/2021
Data ogłoszenia: 17/12/2021
Data wejścia w życie: 18/12/2021