Decyzja wykonawcza 2021/597 ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/597
z dnia 12 kwietnia 2021 r.
ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 2365)

(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 14 kwietnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 akapit pierwszy lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida) jest owadem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej, który rozprzestrzenił się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdolny do szybkiego rozmnażania się, w szczególności w obecności czerwia pszczelego, pyłku i miodu w plastrach miodu. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć do kilku kilometrów, aby zaatakować kolejne miejsca. Zarażenie małym chrząszczem ulowym jest wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429 zmienionego rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2018/1629 2  oraz w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 3 .

(2) Mały chrząszcz ulowy jest zasadniczo nieobecny w Unii, ale od września 2014 r. we Włoszech odnotowano zarażenia w regionie Kalabrii i w regionie Sycylii. Decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE 4  ustanowiono niektóre środki ochrony zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń małym chrząszczem ulowym we Włoszech. Obecnie zarówno region Kalabrii, jak i region Sycylii jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako obszar objęty tymi środkami ochronnymi. Wspomniana decyzja wykonawcza obowiązuje do dnia 21 kwietnia 2021 r.

(3) Właściwy organ centralny Włoch przekazał ostatnio Komisji informacje, z których wynika, że w regionie Kalabrii nadal występuje zarażenie małym chrząszczem ulowym w pasiekach, w ulach zainstalowanych i zarządzanych przez właściwy organ lokalny w celu zbadania sytuacji oraz u dzikich pszczół miodnych. W przypadkach potwierdzonych zarażeń zniszczono dotknięte nimi pasieki lub ule. Właściwy organ lokalny ustanowił we wspomnianym regionie obszar zapowietrzony i zakazał przemieszczania pszczół miodnych i niektórych innych towarów z tego regionu. Właściwy organ lokalny nie był jednak w stanie zwalczyć małego chrząszcza ulowego. Rozprzestrzenienie się małego chrząszcza ulowego poza obszar we Włoszech, na którym występuje ten pasożyt, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla pszczół miodnych i trzmieli na pozostałym terytorium Unii.

(4) Z informacji przekazanych Komisji przez właściwy organ centralny Włoch wynika również, że od września 2014 r. w regionie Sycylii wystąpiły tylko dwa potwierdzone przypadki zarażenia małym chrząszczem ulowym w pasiekach i oba te przypadki zostały zwalczone. W szczególności tenże właściwy organ ustalił, że drugie zarażenie, w czerwcu 2019 r., było wynikiem nielegalnego przemieszczania przez pszczelarza skradzionych uli z regionu Kalabrii oraz że to zarażenie zostało szybko wykryte, zbadane i zwalczone przez właściwy organ lokalny. Oficjalne dane zgromadzone przez właściwy organ centralny od właściwych organów lokalnych po wdrożeniu odpowiednich i reprezentatywnych urzędowych środków nadzoru, w tym stosowania przez kilka lat uli objętych nadzorem, potwierdzają, że od września 2014 r. - z wyjątkiem zarażenia z czerwca 2019 r. - w regionie Sycylii nie występuje mały chrząszcz ulowy. W związku z tym w lutym 2020 r. właściwy organ lokalny zniósł obszar zapowietrzony ustanowiony w tym regionie w następstwie potwierdzonego przypadku z czerwca 2019 r.

(5) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małego chrząszcza ulowego do innych części Unii, należy ustanowić ograniczenia w przepływie niektórych towarów, które mogą powodować rozprzestrzenianie małego chrząszcza ulowego. Ograniczenia te powinny być podobne do ograniczeń ustanowionych przez władze włoskie oraz do ograniczeń ustanowionych obecnie w decyzji wykonawczej 2014/909/UE. Obszary objęte tymi środkami nadzwyczajnymi powinny być ograniczone do regionu Kalabrii.

(6) Środki ustanowione w niniejszej decyzji powinny mieć zastosowanie od dnia 21 kwietnia 2021 r., czyli od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2016/429. Ze względu na trudności, jakie w ostatnich latach sprawiało właściwemu organowi zwalczanie małego chrząszcza ulowego w regionie Kalabrii, środki te powinny obowiązywać przez 3 lata.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

a)
"ul" oznacza pojemnik stosowany do utrzymywania pszczół miodnych lub trzmieli;
b)
"pasieka" oznacza zakład, w którym utrzymywane są pszczoły miodne lub trzmiele;
c)
"nieprzetworzone pszczele produkty uboczne" oznaczają miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis lub pyłek, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi zgodnie z definicją w pkt 10 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 5 , niepoddane żadnej z procedur przetwarzania, o których mowa w rozdziale II sekcja 1 tabela 2 wiersz 10 kolumny czwartej w załączniku XIV do tego rozporządzenia;
d)
"sprzęt pszczelarski" oznacza używane ule, części uli i narzędzia wykorzystywane w pasiece.
Artykuł  2
1. 
Włochy zapewniają wdrożenie następujących środków nadzwyczajnych na obszarach wymienionych w załączniku:
a)
zakaz wysyłki następujących towarów do pozostałych obszarów Unii:
(i)
pszczół miodnych;
(ii)
trzmieli;
(iii)
nieprzetworzonych pszczelich produktów ubocznych;
(iv)
sprzętu pszczelarskiego;
(v)
produktów pszczelich w plastrach miodu, przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
b)
przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:
(i)
identyfikację i śledzenie przemieszczeń towarów, o których mowa w lit. a), do i z pasiek i zakładów pozyskiwania miodu znajdujących się na obszarze o promieniu 20 km wokół ula (uli), gdzie potwierdzono zarażenie małym chrząszczem ulowym;
(ii)
powiadomienie Komisji o wynikach takiego nadzoru i takich dochodzeń epidemiologicznych.
2. 
W oparciu o wyniki nadzoru i dochodzeń epidemiologicznych, o których mowa w ust. 1 lit. b), Włochy mogą wdrożyć dodatkowe odpowiednie środki nadzwyczajne na podstawie art. 257 rozporządzenia (UE) 2016/429.
Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r. do dnia 21 kwietnia 2024 r.

Artykuł  4

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 kwietnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Państwo członkowskie Obszary objęte środkami nadzwyczajnymi
Włochy Region Kalabria: cały region
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/1629 z dnia 25 lipca 2018 r. zmieniające wykaz chorób zamieszczony w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 272 z 31.10.2018, s. 11).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
4 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do potwierdzonych przypadków występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech (Dz.U. L 359 z 16.12.2014, s. 161).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzezna- czonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1). b) przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024