KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 473/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie wspólnych przepisów dotyczących monitorowania i oceny projektów planów budżetowych oraz zapewnienia korekty nadmiernego deficytu w państwach członkowskich należących do strefy euro 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Zgodnie z oświadczeniem Rady Zarządzającej Europejskiego Mechanizmu Stabilności z dnia 15 maja 2020 r., państwa członkowskie, których walutą jest euro, mogą otrzymywać wsparcie z tytułu kryzysu pandemicznego, które oparte jest na wspomagającej uwarunkowanej linii kredytowej w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności, dostosowanej do specyficznej sytuacji pandemii COVID-19.
(2) Państwa członkowskie korzystające ze wsparcia z tytułu kryzysu pandemicznego nie są w szczególności zobowiązane do wdrożenia nowych działań. Jedynym wymogiem jest wykorzystanie linii kredytowej do finansowania bezpośrednich i pośrednich kosztów związanych z opieką zdrowotną, leczeniem i profilaktyką spowodowanych pandemią COVID-19.
(3) Zgodnie z art. 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 472/2013 2 państwo członkowskie korzystające ze wsparcia z tytułu kryzysu pandemicznego ma podlegać wzmocnionemu nadzorowi.
(4) Zgodnie z art. 3 ust. 2 tego rozporządzenia, obowiązują wymogi w zakresie sprawozdawczości określone w art. 10 rozporządzenia (UE) nr 473/2013 i bardziej szczegółowo określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 877/2013 3 .
(5) Rozporządzenie (UE) nr 472/2013 stanowi, że intensywność nadzoru gospodarczego i budżetowego powinna być współmierna i proporcjonalna do wagi napotykanych trudności finansowych i powinna należycie uwzględniać charakter otrzymanej pomocy finansowej.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) nr 877/2013.
(7) W związku z bardzo konkretnym i ograniczonym zakresem wsparcia z tytułu kryzysu pandemicznego należy określić mające w tej sprawie zastosowanie wymogi w zakresie sprawozdawczości. Nie powinno to mieć wpływu na strukturę sprawozdań wymaganą w przypadku, gdy państwo członkowskie podlega procedurze nadmiernego deficytu zgodnie z art. 126 TFUE lub w przypadku gdy państwo członkowskie jest objęte wzmocnionym nadzorem z innych powodów niż korzystanie ze wsparcia z tytułu kryzysu pandemicznego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: