a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono zasady dotyczące chorób zwierząt przenoszących się lub przenoszonych na zwierzęta lub na ludzi, w tym przepisy dotyczące powiadamiania o chorobach i sprawozdawczości dotyczącej chorób, unijnych programów nadzoru, programów likwidacji choroby i statusu obszaru wolnego od choroby.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 6 stanowi uzupełnienie rozporządzenia (UE) 2016/429 i określono w nim zasady dotyczące nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób zwierząt. W niniejszym rozporządzeniu należy określić wymagania dotyczące informacji i formatów oraz wymagania proceduralne w odniesieniu do programów nadzoru i likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby.
(3) Choroby umieszczone w wykazie, zgodne z definicją podaną w art. 4 pkt 18 rozporządzenia (UE) 2016/429, wpisano do wykazu zgodnie z art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia. Ze względu na odmienny profil choroby ogniska niektórych chorób umieszczonych w wykazie powinny być przedmiotem natychmiastowego powiadomienia unijnego, natomiast ogniska innych chorób powinny być przedmiotem sprawozdawczości unijnej.
(4) Biorąc pod uwagę profil choroby oraz status zdrowotny danego państwa członkowskiego, strefy lub kompartmentu, należy wymagać natychmiastowego powiadomienia unijnego skierowanego do Komisji i pozostałych państw członkowskich o wystąpieniu ognisk niektórych chorób umieszczonych w wykazie, aby umożliwić wdrożenie niezbędnych środków zarządzania ryzykiem we właściwym czasie. W niniejszym rozporządzeniu należy wyszczególnić choroby umieszczone w wykazie, w przypadku których konieczne jest natychmiastowe powiadomienie unijne, a także określić termin takiego natychmiastowego powiadamiania.
(5) Gwarancje zdrowia zwierząt mają zastosowanie do państw członkowskich, stref i kompartmentów mających status obszarów wolnych od choroby w odniesieniu do chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429. Ponieważ sprawozdawczość w zakresie nadzoru prowadzonego w celu utrzymania statusu obszaru wolnego od choroby nie jest obowiązkowa, istnieje uzasadnienie dla obowiązku powiadamiania o ogniskach pierwotnych tych chorób w ciągu 24 godzin od ich potwierdzenia.
(6) W przypadku ognisk wtórnych chorób umieszczonych w wykazie będących przedmiotem powiadamiania właściwe jest ugruntowane stosowanie pogrupowanych cotygodniowych powiadomień, z uwzględnieniem profilu choroby i w zależności od statusu zdrowotnego państwa członkowskiego, strefy lub kompartmentu.
(7) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 7 określa się zasady stosowania przepisów dotyczących zapobiegania chorobom i ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie w odniesieniu do gatunków lub grup gatunków umieszczonych w wykazie. W niniejszym rozporządzeniu należy określić obowiązki państw członkowskich w zakresie sprawozdawczości unijnej dotyczącej wykrywania chorób kategorii E zgodnie z tym rozporządzeniem w odniesieniu do odpowiednich gatunków lub grup gatunków umieszczonych w wykazie, wymagania proceduralne i informacje na potrzeby takiej sprawozdawczości.
(8) Aby zapewnić jednolite warunki wdrażania powiadamiania unijnego i sprawozdawczości unijnej, należy ustanowić przepisy dotyczące określania informacji, które mają być przekazywane, przepisy dotyczące ustanowienia niezbędnych procedur, formatów i danych oraz przepisy dotyczące umieszczania w wykazie regionów do celów powiadamiania i sprawozdawczości.
(9) Do celów informacji, które mają być przekazywane przy dokonywaniu powiadamiania unijnego, jak określono w art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/429, niektóre wymogi dotyczące informacji powinny być bardziej szczegółowe, aby zapewnić jednolite stosowanie tego przepisu i ułatwić wprowadzanie danych do komputerowego systemu informacyjnego, o którym mowa w art. 22 tego rozporządzenia (system informacji o chorobach zwierzęcych (ADIS)).
(10) Do celów sprawozdawczości unijnej dotyczącej chorób umieszczonych w wykazie zgodnie z art. 20 rozporządzenia (UE) 2016/429 w niniejszym rozporządzeniu należy określić poziom szczegółowości informacji, które należy przedstawić w odniesieniu do wykrywania chorób umieszczonych w wykazie i programów likwidacji choroby.
(11) W art. 21 rozporządzenia (UE) 2016/429 na państwa członkowskie nakłada się obowiązek wprowadzenia podziału na regiony do celów powiadamiania i sprawozdawczości. Aby zapewnić przejrzystość w zakresie powiadamiania unijnego i sprawozdawczości unijnej, w niniejszym rozporządzeniu należy wymienić rodzaje regionów do celów powiadamiania i sprawozdawczości.
(12) Ponadto należy ustanowić zharmonizowane procedury i formaty w celu zapewnienia jednolitej sprawozdawczości w zakresie wyników unijnych programów nadzoru i programów likwidacji choroby w systemie ADIS.
(13) Przedstawione informacje na temat wyników realizacji programów likwidacji należy udostępnić w systemie ADIS, aby umożliwić Komisji monitorowanie postępów w realizacji przez państwa członkowskie bieżących programów likwidacji choroby. Informacje takie należy uzupełnić dodatkowymi informacjami w celu uznania statusu obszaru wolnego od choroby w następstwie jej udanej likwidacji.
(14) W przypadku chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, status zdrowotny na terytorium państwa członkowskiego może różnić się w przypadku części terytorium uznanej za obszar wolny od choroby oraz innych części terytorium posiadających zatwierdzony program likwidacji tej choroby lub nieposiadających takiego programu. System ADIS powinien umożliwiać zestawianie danych oraz, w stosownych przypadkach, integrację z dodatkowymi danymi dotyczącymi całkowitej liczby ognisk choroby oraz dotkniętych nimi gatunków lub grup gatunków umieszczonych w wykazie.
(15) W art. 28 rozporządzenia (UE) 2016/429 zobowiązuje się państwa członkowskie do przedkładania Komisji unijnych programów nadzoru. W art. 31 rozporządzenia (UE) 2016/429 zobowiązuje się państwa członkowskie do przedkładania obowiązkowych i nieobowiązkowych programów likwidacji chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. b) i c) tego rozporządzenia. W celu zapewnienia jednolitego stosowania tych przepisów w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić wspólny format i wspólną procedurę na potrzeby przedkładania tych programów.
(16) Państwa członkowskie powinny przedłożyć Komisji wniosek o zatwierdzenie statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do chorób kategorii B i chorób kategorii C. Aby zapewnić jednolity sposób przedkładania tych wniosków przez państwa członkowskie, należy określić wymagane informacje, format i sposoby przekazywania danych w odniesieniu do tych wniosków.
(17) Ze względu na to, że rozporządzenie (UE) 2016/429 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno również stosować się od tej daty.
(18) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
5 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
8 Załącznik II zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1183 z dnia 8 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.184.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2022 r.
9 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1183 z dnia 8 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.184.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 2022 r.
10 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 211).
11 Zakażone, niezakażone, status nieznany.
12 Wolne od choroby, zakażone lub status nieznany.
13 Niezakażone, zakażone, status nieznany.