Decyzja 29/21/COL uznająca status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy

DECYZJA DELEGOWANA URZĘDU NADZORU EFTA nr 29/21/COL 1
z dnia 13 kwietnia 2021 r.
uznająca status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy [2021/1331]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając Porozumienie między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 1 ust. 2 oraz art. 3 protokołu 1 do tego porozumienia,

uwzględniając akt prawny, o którym mowa w rozdziale I część 4.1 pkt 2 załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"),

dyrektywa Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy owcami i kozami ("dyrektywa 91/68/EWG"),

zmieniony i dostosowany do Porozumienia EOG w drodze szczególnych dostosowań i dostosowań sektorowych, o których mowa w załączniku I do tego porozumienia, na mocy pkt 4. lit. d) protokołu 1 do Porozumienia EOG, a w szczególności na mocy art. 15 ust. 1 i 2 oraz rozdział 1 część II pkt 1 załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG,

a także mając na uwadze, co następuje:

W piśmie z dnia 25 listopada 2020 r. (dokument nr 1166399) Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (NFSA) zwrócił się do Urzędu Nadzoru EFTA ("Urząd") o uznanie Norwegii za oficjalnie wolną od Brucella melitensis u norweskich małych przeżuwaczy ("wniosek"). Do wniosku dołączono sprawozdanie norweskiego Instytutu Weterynaryjnego sporządzone w celu wykazania, że Norwegia jest wolna od Brucella melitensis u owiec i kóz zgodnie z wymogami dyrektywy 91/68/EWG (dokument nr 1166397).

W wiadomości e-mail z dnia 18 grudnia 2020 r. (dokument nr 1171269) Urząd zwrócił się do NFSA o dodatkowe informacje dotyczące podstawy prawnej wniosku.

W piśmie z dnia 5 stycznia 2021 r. (dokument nr 1171267) norweskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności ("ministerstwo") odpowiedziało na wniosek Urzędu dotyczący dodatkowych informacji, załączając pismo NFSA z dnia 21 grudnia 2020 r. (dokument nr 1171265), w którym wskazano, że podstawą prawną wniosku jest rozdział 1 część II pkt 1 lit. a) albo pkt 1 lit. b) i c) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG.

Rozdział I część II pkt 1 załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG stanowi, że za oficjalnie wolne od brucelozy może zostać uznane państwo członkowskie:

"a) w którym 99,8 % gospodarstw hodowli owiec lub kóz jest urzędowo uznanych za wolne od brucelozy;

lub

b) które spełnia następujące warunki:

(i) co najmniej od pięciu lat bruceloza owiec i kóz jest chorobą obowiązkowo zgłaszaną;

(ii) co najmniej przez pięć lat nie miał miejsca urzędowo potwierdzony przypadek brucelozy owiec lub kóz;

(iii) w okresie co najmniej trzech lat szczepienia były w nim zakazane; oraz

c) w którym doprowadzono do zgodności z tymi warunkami zgodnie z procedurą określoną w art. 15 niniejszej dyrektywy;...".

Urząd, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, przeanalizował informacje przekazane przez Norwegię i nie był w stanie stwierdzić na tej podstawie, czy warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit a) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG zostały spełnione. Urząd rozważył zatem, czy spełnione zostały warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit. b) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG.

W piśmie z dnia 28 stycznia 2021 r. (dokument nr 1172699) Urząd zwrócił się do ministerstwa z prośbą o potwierdzenie, że szczepienia przeciwko brucelozie były zakazane u małych przeżuwaczy w Norwegii przez co najmniej trzy ostatnie lata.

Pismem z dnia 23 lutego 2021 r. (dokument nr 1182614) ministerstwo odpowiedziało na wniosek Urzędu o potwierdzenie, załączając pismo NFSA (dokument nr 1182612) potwierdzające, że szczepienie przeciwko brucelozie było zakazane u małych przeżuwaczy w Norwegii przez co najmniej trzy ostatnie lata.

Urząd, w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, zbadał całą stosowną dokumentację przedłożoną przez Norwegię i w świetle tych informacji uważa, że spełnione są warunki określone w rozdziale 1 część II pkt 1 lit. b) załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG, na podstawie których Norwegię można uznać za oficjalnie wolną od Brucella melitensis u norweskich małych przeżuwaczy.

Decyzją delegowaną nr 20/21/COL (dokument nr 1174462) Urząd należycie przedłożył projekt decyzji Komitetowi EFTA ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych ("Komitet") zgodnie z art. 15 oraz pkt 1 lit. c) rozdziału 1 części II załącznika A do dyrektywy 91/68/EWG. Komitet zatwierdził projekt decyzji. Projekt decyzji jest zatem zgodny z opinią Komitetu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Uznaje się status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Norwegii.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja jest autentyczna w języku angielskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 kwietnia 2021 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA, działającego na mocy decyzji delegowanej nr 130/20/COL
Högni S. KRISTJANSSON Carsten ZATSCHLER
Odpowiedzialny członek Kolegium Zatwierdzający jako dyrektor ds. prawnych i wykonawczych
1 Numer dodany przez sprostowanie z dnia 9 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.318.2).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.290.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 29/21/COL uznająca status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do Brucella melitensis u małych przeżuwaczy
Data aktu: 13/04/2021
Data ogłoszenia: 12/08/2021