Rozporządzenie 2021/1873 w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2021/1873
z dnia 20 października 2021 r.
w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 118 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Trudności techniczne w hodowli spowodowane zróżnicowanymi uwarunkowaniami genetycznymi lub powolnym lub skomplikowanym technicznie rozmnażaniem gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymagają inwestycji w działalność badawczo-rozwojową. Po przyznaniu praw do ochrony odmian roślin temu gatunkowi i tym grupom gatunków, potrzeba wielu lat na rozmnażanie roślin i zbudowanie zasobów, które są wystarczająco duże, aby generować rozsądny dochód. W związku z tym okres, w którym posiadacz praw do ochrony odmian roślin może generować dochód w oparciu o tę ochronę, jest ograniczony. Aby zachęcić do inwestycji w badania i rozwój odmian tego gatunku i tych grup gatunków, niezbędne jest przedłużenie okresu ochrony odmian roślin oraz stworzenie zachęt do działalności hodowlanej w celu opracowywania nowych odmian z myślą o zaspokojeniu potrzeb rolników i konsumentów oraz stawieniu czoła skutkom zmiany klimatu. Inwestycje te wymagają dłuższego czasu, aby przynieść zyski, niż ma to miejsce w przypadku przeważającej większości innych gatunków, takich jak uprawy rolne, które często mają krótszy okres żywotności oraz większy i szerszy krąg konsumentów.

(2) Wprowadzenie na rynek i absorpcja przez rynek nowej odmiany gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymaga dłuższego czasu niż w przypadku innych gatunków, aby ta nowa odmiana przyniosła zyski, ponieważ doświadczenie pokazało, że wartość handlowa takiej nowej odmiany ujawnia się dopiero w perspektywie długoterminowej. Z tych powodów sprawiedliwy zwrot z inwestycji w zakresie badań i rozwoju możliwy jest dopiero na stosunkowo późnym etapie ochrony tego gatunku i tych grup gatunków w porównaniu z innymi gatunkami.

(3) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 3  ustanawia wspólnotowy system ochrony odmian roślin jako wyłączną formę ochrony wspólnotowych praw własności przemysłowej w odniesieniu do odmian roślin. Zgodnie z art. 19 ust. 1 tego rozporządzenia wspólnotowe prawo do ochrony odmian roślin trwa do końca 25-go roku kalendarzowego lub - w przypadku odmian winorośli i gatunków drzew - do końca 30-go roku kalendarzowego następujących po roku przyznania tego prawa.

(4) W celu stworzenia otoczenia prawnego sprzyjającego sprawiedliwemu zwrotowi należy przedłużyć o kolejne pięć lat czas trwania wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych. To przedłużenie powinno mieć zastosowanie do praw przyznanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w dniu jego wejścia w życie lub po dniu jego wejścia w życie.

(5) Dla zachowania spójności takie przedłużenie powinno mieć zastosowanie do wszystkich wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin dotyczących odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych.

(6) Okres przedłużenia powinien zostać skrócony, jeżeli krajowe prawa własności w odniesieniu do tych odmian obowiązywały w państwie członkowskim przed przyznaniem wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin i w związku z tym już umożliwiały hodowcom korzystanie z ich odmian,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedłużenie czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin

1. 
Czas trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin, przewidziany w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych przedłuża się o pięć lat.
2. 
Ust. 1 niniejszego artykułu pozostaje bez uszczerbku dla art. 116 ust. 4 tiret czwarte rozporządzenia (WE) nr 2100/94.
Artykuł  2

Ograniczenie przedłużenia

W przypadku odmian, w odniesieniu do których przed udzieleniem wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin zostało przyznane jedno krajowe prawo do ochrony odmian roślin lub większa ich liczba, lecz do których nie ma zastosowania art. 116 ust. 4 tiret czwarte rozporządzenia (WE) nr 2100/94, przedłużenie, o którym mowa w art. 1 niniejszego rozporządzenia, skraca się o najdłuższy okres liczony w pełnych latach kalendarzowych, w ciągu którego obowiązywało jakiekolwiek krajowe prawo lub prawa do ochrony odmian roślin przyznane w państwie członkowskim w odniesieniu do tej samej odmiany przed przyznaniem wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Strasburgu dnia 20 października 2021 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
D.M. SASSOLI A.LOGAR
Przewodniczący Przewodniczący
1 Dz.U. C 220 z 9.6.2021, s. 86.
2 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 14 września 2021 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 5 października 2021 r.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U. L 227 z 1.9.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.378.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2021/1873 w sprawie przedłużenia czasu trwania wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych
Data aktu: 20/10/2021
Data ogłoszenia: 26/10/2021
Data wejścia w życie: 15/11/2021