RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1, w związku z art. 31 ust. 1, uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Konferencja przeglądowa 2020 stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (zwana dalej "konferencją przeglądową NPT 2020") będzie okazją do uczczenia kilku istotnych dla Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (zwanego dalej "NPT") dat, takich jak 50. rocznica jego wejścia w życie i 25. rocznica przyjęcia na konferencji przeglądowej NPT w 1995 r. decyzji 3 (przedłużenie Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej), która przedłużyła stosowanie NPT na czas nieokreślony.
(2) W dniu 12 grudnia 2003 r. Rada Europejska przyjęła strategię Unii Europejskiej przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (zwaną dalej "strategią UE z 2003 r. przeciwko BMR"). W strategii UE z 2003 r. przeciwko BMR przyznano wsparciu dla NPT najwyższy priorytet wśród działań na szczeblu międzynarodowym, oraz wezwano do zachowania integralności i upowszechniania NPT, umów z MAEA o zabezpieczeniach oraz protokołów załączonych do NPT i umów z MAEA o zabezpieczeniach.
(3) Zgodnie z globalną strategią z 2016 r. na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej i strategią UE z 2003 r. przeciwko BMR działania Unii nadal opierają się na przekonaniu, że wielostronne podejście do bezpieczeństwa, w tym rozbrojenia i nieproliferacji, stanowi najlepszy sposób utrzymania międzynarodowego ładu, co uzasadnia zaangażowanie na rzecz utrzymania, wdrożenia i wzmocnienia wielostronnych traktatów i porozumień o rozbrojeniu i nieproliferacji.
(4) W planie działań na rzecz rozbrojenia "Zabezpieczenie naszej wspólnej przyszłości" ("Securing our Common Future") przedstawionym przez sekretarza generalnego ONZ w dniu 24 maja 2018 r. podkreślono, że NPT zaczął być postrzegany jako jeden z najważniejszych filarów międzynarodowej architektury bezpieczeństwa.
(5) Unia aktywnie angażuje się w aktualny cykl przeglądu NPT, który rozpoczął się pierwszym posiedzeniem komitetu przygotowawczego w Wiedniu w dniach 2-12 maja 2017 r. Drugie posiedzenie komitetu przygotowawczego miało miejsce w Genewie w dniach 23 kwietnia - 4 maja 2018 r. Trzecie posiedzenie komitetu przygotowawczego odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 29 kwietnia - 10 maja 2019 r., a konferencja przeglądowa NPT 2020 odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 27 kwietnia - 22 maja 2020 r.
(6) Unia Europejska uważa, że NPT jest zasadniczym elementem światowego systemu nieproliferacji, podstawowym fundamentem dążeń do rozbrojenia nuklearnego zgodnie z art. VI oraz istotnym elementem dalszego rozwoju zastosowania energii jądrowej do celów pokojowych. W związku z tym Rada przyjęła wspólne stanowisko 2005/329/WPZiB 1 , decyzję 2010/212/WPZiB 2 oraz konkluzje w sprawie 9. konferencji przeglądowej stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: