Decyzja wykonawcza 2021/787 upoważniająca Litwę do odmowy przyznania zwolnienia z podatku akcyzowego w odniesieniu do niektórych produktów do płukania jamy ustnej i płynów kosmetycznych na bazie alkoholu, zgodnie z dyrektywą Rady 92/83/EWG

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/787
z dnia 12 maja 2021 r.
upoważniająca Litwę do odmowy przyznania zwolnienia z podatku akcyzowego w odniesieniu do niektórych produktów do płukania jamy ustnej i płynów kosmetycznych na bazie alkoholu, zgodnie z dyrektywą Rady 92/83/EWG

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 3260)

(Jedynie tekst w języku litewskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 17 maja 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych 1 , w szczególności jej art. 27 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Celem dyrektywy 92/83/EWG jest stworzenie w dziedzinie opodatkowania alkoholu warunków zapewniających ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Art. 27 ust. 1 dyrektywy 92/83/EWG określa objęte tą dyrektywą produkty, które mają być zwolnione z podatku akcyzowego przez państwa członkowskie. Art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG przewiduje zwolnienie dla objętych tą dyrektywą produktów denaturowanych, wykorzystywanych do wytwarzania wszelkich produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. System ustanowiony w dyrektywie 92/83/EWG jest systemem wzajemnej akceptacji. Po zwolnieniu z podatku akcyzowego wyrobu objętego art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG w którymkolwiek państwie członkowskim, wyrób taki można swobodnie przemieszczać w całej Unii i nie podlega on opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Art. 27 ust. 5 dyrektywy 92/83/EWG zezwala państwom członkowskim na odmowę przyznania takiego zwolnienia, jeżeli dany produkt powoduje wystąpienie wypadków uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania lub nadużyć.

(2) Pismem z dnia 3 czerwca 2016 r. Litwa powiadomiła Komisję, zgodnie z art. 27 ust. 5 dyrektywy 92/83/EWG, o swojej odmowie przyznania zwolnienia z podatku akcyzowego przewidzianego w art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG w odniesieniu do alkoholu etylowego denaturowanego alkoholem izopropylowym w ilości nieprzekraczającej 10 litrów na 1 hektolitr alkoholu etylowego absolutnego stosowanego w niektórych produktach do płukania jamy ustnej i płynach kosmetycznych (zwanych dalej "przedmiotowymi produktami"). Litwa jest zdania, że przedmiotowe produkty spowodowały na Litwie występowanie wypadków uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania lub nadużyć.

(3) W dniu 15 czerwca 2016 r. Komisja przekazała komunikat Litwy pozostałym państwom członkowskim i zwróciła się do nich o przedstawienie uwag.

(4) Na posiedzeniu Komitetu ds. Podatku Akcyzowego w dniu 8 listopada 2016 r. państwa członkowskie uzgodniły, że grupa projektowa Fiscalis ds. warunków zakończenia prac nad alkoholem całkowicie lub częściowo denaturowanym musi przeanalizować formuły służące do denaturacji produktów kosmetycznych i produktów higieny osobistej oraz wydać opinię na temat formuły, która jest dla tych produktów odpowiednia. Komitet ma powrócić do tej kwestii po wydaniu opinii przez grupę projektową Fiscalis. Grupa projektowa Fiscalis zauważyła, że taką samą formułę jak w przedmiotowych produktach, stosuje się w wielu innych produktach, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Jednakże te inne produkty nie powodowały występowania wypadków uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania ani nadużyć. Opodatkowanie wszystkich produktów denaturowanych z wykorzystaniem tej formuły byłoby zatem nieproporcjonalne. W związku z tym pismem z dnia 21 stycznia 2019 r. Komisja wezwała Litwę do przedstawienia nie formuły denaturującej, lecz szczegółowego opisu przedmiotowych produktów.

(5) W piśmie z dnia 21 sierpnia 2019 r. Litwa przedstawiła dodatkowe informacje na temat przedmiotowych produktów. Komisja przekazała te informacje pozostałym państwom członkowskim. W swoim piśmie Litwa wyjaśniła, że chodzi o produkty do płukania jamy ustnej o nazwach towarowych "Classic" i "Crystal" oraz oparte na alkoholu etylowym płyny do celów kosmetycznych o nazwach towarowych "Yellow", "Citrus", "Green", "Citrina", "Red", "Aviete", "Blue" i "Juodieji serbentai", o objętościowej zawartości alkoholu odpowiednio około 20 % lub 60 %. Przedmiotowe produkty nie są stosowane do celów higienicznych lub kosmetycznych wskazanych na etykiecie. Zgodnie z tym pismem podmioty gospodarcze wprowadzają przedmiotowe produkty do obrotu wśród wrażliwych grup ludności litewskiej z przeznaczeniem do spożycia jako trujące napoje alkoholowe, nie usuwając toksycznego środka skażającego, co jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Przedmiotowe produkty wykorzystywane są do spożycia przez ludzi, w związku z czym Litwa uważa, że nie powinny one korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Litwa stwierdziła w swoim piśmie, że prowadzi to do nadużyć, o których mowa w art. 27 dyrektywy 92/83/EWG.

(6) Ponadto Litwa oszacowała, że w latach 2009-2016 całkowita wielkość sprzedaży przedmiotowych produktów na rynku litewskim wynosiła około 1 500 000 litrów, co oznacza około 11 500 000 EUR utraconych dochodów z podatku akcyzowego, czyli 1 % całkowitego dochodu z podatku akcyzowego od alkoholu etylowego na Litwie w tym okresie. Litwa stwierdziła w swoim piśmie, że prowadzi to do nadużyć, a także omijania i unikania opodatkowania, o których mowa w art. 27 dyrektywy 92/83/EWG.

(7) Na posiedzeniu Komitetu ds. Podatku Akcyzowego w dniu 15 listopada 2019 r. państwa członkowskie omówiły opodatkowanie produktów oraz dowody przedstawione przez Litwę wskazujące na uchylanie się od opodatkowania, unikanie opodatkowania oraz nadużycia. Państwa członkowskie wyraziły swoje poparcie dla zajęcia się tą kwestią na Litwie. Ponadto państwa członkowskie wyraziły swoje poparcie dla rozwiązania problemu poważnego ryzyka, polegającego na tym, że podmioty gospodarcze mogłyby łatwo zmienić nazwę marki przedmiotowych produktów lub wprowadzić inne zmiany w celu obejścia odmowy przyznania zwolnienia na podstawie art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG.

(8) Komisja uważa, że konsumpcja przedmiotowych produktów jako odurzających napojów alkoholowych stanowi niewłaściwe wykorzystanie, mające poważne negatywne skutki dla zdrowia i dochodów podatkowych.

(9) Podmioty gospodarcze wprowadzające do obrotu przedmiotowe produkty korzystają z korzystniejszego systemu podatku akcyzowego niż system mający zastosowanie do napojów alkoholowych. Litwa wykazała również znaczne uszczuplenie dochodów z podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, w związku z wykorzystywaniem go w przedmiotowych produktach. W oparciu o dostarczone przez Litwę dowody, które ze względu na swój charakter są trudne do uzyskania, oraz w oparciu o szacunki dotyczące utraconych wpływów z podatku akcyzowego, Komisja uważa, że przedmiotowe produkty powodują uchylanie się od opodatkowania, unikanie opodatkowania oraz nadużycia.

(10) Biorąc pod uwagę, że przedmiotowe produkty są przyczyną omijania i unikania opodatkowania oraz nadużyć, Litwa powinna zostać upoważniona do odmowy przyznania w odniesieniu do tych produktów zwolnienia na podstawie art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG.

(11) Ponadto Komisja jest zdania, że podmioty gospodarcze wytwarzające przedmiotowe produkty mogłyby łatwo obejść odmowę przyznania zwolnienia na podstawie art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG, zmieniając element danych produktów, taki jak nazwa marki. Aby zapobiec takiemu obchodzeniu przepisów, Litwa powinna również zostać upoważniona do odmowy przyznania takiego zwolnienia w odniesieniu do innych podobnych, opartych na alkoholu etylowym płynów do celów kosmetycznych i produktów do płukania ust, które spożywane są jako napoje alkoholowe.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Upoważnia się Litwę do odmowy przyznania zwolnienia ze zharmonizowanego podatku akcyzowego w odniesieniu do alkoholu etylowego skażonego alkoholem izopropylowym w ilości nieprzekraczającej 10 litrów na 1 hektolitr alkoholu etylowego i używanego do wytwarzania opartych na alkoholu etylowym płynów kosmetycznych i produktów do płukania ust lub innych podobnych opartych na alkoholu płynów kosmetycznych i produktów do płukania jamy ustnej, nieprzezna- czonych do spożycia przez ludzi, lecz spożywanych jako napoje alkoholowe:

a)
produkty do płukania jamy ustnej o objętościowej zawartości alkoholu przekraczającej 20 %, o nazwach towarowych "Classic" i "Crystal";
b)
oparte na alkoholu etylowym płyny do celów kosmetycznych o objętościowej zawartości alkoholu przekraczającej 60 %, o nazwach towarowych "Yellow", "Citrus", "Green", "Citrina", "Red", "Aviete", "Blue" i "Juodieji serbentai".
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Litewskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Paolo GENTILONI
Członek Komisji
1 Dz.U. L 316 z 31.10.1992, s. 21.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.173.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/787 upoważniająca Litwę do odmowy przyznania zwolnienia z podatku akcyzowego w odniesieniu do niektórych produktów do płukania jamy ustnej i płynów kosmetycznych na bazie alkoholu, zgodnie z dyrektywą Rady 92/83/EWG
Data aktu: 12/05/2021
Data ogłoszenia: 17/05/2021