(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 2011)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 27 marca 2020 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1313/2013/UE z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności 1 , w szczególności jej art. 32 ust. 1 lit. ha),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja nr 1313/2013/UE określa ramy prawne rescEU - rezerwy zdolności na szczeblu unijnym, stworzonej w celu zapewnienia pomocy w bardzo trudnych sytuacjach, w których wszystkie dostępne zdolności na szczeblu krajowym oraz zdolności państw członkowskich udostępnione w europejskiej puli ochrony ludności nie umożliwiają skutecznego reagowania na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka.
(2) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/570 2 określono skład rescEU pod względem zdolności reagowania i wymogów dotyczących jakości. Rezerwa rescEU obejmuje obecnie zdolność do gaszenia pożarów lasów z powietrza, zdolność do powietrznej ewakuacji medycznej, zdolność zapewnianą przez zespoły ratownictwa medycznego oraz zdolność w zakresie gromadzenia zapasów środków medycznych.
(3) W art. 21 ust. 4 decyzji nr 1313/2013/UE przewidziano możliwość ustanowienia zdolności rescEU w celu reagowania na mało prawdopodobne ryzyko o poważnych skutkach. Aby ustanowić tę zdolność, w niniejszej decyzji należy zdefiniować kategorie mało prawdopodobnego ryzyka o poważnych skutkach, przy uwzględnieniu możliwych scenariuszy wystąpienia takiego ryzyka.
(4) Zdolności rescEU ustanowione w celu reagowania na mało prawdopodobne ryzyko o poważnych skutkach powinny być w pełni finansowane przez Unię ze względu na ich wysoko wyspecjalizowany charakter, wysokie koszty oraz ich niedobory na szczeblu UE. Zgodnie z art. 21 ust. 4 i art. 23 ust. 4b decyzji nr 1313/2013/UE w przypadku takich zdolności pomoc finansowa Unii powinna obejmować wszystkie koszty niezbędne do zapewnienia dostępności i możliwości rozmieszczenia oraz wszystkie koszty operacyjne, gdy zdolności te są rozmieszczane w ramach unijnego mechanizmu.
(5) Określając zdolność jako zdolność rescEU w drodze aktów wykonawczych, Komisja powinna ocenić, czy można uznać, że dana zdolność reaguje na mało prawdopodobne ryzyko o poważnych skutkach.
(6) Proces określania zdolności ustanowionych w celu reagowania na mało prawdopodobne ryzyko o poważnych skutkach powinien opierać się na strategicznym znaczeniu tych zdolności oraz powinien być prowadzony w przejrzysty sposób w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi.
(7) Aby zarządzać mało prawdopodobnym ryzykiem o poważnych skutkach, takim jak np. atak biologiczny na dużą skalę lub epidemia wywołująca wysoce zakaźną chorobę u wielu pacjentów, należy wykorzystać zdolność do ewakuacji medycznej pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi ("Medevac HID"), zdolność do powietrznej ewakuacji medycznej ofiar klęsk i katastrof oraz zdolność zapewnianą przez zespoły ratownictwa medycznego typu 3 ("EMT- 3"). Ponadto należy wykorzystać zdolność w zakresie gromadzenia zapasów środków medycznych, aby reagować na przedłużające się poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia, które ze względu na swoją skalę i złożoność mogą zakłócić świadczenie usług socjalnych, środowiskowych, gospodarczych oraz usług publicznej opieki zdrowotnej.
(8) W świetle sytuacji wyjątkowej związanej z epidemią COVID-19, z uwagi na konieczność szybkiego ustanowienia wspólnej europejskiej rezerwy, która mogłaby wspierać państwa członkowskie w podejmowaniu działań, do zdolności w zakresie gromadzenia zapasów środków medycznych w ramach rescEU należy zastosować zasadę mocy wstecznej od daty jej włączenia w skład zdolności rescEU decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/414 3 .
(9) Należy zatem zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2019/570.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 decyzji nr 1313/2013/UE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2020 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Janez LENARČIČ |
|
Członek Komisji |