a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 stanowi, że - na wniosek - zatwierdzenie substancji czynnej może zostać odnowione po ustaleniu, że spełnione są kryteria zatwierdzania przewidziane w art. 4 tego rozporządzenia.
(2) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 3 określono przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia zatwierdzenia substancji czynnych. W szczególności określono w nim zasady dotyczące poszczególnych etapów procedury odnowienia, od przygotowania do złożenia wniosku o odnowienie zatwierdzenia substancji czynnej ("wniosku o odnowienie"), jego treści i formatu, poufności i publicznego ujawnienia wniosku o odnowienie oraz przyjęcia rozporządzenia w sprawie odnowienia lub nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnych.
(3) Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2012 zostało trzykrotnie znacząco zmienione 4 . W następstwie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1381 zostaną do niego wprowadzone dalsze zmiany 5 .
(4) W celu zapewnienia jasności należy zatem uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2012 i zastąpić je niniejszym rozporządzeniem.
(5) Należy określić nowe przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia, w szczególności ramy czasowe poszczególnych etapów procedury odnowienia.
(6) Rozporządzeniem (UE) 2019/1381 zmieniono między innymi rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i (WE) nr 1107/2009. Zmiany te zwiększają przejrzystość i zrównoważony charakter unijnej oceny ryzyka we wszystkich obszarach łańcucha żywnościowego, w których Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przeprowadza naukową ocenę ryzyka.
(7) Rozporządzeniem (UE) 2019/1381 wprowadzono przepisy, które mają zastosowanie do procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych przewidzianej w rozporządzeniu (WE) nr 1107/2009. Obejmują one między innymi udzielanie porad - na etapie poprzedzającym złożenie wniosku - w sprawie planowanych testów i badań do celów odnowienia, poprzedzone specjalnym powiadomieniem ze strony potencjalnego wnioskodawcy i konsultacjami z osobami trzecimi, udzielanie ogólnych porad - na etapie poprzedzającym złożenie wniosku - w sprawie przepisów mających zastosowanie do wniosku o odnowienie oraz jego treści, obowiązków w zakresie powiadamiania nałożonych na podmioty gospodarcze, laboratoria i jednostki badawcze, w przypadku gdy badania są zlecane lub prowadzone przez te podmioty w celu uzasadnienia wniosku, publicznego ujawniania przez Urząd wszystkich danych naukowych, badań i innych informacji przedstawionych w celu uzasadnienia dopuszczalnego wniosku, a także konsultacje z osobami trzecimi w sprawie danych naukowych, badań i innych informacji przedstawionych w celu uzasadnienia dopuszczalnego wniosku. Aby zapewnić właściwe wdrożenie tych przepisów w kontekście procedury odnowienia zatwierdzenia substancji czynnych, należy ustanowić przepisy szczegółowe.
(8) Wniosek o odnowienie powinien zawierać niezbędne dane i oceny ryzyka oraz wskazywać, dlaczego konieczne są nowe dane i oceny ryzyka.
(9) W celu wdrożenia wymogu określonego w art. 38 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 178/2002 zmienionego rozporządzeniem (UE) 2019/1381 jego art. 39f ust. 2 przewiduje przyjęcie standardowych formatów danych umożliwiających przedkładanie, wyszukiwanie, kopiowanie i drukowanie dokumentów, przy zapewnieniu zgodności z wymogami regulacyjnymi określonymi w prawie Unii. W związku z tym konieczne jest przyjęcie standardowego formatu danych.
(10) Należy określić zasady odnoszące się do ustalania dopuszczalności wniosku o odnowienie przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy.
(11) W przypadku gdy wszystkie złożone wnioski o odnowienie są niedopuszczalne, Komisja powinna przyjąć rozporządzenie w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia danej substancji czynnej w celu zapewnienia jasności co do statusu substancji czynnej.
(12) W rozporządzeniu (UE) 2019/1381 wprowadzono również dodatkowe wymogi dotyczące przejrzystości i poufności, a także szczegółowe wymogi proceduralne dotyczące składania wniosków o zachowanie poufności w odniesieniu do informacji przedłożonych przez wnioskodawcę. Aby zapewnić właściwe wdrożenie tych wymogów, należy określić warunki oceny wniosków o zachowanie poufności w kontekście wniosków o odnowienie. Ocenę tę powinien przeprowadzać Urząd zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/1381 po tym, jak państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy uzna odnośny wniosek o odnowienie za dopuszczalny.
(13) Wnioskodawca, państwa członkowskie, z wyjątkiem państwa członkowskiego pełniącego rolę sprawozdawcy, oraz opinia publiczna powinni mieć możliwość przedstawienia uwag do projektu sprawozdania z oceny w sprawie odnowienia przygotowanego przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy i państwo członkowskie pełniące rolę współsprawozdawcy lub przez państwa członkowskie działające wspólnie w charakterze państwa członkowskiego pełniącego rolę sprawozdawcy.
(14) Zgodnie z art. 36 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 6 substancje czynne w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w typowych okolicznościach podlegają zharmonizowanej klasyfikacji i zharmonizowanemu oznakowaniu. Należy zatem ustanowić przepisy szczegółowe dotyczące procedury składania wniosków do Europejskiej Agencji Chemikaliów zgodnie z art. 37 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy podczas odnawiania zatwierdzenia substancji czynnych na podstawie art. 14 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(15) Urząd powinien organizować konsultacje z ekspertami i formułować wnioski, chyba że Komisja poinformuje go, że wnioski nie są konieczne.
(16) Należy określić zasady odnoszące się do sprawozdania z odnowienia oraz do przyjęcia rozporządzenia w sprawie odnowienia lub nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej.
(17) Ponieważ niniejsze rozporządzenie wdraża niektóre przepisy rozporządzenia (UE) 2019/1381, które stosuje się od dnia 27 marca 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tej samej daty. Jako że wnioski o odnowienie na podstawie niniejszego rozporządzenia należy składać co najmniej trzy lata przed upływem okresu zatwierdzenia substancji czynnej, niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do odnowienia zatwierdzenia substancji czynnych, w przypadku których okres zatwierdzenia kończy się w dniu 27 marca 2024 r. lub później, nawet jeżeli wniosek o odnowienie został już złożony zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 844/2012.
(18) Należy przewidzieć środki przejściowe w odniesieniu do substancji czynnych, w przypadku których okres zatwierdzenia kończy się przed dniem 27 marca 2024 r., tak aby zapewnić kontynuację procedury odnowienia w odniesieniu do tych substancji. Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2012 powinno nadal mieć zastosowanie do substancji czynnych, których okres zatwierdzenia w dniu rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia upływa przed dniem 27 marca 2024 r. lub w przypadku których rozporządzenie przyjęte zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w dniu 27 marca 2021 r. lub później przedłuża okres zatwierdzenia do dnia 27 marca 2024 r. lub do daty późniejszej.
(19) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: