a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie (UE) 2019/1021 wdraża zobowiązania Unii wynikające z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych 2 (zwanej dalej "konwencją") oraz z Protokołu do Konwencji z 1979 r. w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych 3 (zwanego dalej "protokołem").
(2) Załącznik A do konwencji ("eliminacja") zawiera wykaz chemikaliów, których każda ze stron konwencji jest zobowiązana zakazać lub w odniesieniu do których powinna wprowadzić środki prawne i administracyjne niezbędne do wyeliminowania ich produkcji, stosowania, przywozu i wywozu.
(3) Konferencja Stron Konwencji, na mocy art. 8 ust. 9 konwencji, postanowiła na swoim dziewiątym posiedzeniu zmienić załącznik A do konwencji w celu włączenia kwasu perfluorooktanowego ("PFOA"), jego soli i związków pochodnych do tego załącznika. Zmiana ta zawiera szereg szczególnych wyłączeń.
(4) Należy zatem wprowadzić zmiany do części A załącznika I do rozporządzenia (UE) 2019/1021, która zawiera wykaz substancji wymienionych w konwencji i w protokole, jak również substancji wymienionych wyłącznie w konwencji, w celu włączenia do wykazu PFOA, jego soli i związków pochodnych.
(5) PFOA, jego sole i związki pochodne zostały wymienione w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 , z zastrzeżeniem pewnych odstępstw. Odstępstwa te zostały ocenione przez Komitet ds. Przeglądu Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych ("POPRC"), w wyniku czego nie wszystkie z nich zostały zalecone Konferencji Stron. W związku z tym decyzja przyjęta przez Konferencję Stron (SC-9/12) zawiera niektóre, ale nie wszystkie odstępstwa uprzednio przyznane na mocy rozporządzenia (WE) nr 1907/2006. Biorąc pod uwagę, że ocena POPRC była oparta na bardziej aktualnych informacjach oraz uwzględniając decyzję Rady (UE) 2019/639 5 , w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 należy zezwolić na stosowanie jedynie tych szczególnych wyłączeń, które zostały przyznane na mocy konwencji i które są potrzebne w Unii.
(6) Konferencja Stron Konwencji zdecydowała podczas swego dziewiątego posiedzenia o szczególnym wyłączeniu, które nie jest uwzględnione w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006. Dotyczy ono stosowania bromku perfluorooktylu zawierającego jodek perfluorooktylu na potrzeby wytwarzania produktów farmaceutycznych. Biorąc pod uwagę, że informacje na ten temat nie były dostępne w momencie umieszczania PFOA, jego soli i związków pochodnych w wykazie w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 oraz biorąc pod uwagę późniejszą ocenę przeprowadzoną przez Europejską Agencję Chemikaliów 6 , uznaje się za stosowne dodanie tego szczególnego wyłączenia do załącznika I do rozporządzenia (UE) 2019/1021.
(7) Aby wzmocnić stosowanie i egzekwowanie w Unii przepisów art. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1021, należy ustalić wartość dopuszczalną dla PFOA, jego soli i związków pochodnych występujących jako niezamierzone śladowe skażenie w substancjach, mieszaninach i wyrobach. Tę wartość dopuszczalną należy ustalić na poziomie 0,025 mg/kg dla PFOA, w tym jego soli, i na poziomie 1 mg/kg dla pojedynczych związków pochodnych lub ich połączeń. Jeśli chodzi o zastosowania, w których nie można obecnie przestrzegać wspomnianych stężeń granicznych, należy ustalić wyższe stężenia graniczne, z zastrzeżeniem dokonania przeglądu przez Komisję w ciągu 2 lat, w celu obniżenia limitów.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/1021.
(9) Biorą pod uwagę, że niektóre odstępstwa przyznane uprzednio dla ograniczenia PFOA, jego soli i związków pochodnych, zawartego w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006, są nadal niezbędne dla przemysłu przez okres przejściowy, ale nie znajdują się wśród szczególnych wyłączeń zawartych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021, takie odstępstwa powinny mieć zastosowanie do dnia 3 grudnia 2020 r., który to dzień jest dniem wejścia w życie zmiany załącznika A do konwencji sztokholmskiej dotyczącej PFOA, jego soli i związków pochodnych.
(10) Ograniczenie dotyczące PFOA, jego soli i związków pochodnych w załączniku XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006, które Komisja planuje obecnie skreślić, miało zacząć obowiązywać od dnia 4 lipca 2020 r. Celem zapewnienia spójności i sprawniejszego wdrożenia rozporządzenia (UE) 2019/1021 niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tej samej daty,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: