ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/2007
z dnia 8 grudnia 2020 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: 1-dekanol, 1,4-dimetylonaftalen, 6-benzyloadenina, acekwinocyl, Adoxophyes orana granulovirus, siarczan glinu, amisulbrom, Aureobasidium pullulans (szczepy DSM 14940 i DSM 14941), azadyrachtyna, Bacillus pumilus QST 2808, benalaksyl-M, biksafen, bupirymat, Candida oleophila szczep O, chlorantraniliprol, fosfonian disodu, ditianon, dodyna, emamektyna, flubendiamid, fluometuron, fluksapyroksad, flutriafol, heksytiazoks, imazamoks, ipkonazol, izoksaben, kwas L-askorbinowy, wielosiarczek wapnia, olejek pomarańczowy, Paecilomyces fumosoroseus szczep FE 9901, pendimetalina, penflufen, pentiopirad, fosfoniany potasu, prosulfuron, Pseudomonas sp. szczep DSMZ 13134, pirydalil, pyriofenon, piroksulam, chinomerak, kwas S-abscysynowy, sedaksan, sintofen, sodowy tiosiarczan srebra, spinetoram, spirotetramat, Streptomyces lydicus szczep WYEC 108, tau-fluwalinat, tebufenozyd, tembotrion, tienkarbazon, walifenalat, fosforek cynku
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 2 określono substancje czynne uznane za zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, natomiast w części B określono substancje czynne zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a w części E określono substancje czynne zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 jako substancje kwalifikujące się do zastąpienia.
(2) Zatwierdzenia substancji czynnych: 1-dekanol, 6-benzyloadenina, acekwinocyl, siarczan glinu, amisulbrom, azady- rachtyna, bupirymat, Candida oleophila szczep O, chlorantraniliprol, ditianon, dodyna, emamektyna, flubendiamid, fluometuron, flutriafol, heksytiazoks, imazamoks, ipkonazol, izoksaben, kwas L-askorbinowy, wielosiarczek wapnia, olejek pomarańczowy, Paecilomyces fumosoroseus szczep FE 9901, pendimetalina, prosulfuron, chinomerak, kwas S-abscysynowy, sintofen, sodowy tiosiarczan srebra, spinetoram, spirotetramat, tau-fluwalinat, tebufenozyd, tembo- trion, tienkarbazon, walifenalat i fosforek cynku wygasną w okresie od 30 kwietnia 2024 r. do 31 października 2024 r. Ponieważ jednak rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1740 3 będzie miało zastosowanie do tych substancji czynnych i przyspieszy termin złożenia dokumentacji na poparcie odnowienia zatwierdzenia o 3 miesiące, konieczne jest zapewnienie krótkiego przedłużenia ich odpowiednich okresów zatwierdzenia w celu utrzymania terminu przedłożenia dokumentacji wymaganej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 4 , ponieważ wnioskodawcy potrzebują czasu na przygotowanie i złożenie dokumentacji w wymaganym formacie.
(3) Ponadto w odniesieniu do emamektyny z informacji dostarczonych przez wnioskodawcę wynika, że wystąpiły opóźnienia w przygotowaniu dokumentacji dotyczącej odnowienia ze względu na pandemię COVID-19, pomimo dołożenia wszelkich starań przez wnioskodawcę, aby opóźnienia te zmniejszyć. Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy w odniesieniu do emamektyny (Niderlandy) w drodze wyjątku zgodziło się na umożliwienie złożenia wniosku o odnowienie zatwierdzenia zgodnie z wymogami rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1740 do dnia 30 listopada 2021 r. W związku z tym należy przedłużyć okres zatwierdzenia emamektyny, uwzględniając również ten dodatkowy okres.
(4) Ponadto w odniesieniu do chlorantraniliprolu z informacji dostarczonych przez wnioskodawcę wynika, że wystąpiły opóźnienia w przygotowaniu wniosku o odnowienie zatwierdzenia ze względu na pandemię COVID-19, pomimo dołożenia wszelkich starań przez wnioskodawcę, aby opóźnienia te zmniejszyć. Państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy w odniesieniu do chlorantraniliprolu (Irlandia) w drodze wyjątku zgodziło się na złożenie wniosku o odnowienie zatwierdzenia zgodnie z wymogami rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1740 do dnia 31 grudnia 2021 r. W związku z tym należy przedłużyć okres zatwierdzenia chlorantraniliprolu, uwzględniając również ten dodatkowy okres.
(5) Decyzją wykonawczą Komisji C/2018/3434 5 ustanowiono program prac, w którym zgrupowano podobne substancje czynne i wyznaczono priorytety na podstawie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt lub dla środowiska.
(6) Aby zapewnić zrównoważony podział obowiązków i pracy między państwami członkowskimi pełniącymi rolę sprawozdawców i współsprawozdawców, oraz mając na uwadze dostępne zasoby potrzebne do przeprowadzenia oceny i podjęcia decyzji, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia niektórych substancji czynnych określone w decyzji wykonawczej C/2018/3434. Okresy zatwierdzenia: 1,4-dimetylonaftalenu, Adoxophyes orana granulovirus, Aureobasi- dium pullulans (szczepy DSM 14940 i DSM 14941), Bacillus pumilus QST 2808, benalaksylu-M, Pseudomonas sp. szczep DSMZ 13134, pirydalilu, pyriofenonu, piroksulamu i Streptomyces lydicus szczep WYEC 108 należy przedłużyć o jeden rok. Z tych samych powodów należy przedłużyć okresy zatwierdzenia substancji czynnych: biksafen, Candida oleophila szczep O, fosfonian disodu, fluksapyroksad, Paecilomyces fumosoroseus szczep FE 9901, penflufen, pentiopirad, fosfoniany potasu i sedaksan odpowiednio o jeden rok do trzech lat.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 540/2011.
(8) Mając na uwadze cel art. 17 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, w odniesieniu do przypadków, w których wniosek o odnowienie zatwierdzenia zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1740 nie zostanie złożony w ciągu trzech lat przed odpowiednią datą wygaśnięcia określoną w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja przywróci datę wygaśnięcia, która obowiązywała przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia, lub ustali ją na najwcześniejszy możliwy dzień po tej dacie.
(9) Mając na uwadze cel art. 17 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, w przypadkach przyjęcia przez Komisję rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej wymienionej w załączniku do niniejszego rozporządzenia ze względu na brak spełnienia kryteriów zatwierdzenia, Komisja wyznaczy taką samą datę wygaśnięcia jak data, która obowiązywała przed przyjęciem niniejszego rozporządzenia, lub ustali ją na dzień przyjęcia rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z dat jest późniejsza. W odniesieniu do przypadków, w których Komisja przyjęła rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej wymienionej w załączniku do niniejszego rozporządzenia Komisja wyznaczy, stosownie do okoliczności, najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: