Rozporządzenie wykonawcze 2020/199 poddające rejestracji przywóz produktów z włókien ciągłych szklanych pochodzących z Egiptu

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/199
z dnia 13 lutego 2020 r.
poddające rejestracji przywóz produktów z włókien ciągłych szklanych pochodzących z Egiptu

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1037 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 24 ust. 5a,

po poinformowaniu państw członkowskich,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 czerwca 2019 r. Komisja Europejska ("Komisja") ogłosiła w zawiadomieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2  ("zawiadomienie o wszczęciu") wszczęcie postępowania antysubsydyjnego w odniesieniu do przywozu do Unii produktów z włókien ciągłych szklanych pochodzących z Egiptu.

(2) Było to wynikiem skargi złożonej w dniu 24 kwietnia 2019 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Włókna Szklanego (European Glass Fibre Producers Association, "APFE" lub "skarżący") w imieniu producentów reprezentujących ponad 25 % całkowitej unijnej produkcji produktów z włókien ciągłych szklanych.

(3) Niniejsze dochodzenie antysubsydyjne jest prowadzone po wszczęciu odrębnego dochodzenia Komisji mającego na celu zbadanie istnienia dumpingu wyrządzającego szkodę w odniesieniu do tych samych produktów, lecz pochodzących z Egiptu i Bahrajnu, które to dochodzenie wszczęto w dniu 3 maja 2019 r. 3 .

(4) Dochodzenie dotyczące subsydiowania i powstałej szkody obejmuje okres od dnia 1 kwietnia 2018 r. do dnia 31 marca 2019 r. ("okres objęty dochodzeniem"). Badanie tendencji mających znaczenie dla oceny szkody obejmuje okres od dnia 1 stycznia 2016 r. do końca okresu objętego dochodzeniem ("okres badany").

1. Produkt podlegający rejestracji

(5) Produktem podlegającym rejestracji ("produkt objęty postępowaniem") są nici cięte z włókien szklanych, o długości nieprzekraczającej 50 mm ("nici cięte"); niedoprzędy z włókien szklanych, z wyłączeniem niedoprzędów z włókien szklanych, które są impregnowane i powlekane i których straty podczas prażenia wynoszą więcej niż 3 % (zgodnie z normą ISO 1887) ("niedoprzędy"); i maty z włókien szklanych z wyłączeniem mat z waty szklanej ("maty"), pochodzące z Egiptu, obecnie objęte kodami 7019 11 00, ex 7019 12 00, 7019 31 00 (kody TARIC 7019 12 00 22, 7019 12 00 25, 7019 12 00 26 i 7019 12 00 39). Produkt objęty postępowaniem jest znany pod nazwą "wzmocnienia z włókna szklanego" lub "GFR".

2. Podstawy do rejestracji

(6) Zgodnie z art. 24 ust. 5a rozporządzenia podstawowego Komisja zleca organom celnym podjęcie właściwych kroków w celu rejestrowania przywozu w okresie wcześniejszego informowania zgodnie z art. 29a, tak aby można było następnie zastosować środki wobec tego przywozu od daty takiej rejestracji, chyba że Komisja dysponuje wystarczającymi dowodami na to, iż wymogi określone w art. 16 ust. 4 lit. c) albo art. 16 ust. 4 lit. d) rozporządzenia podstawowego nie zostały spełnione.

(7) W związku z tym Komisja przeanalizowała wymogi określone w art. 16 ust. 4 lit. c) i d) rozporządzenia podstawowego w odniesieniu do tego, czy przywóz w okresie wcześniejszego informowania powinien być rejestrowany.

(8) W przepisach tych wymaga się, by Komisja zbadała:

- czy występują krytyczne okoliczności, w których w przypadku subsydiowanego produktu szkoda, która jest trudna do naprawienia, jest spowodowana masowym przywozem w stosunkowo krótkim okresie produktu korzystającego z subsydiów stanowiących podstawę środków wyrównawczych, oraz

- czy uważa się za niezbędne, w celu wykluczenia ponownego wystąpienia takiej szkody, dokonanie wstecznej oceny ceł wyrównawczych nałożonych na ten przywóz.

2.1. Produkty objęte subsydiami stanowiącymi podstawę środków wyrównawczych

(9) W odniesieniu do subsydiowania Komisja dysponuje wystarczającymi dowodami na to, że wywóz produktu objętego postępowaniem z Egiptu jest subsydiowany oraz że producent eksportujący - egipska spółka grupy Jushi - korzystał z tych subsydiów w okresie objętym dochodzeniem.

(10) Praktyki subsydiowania, o których mowa w skardze, obejmują:

- bezpośrednie przekazanie środków finansowych,

- dochody władz publicznych utracone lub niepobrane, oraz

- dostarczanie towarów lub świadczenie usług przez rząd za kwotę niższą od odpowiedniego wynagrodzenia.

(11) Jak określono w zawiadomieniu o wszczęciu, skarżący twierdził, że środki te stanowią subsydia, ponieważ obejmują wkład finansowy rządu Egiptu (w tym organów publicznych) i przynoszą korzyści producentowi eksportującemu produktu objętego postępowaniem. Zarzuca się, że subsydia te mają zastosowanie wyłącznie do niektórych przedsiębiorstw, grupy przedsiębiorstw lub niektórych sektorów przemysłu lub są uwarunkowane wynikami wywozu i z tego względu mają charakter szczególny oraz stanowią podstawę środków wyrównawczych.

(12) Dowody na subsydiowanie zostały udostępnione w jawnej wersji skargi i zostały poddane dalszej analizie w memorandum w sprawie wystarczających dowodów.

(13) Na tym etapie Komisja posiada zatem wystarczające dowody, które zdają się wskazywać na to, że wywóz GFR z Egiptu korzysta z subsydiów stanowiących podstawę środków wyrównawczych.

2.2. Masowy przywóz GFR z Egiptu w stosunkowo krótkim okresie

(14) Wyciąg z bazy danych Surveillance 2 wraz z danymi z 2015 r. ze skargi wykazują masowy przywóz egipskich GFR w latach 2015-2018. Wielkość przywozu wzrosła w tym okresie o 200 %, a jego udział w rynku - z 4,6 % w 2015 r. do 12,8 % w 2018 r.

(15) Uwzględniając bardziej aktualne dane, na poniższym wykresie przedstawiono wielkość przywozu GFR z Egiptu w podziale na kwartały w okresie od stycznia 2016 r. do września 2019 r. Dotyczy to okresu badanego (I kw. 2016 r. do I kw. 2019 r.) oraz dwóch kwartałów po okresie objętym dochodzeniem ("OD") (II i III kw. 2019 r.).

(16) W okresie badanym odnotowano znaczny wzrost, na poziomie 130 %, z nieco ponad 14 000 ton w I kwartale 2016 r. do 32 000 ton w I kwartale 2019 r., co oznacza wzrost udziału w rynku z 5 % do 14 %.

grafika

(17) Ponieważ odrębne dochodzenie antydumpingowe, o którym mowa w motywie(3), dotyczy przywozu tego samego produktu między innymi z Egiptu, wszczęcie takiego dochodzenia mogło już mieć wpływ na przepływy handlowe związane z przedmiotową oceną. W związku z tym data wszczęcia tego postępowania, mianowicie dzień 3 maja 2019 r., będzie uznawana za początek okresu po wszczęciu postępowania dla celów oceny zmian przywozu również w niniejszym dochodzeniu.

(18) Analiza przywozu z Egiptu w okresie po wszczęciu postępowania nie wskazuje na to, że masowy przywóz ustał, lecz raczej że pozostaje on na tym samym lub wyższym poziomie:

Ilości przywozu z Egiptu (w tonach)
Średnia miesięczna (OD) Po wszczęciu

postępowania

ogółem (*)

Ten sam okres w OD ogółem (**) Średnia miesięczna (po

wszczęciu postępowania)

Różnica Ten sam okres

OD - po

wszczęciu postępowania

(ogółem)

Różnica

OD ogółem - po

wszczęciu

postępowania

(średnia

miesięczna)

Egipt 12 014 91 319 92 286 13 045 -1 % + 9 %
Źródło: Baza danych Surveillance 2.
(*) Od maja do listopada 2019 r. (**) Od maja do listopada 2018 r.

(19) W istocie, biorąc pod uwagę okres objęty dochodzeniem i okres późniejszy, średnia wielkość miesięcznego przywozu w okresie od maja do listopada 2019 r. jest o 9 % wyższa niż w okresie objętym dochodzeniem.

(20) Całkowita ilość pochodzących z Egiptu GFR przywiezionych do Unii w okresie od maja do listopada 2019 r. jest prawie taka sama, jak całkowita ilość przywieziona w tym samym okresie w 2018 r.

(21) Na podstawie powyższej analizy Komisja stwierdziła, że miał miejsce masowy przywóz z Egiptu. Wspomniane ilości, wraz ze wzrostem udziału w rynku w całym okresie badanym, stanowią masowy przywóz w stosunkowo krótkim okresie w rozumieniu art. 16 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.

(22) Wzrost przywozu w rzeczywistości zbiegł się z wszczęciem dochodzenia antydumpingowego dotyczącego tego samego produktu objętego postępowaniem, przy czym nastąpił po odnotowaniu spadkowej i bardziej stabilnej tendencji w przywozie w dwóch poprzednich kwartałach. Może to wynikać z faktu, iż produkt objęty postępowaniem może być poddany działaniu środków ochrony handlu.

2.3. Krytyczne okoliczności i trudna do naprawienia szkoda

(23) Skarga zawiera wystarczające dowody na to, że przemysł Unii ponosi istotną szkodę spowodowaną przywozem z Egiptu, która to szkoda jest trudna do naprawienia, oraz że są to krytyczne okoliczności.

(24) Przywóz dokonywany przez egipską spółkę grupy Jushi (Jushi Egypt) do UE znacznie wzrósł od 2015 r., kiedy to Komisja uznała, że przemysł Unii nie poniósł szkody 4 .

(25) Komisja posiada wystarczające dowody potwierdzające, że subsydiowanie producentów eksportujących powoduje istotną szkodę dla przemysłu Unii, która to szkoda jest trudna do naprawienia. Dowody te obejmują szczegółowe dane zawarte w skardze, dotyczące kluczowych czynników szkody, o których mowa w art. 8 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.

(26) Dowody potwierdzające takie okoliczności obejmują szybkie pogorszenie się sytuacji przemysłu Unii, charakteryzujące się spadkiem zysku, który ze szczytowego poziomu 13 % w 2016 r. zmniejszył się do poziomu 4,6 % w 2018 r., a także utratą udziału w rynku w wysokości 11 punktów procentowych w tym samym okresie (w latach 2016-2018).

(27) Pogorszenie to zbiegło się w czasie ze wzrostem wielkości przywozu z Egiptu, jak pokazano na wykresie powyżej, oraz spadkiem średniej ceny importowej, jak opisano poniżej.

(28) Komisja ustaliła, że średnia cena jednostkowa GFR z Egiptu spadła z 1 007 EUR za tonę w I kwartale 2016 r. do poziomu 904 EUR za tonę w OD. Po wszczęciu dochodzenia antydumpingowego dotyczącego tego samego produktu z Egiptu, w okresie od maja 2019 r. do listopada 2019 r., cena jednostkowa nadal spadała do poziomu średnio 884 EUR za tonę.

(29) Zgodnie ze skargą na początku 2018 r. przywóz z Egiptu w znaczący sposób podcinał ceny przemysłu Unii o 16 %.

(30) Komisja oceniła ponadto, czy poniesiona szkoda jest trudna do naprawienia. Biorąc pod uwagę, że niektórzy użytkownicy GFR stosują długie procedury certyfikowania swoich dostawców, jest mało prawdopodobne, że po przejściu na dostawcę z Chin lub z Egiptu w krótkiej, a nawet w średnioterminowej perspektywie przestawią się z powrotem na producenta unijnego. Takie zagrożenie trwałej utraty udziału w rynku lub obniżenia dochodów stanowi szkodę trudną do naprawienia.

(31) W związku z tym Komisja stwierdziła, że z dostępnych dowodów wynika, iż przemysł Unii ponosi trudną do naprawienia szkodę i że okoliczności są krytyczne.

2.4. Przeciwdziałanie ponownemu wystąpieniu szkody

(32) Wreszcie, mając na uwadze okoliczności wspomniane w sekcji 2.3 powyżej, Komisja uznała za konieczne przygotowanie ewentualnego wprowadzenia środków z mocą wsteczną przez nałożenie obowiązku rejestracji w celu wykluczenia ponownego wystąpienia takiej szkody. Warunki na rynku w okresie po OD potwierdzają bowiem, że sytuacja przemysłu krajowego pogarsza się ze względu na znaczny wzrost subsydiowanego przywozu po niskich cenach.

2.5. Wniosek

(33) W świetle powyższego Komisja stwierdziła, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż rejestracja przywozu produktu objętego postępowaniem w okresie wcześniejszego informowania jest w tym przypadku nieuzasadniona.

(34) Dlatego też, zgodnie z art. 24 ust. 5a rozporządzenia podstawowego, Komisja dokona rejestracji przywozu produktu objętego postępowaniem w okresie wcześniejszego informowania.

3. Przyszłe zobowiązania dotyczące zarejestrowanego przywozu

(35) Zgodnie z art. 24 ust. 5a rozporządzenia podstawowego przywóz produktu objętego postępowaniem musi zostać poddany rejestracji w okresie wcześniejszego informowania na podstawie art. 29a rozporządzenia podstawowego.

(36) Wszelkie ewentualne zobowiązania w przyszłości będą wynikać z ostatecznych ustaleń w ramach przedmiotowego dochodzenia antysubsydyjnego. Na tym etapie dochodzenia nie jest jeszcze możliwe oszacowanie kwoty subsydiowania w Egipcie. W skardze nie oszacowano dokładnie kwoty subsydiowania, która w normalnych warunkach powinna zostać wykorzystana jako podstawa ustalenia ceł wyrównawczych. Skarga zawiera jedynie oszacowanie poziomu usuwającego szkodę na poziomie 22 % w 2018 r.

(37) Zgodnie z art. 15 ust. 1 akapit czwarty rozporządzenia podstawowego ta szacunkowa kwota zobowiązań byłaby istotna jedynie w przypadku, gdyby cło ustalone na podstawie kwoty subsydiów stanowiących podstawę środków wyrównawczych było wyższe, a Komisja jasno stwierdziła, że nałożenie tego wyższego cła nie leży w interesie Unii.

4. Przetwarzanie danych osobowych

(38) Wszelkie dane osobowe zgromadzone w kontekście przedmiotowej rejestracji będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 5 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym zleca się organom celnym, na podstawie art. 24 ust. 5a rozporządzenia (UE) 2016/1037, podjęcie właściwych kroków w celu rejestrowania przywozu do Unii nici ciętych z włókien szklanych, o długości nieprzekraczającej 50 mm, niedoprzędów z włókien szklanych, z wyłączeniem niedoprzędów z włókien szklanych, które są impregnowane i powlekane i których straty podczas prażenia wynoszą więcej niż 3 % (zgodnie z normą ISO 1887); i mat z włókien szklanych z wyłączeniem mat z waty szklanej, obecnie objętych kodami CN 7019 11 00, ex 7019 12 00, 7019 31 00 (kody TARIC 7019 12 00 22, 7019 12 00 25, 7019 12 00 26 i 7019 12 00 39) i pochodzących z Egiptu.
2. 
Rejestracja wygasa po upływie trzech tygodni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lutego 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 55.
2 Dz.U. C 192 z 7.6.2019, s. 30.
3 Zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu produktów z włókien ciągłych szklanych pochodzących z Bahrajnu i Egiptu (Dz.U. C 151 z 3.5.2019, s. 4).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/724 z dnia 24 kwietnia 2017 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych produktów z włókien ciągłych szklanych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 (Dz.U. L 107 z 25.4.2017, s. 4).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024