(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 4114)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 20 czerwca 2019 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy 1 , w szczególności jej art. 11a ust. 9 i art. 37 ust. 7,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 2008/98/WE ustanowiono ogólne zasady obliczeń służących kontroli realizacji celów w dziedzinie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na lata 2025, 2030 i 2035, określonych w art. 11 ust. 2 lit. c), d) i e) oraz w art. 11 ust. 3 tej dyrektywy.
(2) Zgodnie z zasadami określonymi w art. 11a dyrektywy 2008/98/WE do obliczania wartości docelowych recyklingu na lata 2025, 2030 i 2035 należy wykorzystywać odpady wprowadzane do procesu recyklingu lub odpady, które utraciły status odpadów. Zasadniczo odpady poddane recyklingowi należy mierzyć w momencie ich wprowadzenia do procesu recyklingu. Państwa członkowskie mogą jednak stosować odstępstwo i mierzyć odpady komunalne na wyjściu z operacji sortowania, pod warunkiem że odliczą dalsze straty z tytułu obróbki poprzedzającej proces recyklingu i że odpady po operacji sortowania są faktycznie poddawane recyklingowi.
(3) Odpady komunalne wprowadzane do procesu recyklingu mogą nadal zawierać pewną ilość materiałów odpadowych, które nie są przedmiotem dalszego przetwarzania, ale których nie można było usunąć, przy rozsądnym nakładzie pracy, w ramach czynności wstępnych poprzedzających recykling. Nie należy wymagać od państw członkowskich odliczania takich materiałów niedocelowych przy obliczaniu odpadów komunalnych poddanych recyklingowi, pod warunkiem że materiały te są tolerowane w procesie recyklingu i nie szkodzą wysokiej jakości recyklingu.
(4) Aby zapewnić jednolite stosowanie przez wszystkie państwa członkowskie zasad obliczania, należy ponadto określić - w odniesieniu do najbardziej powszechnych rodzajów odpadów i procesów recyklingu - które materiały odpadowe należy uwzględnić w obliczeniach zgodnie z art. 11a ust. 1 lit. c) dyrektywy 2008/98/WE (punkty obliczeniowe) oraz na którym etapie przetwarzania odpadów należy je mierzyć zgodnie z art. 11a ust. 2 tej dyrektywy (punkty pomiarowe).
(5) Aby zapewnić porównywalność zgłaszanych danych dotyczących recyklingu odpadów komunalnych, punkty obliczeniowe ustalone dla najbardziej powszechnych rodzajów odpadów i procesów recyklingu powinny mieć również zastosowanie do odpadów, które przestały być odpadami w wyniku działań wstępnych, a przed ich ponownym przetworzeniem.
(6) Aby zapewnić porównywalność danych dotyczących recyklingu odpadów komunalnych zgłaszanych przez zakłady przetwarzania odpadów z różnych państw członkowskich, konieczne jest określenie bardziej szczegółowych zasad dotyczących sposobu uwzględniania ilości sortowanych odpadów do celów obliczenia wkładu w proces recyklingu oraz sposobu obliczania ilości odpadów komunalnych poddanych recyklingowi, w przypadkach gdy produktami przetwarzania odpadów są nie tylko materiały pochodzące z recyklingu, ale również paliwa lub inne środki wytwarzania energii, czy też materiały do wypełniania wyrobisk.
(7) W odniesieniu do obliczania bioodpadów posegregowanych i poddanych recyklingowi u źródła faktyczny pomiar wkładu do procesu recyklingu lub jego materiału wyjściowego nie zawsze jest możliwy, ponieważ odpadami takimi zwykle gospodarują poszczególne gospodarstwa domowe. W związku z tym należy ustanowić rozsądne wspólne podejście, które zapewni wysoki poziom wiarygodności zgłaszanych danych.
(8) W odniesieniu do metali poddanych recyklingowi wydzielonych po spaleniu odpadów komunalnych - aby zapewnić uwzględnienie wyłącznie metali pochodzących z recyklingu - należy ustanowić metodę obliczania, która pozwoli określać zawartość metalu w materiałach odpadowych oddzielonych od popiołu dennego. Ponadto, aby zapewnić adekwatność danych, należy brać pod uwagę jedynie metale pochodzące ze spalania odpadów komunalnych.
(9) Dane dotyczące przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, które należy zgłaszać zgodnie z art. 11a dyrektywy 2008/98/WE, mają opierać się na skutecznym systemie kontroli jakości i możliwości śledzenia strumieni materiałów odpadowych. Należy zatem zobowiązać państwa członkowskie do wprowadzenia środków służących zapewnieniu wysokiego poziomu wiarygodności i dokładności zbieranych danych, w szczególności poprzez zbieranie danych bezpośrednio od podmiotów gospodarczych oraz coraz częstsze wykorzystywanie rejestrów elektronicznych do rejestrowania danych o odpadach.
(10) Państwa członkowskie mają przekazywać Komisji dane dotyczące wdrażania art. 11 ust. 2 i art. 11 ust. 3 dyrektywy 2008/98/WE za każdy rok kalendarzowy. Mają one również przedłożyć Komisji sprawozdanie z kontroli jakości w formacie sprawozdawczości określonym przez Komisję. Format ten powinien zapewniać, aby zgłaszane informacje były wystarczającą podstawą do weryfikacji i monitorowania osiągnięcia celów określonych w art. 11 ust. 2 i art. 11 ust. 3 dyrektywy 2008/98/WE.
(11) W odniesieniu do celu określonego w art. 11 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2008/98/WE państwa członkowskie muszą stosować zasady obliczania określone w decyzji Komisji 2011/753/UE 2 . Zasady obliczania w odniesieniu do przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych określone w art. 11a dyrektywy 2008/98/WE i w niniejszej decyzji są zgodne z zasadami określonymi w decyzji 2011/753/UE. Aby uniknąć podwójnej sprawozdawczości, państwa członkowskie powinny mieć zatem możliwość stosowania formatu zgłaszania danych ustanowionego na potrzeby zgłaszania danych dotyczących celów określonych w art. 11 ust. 2 lit. c)-e) oraz art. 11 ust. 3 dyrektywy 2008/98/WE, przy zgłaszaniu danych dotyczących celu określonego w art. 11 ust. 2 lit. a) tej dyrektywy.
(12) Państwa członkowskie mają zgłaszać za każdy rok kalendarzowy dane o mineralnych i syntetycznych olejach smarowych i przemysłowych oraz olejach odpadowych zgodnie z art. 37 ust. 4 dyrektywy 2008/98/WE w formacie określonym przez Komisję. Format ten powinien gwarantować, że zgłaszane dane zapewniają wystarczającą podstawę do oceny wykonalności przyjęcia środków dotyczących przetwarzania olejów odpadowych, w tym celów ilościowych dotyczących regeneracji olejów odpadowych, oraz wszelkich dalszych środków wspierających regenerację olejów odpadowych zgodnie z art. 21 ust. 4 dyrektywy 2008/98/WE.
(13) Na potrzeby składania sprawozdań z wdrożenia przepisów art. 11 ust. 2 lit. a) i b) dyrektywy 2008/98/WE określających cele dotyczące odpadów z gospodarstw domowych i podobnych odpadów oraz w odniesieniu do odpadów budowlanych i rozbiórkowych państwa członkowskie mają stosować formaty określone na podstawie decyzji wykonawczej Komisji C(2012) 2384 3 . Przepisy tej decyzji wykonawczej, zgodnie z którymi państwa członkowskie są zobowiązane do składania trzyletnich sprawozdań z wdrożenia dyrektywy 2008/98/WE, stały się nieaktualne. Należy zatem uchylić decyzję wykonawczą C(2012) 2384 i zastąpić ją przepisami określonymi w niniejszej decyzji, które odzwierciedlają zmiany w wymogach w zakresie sprawozdawczości wprowadzone w dyrektywie 2008/98/WE dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 4 . W celu zapewnienia ciągłości należy przyjąć przepisy przejściowe dotyczące terminu zgłaszania danych na temat wdrożenia art. 11 ust. 2 lit. a) i b) w odniesieniu do lat referencyjnych od 2016 do 2019.
(14) Zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących wdrożenia art. 11 ust. 2 lit. c)-e) oraz art. 11 ust. 3 dyrektywy 2008/98/WE są ściśle związane z przepisami określającymi formaty zgłaszania tych danych i danych dotyczących wdrożenia art. 11 ust. 2 lit. a) tej dyrektywy. Aby zapewnić spójność między tymi przepisami i ułatwić do nich dostęp, oba zestawy przepisów należy określić w jednej decyzji. Ponadto, aby ułatwić dostęp do jednolitych formatów zgłaszania innych danych dotyczących odpadów na podstawie dyrektywy 2008/98/WE, w szczególności danych dotyczących odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a także mineralnych i syntetycznych olejów smarowych i przemysłowych oraz olejów odpadowych, formaty te należy również uwzględnić w niniejszej decyzji. Metoda ustalania średnich wskaźników strat dla materiałów odpadowych usuniętych z sortowanych odpadów przez dalsze przetwarzanie wstępne przed recyklingiem będzie przedmiotem odrębnej decyzji delegowanej Komisji.
(15) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 39 dyrektywy 2008/98/WE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 7 czerwca 2019 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Karmenu VELLA |
|
Członek Komisji |