PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 118 akapit pierwszy,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Trudności techniczne w hodowli spowodowane zróżnicowanymi uwarunkowaniami genetycznymi lub powolnym lub skomplikowanym technicznie rozmnażaniem gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymagają inwestycji w działalność badawczo-rozwojową. Po przyznaniu praw do ochrony odmian roślin temu gatunkowi i tym grupom gatunków, potrzeba wielu lat na rozmnażanie roślin i zbudowanie zasobów, które są wystarczająco duże, aby generować rozsądny dochód. W związku z tym okres, w którym posiadacz praw do ochrony odmian roślin może generować dochód w oparciu o tę ochronę, jest ograniczony. Aby zachęcić do inwestycji w badania i rozwój odmian tego gatunku i tych grup gatunków, niezbędne jest przedłużenie okresu ochrony odmian roślin oraz stworzenie zachęt do działalności hodowlanej w celu opracowywania nowych odmian z myślą o zaspokojeniu potrzeb rolników i konsumentów oraz stawieniu czoła skutkom zmiany klimatu. Inwestycje te wymagają dłuższego czasu, aby przynieść zyski, niż ma to miejsce w przypadku przeważającej większości innych gatunków, takich jak uprawy rolne, które często mają krótszy okres żywotności oraz większy i szerszy krąg konsumentów.
(2) Wprowadzenie na rynek i absorpcja przez rynek nowej odmiany gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych wymaga dłuższego czasu niż w przypadku innych gatunków, aby ta nowa odmiana przyniosła zyski, ponieważ doświadczenie pokazało, że wartość handlowa takiej nowej odmiany ujawnia się dopiero w perspektywie długoterminowej. Z tych powodów sprawiedliwy zwrot z inwestycji w zakresie badań i rozwoju możliwy jest dopiero na stosunkowo późnym etapie ochrony tego gatunku i tych grup gatunków w porównaniu z innymi gatunkami.
(3) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 3 ustanawia wspólnotowy system ochrony odmian roślin jako wyłączną formę ochrony wspólnotowych praw własności przemysłowej w odniesieniu do odmian roślin. Zgodnie z art. 19 ust. 1 tego rozporządzenia wspólnotowe prawo do ochrony odmian roślin trwa do końca 25-go roku kalendarzowego lub - w przypadku odmian winorośli i gatunków drzew - do końca 30-go roku kalendarzowego następujących po roku przyznania tego prawa.
(4) W celu stworzenia otoczenia prawnego sprzyjającego sprawiedliwemu zwrotowi należy przedłużyć o kolejne pięć lat czas trwania wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin w odniesieniu do odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych. To przedłużenie powinno mieć zastosowanie do praw przyznanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w dniu jego wejścia w życie lub po dniu jego wejścia w życie.
(5) Dla zachowania spójności takie przedłużenie powinno mieć zastosowanie do wszystkich wspólnotowych praw do ochrony odmian roślin dotyczących odmian gatunku Asparagus officinalis L. oraz grup gatunków kwiatów cebulowych, krzewów owocowych i krzewów ozdobnych.
(6) Okres przedłużenia powinien zostać skrócony, jeżeli krajowe prawa własności w odniesieniu do tych odmian obowiązywały w państwie członkowskim przed przyznaniem wspólnotowego prawa do ochrony odmian roślin i w związku z tym już umożliwiały hodowcom korzystanie z ich odmian,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: