uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 z dnia 20 lutego 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w zakresie lotnictwa cywilnego i utworzenia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz uchylające dyrektywę Rady 91/670/EWG, rozporządzenie (WE) nr 1592/2002 i dyrektywę 2004/36/WE 2 , w szczególności jego art. 8 ust. 5,
(1) Komisja przyjmuje niezbędne przepisy wykonawcze w celu ustanowienia warunków dotyczących bezpiecznej eksploatacji balonów zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 216/2008, w przypadku gdy takie statki powietrzne spełniają warunki określone w art. 4 ust. 1 lit. b) i c) tegoż rozporządzenia.
(2) W świetle szczególnego charakteru operacji wykonywanych przy użyciu balonów istnieje potrzeba ustanowienia przepisów dotyczących takich operacji i ujęcia ich w odrębnym rozporządzeniu. Przepisy te powinny opierać się na ogólnych przepisach dotyczących operacji lotniczych, ustanowionych rozporządzeniem Komisji (UE) nr 965/2012 3 , ale należy je zrestrukturyzować i uprościć, tak aby zapewnić, by były one proporcjonalne, a ich podstawę stanowiło podejście oparte na ocenie ryzyka, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznego wykonywania operacji przy użyciu balonów.
(3) Osobne przepisy dotyczące operacji lotniczych wykonywanych przy użyciu balonów nie powinny jednak zawierać wymagań w zakresie nadzoru nad operacjami lotniczymi sprawowanego przez właściwe organy państw członkowskich, ponieważ wymagania te nie są specyficzne dla konkretnej operacji lotniczej, lecz mają zastosowanie horyzontalnie w odniesieniu do wszystkich takich operacji. W odniesieniu do nadzoru wymagania ustanowione w art. 3 rozporządzenia (UE) nr 965/2012 i w załączniku II do tegoż rozporządzenia powinny więc nadal mieć zastosowanie również do operacji lotniczych wykonywanych przy użyciu balonów.
(4) Ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zapewnienia zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 216/2008 wszyscy operatorzy balonów objęci niniejszym rozporządzeniem - z wyjątkiem organizacji projektujących lub produkujących, wykonujących określone operacje - podlegają zestawowi wymagań podstawowych.
(5) W celu zapewnienia dodatkowej ochrony pasażerom balonów należy przewidzieć pewne dodatkowe wymagania dotyczące operatorów zaangażowanych w operacje zarobkowe wykonywane przy użyciu balonów i mające zastosowanie obok wymagań podstawowych.
(6) W takich dodatkowych wymaganiach należy uwzględnić mniej złożony charakter operacji zarobkowych wykonywanych przy użyciu balonów w porównaniu z innymi formami lotnictwa zarobkowego, należy także zapewnić, by wymagania te były proporcjonalne, a ich podstawę stanowiło podejście oparte na ocenie ryzyka. Należy zatem zastąpić wymaganie posiadania certyfikatu w odniesieniu do operacji zarobkowych, określone w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 216/2008, wymaganiem uprzedniego złożenia właściwemu organowi oświadczenia oraz ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące składania takich oświadczeń, jak również inne dodatkowe wymagania.
(7) Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo niski poziom złożoności oraz w świetle podejścia opartego na ocenie ryzyka, operatorzy zaangażowani w określone operacje zarobkowe wykonywane przy użyciu balonów powinni zostać zwolnieni z obowiązku spełnienia wymagania dotyczącego certyfikacji oraz wspomnianych dodatkowych wymagań, w tym wymagania uprzedniego złożenia oświadczenia. Zamiast tego powinni oni podlegać jedynie podstawowym wymaganiom określonym w niniejszym rozporządzeniu, które maja zastosowanie do wszystkich operacji lotniczych wykonywanych przy użyciu balonów, objętych niniejszym rozporządzeniem.
(8) W celu zapewnienia płynnego przejścia do nowego, osobnego systemu przepisów dotyczących operacji przy użyciu balonu, ustanowionego niniejszym rozporządzeniem, oraz w celu uniknięcia w możliwie jak największym stopniu jakichkolwiek zakłóceń przy jego wprowadzaniu wszelkie certyfikaty, zezwolenia i zatwierdzenia wydane operatorom balonów zgodnie z przepisami mającymi zastosowanie przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia powinny zachować ważność i być uznawane przez pewien okres za stanowiące oświadczenie złożone zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Po upływie tego okresu wszyscy operatorzy zaangażowani w operacje zarobkowe wykonywane przy użyciu balonów powinni złożyć oświadczenia zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
(9) Aby zapewnić płynne przejście do nowego systemu przepisów oraz aby wszystkie zainteresowane strony miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do stosowania tych nowych przepisów, niniejsze rozporządzenie powinno obowiązywać dopiero od stosownego późniejszego terminu.
(10) Agencja przygotowała projekt przepisów wykonawczych i przedstawiła go Komisji w postaci opinii 4 zgodnie z art. 17 ust. 2 lit. b) i art. 19 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 216/2008.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 65 rozporządzenia (WE) nr 216/2008,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Przedmiot i zakres stosowania
Definicje
Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się poniższe definicje oraz, o ile dane terminy nie zostały zdefiniowane inaczej w niniejszym artykule, definicje z art. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1178/2011 8 :
Operacje lotnicze
Akapit pierwszy nie ma jednak zastosowania do organizacji projektujących lub produkujących, które są zgodne z, odpowiednio, art. 8 i art. 9 rozporządzenia Komisji (UE) nr 748/2012 15 i które eksploatują balon - w granicach przysługujących im przywilejów - do celów wprowadzania lub modyfikacji typów balonu.
Akapit pierwszy nie ma zastosowania do następujących operacji wykonywanych przy użyciu balonów:
Licencje pilotów i ich orzeczenia lekarskie
Istniejące licencje pilotów i krajowe orzeczenia lekarskie
Zaliczanie szkoleń rozpoczętych przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia
Organizacje szkoleniowe
Przepisy przejściowe
Certyfikaty, zezwolenia i zatwierdzenia wydane operatorom balonów przez państwa członkowskie przed dniem 8 kwietnia 2019 r. zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 965/2012 lub zgodnie z przepisami prawa krajowego zgodnymi z art. 10 ust. 2, 3 i ust. 5 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 965/2012 zachowują ważność do dnia 8 października 2019 r.
Do dnia 8 października 2019 r. wszelkie zawarte w niniejszym rozporządzeniu odniesienia do oświadczenia należy również rozumieć jako odniesienia do certyfikatów, zezwoleń lub zatwierdzeń wydanych przez państwa członkowskie przed dniem 8 kwietnia 2019 r.
Wejście w życie i stosowanie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 8 kwietnia 2019 r.
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
DEFINICJE
Do celów niniejszego załącznika zastosowanie mają poniższe definicje oraz, o ile terminy w niniejszym załączniku nie zostały zdefiniowane inaczej, definicje z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1178/2011 i z pkt FCL.010 załącznika I (część FCL) do tego rozporządzenia:
OPERACJE LOTNICZE WYKONYWANE PRZY UŻYCIU BALONU
PODSTAWOWE WYMAGANIA OPERACYJNE
Wymagania ogólne
Zgodnie z art. 3 w niniejszej podczęści ustanawia się wymagania, które musi spełniać każdy operator balonów niebędący organizacją projektującą ani produkującą, o której mowa w art. 3 ust. 1 akapit drugi.
BOP.BAS.005 Właściwy organ
Właściwym organem jest organ wyznaczony przez państwo członkowskie, w którym operator ma główne miejsce prowadzenia działalności lub - w przypadku gdy operator nie ma głównego miejsca prowadzenia działalności - miejsce, w którym prowadzi działalność lub ma siedzibę. Organ ten podlega wymaganiom określonym w art. 3 rozporządzenia (UE) nr 965/2012 zgodnie z art. 1 ust. 7 tegoż rozporządzenia.
BOP.BAS.010 Wykazywanie spełniania wymagań
BOP.BAS.015 Loty zapoznawcze
Loty zapoznawcze muszą być:
BOP.BAS.020 Niezwłoczne reagowanie na problem w zakresie bezpieczeństwa
Operator wdraża:
/lit
BOP.BAS.025 Wyznaczenie pilota dowódcy
Operator wyznacza pilota dowódcę, który posiada kwalifikacje do pełnienia funkcji pilota dowódcy zgodnie z załącznikiem III (część BFCL) do niniejszego rozporządzenia.
BOP.BAS.030 Obowiązki pilota dowódcy
BOP.BAS.035 Zakres upoważnienia pilota dowódcy
Pilot dowódca jest upoważniony do:
BOP.BAS.040 Obowiązki członków załogi
BOP.BAS.045 Przestrzeganie przepisów, uregulowań i procedur
BOP.BAS.050 Dokumenty, instrukcje i informacje przewożone obowiązkowo
BOP.BAS.055 Materiały niebezpieczne
BOP.BAS.060 Uwolnienie materiałów niebezpiecznych
BOP.BAS.065 Dziennik techniczny balonu
W odniesieniu do każdego lotu lub serii lotów szczegółowe dane dotyczące balonu, jego załogi oraz każdej podróży zachowuje się w formie dziennika technicznego balonu lub dokumentu równoważnego.
Procedury operacyjne
Pilot dowódca korzysta wyłącznie z miejsc operacji lotniczych, które są odpowiednie dla danego typu balonu i rodzaju wykonywanej operacji.
BOP.BAS.105 Procedury przeciwhałasowe
Pilot dowódca uwzględnia procedury operacyjne w celu minimalizacji hałasu wywoływanego przez system podgrzewania powietrza, zapewniając jednocześnie nadrzędność bezpieczeństwa nad ograniczaniem hałasu.
BOP.BAS.110 Zapas i planowanie zapasu paliwa i balastu
Pilot dowódca rozpoczyna lot wyłącznie wtedy, gdy ilość zapasowego paliwa lub balastu przewożonych na pokładzie balonu jest wystarczająca do zapewnienia bezpiecznego lądowania.
BOP.BAS.115 Instrukcje bezpieczeństwa dla pasażerów
Pilot dowódca zapewnia, by przed lotem oraz, w stosownych przypadkach, podczas lotu pasażerowie zostali zapoznani z procedurami stosowanymi w sytuacjach normalnych, anormalnych i awaryjnych.
BOP.BAS.120 Przewóz pasażerów kategorii specjalnych
Pilot dowódca zapewnia, by osoby wymagające specjalnych warunków, pomocy lub urządzeń podczas przewozu na pokładzie balonu były przewożone w warunkach zapewniających bezpieczeństwo balonu i wszelkich osób lub mienia nim przewożonych.
BOP.BAS.125 Składanie planu lotu dla służb ruchu lotniczego
BOP.BAS.130 Przygotowanie do lotu
Przed rozpoczęciem lotu pilot dowódca musi być zaznajomiony z dostępnymi informacjami meteorologicznymi i lotniczymi odpowiednimi do zamierzonego lotu, co obejmuje zarówno:
BOP.BAS.135 Palenie tytoniu na pokładzie
Nie wolno palić tytoniu na pokładzie balonu w żadnej fazie lotu ani w bezpośrednim sąsiedztwie balonu.
BOP.BAS.140 Przewóz i użycie broni
BOP.BAS.145 Warunki meteorologiczne
Pilot dowódca rozpoczyna lub kontynuuje lot VFR wyłącznie wtedy, gdy z najświeższych dostępnych informacji meteorologicznych wynika, że warunki pogodowe panujące na trasie oraz w zamierzonym miejscu docelowym w przewidywanym czasie korzystania:
BOP.BAS.150 Warunki do startu
Przed rozpoczęciem startu balonu pilot dowódca upewnia się, czy według najświeższych dostępnych informacji pogoda w miejscu operacji lotniczej umożliwia bezpieczny start i odlot.
BOP.BAS.155 Warunki do podejścia i lądowania
Z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, przed rozpoczęciem podejścia do lądowania pilot dowódca upewnia się, czy według najświeższych dostępnych informacji warunki w zamierzonym miejscu operacji lotniczej umożliwiają bezpieczne podejście i lądowanie.
BOP.BAS.160 Symulowanie sytuacji w locie
BOP.BAS.165 Gospodarka paliwem w locie
Pilot dowódca regularnie sprawdza podczas lotu, czy pozostała w locie ilość zużywalnego paliwa lub balastu nie jest mniejsza niż ilość potrzebna do ukończenia zamierzonego lotu wraz z rezerwą zaplanowaną na potrzeby lądowania.
BOP.BAS.170 Uzupełnianie paliwa podczas przebywania osób na pokładzie
BOP.BAS.175 Korzystanie z systemów przytrzymujących
W przypadku gdy zgodnie z pkt BOP.BAS.320 wymagane jest korzystanie z systemu przytrzymującego, pilot dowódca musi założyć taki system przynajmniej na czas lądowania.
BOP.BAS.180 Korzystanie z dodatkowego tlenu
Pilot dowódca zapewnia, by:
BOP.BAS.185 Ograniczenia dotyczące operacji w nocy
BOP.BAS.190 Operacje specjalistyczne wykonywane balonem - Ocena ryzyka i lista kontrolna
Osiągi i ograniczenia eksploatacyjne
Pilot dowódca zapewnia, by w żadnej fazie lotu balonem nie zostały przekroczone ograniczenia określone w AFM lub dokumencie(-tach) równoważnym(-ych).
BOP.BAS.205 Ważenie
BOP.BAS.210 Osiągi - Wymagania ogólne
Pilot dowódca eksploatuje balon tylko wówczas, gdy osiągi balonu są zgodne z wymaganiami określonymi w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 923/2012 oraz wszelkimi innymi ograniczeniami mającymi zastosowanie do danego lotu, danej przestrzeni powietrznej lub użytkowanych miejsc operacji lotniczych, oraz zapewnia, by wszelkie wykorzystywane plany lub mapy stanowiły najnowsze dostępne wydania.
Przyrządy i wyposażenie
BOP.BAS.305 Minimum przyrządów i wyposażenia do lotu
Lotu balonem nie rozpoczyna się, w przypadku gdy brakuje jakichkolwiek przyrządów i wyposażenia wymaganych do wykonania zamierzonego lotu balonem, nie działają one lub nie wypełniają wymaganych funkcji.
BOP.BAS.310 Światła operacyjne
Balony eksploatowane w nocy muszą być wyposażone we wszystkie poniższe elementy:
BOP.BAS.315 Przyrządy oraz wyposażenie pilotażowe i nawigacyjne
Balony eksploatowane zgodnie z VFR w dzień muszą być wyposażone się w oba poniższe elementy:
BOP.BAS.320 Systemy przytrzymujące
Balon musi być wyposażony w system przytrzymujący przeznaczony dla pilota dowódcy, w przypadku gdy balon ten jest wyposażony w jeden z następujących elementów:
BOP.BAS.325 Dodatkowy tlen
Balony eksploatowane w warunkach, w których podawanie tlenu jest wymagane zgodnie z pkt BOP.BAS.180, muszą być wyposażone w urządzenia do przechowywania i podawania tlenu umożliwiające przechowywanie i podawanie wymaganych ilości tlenu.
BOP.BAS.330 Apteczka pierwszej pomocy
BOP.BAS.335 Gaśnice ręczne
Balony - z wyjątkiem balonów gazowych - wyposaża się w co najmniej jedną gaśnicę ręczną.
BOP.BAS.340 Wyposażenie ratujące życie i sygnalizacyjne - Loty nad obszarami wodnymi
Pilot dowódca balonu eksploatowanego nad obszarami wodnymi określa, przed rozpoczęciem lotu, zagrożenia dla życia osób przewożonych na pokładzie balonu w przypadku wodowania. W świetle tych zagrożeń określa on, czy istnieje potrzeba przewożenia wyposażenia ratującego życie i sygnalizacyjnego.
BOP.BAS.345 Wyposażenie ratujące życie i sygnalizacyjne - Utrudnione akcje poszukiwania i ratownictwa
Balony eksploatowane nad obszarami, na których akcje poszukiwania i ratownictwa mogłyby być szczególnie trudne, zaopatruje się w wyposażenie ratujące życie i sygnalizacyjne odpowiednie do obszaru, nad którym będzie odbywał się lot.
BOP.BAS.350 Wyposażenie różne
BOP.BAS.355 Wyposażenie do celów łączności radiowej
BOP.BAS.360 Transponder
Balony muszą być wyposażone w transponder wtórnego radaru dozorowania (SSR) zdolny do działania wymaganego zgodnie z pkt SERA.6005 lit. b) załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 923/2012 oraz - jeżeli lot odbywa się w przestrzeni powietrznej państwa trzeciego - zgodnie z prawem tego państwa trzeciego.
DODATKOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPERACJI ZAROBKOWYCH
Ogólne wymagania organizacyjne
Zgodnie z art. 3 w niniejszej podczęści ustanawia się wymagania, które muszą spełniać - obok wymagań określonych w podczęści BAS - wszyscy operatorzy zaangażowani w operacje zarobkowe wykonywane przy użyciu balonów, niebędący operatorami, o których mowa w art. 3 ust. 2 akapit trzeci.
BOP.ADD.005 Obowiązki operatora
BOP.ADD.010 Zgłoszenie alternatywnych sposobów spełnienia wymagań
Operator, składając oświadczenie zgodnie z pkt BOP.ADD.100, zgłasza właściwemu organowi wykaz alternatywnych sposobów spełnienia wymagań (AltMoC), w przypadku gdy zamierza stosować AltMoC do wykazania spełniania wymagań, jeżeli zażądano tego zgodnie z pkt BOP.BAS.010. Wykaz ten musi zawierać odniesienia do akceptowalnych sposobów spełnienia wymagań (AMC), które są zastępowane, w przypadku gdy powiązane AMC zostały przyjęte przez Agencję.
BOP.ADD.015 Dostęp
BOP.ADD.020 Niezgodności
Po otrzymaniu powiadomienia o niezgodnościach (nieprawidłowościach) stwierdzonych przez właściwy organ zgodnie z pkt ARO.GEN.350, ARO.GEN.355 i ARO.GEN.360 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 965/2012, operator podejmuje wszystkie poniższe działania:
BOP.ADD.025 Zgłaszanie zdarzeń
BOP.ADD.030 System zarządzania
BOP.ADD.035 Działania zlecone
W przypadku zlecania jakiejkolwiek części swojej działalności wchodzącej w zakres niniejszego rozporządzenia operator jest odpowiedzialny za zapewnienie, by organizacja, której udziela zlecenia, prowadziła zlecane działania zgodnie z zasadniczymi wymogami określonymi w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2018/1139 oraz z wymaganiami określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Operator zapewnia również właściwemu organowi dostęp do organizacji, której udzielił zlecenia, aby organ ten mógł ustalić, czy operator spełnia te wymagania.
BOP.ADD.040 Wymagania dotyczące personelu
BOP.ADD.045 Wymagania dotyczące infrastruktury
Operator musi posiadać wystarczającą infrastrukturę umożliwiającą wykonywanie wszystkich zadań i czynności niezbędnych do zapewnienia zgodności z zasadniczymi wymogami określonymi w załączniku V do rozporządzenia (UE) 2018/1139 i wymaganiami określonymi w niniejszym rozporządzeniu oraz zarządzanie nimi.
Oświadczenie, zdatność do lotu oraz leasing z załogą i bez załogi
BOP.ADD.105 Zmiany w oświadczeniu i zaprzestanie prowadzenia operacji zarobkowych
BOP.ADD.110 Wymagania dotyczące zdatności do lotu
Balony muszą posiadać świadectwo zdatności do lotu wydane zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 748/2012 lub, w przypadku balonów zarejestrowanych w państwie trzecim, muszą być przedmiotem umowy leasingu z załogą albo umowy leasingu bez załogi zgodnie z pkt BOP.ADD.115.
BOP.ADD.115 Leasing z załogą i bez załogi dotyczący balonu zarejestrowanego w państwie trzecim
Instrukcje i rejestry
BOP.ADD.205 Prowadzenie rejestrów
Załoga lotnicza
BOP.ADD.305 Wyznaczenie pilota dowódcy
BOP.ADD.310 Przeprowadzanie szkoleń i sprawdzianów
Wszystkie szkolenia i sprawdziany członków załogi lotniczej wymagane zgodnie z pkt BOP.ADD.315 są przeprowadzane:
BOP.ADD.315 Szkolenia i sprawdziany okresowe
Ogólne wymagania operacyjne
Pilot dowódca musi spełniać wszystkie poniższe wymagania:
BOP.ADD.405 Zakres upoważnienia pilota dowódcy
Niezależnie od przepisu pkt BOP.BAS.035 operator wprowadza wszelkie uzasadnione środki w celu zapewnienia, by wszystkie przewożone balonem osoby wykonywały wszelkie zgodne z prawem polecenia pilota dowódcy wydane w celu zapewnienia bezpieczeństwa balonu, przewożonych nim osób bądź mienia lub wszelkich osób bądź mienia na ziemi.
BOP.ADD.410 Dodatkowy członek załogi balonu
W przypadku gdy przewozi się balonem więcej niż 19 pasażerów, na pokładzie balonu musi być obecny co najmniej jeden dodatkowy członek załogi, jako uzupełnienie załogi lotniczej wymaganej zgodnie z pkt BOP.ADD.300 lit. a) i b), którego zadaniem jest pomoc pasażerom w razie sytuacji awaryjnej. Dodatkowy członek załogi musi posiadać odpowiednie doświadczenie i być odpowiednio przeszkolony.
BOP.ADD.415 Sprawność związana z nurkowaniem głębokościowym i oddawaniem krwi
Członkowie załogi nie wykonują żadnych obowiązków na pokładzie balonu, w przypadku gdy ich sprawność mogła ulec pogorszeniu po nurkowaniu głębokościowym lub w następstwie oddania krwi.
BOP.ADD.420 Wspólny język
Operator zapewnia, by wszyscy członkowie załogi byli w stanie porozumiewać się we wspólnym języku.
BOP.ADD.425 Substancje psychoaktywne
Operator wprowadza wszelkie uzasadnione środki w celu zapewnienia, by żadna osoba nie weszła na pokład balonu ani nie znajdowała się w balonie, jeżeli jest ona pod wpływem substancji psychoaktywnych w takim stopniu, że istnieje prawdopodobieństwo, iż jej obecność narazi na niebezpieczeństwo balon, osoby bądź mienie nim przewożone lub osoby bądź mienie na ziemi.
BOP.ADD.430 Narażanie na niebezpieczeństwo
Operator wprowadza wszelkie uzasadnione środki w celu zapewnienia, by żadna osoba, wskutek jej umyślnego, lekkomyślnego lub wynikającego z zaniedbania działania lub zaniechania działania:
BOP.ADD.435 Dokumenty, instrukcje i informacje przewożone obowiązkowo
BOP.ADD.440 Materiały niebezpieczne
Operator:
Procedury operacyjne
Operator zapewnia, by obliczenia dotyczące zapasowego paliwa lub balastu zostały udokumentowane w operacyjnym planie lotu.
BOP.ADD.505 Przewóz pasażerów kategorii specjalnych
Operator ustanawia procedury w celu zapewnienia, by osoby wymagające specjalnych warunków, pomocy lub urządzeń podczas przewozu na pokładzie balonu były przewożone w warunkach zapewniających bezpieczeństwo balonu i wszelkich osób lub mienia nim przewożonych.
BOP.ADD.510 Zarobkowe operacje specjalistyczne wykonywane balonem - Standardowe procedury operacyjne
Niezależnie od przepisów pkt BOP.BAS.190:
Osiągi i ograniczenia eksploatacyjne BOP.ADD.600 System ustalania masy
OŚWIADCZENIE zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2018/395 | ||||
Operator Nazwa: Miejsce, w którym operator ma główne miejsce prowadzenia działalności: Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kierownika odpowiedzialnego: | ||||
Eksploatacja balonu | ||||
Data rozpoczęcia operacji zarobkowych oraz, w stosownych przypadkach, data zmiany w dotychczasowych operacjach zarobkowych: | ||||
Informacje dotyczące używanego balonu (używanych balonów), operacji zarobkowych i zarządzania ciągłą zdatnością do lotu: (1) | ||||
Typ balonu | Rejestracja balonu | Główna baza | Rodzaj(e) operacji (2) | Organizacja zarządzania ciągłą zdatnością do lotu (3) |
W stosownych przypadkach wykaz AltMoC z odniesieniami do powiązanych AMC (załącznik do niniejszego oświadczenia): | ||||
Deklaracje | ||||
W szczególności operator prowadzi operacje zarobkowe zgodnie z następującymi wymaganiami określonymi w pod-części ADD załącznika II do rozporządzenia (UE) 2018/395: | ||||
Data, imię i nazwisko oraz podpis kierownika odpowiedzialnego" | ||||
(1) Proszę wypełnić tabelę. Jeżeli jest za mało miejsca na wpisanie wszystkich informacji, należy podać je w osobnym załączniku. Załącznik taki należy opatrzyć datą i podpisem. (2) "Rodzaj(e) operacji" odnosi się do rodzaju operacji zarobkowych wykonywanych przy użyciu balonu. (3) Informacje na temat organizacji odpowiedzialnej za zarządzanie ciągłą zdatnością do lotu muszą zawierać nazwę organizacji, jej adres i numer zatwierdzenia. |
WYMAGANIA DOTYCZĄCE LICENCJONOWANIA ZAŁÓG LOTNICZYCH BALONÓW
PODCZĘŚĆ GEN
WYMAGANIA OGÓLNE
BFCL.001 Zakres
Niniejszy załącznik ustanawia wymagania dotyczące wydawania licencji pilota balonowego (BPL) oraz towarzyszących przywilejów, uprawnień i certyfikatów, a także warunków ich ważności i wykorzystania.
BFCL.005 Właściwy organ
Do celów niniejszego załącznika za właściwy organ uważa się organ wyznaczony przez państwo członkowskie, do którego dana osoba zwraca się o wydanie licencji BPL lub towarzyszących przywilejów, uprawnień lub certyfikatów.
BFCL.010 Klasy oraz grupy balonów
Do celów niniejszego załącznika balony klasyfikuje się w ramach następujących klas i grup:
BFCL.015 Występowanie z wnioskiem o licencję BPL oraz towarzyszące przywileje, uprawnienia i certyfikaty, a także ich wydawanie, przedłużanie i wznawianie
BFCL.030 Egzamin praktyczny
Z wyjątkiem egzaminu praktycznego na uprawnienie do wykonywania operacji zarobkowych określone w pkt BFCL.215, wnioskodawca ubiegający się o przystąpienie do egzaminu praktycznego jest kierowany na ten egzamin przez ATO lub DTO odpowiedzialną za szkolenie podjęte przez wnioskodawcę, po jego ukończeniu. Dokumentacja szkolenia jest udostępniana egzaminatorowi przez ATO lub DTO.
BFCL.035 Zaliczanie czasu lotu
Wnioskodawcy ubiegającemu się o licencję BPL lub towarzyszące przywileje, uprawnienia lub certyfikaty zalicza się w pełni cały czas lotu samodzielnego, czas lotu szkolnego z instruktorem lub czas lotu jako pilot dowódca na balonach na poczet całkowitego czasu lotu wymaganego do licencji, przywileju, uprawnienia lub certyfikatu.
BFCL.045 Obowiązek noszenia i okazywania dokumentów
BFCL.050 Rejestrowanie czasu lotu
Posiadacze licencji BPL muszą prowadzić wiarygodny zapis szczegółów wszystkich wykonanych lotów, zgodny w formie i sposobie prowadzenia z wymogami ustalonymi przez właściwy organ.
BFCL.065 Ograniczenie przywilejów posiadaczy licencji BPL w wieku 70 lat i starszych w zarobkowych operacjach pasażerskich wykonywanych balonem
Posiadacze licencji BPL, którzy osiągnęli wiek 70 lat, nie mogą pełnić funkcji pilota balonu uczestniczącego w zarobkowych operacjach pasażerskich wykonywanych balonem.
BFCL.070 Ograniczenie, zawieszenie lub cofnięcie licencji, przywilejów, uprawnień i certyfikatów
PODCZĘŚĆ BPL
LICENCJA PILOTA BALONOWEGO (BPL)
BFCL.115 BPL - Przywileje i warunki
BFCL.120 BPL - Minimalny wiek
Wnioskodawca ubiegający się o licencję BPL musi mieć ukończone 16 lat.
BFCL.125 BPL - Uczeń-pilot
BFCL.130 BPL - Wymagania dotyczące szkolenia i doświadczenia
Wnioskodawca ubiegający się o licencję BPL musi ukończyć szkolenie w ATO lub DTO. Szkolenie musi być dostosowane do przywilejów, o które ubiega się wnioskodawca, oraz musi obejmować:
BFCL.135 BPL - Egzamin z wiedzy teoretycznej
Wnioskodawca ubiegający się o licencję BPL musi wykazać podczas egzaminów, że posiada wiedzę teoretyczną odpowiednią do przywilejów, o które się ubiega, w zakresie następujących przedmiotów:
Egzamin z wiedzy teoretycznej zachowuje ważność przez okres 24 miesięcy, licząc od dnia, w którym wnioskodawca zdał egzamin z wiedzy teoretycznej, zgodnie z lit. c) pkt 2.
BFCL.140 BPL - Zaliczanie wiedzy teoretycznej
Wnioskodawca ubiegający się o wydanie licencji BPL otrzymuje pełne zaliczenie na poczet wymagań dotyczących szkolenia z wiedzy teoretycznej w zakresie przedmiotów wspólnych określonych w pkt BFCL.135 lit. a) pkt 1, jeżeli:
BFCL.145 BPL - Egzamin praktyczny
BFCL.150 BPL - Rozszerzenie przywilejów na inną klasę lub grupę balonów
BFCL.160 BPL - Wymagania dotyczące bieżącej praktyki
W przypadku klasy balonów na ogrzane powietrze zastosowanie mają ograniczenia określone w lit. d), dotyczące przywilejów dotyczących pilotowania balonów poszczególnych klas, w zależności od klasy balonów wykorzystanej do spełnienia wymagań lit. f) pkt 1 lub lit. f) pkt 2.
PODCZĘŚĆ ADD
UPRAWNIENIA DODATKOWE
BFCL.200 Uprawnienie do wykonywania lotów na uwięzi balonami na ogrzane powietrze
BFCL.210 Uprawnienie do wykonywania lotów nocnych
BFCL.215 Uprawnienie do wykonywania operacji zarobkowych
PODCZĘŚĆ FI
INSTRUKTORZY SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO
Wymagania ogólne
Instruktor prowadzi szkolenie w locie na balonie wyłącznie w przypadku, gdy:
Certyfikat instruktora balonowego szkolenia praktycznego - FI(B)
BFCL.320 FI(B) - Warunki wstępne i wymagania
Wnioskodawca ubiegający się o certyfikat FI(B) musi:
BFCL.325 Kompetencje i ocena instruktora FI(B)
Wnioskodawcy ubiegający się o certyfikat FI(B) są szkoleni, aby uzyskać następujące kompetencje:
BFCL.330 FI(B) - Szkolenie
BFCL.345 FI(B) - Ocena kompetencji
BFCL.360 Certyfikat FI(B) - Wymagania dotyczące bieżącej praktyki
PODCZĘŚĆ FE
PILOCI EGZAMINATORZY
Wymagania ogólne
Egzaminator przeprowadza egzaminy praktyczne, kontrole umiejętności lub oceny kompetencji zgodnie z niniejszym załącznikiem wyłącznie w przypadku, gdy:
BFCL.405 Ograniczenie przywilejów w przypadku konfliktu interesów
Egzaminator balonowy nie może przeprowadzać:
BFCL.410 Przeprowadzanie egzaminów praktycznych, kontroli umiejętności i ocen kompetencji
Upoważnienie pilota egzaminatora balonowego - FE(B)
Z zastrzeżeniem spełnienia przez wnioskodawców wymagań pkt BFCL.420 oraz poniższych warunków, wydaje się upoważnienie FE(B) z przywilejami dotyczącymi przeprowadzania:
BFCL.420 Upoważnienie FE(B) - Warunki wstępne i wymagania
Wnioskodawca ubiegający się o upoważnienie FE(B) musi:
BFCL.430 Upoważnienie FE(B) - Kurs standaryzacyjny
BFCL.445 Upoważnienie FE(B) - Ocena kompetencji
Wnioskodawca ubiegający się o pierwsze wydanie upoważnienia FE(B) musi wykazać się kompetencjami egzaminatora FE (B) przed inspektorem właściwego organu lub starszym egzaminatorem specjalnie w tym celu upoważnionym przez właściwy organ odpowiedzialny za wydanie upoważnienia FE(B). Ocena kompetencji polega na przeprowadzeniu przez wnioskodawcę egzaminu praktycznego, kontroli umiejętności lub oceny kompetencji, z uwzględnieniem odprawy po locie, sposobu przeprowadzania egzaminu praktycznego, kontroli umiejętności lub oceny kompetencji, a także oceny osoby, której dotyczy egzamin, kontrola lub ocena, oraz prowadzenia odpraw i dokumentacji.
BFCL.460 Upoważnienie FE(B) - Ważność oraz przedłużenie i wznowienie ważności
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2018.71.10 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie 2018/395 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące eksploatacji balonów zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 |
Data aktu: | 13/03/2018 |
Data ogłoszenia: | 14/03/2018 |
Data wejścia w życie: | 08/04/2019, 03/04/2018 |