Decyzja 2018/229 ustanawiająca, na podstawie dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe do celów klasyfikacji w systemach monitorowania państw członkowskich będące wynikiem ćwiczenia interkalibracyjnego, i uchylająca decyzję Komisji 2013/480/UE Tekst mający znaczenie dla EOG

DECYZJA KOMISJI (UE) 2018/229
z dnia 12 lutego 2018 r.
ustanawiająca, na podstawie dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe do celów klasyfikacji w systemach monitorowania państw członkowskich będące wynikiem ćwiczenia interkalibracyjnego, i uchylająca decyzję Komisji 2013/480/UE

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 696)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 20 lutego 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej 1 , w szczególności ppkt (ix) sekcji 1.4.1 załącznika V do niej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2000/60/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek ochrony, poprawy i przywrócenia wszystkich części wód powierzchniowych w celu osiągnięcia dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego. Ponadto nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek ochrony i poprawy wszystkich sztucznych i silnie zmienionych części wód w celu osiągnięcia dobrego potencjału ekologicznego i dobrego stanu chemicznego.

(2) W celu zdefiniowania jednego z głównych celów środowiskowych dyrektywy 2000/60/WE, tj. dobrego stanu ekologicznego, w dyrektywie przewidziano proces zapewnienia porównywalności wyników monitorowania biologicznego państw członkowskich oraz klasyfikacji w systemach monitorowania. Wyniki monitorowania biologicznego i klasyfikacja w systemach monitorowania państw członkowskich są porównywane w ramach sieci interkalibracji obejmującej miejsca monitorowania w każdym państwie członkowskim i w każdym ekoregionie Unii. Dyrektywa 2000/60/WE nakłada na państwa członkowskie obowiązek gromadzenia, w miarę potrzeby, niezbędnych informacji dotyczących miejsc włączonych do sieci interkalibracji, aby umożliwić ocenę zgodności klasyfikacji w krajowych systemach monitorowania z normatywnymi definicjami zawartymi w sekcji 1.2 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE. W celu przeprowadzenia ćwiczenia interkalibracyjnego państwa członkowskie podzielono na geograficzne grupy interkalibracji, obejmujące państwa członkowskie, dla których dane typy części wód powierzchniowych są wspólne, jak określono w sekcji 2 załącznika do decyzji Komisji 2005/646/WE 2 .

(3) Zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE ćwiczenie interkalibracyjne przeprowadza się na poziomie elementów biologicznych, porównując wyniki klasyfikacji w krajowym systemie monitorowania dla każdego elementu biologicznego i dla każdego wspólnego typu części wód powierzchniowych wśród państw członkowskich oraz zapewniając spójność wyników z normatywnymi definicjami określonymi w sekcji 1.2 załącznika V do tej dyrektywy.

(4) Komisja koordynowała trzy etapy ćwiczenia interkalibracyjnego za pośrednictwem Wspólnego Centrum Badawczego. Aby ułatwić proces interkalibracji, w kontekście wspólnej strategii wdrażania ramowej dyrektywy wodnej przygotowano cztery dokumenty zawierające wytyczne (nr 6 3 , 14 (w dwóch wersjach) 4  i 30 5 ). Przedstawiono w nich przegląd najważniejszych zasad procesu interkalibracji oraz sposoby realizacji tego ćwiczenia, w tym harmonogramy i wymogi w zakresie sprawozdawczości. Przedstawiono w nich również procedurę włączania nowych lub zmienionych metod klasyfikacji krajowej do zharmonizowanej definicji dobrego stanu ekologicznego.

(5) Do 2007 r. Komisja otrzymała wyniki interkalibracji dotyczące szeregu biologicznych elementów jakości. Uwzględniono je w decyzji Komisji 2008/915/WE 6 , w której określono wartości granic między klasami, które państwa członkowskie powinny stosować do klasyfikacji w krajowych systemach monitorowania. Wyniki pierwszego etapu ćwiczenia interkalibracyjnego były niekompletne, ponieważ nie objęły wszystkich biologicznych elementów jakości. Przyjęcie dostępnych wyników ćwiczenia interkalibracyjnego było jednak konieczne, aby udostępnić informacje przydatne do opracowania pierwszych programów środków działania dla dorzeczy oraz planów gospodarowania wodami w dorzeczu zgodnie z art. 11 i 13 dyrektywy 2000/60/WE.

(6) Aby uzupełnić braki i poprawić porównywalność wyników interkalibracji przed drugą edycją planów gospodarowania wodami w dorzeczu zaplanowaną na 2015 r., Komisja rozpoczęła drugi etap ćwiczenia interkalibracyjnego. Wyniki ćwiczenia zostały zawarte w decyzji Komisji 2013/480/UE 7 . Wynika z nich, że w niektórych przypadkach interkalibrację osiągnięto jedynie częściowo. W odniesieniu do niektórych geograficznych grup interkalibracji oraz biologicznych elementów jakości nie było wyników interkalibracji, które mogłyby być zawarte w przedmiotowej decyzji.

(7) Trzeci etap ćwiczenia interkalibracyjnego był zatem niezbędny, aby uzupełnić braki i poprawić porównywalność wyników interkalibracji przed trzecią edycją planów gospodarowania wodami w dorzeczu zaplanowaną na 2021 r. Wyniki trzeciego etapu ćwiczenia interkalibracyjnego zawarto w załączniku do niniejszej decyzji.

(8) W załączniku do niniejszej decyzji określono wyniki ćwiczenia interkalibracyjnego. Jeśli chodzi o wyniki podane w części 1 załącznika, wszystkie kroki procesu interkalibracji określonego w wytycznych zostały w pełni zakończone. Część 2 załącznika zawiera metody klasyfikacji krajowej i ich odpowiednie wartości granic, w odniesieniu do których nie było technicznie możliwe ukończenie oceny porównywalności ze względu na brak wspólnych typów, różne oddziaływania lub różne koncepcje oceny. Jako że wyniki zawarte w częściach 1 i 2 załącznika są spójne z definicjami normatywnymi określonymi w sekcji 1.2 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE, odpowiednie wartości granic powinny być stosowane w klasyfikacjach w systemach monitorowania państw członkowskich.

(9) Jeżeli części wód odpowiadające interkalibrowanym typom określono zgodnie z art. 4 ust. 3 dyrektywy 2000/60/WE jako sztuczne lub silnie zmienione części wód, państwa członkowskie powinny mieć możliwość wykorzystania wyników przedstawionych w załączniku do niniejszej decyzji do określenia dobrego potencjału ekologicznego tych części wód, z uwzględnieniem ich zmian fizycznych i przypisanego im korzystania z wód, zgodnie z definicjami normatywnymi zawartymi w sekcji 1.2.5 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE.

(10) Państwa członkowskie powinny zastosować wyniki ćwiczenia interkalibracyjnego do swoich krajowych systemów klasyfikacji w celu określenia granic pomiędzy stanem bardzo dobrym a dobrym oraz pomiędzy stanem dobrym a umiarkowanym dla wszystkich krajowych typów.

(11) Informacje udostępniane w związku z opracowywaniem programów monitorowania określonych w art. 8 dyrektywy 2000/60/WE oraz w związku z przeglądami i aktualizacją charakterystyk obszarów dorzeczy określonych w art. 5 tej dyrektywy mogą dostarczyć nowych danych, które mogą doprowadzić do dostosowania systemów monitorowania i klasyfikacji państw członkowskich do postępu naukowego i technicznego. Państwa członkowskie mogą również opracować nowe metody klasyfikacji krajowej obejmujące biologiczne elementy jakości lub biologiczne podelementy jakości oraz odpowiednie wartości granic, dla których należy ocenić spójność z definicjami normatywnymi określonymi w sekcji 1.2 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE. Kwestie te mogą przyczynić się do przeglądu wyników ćwiczenia interkalibracyjnego w celu uzupełnienia braków i poprawy jakości oraz porównywalności wyników interkalibracji, co z kolei może doprowadzić do aktualizacji wyników zawartych w załączniku do niniejszej decyzji.

(12) Należy zatem odpowiednio uchylić i zastąpić decyzję 2013/480/UE.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 dyrektywy 2000/60/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Do celów sekcji 1.4.1 ppkt (iii) załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE państwa członkowskie stosują w klasyfikacjach przyjętych w ramach swoich systemów monitorowania wartości granic między klasami określone w części 1 załącznika do niniejszej decyzji.
2. 
Jeżeli w ramach geograficznej grupy interkalibracji nie zakończono oceny porównywalności biologicznego elementu jakości, państwa członkowskie stosują w klasyfikacjach przyjętych w ramach swoich systemów monitorowania, do celów sekcji 1.4.1 ppkt (iii) załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE, wartości granic między klasami określone w części 2 załącznika do niniejszej decyzji.
3. 
Państwa członkowskie mogą stosować metody i wartości granic między klasami określone w załączniku do niniejszej decyzji w celu określenia dobrego potencjału ekologicznego części wód określonych jako sztuczne lub silnie zmienione części wód zgodnie z art. 4 ust. 3 dyrektywy 2000/60/WE.
Artykuł  2

Decyzja 2013/480/UE traci moc.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lutego 2018 r.
W imieniu Komisji
Karmenu VELLA
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

W części 1 niniejszego załącznika podano wyniki ćwiczenia interkalibracyjnego, w odniesieniu do którego w pełni zakończono wszystkie kroki procesu interkalibracji, oraz odpowiednie wartości granic.

W części 2 zawarto metody krajowe oraz powiązane z nimi wartości granic, które są zgodne z definicją normatywną określoną w sekcji 1.2 załącznika V do dyrektywy 2000/60/WE, w odniesieniu do których nie było technicznie możliwe ukończenie oceny porównywalności w ramach geograficznej grupy interkalibracji ze względu na brak wspólnych typów, różne oddziaływania lub różne koncepcje oceny.

CZĘŚĆ 1

Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Rzeki alpejskie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Zlewnia (km2) Wysokość (w m n.p.m.) i geomorfologia Zasadowość Reżim przepływu
R-A1 Przedalpejskie, małe do średnich, duża wysokość n.p.m., podłoże wapienne 10-1 000 800-2 500 m(zlewnia), głazy/kamienie Wysoka (lecz nie bardzo wysoka) zasadowość
R-A2 Małe do średnich, duża wysokość n.p.m., podłoże krzemianowe 10-1 000 500-1 000 m (maksymalna wysokość zlewni n.p. m. 3 000 m, średnia 1 500 m), głazy Podłoże inne niż wapienne (granit, skały metamorficzne), zasadowość średnia do niskiej Reżim przepływu śnieżno-lodowcowy

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-A1: Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Słowenia

Typ R-A2: Austria, Francja, Włochy, Hiszpania

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI ALPEJSKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ R-A1
Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. bezkręgowców bentosowych [Erhebung der biologischen Qualitätselemente - Teil Makrozoobenthos (Detaillierte MZB-Methode)] 0,80 0,60
Francja Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF-T-90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,93 0,79
Niemcy PERLODES - Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos 0,80 0,60
Włochy MacrOper w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR (Intercalibration Common Metric Index - STAR_ICMi) 0,97 0,73
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,80 0,60
Typ R-A2
Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. bezkręgowców bentosowych [Erhebung der biologischen Qualitätselemente - Teil Makrozoobenthos (Detaillierte MZB-Methode)] 0,80 0,60
Francja (Alpy) Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF-T-90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,93 0,71
Francja (Pireneje) Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF-T-90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,94 0,81
Włochy MacrOper w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR (Intercalibration Common Metric Index - STAR_ICMi) 0,95 0,71
Hiszpania Iberyjski indeks BMWP (Iberian BMWP, IBMWP) 0,83 0,53

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI ALPEJSKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ R-A1
Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. fitobentosu (Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 - Fließgewässer/Phytobenthos) 0,88 0,56
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,94 0,78
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen 0,735 0,54
Włochy ICMi (wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny) (Intercalibration Common Metric Index) (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,87 0,7
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,80 0,60
Typ R-A2
Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. fitobentosu (Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 - Fließgewässer/Phytobenthos) 0,88 0,56
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,94 0,78
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,94 0,74
Włochy ICMi (wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny) (Intercalibration Common Metric Index) (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,85 0,64
Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Rzeki centralne-bałtyckie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Zlewnia (km2) Wysokość n.p.m. i geomorfologia Zasadowość (meq/l)
R-C1 Małe, nizinne, na podłożu krzemianowym - piaszczystym 0-100 Niziny, dominuje podłoże piaszczyste

(frakcja drobnoziarnista), szerokość

3-8 m (przy przepływie brzegowym)

> 0,4
R-C2 Małe, nizinne, na podłożu krzemianowym - skalistym 0-100 Niziny, materiał skalisty

szerokość 3-8 m (przy przepływie brzegowym)

< 0,4
R-C3 Małe, wyżynne, na podłożu krzemianowym 0-100 Wyżyny, podłoże skaliste (granit) -

żwirowe, szerokość 2-10 m (przy

przepływie brzegowym)

< 0,4
R-C4 Średnie, nizinne, na podłożu mieszanym 100-1 000 Niziny, podłoże piaszczyste lub żwirowe, szerokość 8-25 m (przy przepływie brzegowym) > 0,4
R-C5 Duże, nizinne, na podłożu mieszanym 1 000-10 000 Niziny, strefa podgórska, zmienna

prędkość przepływu, maksymalna

wysokość zlewni: 800 m n.p.m.,

szerokość > 25 m (przy przepływie

brzegowym)

> 0,4
R-C6 Małe, nizinne, na podłożu wapiennym 10 - 300 Niziny, podłoże żwirowe (wapień),

szerokość 3-10 m (przy przepływie

brzegowym)

> 2

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ R-C1: Belgia (Flandria), Belgia (Walonia), Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Litwa, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C2: Hiszpania, Francja, Irlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C3: Austria, Belgia (Walonia), Republika Czeska, Niemcy, Polska, Hiszpania, Szwecja, Francja, Luksemburg, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C4: Belgia (Flandria), Belgia (Walonia), Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C5: Belgia (Walonia), Republika Czeska, Estonia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ R-C6: Belgia (Walonia), Dania, Estonia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Polska, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. bezkręgowców bentosowych (Assessment of the biological quality elements - part benthic invertebrates) 0,80 0,60
Belgia (Flandria) Flandryjski multimetryczny indeks makrobezkręgowców MMIF (Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders - MMIF) 0,90 0,70
Belgia (Walonia) Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992) oraz Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l'identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d'état écologique applicables aux masses d'eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l'Environnement, contenant le Code de l'Eau. Moniteur belge 12.10.2012 0,94

(typ R-C1)

0,97

(typy R-C3, R-C5, R-C6)

0,75

(typ R-C1)

0,74

(typy R-C3, R-C5, R-C6)

Republika Czeska Czeski system oceny ekologicznego stanu rzek z wykorzystaniem makrobezkręgowców bentosowych (Czech system for ecological status assessment of rivers using benthic macroinvertebrates) 0,80 0,60
Dania Duński indeks fauny strumieni (Danish Stream Fauna Index - DSFI) 1,00 0,71
Estonia Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - makrobezkręgowce w rzekach (Estonian surface water ecological quality assessment - river macroinvertebrates) 0,90 0,70
Niemcy PERLODES - Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos 0,80 0,60
Francja Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF T90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,94 0,80
Irlandia System oceny jakości (wartość Q) (Quality Rating System (Q value)) 0,85 0,75
Włochy MacrOper w oparciu o obliczenie wskaźnika STAR_ICM (MacrOper, based on STAR_ICM index calculation) 0,96 0,72
Łotwa Łotewski indeks makrobezkręgowców MMIF (Latvian Macroinvertebrate Index (LMI)) 0,92 0,72
Litwa Litewski indeks makrobezkręgowców rzecznych (Lithuanian River Macroinvertebrate Index (LRMI)) 0,80 0,60
Luksemburg Classification luxembourgeoise DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF-T-90-350, AFNOR XP T 90-333 i XP T 90-388 0,96 0,72
Niderlandy KRW-maatlat 0,80 0,60
Polska RIVECOmacro - MMI_PL 0,91 (typ R-C1) 0,72 (typ R-C1)
Hiszpania METI 0,93 0,70
Szwecja Indeks DJ (DJ-index (Dahl i Johnson 2004)) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo Narzędzie klasyfikacji z wykorzystaniem bezkręgowców rzecznych (RICT) - Walley, Hawkes, Paisley & Trigg (WHPT) (River Invertebrate Classification Tool (RICT)- WHPT) 0,97 0,86

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria AIM dla rzek (austriacki indeks makrofitowy dla rzek (AIM for Rivers, Austrian Index Macrophytes for rivers) RC-3 0,875 0,625
Belgia (Flandria) Flamandzki system oceny makrofitów MAF-WAT (MAFWAT - Flemish macrophyte assessment system) R-C1 0,80 0,60
Belgia (Walonia) IBMR-WL - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l'identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d'état écologique applicables aux masses d'eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l'Environnement, contenant le Code de l'Eau. Moniteur belge 12.10.2012) R-C3 0,925 0,607
Republika Czeska Metoda oceny części wód powierzchniowych w Republice Czeskiej z wykorzystaniem biologicznego elementu jakości: makrofity (Assessment method of surface running water bodies in the Czech Republic using biological quality element macrophytes) R-C3 (typ krajowy 1) 0,83 0,67
R-C3 (typ krajowy 4) 0,82 0,64
R-C4 0,86 0,62
Dania Duński indeks flory strumieni DSPI (DSPI - Danish Stream Plant Index) R-C1, R-C4 0,70 0,50
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Makrophyten R-C1 0,745 0,495
R-C3 0,80 0,55
R-C4 0,575 0,395
Niemcy NRW-Verfahren zur Bewertung von Fließgewässern mit Makrophyten R-C1, R-C3, R-C4 0,995 0,695
Francja IBMR - Indice Biologique Macrophytique en Rivière Francuska norma NF T90-395 (2003-10-01) R-C3 0,93 0,79
R-C4 0,905 0,79
Irlandia MTR - IE - ranking na podstawie średniego poziomu trofii (MTR - IE - Mean Trophic Ranking) R-C4 0,74 0,62
Włochy IBMR-IT - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR-IT - Biological Macrophyte Index for Rivers) R-C1 0,90 0,80
R-C4 0,90 0,80
Litwa Litewski makrofitowy indeks rzeczny (Lithuanian River Macrophyte Index) R-C4 0,61 0,41
Łotwa Łotewska metoda oceny z wykorzystaniem makrofitów (Latvian assessment method using macrophytes) R-C4 0,75 0,55
Luksemburg IBMR-LU - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR-LU - Biological Macrophyte Index for Rivers) R-C3, R-C4, R-C5 i R-C6 0,89 0,79
Niderlandy Zmieniona metoda oceny rzek niderlandzkich z wykorzystaniem makrofitów (Revised assessment method for rivers in The Netherlands using macrophytes) R-C1 i R-C 0,80 0,60
Polska Makrofitowy indeks rzeczny - MIR R-C1 0,90 0,65
R-C3 0,910 0,684
R-C4 0,90 0,65
Zjednoczone Królestwo River LEAFPACS 2 R-C1, R-C3 i R-C4 (*) 0,80 0,60
(*) W przypadku Zjednoczonego Królestwa wyniki te mają również zastosowanie do wspólnych typów interkalibracyjnych należących do północnej geograficznej grupy interkalibracji

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. fitobentosu (Leitfaden zur Erhebung der biologischen Qualitätselemente, Teil A3 - Fließgewässer/Phytobenthos) Wszystkie typy, wysokość n.p. m. < 500 m 0,70 0,42
Wszystkie typy, wysokość n.p. m. > 500 m 0,71 0,43
Belgia (Flandria) Proporcje wrażliwych i odpornych na dane oddziaływanie okrzemek PISIAD (Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms - PISIAD) Wszystkie typy 0,80 0,60
Belgia (Walonia) IPS (Coste, w CEMAGREF, 1982; Lenoir & Coste, 1996 oraz Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l'identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d'état écologique applicables aux masses d'eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l'Environnement, contenant le Code de l'Eau. Moniteur belge 12.10.2012) Wszystkie typy 0,98 0,73
Republika Czeska Czeska metoda oceny rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Czech assessment method for rivers using phytobenthos) R-C3, R-C4, R-C5 0,80 0,63
Estonia Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) Wszystkie typy 0,85 0,70
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface Wszystkie typy 0,94 0,78
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen R-C1 0,67 0,43
R-C3 0,67 0,43
R-C4 0,61 0,43
R-C5 0,73 0,55
Irlandia Zmieniona forma okrzemkowego indeksu trofii (TDI) (Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)) Wszystkie typy 0,93 0,78
Włochy ICMi (wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny) (Intercalibration Common Metric Index) (Mancini & Sollazzo, 2009) Wszystkie typy 0,89 0,70
Irlandia Zmieniona forma okrzemkowego indeksu trofii (TDI) (Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)) Wszystkie typy 0,93 0,78
Litwa Litewski indeks na podstawie fitobentosu (Lithuanian Phytobenthos Index) R-C1, R-C4, R-C5, R-C6 0,73 0,55
Luksemburg Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) R-C3, R-C4 (niska zasadowość) 0,98 0,78
R-C4 (wysoka zasadowość), R-C5 i R-C6 0,99 0,78
Niderlandy KRW Maatlat Wszystkie typy 0,80 0,60
Polska Indeks Okrzemkowy IO dla rzek Wszystkie typy 0,80 0,58
Hiszpania Multimetryczny indeks okrzemkowy (Diatom multimetric - MDIAT) R-C2, R-C3, R-C4 0,93 0,70
Szwecja Szwedzkie metody oceny, regulacje szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska (NFS 2008:1) w oparciu o Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) Wszystkie typy 0,89 0,74
Zjednoczone Królestwo Ocena okrzemek do celu określania stanu ekologicznego rzek DARLEQ2 (Diatom Assessment for River Ecological Status (DAR-LEQ2)) Wszystkie typy 1,00 0,75
Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Rzeki wschodnie kontynentalne

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Ekoregion Zlewnia (km2) Wysokość (m n. p.m.) Geologia Podłoże
R-E1a Karpaty: małe-średnie, wyżynne 10 10-1 000 500 - 800 mieszane
R-E1b Karpaty: małe-średnie, wyżynne 10 10-1 000 200-500 mieszane
R-E2 Równiny: średnie, nizinne 11 i 12 100-1 000 < 200 mieszane piaski i iły
R-E3 Równiny: duże, nizinne 11 i 12 > 1 000 < 200 mieszane piaski, iły i żwiry
R-E4 Równiny: średnie, wyżynne 11 i 12 100-1 000 200 - 500 mieszane piaski i żwiry
R-EX4 Duże, wyżynne 10, 11 i 12 > 1 000 200-500 mieszane żwiry i głazy
R-EX5 Równiny: małe, nizinne 11 i 12 10-100 < 200 mieszane piaski i iły
R-EX6 Równiny: małe, wyżynne 11 i 12 10-100 200-500 mieszane żwir
R-EX7 Bałkańskie: małe, na podłożu wapiennym, wyżynne 5 10-100 200-500 podłoże wapienne żwir
R-EX8 Bałkańskie: małe-średnie,

źródło krasowe na podłożu

wapiennym

5 10-1 000 podłoże wapienne żwiry, piaski i iły

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

R-E1a: Bułgaria, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja

R-E1b: Bułgaria, Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja

R-E2: Bułgaria, Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia

R-E3: Bułgaria, Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia

R-E4: Austria, Republika Czeska, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Słowacja, Słowenia

R-EX4: Republika Czeska, Rumunia, Słowacja

R-EX5: Węgry, Rumunia, Słowenia, Słowacja

R-EX6: Węgry, Rumunia, Słowenia

R-EX7: Słowenia

R-EX8: Słowenia

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. bezkręgowców bentosowych (Assessment of the biological quality elements - part benthic invertebrates) R-E4 0,80 0,60
Bułgaria Irlandzki indeks biotyczny IBI (BG) (Irish Biotic Index (BG)) R-E1a, R-E1b 0,86 0,67
R-E2, R-E3 0,80 0,60
Republika Czeska Czeski system oceny ekologicznego stanu rzek z wykorzystaniem makrobezkręgowców bentosowych (Czech system for ecological status assessment of rivers using benthic macroinvertebrates) R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3 0,80 0,60
Węgry Węgierski multimetryczny indeks makrobezkręgowców (Hungarian Multimetric Macroinvertebrate Index) R-E1b, R-E3, R-E4, R-EX5, R-EX6 0,80 0,60
Rumunia Metoda oceny stanu ekologicznego części wód z wykorzystaniem makrobezkręgowców (Assessment method for ecological status of water bodies based on macroinvertebrates) R-E1a, R-E1b, R-E3, R-EX4 0,74 0,58
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevreten-čarjev R-E4, R-EX5, R-EX6 0,80 0,60
Słowacja Słowacka metoda oceny bezkręgowców bentosowych w rzekach (Slovak assessment of benthic invertebrates in rivers) R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-E4, R-EX4 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria AIM dla rzek (austriacki indeks makrofitowy dla rzek (AIM for Rivers, Austrian Index Macrophytes for rivers) R-E4 0,875 0,625
Bułgaria Indeks referencyjny R-E2, R-E3 0,570 0,370
R-E4 0,510 0,270
Republika Czeska Metoda oceny części wód powierzchniowych w Republice Czeskiej z wykorzystaniem biologicznego elementu jakości: makrofity (Assessment method of surface running water bodies in the Czech Republic using biological quality element macrophytes) R-E2, R-E3 0,750 0,500
Republika Czeska Metoda oceny części wód powierzchniowych w Republice Czeskiej z wykorzystaniem biologicznego elementu jakości: makrofity (Assessment method of surface running water bodies in the Czech Republic using biological quality element macrophytes) R-E4 0,770 0,560
Węgry Indeks referencyjny R-E2, R-E3 0,700 0,370
Rumunia Rumuński system oceny stanu ekologicznego rzek z wykorzystaniem makrofitów (Romanian Macrophytebased assessment system for rivers) (Macrophyte River Index (MARI)) R-E2, R-E3, R-E4 R-E2 i R-E3:

0,875, R-E4:

0,783

wszystkie typy: 0,625
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti R-E2, R-E3, R-E4 0,800 0,600
Słowacja Biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (Macrophyte Biological Index for Rivers) (IBMR-SK) R-E2, R-E3, R-E4 0,800 0,600

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. fitobentosu (Assessment of the biological quality elements - part phytobenthos) R-E4 0,70 0,42
Bułgaria Ocena ekologicznego stanu rzek w Bułgarii w oparciu o indeks okrzemkowy IPS (Ecological status assessment of rivers in Bulgaria based on IPS diatom index) R-E1a, R-E1b, R-E3 0,87 (krajowy typ R2, R4)

0,85 (krajowy typ R7, R8)

0,66 (krajowy typ R2, R4)

0,64 (krajowy typ R7, R8)

Republika Czeska System oceny rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Assessment system for rivers using phytobenthos) R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-EX4 0,80 0,60
Węgry Ocena ekologicznego stanu rzek w oparciu o okrzemki (Ecological status assessment for rivers based on diatoms) R-E2, R-E3, R-EX5 0,80 0,60
Rumunia Krajowa (rumuńska) metoda oceny stanu ekologicznego rzek w oparciu o fitobentos (National (Romanian) Assessment Method for Rivers Ecological Status based on Phytobenthos) (Diatoms) RO-AMRP R-E1a, R-E1b, R-E3 0,80 0,60
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos R-E4, R-EX5, R-EX6, R-EX7, R-EX8 0,80 0,60
Słowacja System oceny stanu ekologicznego rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Ecological status assessment system for rivers using phytobenthos) R-E1a, R-E1b, R-E2, R-E3, R-E4, R-EX4 0,90 0,70
Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Rzeki śródziemnomorskie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Zlewnia (km2) Geologia Reżim przepływu
R-M1 Małe strumienie śródziemnomorskie < 100 Podłoże mieszane (inne niż krzemianowe) Duże różnice sezonowe
R-M2 Średnie strumienie śródziemnomorskie 100-1 000 Podłoże mieszane (inne niż krzemianowe) Duże różnice sezonowe
R-M4 Śródziemnomorskie strumienie górskie Podłoże inne niż krzemianowe Duże różnice sezonowe
R-M5 Strumienie okresowe Okresowy

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

R-M1: Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia, Hiszpania

R-M2: Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Słowenia, Hiszpania

R-M4: Cypr, Francja, Grecja, Włochy, Hiszpania

R-M5: Cypr, Włochy, Portugalia, Słowenia, Hiszpania

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI ŚRÓDZIEMNOMORSKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

R-M1
Francja Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF T90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,700
Grecja Grecki system oceny (Hellenic Evaluation System-2) (HESY-2) 0,943 0,750
Włochy MacrOper (w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR ICMi) (MacrOper (based on STAR Intercalibration Common Metric Index ICMi)) 0,970 0,720
Portugalia Metoda oceny jakości biologicznej rzek - bezkręgowce bentosowe (IPtIN, IPtIS) (Rivers Biological Quality Assessment Method-Benthic Invertebrates (IPtIN, IPtIS)) 0,870 (typ 1) 0,678 (typ 1)
0,850 (typ 3) 0,686 (typ 3)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,800 0,600
Hiszpania Iberyjska grupa robocza ds. monitorowania biologicznego (IBMWP) (Iberian Biological Monitoring Working Party (IBMWP)) 0,845 0,698
Hiszpania Iberyjski śródziemnomorski indeks multimetryczny - z wykorzystaniem danych ilościowych (IMMi-T) (Iberian Mediterranean Multimetric Indexusing quantitative data (IMMi-T)) 0,811 0,707
R-M2
Bułgaria Irlandzki indeks biotyczny IBI (BG) (Irish Biotic Index (BG)) 0,800 0,600
Francja Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF T90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,700
Grecja Grecki system oceny (Hellenic Evaluation System-2) (HESY-2) 0,944 0,708
Włochy MacrOper (w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR ICMi) (MacrOper (based on STAR Intercalibration Common Metric Index ICMi)) 0,940 0,700
Portugalia Metoda oceny jakości biologicznej rzek - bezkręgowce bentosowe (IPtIN, IPtIS) (Rivers Biological Quality Assessment Method-Benthic Invertebrates (IPtIN, IPtIS)) 0,830 (typ 2) 0,693 (typ 2)
0,880 (typ 4) 0,676 (typ 4)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,800 0,600
Hiszpania Iberyjska grupa robocza ds. monitorowania biologicznego (IBMWP) (Iberian Biological Monitoring Working Party (IBMWP)) 0,845 0,698
Hiszpania Iberyjski śródziemnomorski indeks multimetryczny - z wykorzystaniem danych ilościowych (IMMi-T) (Iberian Mediterranean Multimetric Indexusing quantitative data (IMMi-T)) 0,811 0,707
R-M4
Cypr Wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny (Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)) 0,972 0,729
Francja Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). AFNOR NF T90-350 oraz arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,700
Grecja Grecki system oceny (Hellenic Evaluation System-2) (HESY-2) 0,850 0,637
Włochy MacrOper (w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR ICMi) (MacrOper (based on STAR Intercalibration Common Metric Index ICMi)) 0,940 0,700
Hiszpania Iberyjska grupa robocza ds. monitorowania biologicznego (IBMWP) (Iberian Biological Monitoring Working Party (IBMWP)) 0,840 0,700
Hiszpania Iberyjski śródziemnomorski indeks multimetryczny - z wykorzystaniem danych ilościowych (IMMi-T) (Iberian Mediterranean Multimetric Indexusing quantitative data (IMMi-T)) 0,850 0,694
R-M5
Cypr Wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny (Intercalibration Common Metric Index (STAR_ICMi)) 0,982 0,737
Grecja Grecki system oceny (Hellenic Evaluation System-2) (HESY-2) 0,963 0,673
Włochy MacrOper (w oparciu o wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny STAR ICMi) (MacrOper (based on STAR Intercalibration Common Metric Index ICMi)) 0,970 0,730
Portugalia Metoda oceny jakości biologicznej rzek - bezkręgowce bentosowe (IPtIN, IPtIS) (Rivers Biological Quality Assessment Method-Benthic Invertebrates (IPtIN, IPtIS)) 0,973 (typ 5) 0,705 (typ 5)
0,961 (typ 6) 0,708 (typ 6)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,800 0,600
Hiszpania Iberyjska grupa robocza ds. monitorowania biologicznego (IBMWP) (Iberian Biological Monitoring Working Party (IBMWP)) 0,830 0,630
Hiszpania Iberyjski śródziemnomorski indeks multimetryczny - z wykorzystaniem danych ilościowych (IMMi-T) (Iberian Mediterranean Multimetric Indexusing quantitative data (IMMi-T)) 0,830 0,620

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI ŚRÓDZIEMNOMORSKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

R-M1, M2, M4
Bułgaria (R-M1 i R-M2) RI (BG) (Indeks referencyjny (BG)) 0,640 0,350
Cypr IBMR - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR - Biological Macrophyte Index for Rivers) 0,795 0,596
Francja IBMR - Indice Biologique Macrophytique en Rivière Francuska norma NF T90-395 (2003-10-01) 0,930 0,745
Grecja IBMR - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR - Biological Macrophyte Index for Rivers) 0,750 0,560
Włochy IBMR - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR - Biological Macrophyte Index for Rivers) 0,900 0,800
Portugalia IBMR - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR - Biological Macrophyte Index for Rivers) 0,920 0,690
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti 0,800 0,600
Hiszpania IBMR - biologiczny indeks makrofitowy dla rzek (IBMR - Biological Macrophyte Index for Rivers) 0,950 0,740

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI ŚRÓDZIEMNOMORSKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

R-M1
Bułgaria IPS (Indice de polluosensibilité) 0,820 0,630
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,780
Grecja IPS (Coste w Cemagref, 1982) objęty interkalibracją (EQR IPS) 0,956 0,717
Włochy ICMi (wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny) (Intercalibration Common Metric Index) (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,800 0,610
Portugalia IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,970 (typ 1) 0,730 (typ 1)
0,910 (typ 3) 0,680 (typ 3)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,800 0,600
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,937 0,727
R-M2
Bułgaria IPDS (Indice de polluosensibilité) 0,820 0,630
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,780
Grecja IPS (Coste w Cemagref, 1982) objęty interkalibracją (EQR IPS) 0,953 0,732
Włochy Wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,800 0,610
Portugalia IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,910 (typ 2) 0,680 (typ 2)
0,970 (typ 4) 0,730 (typ 4)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,800 0,600
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,938 0,727
R-M4
Cypr IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,910 0,683
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF-T-90-354, grudzień 2007. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,940 0,780
Grecja IPS (Coste w Cemagref, 1982) objęty interkalibracją (EQR IPS) 0,932 0,716
Włochy Wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,800 0,610
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,935 0,727
R-M5
Cypr IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,958 0,718
Włochy Wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,880 0,650
Portugalia IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,800 (typ 5) 0,651 (typ 5)
0,940 (typ 6) 0,700 (typ 6)
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,800 0,600
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,935 0,700
Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Rzeki północne

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Powierzchnia zlewni (pasa)(km2) Wysokość n.p. m. i geomorfologia Zasadowość (meq/l) Materiał organiczny (mg Pt/l)
R-N1 Małe, nizinne, na podłożu krzemianowym, o umiarkowanej zasadowości wody 10-100 < 200 m n.p.m. lub

poniżej najwyższego

punktu linii brzegowej

0,2 - 1 < 30 (< 150 w Irlandii)
R-N3 Małe/średnie, nizinne, na podłożu organicznym, o niskiej zasadowości wody 10-1 000 < 0,2 > 30
R-N4 Średnie, nizinne, na podłożu krzemianowym, o umiarkowanej zasadowości wody 100-1 000 0,2 - 1 < 30
R-N5 Małe, wyżynne, na podłożu krzemianowym, o niskiej zasadowości wody 10-100 między obszarami nizinnymi a wyżynnymi < 0,2 < 30
R-N9 Małe/średnie wyżynne, na podłożu krzemianowym, o niskiej zasadowości wody, organiczne (humusowe) 10-1 000 między obszarami nizinnymi a wyżynnymi < 0,2 > 30

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

R-N1: Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

R-N3: Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

R-N4: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

R-N5: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

R-N9: Finlandia, Norwegia, Szwecja

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe (metody wrażliwe na zanieczyszczenia organiczne i ogólną degradację)

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Finlandia Zmieniona fińska metoda oceny bezkręgowców rzecznych (Revised Finnish river invertebrate fauna assessment method) 0,80 0,60
Irlandia System oceny jakości (wartość Q) (Quality Rating System (Q value)) 0,85 0,75
Norwegia ASPT 0,99 0,87
Szwecja Indeks DJ (DJ-index (Dahl i Johnson 2004)) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo Narzędzie klasyfikacji z wykorzystaniem bezkręgowców rzecznych (RICT) - Walley, Hawkes, Paisley & Trigg (WHPT) (River Invertebrate Classification Tool (RICT)- WHPT) 0,97 0,86
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe (metody wrażliwe na zakwaszenie)

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją Poniższe wyniki stosuje się do typów przejrzystych rzek o niskiej zasadowości

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Norwegia AcidIndex2 (zmodyfikowany Raddum index2) (zakwaszenie rzek) (Modified Raddum index2) (river acidification)) 0,675 0,515
Zjednoczone Królestwo - Szkocja WFD-AWIC 0,910 0,830
Zjednoczone Królestwo - Anglia i Walia WFD-AWIC 0,980 0,890

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją Poniższe wyniki stosuje się do typów humusowych rzek o niskiej zasadowości

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Szwecja MISA: multimetryczny indeks zakwaszenia strumieni z wykorzystaniem bezkręgowców (Multimetric Invertebrate Stream Acidification index) 0,550 0,400
Zjednoczone Królestwo WFD-AWIC 0,930 0,830

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Typ i kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

R-N3 i R-N9
Finlandia Indeks trofii TIc (Trophic Index TIc) 0,889 0,610
Szwecja Indeks trofii TIc (Trophic Index TIc) 0,889 0,610
Norwegia Indeks trofii TIc (Trophic Index TIc) 0,889 0,610

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "RZEKI PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos

Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Finlandia Fińska metoda oceny rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Finnish river phytobenthos method) 0,80 0,60
Szwecja Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) 0,89 0,74
Irlandia Zmieniona forma okrzemkowego indeksu trofii (TDI) (Revised form of Trophic Diatom Index (TDI)) 0,93 0,78
Zjednoczone Królestwo DARLEQ 2 1,00 0,75
Norwegia Wskaźnik stanu trofii dla peryfitonu (Periphyton Index of Trophic Status (PIT)) 0,99

(Ca ≤ 1 mg/l)

0,83
0,95

(Ca > 1 mg/l)

Kategoria wód Rzeki
Geograficzne grupy interkalibracji Wszystkie
Biologiczny element jakości Ryby

Przegląd grup regionalnych utworzonych do celów interkalibracji rzek w zakresie ryb:

Grupa nizinno-wyżynna - Belgia (Flandria), Belgia (Walonia), Francja, Niemcy, Niderlandy, Litwa, Luksemburg, Zjednoczone Królestwo (Anglia i Walia), Polska, Łotwa, Estonia, Dania, Węgry

Grupa nordycka - Finlandia, Irlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo (Szkocja i Irlandia Północna), Norwegia

Grupa górska alpejska - Austria, Francja, Niemcy, Słowenia, Włochy

Grupa śródziemnomorska i południowoatlantycka - Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Bułgaria

Grupa naddunajska - Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Grupa nizinno-wyżynna

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia - Flandria IBI dla biegu górnego i biegu nizinnego (Upstream and Lowland IBI) 0,850 0,650
Belgia - Walonia IBIP (Arrêté du Gouvernement wallon du 13 septembre 2012 relatif à l'identification, à la caractérisation et à la fixation des seuils d'état écologique applicables aux masses d'eau de surface et modifiant le Livre II du Code de l'Environnement, contenant le Code de l'Eau. Moniteur belge 12.10.2012) 0,958 0,792
Francja FBI - indeks ryb (Indice Poissons Rivière (IPR)). AFNOR NF-T-90-344. 1,131 0,835
Niemcy FIBS - fischbasiertes Bewertungssystem für Fließgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 1,086 0,592
Łotwa Łotewski indeks ryb (Latvian Fish Index) 0,880 0,660
Litwa Litewski indeks ryb rzecznych (Lithuanian River Fish Index) 0,940 0,720
Luksemburg Classification française DCE Indice Poissons Rivière (IPR). AFNOR NF-T-90-344 1,131 0,835
Niderlandy NLFISR 0,800 0,600
Polska Indeks EFI+PL 0,800 0,600

Grupa nordycka

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Finlandia Fiński indeks ryb (FiFi) - typ L2 (Finnish Fish Index (FiFi) - type L2) 0,665 0,499
Finlandia Fiński indeks ryb (FiFi) - typ L3 (Finnish Fish Index (FiFi) - type L3) 0,658 0,493
Finlandia Fiński indeks ryb (FiFi) - typ M1 (Finnish Fish Index (FiFi) - type M1) 0,709 0,532
Finlandia Fiński indeks ryb (FiFi) - typ M2 (Finnish Fish Index (FiFi) - type M2) 0,734 0,550
Finlandia Fiński indeks ryb (FiFi) - typ M3 (Finnish Fish Index (FiFi) - type M3) 0,723 0,542
Irlandia Irlandzki system klasyfikacji ryb 2 (Fish Classification Scheme 2 Ireland (FCS2)) 0,845 0,540
Szwecja Szwedzka metoda VIX (Swedish method VIX) 0,739 0,467
Zjednoczone Królestwo -Irlandia Północna IR_FCS2 0,845 0,540
Zjednoczone Królestwo - Szkocja FCS2 Scotland 0,850 0,600

Grupa śródziemnomorska

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Grecja Grecki indeks ryb (Hellenic Fish Index (HeFI)) 0,800 0,600
Portugalia Rybny indeks integralności biotycznej dla portugalskich strumieni płytkich F-IBIP (Fish-based Index of Biotic Integrity for Portuguese Wadeable Streams) 0,850 0,675
Hiszpania IBIMED - typ T2 0,816 0,705
Hiszpania IBIMED - typ T3 0,929 0,733
Hiszpania IBIMED - typ T4 0,864 0,758
Hiszpania IBIMED - typ T5 0,866 0,650
Hiszpania IBIMED - typ T6 0,916 0,764

Grupa alpejska

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria FIA 0,875 0,625
Francja FBI - indeks ryb (Indice Poissons Rivière (IPR)). AFNOR NF-T90-344 1,131 0,876
Niemcy FIBS - fischbasiertes Bewertungssystem für Fließgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 1,086 0,592
Włochy Indeks NISECI - nowy indeks ekologicznego stanu zasobów ryb (New Index of Ecological Status of Fish Communities) 0,800 0,520
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi rib 0,800 0,600

Grupa naddunajska

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria Bułgarski indeks ryb danego typu TsBRI (Type Specific Bulgarian Fish Index) 0,860 0,650
Republika Czeska Czeska metoda multimetryczna CZI (Czech multimetric method CZI) 0,780 0,585
Rumunia EFI+ Europejski indeks rybny (typ karpiowate przydenne) (EFI+ European Fish index (cyprinid wading type)) 0,939 0,700
Rumunia EFI+ Europejski indeks rybny (typ łososiowate) (EFI+ European Fish index (salmonid type)) 0,911 0,755
Słowacja Indeks rybny Słowacji FIS (Fish Index of Slovakia) 0,710 0,570
Kategoria wód Rzeki
Geograficzne grupy interkalibracji Wszystkie - bardzo duże rzeki

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka rzek Powierzchnia zlewni (pasa)(km2) Zasadowość (meq/l)
R-L1 Bardzo duże rzeki o niskiej zasadowości > 10 000 < 0,5
R-L2 Bardzo duże rzeki, zasadowość średnia do wysokiej > 10 000 > 0,5

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

R-L1: Finlandia, Norwegia, Szwecja

R-L2: Austria, Belgia (Flandria), Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "BARDZO DUŻE RZEKI"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. bezkręgowców bentosowych dla dużych rzek alpejskich (Assessment of the Biological Quality Elements - part benthic invertebrates) (for large alpine rivers) 0,80 0,60
Austria Słowacka ocena bezkręgowców bentosowych w dużych rzekach (dla dużych rzek nizinnych) (Slovak assessment of benthic invertebrates in large rivers (for large lowland rivers) 0,80 0,60
Belgia (Flandria) Flandryjski multimetryczny indeks makrobezkręgowców MMIF (Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders - MMIF) 0,90 0,70
Bułgaria mRBA - zmodyfikowana szybka ocena biologiczna (Modified Rapid Biological Assessment) 0,80 0,60
Chorwacja System oceny stanu ekologicznego z wykorzystaniem bezkręgowców bentosowych w bardzo dużych rzekach (Ecological status assessment system based on benthic invertebrates in very large rivers) 0,80 0,60
Republika Czeska Czeski system oceny ekologicznego stanu dużych głębokich rzek z wykorzystaniem makrobezkręgowców bentosowych (Czech system for ecological status assessment of large nonwadeable rivers using benthic macroinvertebrates) 0,80 0,60
Niemcy Niemiecki PTI - Potamon-Typie-Index 0,80 0,60
Estonia Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - makrobezkręgowce w dużych rzekach (Estonian surface water ecological quality assessment - large river macroinvertebrates) 0,90 0,70
Hiszpania Iberyjska grupa robocza ds. monitorowania biologicznego IBMWP (Iberian Biological Monitoring Working Party) 0,79 0,48
Finlandia Zmieniona fińska metoda oceny bezkręgowców rzecznych (Revised Finnish river invertebrate fauna assessment method) 0,80 0,60
Węgry Węgierski multimetryczny indeks makrobezkręgowców dla dużych i bardzo dużych rzek (Hungary HMMI_II - Hungarian Multimetric Macroinvertebrate Index for large and very large rivers) 0,80 0,60
Włochy ISA (Indice per la classificazione sulla base dei Substrati Artificiali) - rzeki śródziemnomorskie (mediterranean rivers) 0,94 0,70
Włochy ISA (Indice per la classificazione sulla base dei Substrati Artificiali) - rzeki nieśródziemnomorskie (nonmediterranean rivers) 0,96 0,72
Litwa Litewski indeks makrobezkręgowców rzecznych (Lithuanian River Macroinvertebrate Index) 0,80 0,60
Łotwa Łotewski indeks makrobezkręgowców w dużych rzekach (LRMI - Latvian large River Macroinvertebrate Index) 0,88 0,63
Niderlandy Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural water types) 0,80 0,60
Norwegia Norweski ASPT - średni wynik na takson (Norway ASPT - Average Score Per Taxon) 0,99 0,87
Polska RIVECOmacro - MMI_PL 0,91 0,71
Rumunia Metoda oceny stanu ekologicznego części wód z wykorzystaniem makrobezkręgowców ECO-BENT (Assessment method for ecological status of water bodies based on macroinvertebrates) 0,79 0,53
Szwecja ASPT - średni wynik na takson i indeks DJ 0,80 0,60
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,80 0,60
Słowacja Słowacka metoda oceny bezkręgowców bentosowych w dużych rzekach (Slovak assessment of benthic invertebrates in large rivers) 0,80 0,60

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "BARDZO DUŻE RZEKI"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Niemiecki indeks PhytoFluss-Index 4.0 0,80 0,60
Belgia (Flandria) Niemiecki indeks PhytoFluss-Index 2.0 0,80 0,60
Bułgaria Niemiecki indeks PhytoFluss-Index 4.0 0,80 0,60
Chorwacja Węgierski indeks fitoplanktonu w rzekach HRPI (Hungarian River Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Republika Czeska CZ - Metoda oceny stanu ekologicznego rzek z wykorzystaniem fitoplanktonu (Assessment method for ecological status of rivers based on phytoplankton) 0,80 0,60
Niemcy Niemiecki indeks PhytoFluss-Index 0,80 0,60
Estonia EST_PHYPLA_R - estoński indeks fitoplanktonu w dużych rzekach (Estonian Large River Phytoplankton Index) 0,85 0,65
Węgry Węgierski indeks fitoplanktonu w rzekach HRPI (Hungarian River Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Litwa Niemiecki indeks PhytoFluss-Index dla rzek nizinnych typu 15.2 (German PhytoFluss-Index for lowland rivers of type 15.2) 0,80 0,60
Łotwa Łotewski indeks fitoplanktonu w dużych rzekach (Latvian Large River Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Polska Wskaźnik IFPL - metoda oceny dużych rzek z wykorzystaniem fitoplanktonu 1,08 0,92
Rumunia Metoda oceny stanu ekologicznego części wód z wykorzystaniem fitoplanktonu ECO-FITO (Assessment Method for Ecological Status of the Water Bodies based on Phytoplankton) 0,92 0,76
Słowacja Phytoplankton-SK - Słowacka ocena fitoplanktonu w dużych rzekach (Slovak assessment of phytoplankton in large rivers) 0,80 0,60

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "BARDZO DUŻE RZEKI"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

R-L1
Finlandia Fińska metoda oceny rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Finnish river phytobenthos method) 0,80 0,60
Szwecja Glony bentosowe w wodzie płynącej - analiza okrzemkowa (Benthic algae in running water - diatom analysis) 0,89 0,74
R-L2
Austria Ocena biologicznych elementów jakości - część dot. fitobentosu (Assessment of the biological quality elements - part phytobenthos) 0,85 0,57
Bułgaria IPS (Indice de Polluo-Sensibilité) 0,76 0,58
Republika Czeska System oceny rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Assessment system for rivers using phytobenthos) 0,80 0,60
Estonia Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - fitobentos rzeczny (Estonian surface water ecological quality assessment - river phytobenthos) 0,83 0,64
Francja IBD 2007 (Coste i in., Ecol. Ind. 2009). AFNOR NF T90-354, kwiecień 2016. Arrêté ministériel du 25 janvier 2010 modifié relatif aux méthodes et critères d'évaluation de l'état écologique {...} des eaux de surface 0,92 0,76
Hiszpania IPS (Coste w Cemagref, 1982) 0,68 0,48
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Fließgewässern zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Diatomeen 0,725 0,55
Chorwacja System oceny ekologicznego stanu rzek dla fitobentosu w oparciu o okrzemki (Ecological status assessment system for phytobenthos in rivers based on diatoms) 0,8 0,61
Węgry Ocena ekologicznego stanu rzek w oparciu o okrzemki (Ecological status assessment for rivers based on diatoms) 0,762 0,60
Włochy ICMi (wspólny interkalibracyjny wskaźnik wielometryczny) (Intercalibration Common Metric Index) (Mancini & Sollazzo, 2009) 0,89 (krajowy typ C) 0,70 (krajowy typ C)
0,82 (krajowy typ M3) 0,62 (krajowy typ M3)
Niderlandy Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural water types) 0,80 0,60
Portugalia IPS - Indeks specyficznej wrażliwości na zanieczyszczenia (Specific Pollution Sensitivity Index) 0,90 (typ krajowy R_GRS/rzeka Guadiana) 0,67 (typ krajowy

R_GRS/rzeka

Guadiana)

Słowacja System oceny stanu ekologicznego rzek z wykorzystaniem fitobentosu (Ecological status assessment system for rivers using phytobenthos) 0,90 0,70
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja vodotokov na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,80 0,60
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora alpejskie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Wysokość n.p. m. (m) Średnia głębokość (m) Zasadowość (meq/l) Wielkość jeziora (km2)
L-AL3 Nizinne lub wyżynne, głębokie, o umiarkowanej do wysokiej zasadowości wody (wpływ alpejski), duże 50 - 800 > 15 > 1 > 0,5
L-AL4 Wyżynne, płytkie, o umiarkowanej do wysokiej zasadowości wody (wpływ alpejski), duże 200-800 3-15 > 1 > 0,5

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ L-AL3: Austria, Francja, Niemcy, Włochy i Słowenia

Typ L-AL4: Austria, Francja, Niemcy, Włochy

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA ALEPJSKIE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria Ocena biologicznych elementów jakości, część B2 - fitoplankton (Evaluation of the biological quality elements, Part B2 - phytoplankton) 0,80 0,60
Francja IPLAC - Indeks fitoplanktonu dla jezior (Indice Phytoplancton Lacustre) 0,80 0,60
Niemcy PSI (Phyto-Seen-Index) - Bewertungsverfahren für Seen mittels Phytoplankton zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 0,80 0,60
Włochy Włoska metoda oceny z wykorzystaniem fitoplanktonu (IPAM) (Italian Phytoplankton Assessment Method (IPAM)) 0,80 0,60
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitoplanktona 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA ALEPJSKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ interkalibracyjny Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria AIM dla jezior (austriacki indeks makrofitowy dla jezior) (AIM for Lakes, Austrian Index Macrophytes for lakes) L-AL3+

L-AL4

0,80 0,60
Francja IBML - francuski indeks makrofitowy dla jezior (Indice Biologique Macrophytique en Lacs) L-AL3+

L-AL4

0,92 0,72
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Makrophyten L-AL3+

L-AL4

0,76 0,51
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Makrophyten und Phytobenthos LAL4 0,74 0,47
Włochy MacroIMMI (indeks makrofitowy do oceny jakości ekologicznej jezior we Włoszech (Macrophytic index for the evaluation of the ecological quality of the Italian lakes) L-AL3+

L-AL4

0,80 0,60
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitobentosa in makrofitov, makrofiti L-AL3 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA ALEPJSKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,80 0,60
Niemcy AESHNA - Bewertungsverfahren für das eulitorale Makrozoobenthos in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA ALEPJSKIE"

Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Austria ALFI - austriacki jeziorowy indeks rybny: indeks multimetryczny do oceny stanu ekologicznego jezior alpejskich w oparciu o ryby (ALFI, Austrian lake fish index: A multimetric index to assess the ecological status of alpine lakes based on fish fauna) 0,80 0,60
Niemcy DeLFI_SITE - Deutsches probennahmestandort-spezifisches Bewertungsverfahren für Fische in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie 0,85 0,69
Włochy Indeks rybny dla jezior (LFI) (Lake Fish Index) 0,82 0,64
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora centralne/bałtyckie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Wysokość n.p. m. (m) Średnia głębokość (m) Zasadowość (meq/l) Czas retencji (lata)
L-CB1 Nizinne, płytkie, na podłożu wapiennym < 200 3-15 > 1 1-10
L-CB2 Nizinne, bardzo płytkie, na podłożu wapiennym < 200 < 3 > 1 0,1-1

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Typ L-CB1: Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Polska, Zjednoczone Królestwo

Typ L-CB2: Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Polska, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia (Flandria) Flamandzka fitoplanktonowa metoda oceny dla jezior (Flemish phytoplankton assessment method for lakes) 0,80 0,60
Dania Duński indeks fitoplanktonowy dla jezior (Danish Lake Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Estonia Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - fitoplankton jeziorny (Estonian surface water ecological quality assessment - lake phytoplankton) 0,80 0,60
Niemcy PSI (Phyto-Seen-Index) - Bewertungsverfahren für Seen mittels Phytoplankton zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland - German Phyto-Lake-Index (Phyto-See-Index) (niemiecki indeks fitoplanktonowy dla jezior) 0,80 0,60
Irlandia Irlandzki indeks fitoplanktonowy dla jezior (IE Lake Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Łotwa Łotewski indeks fitoplanktonowy dla jezior (Latvian Lake Phytoplankton Index) 0,81 0,61
Litwa Niemiecki indeks fitoplanktonowy PSI (German Phytoplankton Index) 0,81 0,61
Niderlandy Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural water types) 0,80 0,60
Polska Indeks Fitoplanktonowy dla Polskich Jezior (PMPL) (Phytoplankton method for Polish Lakes, PMPL) 0,80 0,60
UK Fitoplanktonowe narzędzie oceny jezior z modułem niepewności (Phytoplankton Lake Assessment Tool with Uncertainty Module (PLUTO)) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Typ interkalibracyjny Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia (Flandria) Flamandzki system oceny z wykorzystaniem makrofitów (Flemish macrophyte assessment system) Wszystkie typy 0,80 0,60
Dania Duński indeks makrofitów jeziornych (Danish Lake Macrophytes Index) Wszystkie typy 0,80 0,60
Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - makrofity jeziorne (Estonian surface water ecological quality assessment - lake macrophytes) LCB1 0,78 0,52
Estonia LCB2 0,76 0,50
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Makrophyten Wszystkie typy 0,80 0,60
Łotwa Łotewska makrofitowa metoda oceny (Latvian macrophyte assessment method) Wszystkie typy 0,80 0,60
Litwa Litewski makrofitowy indeks jezior (Lithuanian Lake Macrophyte Index) Wszystkie typy 0,75 0,50
Niderlandy Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural water types) Wszystkie typy 0,80 0,60
Polska Makrofitowy Wskaźnik Stanu Ekologicznego ESMI (multimetryczny) (Macrophyte based indication method for lakes - Ecological Status Macrophyte Index ESMI (multimetric) Wszystkie typy 0,68 0,41
UK Lake LEAFPACS 2 (*) Wszystkie typy 0,80 0,66
(*) Będzie stosowane w Anglii, Walii i Szkocji

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Dobry/ umiarkowany
Belgia (Flandria) Flandryjski multimetryczny indeks makrobezkręgowców MMIF (Multimetric Macroinvertebrate Index Flanders - MMIF) 0,90 0,70
Estonia Estoński system oceny jakości ekologicznej wód powierzchniowych - makrobezkręgowce jeziorne (Estonian surface water ecological quality assessment - lake macroinvertebrates) 0,86 0,70
Niemcy AESHNA - Bewertungsverfahren für das eulitorale Makrozoobenthos in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 0,80 0,60
Łotwa Łotewski multimetryczny indeks makrobezkręgowców jeziornych (Latvian Lake Macroinvertebrate Multimetric Index (LLMMI)) 0,85 0,52
Litwa Litewski indeks makrobezkręgowców jeziornych (Lithuanian Lake Macroinvertebrate Index) 0,74 0,50
Niderlandy Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFDi - Metric for Natural Watertypes) 0,80 0,60
UK Metoda oceny z wykorzystaniem wylinek poczwarkowych Chironomidae (CPET) (Chironomid Pupal Exuvial Technique (CPET)) 0,77 0,64

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA CENTRALNE-BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Ryby

Opis wspólnych typów interkalibracyjnych

Typ Charakterystyka jezior Wysokość n.p. m. (m) Średnia głębokość (m) Zasadowość (meq/l) Czas retencji (lata)
L-CB1 Nizinne, płytkie, na podłożu wapiennym < 200 3-15 > 1 1-10
L-CB2 Nizinne, bardzo płytkie, na podłożu wapiennym < 200 < 3 > 1 0,1-1
L-CB3 Nizinne, płytkie, małe, na podłożu krzemionkowym (umiarkowana zasadowość wody) < 200 3-15 0,2-1 1-10
L-CB4 Silnie zmienione części wód 200-700 3-30 > 0,2 0,1-5

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Typ L-CB1: Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Polska, Zjednoczone Królestwo

Typ L-CB2: Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niderlandy, Polska, Zjednoczone Królestwo

Typ L-CB3: Belgia, Dania, Estonia, Francja, Łotwa, Polska

Typ L-CB4: Republika Czeska

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Dobry/ umiarkowany
Republika Czeska CZ-FBI 0,870 0,619
Dania Duński indeks ryb jeziornych (Danish Lake Fish Index) 0,75 0,54
EE LAFIEE 0,80 0,61
Niemcy DeLFI_SITE - Deutsches probennahmestandort-spezifisches Bewertungsverfahren für Fische in Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie 0,95 0,80
Francja ELFI - europejski indeks ryb jeziornych (Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)) 0,73 0,49
Łotwa Łotewski indeks ryb jeziornych (Latvian Lake Fish Index) 0,76 0,57
Litwa Litewski indeks ryb jeziornych (Lithuanian Lake Fish Index) 0,865 0,605
Niderlandy VISMAATLAT 0,80 0,60
Polska Jeziorowy Indeks Rybny LFI+ PL 0,866 0,595
Polska Jeziorowy Indeks Rybny LFI EN-PL 0,804 0,557
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora wschodnie kontynentalne

Opis wspólnych typów interkalibracyjnych

Typ Charakterystyka jezior Wysokość n.p. m. (m) Średnia głębokość (m) Zasadowość (meq/l) Przewodność (μS/cm)
L-EC1 Nizinne, bardzo płytkie, woda twarda < 200 < 6 1-4 300-1 000

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Typ L-EC1: Bułgaria, Węgry, Rumunia

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "JEZIORA WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria HLPI - Węgierski indeks fitoplanktonowy dla jezior (Hungarian lake phytoplankton index) 0,80 0,60
Węgry HLPI - Węgierski indeks fitoplanktonowy dla jezior (Hungarian lake phytoplankton index) 0,80 0,60
Rumunia HLPI - Węgierski indeks fitoplanktonowy dla jezior (Hungarian lake phytoplankton index) 0,80 0,60

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "JEZIORA WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
B. dobry/dobry Granica Dobry/

umiarkowany

Granica

Bułgaria RI-BG - zmieniony indeks referencyjny (Adapted Reference Index) 0,83 0,58
Węgry HU-RI - zmieniony indeks referencyjny (Adapted Reference Index) 0,89 0,67
Rumunia MIRO - Indeks makrofitowy dla jezior rumuńskich (zmieniony indeks referencyjny) (Macrophyte Index for Romanian Lakes (Adapted Reference Index)) 0,86 0,66

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "JEZIORA WSCHODNIE KONTYNENTALNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Dobry/

umiarkowany

Granica

Bułgaria HMMI_lakes - węgierski makrozoobentosowy indeks multimetryczny dla jezior (Hungarian Macrozoobenton Multimetric Index for Lakes) 0,85 0,65
Węgry HMMI_lakes - węgierski makrozoobentosowy indeks multimetryczny dla jezior (Hungarian Macrozoobenton Multimetric Index for Lakes) 0,85 0,65
Rumunia ECO-NL-BENT - rumuński system oceny stanu ekologicznego jezior naturalnych z wykorzystaniem bezkręgowców bentosowych (Romanian ecological status assessment system for natural lakes using benthic invertebrates) 0,93 0,60

GEOGRAFICZNA GRUPA INTERKALIBRACJI "JEZIORA WSCHODNIE"

Biologiczny element jakości Ryby

INTERKALIBRACJA NIE ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA

Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora śródziemnomorskie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Wysokość

n.p.m.

(m)

Średnioroczne

opady atmosferyczne

(mm)

i temperatura

(oC)

Średnia głębokość (m) Obszar (km2) Zlewnia (km2) Zasadowość (meq/l)
L-M5/7 Zbiorniki wodne, głębokie, duże, na podłożu krzemianowym, na terenach "podmokłych" < 1 000 > 800 lub < 15 > 15 0,5-50 < 20 000 < 1
L-M8 Zbiorniki wodne, głębokie, duże, na podłożu wapiennym < 1 000 - > 15 0,5-50 < 20 000 > 1

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Typ L-M5/7: Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania

Typ L-M8: Cypr, Francja, Grecja, Włochy, Hiszpania

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton
Kraj i typ Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
B. dobry/dobry Granica Dobry/

umiarkowany

Granica

LM 5/7
Francja IPLAC - Indeks fitoplanktonu dla jezior (Indice Phytoplancton Lacustre) brak danych (*) 0,60
Grecja Nowy śródziemnomorski system oceny dla zbiorników (NMASRP) (New Mediterranean Assessment System for Reservoirs, NMASRP) brak danych (*) 0,60
Włochy Nowa metoda włoska NITMET (New Italian Method, NITMET) brak danych (*) 0,60
Portugalia Metoda oceny jakości biologicznej zbiorników - fitoplankton (nowy śródziemnomorski system oceny fitoplanktonu w zbiornikach: NMASRP (Reservoirs Biological Quality Assessment Method - Phytoplankton (New Mediterranean Assessment System for Reservoirs Phytoplankton: NMASRP)). brak danych (*) 0,60
Hiszpania Śródziemnomorski system oceny fitoplanktonu w zbiornikach (MASRP) (Mediterranean Assessment System for Reservoirs Phytoplankton, MASRP) brak danych (*) 0,58
L-M8
Cypr Nowy śródziemnomorski system oceny fitoplanktonu

w zbiornikach (NMASRP) (New Mediterranean Assessment

System for Reservoirs Phytoplankton, NMASRP)

brak danych (*) 0,60
Francja IPLAC - Indeks fitoplanktonu dla jezior (Indice Phytoplancton Lacustre) brak danych (*) 0,60
Grecja Nowy śródziemnomorski system oceny dla zbiorników (NMASRP) (New Mediterranean Assessment System for Reservoirs, NMASRP) brak danych (*) 0,60
Włochy Nowa metoda włoska NITMET (New Italian Method, NITMET) brak danych (*) 0,60
Hiszpania Śródziemnomorski system oceny fitoplanktonu w zbiornikach (MASRP) (Mediterranean Assessment System for Reservoirs Phytoplankton, MASRP) brak danych (*) 0,60
(*) Granicy stanów b. dobrego/dobrego dla zbiorników nie definiuje się (zarówno typy LM5/7, jak i LM8 są zbiornikami)
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora północne

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Wysokość n.p. m. (m) Średnia głębokość (m) Zasadowość (meq/l) Barwa (mg Pt/l)
L-N1 Nizinne, płytkie, o umiarkowanej zasadowości wody, przejrzyste < 200 3-15 0,2-1 < 30
L-N2a Nizinne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste < 200 3-15 < 0,2 < 30
L-N2b Nizinne, głębokie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste < 200 > 15 < 0,2 < 30
L-N3a Nizinne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, mezohumusowe < 200 3-15 < 0,2 30-90
L-N5 Wyżynne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste 200-800 3-15 < 0,2 < 30
L-N6a Wyżynne, płytkie, o niskiej zasadowości wody, mezohumusowe 200-800 3-15 < 0,2 30-90
L-N8a Nizinne, płytkie, o umiarkowanej zasadowości wody, mezohumusowe < 200 3-15 0,2-1 30-90

Typy L-N1, L-N2a, L-N3a, LN-8a: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ L-N2b: Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typy L-N5, L-N6a: Norwegia, Szwecja

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
B. dobry/dobry Granica Dobry/

umiarkowany

Granica

Finlandia Fińska fitoplanktonowa metoda oceny jezior (Finnish phytoplankton assessment method for lakes) 0,80 0,60
Irlandia Irlandzki indeks fitoplanktonowy dla jezior (IE Lake Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Norwegia Metoda klasyfikacji stanu ekologicznego jezior z wykorzystaniem fitoplanktonu (Lake phytoplankton ecological status classification method) 0,80 0,60
Szwecja Metody oceny ekologicznej jezior; wskaźnik jakości: fitoplankton (Ecological assessment methods for lakes. quality factor phytoplankton) 0,80 0,60
UK Fitoplanktonowe narzędzie oceny jezior z modułem niepewności (Phytoplankton Lake Assessment Tool with Uncertainty Module (PLUTO)) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Zasadowość (meq/l) Barwa (mg Pt/l)
L-N-M 101 O niskiej zasadowości wody, przejrzyste 0,05-0,2 < 30
L-N-M 102 O niskiej zasadowości wody, humusowe 0,05-0,2 > 30
L-N-M 201 O umiarkowanej zasadowości wody, przejrzyste 0,2-1,0 < 30
L-N-M 202 O umiarkowanej zasadowości wody, humusowe 0,2-1,0 > 30
L-N-M 301a O wysokiej zasadowości wody, przejrzyste, podtyp atlantycki > 1,0 < 30
L-N-M 302 a O wysokiej zasadowości wody, humusowe, podtyp atlantycki > 1,0 > 30

Typy 101, 102, 201 i 202: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ 301a: Irlandia, Zjednoczone Królestwo

Typ 302a: Irlandia, Zjednoczone Królestwo

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów b. dobrego/ dobrego Dobry/umiarkowany
Finlandia Fiński system klasyfikacji w oparciu o makrofity (Finnmac) (Finnish macrophyte classification system, Finnmac) 0,8 (wszystkie typy) 0,6 (wszystkie typy)
Irlandia Indeks makrofitów swobodnie pływających (Free Macrophyte Index) 0,9 (wszystkie typy) 0,68 (wszystkie typy)
Norwegia Krajowy indeks makrofitowy (indeks trofii TIc) (National macrophyte index (Trophic Index - TIc)) Typ 101: 0,98

Typ 102: 0,96

Typ 201: 0,95

Typ 202: 0,99

Typ 101: 0,87

Typ 102: 0,87

Typ 201: 0,75

Typ 202: 0,77

Szwecja Makrofitowy indeks trofii TMI (Trophic Macrophyte Index TMI) Typ 101: 0,93

Typ 102: 0,93

Typ 201: 0,89

Typ 202: 0,91

Typ 101: 0,80

Typ 102: 0,83

Typ 201: 0,78

Typ 202: 0,78

UK Lake LEAFPACS 2 (*) 0,8 (wszystkie typy) 0,66 (wszystkie typy)
UK Indeks makrofitów swobodnie pływających (Free Macrophyte Index) (**) 0,9 (wszystkie typy) 0,68 (wszystkie typy)
(*) Będzie stosowany w Anglii, Walii i Szkocji

(**) Będzie stosowane także w Zjednoczonym Królestwie (Irlandia Północna)

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Ekoregion Wysokość n.p.m. (m) Zasadowość (meq/l) Barwa (mg Pt/l)
Zakwaszenie strefy przybrzeżnej (litoralu) jeziora
L-N-BF1 Nizinno-wyżynne, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste brak danych < 800 0,05-0,2 < 30
Eutrofizacja strefy głębinowej (profundalu) jeziora
L-N-BF2 Ekoregion 22, o niskiej zasadowości wody, przejrzyste i humusowe 22 Powierzchnia > 1 km2, maks. głębokość > 6 m < 0,2 brak danych

Typ L-N-BF1: Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Finlandia

Typ L-N-BF2: Finlandia, Szwecja

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
B. dobry/dobry Dobry/ umiarkowany
Zakwaszenie strefy przybrzeżnej (litoralu) jeziora
Norwegia MultiClear: multimetryczny indeks dla jezior przejrzystych na podstawie bezkręgowców (Multimetric Invertebrate Index for Clear Lakes) 0,95 0,74
Szwecja MILA: multimetryczny indeks zakwaszenia jezior z wykorzystaniem bezkręgowców (Multimetric Invertebrate Lake Acidification index) 0,85 0,60
UK Indeks zakwaszenia jezior z wykorzystaniem makrobezkregowców LAMM (LAMM, Lake Acidification Macroinvertebrate Metric) 0,86 0,70
Eutrofizacja strefy głębinowej (profundalu) jeziora
Finlandia Zmieniona fińska metoda oceny bezkręgowców jeziornych (Revised Finnish lake invertebrate fauna assessment method) (PICM) 0,80 0,60
Szwecja BQI (bentosowy indeks jakości) (Benthic Quality Index) 0,84 0,67

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "JEZIORA PÓŁNOCNE"

Biologiczny element jakości Ryby

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Obszar jeziora (km2) Zasadowość (meq/l) Barwa (mg Pt/l)
L-N-F1 Dimiktyczne jeziora przejrzyste < 40 < 0,2 < 30
L-N-F2 Dimiktyczne jeziora humusowe < 5 < 0,2 30-90

Typ L-N-F1: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ L-N-F2: Irlandia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Eutrofizacja
Finlandia EQR4 0,80 0,60
Irlandia FIL2 0,76 0,53
Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) FIL2 0,76 0,53
Norwegia EindexW3 0,75 0,56
Szwecja EindexW3 0,75 0,56
Zakwaszenie
Norwegia AindexW5 0,74 0,55
Szwecja AindexW5 0,74 0,55
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Przekrojowa GGI dla fitobentosu

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka jezior Zasadowość (meq/l) Ekoregiony
HA Jeziora o wysokiej zasadowości wody > 1 alpejskie, centralne-bałtyckie, wschodnie kontynentalne, śródziemnomorskie
MA Jeziora o umiarkowanej zasadowości wody 0,2-1 alpejskie, centralne-bałtyckie, wschodnie kontynentalne, śródziemnomorskie, północne
LA Jeziora o niskiej zasadowości wody < 0,2 Północne

Typ HA: Belgia, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Polska, Szwecja, Słowenia, Zjednoczone Królestwo

Typ MA: Belgia, Finlandia, Irlandia, Włochy, Rumunia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Typ LA: Finlandia, Irlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo

Kraj i typ Krajowe metody klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ HA
Belgia (Flandria) Proporcje wrażliwyc h i odpornych na dane oddziaływanie okrzemek PISIAD (Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms - PISIAD) 0,80 0,60
Niemcy Verfahrensanleitung für die ökologische Bewertung von Seen zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie: Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB), Modul Phytobenthos 0,80 0,55
Węgry MIL - Indeks multimetryczny dla jezior (Multimetric Index for Lakes) 0,80 0,69
Irlandia Okrzemkowy indeks trofii dla jezior IE (Lake Trophic Diatom Index, IE) 0,90 0,63
Włochy Włoska krajowa metoda oceny jakości ekologicznej jezior z wykorzystaniem okrzemek bentosowych (Italian national method for the evaluation of the ecological quality of lake waterbodies using benthic diatoms) (EPI-L) 0,75 0,5
Litwa Litewski indeks fitobentosu w jeziorach (Lithuanian Lake Phytobenthos Index) 0,63 0,47
Polska Multimetryczny Indeks Okrzemkowy dla Jezior IOJ (Multimetric Diatom Index for Lakes) 0,91 0,76
Szwecja IPS 0,89 0,74
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi fitobentosa in makrofitov, fitobentos 0,80 0,60
UK DARLEQ 2 0,92 0,70
Typ MA
Belgia (Flandria) Proporcje wrażliwych i odpornych na dane oddziaływanie okrzemek PISIAD (Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms - PISIAD) 0,80 0,60
Finlandia Fińska metoda oceny fitobentosu w jeziorach (Finnish lake phytobenthos method) 0,80 0,60
Irlandia Okrzemkowy indeks trofii dla jezior IE (Lake Trophic Diatom Index, IE) 0,90 0,63
Włochy Włoska krajowa metoda oceny jakości ekologicznej jezior z wykorzystaniem okrzemek bentosowych (Italian national method for the evaluation of the ecological quality of lake waterbodies using benthic diatoms) (EPI-L) 0,75 0,5
Rumunia Krajowa (rumuńska) metoda oceny stanu ekologicznego naturalnych jezior z wykorzystaniem fitobentosu (okrzemki) (National (Romanian) Assessment Method for Natural Lakes Ecological Status based on Phytobenthos (Diatoms)) RO-AMLP 0,80 0,60
Szwecja IPS 0,89 0,74
UK DARLEQ 2 0,93 0,66
Typ LA
Irlandia Okrzemkowy indeks trofii dla jezior IE (Lake Trophic Diatom Index, IE) 0,90 0,66
UK DARLEQ 2 0,92 0,70
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Bałtyckie

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Zasolenie wód

powierzchniowych

(psu)

Zasolenie wód

głębinowych

(psu)

Ekspozycja Liczba dni utrzymywania się pokrywy lodowej Inne cechy charakterystyczne
BC1 0,5-6 Oligohalinowe 1-6 Wyeksponowane 90-150 Stanowiska w cieśninie Kvarken i na Morzu Botnickim sięgające do Morza Archipelagowego (w odniesieniu do fitoplanktonu Morza Archipelagowego nie uwzględnia się; jest ono włączone do typu BC9) Wpływ substancji humusowych
BC2 6-22 Mezohalinowe 2-6 Bardzo osłonięte Zalewy
BC3 3-6 Oligohalinowe 3-6 Osłonięte 90-150 Fińskie i estońskie wybrzeża Zatoki Fińskiej
BC4 5-8 Mezohalinowe niższe 5-8 Osłonięte < 90 Stanowiska w Estonii i Łotwie w Zatoce Ryskiej
BC5 6-8 Mezohalinowe niższe 6-12 Wyeksponowane < 90 Stanowiska w południowowschodniej części Morza Bałtyckiego wzdłuż wybrzeża Łotwy, Litwy i Polski
BC6 8-12 Mezohalinowe średnie 8-12 Osłonięte < 90 Stanowiska na Bałtyku Zachodnim

wzdłuż południowego wybrzeża

Szwecji i południowowschodniego

wybrzeża Danii

BC7 6-8 Mezohalinowe średnie 8-11 Wyeksponowane < 90 Zachodnie wybrzeże Polski i wschodnie wybrzeże Niemiec
BC8 13-18 Mezohalinowe wyższe 18-23 Osłonięte < 90 Niemieckie i duńskie wybrzeże Bałtyku Zachodniego
BC9 3-6 Mezohalinowe niższe 3-6 Umiarkowanie wyeksponowane do wyeksponowanych 90-150 Stanowiska w zachodniej części Zatoki Fińskiej, Morze Archipelagowe i archipelag Askö (tylko dla fito-planktonu)

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ BC1: Finlandia, Szwecja

Typ BC2: Niemcy

Typ BC3: Estonia, Finlandia

Typ BC4: Estonia, Łotwa

Typ BC5: Łotwa, Litwa

Typ BC6: Szwecja, Dania

Typ BC7: Niemcy, Polska

Typ BC8: Niemcy, Dania

Typ BC9: Finlandia, Szwecja, Estonia (typ dotyczy wyłącznie fitoplanktonu)

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE BAŁTYCKIE" Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC7
Niemcy Niemiecka metoda fitoplanktonowa dla wód przybrzeżnych (German coastal phytoplankton method) 0,8 0,6
Polska Polska metoda fitoplanktonowa dla wód przybrzeżnych (Polish coastal phytoplankton method) 0,8 0,6
BC8
Dania Duńska metoda fitoplanktonowa dla wód przybrzeżnych (Danish coastal phytoplankton method) 0,8 0,6
Niemcy Niemiecka metoda fitoplanktonowa dla wód przybrzeżnych (German coastal phytoplankton method) 0,8 0,6

Wyniki dla parametru określającego biomasę (chlorofil "a"):

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego
BC1
Finlandia (Kvarken - obszar zewnętrzny) 0,76 0,59 1,7 2,2
Finlandia (Morze Botnickie - obszar zewnętrzny) 0,78 0,60 1,6 2,1
Szwecja (Kvarken - obszar zewnętrzny) 0,75 0,58 1,6 2,1
Szwecja (Morze Botnickie - obszar zewnętrzny) 0,80 0,60 1,5 2,0
BC4
Estonia 0,830 0,670 2,4 3,0
Łotwa 0,82 0,67 2,2 2,7
BC5
Łotwa 0,650 0,390 1,85 3,1
Litwa 0,880 0,600 2,5 4,9
BC6
Dania 0,78 0,62 1,36 1,72
Szwecja 0,79 0,64 1,44 1,78
BC9
Estonia 0,82 0,67 2,20 2,70
Finlandia 0,79 0,65 1,90 2,30
Szwecja 0,80 0,67 1,50 1,80

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC3
Estonia EPI - estoński indeks dla wód przybrzeżnych na podstawie fitobentosu (glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe) (Estonian coastal water phytobenthos Index (macroalgae and angiosperms)) 0,98 0,86
Finlandia Graniczna głębokość występowania morszczynu (glony makroskopowe) (Fucus depth limit (macroalgae)) 0,92 0,79
BC4
Estonia EPI - estoński indeks na podstawie fitobentosu (glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe) (Estonian phytobenthos Index (macroalgae and angiosperms)) 0,91 0,70
Łotwa PEQI - indeks jakości ekologicznej dla fitobentosu (Phytobenthos Ecological Quality Index) 0,90 0,75
BC5
Łotwa MDFLD - Maksymalna głębokość rozmieszczenia krasnorostów Furcellaria lumbricalis (glony makroskopowe) (Maximum depth of the red. alga Furcellaria lumbricalis distribution (macroalgae)) 0,90 0,75
Litwa MDFLD - Litwa - Maksymalna głębokość rozmieszczenia krasnorostów Furcellaria lumbricalis (glony makroskopowe) (Lithuanian maximum depth of the red. alga Furcellaria lumbricalis distribution (macroalgae)) 0,84 0,68

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC1
Finlandia Fiński indeks bentosowy dla wód brachicznych BBI (BBI - Finnish Brackish water Benthic Index) 0,96 0,56
Szwecja BQI- Szwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (infauna żyjąca w miękkich osadach) (BQI - Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)) 0,77 0,31
BC3
Estonia ZKI - estoński indeks dla wód przybrzeżnych na podstawie zbiorowisk makrobentosu (ZKI - Estonian coastal water macrozoobenthos community index) 0,39 0,24
Finlandia Fiński indeks bentosowy dla wód brachicznych BBI (BBI - Finnish Brackish water Benthic Index) 0,94 0,56
BC5
Łotwa BQI - bentosowy indeks jakości (benthic quality index) 0,87 0,61
Litwa BQI - litewski bentosowy indeks jakości (Lithuanian benthic quality index) 0,94 0,81
BC6
Dania DKI ver2 - duński indeks jakości wersja 2 (Danish Quality Index version 2) 0,84 0,68
Szwecja BQI- Szwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (infauna żyjąca w miękkich osadach) (BQI - Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)) 0,76 0,27
BC7
Niemcy MarBIT - morski indeks biotyczny (MarBIT - Marine Biotic Index Tool) - 0,60
Polska B - ocena makrozoobentosu BQE za pomocą indeksu multimetrycznego (Macrozoobenthos BQE assessment by multimetric index) - 0,58
BC8
Dania DKI ver2 - duński indeks jakości wersja 2 (Danish Quality Index version 2) 0,86 0,72
Niemcy MarBIT - morski indeks biotyczny (MarBIT - Marine Biotic Index Tool) 0,80 0,60
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Północno-wschodni Atlantyk

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka Zasolenie (psu)

Amplituda pływu (m)

Głębokość (m)

Prędkość prądu (węzły), ekspozycja Mieszanie Czas retencji
Typ obejmujący zakwity oportunistycznych glonów makroskopowych, trawy morskie, mokradła słone i bezkręgowce bentosowe
NEA 1/26 Otwarte oceaniczne lub zamknięte morza, wyeksponowane lub osłonięte, euhaliczne, płytkie < 30

Mezopływowe 1-5

< 30

Średnia 1 - 3

Wyeksponowane lub osłonięte

Pełne mieszanie

Dni (do tygodni w przypadku Morza Wattowego)

Podtypy dla glonów makroskopowych w obszarze międzypływowym
NEA 1/26 A2 Otwarte oceaniczne, wyeksponowane lub osłonięte, euhaliczne, płytkie, umiarkowanie ciepłe wody (głównie, > 13 oC) i wysoka irradiancja (głównie, PAR > 29 Mol/m2 na dzień) > 30

Mezopływowe 1-5

< 30

Średnia 1 - 3

Wyeksponowane lub osłonięte

Pełne mieszanie Dni
NEA 1/26 B21 Otwarte oceaniczne lub zamknięte morza, wyeksponowane lub osłonięte, euhaliczne, płytkie Wody chłodne (głównie, < 13 oC) i średnia irradiancja (głównie, PAR < 29 Mol/m2 na dzień) > 30 Głównie mezopływowe 1-5 < 30 Średnia 1 - 3 Wyeksponowane lub osłonięte Pełne mieszanie Dni
Podtypy dla fitoplanktonu
NEA 1/26a Otwarte oceaniczne, wyeksponowane lub osłonięte, euhaliczne, płytkie > 30 Mezopływowe 1- 5 < 30 Średnia 1-3 Wyeksponowane lub osłonięte Pełne mieszanie Dni
NEA 1/26b Morza zamknięte, wyeksponowane lub osłonięte, euha-liczne, płytkie > 30 Mezopływowe 1- 5 < 30 Średnia 1 - 3 Wyeksponowane lub osłonięte Pełne mieszanie Dni
NEA 1/26c Morza zamknięte, zamknięte lub osłonięte, częściowo stratyfikowane > 30 Mikropływowe/

mezopływowe < 1-5

< 30

Średnia 1 - 3 Wyeksponowane lub osłonięte Częściowa stratyfikacja Dni do tygodni
NEA 1/26d Wybrzeże Skandynawii, wyeksponowane lub osłonięte, płytkie > 30 Mikropływowe < 1 < 30 Niska < 1 Wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane Częściowa stratyfikacja Dni do tygodni
NEA 1/26e Obszary, na których występuje upwelling, wyeksponowane lub osłonięte, euhaliczne, płytkie > 30 Mezopływowe < 1 < 30 Średnia 1 - 3 Wyeksponowane lub osłonięte Pełne mieszanie Dni
Typy obejmujące fitoplankton, glony makroskopowe, trawy morskie, mokradła słone i bezkręgowce bentosowe
NEA 5 Helgoland (Zatoka Niemiecka), skaliste, wyeksponowane, częściowa stratyfikacja > 30

Mezopływowe

< 30

Średnia 1 - 3 Wyeksponowane Częściowa stratyfikacja Dni
NEA 3/4 Polihaliczne, wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane (typ wód Morza Wattowego) Polihaliczne 18 - 30

Mezopływowe 1-5

< 30

Średnia 1 - 3 Wyeksponowane lub umiarkowanie wyeksponowane Pełne mieszanie Dni
NEA 7 Systemy głębokich fiordów typu skandynawskiego i szkockiego > 30 Mezopływowe 1- 5 > 30 Niska < 1 Osłonięte Pełne mieszanie Dni
NEA 8a Typ wód cieśniny Skagerrak (łuk wewnętrzny), polihaliczne, mikropływowe, umiarkowanie wyeksponowane, płytkie Polihaliczne 25 - 30

Mikropływowe < 1

> 30

Niska < 1 Umiarkowanie wyeksponowane Pełne mieszanie Dni do tygodni
NEA 8b Typ wód cieśniny Skagerrak (łuk wewnętrzny), polihaliczne, mikropływowe, umiarkowanie osłonięte, płytkie Polihaliczne 10 - 30

Mikropływowe < 1

< 30

Niska < 1 Osłonięte do umiarkowanie wyeksponowanych Częściowa stratyfikacja Dni do tygodni
NEA 9 Fiordy o płytkim progu ujściowym, o bardzo dużej głębokości maksymalnej w basenie centralnym, ze słabą wymianą wód głębinowych Polihaliczne 25 - 30

Mikropływowe < 1

> 30

Niska < 1 Osłonięte Częściowa stratyfikacja Tygodnie
NEA 10 Typ wód cieśniny Skagerrak (łuk zewnętrzny), polihaliczne, mikropływowe, wyeksponowane, głębokie Polihaliczne 25 - 30

Mikropływowe < 1

> 30

Niska < 1 Wyeksponowane Częściowa stratyfikacja Dni

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ NEA1/26 obejmujący zakwity oportunistycznych glonów makroskopowych, trawy morskie, mokradła słone i bezkręgowce bentosowe Belgia, Francja, Niemcy, Dania, Irlandia, Niderlandy, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26 A2 glony makroskopowe w obszarze międzypływowym: Francja, Hiszpania, Portugalia

Typ NEA1/26 B21 glony makroskopowe w obszarze międzypływowym: Francja, Irlandia, Norwegia, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26a fitoplankton: Hiszpania, Francja, Irlandia, Norwegia, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26b fitoplankton: Belgia, Francja, Niderlandy, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA1/26c fitoplankton: Niemcy, Dania

Typ NEA1/26d fitoplankton: Dania

Typ NEA1/26e fitoplankton: Portugalia, Hiszpania

Typ NEA 5: Niemcy

Typ NEA3/4: Niemcy, Niderlandy

Typ NEA7: Norwegia, Zjednoczone Królestwo

Typ NEA8a: Norwegia, Szwecja

Typ NEA8b: Dania, Szwecja

Typ NEA9: Norwegia, Szwecja

Typ NEA10: Norwegia, Szwecja

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości liczbowe parametrów wyraża się w μg/l jako 90. percentyl obliczany w określonym okresie wegetacji na przestrzeni 6 lat.

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

NEA 1/26a
Francja 0,76 0,33 4,40 10,00
Irlandia 0,82 0,60 9,90 15,00
Norwegia 0,67 0,33 2,50 5,00
Hiszpania (wybrzeże Kantabrii wschodniej) 0,67 0,33 1,50 3,00
Hiszpania (wybrzeże Kantabrii zachodnio-centralnej) 0,67 0,33 3,00 6,00
Hiszpania (wybrzeże Zatoki Kadyksu) 0,67 0,33 5,00 10,00
Zjednoczone Królestwo 0,80 0,60 5,00 10,00
NEA 1/26b
Belgia 0,80 0,67 12,50 15,00
Francja 0,67 0,44 10,00 15,00
Niderlandy 0,67 0,44 10,00 15,00
Zjednoczone Królestwo (południe) 0,82 0,63 9,80 14,30
Zjednoczone Królestwo (północ) 0,80 0,60 10,00 15,00
NEA 1/26c
Niemcy 0,67 0,44 5,0 7,5
Dania 0,67 0,44 5,0 7,5
NEA 1/26e
Portugalia (silny upwelling iberyjski - A5) 0,670 0,440 8,000 12,000
Portugalia (upwelling - A6,A7) 0,880 0,490 4,500 8,200
Hiszpania (upwelling - zachodnie wybrzeże iberyjskie) 0,67 0,44 6,00 9,00
Hiszpania (upwelling - zachodnie wybrzeże iberyjskie - rías) 0,67 0,44 8,00 12,00
NEA 3/4
Niemcy (Eems Dollard) 0,80 0,60 7,00 11,00
Niemcy (Morze Wattowe) 0,80 0,60 7,00 11,00
Niderlandy (Eems Dollard) 0,80 0,60 6,75 10,13
Niderlandy (Morze Wattowe) 0,80 0,60 9,60 14,40
Niderlandy (Morze Północne) 0,80 0,60 11,25 16,88
NEA 8a
Norwegia 0,79 0,57 3,95 5,53
Szwecja 0,75 0,49 1,54 2,35
NEA 8b (Sund)
Dania 0,79 0,59 1,22 1,63
Szwecja 0,80 0,60 1,18 1,56
NEA 8b (Kattegat i Wielki Bełt)
Dania 0,83 0,64 1,22 1,58
Szwecja 0,84 0,65 1,18 1,52
NEA 9
Norwegia 0,76 0,43 3,92 6,90
Szwecja 0,73 0,38 1,89 3,60
NEA 10
Norwegia 0,73 0,49 3,53 5,26
Szwecja 0,71 0,46 1,39 2,14

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Glony makroskopowe w obszarze międzypływowym lub poniżej strefy pływów, dno skaliste

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA1/26 A2 glony makroskopowe w obszarze międzypływowym:
Francja CCO - pokrycie, gatunki charakterystyczne, gatunki oportunistyczne na dnie skalistym w obszarze międzypływowym (CCO - Cover, Characteristic species, Opportunistic species on intertidal rocky bottoms) 0,80 0,60
Portugalia PMarMAT - narzędzie oceny z wykorzystaniem morskich glonów makroskopowych (Marine Macroalgae Assessment Tool) 0,80 0,61
Hiszpania CFR - jakość dna skalistego (CFR - Quality of Rocky Bottoms) 0,81 0,60
Hiszpania RICQI - indeks jakości zbiorowisk w skalistym obszarze międzypływowym (Rocky Intertidal Community Quality Index) 0,82 0,60
Hiszpania RSL - skrócony wykaz gatunków (Reduced Species List) 0,75 0,48
Typ NEA1/26 B21 glony makroskopowe w obszarze międzypływowym
Irlandia RSL - skrócony wykaz gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (RSL - Rocky Shore Reduced Species List) 0,80 0,60
Norwegia RSLA - skrócony wykaz gatunków żyjących u wybrzeży skalistych wraz z obfitością (RSLA - Rocky Shore Reduced Species List with Abundance) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo RSL - skrócony wykaz gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (RSL - Rocky Shore Reduced Species List) 0,80 0,60
Typ NEA7 glony makroskopowe w obszarze międzypływowym
Norwegia RSLA - skrócony wykaz gatunków żyjących u wybrzeży skalistych wraz z obfitością (RSLA - Rocky Shore Reduced Species List with Abundance) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo RSL - skrócony wykaz gatunków żyjących u wybrzeży skalistych (RSL - Rocky Shore Reduced Species List) 0,80 0,60
Typ NEA8a/9/10 glony makroskopowe poniżej strefy pływów
Norwegia MSMDI - wielogatunkowy indeks maksymalnej głębokości (Multi Species Maximum Depth Index) 0,80 0,60
Szwecja MSMDI - wielogatunkowy indeks maksymalnej głębokości (Multi Species Maximum Depth Index) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Zakwity glonów makroskopowych, dno miękkie, określający obfitość

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 1/26
Niemcy OMAI - oportunistyczne glony makroskopowe - pokrycie/ wielkość powierzchni na osadach miękkich w obszarze międzypływowym na wodach przybrzeżnych (Opportunistic Macroalgaecover/acreage on soft sediment intertidal in coastal waters) 0,78 0,59
Francja CWOGA -Ocena zakwitu glonów makroskopowych (Macroalgal Bloom Assessment) 0,825 0,617
Irlandia Narzędzie OGA - obfitość oportunistycznych zielonych glonów makroskopowych (OGA tool - Opportunistic Green Macroalgal Abundance) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo OMBT - Narzędzie do badania zakwitu oportunistycznych glonów makroskopowych (Opportunistic macroalgal blooming tool) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Trawy morskie

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 1/26
Niemcy SG - Narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym w wodach przybrzeżnych i przejściowych (Assessment tool for intertidal seagrass in coastal and transitional waters) 0,80 0,60
Francja SBQ - zbiorowiska trawy morskiej w przybrzeżnych

i przejściowych częściach wód (SBQ - Seagrass beds quality

in coastal and transitional water bodies)

0,80 0,645
Irlandia narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym (Intertidal Seagrass tool) 0,80 0,61
Niderlandy SG - Monitorowanie zbiorowisk trawy morskiej w częściach wód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i obserwacji terenowych oraz określanie powierzchni i zagęszczenia dla poszczególnych gatunków (Monitoring beds of SG per waterbody using arial photographs, ground truth and specifyting surface & density per species) 0,80 0,60
Portugalia SQI - Indeks jakości traw morskich (Seagrass quality index) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo Narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym (Intertidal Seagrass tool) 0,80 0,61
Typ NEA 3/4
Niemcy Bewertungssystem für Makroalgen und Seegräser der Küsten-und Übergangsgewässer zur Umsetzung der EG-Wasserrahmenrichtlinie in Deutschland 0,80 0,60
Niderlandy Monitorowanie zbiorowisk trawy morskiej w częściach wód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i obserwacji terenowych oraz określanie powierzchni i zagęszczenia dla poszczególnych gatunków (Monitoring beds of SG per waterbody using arial photographs, ground truth and specifyting surface and density per species) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 1/26
Belgia BEQI - Bentosowy indeks jakości ekosystemu (Benthic Ecosystem Quality Index) 0,80 0,60
Dania Duński indeks jakości (Danish Quality Index (DKI)) 0,80 0,60
Niemcy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,85 0,70
Francja M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,77 0,53
Irlandia IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Niderlandy BEQI2 - Bentosowy indeks jakości ekosystemu 2 (Benthic Ecosystem Quality Index 2) 0,80 0,60
Norwegia NQI - norweski indeks jakości (Norwegian Quality Index) 0,72 0,63
Portugalia BAT - bentosowe narzędzie oceny (Benthic Assessment Tool) 0,79 0,58
Hiszpania M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,77 0,63
Zjednoczone Królestwo IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Typ NEA 3/4
Niemcy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,85 0,70
Niderlandy BEQI2 - Bentosowy indeks jakości ekosystemu 2 (Benthic Ecosystem Quality Index 2) 0,80 0,60
Typ NEA 7:
Norwegia NQI - norweski indeks jakości (Norwegian Quality Index) 0,72 0,63
Zjednoczone Królestwo IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Typ NEA 8b
Dania Duński indeks jakości (Danish Quality Index (DKI)) 0,84 0,68
Szwecja BQI- Szwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (infauna żyjąca w miękkich osadach) (BQI - Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)) 0,71 0,54
Typ NEA 8a/9/10
Norwegia NQI - norweski indeks jakości (Norwegian Quality Index) 0,82 0,63
Szwecja BQI- Szwedzki multimetryczny indeks jakości biologicznej (infauna żyjąca w miękkich osadach) (BQI - Swedish multimetric biological quality index (soft sediment infauna)) 0,71 0,54
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Śródziemne

Opis typów objętych interkalibracją (dotyczy wyłącznie fitoplanktonu)

Wyniki interkalibracji dotyczące bezkręgowców bentosowych, glonów makroskopowych i traw morskich mają zastosowanie do całego obszaru Morza Śródziemnego należącego do danego państwa.

Typ Opis Zagęszczenie (kg/m3) Średnioroczne zasolenie (psu)
Typ I Pod silnym oddziaływaniem napływu wody słodkiej < 25 < 34,5
Typ IIA, IIA Adriatyk Pod umiarkowanym oddziaływaniem napływu wody słodkiej (oddziaływanie kontynentalne) 25-27 34,5-37,5
Typ IIIW Wybrzeże kontynentalne, bez oddziaływania napływu wody słodkiej (basen zachodni). > 27 > 37,5
Typ IIIE Bez oddziaływania napływu wody słodkiej (basen wschodni) > 27 > 37,5
Typ wyspowy-W* Wybrzeże wyspowe (basen zachodni) Cały zakres Cały zakres

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Typ I: Francja, Włochy

Typ IIA: Francja, Hiszpania, Włochy

Typ IIA Adriatyk: Włochy, Słowenia

Typ wyspowy-W* (brak granic dla tego typu oraz niemożliwa interkalibracja z uzasadnionych powodów): Francja, Hiszpania, Włochy

Typ IIIW: Francja, Hiszpania, Włochy

Typ IIIE: Grecja, Cypr

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości parametrów są wyrażone w μg/l chlorofilu "a" dla 90. percentyla obliczanego na przestrzeni roku przynajmniej w okresie pięciu lat.

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ II A
Francja 0,67 0,37 1,92 3,50
Hiszpania 0,67 0,37 1,92 3,50
Typ IIA Adriatyk
Chorwacja 0,82 0,61 1,70 4,00
Włochy 0,82 0,61 1,70 4,00
Słowenia 0,82 0,61 1,70 4,00
Typ IIIW
Francja 0,67 0,42 1,18 1,89
Hiszpania 0,67 0,42 1,18 1,89
Typ IIIE
Cypr 0,66 0,37 0,29 0,53
Grecja 0,66 0,37 0,29 0,53

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Następujące wyniki stosuje się do górnej strefy występowania roślinności (głębokość 3,5 - 0,2 m) wybrzeży skalistych:

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Cypr EEI-c - Indeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI-c) 0,76 0,48
Francja CARLIT - Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych (CARLIT - Cartography of Littoral and uppersublittoral rocky-shore communities) 0,75 0,60
Grecja EEI-c - Indeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI-c) 0,76 0,48
Chorwacja CARLIT - Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych (CARLIT - Cartography of Littoral and uppersublittoral rocky-shore communities) 0,75 0,60
Włochy CARLIT - Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych (CARLIT - Cartography of Littoral and uppersublittoral rocky-shore communities) 0,75 0,60
Malta CARLIT - Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych (CARLIT - Cartography of Littoral and uppersublittoral rocky-shore communities) 0,75 0,60
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja obalnega morja na podlagi makroalg 0,76 0,48
Hiszpania CARLIT - Mapowanie zbiorowisk litoralnych i górnych sublitoralnych u wybrzeży skalistych (CARLIT - Cartography of Littoral and uppersublittoral rocky-shore communities) 0,75 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Chorwacja POMI - wielowymiarowy indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Multivariate Index) 0,775 0,55
Cypr PREI - uproszczony indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Rapid Easy Index) 0,775 0,55
Francja PREI - uproszczony indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Rapid Easy Index) 0,775 0,55
Włochy PREI - uproszczony indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Rapid Easy Index) 0,775 0,55
Malta PREI - uproszczony indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Rapid Easy Index) 0,775 0,55
Hiszpania POMI - wielowymiarowy indeks dla Posidonia oceanica (Posidonia oceanica Multivariate Index) 0,775 0,55
Hiszpania Valencian-CS 0,775 0,55

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Biologiczny element jakości

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Włochy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,81 0,61
Słowenia Metodologija vrednotenja ekološkega stanja obalnega morja na podlagi bentoških nevretenčarjev 0,83 0,62
Cypr Bentix 0,75 0,58
Francja AMBI 0,83 0,58
Grecja Bentix 0,75 0,58
Hiszpania BOPA 0,95 0,54
Hiszpania MEDOCC 0,73 0,47
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Czarne

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Opis
CW-BL1 Mezohaliczne, mikropływowe (< 1 m), płytkie (< 30 m), umiarkowanie wyeksponowane do bardzo wyeksponowanych, mieszany substrat dna (piasek drobny dla zoobentosu)

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne: Bułgaria i Rumunia

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE CZARNE" Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria IBI 0,80 0,63
Rumunia IBI 0,80 0,63

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE CZARNE"

Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria EI - Indeks ekologiczny (Ecological index) 0,837 0,644
Rumunia EI - Indeks ekologiczny (Ecological index) 0,837 0,644

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE CZARNE"

Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria M-AMBI(n) - znormalizowany wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index Normalized) 0,90 0,68
Rumunia M-AMBI(n) - znormalizowany wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index Normalized) 0,90 0,68
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Bałtycka

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Zasolenie wód

powierzchniowych

(psu)

Zasolenie dna (psu) Ekspozycja Liczba dni utrzymywania się pokrywy lodowej Inne cechy charakterystyczne
BT1 0-8 Oligohalinowe 0-8 Bardzo osłonięte - Zalew Wiślany w Polsce i Zalew Kuroński na Litwie

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne:

Litwa i Polska

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE BAŁTYCKIE"

Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki dla parametru określającego biomasę (chlorofil "a"):

Następujące wyniki odnoszą się do średniej okresu letniego maj/czerwiec - wrzesień

Kraj Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Litwa 0,83 0,57 31,70 46,60
Polska 0,77 0,61 33,46 42,20
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Północno-wschodni Atlantyk

Opis typów objętych interkalibracją

Typ Charakterystyka Zasolenie (psu),

amplituda pływu (m),

głębokość (m)

Prędkość prądu (węzły), Ekspozycja Mieszanie Czas retencji
NEA 11 Wody przejściowe 0- 35 Mikropływowe do makropływowych < 30 Zmienna Osłonięte lub umiarkowanie wyeksponowane Częściowo permanentna stratyfikacja Dni do tygodni

Państwa, dla których typy objęte interkalibracją są wspólne

Belgia, Niemcy, Francja, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo

Opis wspólnych podtypów interkalibracyjnych dla biologicznego elementu jakości: bezkręgowce bentosowe

Podtyp Charakterystyka Państwa, dla których podtyp jest wspólny
A Zalewy Irlandia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo
B Wody słodkie, oligohaliczne, średni przepływ rzek Irlandia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo
C Estuarium mezoprzepływowe, nieregularny przepływ rzeki Portugalia, Hiszpania
D Duże estuaria Niemcy, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo
E Małe-średnie estuarium z > 50 % obszaru międzypływowego Irlandia, Niemcy, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo
F Małe-średnie estuarium z < 50 % obszaru międzypływowego Irlandia, Portugalia, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości liczbowe parametrów wyraża się w μg/l, mierzone jako krajowy wskaźnik chlorofilu "a" obliczanego w okresie sześciu lat. Krajowe wskaźniki dla Francji, Niderlandów, Portugalii i Hiszpanii zazwyczaj wykorzystują pomiar P90 chlorofilu "a" z dostosowanymi progami zasolenia, w Irlandii stosuje się połączenie pomiaru P90 chlorofilu "a" i wartości mediany, a w Zjednoczonym Królestwie stosuje się wskaźnik oparty o liczbę przekroczeń określonych pomiarów statystycznych. W przypadku Zjednoczonego Królestwa wartości P90 obliczono tylko do celów interkalibracji.

Kraj Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja 0,67 0,397 5,33 8,88
Irlandia 0,80 0,60 12,96 25,96
Niderlandy 0,80 0,60 12,00 18,00
Portugalia - północ 0,667 0,467 10,000 14,288
Hiszpania - centralne estuaria Kantabrii i Galicji - strefa mieszania (*) 0,67 0,44 8,00 12,00
Hiszpania - centralne estuaria Kantabrii i Galicji - euhaliczne (*) 0,67 0,33 4,00 8,00
Hiszpania - wschodnie estuaria Kantabrii - euhaliczne (*) 0,67 0,33 1,95 3,90
Hiszpania - wschodnie estuaria Kantabrii - polihaliczne (*) 0,67 0,33 3,30 6,60
Hiszpania - wschodnie estuaria Kantabrii - mezohaliczne (*) 0,67 0,33 5,10 10,20
Hiszpania - wschodnie estuaria Kantabrii - oligohaliczne (*) 0,67 0,33 6,60 13,20
Hiszpania - centralne estuaria Zatoki Kadyksu - strefa mieszania (*) 0,67 0,33 3,75 7,50
Hiszpania - centralne estuaria Zatoki Kadyksu - euhaliczne (*) 0,67 0,33 3,00 6,00
Zjednoczone Królestwo 0,80 0,60 10,00 15,00
(*) Zakres zasolenia ustanowiony poprzez medianę zasolenia (P50) w następujący sposób: euhaliczne [30,1-34,4] PSU; polihaliczne [18,1-30,0] PSU; mezohaliczne [5,1-18,0] PSU; oligohaliczne [0,5-5,0] PSU.

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Zakwity glonów makroskopowych, dno miękkie, określający obfitość

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja TWOGA -Ocena zakwitu glonów makroskopowych (Macroalgal Bloom Assessment) 0,80 0,60
Irlandia Narzędzie OGA - obfitość oportunistycznych zielonych glonów makroskopowych (OGA tool - Opportunistic Green Macroalgal Abundance) 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo OMBT - Narzędzie do badania zakwitu oportunistycznych glonów makroskopowych (Opportunistic macroalgal blooming tool) 0,80 0,60

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Trawy morskie

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Niemcy Narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym w wodach przybrzeżnych i przejściowych (Assessment tool for intertidal seagrass in coastal and transitional waters) 0,80 0,60
Francja SBQ - zbiorowiska trawy morskiej w przybrzeżnych

i przejściowych częściach wód (SBQ - Seagrass beds quality

in coastal and transitional water bodies)

0,80 0,645
Irlandia Narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym (Intertidal Seagrass tool) 0,80 0,61
Niderlandy Monitorowanie zbiorowisk trawy morskiej w częściach wód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i obserwacji terenowych oraz określanie powierzchni i zagęszczenia dla poszczególnych gatunków (Monitoring beds of SG per waterbody using arial photographs, ground truth and specifyting surface & density per species) 0,80 0,60
Portugalia SQI - indeks jakości trawy morskiej (Seagrass Quality Index) 0,800 0,600
Zjednoczone Królestwo Narzędzie oceny traw morskich w obszarze międzypływowym (Intertidal Seagrass tool) 0,80 0,61

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Mokradła słone

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Hiszpania - Kantabria AQI - indeks jakości okrytozalążkowych 0,88 0,73
Portugalia AQuA - indeks oceny jakości okrytozalążkowych 0,800 0,600
Zjednoczone Królestwo SM - brytyjskie narzędzie oceny mokradeł słonych (UK Saltmarsh Tool) 0,800 0,600

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Podtyp D
Niemcy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,850 0,700
Niderlandy BEQI2 - Bentosowy indeks jakości ekosystemu 2 (Benthic Ecosystem Quality Index 2) 0,800 0,600
Hiszpania M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,770 0,530
Portugalia BAT - bentosowe narzędzie oceny (Benthic Assessment Tool) 0,838 0,582
Podtyp E
Hiszpania M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,770 0,530
Hiszpania QSB - jakość dna miękkiego (Quality of Soft Bottoms) 0,800 0,600
Podtyp F
Hiszpania M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,770 0,530
Portugalia BAT - bentosowe narzędzie oceny (Benthic Assessment Tool) 0,806 0,580

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "PÓŁNOCNO-WSCHODNI ATLANTYK"

Biologiczny element jakości: Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia EBI - biotyczny indeks estuarium Skaldy (Zeeschelde Estuarine Biotic Index) 0,850 0,615
Francja ELFI - indeks rybny dla estuariów i zalewów (Estuarine and Lagoon Fish Index) 0,910 0,675
Niemcy FAT - TW - Fischbasiertes Bewertungswerkzeug für Übergangsgewässer der norddeutschen Ästuare 0,840 0,620
Irlandia TFCI - Indeks klasyfikacji wód przejściowych na podstawie ryb (Transitional Fish Classification Index) 0,810 0,580
Irlandia EMFI - multimetryczny indeks rybny dla estuariów (Estua-rine Multimetric Fish Index) 0,920 0,650
Niderlandy FAT - TW Indeks rybny dla wód przejściowych, typ O2 do celów ramowej dyrektywy wodnej (FAT - TW - WFD Fish index for transitional waters, type O2) 0,800 0,600
Portugalia EFAI - indeks oceny estuariów na podstawie ryb (EFAI - Estuarine Fish Assessment Index) 0,865 0,700
Hiszpania AFI - Indeks rybny AZTI (AZTI's Fish Index) 0,780 0,550
Hiszpania TFCI - Indeks klasyfikacji wód przejściowych na podstawie ryb (Transitional Fish Classification Index) 0,900 0,650
Zjednoczone Królestwo TFCI - Indeks klasyfikacji wód przejściowych na podstawie ryb (Transitional Fish Classification Index) 0,810 0,580
Zjednoczone Królestwo EMFI - multimetryczny indeks rybny dla estuariów (Estua-rine Multimetric Fish Index) 0,920 0,650
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Śródziemne

Opis typów objętych interkalibracją

Wspólny typ interkalibracyjny Cechy charakterystyczne typu Państwa członkowskie, dla których typ interkalibracji jest wspólny
CL - oligohaliczne Zalewy przybrzeżne (zasolenie < 5 psu) Hiszpania, Francja, Włochy
CL - mezohaliczne, odcięte od morza i ograniczone Zalewy przybrzeżne (zasolenie 5-18 psu) Hiszpania (*), Francja (*), Włochy, Grecja
CL - polieuhaliczne, odcięte od morza i ograniczone Zalewy przybrzeżne (zasolenie 18-40 psu) Hiszpania (*), Francja (*), Włochy, Grecja
hiperhaliczne (zasolenie > 40 psu) hiperhaliczne (zasolenie > 40 psu) Hiszpania
Estuaria Estuaria (typ słonawy) Hiszpania, Chorwacja
(*) Hiszpania i Francja nie rozróżniają zalewów ograniczonych od odciętych od morza.

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości: Fitoplankton

Fitoplankton: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Zalewy przybrzeżne, polihaliczne, odcięte od morza
Francja PhIL - indeks fitoplanktonu dla śródziemnomorskich zalewów polieuhalicznych (Phytoplankton index for Mediterranean polyeuhaline lagoons) 0,710 0,390
Grecja MPI - multimetryczny indeks fitoplanktonu (Multimetric Phytoplankton Index) 0,780 0,510
Włochy MPI - multimetryczny indeks fitoplanktonu (Multimetric Phytoplankton Index) 0,780 0,510
Zalewy przybrzeżne, polihaliczne, ograniczone
Francja PhIL - indeks fitoplanktonu dla śródziemnomorskich zalewów polieuhalicznych (Phytoplankton index for Mediterranean polyeuhaline lagoons) 0,710 0,390
Grecja MPI - multimetryczny indeks fitoplanktonu (Multimetric Phytoplankton Index) 0,820 0,540
Włochy MPI - multimetryczny indeks fitoplanktonu (Multimetric Phytoplankton Index) 0,820 0,540

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości: Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja Exclame 0,8 0,6
Grecja EEI-c - Indeks oceny ekologicznej (Ecological Evaluation Index - EEI-c) 0,7 0,4
Włochy MaQI - makrofitowy indeks jakości (Macrophyte Quality Index) 0,8 0,6

WYNIKI GEOGRAFICZNEJ GRUPY INTERKALIBRACJI "MORZE ŚRÓDZIEMNE"

Biologiczny element jakości: Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Zalewy przybrzeżne, polihaliczne, ograniczone
Francja M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,84 0,63
Włochy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,96 0,71
Grecja M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) 0,83 0,62
CL - mezohaliczne, odcięte od morza i ograniczone
Włochy M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) - 0,71
Grecja M-AMBI - wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index) - 0,62

- CZĘŚĆ 2 -

Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Cross-GIG Ryby rzeczne
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Grupa śródziemnomorska

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Włochy Indeks NISECI - nowy indeks ekologicznego stanu zasobów ryb (New Index of Ecological Status of Fish Communities) 0,80 0,60
Bułgaria Bułgarski indeks ryb danego typu TsBRI (Type Specific Bulgarian Fish Index) 0,860 0,650
Kategoria wód Rzeki
Geograficzna grupa interkalibracji Cross-GIG Bardzo duże rzeki
Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Fitobentos

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji objętych interkalibracją - typ R-L2

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji objęte interkalibracją Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia (Flandria) Indeks PISIAD - Proporcje wrażliwych i odpornych na dane oddziaływanie okrzemek (Proportions of Impact-Sensitive and Impact-Associated Diatoms) 0,80 0,60
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora alpejskie
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Włochy BQIES - bentosowy indeks jakości - przewidywana liczba gatunków (Benthic Quality Index Expected Species number) 0,88 0,76
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja ELFI - europejski indeks ryb jeziornych (Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)) 0,73 0,49
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora Centralne-Bałtyckie
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja IPLAC - Indeks fitoplanktonu dla jezior (Indice Phytoplancton Lacustre) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja IBML - francuski indeks makrofitowy dla jezior (Indice Biologique Macrophytique en Lacs) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia (Flandria) Rybny indeks dla jezior i zbiorników we Flandrii (Belgia) (Fish-based index for lakes and reservoirs in Flanders (Belgium)) 0,80 0,60
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora śródziemnomorskie
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja IPLAC - Indeks fitoplanktonu dla jezior (Indice Phytoplancton Lacustre) 0,80 0,60
Grecja HeLPhy - grecka metoda oceny fitoplanktonu w jeziorach (Hellenic Lake Phytoplankton Assessment Method) 0,80 0,60
Włochy Włoska metoda oceny z wykorzystaniem fitoplanktonu (IPAM) (Italian Phytoplankton Assessment Method (IPAM)) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Makrofity i fitobentos
Biologiczny podelement jakości Makrofity

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja IBML - francuski indeks makrofitowy dla jezior (Indice Biologique Macrophytique en Lacs) 0,80 0,60
Grecja HeLM - grecka metoda oceny makrofitów w jeziorach (Hellenic Lake Macrophytes Assessment Method) 0,80 0,60
Włochy VLMMI - indeks multimetryczny dla jezior wulkanicznych (Volcanic Lakes Multimetric Macrophyte Index) 0,70 0,50
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Grecja GLBiI - grecki indeks bezkręgowców bentosowych w jeziorach (Greek Lake Benthic invertebrate Index) 0,80 0,60
Włochy BQIES - bentosowy indeks jakości - przewidywana liczba gatunków (Benthic Quality Index Expected Species number) 0,88 0,76
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Francja ELFI - europejski indeks ryb jeziornych (Indice Ichtyofaune Lacustre (IIL)) 0,73 0,49
Grecja GLFI - grecki jeziorowy indeks rybny (Greek Lake Fish Index) 0,80 0,60
Włochy Indeks rybny dla jezior (LFI) (Lake Fish Index) 0,82 0,64
Kategoria wód Jeziora
Geograficzna grupa interkalibracji Jeziora wschodnie kontynentalne
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe metody klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Bułgaria Bułgarska metoda klasyfikacji ekologicznej i monitorowania jezior w oparciu o ryby (Bulgarian fish based method for ecological classification and monitoring of lakes) 0,76 0,52
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Bałtyckie
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC2 (w tym niemieckie typy krajowe B1, B2a, B2b)
Niemcy (B1) 0,91 0,67 9,30 12,70
Niemcy (B2a) 0,89 0,67 1,80 2,40
Niemcy (B2b) 0,93 0,67 1,40 1,95
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC2
Niemcy PHYBIBCO - PHYtoBenthic Index for Baltic inner coastal waters (Indeks fitobentosowy dla bałtyckich wewnętrznych wód przybrzeżnych) 0,80 0,60
BC1
Finlandia Graniczna głębokość występowania morszczynu (glony makroskopowe) (Fucus depth limit (macroalgae)) 0,90 0,74
Szwecja MSMDI (glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe) 0,60 0,40
BC6
Dania Graniczna głębokość występowania trawy morskiej Zostera marina (okrytozalążkowe) (Depth limit of eelgrass Zostera marina (angiosperm)) 0,90 0,74
Szwecja MSMDI (glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe) (macroalgae and angiosperms) 0,60 0,40
BC7
Niemcy Balcosis - system analizy zbiorowisk glonów w Bałtyku (glony makroskopowe i okrytozalążkowe) (Baltic ALgae COmmunity AnalySIs System (macroalgae and angisosperms)) 0,80 0,60
Polska MQAI - Makrofitowy indeks oceny jakości (Macrophyte Quality Assessment Index) 0,90 0,70
BC8
Niemcy Balcosis - system analizy zbiorowisk glonów w Bałtyku (glony makroskopowe i okrytozalążkowe) (Baltic ALgae COmmunity AnalySIs System (macroalgae and angisosperms)) 0,80 0,60

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów w odniesieniu do parametru określającego obfitość (graniczna głębokość występowania trawy morskiej Zostera marina) (okrytozalążkowe):

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości/zakres parametrów: graniczna głębokość (m) występowania trawy morskiej Zostera marina
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego
BC8
Dania

Wybrzeże otwarte

0,90 0,74 8,5 7
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

BC2
Niemcy MarBIT - morski indeks biotyczny (MarBIT - Marine Biotic Index Tool) 0,80 0,60
BC4
Estonia ZKI - estoński indeks dla wód przybrzeżnych na podstawie zbiorowisk makrobentosu (ZKI - Estonian coastal water macrozoobenthos community index) 0,39 0,24
Łotwa BQI - bentosowy indeks jakości (benthic quality index) 0,88 0,75
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Północno-wschodni Atlantyk
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

NEA 7
Zjednoczone Królestwo Narzędzie dotyczące fitoplanktonu (Phytoplankton tool) 0,80 0,60

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości liczbowe parametrów wyraża się w μg/l jako 90. percentyl obliczany w określonym okresie wegetacji na przestrzeni 6 lat.

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego
NEA 1/26d
Dania 0,66 0,50 3,00 4,00
NEA 5
Niemcy 0,67 0,44 5,00 7,50
NEA 7
Norwegia 0,67 0,33 2,50 5,00
Zjednoczone Królestwo (obszary przybrzeżne/ Morze Północne) 0,67 0,33 10,00 15,00
Zjednoczone Królestwo (Atlantyk) 0,67 0,33 5,00 10,00
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Glony makroskopowe w obszarze międzypływowym lub poniżej strefy pływów, dno skaliste Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 5
Niemcy HPI - Indeks fitobentosu dla Helgolandu (Helgoland Phytobenthic Index) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Glony makroskopowe

Zakwity glonów makroskopowych, dno miękkie, określający obfitość

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

NEA 3/4
Niemcy OMAI - oportunistyczne glony makroskopowe - pokrycie/ wielkość powierzchni na osadach miękkich w obszarze międzypływowym na wodach przybrzeżnych (Opportunistic Macroalgaecover/acreage on soft sediment intertidal in coastal waters) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Mokradła słone

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Niemcy EM - Ocena roślinności na mokradłach słonych na wodach przybrzeżnych i przejściowych (Assessment of saltmarsh vegetation in coastal and transitional waters) 0,80 0,60
Irlandia SMAATIE - Irlandzkie narzędzie oceny mokradeł słonych dla okrytozalążkowych (Saltmarsh Angiosperm Assessment Tool for Ireland) 0,80 0,60
Niderlandy TSM - Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural watertypes): pływowe mokradła słone 0,80 0,60
Zjednoczone Królestwo SM - brytyjskie narzędzie oceny mokradeł słonych (UK Saltmarsh Tool) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 8b
Szwecja MSMDI (glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe) 0,80 0,60
Dania Graniczna głębokość występowania trawy morskiej Zostera marina (okrytozalążkowe) (Depth limit of eelgrass Zostera marina (angiosperm)) 0,90 0,74
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ NEA 1/26
Portugalia RAT - Narzędzie oceny wybrzeży skalistych (Rocky Shore Assessment Tool) 0,800 0,600
Hiszpania BO2 A - Bentosowy indeks oportunistycznych wieloszczetów/obunogów (Benthic Opportunistic polychaetes/amphipods index) 0,83 0,50
Typ NEA 5*:
Niemcy MarBIT - morski indeks biotyczny (MarBIT - Marine Biotic Index Tool) 0,80 0,60
Kategoria wód Wody przybrzeżne
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Śródziemne
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości parametrów są wyrażone w μg/l chlorofilu "a" dla 90. percentyla obliczanego na przestrzeni roku przynajmniej w okresie pięciu lat.

Kraj i typ Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Typ I
Francja 0,670 0,330 4,925 10,000
Włochy 0,850 0,620 5,600 14,100
Typ II A Morze Tyrreńskie
Włochy 0,84 0,62 1,17 2,90
Typ III W Adriatyk
Włochy 1,7 (*)
Typ III W Morze Tyrreńskie
Włochy 1,17 (*)
(*) wartości nie są granicami krajowymi, ale wartościami progowymi
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Grecja CymoSkew 0,75 0,5
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Północno-wschodni Atlantyk
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Fitoplankton: parametr określający parametr biomasy (chlorofil "a")

Wyniki: współczynniki jakości ekologicznej i wartości parametrów

Wartości liczbowe parametrów wyraża się w μg/l jako 90. percentyl obliczany w określonym okresie wegetacji.

Kraj Współczynniki jakości ekologicznej Wartości (μg/l)
Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Granica stanów b. dobrego/dobrego Granica stanów dobrego/ umiarkowanego
Belgia 1,00 0,60 100 200
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Mokradła słone

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia TMQI - Indeks jakości mokradeł pływowych (Tidal Marsh Quality Index) 0,85 0,75
Niemcy EM - Ocena roślinności na mokradłach słonych na wodach przybrzeżnych i przejściowych (Assessment of saltmarsh vegetation in coastal and transitional waters) 0,80 0,60
Irlandia SMAATIE - Irlandzkie narzędzie oceny mokradeł słonych dla okrytozalążkowych (Saltmarsh Angiosperm Assessment Tool for Ireland) 0,80 0,60
Niderlandy TSM - Wskaźniki dotyczące naturalnych typów wód do celów ramowej dyrektywy wodnej (WFD-metrics for natural watertypes): pływowe mokradła słone 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Glony makroskopowe i rośliny okrytozalążkowe
Biologiczny podelement jakości Rośliny okrytozalążkowe

Trawy morskie

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Hiszpania - Kantabria AQI - indeks jakości okrytozalążkowych 0,850 0,700
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Belgia BEQI - Bentosowy indeks jakości ekosystemu (Benthic Ecosystem Quality Index) 0,75 0,5
Podtyp D
Niemcy AeTV - Aestuar Type Verfahren 0,80 0,60
Irlandia IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Hiszpania TasBEM - taksonomicznie wystarczający bentosowy indeks multimetryczny (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric) 0,79 0,66
Zjednoczone Królestwo IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Podtyp E
Niemcy AeTV - Aestuar Type Verfahren 0,80 0,60
Niemcy M-AMBI 0,85 0,70
Irlandia IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Hiszpania TasBEM - taksonomicznie wystarczający bentosowy indeks multimetryczny (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric) 0,79 0,66
Zjednoczone Królestwo IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Podtyp F
Irlandia IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Hiszpania TasBEM - taksonomicznie wystarczający bentosowy indeks multimetryczny (Taxonomically Sufficient Benthic Multimetric) 0,79 0,66
Zjednoczone Królestwo IQI - indeks jakości infauny (Infaunal Quality Index) 0,75 0,64
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Śródziemne
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Zalewy przybrzeżne - oligohaliczne i mezohaliczne
Hiszpania (Baleary) FITOHMIB 0,93 0,73
Estuaria
Hiszpania (wybrzeże południowe) TWIf - Indeks fitoplanktonu dla wód przejściowych (Phytoplankton index for transitional waters) 0,50 0,36
Chorwacja MPI - multimetryczny indeks fitoplanktonu (Multimetric Phytoplankton Index) 0,80 0,60
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj i typ Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Zalewy przybrzeżne - oligohaliczne, mezohaliczn e i polieuhaliczne
Hiszpania (Baleary) INVHMIB 0,93 0,73
Zalewy przybrzeżne - oligohaliczne
Hiszpania (wybrzeże północno-wschodnie) QAELS 0,86 0,58
Zalewy przybrzeżne - mezohaliczne
Hiszpania (wybrzeże północno-wschodnie) QAELS 0,72 0,62
Estuaria
Hiszpania (oprócz estuariów słonawych - wybrzeże południowe) BO2 A 0,87 0,45
Hiszpania (wraz z estuariami słonawymi - wybrzeże południowe) BO2 A 0,87 0,52
Biologiczny element jakości Ryby

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Włochy HFBI - biowskaźnik ryb w siedliskach (Habitat Fish Bio-Indicator) 0,94 0,55
Chorwacja M-EFI - Zmieniony indeks ryb w estuariach (Modified Estuarine Fish Index) 0,80 0,60
Kategoria wód Wody przejściowe
Geograficzna grupa interkalibracji Morze Czarne
Biologiczny element jakości Fitoplankton

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Rumunia IBI - Zintegrowany indeks biologiczny (Integrated Biological Index) 0,70 0,42
Biologiczny element jakości Bezkręgowce bentosowe

Wyniki: Współczynniki jakości ekologicznej krajowych systemów klasyfikacji

Kraj Krajowe systemy klasyfikacji Współczynniki jakości ekologicznej
Granica stanów

b. dobrego/

dobrego

Granica stanów

dobrego/ umiarkowanego

Rumunia M-AMBI(n) - znormalizowany wielowymiarowy morski indeks biotyczny AZTI (Multivariate AZTI's Marine Biotic Index Normalized) 0,90 0,68
1 Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2005/646/WE z dnia 17 sierpnia 2005 r. w sprawie ustanowienia rejestru miejsc przewidzianych do stworzenia sieci interkalibracji zgodnie z dyrektywą 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 243 z 19.9.2005, s. 1).
3 Common implementation strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC), Guidance Document No 6, Towards a Guidance on Establishment of the Intercalibration Network and the Process on the Intercalibration Exercise (Wspólna strategia wdrożenia ramowej dyrektywy wodnej (2000/60/WE), Wytyczne nr 6, Propozycja wytycznych dotyczących tworzenia sieci interkalibracji i sposobu przeprowadzenia ćwiczenia interkalibracyjnego), Wspólnoty Europejskie, 2003. ISBN 92-894-5126-2.
4 Common implementation strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC), Guidance document No. 14. Guidance document on the Intercalibration Process 2004-2006 (Wspólna strategia wdrożenia ramowej dyrektywy wodnej (2000/60/WE), Wytyczne nr 14, Wytyczne dotyczące procesu interkalibracji 2004-2006), ISBN 92-894-9471-9.

Common implementation strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC), Guidance document No. 14. Guidance document on the Intercalibration Process 2008-2011 (Wspólna strategia wdrożenia ramowej dyrektywy wodnej (2000/60/WE), Wytyczne nr 14, Wytyczne dotyczące procesu interkalibracji 2008-2011), ISBN: 978-92-79-18997-5.

5 Procedure to fit new or updated classification methods to the results of a completed intercalibration exercise, Guidance document No 30 (Procedura włączania nowych lub zmienionych metod klasyfikacji krajowej do wyników zakończonego ćwiczenia interkalibracyjnego, Wytyczne nr 30). Sprawozdanie techniczne 2015-085, ISBN: 978-92-79-38434-9.
6 Decyzja Komisji 2008/915/WE z dnia 30 października 2008 r. ustanawiająca, na mocy dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe klasyfikacji systemów monitorowania państw członkowskich uzyskane w wyniku ćwiczenia interkalibracyjnego (Dz.U. L 332 z 10.12.2008, s. 20).
7 Decyzja Komisji 2013/480/UE z dnia 20 września 2013 r. ustanawiająca, na podstawie dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe do celów klasyfikacji w systemach monitorowania państw członkowskich będące wynikiem ćwiczenia interkalibracyjnego, i uchylająca decyzję 2008/915/WE (Dz.U. L 266 z 8.10.2013, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.47.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/229 ustanawiająca, na podstawie dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wartości liczbowe do celów klasyfikacji w systemach monitorowania państw członkowskich będące wynikiem ćwiczenia interkalibracyjnego, i uchylająca decyzję Komisji 2013/480/UE Tekst mający znaczenie dla EOG
Data aktu: 12/02/2018
Data ogłoszenia: 20/02/2018
Data wejścia w życie: 20/02/2018