Decyzja 2021/675 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w sprawie zmiany Międzynarodowego porozumienia w sprawie kakao z 2010 r

DECYZJA RADY (UE) 2021/675
z dnia 20 kwietnia 2021 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w sprawie zmiany Międzynarodowego porozumienia w sprawie kakao z 2010 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 3 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia jest Umawiającą się Stroną Międzynarodowego porozumienia w sprawie kakao z 2010 r. (zwanego dalej "porozumieniem") na podstawie decyzji Rady 2012/189/UE 1  oraz członkiem Międzynarodowej Organizacji Kakao.

(2) Zgodnie z art. 7 porozumienia Międzynarodowa Rada ds. Kakao jest organem wykonującym lub prowadzącym do wykonania wszystkich funkcji niezbędnych do realizacji porozumienia. Zgodnie z art. 12 porozumienia decyzje Międzynarodowej Rady ds. Kakao mają być zasadniczo podejmowane w drodze konsensusu. W przypadku braku konsensusu decyzje podejmuje się w drodze nadzwyczajnego głosowania.

(3) Zgodnie z art. 10 porozumienia członkowie Międzynarodowej Organizacji Kakao posiadają łącznie 2000 głosów w Międzynarodowej Radzie ds. Kakao. Każdy członek posiada określoną liczbę głosów, która jest corocznie korygowana według kryteriów ustanowionych w tym artykule.

(4) Uczestnictwo w międzynarodowym porozumieniu w sprawie kakao leży w interesie Unii, biorąc pod uwagę znaczenie tego sektora dla niektórych państw członkowskich i dla gospodarki europejskiego sektora kakao.

(5) Techniczna grupa robocza złożona z członków Międzynarodowej Organizacji Kakao - zarówno krajów produkujących, jak i wywożących - podjęła intensywne prace w celu przedstawienia konkretnych propozycji zmian porozumienia. Członków Międzynarodowej Organizacji Kakao poproszono o przedstawienie wszelkich sugestii dotyczących rozpoczęcia tej analizy technicznej, tak jak to uczyniła Unia. Międzynarodowa Rada ds. Kakao powinna rozpocząć negocjacje w sprawie częściowego przeglądu porozumienia odpowiednio wcześnie przed upływem terminu obowiązywania tego porozumienia, a mianowicie przed dniem 30 września 2022 r., zgodnie z wytycznymi Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Wszelkie obszary porozumienia, które mają zostać objęte przeglądem, muszą być przedmiotem formalnych negocjacji. Negocjacje takie mają zostać zakończone najpóźniej do dnia 30 września 2022 r.

(6) Wszelkie zmiany uzgodnione podczas formalnych negocjacji powinny zostać przyjęte zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 63 porozumienia. Zgodnie z tym artykułem Międzynarodowa Rada ds. Kakao może, w drodze konsensusu albo - w przypadku jego braku - w drodze nadzwyczajnego głosowania, zalecić Umawiającym się Stronom porozumienia zmianę tego porozumienia. Zmiana staje się skuteczna zgodnie z art. 63 ust. 1 porozumienia, który wymaga notyfikacji przyjęcia przez określony odsetek Umawiających się Stron porozumienia. Unia, jako członek Międzynarodowej Organizacji Kakao i Umawiająca się Strona porozumienia powinna, zgodnie z art. 4 tego porozumienia, mieć możliwość uczestnictwa w negocjacjach w celu zmiany ram instytucjonalnych porozumienia.

(7) Należy zatem upoważnić Komisję do podjęcia negocjacji w sprawie częściowego przeglądu porozumienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia negocjacji, w imieniu Unii, celem dokonania zmian w Międzynarodowym porozumieniu w sprawie kakao z 2010 r.
2. 
Negocjacje są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Negocjacje należy prowadzić w konsultacji z Grupą Roboczą ds. Grup Towarowych.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 kwietnia 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 2012/189/UE z dnia 26 marca 2012 r. w sprawie zawarcia Międzynarodowego porozumienia w sprawie kakao z 2010 r. (Dz.U. L 102 z 12.4.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.144.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/675 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w sprawie zmiany Międzynarodowego porozumienia w sprawie kakao z 2010 r
Data aktu: 20/04/2021
Data ogłoszenia: 27/04/2021