Decyzja wykonawcza 2021/673 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Zielone dachy (Green Garden Roof Tops)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/673
z dnia 21 kwietnia 2021 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Zielone dachy" ("Green Garden Roof Tops")

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2750)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 26 kwietnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 3 marca 2021 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Zielone dachy" ("Green Garden Roof Tops").

(2) Cele inicjatywy określono w następujący sposób: "W Europie istnieje wiele obiektów handlowych z pustymi dachami. W większości przypadków dachy te nie są wykorzystywane w żadnym celu. Na dodatek dachy te pełne są tworzyw sztucznych i kamieni, materiałów, z których te dachy są wykonane. Miejsca te nie przyczyniają się zatem do korzyści dla środowiska, a raczej zwiększają szkody w środowisku. Skupienie uwagi na korzyściach dla środowiska wynika z obecnego kryzysu ekologicznego. Musimy przemyśleć i znaleźć sposoby zwiększenia świadomości na temat problemów związanych ze środowiskiem i przywrócenia zdrowej równowagi między naszym społeczeństwem, gospodarką i ochroną planety. Zasadniczym elementem planu jest więc wykorzystanie istniejących przestrzeni na dachach budynków. Pomysł polega na stworzeniu zielonych ogrodów na dachach różnych korporacji. W ten sposób niewykorzystane dachy mogłyby zostać przekształcone tak, aby przyczyniały się do poprawy środowiska i pomagały w walce z kryzysem ekologicznym."

(3) W załączonym dokumencie referencyjnym przedstawiono dalsze szczegóły dotyczące tej inicjatywy. W szczególności proponuje się, aby pracownicy korporacji mogli jako wolontariusze uczestniczyć w pielęgnowaniu ogrodów na dachach, a państwa członkowskie mogły zachęcać przedsiębiorstwa do czynnego udziału w projektach za pomocą ulg podatkowych na koniec każdego roku podatkowego. W załączniku wymieniono także postrzegane korzyści dla środowiska i samych korporacji. Zielone dachy mogą: 1) przyczyniać się do poprawy jakości powietrza; 2) pomagać w walce ze zmianą klimatu; 3) przynosić oszczędności energii; 4) poprawić filtrowanie i zatrzymanie wody, a także 5) przyczyniać się do siedlisk dzikiej fauny. Uczestniczące korporacje zyskałyby na dobrej reputacji, motywacji dla pracowników i korzyściach podatkowych.

(4) Organizatorzy nie zwracają się do Komisji o przyjęcie konkretnego aktu prawnego, ale z niektórych proponowanych podstaw prawnych dla działań można wnosić, że o taki akt chodzi. Na podstawie celów, w zestawieniu z załącznikiem, można wnioskować, że w inicjatywie wzywa się o przyjęcie wniosku w sprawie aktu prawnego, który zakładałby cel środowiskowy i obejmował element podatkowy. Dobrowolny wkład pracowników wydaje się mieć charakter pomocniczy w stosunku do celu środowiskowego.

(5) W zakresie, w jakim inicjatywa ma na celu promowanie tworzenia zielonych dachów z pomocą ewentualnych zachęt finansowych ze strony Unii lub środków o charakterze podatkowym, Komisja ma uprawnienia do przyjęcia aktu prawnego na podstawie art. 192 Traktatu.

(6) W zakresie, w jakim proponowana inicjatywa ma na celu promowanie ulg podatkowych lub odliczeń od podatku dochodowego przyznawanych przez państwa członkowskie, Komisja ma uprawnienia do przyjęcia aktu prawnego na podstawie art. 115 Traktatu.

(7) Z tego względu żadna z części inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza uprawnienia Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów.

(8) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wyznaczyła osoby wyznaczone do kontaktów zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(9) Inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna lub dokuczliwa i nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(10) Należy zatem zarejestrować inicjatywę "Zielone dachy" ("Green Garden Roof Tops"),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "Zielone dachy" ("Green Garden Roof Tops").

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej "Zielone dachy" ("Green Garden Roof Tops"), reprezentowanej przez następujące osoby pełniące funkcję osób kontaktowych: Almog Yoana SADE i Negev Raphael SADE.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Věra JOUROVÁ
Wiceprzewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.141.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/673 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Zielone dachy (Green Garden Roof Tops)
Data aktu: 21/04/2021
Data ogłoszenia: 26/04/2021