KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 2 w związku z art. 23 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 9 października 2015 r. Komisja otrzymała od Instytutu Badawczego ds. Upraw (Republika Czeska) wniosek o zatwierdzenie korzeni Saponaria officinalis L. jako substancji podstawowej. Do wniosku dołączono informacje wymagane przepisami art. 23 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(2) Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") o pomoc naukową. W dniu 19 czerwca 2017 r. Urząd przedstawił Komisji sprawozdanie techniczne dotyczące korzeni Saponaria officinalis L. 2 . W dniu 6 grudnia 2017 r. Komisja przedłożyła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie z przeglądu 3 oraz projekt rozporządzenia w sprawie niezatwierdzenia korzeni Saponaria officinalis L.
(3) Z dokumentacji przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że korzenie Saponaria officinalis L. spełniają kryteria środka spożywczego zgodnie z definicją zawartą w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 , ponieważ są stosowane tradycyjnie jako emulgator.
(4) W sprawozdaniu technicznym Urzędu wskazano jednak szczególne wątpliwości dotyczące obecności substancji potencjalnie niebezpiecznych (np. saponin trójterpenowanych, saporyny) w wyciągach z korzeni Saponaria officinalis L., gdy są one stosowane do celów ochrony roślin. Brakowało wystarczających informacji w celu ustalenia bezpiecznego poziomu pobrania przez konsumentów, a oceny ryzyka dla konsumentów nie można było zakończyć w odniesieniu do stosowania korzeni Saponaria officinalis L. w przypadku ogórków, pomidorów i chmielu. Ponadto brakowało wystarczających informacji, aby wyciągnąć wniosek dotyczący zagrożenia dla organizmów innych niż zwalczane.
(5) Nie istniała inna stosowna ocena przeprowadzona zgodnie z innymi przepisami unijnymi, o której mowa w art. 23 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(6) Komisja wezwała wnioskodawcę do przedstawienia uwag do sprawozdania technicznego Urzędu i do projektu sprawozdania z przeglądu. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane.
(7) W związku z tym, jak określono w opracowanym przez Komisję sprawozdaniu z przeglądu, nie stwierdzono, że wymogi określone w art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 zostały spełnione. Nie należy zatem zatwierdzać korzeni Saponaria officinalis L. jako substancji podstawowej.
(8) Niniejsze rozporządzenie nie wyklucza możliwości złożenia nowego wniosku o zatwierdzenie korzeni Saponaria officinalis L. jako substancji podstawowej zgodnie z art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: