KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/125 z dnia 16 stycznia 2019 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania 1 , w szczególności jego art. 24 akapit pierwszy,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Właściwe organy państw członkowskich są wymienione w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/125. Belgia, Irlandia, Francja, Chorwacja, Włochy, Węgry, Niderlandy, Austria, Polska, Rumunia, Słowacja i Zjednoczone Królestwo poinformowały Komisję, że wpisy dotyczące ich właściwych organów powinny zostać zmienione. Adres, na który należy przesyłać powiadomienia do Komisji Europejskiej, powinien również zostać zmieniony.
(2) Zgodnie z art. 16 i 19 rozporządzenia (UE) 2019/125 wymagane jest pozwolenie na wywóz niektórych towarów, które mogą być stosowane w celu wykonywania kary śmierci, oraz na świadczenie usług pośrednictwa lub pomocy technicznej w odniesieniu do tych towarów, które są wymienione w załączniku IV do tego rozporządzenia.
(3) Generalne unijne pozwolenie na wywóz, określone w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2019/125, ma zastosowanie do wywozu do państw, które zniosły karę śmierci w odniesieniu do wszystkich rodzajów przestępstw i które potwierdziły to zniesienie poprzez podjęcie międzynarodowych zobowiązań w tej dziedzinie 2 , pod warunkiem że spełniają one wymogi dotyczące korzystania z tego pozwolenia. W części 2 załącznika V wymieniono odpowiednie państwa.
(4) W przypadku państw, które nie są członkami Rady Europy, wykaz zawarty w części 2 załącznika V do rozporządzenia (UE) 2019/125 obejmuje kraje, które nie tylko zniosły karę śmierci w odniesieniu do wszystkich rodzajów przestępstw, ale również ratyfikowały drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych 3 bez zgłoszenia zastrzeżenia.
(5) Po ratyfikacji tego protokołu bez zgłoszenia zastrzeżenia Gambia i Madagaskar spełniają obecnie warunki włączenia do wykazu ustanowionego w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2019/125.
(6) W odniesieniu do pozycji "była jugosłowiańska republika Macedonii" w dniu 15 lutego 2019 r. oficjalnie powiadomiono Unię Europejską o wejściu w życie porozumienia znad Prespy 4 , na mocy którego "Republika Macedonii Północnej" stała się pełną nazwą tego kraju, a "Macedonia Północna" jego nazwą skróconą (art. 1 ust. 3 lit. a). Należy uwzględnić tę zmianę nazwy i przenieść odnośny wpis na odpowiednie miejsce w wykazie.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i V do rozporządzenia (UE) 2019/125,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 30 z 31.1.2019, s. 1.
3 Drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci. Tekst przyjęty rezolucją 44/1281 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z dnia 15 grudnia 1989 r.
4 Umowa końcowa w sprawie rozstrzygnięcia rozbieżności opisanych w rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 817 (1993) i 845 (1993), rozwiązania umowy przejściowej z 1995 r. i ustanowienia partnerstwa strategicznego między Stronami.