(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 6174)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 20 sierpnia 2019 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich 1 , w szczególności jej art. 22 ust. 1 i 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Afrykański pomór świń jest wysoce zaraźliwą, śmiertelną infekcją świń domowych i dzików, która może szybko się rozprzestrzeniać, w szczególności poprzez produkty uzyskane z lub od zakażonych zwierząt i skażone przedmioty. W przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w państwie trzecim istnieje ryzyko wprowadzenia do Unii czynnika chorobotwórczego poprzez przywóz żywych świń lub produktów z wieprzowiny.
(2) W dniu 13 sierpnia 2019 r. Serbia powiadomiła Komisję o potwierdzeniu wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowościach Rabrovac (wioska Sume), Velika Krsna i Kusadak.
(3) Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 206/2010 2 Serbia nie ma pozwolenia na wywóz do Unii żywych świń i świeżej wieprzowiny. Jednak zgodnie z decyzją Komisji 2007/777/WE 3 państwa członkowskie zezwalają na przywóz do Unii lub tranzyt przez jej terytorium produktów mięsnych, poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit świń domowych oraz innych gatunków świń utrzymywanych w warunkach fermowych i dzikich. Te produkty pochodzenia wieprzowego mogą być przywożone z Serbii do Unii, pod warunkiem że zostały poddane specyficznej obróbce "D" zgodnie z art. 3 i częścią 2 załącznika II do tej decyzji.
(4) Skuteczność różnych zabiegów dotyczących afrykańskiego pomoru świń określono w załączniku III do dyrektywy Rady 2002/99/WE 4 . Obróbka termiczna w minimalnej temperaturze 70 °C, która musi być osiągnięta w całej objętości mięsa, zgodnie z wymogami określonymi dla specyficznej obróbki "D" opisanej w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE, która wymaga osiągnięcia minimalnej temperatury 70 °C w całej objętości mięsa lub przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit w czasie obróbki produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit, lub, w przypadku surowej szynki, obróbki składającej się z naturalnej fermentacji i dojrzewania nie krótszego niż dziewięć miesięcy, na skutek których produkt posiada wartość Aw nie większą niż 0,93 i wartość pH nie większą niż 6,0, nie jest uważana za skuteczną w eliminacji ryzyka związanego z afrykańskim pomorem świń w odniesieniu do produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit.
(5) Aby zapobiec ryzyku wprowadzenia afrykańskiego pomoru świń poprzez przywóz produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit otrzymanych ze świń pochodzących z Serbii, trzeba zapewnić, aby produkty te zostały poddane skutecznemu zabiegowi w celu unieszkodliwienia wirusa powodującego to zakażenie.
(6) Dlatego przywóz do Unii produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit, składających się z mięsa wieprzowego lub mięsa dzikich świń pochodzących z Serbii lub zawierających takie mięso, powinien być dozwolony wyłącznie pod warunkiem że te produkty mięsne oraz poddane obróbce żołądki, pęcherze i jelita zostały poddane przynajmniej specyficznej obróbce "C" opisanej w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE, która wymaga osiągnięcia minimalnej temperatury 80 °C, która musi być osiągnięta w całej objętości mięsa lub przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit w czasie obróbki produktu mięsnego oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit. Alternatywnie można zastosować bardziej intensywną specyficzną obróbkę "B" opisaną w części 4, która wymaga obróbki w hermetycznie zamkniętym pojemniku do wartości F0 wynoszącej trzy lub więcej.
(7) W decyzji wykonawczej Komisji 2013/426/UE 5 przewidziano, że wszystkie pojazdy, w których przewożono żywe zwierzęta do państwa trzeciego lub części jego terytorium dotkniętych afrykańskim pomorem świń (lub w ich obrębie) i wymienionych w załączniku I do tej decyzji wykonawczej należy odpowiednio czyścić i dezynfekować po ostatnim rozładunku oraz że należy odpowiednio udokumentować takie czyszczenie i taką dezynfekcję przy wjeździe na terytorium Unii.
(8) Z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w Serbii należy dodać to państwo do wykazu państw trzecich lub ich regionów w załączniku I do decyzji wykonawczej 2013/426/UE.
(9) Decyzję wykonawczą 2013/426/UE stosuje się do dnia 31 grudnia 2019 r. Jednak w związku z niekorzystną sytuacją w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w państwach wymienionych we wspomnianej decyzji oraz biorąc pod uwagę epidemiologię afrykańskiego pomoru świń oraz środki mające zastosowanie w Unii w odniesieniu do tej choroby konieczne jest przedłużenie okresu jej stosowania do dnia 31 grudnia 2021 r. Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2013/426/UE.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 19 sierpnia 2019 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |