Decyzja wykonawcza 2020/1141 zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów kontroli pozostałości przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/1141
z dnia 29 lipca 2020 r.
zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów kontroli pozostałości przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 5076)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 31 lipca 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach zwierzęcych oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG 1 , w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty i art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 29 ust. 1 dyrektywy 96/23/WE ustanawia się wymóg, by państwa trzecie, z których państwom członkowskim wolno przywozić zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego objęte dyrektywą, przedkładały plany monitorowania pozostałości zawierające wymagane gwarancje ("plany"). Plany te powinny obejmować co najmniej grupy pozostałości oraz substancje wymienione w załączniku I do tej dyrektywy.

(2) Decyzją Komisji 2011/163/UE 2  zatwierdzono plany przedłożone przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do określonych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego wymienionych w wykazie w załączniku do tej decyzji ("wykaz").

(3) Bośnia i Hercegowina przedłożyła Komisji plan dotyczący akwakultury, który obejmuje wyłącznie ryby. W związku z tym do wykazu należy dodać specyfikację ograniczającą zatwierdzenie dla akwakultury wyłącznie do ryb.

(4) Botswana jest wymieniona w wykazie w odniesieniu do bydła, koni i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych. To państwo trzecie poinformowało jednak Komisję, że nie będzie już wywozić do Unii żywych koni i mięsa zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych. W związku z tym wpis dotyczący Botswany w odniesieniu do koni oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych powinien zostać usunięty z wykazu.

(5) Iran przedłożył Komisji plan dotyczący akwakultury, który obejmuje wyłącznie skorupiaki. W związku z tym do wykazu należy dodać specyfikację ograniczającą zatwierdzenie dla akwakultury wyłącznie do skorupiaków.

(6) Mjanma/Birma przedłożyła Komisji plan dotyczący miodu. Plan ten zawiera wystarczające gwarancje i powinien zostać zatwierdzony. Należy zatem dodać do wykazu wpis dotyczący Mjanmy/Birmy w odniesieniu do miodu.

(7) Nowa Kaledonia jest wymieniona w wykazie w odniesieniu do bydła, akwakultury, zwierząt łownych, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych i miodu. Państwo to poinformowało jednak Komisję, że nie będzie już wywozić do Unii mięsa bydła ani zwierząt łownych oraz że plan dotyczący akwakultury obejmuje wyłącznie skorupiaki. Wpis dotyczący Nowej Kaledonii w odniesieniu do bydła i zwierząt łownych należy zatem usunąć z wykazu i dodać do niego specyfikację ograniczającą zatwierdzenie dla akwakultury wyłącznie do skorupiaków.

(8) Sierra Leone przedłożyło Komisji plan dotyczący miodu. Plan ten zawiera wystarczające gwarancje i powinien zostać zatwierdzony. Należy zatem dodać do wykazu wpis dotyczący Sierra Leone w odniesieniu do miodu.

(9) Surinam jest wymieniony w wykazie zatwierdzeń w odniesieniu do akwakultury. Surinam poinformował jednak Komisję, że nie będzie już wywozić do Unii produktów akwakultury. W związku z tym wpis dotyczący Surinamu w odniesieniu do akwakultury powinien zostać usunięty z wykazu.

(10) Tunezja jest obecnie wymieniona w wykazie zatwierdzeń w odniesieniu do drobiu, akwakultury i zwierząt łownych. To państwo trzecie przedłożyło Komisji plan dotyczący drobiu, który nie zapewnia wystarczających gwarancji, oraz plan dotyczący akwakultury obejmujący wyłącznie ryby. Wpis dotyczący Tunezji w odniesieniu do drobiu należy zatem usunąć z wykazu i dodać do niego specyfikację ograniczającą zatwierdzenie dla akwakultury wyłącznie do ryb.

(11) Kosowo *  nie przedstawiło planu w odniesieniu do drobiu, udzieliło natomiast gwarancji w odniesieniu do surowca drobiowego pochodzącego albo z państw członkowskich, albo z państw trzecich, które zostały zatwierdzone do wywozu takiego surowca do Unii Europejskiej. Należy zatem dodać do wykazu wpis dotyczący Kosowa w odniesieniu do drobiu z odpowiednim przypisem.

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/163/UE.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2011/163/UE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 lipca 2020 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Kod ISO2 Państwo Bydło Owce/kozy Świnie Konie Drób Akwakultura Mleko Jaja Króliki Zwierzęta

łowne

Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych Miód
AD Andora X X X (3) X X
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie X (3) X 0
AL Albania X X (7) X
AM Armenia X X
AR Argentyna X X X X X X X X X X X
AU Australia X X X X X X X X
BA Bośnia i Hercegowina X X X X X (7) X X X
BD Bangladesz X
BF Burkina Faso X
BJ Benin X
BN Brunei X
BR Brazylia X X X X X
BW Botswana X
BY Białoruś X (2) X X X
BZ Belize X
CA Kanada X X X X X X X X X X X X
CH Szwajcaria X X X X X X X X X X X X
CL Chile X X X X X X X X
CM Kamerun X
CN Chiny X X X X X
CO Kolumbia X X
CR Kostaryka X
CU Kuba X X
DO Dominikana X
EC Ekwador X
ET Etiopia X
FK Falklandy X X X
FO Wyspy Owcze X
GH Ghana X
GE Gruzja X
GL Grenlandia X X
GT Gwatemala X X
HN Honduras X
ID Indonezja X
IL Izrael (5) X X X X X X
IN Indie X X X
IR Iran X (9)
JM Jamajka X
JP Japonia X X X X X X
KE Kenia X
KG Kirgistan X
KR Korea Południowa X X
LK Sri Lanka X
MA Maroko X X
MD Mołdawia X X X X
ME Czarnogóra X X X X X X X X
MG Madagaskar X X
MKD Macedonia Północna X X X X X X X X X
MM Mjanma/Birma X X
MU Mauritius X X (3)
MX Meksyk X X X
MY Malezja X (3) X
MZ Mozambik X
NA Namibia X X
NC Nowa Kaledonia X (9) X X
NI Nikaragua X X
NZ Nowa Zelandia X X X X X X X X
PA Panama X
PE Peru X
PH Filipiny X
PM Saint-Pierre i Miquelon X
PN Wyspy Pitcairn X
PY Paragwaj X
RS Serbia X X X X (2) X X X X X X
RU Rosja X X X X X X X (4) X
RW Rwanda X
SA Arabia Saudyjska X
SG Singapur X (3) X (3) X (3) X (6) X (3) X X (3) X (6) X (6)
SL Sierra Leone X
SM San Marino X X (3) X X
SV Salwador X
SZ Eswatini X
TH Tajlandia X X X
TN Tunezja X (7) X
TR Turcja X X X X X
TW Tajwan X X
TZ Tanzania X X
UA Ukraina X X X X X X X X
UG Uganda X X
US Stany Zjednoczone X X X X X X X X X X X
UY Urugwaj X X X X X X X
VE Wenezuela X
VN Wietnam X X
ZA Republika Południowej Afryki X X (8)
XK Kosowo X (3)
ZM Zambia X
(1) Wyłącznie mleko wielbłądzie.

(2) Wywóz do Unii żywych koniowatych na ubój (wyłącznie zwierzęta, od których lub z których pozyskuje się żywność).

(3) Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z państwa członkowskiego lub z innego państwa trzeciego zatwierdzonego w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii, zgodnie z art. 2.

(4) Dotyczy wyłącznie reniferów z regionów murmańskiego i jamalsko-nienieckiego.

(5) Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(6) Dotyczy wyłącznie towarów ze świeżego mięsa pochodzących z Nowej Zelandii, przeznaczonych do Unii oraz rozładowywanych i przeładowywanych w Singapurze oraz objętych tranzytem przez to państwo z przechowywaniem lub bez.

(7) Wyłącznie ryby.

(8) Wyłącznie ptaki bezgrzebieniowe.

(9) Wyłącznie skorupiaki."

1 Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.
2 Decyzja Komisji 2011/163/UE z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE (Dz.U. L 70 z 17.3.2011, s. 40).
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 (1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.248.12

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/1141 zmieniająca decyzję 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów kontroli pozostałości przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE
Data aktu: 29/07/2020
Data ogłoszenia: 31/07/2020
Data wejścia w życie: 31/07/2020