a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (EWG) nr 2658/87 ustanowiono nomenklaturę towarową (zwaną dalej "Nomenklaturą scaloną"), zamieszczoną w załączniku I do tego rozporządzenia.
(2) W celu zapewnienia pewności prawa konieczne jest doprecyzowanie klasyfikacji przyrządów ortopedycznych objętych podpozycją 9021 10 10 Nomenklatury scalonej.
(3) Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w sprawach połączonych od C-260/00 do C-263/00 2 , Notami wyjaśniającymi do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9021 oraz uwagą 6 do działu 90, przyrządy ortopedyczne definiuje się jako przyrządy specjalnie zaprojektowane do konkretnego celu ortopedycznego.
(4) We wspomnianym wyroku Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, że przyrządy ortopedyczne mają szczególny cel medyczny, w odróżnieniu od zwykłych (prostych) produktów przeznaczonych do użytku ogólnego. Kryteria odróżnienia przyrządów ortopedycznych od zwykłych produktów obejmują również sposób wytwarzania, materiały, z których są wykonane, sposób działania i możliwość przystosowania do określonych niepełnosprawności pacjenta.
(5) Uwaga 6 do działu 90 stanowi, że przyrządy ortopedyczne służą do profilaktyki lub korekty zdeformowanego ciała lub do podtrzymywania lub utrzymywania części ciała w następstwie choroby, operacji lub urazu.
(6) W sekcji I Not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9021 przedstawiono przykłady przyrządów ortopedycznych objętych tą pozycją wraz z przykładami produktów, które nie są objęte pozycją 9021. Zakres produktów ustanowiony w tych notach wyjaśniających jest zgodny z treścią nowej uwagi dodatkowej.
(7) W celu zapewnienia pewności prawa konieczne jest podanie przykładów celów medycznych, do których mogą służyć niektóre produkty i które odróżniają te produkty od przyrządów ortopedycznych, które są specjalnie zaprojektowane do konkretnego celu ortopedycznego.
(8) W celu zapewnienia pewności prawa należy przedstawić wyjaśnienia dotyczące sposobu działania (wysoki stopień dokładności) przyrządów ortopedycznych, które mają na celu uniknięcie dalszych urazów lub zniekształcenia ciała, w odróżnieniu od zwykłych produktów, które nie są uważane za zaprojektowane z takim samym wysokim stopniem dokładności, i które w związku z tym nie są w stanie całkowicie zapobiec niepożądanym ruchom.
(9) Do działu 90 części drugiej Nomenklatury scalonej należy zatem wprowadzić nową uwagę dodatkową, aby zapewnić jej jednolitą interpretację.
(10) Nowa uwaga dodatkowa jest zgodna z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/787 3 klasyfikującym bandaż na kostkę (tzw. "orteza sznurowana") oraz z istniejącymi Notami wyjaśniającymi do Nomenklatury scalonej do podpozycji 9021 10 10, a także odzwierciedla ustaloną praktykę w zakresie klasyfikacji stosowaną przez państwa członkowskie.
(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2658/87.
(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: