Rozporządzenie delegowane 2021/1933 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do przepisów dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2021/1933
z dnia 14 lipca 2021 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do przepisów dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 5, art. 17 ust. 2 akapit drugi i art. 19 ust. 1 akapit pierwszy,

mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 576/2013 ustanowiono wymogi dotyczące zdrowia zwierząt mające zastosowanie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych, w tym ptaków, o których mowa w części B załącznika I do tego rozporządzenia (ptaki domowe), i przewidziano możliwość przyjęcia profilaktycznych środków zdrowotnych w drodze aktów delegowanych w celu ochrony zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego przed chorobami i zakażeniami, które mogą się rozprzestrzeniać wskutek przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego.

(2) W rozporządzeniu (UE) nr 576/2013 przewidziano również, że profilaktyczne środki zdrowotne muszą opierać się na odpowiednich, wiarygodnych i zweryfikowanych informacjach naukowych i być stosowane proporcjonalnie do zagrożenia dla zdrowia publicznego lub dla zdrowia zwierząt dotyczącego rozprzestrzeniania się tych chorób lub zakażeń za pośrednictwem transgranicznego przemieszczania ptaków domowych.

(3) W celu uproszczenia i przejrzystości przepisów unijnych, a także ułatwienia ich stosowania i uniknięcia ich powielania, przepisy dotyczące przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego należy ustanowić w jednym akcie, a nie w szeregu odrębnych aktów zawierających wzajemne odniesienia. Podejście to jest również zgodne z obecnym podejściem w dziedzinie prawodawstwa Unii dotyczącego zdrowia zwierząt, takim jak podejście przyjęte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 2 , które sprzyja usprawnieniu przepisów unijnych w celu ułatwienia ich stosowania i zmniejszenia obciążenia administracyjnego.

(4) Grypa ptaków jest zakaźną chorobą wirusową ptaków, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierząt i zdrowie publiczne. W szczególności zakażenie drobiu domowego wirusem grypy ptaków powoduje rozwój jednej z dwóch postaci tej choroby, o różnej zjadliwości. Postać o niskiej zjadliwości wywołuje zwykle jedynie łagodne objawy, natomiast postać o wysokiej zjadliwości jest przyczyną bardzo wysokiej śmiertelności u większości gatunków drobiu. W związku z tym choroba ta może mieć bardzo poważny wpływ na rentowność hodowli drobiu. Ponadto, mimo że grypa ptaków jest najczęściej spotykana u ptactwa, w niektórych warunkach zakażenie może wystąpić także u ludzi, chociaż ryzyko takiego zakażenia jest zwykle bardzo niskie.

(5) W następstwie pierwszego wystąpienia w 2005 r. przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u ptaka żyjącego w niewoli wprowadzonego do Unii w decyzji Komisji 2005/759/WE 3  ustanowiono środki ochronne mające na celu zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w wyniku przemieszczania do Unii ptaków domowych towarzyszących swoim właścicielom. Decyzję 2005/759/WE uchylono i zastąpiono decyzją Komisji 2007/25/WE 4  ze względu na utrzymujące się zagrożenia dla zdrowia zwierząt, jakie stwarza takie przemieszczanie. Decyzja 2007/25/WE została następnie zmieniona z powodu zmian sytuacji epidemiologicznej w Unii, a okres jej stosowania przedłużano kilka razy, ostatni raz decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/2107 5 . Decyzja 2007/25/WE straci zatem ważność w dniu 31 grudnia 2021 r.

(6) Jednak biorąc pod uwagę, że globalne zagrożenie grypą ptaków wzrosło w ostatnich latach i nie oczekuje się poprawy sytuacji epidemiologicznej w najbliższej przyszłości, należy ustanowić stałe środki ochronne na podstawie rozporządzenia (UE) nr 576/2013 w celu zapewnienia, by przemieszczanie o charakterze niehandlowym ptaków domowych do Unii nie stwarzało ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków.

(7) Niektóre terytoria i państwa trzecie stosują przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych na ich terytorium, które są równoważne przepisom ustanowionym w niniejszym rozporządzeniu. W związku z tym można uznać, że przemieszczanie o charakterze niehandlowym ptaków domowych z tych terytoriów i państw trzecich do Unii stanowi minimalne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w Unii, a przepisy dotyczące przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych ustanowione w niniejszym rozporządzeniu nie powinny mieć zastosowania do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych z tych konkretnych terytoriów i państw trzecich do Unii.

(8) Aby zapobiec sytuacjom, w których przemieszczanie o charakterze handlowym ptaków do Unii jest oszukańczo upozorowane jako przemieszczanie o charakterze niehandlowym, należy ograniczyć maksymalną liczbę ptaków domowych, które mogą towarzyszyć swojemu właścicielowi lub osobie upoważnionej, do pięciu ptaków domowych w trakcie jednorazowego przemieszczenia o charakterze niehandlowym. Biorąc pod uwagę, że większa liczba ptaków stwarza większe ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusa grypy ptaków, za jednorazowe przemieszczenie o charakterze niehandlowym ptaków domowych nie należy uznawać przemieszczania do Unii więcej niż pięciu ptaków domowych i takie przemieszczanie nie powinno być objęte zakresem przepisów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu. Takie przemieszczanie powinno natomiast nadal odbywać się zgodnie z wymogami dotyczącymi wprowadzania na terytorium Unii ptaków żyjących w niewoli określonymi w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/692 6  i podlegać kontrolom urzędowym w punktach kontroli granicznej, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 7 .

(9) Ponadto w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić przepisy dotyczące środków identyfikacji ptaków domowych, które mają zostać przemieszczone do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego, aby zapewnić możliwość powiązania danego ptaka domowego i odpowiedniego dokumentu identyfikacyjnego.

(10) W swojej opinii naukowej na temat grypy ptaków opublikowanej po raz pierwszy w dniu 16 października 2017 r. 8  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że wymogi dotyczące zdrowia zwierząt ustanowione w decyzji 2007/25/WE są skuteczne w zakresie zmniejszania ryzyka wprowadzenia do Unii wirusa grypy ptaków w wyniku przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państw członkowskich z terytoriów lub państw trzecich. W związku z tym wymogi dotyczące zdrowia zwierząt określone w tej decyzji należy stosować jako podstawę wymogów ustanawianych w niniejszym rozporządzeniu.

(11) W ramach profilaktycznych środków zdrowotnych dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do Unii należy przewidzieć kilka wariantów wymogów dotyczących ich wprowadzenia, w tym izolację przed takim przemieszczaniem o charakterze niehandlowym albo w miejscu przeznaczenia, a także testy przed przemieszczeniem w kierunku podtypów H5 i H7 wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz szczepienia przeciwko podtypom H5 i H7 wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków.

(12) Wariant dotyczący izolacji przed przemieszczaniem o charakterze niehandlowym do Unii powinien być jednak dozwolony wyłącznie w przypadku ptaków domowych pochodzących z terytoriów lub państw trzecich, które oceniono pod kątem grypy ptaków i innych chorób istotnych dla gatunków ptaków. W związku z tym wariant ten powinien być ograniczony do państw trzecich lub terytoriów wymienionych w tabeli zawartej w części 1 załącznika V, załącznika XIV lub załącznika XIX do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/404 9  do celów wprowadzania do Unii, odpowiednio, drobiu i materiału biologicznego drobiu, świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych lub jaj i produktów jajecznych.

(13) Ponadto jeżeli chodzi o możliwość izolacji ptaków domowych w miejscu przeznaczenia, izolację tę należy przeprowadzać wyłącznie w zakładzie, który jest w stanie zagwarantować status zdrowia zwierząt. W związku z tym wariant ten musi wiązać się z wymogiem umieszczenia ptaków domowych w zakładzie kwarantanny zatwierdzonym zgodnie z art. 14 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2035 10 .

(14) W celu dalszego ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków w Unii w wyniku przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych z terytoriów lub państw trzecich należy zakazać udziału takich ptaków w pokazach, targach, wystawach lub innych imprezach gromadzących ptaki przez odpowiedni okres po ich wprowadzeniu do Unii. W związku z tym należy ustalić wymóg, zgodnie z którym w trakcie tego okresu ptaki domowe pozostają w izolacji pod kontrolą urzędową, zgodnie z kontrolą urzędową, o której mowa w art. 35 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 576/2013.

(15) Zgodność z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu powinna być poświadczona przez urzędowego lekarza weterynarii terytorium lub państwa trzeciego wysyłki lub ewentualnie poświadczona przez upoważnionego lekarza weterynarii, a następnie zatwierdzona przez właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego wysyłki zgodnie ze świadectwem weterynaryjnym określonym w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/1938 11 , które należy stosować wspólnie z przepisami ustanowionymi w niniejszym rozporządzeniu.

(16) Aby uniknąć luki prawnej w przepisach dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytoriów lub państw trzecich, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r., ponieważ przepisy w nim określone zastępują szereg przepisów obecnie określonych w decyzji 2007/25/WE, która ma zastosowanie do dnia 31 grudnia 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1. 
W niniejszym rozporządzeniu określa się wymogi dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych z gatunków ptaków, o których mowa w części B załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 576/2013, do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego (ptaki domowe).
2. 
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania:
a)
w przypadku gdy w trakcie jednorazowego przemieszczenia łączna liczba ptaków domowych przekracza pięć;
b)
do przemieszczania ptaków domowych z Andory, Wysp Owczych, Gibraltaru, Grenlandii, Islandii, Liechtensteinu, Księstwa Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Państwa Watykańskiego.
Artykuł  2

Maksymalna liczba ptaków domowych podczas przemieszczania o charakterze niehandlowym

Maksymalna liczba ptaków domowych, które mogą towarzyszyć swojemu właścicielowi lub osobie upoważnionej w trakcie jednorazowego przemieszczania o charakterze niehandlowym do państwa członkowskiego z terytorium lub państwo trzeciego, nie może przekraczać pięciu.

Artykuł  3

Znakowanie ptaków domowych

1. 
Zezwala się na wprowadzenie ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego wyłącznie wówczas, gdy zostały one oznakowane na terytorium lub w państwie trzecim wysyłki trwałym, nieusuwalnym, czytelnym, indywidualnym znakowaniem przedstawiającym kod alfanumeryczny.
2. 
W przypadku przemieszczania ptaków domowych zgodnie z warunkami określonymi w art. 4 ust. 1 lit. b) ppkt (i), (ii) lub (iii) znakowanie, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, należy umieścić na nich przed poddaniem ich izolacji, badaniu lub szczepieniu przeciwko grypie ptaków podtypu H5 i H7.
3. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 opis ptaków domowych jest wystarczający, pod warunkiem że ptaki domowe spełniają następujące wymogi:
a)
są przemieszczane na warunkach określonych w art. 6;
b)
zostały umieszczone w pojemniku zapieczętowanym przez właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego wysyłki przed wysłaniem do Unii i pozostają w tym zapieczętowanym pojemniku w trakcie kwarantanny, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. a).
Artykuł  4

Profilaktyczne środki zdrowotne dotyczące przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego

1. 
Ptaki domowe przemieszcza się do państwa członkowskiego z terytorium lub z państwa trzeciego wyłącznie wówczas, gdy spełniają one następujące wymogi:
a)
terytorium lub państwo trzecie wysyłki jest członkiem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE);
b)
ptaki domowe spełniają jeden z następujących zestawów warunków:
(i)
pochodzą z państwa trzeciego lub terytorium wymienionego w pierwszej kolumnie tabeli zawartej w części 1 załącznika V, załącznika XIV lub załącznika XIX do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, w którym odbyły izolację pod nadzorem urzędowym przez okres co najmniej 30 dni przed datą wysyłki z terytorium lub państwa trzeciego; lub
(ii)
w okresie sześciu miesięcy przed datą wysyłki do Unii i nie później niż 60 dni przed datą wysyłki do Unii otrzymały pełne szczepienie pierwotne oraz w stosownych przypadkach zostały ponownie zaszczepione zgodnie z instrukcjami producentów przy użyciu zatwierdzonej szczepionki przeciwko grypie ptaków podtypu H5 i H7, która nie była żywą szczepionką atenuowaną i która została podana przez upoważnionego lekarza weterynarii lub urzędowego lekarza weterynarii terytorium lub państwa trzeciego wysyłki; lub
(iii)
na terytorium lub w państwie trzecim wysyłki:
były trzymane w izolacji pod nadzorem upoważnionego lekarza weterynarii lub urzędowego lekarza weterynarii przez okres co najmniej 14 dni przed datą wysyłki do Unii,

oraz

zostały poddane badaniu na występowanie antygenu lub genomu grypy ptaków podtypu H5 i H7 wykonanemu z wynikiem negatywnym na próbce pobranej przez upoważnionego lekarza weterynarii lub urzędowego lekarza weterynarii nie wcześniej niż siódmego dnia izolacji;
c)
w ciągu 48 godzin lub ostatniego dnia roboczego przed datą wysyłki z terytorium lub państwa trzeciego ptaki domowe zostały poddane badaniu klinicznemu przeprowadzonemu przez upoważnionego lekarza weterynarii lub urzędowego lekarza weterynarii terytorium lub państwa trzeciego wysyłki, w wyniku którego stwierdzono brak jakichkolwiek jednoznacznych objawów choroby;
d)
w okresie między badaniem klinicznym, o którym mowa w lit. c), a wyjazdem z terytorium lub państwa trzeciego wysyłki ptaki domowe nie miały kontaktu z innymi ptakami.
2. 
Badania, które należy przeprowadzić, i szczepionki, które należy podać zgodnie z niniejszym artykułem ust. 1 lit. b) ppkt (ii) i (iii), muszą spełniać wymogi określone w rozdziale 3.3.4 ósmego wydania Podręcznika badań diagnostycznych i szczepionek dla zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) z 2018 r.
Artykuł  5

Przemieszczanie ptaków domowych po przybyciu do Unii

Właściciele lub osoby upoważnione przemieszczają wyłącznie ptaki domowe, które wprowadzono do Unii z terytorium lub państwa trzeciego, bezpośrednio z punktu wjazdu podróżnych do gospodarstwa domowego lub innego miejsca pobytu w Unii, w którym ptaki domowe znajdują się pod kontrolą urzędową przez okres co najmniej 30 dni następujących po dniu ich wprowadzenia do Unii, w trakcie którego wspomniane ptaki domowe nie mogą brać udziału w pokazach, targach, wystawach lub innych imprezach gromadzących ptaki.

Artykuł  6

Odstępstwo od wymogów określonych w art. 4 ust. 1 lit. b) i w art. 5

1. 
Na zasadzie odstępstwa od wymogów art. 4 ust. 1 lit. b) i art. 5 ptaki domowe, które nie spełniają warunków określonych w art. 4 ust. 1 lit. b), przemieszcza się do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego, jeżeli spełniają one następujące warunki:
a)
są przeznaczone do zakładu kwarantanny zatwierdzonego zgodnie z art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035 w państwie członkowskim przeznaczenia, w którym poddaje się je kwarantannie przez okres co najmniej 30 dni natychmiast po ich przybyciu do Unii;
b)
właściciel lub osoba upoważniona przemieszcza ptaki domowe bezpośrednio z punktu wjazdu podróżnych na terytorium Unii do zatwierdzonego zakładu kwarantanny, o którym mowa w lit. a);
c)
ptaki są zwalniane z kwarantanny wyłącznie na podstawie pisemnego zezwolenia wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii.
2. 
Właściwy organ:
a)
monitoruje przybycie ptaków domowych do zatwierdzonego zakładu kwarantanny, o którym mowa w ust. 1 lit. a);
b)
sprawdza warunki kwarantanny, w tym przeprowadza badanie upadkowości i kontrolę kliniczną ptaków co najmniej na początku i na końcu okresu kwarantanny.
Artykuł  7

Wydawanie świadectw zdrowia

1. 
Ptaki domowe przemieszcza się do Unii wyłącznie wówczas, gdy spełniają one następujące wymogi:
a)
urzędowy lekarz weterynarii terytorium lub państwa trzeciego wysyłki poświadczył, że ptaki domowe spełniają wymogi ustanowione w niniejszym rozporządzeniu zgodnie ze świadectwem weterynaryjnym określonym w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1938; lub
b)
upoważniony lekarz weterynarii terytorium lub państwa trzeciego poświadczył, że ptaki domowe spełniają wymogi ustanowione w niniejszym rozporządzeniu zgodnie ze świadectwem weterynaryjnym określonym w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1938, a następnie takie wydanie świadectwa zostało zatwierdzone przez właściwy organ terytorium lub państwa trzeciego.
2. 
Ptaki domowe przemieszcza się do Unii wyłącznie wówczas, gdy świadectwo weterynaryjne, o którym mowa w ust. 1, zostało wypełnione przez urzędowego lekarza weterynarii lub upoważnionego lekarza weterynarii na terytorium lub w państwie trzecim wysyłki na podstawie pisemnego oświadczenia właściciela lub osoby upoważnionej stanowiącego część tego świadectwa weterynaryjnego oraz na podstawie:
a)
w przypadku ptaków domowych, które należy poddać kwarantannie zgodnie z art. 6 niniejszego rozporządzenia - dowodów dostarczonych przez właściciela lub osobę upoważnioną potwierdzających, że dokonano ustaleń dotyczących kwarantanny ptaków domowych w zakładzie kwarantanny zatwierdzonym zgodnie z art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/2035; lub
b)
w przypadku ptaków domowych, w odniesieniu do których udzielono odstępstwa zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 576/2013 - zezwolenia przyznanego przez państwo członkowskie przeznaczenia.
Artykuł  8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1).
3 Decyzja Komisji 2005/759/WE z dnia 27 października 2005 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w niektórych państwach trzecich oraz przemieszczania z państw trzecich ptaków towarzyszących swoim właścicielom (Dz.U. L 285 z 28.10.2005, s. 52).
4 Decyzja Komisji 2007/25/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz przemieszczania do Wspólnoty ptaków domowych towarzyszących swoim właścicielom (Dz.U. L 8 z 13.1.2007, s. 29).
5 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/2107 z dnia 14 grudnia 2020 r. zmieniająca decyzję 2007/25/WE w odniesieniu do okresu jej stosowania (Dz.U. L 425 z 16.12.2020, s. 103).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1).
8 Dziennik EFSA 2017;15(10):4991.
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których zezwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).
10 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 115).
11 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1938 z dnia 10 listopada 2021 r. ustanawiające wzór dokumentu identyfikacyjnego w odniesieniu do przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego i uchylające decyzję 2007/25/WE (Dz.U L 396 z 10.11.2021, s. 47).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.396.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2021/1933 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 w odniesieniu do przepisów dotyczących przemieszczania o charakterze niehandlowym ptaków domowych do państwa członkowskiego z terytorium lub państwa trzeciego
Data aktu: 14/07/2021
Data ogłoszenia: 10/11/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022, 30/11/2021